Kerk en School. Burgerlijke Stand. Binnenland. Marktberichten. Ingezonden Stukken door Joh. Holleman op f 2320,— en een strook grond door Joh. Holleman op f 210,— Aan den heer D. Roodzand is vergunning verleend tot het verbouwen van zijn timmer» manswerkplaats aan den Stationsweg. Heden vierde de Heer Nagtegaal zijn 40*jarig jubileum als onderwijzer aan de O L. School te Dirksland. Verschillende spr.'s, o.a. de Heer J. Rooy namens huldigingscomm., bood den jubilairis 2 fauteuls en 4 stoelen, 't Hoofd der School sprak namens personeel en bood een schilderij aan. De Burgemeester sprak namens Gemeentebestuur. De heer C. de Graaf namens de commissie van toezicht op het L. O. Mr. A. Zaaier namens enkele oudleerlingen. De heer J. Holleman namens oudercommissie. De kinderen boden den jubilairis een pendulestel aan. De muziekvereen. »Amicitia« gaf enkele nummers. De jubilairis dankte ontroerd allen voor de blijken van hartelijke belangestelling. MELISSANT. Was de uien prijs vorige week f 6 per H L., thans is deze gestegen tot f 7.50 per H.L. terwijl de prijs der koe» peen naar men zegt f 1.— per H.L. bedraagt. HERRINGEN. De Kioon heeft de aan» slag in de forensenbelasting, aan den Rijks» veearts den heer de Graaf uit Dirksland voor deze gemeente opgelegd, vernietigd. Bij de paai denmonstering welke 1.1. Woensdag voor het café v. d. Velde zou pl tats vinden, bleek het aantal aangebrachte paarden nihil. Voor de uien welke alhier niet in zoo een groote hoeveelheid worden gevonden, wordt f 7 00 per H.L. of 60 kilo besteedt en voor paarde» of koepeen f 1.00. Het arbeidsloon voor de werklieden is voorzoover gemeenschappelijk door heeren landbouwers op heden gesteld a f 1.50 per dag. Als collectanten voor de halve stuiveis» ver. alhier hebben bedankt Jac v. d.Wende, P. Dale en G. Noordijk, terwijl daarvoor in de plaats zijn gekomen K Goedegebuur en A. Huizer. Op 1 Januari 1925 bestond het aantal leden van de vereeniging »Het Groene Kruis« voor Herkingen en omstreken uit precies 200 leden. Opmerkelijk is het dat op 1 Januari 1925 de bevolking in onze gemeente uit even» veel mannelijke als vrouwelijke personen bestond, 408 mannen en 408 vrouwen. Aan belanghebbenden wordt bekend ge» maakt dat op a.s. Dinsdag 20 fan. op het postkantoor alhier de ouderdomsrente zal worden uitbetaald. Verslag van de vergadering van de Af» deeling Goeree en Overflakkee van de Ver» eeniging tot bevordering van bijenteelt. Dinsdagmiddag werd in het Hotel Spee te Sommelsdijk een zeer belangwekkende rede gehouden voor deze afdeeling door den Weled. Heer Joh. A. Joustra uit Amersfoort, Secre» taris der Nederlandsche Vereeniging voor Bijenteelt. Te ongeveer 4.15 uur wordt de vergadering geopend door den Voorzitter, den Heer P. C. Kappetein, die de talrijke opgekomenen, leden en belangstellenden hartelijk welkom heet en de hoop uitspreekt dat hetgene wat de geachte spreker dezen avond te vertellen heeft aan» leiding zal mogen zijn, dat bij velen de be» langstelling tot bijenhouden aangewakkerd zal mogen worden, waarna hij den heer Joustra uitnoodigd zijn rede te beginnen. De Heer Joustra zegt te zullen spreken over de behandeling der bijen van het voor» jaar tot aan den zwermtijd, doch alsvorens hiertoe over te gaan, acht spreker het nood» zakelijk terug te gaan tot de inwintering. Een groot meester der Duitsche Imkers heeft eens gezegd »Het goed overwinteren der bijen is het meesterstuk van den imker«. Het is dan ook een zeer gewichtig probleem, hoe we onze bijen zullen in winteren. Spreker zet uiteen, welke volken men zal overwinteren en op welke manier men