loor fceii JonJJag Bronchitis Abdijsiroop Twee Bladen. tingen Zaterdag 17 Jan. 1925. No. 3086. TWEEDE BLAD. V$)rv 1 Dit nummer bestaat uit LEEKEPRAATJES. Reclame-Mededeelingen. r Mi Zijn Uw handen en lippen MIJNHARDT's Keelpijn-Tabletten 60 ct. Hoest-Ta bietten 60 ct. Plaatselijk Nieuws. X ■II irorden. Tout savoir hien ook hier. waarom moest dat :beuren(Msb.) hap. »De Politiegids« deelen meenteraden en hun g is doorgedrongen oor hun politie»die« ie raadsverslag eener at ons dezer dagen alarieering van den aor uniform behoeft n, want die hebben iwachter hoeft geen pakje. en wil f 1000 geven, an kunnen we later ven Wel ja, dat is je altijd Maar van is niets aan. ie=diploma ook niet ij uniform of niet? je uniform, de man loopen. en Geef nu een vast je mee af bent. De ag zijn jassen willen k in vredesnaam niet ssen. Zet hem goed een nieuw pak. ij moet er maar zui» ig wat leelijk wordt, op zetten en al staat >je op, da's ook niet zuinig zijn. >rden genomen, daar nnen worden, d tusschen het hoofd :ijner vroedschap. ïog in den jare 1924 ng van 5,10,20 H.A. muntend Bouwland 'eipolder voor 1 jaar. 'rije cultuur Inschrij» a of perceelen in te l.s. ten kantore van aar alle inlichtingen /erkooping van een n hoek van de Voor» aat te Sommelsdijk. zaak alles in eigen len 15 Mei en deels id, waarin Café ge» n het Vingerling te tot 1 Juni 1925 aan dag 21 Januari 1925 lag 28 Januari 1925 inds 6,30 uur in hejia v. k. Alles breeder bij te verkoopene is te ïsdag. Zaterdag en 5 uur. Ten verzoeke 4. de Haas te Som» van een huis met diddelharnis, kadas» groot 76 centiaren. P. v. d. Sloot, op 925 bij inzet en op 25 bij afslag telkens het Hotel Meijer te Verkooping van de Tonge, behoorende wijlen den heer W. lag 30 Januari 1925 Weerd en op Vrij» afslag in het Hotel >nds 7 uur. In ver» imbinatien. N. rkooping van Bouw» Vrijdag 16 Januari dag 23 Januari 1925 vonds zeven uur in en verzoeke van den sommelsdijk. emeten, in het Oude» den Kleiburgschen» :n); R.) in het Oudeland i nabij de Hofstede koopen. VAN BUUREN. i 1925 voorm. 10 uur contant geld, van en 17 kavels elzen, t Café Arkenbout te lies genummerd. In» sper A. Blok Az. te :hedijk. Notaris LOEFF 22 Januari 1925 in te Nieuwe Tonge en 29 Januari 1925 in chipper aldaar, beide y/t uur, van een ïtsrecht a.d. Noord» ve Tonge, voor den j. Januari 1925, beide 11 uur in het Café verkooping bij vei» »50 H.A. bouw» en Nieuw Olaars duin, leer Zijn weg en Notaris LOEFF cht per 0.45.92 H.A. het jaar 1925 van d, op den hoek van en Vroonweg, in 2 ste meeden, tezamen 168 R. V. Maat.) elijkste meeden, tez. 162 R. V. Maat) d, op den hoek van n 2e Stoofweg, in 2 cste meeden, tezamen 277'/2 R. V. Maat.) elijkste meeden, tez. 15'/2R. V. Maat.); en 172'/2 R. V. Maat.) tuk aan den Doorn» el. Alles gelegen te is zaaiensveld. Vrije of cichorei, Heer H. Grooten» n en geteekende in» ijk Zaterdag 24 Jan. kantore van Notaris irksland. WHOOSIGNOVIÏÏSES Nog enkele weken en het werk IJ JJ is compleet. Zij die dit werk willen laten inbinden zenden de afleveringen naar ons. Er zijn reeds nu keurige banden ver» krijgbaar. Prijs van den Band f 0,50, m< binden f 0,75, totaal f 1,25. Aanbevelend, W. BOEKHOVEN t> ZONEN j Binderij Sommelsdijk MATTHEUS 4 t 1-4. »Toen werd Jezus van den Geest weggeleid in de woestijn, pm verzocht te worden van den duivel. En als Hij veertig dagen en veertig nachten gevast had, hon» gerde Hem ten laatste. En de verzoeker tot Hem ge» komen zijnde, zeideIndien Gij Gods Zoon zijt, zeg dat deze steenen brooden worden. Doch Hij antwoordende, zeide Daar is geschreven De mensch zal bij brood alleen niet leven, maar bij alle woord, dat door den mond Gods uitgaat«. II (Vervolg) Veertig dagen en nachten heeft Jezus gevast en in 't gebed gemeenschap geoefend met den Vader. Maar aan 't einde hongert Hem 't Is wel aan te nemen, dat Hem zeer hongerde, zooals nooit te voren, zoodat 't Hem aan te zien was. Men heeft opgemerkt, dat een mensch op zijn uiterst veertig da gen zonder voedsel kan 't Gaat den Heiland als Mozes en Elia. Wij zien hieruit, dat Jezus waarachtig mensch was, menschelijke behoeften had als wij, ons in alles gelijk was, uitgeno men de zonde. De duivel trekt daarvan partij. Hij meent, dat nu zijn tijd gekomen en de kans gunstig is. Met overleg en list zet hij het net uit. Eenmaal heeft hij succes gehad, toen hij in het paradijs den mensch ten val bracht. Dat geeft hem moed en vertrouwen ook dezen (ijmensch te verstrikken, 't Gaat er om 'wie triomfeeren zal, God of hij. En al zijn kracht wendt hij aan om zijn buit te behouden. Tot Jezus, door honger gekweld, komt hij met den raad „In dien Gij Gods Zoon zijt, zeg dat deze steenen (hierbij wijst Satan op de stee nen, die op den grond lagen) brooden worden". In deze woorden zinspeelt hij op wat er bij oen doop van Jezus geschied was, toen een stem uit den hemel gehoord werd. In dat „indien" ligt ook de bedoeling om twijfel uit te drukken. Hij zegt niet: „naardien", maar „indien". Hij wil Jezus prikkelen het bewijs te leveren, dat Hij Gods Zoon is. Geeft Jezus geen gehoor, dan moet Satan twijfelen aan Zijn Zoonschap De duivel zegt als 't warewaartoe honger geleden, als Gij waarlijk Gods Zoon zijt één woord van U is ge noeg om Uw honger te stillenals 't waar is, dat Gij zoo groot zijt, dan hebt Ge Uw macht slechts te gebrui ken. Satan gaat uit van de valsche veronderstelling, dat de mensch slechts bij brood kan leven, zonder brood moet sterven. Hoe listig gaat de verzoeker te werk. Jezus wist, dat Hij Gods Zoon was. Welnu, Hij toone 't slechts. De duivel wil Hem prikkelen Zijn macht te ge bruiken ten behoeve van zich zeiven. Hij wil Hem doen twijfelen aan des Vaders zorg. De Vader zorgt niet voor Hemhoe zou Hij Hem anders laten hongeren Welnu, Jezus zorge voor zich zelf. Hij heeft den Vader niet noo- dig. Als Gods Zoon kan Hij zich zelf helpen. Zoo is de duivel altijd bezig wantrouwen te zaaien. Als 't schijnt, dat God ons verlaten heeft, dan fluis tert hij ons inde Heere bekommert zich niet om u. En dan vervalt de ziel, waarin hij den twijfel opwekt, haast 1ot wanhoop. In armoede en gebrek, in krankheid en tegenspoed beroert hij ■ons gemoed. En als 't hem dan gelukt ons aan 't wankelen te brengen, hoe bang kan 't ons dan zijn. Hoe hebben wij op onze hoede te zijn en aan Gods trouw ons vast te klemmen. Er is zoo veel, dat tegen God schijnt te getui gen rondom Hem zijn wolken en don kerheid. Alleen het geloof kan ons staande houden en doen spreken „Hoe donker ooit Gods weg mag we zen, Hij ziet in gunst op die Hem vreezen". Satan wordt al dadelijk gewaar, dat hij hier een ander mensch tegenover zich heeft dan in het paradijs. De strijd zal hier zwaarder, de overwinning niet zoo gemakkelijk zijn. Met beslistheid wijst Jezus de verzoeking af. „Daar is geschrevende mensch zal bij brood alleen niet leven, maar bij alle woord, dat dooi den mond Gods nitgaat". Jezus doet een beroep op de Schrift. Dat is het eenige wapen om Satan