een volk kan voorzien van het noodige voedsel. Het eenige wat den imker daarna kan doen, is zijn stand zoo rustig mogelijk te houden. Wanneer in het vroege voorjaar dt reini» gingsvlucht plaats heeft, moet de imker weer op stand zijn te vinden, om te onderzoeken, hoe het met zijn volken gesteld is. De bodemplank van iedere kast of korf is dan voor hem het boek waaruit hij de toe» stand van een volk kan opmaken, lettende op doode bijen (oude of jonge) darren, ge» kristaliseerde suiker, etc. De imker doet goed van ieder volk aan teekeningen te maken, aangezien hij dan na de reinigingsvlucht een overzicht heeft over de toestand van zijn volken. Wanneer de reiniginsvlucht plaats gehad heeft, keert voor den imker tijdelijk de rust terug, doch het rustige leven der bijen is af» geloopen. Terwijl in den winter de bijen rustig hun voedsel gebruiken en schijnbaar levenloos als een dicht kluwen langs de raten schrijden, begint de koningin na de reinigingsvlucht eitjes te leggen, zoodat na niet al te langen tijd de oude bedrijvigheid in het volk weder» keert. Het is dan ook zaak voor den imker de bijen zoo rustig en warm mogelijk te houden, en niet zooals sommige imkers de winterbe» dekking weg te halen. Het vlieggat moet hij echter zoo wijd mogelijk openen. Men moet nu wachten tot de bijen belangrijker hoeveel» heden stuifmeel thuisbrengt voor men zijn bijen mag storen Wanneer spreker nu in Gelderland was, zou hij het hebben over een manier, om het zwermen te bespoedigen, om later met ster» kere volken naar heide of boekweitvelden te kunnen reizen, doch hier op Flakkee met vroege dracht is het noodzakelijk zijn bijen zoo laat mogelijk, desnoods in het geheel niet, te laten zwermen, wat op verschillende ma» nieren kan geschieden. Om de bijen in het geheel niet te doen laten zwermen, op kunstmatig van een ko» ningin te kunnen voorzien, zal spreker drie methoden behandelen, n.l. de omhangmethode, de separatiemethode en de onderzetmethode. Wanneer de bijen voldoende stuifmeel ha» len, om hun broed te kunnen verzorgen, is de tijd aangebroken, om de volken aan te zetten, of zooals men dat noemt speculatief te gaan voeren. Het doel hiervan is, de ko» ningin aan te zetten tot het leggen van eieren, zoodat men wanneer de kruisbessen, koolzaad en fruitboomen bloeien, sterke volken met veel vliegbijen heeft. Men gaat zoo lang met deze voort, tot een volk zwermrijp is, doch men wachtte er zich voor, dat het volk zwerm» neigingen gaat vertoonen, want dan wordt het resultaat van het speculatieve voeren nihil. Wanneer nu een volk zoover gekomen is, moet men ingrijpen. Men maakt nu van deze eigenschap gebruik, dat bijen uitgebroken broecfcellen zoo gauw mogelijk met honing vullen. Wanneer nu een volk de broedkamer ge» vuld heeft met eieren, hangt men in een broed» kamer, gevuld met raampjes, met kunstraat of uitgebouwde raat een paar raampjes met broed en de koningin. Men laat nu de koningin zwermen, zonder dat ze het zelf weet, want ze komt in een ledige broedkamen, terwijl de volle broedka» mer boven de ledige gezet wordt, gescheiden door een koninginnerooster. Het volk nu vult de broedkamer met honing (als er dracht is) en de koningin gaat weer met vernieuwden moed voort met eitjes leggen. Na 21 dagen kan men dan hetzelfde weer herhalen, na de gevulde broedkamer uitgeslin» gerd te hebben, of door een ledige honing» kamer tusschen te zetten. Een en ander illus» treert spreker met een door den Secretaris, de heer Keijzer, meegebrachte W(illiam) B(roughton) C(arr) kas. De separatiemethode is nog al ingewikkeld zegt spreker, doch met goede dracht kan men daar uitstekende resultaten mee hfijgen. In het kort is de werking hiervan zoo. Wan» neer een volk zwermrijp is dan brengt men de volle kamer boven, zonder koningin erin. Men plaatst tusschen de twee broedkamers een separator (scheidingsplang) en geeft de bovenste kamer een vlieggat. De vliegbijen van de bovenste kamer gaan bij eerste vlucht naar beneden, terwijl het bovenste yolk zich moerloos gevoeld. Het maakt uit ongezegelde werkbijcellen moerdoppen en na 18 dagen loopt een nieuwe koningin uit. Nu haalt men van de separator het plankje af, zoodat beide volken door een dun gaasje van elkaar ge» scheiden worden, en dus weer eenzelfde nest» reuk krijgen, waarna men de oude koningin verwijdert, de separator weghaalt en het volk heeft dus le een nieuwe koningin en 2e de bovenste kamer is met honing gevuld. De onderste kamer is nu in dien tusschentijd weer gevuld met eitjes, en door de omhang» methode toe te passen, heeft men dus na 21 dagen weer een met honing gevulde broed» kamer. Zoo kunnen we dus beide methoden na elkaar gebruiken. Men heeft nog een tweede manier van om» hangen. Spreker zou deze metbode echter niet de omhangmethode willen noemen, doch de onderzet methode. Men zet eenvoudig de met broedgevulde kamer op een ledige kamer. Wanneer men ziet, dat de koningin beneden is, dwingt men haar eenvoudig door middel van een koninginnerooster beneden te blijven. Spreker deelt nog een en ander mee van eigen ervaringen, waarna hij gelegenheid wil geven tot vragenstelling. De Voorzitter geeft nu tien minuten pauze. In dien tusschentijd kan men over het gesprokene nadenken, zoo» dat dan vanzelf de vragen wel opkomen. In de pauze verrast de kappetein allen door het laten keuren van zelf gemaakte honing, welke overheerlijk bevonden wordt. Na de pauze vult de heer Joustra nog een en ander aan op zijn rede Spreker zegt waarschijnlijk gesproken te hebben over veel dingen, die men al vyist, doch iets, dat men niet wist niet aangeroerd zal hebben, zoodat hij nu de gelegenheid wil geven met vragen te komen. Hiervan wordt gebruik gemaakt door de heeren Kappetein, Dorst, Keijzer en Buijs, welke allen tevreden gesteld worden, waarna de Voorzitter te onge» veer 7,15 uur met dank aan spreker en toe» hoorders de vergadering sluit. Na afloop wordt door den heer Keijzer een en ander gedemonstreerd van imkers artikelen, zooals W.B.C. kast met sectiebak om raatho» ning te winnen, een automatische berooker, raampjes»opener, bevruchtingskastje, verschil» lende soorten sluijers, etc., terwijl aan het slot de heer Joustra een door een timmerman ge» maakte observatiekast keurde welke ongeveer V3 goedkooper is als in den handel, welke op eenige gemakkelijk te herstellen foutjes geheel zooals het behoort blijkt gemaakt te zijn. De leden van de afd. Goeree en Overflakkee kunnen met genoegen op dezen voor hun zeer belangrijken dag terugzien. STELLENDAM. Naar men verneemt heeft D. Kievit, timmerman alhier, onderhands aangekocht het woonhuis met schuur en erf van M. Klink Azn. voor de som van f 4000.— Van den landbouwer P. Biemond alhier is een graskalf gestorven. Het cadaver is, als ongeschikt voor de consumptie, begraven. Door J. v. d. Hooft is aan M. v. Seters Pzn. onderhands verkocht een woonhuis met erf, gelegen aan de Kerkstraat alhier voor f 3000,-. De verlofganger D. Hoek alhier, van de lichting 1924 is tegen 5 Februari a.s. opge» roepen ter volbrenging van eerste oefeningen bij de Kust»Artillerie te Helder. De beslissing over de al of niet goed» keuring der gemeentebegrooting voor 1925 is door HH Gedeputeerde Staten