te wederstaan. „Daar is geschreven". De Heiland haalt hier een woord aan, dat wij vinden in Deuterononium 8 vs. 3. Daar herinnert Mozes de Israëlieten aan de weldaden Gods. Hij wijst er op hoe de Heere in de woestijn het volk liet hongeren en het spijsde met manna, dat zij niet kenden noch hun vaders gekend hadden. En dan voegt hij er aan toe „Opdat Hij u bekend maakte, dat de mensch niet alleen van het brood leeft, maar dat de mensch leeft van alles, wat uit des Heeren mond uitgaat". Israël had in de woes tijn geen brood. Maar toen gaf de Heere ander voedselHij liet het manna regenen en Zijn machtwoord legde daarin voedende kracht. Israël, al had 't geen brood, is toch niet van honger omgekomen. Zoo wil Jezus aan Satan doen gevoelen, dat God niet gebonden is aan brood, dat Hij ook door iets anders dan brood in 't leven kan hou den, ja zelfs zonder voedsel alleen door Zijn machtwoord. Satan stelt 't voor, dat, als Jezus geen brood heeft, Hij sterven moet. Maar de Heiland stelt daartegenover, dat God door Zijn Woord alleen alles tot voedingsmiddel kan maken. Niet het brood zelf voedtal leen het bevel Gods legt er kracht tot onderhouding in. Jezus zegtik heb geen brood noodig, om in 't leven te blij ven 't is Gods Woord dat Mij in 't leven houdt. De Heiland doet door dit woord aan Satan gevoelen, dat Hij in afhankelijk heid van den Vader wil leven en Zijn vertrouwen stelt op Diens zorg. Gaf Hij Satan gehoor, dan zou t den schijn hebben, dat Hij niet op den Vader vertrouwde. De Vader zal zorgen, aan Hem laat Hij tijd en wijze over. tn dat de Vader voor Hem zorgde, heeft Jezus ondervonden. Zoo zorgt de Heere voor al Zijn volk, dat in af hankelijkheid 't.van Hem verwacht, 't Ervaart, dat niet de spijze zelf het le ven onderhoudt. Gods machtwoord legt er de kracht in. De Heere is machtig met een schraal deel te verzadigen. Wij zijn zoo geneigd te blijven zien op onzen nood, God te wantrouwen, te vreezen en bezorgd te vragenwat zullen wij eten en drinken en waar mede zullen wij ons kleeden Satan legt 't er op toe ons 't vertrouwen op God te ontnemen. Maar laat ons in nood en dood het oog op den Heere geslagen houden. Zoo zal Hij ons niet beschaamd maken en 't ons niet aan 't noodige doen ontbreken. Slot volgt). 'k Had Piet beloofd eens een afzonderlijk avondje te praten over de houding van onze Antirevolutionaire menschen ten opzichte van het Kabinet »Ruys.« Hierover kwam hij deze week nu es babbelen. Hij viel al direct met de deur in huis. »Hoe denken de antirevolutionairen over dit Kabinet vroeg hij. »Als je eens goed luistert Piet zal ik je eens zeggen hoe ik die zaak bezie. Maar dan moeten we een eindje terug in de politieke geschiedenis.« Piet knikte tevreden, sloeg het rechter been es over het linker, haalde es diep door z'n pijp en zette zich tot luisteren. «Je weet, Piet, dat in 't begin dezer eeuw onze partij onder Dr. Kuyper's leiding stond. Onze partij stond toen sterk en ze stond in het middenpunt der branding van den poli» tieken strijd. De actie in de jaren van 1901 tot 1905 zal je je nog wel herinneren. Toch was het ook een schoon tijdperk. Er was warmte, bezieling, heilige geestdrift. Het Ka» binet Kuyper was de kroon op den strijd door onze menschen in de laatste helft der vorige eeuw gestreden. De kroon op dien strijd, vooral ook hierom, omdat het ons toen mogelijk werd de antirevolutionaire beginselen eeniger» mate in 's lands wetgeving te brengen. En wanneer het had mogen gelukken