verdaagd. OUDDORP. Voor de monstering van paarden Woensdag waren vier stuks aange» voerd. De uitvoering van het Mannenkoor is goed geslaagd. De zaal was bijna geheel ge» vuld. De liefhebbers van zulk zingen hebben volop kunnen genieten, want het was een rijk programma 19 psalmverzen en 12 hazeulie» deren werden ten gehoore gebracht. Een goede afwisseling waren het orgelspel en de zang van meisjes of mannen met orgelbegeleiding. Het is n^g niet bekend hoeveel de collecte voor het Weduwen en Weezenfonds heeft op» gebracht. Bij het oefenings»detachement van het 14e Reg. Inf. aan de Militaire Aleademie te Breda wordt 20 dezer ingelijfd de milicien T. E. Tanis. H. Witte uit den Oostdijk heeft van Jac. Tanis Janz. bouwgrond langs den Kooiweg gekocht om er een huis op te zetten. Het aan» tal woningen breidt zich langs vele wegén ge» stadig uit, De uitvoering door het Muziekgezelschap is bepaald op Donderg 22 Jan. voor de be» gunstigers, en den volgenden avond voor be» talend publiek. HELLEVOETSLUIS. Hr. Ms. mijnenleg» ger »Van Meerlant« is Dinsdagmiddag alhier aangekomen en zal hier eenige dagen blijven liggen. De zeeloodsstuurman J. de Bruin is met ingang van 15 Januari overgeplaatst naar Maas» sluis, en naar Vlissingen de stokers G. Wielin» ga en Ch. de Vries en H. v d. Hoest. Vrijdagavond zal er getracht worden om tot oprichting van een Ger. Mannenvereeni» ging te geraken. Alle mannelijke lidmaten kunnen tot deze vereeniging toe treden. Zaterdagavond zal de muziekvereeniging »Exelcior«, Dir. H. v. d. Hor een uitvoering geven. Maandagavond zal er een serenade ge» bracht worden, door de muziekver. »Excelcior« aan Dr. J. H. Wesselink, die dan de dag her» denkt dat hij 25 jaar in die functie is werkzaam. Dhr. W. Schuitman ondw. aan de Chr. School alhier is wegens opheffinng van de Chr. M. L. O. School, op wachtgeld gesteld. GODSDIENSTOEFENINGEN OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 12 Jan. 1925 NED. HEKV. KERK. Sommelsdijk, 's av. 6 uur Ds. v. Montfrans. Middelharnis, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. den Oudsten. Den Bommel, n.m. 2 uur Ds. Bax van Oude Tonge. Ooltgensplaat, v.m. Ds. v. Montfrans van Sonmelsdijk. Oude Tonge, v.m. 9,30 uur Ds. Bax. Nieuwe Tonge, v.m. 9,30 en 'sav. 6 uur Ds. Kruijt (Coll.) Herkingen, v m. 9,30 uur Ds. v. As v. Dirksland Dirksland, v.m. 9,30 leesdienst en 's av. 6 uur Ds. van As. Melissant, v m. 9.30 uur Ds. Baarslag. Ouddorp, n.m. Ds. Baarslag van Melissant. Oostvoorne, geen dienst. Rockanje, v.m. 10 uur Ds Witkop. Nieuw»Helvoet, v.m. 9,50 uur Ds. Priester. •Hellevoetsluis, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Timmer. (Doop.) Nieuwenhoorn, v.m. 9,30 uur Ds. de Voogd van der Straatten. Oudenhoorn, v.m. 9.30 uur Ds. Feenstra. Abbenbroek, v.m. 9 30 uur Ds. Wanrooy. Vierpolders, v.m. 9.30 uur Ds. Brinkerink van Oostvoorne. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 9.30 .,$p n.m. 6 uur Ds. G. van Velzen. Den Bommel, v.m. en n.m. Ds. Schaafsma. Ooltgensplaat, v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. de Lange. Melissant v.m. 9,30 en n.m. 2 uur dhr. v. d. Lugt Stellendam, v m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Westerhuis van Hellevoetsluis (Bev Ker» keraadsleden) Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Diemer. Hellevoetsluis, v.m. 9.30 en n.m. 5 uur lees» dienst. Nieuw»Helvoet, v.m. 9.30 en n.m 5 uur lees» dienst. GEREFORMEERDE GEMEENTE, Dirksland, v.m. 9,30 en *s av. 6 uur leesdienst. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, geen dienst. Van de overige gemeenten geen opgaaf. MIDDELHARNIS. Zondag heeft de collecte voor noodlijdende kerken en personen in de Ned. Herv Kerk alhier opgebracht f 16,53. A.s. Maandag 19 Januari des avonds half 7 hoopt in de Zondagsschool op te treden Ds. Boone van St. Philipsland. OOLTGENSPLAAT. Jaarvergadering Chr. Nationale Schoolvereeniging op Woensdag 14 Januari. Aanwezig 46 leden. De Voorziiter L. Donkersloot opent de ver» gadering door het laten zingen van Ps. 25 2. Daarna wordt gelezen l.Petr. 4 7 11. Nadat de voorzitter gebeden heeft, verkrijgt <Jhr. S. de Ruiter het woord tot het lezen der notulen welke onveranderd vastgesteld worden. De commissie tot nazien der rekening brengt bij monde j. dhr. P. van Rossum verslag uit en verklaart alles in orde bevonden te hebben. De Penningmeester leest de rekening welke sluit in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 26.499.345. De Voorzitter zegt dhf. van den Tol dank voor vele, werkzaamheden. Bij de verkiezing van 4 Bestuursleden wor» den herkozen de H.H. P. dent Braber Lz., A. van den Tol Az. en Gbr Korfeweg Lz. met 40, 44 en 33 stemmen en gekozen L. A. Neels met 23 stemmen, welke allen de benoeming aanvaarden. De Voorzitter deelt mede dat dhr. Kievit Maandag a.s. des avonds 6 uur een voor» dracht of inleiding zal houden over Ned. In» dië, de grootte, de bevolking, de voortbreng» selen en zoo meer, veel zal aanschouwelijk worden voorgesteld. De heer J. L de Vos vraagt toegang voor jongens, de Voorzitter antwoordt dat toegang hebhen de ouders der kinderen, leden der Schoolvereeniging en jongens van 18 jaar, deze leeftijd wordt echter veranderd in 14 jaar, mits ze zijn onder geleide van een der ouders en verder uitsluitend zij die voorstanders zijn van het bijzonder onderwijs. Na een verma» ning van den Voorzitter aan de ouders over trouw schoolbezoek, vraagt het bestuur tóe» stemming om den.heer .A, yan den Tol Az. welke bijna 25 jaar Penningmeester der ver» eeniging is een cadeau op dien- datum te overhandigen. Dit wordt algemeen goedge» vonden. Na het zingen vari Ps. 84 3 gaat D. Korteweg Cz. in dankgebed voor. OUDE TONGE. Dinsdag e.k. des n.m. 6 uur hoopt Ds. Boone van St. Philipsland in de Oude School op te treden. HERKINGEN. Den dienst in de Ned. Herv. Kerk zal a.s. Zondag ,wprden geleid des mor» gens half 10 uur door de WelEerw. Heer Ds. v. As. Bij de Geref. Gemeente zal het den geheelen dag leesdienst zijn. W Volgens voorschriften der R. Kw. Sch. te Hellevoetsluis zijn Chr. en Mar. Kalle, leerlingen 4de en 3e klasse, aan bovengenoemde school alhier aan de Bijz. School als kweeke» lingen ingeschreven. MELISSANT. Daar Ds. Baarslag 's avonds te Ouddorp hoopt op te treden zal alleen Zon» dag des voormiddags in de Ned. Herv. Kerk godsdienstoefening worden gehouden. OUDDORP. Thans is de dag bepaald, waar» op Ds. van Grieken uit Rotterdam alhier in de Herv. Kerk hoopt op te treden om te spre» ken in het belang van het Onderwijs op de School m. d. Bijbel, n.l. Woensdag 21 Jan. des avonds te 6 uur. NED. HERV. KERK. DrietalTe Utrecht Ds. B. Batelaan Zeist, F. Kijftenbgld Fijenoord en Ds. P. v. Toorn Rotterdam Te Rotterdam Ds. E. Warmolts Heerde, Dl H. v. Dijken Wageningen en Ds. J. Vermeulen Noordwijk. AangenomenNaar Urk dhr. W. Okker Cand, te Heerde; Naar Boeitange dhr. M. C. W. Wegeling Cand. te Vlissingen. BedanktVoor Hattem Ds. P. J. Steenbeek te Bergambacht. GEREF.'KERKEN. BeroepenNaar Utrecht Ds. Pch. v. d. Vliet te \lissingeDNaar Buitenpost Ds. J. H. A. Bosch te Nijverdal. TweetalTe Zalk dhr. P. Bolt Cand. te Nunspeet en E. J. Smilde Cand. Utrecht. Aangenomen: Naar Zuidhorn Ds. N. J. v. Goor te Groningen