dat het Kabinet in 1905 gebleven was, had ons partij» hoofd een belangrijk antirevolutionair begin» selprogram in praktijk kunnen brengen. Dit heeft niet zooj mogen zijn. Mede door een tegenactie in onze eigen partij (denk aan de actie»Staalman) werd onze positie verzwakt en moesten we het onderspit delven. We kunnen zeggen dat in dat politieke ramp» jaar onzen leider de veldheerstaf ontvallen is. En toen is onze partij tot inzinking gekomen. Een fout is het geweest (dit dient openhartig erkent) dat na den val van het ministerie De Meester, niet een Kabinet Kuyper maar een Kabinet Heemskerk optrad. Langzamerhand heeft onze partij toen de leiding in de coalitie verloren en trad de Roomsche groep meer naar voren. Feitelijk kunnen we zeggen, dat de Roomsch»Katholieke partij de coalitie verbroken heeft, toen zij het algemeen kiesrecht aanvaardde. Met Cort van der Linden wierpen de Roomschen het op een accoordje, waardoor het gelukte het algemeen kiesrecht in de Grondwet te krijgen. Dank zij de verkiezingen, welke op grond van dit al» gemeen kiesrecht gehouden werden, en welke de Roomsche partij een belangrijk voordeel brachten, trad deze partij naar voren en trad er een Roomsche premier op. Het is algemeen bekend dat Dr. Kuyper geadviseerd heeft aan onze partij om met den gang van zaken niet mee te gaan. Onze partij heeft zich niet posi» tief uitgesproken en accoord van samenwer» king is er niet aangegaan. Toch verscheen er een ministerie met enkele antirevolutionaire ministers. Dit was echter een particuliere on» derneming, waarvan onze partij niet de ver» antwoordelijkheid droeg. Het sprak van zelf dat onze antirevolutionaire ministers die zon», der partijaccoord en dus zonder program zit» ting hadden vrijwel aan de Roomsche partij waren overgeleverd. Invloed konden ze slechts in heel geringe mate laten gelden. Wat ze nog tot stand wisten te brengen moeten we dank» baar en met waardeering aanvaarden. Het kabinet»Ruys voerde echter geen prin» cipieele politiek, althans niet in den zin zooals wij dat zouden wenschen. Soms gebeurde er ook heel zonderlinge dingen. Soms had het zelfs een paar meeningen die tot de vrijzin» nigen behoorden, of waarvan het niet vast te stellen was van welk gehalte ze waren. En toen zijn er dingen gebeurd die jij de vorige week opnoemde en waarover onze antirevo» lutionaire menschen ontevreden zijn. Nou weet je hoe onze partij eigenlijk tegen» over dit Kabinet staat. Nu moet je echter wel in oogenschouw nemen dat het karakter van dit Kabinet in de loop der jaren eenigszins veranderd is. Er is nimmer een Kabinet opge» treden in ons land met zoo'n langen levens» duur. En in dien tijd is er heel wat gebeurd. Vooral de laatste jaren kwam het financieele vraagstuk in het centrum te staan. De gulden dreigde vernietigd te worden en alle aandacht der regeering moest er op geconcentreerd wor» den dit gevaar te voorkomen. Onze partij ver» zoende zich ook langzamerhand met den po» litieken gang van zaken en toen de nood riep was onze partij leider Colijn bereid op te treden als minister van financien en gelukte het hem een sluitende begrooting te krijgen. Het is een zonderling en eigenaardig spel der historie, dat waar bij het optreden van dit Kabinet onze partij eigenlijk geheel buiten rekening gelaten is, ten slotte toch juist het aller voornaamste en het gewichtigste werk, dat dit Kabinet gedaan heeft n.l. het sluitend krijgen van de begrooting, aan onzen partij» leider te danken is Maar waar de zaken zoo geloopen is, moet je je wel wachten alle euveldaden van dit Kabinet op de rekening van onze partij te boeken. Onze partij staat er feitelijk buiten. En als we spreken van een »Rechtsche regee» ring« of van een «Christelijk Kabinet* doen we dat altijd onder zeker voorbehoud. En nu staan we voor de verkiezingen. De zaak is nu maar wat te doen als God de Heere ons de overwinning schenkt en er weer een rechtsche meerderheid komt. Als je het nu mij vraagt, Piet, dan zeg ik dat ik veel geloof dat er geen herhaling van 1918 zal plaats hebben. We hebben nu weer een partijleider, een man van stavast, een man waarmee te rekenen is, een man die zoo maar niet genegeerd kan worden, 'k Geloof vast en zeker, dat de antirevolutionaire partij uit haar ondergeschikte positie verlost is en dat er geluisterd zal moeten worden naar de wen» schen, die onze partij stellen zal, indien er eventueel en rechts Kabinet op treedt. En daarom Piet, zou het jammer zijn indien onze menschen alleen maar zien naar hetgeen achter is, en dit dan meestal nog geheel ver» keerd bezienZagen ze het dan nog maar goed, dan was het zoo erg niet! Neen we moeten nu eens zien hetgeen gebeuren gaat. En dan voor alles trouw aan het beginsel, trouw aan onze partij, opdat later onze voor» mannen ónze eigen menschen niet het ont» zettend verwijt behoeven te doen omdat gij ontrouw geweest zijt, waren wij niet in staat het principieebantirevolutionair beginsel in 's lands wetgeving door te voeren Piet stond op en zei»'k Heb vanavond veel geleerd, laat ik nou naar huis gaan om er nog es over na te denken.« Hij gaf me een stevige handdruk. Hij liet me alleen met m'n gedachten, die onwillekeurig weer terug gingen naar dien heerlijken tijd, toen onze partij strijdend bergopwaarts klom om het vaandel met het gulden Pro Regevoor Den Koning te planten op de bergtoppen van het volksleven. Je vriend PLAATDORP. EMIGRATIE CENTRALE HOLLAND Wat is de E. C. H. De E.C H is eene stichting, tot stand gekomen door samenwer» king van Regeering en particulieren, met het doel eene goede emigratie te bevorderen van daarvoor geschikte personen en hunne belan» gen in het vreemde land, zoowel als in Neder» land, te blijven behartigen. De vorm eener stichting is gekozen, omdat bij het bevorderen van goede emigratie elk idee van winstbejag behoort te zijn uitgeslo» ten. De E.C.H. beoefent echter geen leifdadig» heid, zij vraagt van belanghebbenden eenige vergoeding voor hare onkosten. Het Bestuur van de stichting bestaat uit eene Directie onder toezicht van een Curato» rium, waarvan een der leden door de Regee» ring is aangewezen. Wat doet de E. C. 11. Zij verschaft gratis alle inlichtingen, die in verband met emigratie of de belangen van emigranten gevraagd wor» den, of wijst den weg waar die verkegen kun» nen worden. Zij bezorgt loonende betrekkingen, voorloo» pig alleen in overzeesche landen. Zij behartigt de belangen der emigranten in het buitenland alsook in Nederland, in den uitgebreidsten zin. Zij zoekt voortdurend aanraking met de in het buitenland en binnenland bestaande orga». nisaties, die medewerken aan het bevorderen van goede emigratie, en steunt eventueel de oprichting daarvan. Daarvoor heeft zij in het buitenland vertegenwoordigers en bezoldigde ambtenaren aangesteld, terwijl zij in het bin» nenland de oprichting van emigratie»commis» sies, cursussen in vreemde talen, oefenboerde» rijen ten dienste van hen, die niet of niet vol» doende