Naar Widdinxveen Ds. W. Veder te Gouda. BedanktVoor Oud Vossemeer Ds. T. Sorp te Gouda; Voor Serooskerke Ds. H Mooi» kuizen te KrommerrieVoor Kapellel a/d IJsel Ds. W. A. Wiersinge te WormerVoor Ulrum Ds. J. D. Heersuik te Oude Pekela CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Hardenwijk Ds. K. Groen Zwijndrecht en Ds. W. Hendriksen Amster» dam. BedanktVoor Onstwedde en Mussel Ds. K. Zuidersma te 's»GravendeelVoor Werken» dam Ds. P. de Groot te Rotterdam. Die goede, oude tijd 1 Hij preekte nóg langer dan twee uur De zaak is uit »den goeden ouden tijd.« Die vaak meer oud was dan goed... Maar »van den dag® is, dat ik er nü over las. heel eigenaardig, in een roomsche krant, die handelde over een artikel van een pro» testantsch predikant, ds. H. de Groot, welke als onderwerp handelde over »de kosteirie te Emmen«, in Drenthe. Een merkwaardig artikel Waaruit we leeren kunnen, dat het voor» heen in ons kerkelijk leven ook niet steeds »je ware« was 1 In Emmen stond ds. Cock. Laat ons aannemen, een goed predikant, maar met gebreken en een der hinder» lijkste was zeker wel, dat hij zoo onmogelijk lang preeken kon als de twee uren vól waren, begon hij met plezier nog aan een »volgend« punt. Maar zijn hoorders, zijn kerkgangers I k vertel het op gezag van ds. De Groot, die het blijkbaar in oude stukken en keuren nagesnuffeld heeft. Men liep gewoon van zijn plaats. Wandelde wat achter in de kerk, op en neer, »ter verpoozing®. Of bezocht elkaar, in zijn »loge«, zei ik haast, ik bedoel natuurlijk in zijn kerke» bank. Ds. Cock zelf klaagde er over, dat sommige boeren, onder zijn preek door, huur» penningen inden bij achterstallige kerkgangers! En dan koster Hendrik Gerrits Heusch niet »dominees knechtje«, 'n man in bonis, die de ooren klapte en zei Wie maakt mij wat D i e deed het radicaal. Als dominee t e lang»van»stof was naar zijn zin en de betamelijke tijd voor een preek óm was, ging de koster alvast naar buiten en begon vóór de kerkdeur met luider stem de »publicatiën« te lezen, dat is zooveel als tegenwoordig de krant. Dan stroomden de boeren naar buiten. D i e konden ze niet missen. En dominee sprak ten slotte den zegen over wat oude vrouwen en kinderen uit, er was een keur van de regeering voor noodig om aan die onordelijkheden een einde te maken Die »goede, oude tijd Handel en wandel van den luderling. In het Januari=nummer van het »Ouderlin= genblad« geeft Prof. Dr. T. Hoekstra, van Kampen, het slotartikel van de reeks waarin hij handelt over de eigenschappen van den ouderling. In dit laatste artikel noemt hij als •een der vereischten voor den ouderling een v«onberispelijke wandel« en schrijft daarover als volgt De H. Schrift legt er telkens weer en op verschillende wijze den nadruk op, dat de ouderling in zijn levenswandel onberispelijk moet zijn. De oprechtheid van de Christelijke gezindheid des harten moet openbaar wor» den in een leven Gode gewijd. Wie slechts met den mond het geloof belijdt, is niet in 'waarheid een lid van 's Heeren Kerk. De H. Schrift toornt tegen het naam»christendom. De heilige wandel moet het zegel zetten op de belijdenis en een waarborg zijn voor de echtheid van het geloof. Zelfs zij die buiten de Gemeente staan en geen »geestverwanten« zijn, moeten van het leven der ouderlingen een goed getuigenis kunnen geven. Zondeloosheid wordt niet geëischt en kan niet geëischt worden. Den ouden mensch ra» ken we in dit leven nooit kwijt en de beste ouderling zegt met den dichter van Ps. 130 »Zoo gij, Heere, de ongerechtigheid gadeslaat, wie zal hestaan Maar wel eischt de Schrift, dat de wandel