van eenigen tak van landbouw op de hoogte zijn en hun toekomst in den land» bouw willen zoeken, en dergelijke bevordert en in deze zaken van advies dient. Zij leidt besprekingen in op vergaderingen, houdt voor» drachten, verspreidt geschriflen en plaatst arti» kelen in bladen en periodieken in verband met de emigratie. Uitgaven en inkomsten. Het Beheer van de E.C.H. berust op commercieele basis, d.w.z. zij vraagt eenige deelname in de onkosten, opdat zij niet geheel afhankelijk wordt van de welwillendheid van anderen en zoo goed mogelijk de opgenomen verplichtingen kan vervullen. De uitgaven bestaan voornamelijk uit bu» reau», organisatie», reis» en publicatiekosten, benevens salarissen voor de in Nederland en buitenland in dienst der E.C.H. werkzame personen. Daarenboven behooren hiertoe de verplichtingen door de E.C.H. op zich genomen wegens ontvangen rentelooze voorschotten. Deze nitgaven behooren bestreden te kun» nen worden door de iukomsten, voortvloeien» de uit de rente van het kapitaal, door Rijk en particulieren bijeengebracht, de contributies van belanghebbenden, die van de hulp der E.C.H. gebruik maken of van haar geld leenen benevens passagecommissies, voor zoover emi» granten daardoor niet geschaad worden. De contributie bedraagt voor hen, die van de hulp der E.C.H. gebruik wenschen te ma» ken, wat geheel vrijwillig is, voorloopig hoog» stens f 10 en voor hen, aan wie door bemid» deling van de E.C.H. tevens geld wordt ver» schaft, hoogstens f 20.— per persoon, alles voor één maal en zonder verplichting tot rentever» goeding. Financieele controle, enz. De jaarlijksche be» grooting kan slechts worden vastgesteld nadat 40 cent per regel. s f> >5 Als Uw in den aanvang onbetee- kenende verkoudheid is verergerd tot bronchitis, talm dan niet langer, neem de beproefde Akker's Abdij- siroop die de prikkelende hoest- aanvallen zal temperen, de slijm Z^J oplossen en Uw ontstoken slijmvliezen volkomen genezen. AKKER's verzacht zuivert geneest. Alom verkrijgbaar in kokera van 230 gram ƒ1.50 550 gram ƒ2.75 en 1000 gram ƒ4.50 pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude gebruik dan de heerlijk verzachtende en snel genezende Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. Bij Apoth. en Drogisten Z.E. de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw aan het ontwerp daarvan zijn goedkeuring heeft gehecht. De jaarlijksche rekening wordt gecontroleerd door een Rijks» accountant. Een en ander is een waarborg dat de gelden der E.C.H. zuinig en juist besteed worden. Het Curatorium geeft voorschriften voor de bewaring der gelden De E.C.H. belast zich met de terugvordering der door haar bemiddeling aan de emigranten verstrekte gelden. Welke menschen helpt de EC.H. en hoe? Voorloopig komen alleen in aanmerking flinke, energieke, goed gezinde personen, die "een gunstig verleden hebben en wel voornamelijk zij die geschikt zijn bevonden voor werkzaam» heden in verband met het landbouwbedrijf in Canada. De E.C.H heeft in Canada in verschillende hoofplaatsen een vertegenwoordiger en een centralen raad van advies te Winnipeg, waaraan is toegevoegd een emigratie»inspecteur. Deze personen controleeren de openstaande betrek» kingen en dragen zorg dat onze menschen geplaatst worden in voor hen geschikte streken en zooveel mogelijk bij elkaar in de buurt. Tot hen kan men zich te allen tijde wenden. Hunne adressen worden aan onze emigranten medegedeeld. Zij zijn ook de aangewezen per» sonen om voor de emigranten met autoriteiten en andere personen besprekingen te houden, onderhandelingen te voeren en advies te geven, o.m, bij den aankoop van goederen. De E.C.H. wenscht beschouwd te worden als een vader, die voor zijne kinderen zorgt en tot wien men zich vol vertrouwen met allerlei moeilijkheden kan wenden. Zij onder» houdt een geregelde correspondentie met allen, die dat wenschen. Haar eenig doel is hare menschen te helpen aan een goede toekomst, die zij in het over» bevolkte vaderland waarschijnlijk niet kunnen vinden. CURATORIUM WALRAVE BOISSEVAIN, Vice.Voorzitt. der Nederlandsche Maatschappij voor Nijver» heid en Handel, Oud»Lid van de 2e Kamer der Stat. Gen., Voorzitter A. C. DE BRUYN, Secretaris R.»K. Vakor» ganisatie. Dr. L. N. DECKERS, Bestuurslid van de Nederlandsche Vereeniging «Landverhuizing»» Secretaris van den Nederlandschen Boeren» bond, Lid van de 2e Kamer der Staten»Gene» raai. Mr. H. C. DRESSELHUYS, Voorzitter der Nederlandsche Vereeniging «Landverhuizing"», Lid van de 2e Kamer der Staten»Generaal. Mr J. C. A. EVERWIJN, Bestuurslid van de Nederlandsch=Amerikaansche Kamer van Koophandel, Directeur van de Nederlandsche Handel Maatschappij, Oud»Gezant te Washing» ton. ANTH. FOLMER, Directeur van den Rijks» dienst der Werkloosheidsverzekering en Ar» beidsbemiddeling. F. K. J. HERINGA, Chef van de afdeeling Handel en Nijverheid aan het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, aangewe» zen door de Regeering. F. VAN DER WALLE, Secretaris Neder» landsch Verbond van Vakvereenigingen. VacatureAfgevaardigde Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. DIRECTIE A. G. MÖRZER BRUYNS. Mr. G. J. VERBURGT. SOMMELSDIJK. Tegen een persoon uit Dirksland is alhier proces»verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. Hedenmorgen (Vrijdag) zijn een 14»jarig dochtertje en een 12»jarig zoontje van J. Lod» der, alhier, naar Utrecht vervoerd om een operatie te ondergaan. De dienstplichtige van de lichting 1925, J. Kievit, is tegen 5 Februari a.s. opgeroepen om bij zijn garnizoen te den Helder te worden ingelijfd. De heeren M. Dijkers, M Joppe, L. Pen, C. Vis en P. de Zeeuw hebben hun herbenoe» ming en de heeren W. Mijs en M. van der Sluijs hunne benoeming tot lid van de commis» sie tot wering van schoolverzuim aangenomen. MIDDELHARNIS. De ijstent welke on» langs door de ijsclub is aanbesteed staat thans ter bezichtiging nabij het tramstation. Daar het een tent is welke naar de eischen des tijds is ingericht zal het voor 't publiek wanneer zij in de gelegenheid gesteld worden schaat» sen te rijden een waar genot zijn daarvan gebruik te kunnen maken. Men besteedt thans hier voor de uien f 7 per 60 kilo. Door de meisjesvereeniging »Tabitha« worden Vrijdag 16 Jan. des avonds vanaf 7 uur 196 door haar gemaakte kleedingstukken aan behoeftige gezinnen uitgedeeld. Dinsdagavond werd door de gemeente» veldwachters een persoon welke te veel aan Bachus had geofferd en zich in het logement Metier woest aanstelden in het arrestanten» lokaal opgeborgen. Deze week is onze oudste inwoonster Trijntje de Groot wed. L. Krytenberg 92jaar geworden. Dinsdag 20 Jan. des avonds 7 uur zal er eene algemeene vergadering gehouden wor» den in de zaal Brinkman van leden van het Onderling begrafenisfonds. Voor de lichting 1926 hebben zich in de maand Januari ter gemeentesecretarie doen inschrijven 43 jongelingen. DEN BOMMEL. Bij B. M. ontstond een begin van brand. Door vereenigde krachten was