voor de menschen onberispelijk zal zijn. Het is met de waardigheid van het ambt in strijd, dat een opziener in het maatschappelijk leven dingen doet waarvoor een moderne zich scha» men zou. Wie het in de levenspraktijk met de waarheid op een accoordje gooit of in zijn koophandel niet eerlijk is en den naaste be» driegt, mag geen opziener van 's Heeren Kerk zijn. Handhaaf dezen eisch streng bij het op» maken van de nominatie. Van den ouderling mag ook gevraagd wor» den, dat hij opziener is in eigen gezin. Hij moet zijn eigen kinderen op een Christelijke wijze leiden. Een vader kan zijn kroost niet bekeeren. De beste opvoeding, waarvoor kracht en wijsheid in het gebed van God begeerd werd, is op zichzelf niet in staat de harten der kinderen te veranderen. Het komt voor, dat ouders, voor zoover Christenen daartoe in staat zijn, hun kinderen naar den eisch van het Genadeverbond opvoeden, en toch één van hen den breeden weg kiest. In Davids huis was een Absalom. In een dergelijk geval is de huisvader niet ongeschikt geworden voor het ambt. Maar indien de afdwaling der kin» deren mede het gevolg is van de onordelijk» heid en tuchteloosheid die in het gezin heer» schen, kan de vader niet in aanmerking ko» men voor het ambt. De Kerkeraad oefene strenge keur. De Copie van Ingezonden Stukken die niet plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buitfli verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgeval Ondergeteekende verklaart, dat er in dat geval van heden een deerlijk misverstand is begaan, daar ze Donderdag rond zijn geweest voor Hermanus Zoon daar het wezen moet voor Piet Zoon daar Hermanus Zoon wel tien weken ziek is maar er gelukkig nog geen armoe is, maar wel, dat zijn broer Piet voor hem ,met koe en paard naar de markt is geweest en daar het geld heeft ontvangen maar ver» loren is en daar hij nu tracht langs deze weg het geld bij elkaar wil krijgen daar hij het zelf niet machtig is en toch aansprakelijk voor is om het terug te geven. H. ZOON Dirksland. [Inzender stelde het op hoogen prijs, dat bovenstaande epistel een plaatsje kreeg. Mis» schien kunnen ingewijden er wijs uit worden I [Rid. SOMMELSDIJK. Geboren Klazina Adriana, d. v. Job Born en Lena Kamerling; Simon Teunis, z. v. Jacob Boshoven en Johanna Koote. Overleden: Krijn Nelis, 7 j, z. v. Jan Nelis en Cornelia Viskil. MELISSANT. GeborenIza, d.v. C. Goedegebuur en D. Klink Adrianus z.v. M. van 't Hof en J. RameijsJohanna d.v. L. J. Keizer en A. de Vogel; Dirk Cornelis, z.v. A. Melissant enj. Troost; Krijn Johan z.v. G. Huisman en N. Touw. Ondertrouwd M. Troost j.m. 21 j. en A. J. Groetenboer j d. 20 j. Groote belangstelling. Men verzoekt ons te melden, dat de be» langstélling voor den uitverkoop in M. Brückers Mantelmagazijn in de Heerenstraat te Rotter» dam zóó groot is, dat al meermalen de ruiten het bijna moesten ontgelden, doordat het pu» bliek zich voor de etalage's letterlijk verdrong. Verhooging tabaksaccijns. Sedert 1 Januari 1925 gedraagt de accijns voor rook» en pruimtabak êft snuif 15 percent en voor sigaretten 25 percent van den Klein» handelsprijs. Alleen de accijns op sigaren werd niet verhoogd. V, Op dien datum is de termijn van drie maan» den ingegaan, gedurende welken winkeliers en grossiers de bij hen voorhanden voorra» den rooktabak, snuif en sigaretten zonder na» vordering kunnen uitverkoopen. Zij zijn dus eerst op 1 April 1925 verplicht aangifte te doen van de alsdan bij hen voorhanden voor» raden, waarvan de te weinig betaalde accijns zal worden nagevorderd. Voor de aangifte moet gebruikt worden het van Rijkswege vastgestelde en kosteloos ver» krijgbare formulier. Binnen 14 dagen ontvangt men dan een aantal navorderingszegels, dat overeenkomt met het getal der in de aangifte vermelde verpak» kingen. Die zegels worden door den aangever ten kantore van den ontvanger in ontvangst genomen. De winkeliers en grossiers moeten dan ten spoedigste de in de aangifte vermelde verpak» kingen van een navorderingszegel voorzien, dat zoodanig op de verpakking moet zijn vast» gekleefd, dat het zonder beschadiging van het zegel of van de verpakking niet is te verwij» deren. De na te vorderen accijns moet, desverlangd in 4 termijnen, ten kantore van den ontvanger, alwaar ook de aangifte is ingeleverd, worden betaald. Om*al deze moeite te voorkomen heeft men slechts te zorgen zooveel mogelijk vóór 1 Apri'^), aanstaande oude voorraden rook* en pruimtabak en sigaietten op te ruimen, zoodat geen aangifte noodig is. »Landarbeiderswet«. »De Zeeuw® schrijf De Landarbeiderswet stelt als eisch dat de landarbeider, die zich een plaatsje wenscht te verwerven, zelf over een minimum van f400 beschikt. Een billijke eisch, die het verantwoordelijk» heidsgevoel scherpt. Thans wordt echter voorgesteld dit mini» mum tot f 800 op te voeren. De vrees is gewettigd, dat deze verzwaring van den eisch een ernstige belemmering zal blijken voor de practische uitvoering der wet. Bij den betrekkelijk lagen stand toch der loonen in den veldarbeid zal hetdengehuw» den landarbeider niet gemakkelijk vallen een bedrag van f 800 over te sparen. Wie lust heelt in een eigen plaatsje, zal dan dan ook verstandig doen vóór zijn huwe» lijk zich tot sparen te zetten. Voor vele jongeren behoeft dit geen be» zwaar te Zijn. In den landarbeid is het gezinsloon vrijwel onbekend. Dit heeft tengevolge, dat den veldarbeider in den regel op 18=jarigen leeftijd de volle verdienste geniet Wie dan niet op al te jeugdigen leeftijd huwt, heeft volop gelegenheid een deel van het verdiend loon af te zonderen voor een plaatsje. En waar de goede gewoonte bestaat om het geld aan de ouders af te dragen, zullen dezen verstandig doen aan de toekomst van hun kind te denken. Wellicht dat zóó de verscherpte eisch eenig» termate kan worden ondervangen. Ecnigtermate. Want dat de toepassing der wet ten gevolge der beperkende bepaling zal worden ingekrom» pen staat wel vast. En dat zou jammer zijn. Niet het minst voor den landarbeider zelf. MIDDELHARNIS. Centrale veiling voor Goeree en Overflakkee Veiling van Donderdag 15 Jan. 1925. Spruiten f 3,80 tot f 20,— per 100 K G. Kleiperen f 1,70 tot f 6,10 per 100 K.G. Loutjes f 4,— tot f 6,10 per 100 K.G. Gieser Wildem. f 11,70 tot f>£70 p. 100 K G. Brielsche groene f 5,— per 100 K.G. Pondsperen f 5,— tot f 8,10 per 100 K.G. Cam pagner. stiet f 11,40,—f 13,90 per 100 K.G. Zoete BelMèur f 11,60—f 12,90 per 100 K.G. Boerekool f 6,70 per 100 K.G. Veldsla f 4,70 per 100 K.G. Uitschot uien f 3,20 per 100 K.G. Eigenh. poters f 6,10 per 100 K.G. Kriel f 2,- per 100 K.G. Eigenh. aardappelen f 2,90 per 100 K.G. Savoye kool f 1,— f 10,70 per 100 stuks. Roode kool f 6,70 tot f 13,80 per 100 stuks. Kipeieren f 9,90 tot f 10,30 per 100 stuks. Kleine -kipeieren f 7,40 per 100 stuks. Eendeneieren f 8,— per 100 stuks. Aanvoer 5223 eieren. ROTTERDAM, 13 Jan. 1924. Op de heden in ons Veilingslokaal, War» moezierstraat 37—39, gehouden Veiling, wer» den de volgende prijzen besteed Kipeieren .f ^7,54 tot f 13, tot tot 9.15 tot 10 60 tot - Kalkoeneieren tot Kievitseieren tot Middelprijs f Aanvoer 70000 stuks. DE ROTTERDAMSCHE VEILING

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 4