men den brand spoedig meester. A. C. van Oorschot behoorende tot het 3e half II Reg. Huz.W. A. Polak tot de 2 Schoolcomp. Kust Art. en J. van Wijk tot de 2 Schoolcomp. Kust Art. zijn bestemd om te worden ingelijfd de eerste te den Haag en de twee laatsten te den Helder op 5 Februari 1925. Het mond» en klauwzeer is onder het vee van W. C. van Kempen voor geweken verklaard. OOLTGENSPLAAT. Alhier is een co» mité opgericht om den heer P. Verkerk bij zijn 40»jarige Ambtsjubileum op 1 Februari te huldigen. OUDE TONGE. Bij den landbouwer A. Korteweg is onder het vee Mond» en klauw» zeer uitgebroken. De autoverhuurder P. Pulleman heeft een tweede auto aangeschaft voor personen» vervoer. In de langeweg alhier zal binnenkort weer een hofstede verschijnen van den heer W. Los. Den heer J. van Kempen zal de Beton» zaak van de firma van Kempen Co. alhier alleen voor eigen rekening gaan beginnen. NIEUWE TONGE. Aangezien door het bestuur op gegevens gewacht moet worden van het Wiskundig Adviesbureau Vaz Dias te Amsterdam, zal het begrafenisfonds «Eigen Hulp« alhier, eerst in de laatste helft van Februari gehouden kunnen worden. De dienstplichtigen van de lichting 1925 T. C. Bijdevaate en W. Tijl, zullen op 5 Fe» bruari a.s. worden ingelijfd bij de 2e school» comp. Kust Art. te Helder. De prijs van de uien stijgt in deze ge» meente nog steeds. Naar ons wordt medege» deeld wordt nu reeds f 7,—en f 7,50 geboden. J.l. Donderdagavond trad in de Hulp- school alhier op Dr. Van der Valk, predikant te Rotterdam, met het onderwerp «De val van het anthieke en moderne Babylon«. De zaal was goed bezet en de rede werd van het begin tot het einde door al de aanwezigen met aandacht gevolgd. Het zoontje van C. B. kreeg een opge» zette arm. De dokter constateerde bloedver» giftiging. Bij de paardenmonstering, gehouden op 14 Januari jl. voor hotel De Witte alhier, werd slechts 1 paard aangevoerd Tegen E. A. J. te Oude Tonge is proces» verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht De collecte in deze gemeente ten bate van de ziekenauto voor Flakkee heeft opge» bracht de som van f 1370,—. Onder het vee van den landbouwer Joh. van Alphen is mond» en klauwzeer uitgebroken DIRKSLAND. Verleden week werden van hier uitgevoerd 3200 balen peen, 1300 H.L. aardappelen en 6500 baaltjes uien. In de woning Havendijk A 324 komt een geval voor van de besmettelijke ziekte Diphtheritis. A.s. Woensdagmiddag 4 uur zal in de openbare bewaarschool gelegenheid worden gegeven tot kostelooze in» en herinenting. De dienstplichtigen der lichting 1925 K W. den Hollander en G. Olivier zullen op Donderdag 5 Februari a s. te den Helder bij de 2e Schoolcomp. van het Regiment Kust Artillerie worden ingelijfd. Aan den heer J. U. Nieuwenhuijzen is op zijn verzoek wegens vertrek eervol ontslag verleend als assitent»brandmeester der spuiten No. 2 en 3. Uitslag verkooping op Woensdag 14 Ja nuari des n.m. 3 uur ten herberge van J. Keu» velaar alhier bij afslag van Een woon» en winkelhuis met erf en grond te Dirksland, aan den Kerkring, verhuurd aan J. de Vos, ten verzoeke van de Diaconie der Ned. Herv. Kerk, ingezet door Joh. de Jong op f 1550,— afgemijnd door L. Grevenstuk op f 2075,—, twee huizen met tuin en erf te Dirksland aan den Zuiddijk, het z.g. »Kraakje«, ten verzoeke van de erven van wijlen Mej. de Wed. C. van Es, ingezet door Jb. Both op f 990,—en door Joh. Holleman op f 770,—, afgemijnd.

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 3