Rechtzaken Rechtzaken. Gemengd Nieuws. V er koopingen DE SOCIALE KWESTIE. ft ft ft Reclame-iVlededeelingeir MIJNHARDT's StaaS-Tableften 90 ct. Maag-TabBetfen 75 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Bei goedkoopste, Het grootste, Het meest gesorteeerd Hoeden- en Pettenmagazijn Economisch Weekoverzicht. gebroken door het ontbreken van eene par» tijformatie op principieelen grondslag. Zoo wordt de zaak niet slechts ingezien door ons, die buiten Duitschland ons in eene krachtige samenbinding van groote groepen Christenen onder eigen banier mos gen verheugen. Ook onder vooraanstaande Duitsche chris» telijke leiders zelf begint dit inzicht te leven. Verrassend was de oproep, dien Dr Mi» chaëlis, de vroegere rijkskanselier, die in de christensstudentenbeweging zulk een vooraanstaande plaats bekleedt, vöör de verkiezingen deed verspreiden »Wij gevoelen tegenover alle partijen de groote moeilijkheid dergenen, die ernstig christen willen zijn en voor het Evangelie in ons volksleven willen opkomen. Echter, gelooven wij niet, dat in de spanne tijds, die ons nog van de verkiezingen scheidt, het mogelijk zal zijn om een eigen partij te vormen en met eigen lijsten uit te ko» men. Maar wij vragen aan onze vrienden, dat zij zich aan deze moeilijkheid niet ont» trekken door van de stembus weg te blij» ven. Wij geven den raad, dat men zijn keus bepalen late door deze vraag: of een be» paalde waai borg biedt, dat personen, die levende getuigen van Jezus Christus willen zijn, in haar tot hun recht kunnen komen. Een toetssteen daarvoor zij, of de partij met klem verdedigen zal, dat de ouders hun kinderen kunnen doen opvoeden en onderwijzen naar hun belijdenis èn dat de kerk volkomen vrij zal wezen van staats» banden«. De nood dezer tijden leert ons, dat het meer dan ooit voor de christenen nood» zakelijk is zich aaneen te sluiten om de vraag te overwegen en ,te beantwoorden, hoe in het openbare leven Gods wil tot gelding kan worden gebracht. Een wolkje als eens mans hand dit beslist getuigenis 1 Worde het weldra door een milden regen gevolgd 1 Ziehier dus het allereerste schuchtere tasten naar een christelijk politiek program, zich richtende wat zeer juist is gezien! op een christelijke school en op een vrije kerk. Maar hierin zijn wij dan vöör Door de goede gunste onzes Gods. Drie kwart eeuw geleden heeft Groen van Prinsterer juist die twee punten reeds voor ons volk aan de orde gesteld. Wat onderscheidt öns dan toch Bedenken weaan wien veel gegeven is, van dien zal ook veel worden geëischt. i. Nog altijd zijn er mer.schen die de Sociale kwestie niet zien. Ze weten dat er wrijving bestaat tusschen patroons en arbeiders, maar dat er een Sociaal vraagstuk is dat nog steeds niet is opgelost en toch dringender dan ooit roept om oplossing weigeren zij te erkennen. Zij hooren <vel eens van een staking, lezen wel eens over een loongeschil, maar behou» dens die feiten is er in hun oog geen sociale moeilijkheid. Toch is ei een sociale kwestie. En wij, als leden der gemeenschap, in welke kwaliteit wij ook in die gemeenschap leven, hebben de roeping de sociale kwestie te zien, haar te erkennen en het onze te doen in onze omgeving om haar tot oplossing te brengen. Waardoor de sociale kwestie ontstaan is Uitsluitend door het egoisme, dat in den inensch leeft. De eischen, waarbij dit egoisme het leidend beginsel is, zijn vaak onbillijk. Het aanbod is te klein en de vraag is je hoog. Het zwak» kere wordt geëxploiteerd door het sterkere. We spreken nu niet over ééne partij, we generaliseeren. Het egoisme is leitmotief. Tot op zekere hoogte is dit goed. Zonder gezond egoisme kan het leven niet bestaan. Maar misdadig wordt dit egoisme wanneer het zooals we boven schreven zwakkere krach» ten gaat exploiteeren en uitbuiten ten eigen bate. Uit dit laatste is de sociale kwestie ontstaan. De sociale kwestie is geen vraagstuk van vandaag of gisteren. Ze is in de laatste helft der vorige eeuw meer tot openbaring gekomen, maar de misstanden in het sociale leven dag» teekenen reeds van uit de grijze oudheid, toen het slavenleven bestond. De arbeid werd toen opgedragen aan vrouwen, kinderen en aan de in oorlogen buitgemaakte gevangenen. Er wa» ren toen alléén eischen, er was geen loon. Door het Christendom echter kwam er van lieverleede verbetering in deze toestanden. Men kreeg meer waardeering voor de rechten van den mensch. De kruistochten gaven aan het slavenleven in Europa den nekslag. Toen ontwikkelden zich de steden, met hun vrije poorters, 't Ambacht kwam tot bloei, en daarmede ontstond het gilden»wezen. 't Gilden» tijdperk is een lichte plek in de geschiedenis der sociale kwestie, de verhoudingen tusschen meesters en gezellen waren verzekerd op een zuiveren grondslag. En zooals geheel het tijd» perk, waarin de gilden hun oorsprong hebben, droegen zij het kenmerk van het huiselijke, het gemoedelijke, het intieme. De gezellen leefden met den patroon mede in huiselijken kring. Er was ambitie voor het werk. Er was dagelijksche omgang met den patroon, gemeenschappelijk overleg, gemeenschappelijk werk. De gezel voelde zich mensch, en hij werd in het maatschappelijk leven als mensch erkend. Over het gildentijdperk hangt het lichtende waas, van het intiem gemoedelijke, het tevre» den naïeve, het scheen, dat de sociale kwestie haar oplossing gevonden had. Eén ding was jammer, de gilden verstonden niet de kunst om den geest des tijds te proeven en er met mede te gaan. Het leven ging zijn gang, van de eene ontwikkelings»phase gleed het over in het andere, maar met net getij verzette de gilden de bakens niet en zoo kwam het te staan in de positie van den stokouden grijsaard die niet meer mee kan met zijn tijd omdat hij den nieuwen tijd niet begrijpt. Hij begrijpt niet en wordt niet meer begrepen. Zoo is het gegaan met de gilden. De nieuwe tijd kwam. Het tijdperk van de stoommachine deed zijn intrede. En deze stoommachine bracht een radicale omkeer in de verhouding tusschen de patroons en de arbeiders. Het intiem huise» lijke moest plaats maken voor het ruwe pu» blieke in de groezelige bedompte werkplaatsen der fabrieken. Van gemeenschappelijk samen» werken met den patroon was geen sprake meer. De fabrieksarbeider verloor zijn naam als mensch en moest het voortaan doen met een nummer. Hij verloor zichzelf in de massa, zijn individualiteit ging te loor. Voor den fabrikant werd de arbeider de machine»met= hersens in het productieeproces. Dit was het eenige standpunt vanwaaruit de werknemer werd bezien. Etische, sociale, religieuze motie» ven bestonden er niet meer. En zoo moest de sociale kwestie weer mar» quant worden. Want de samenwerking tusschen patroons en arbeiders maakte plaats voor een tegenstel» ling tusschen beiden 't Was Karl. Marx die den klassenstrijd pre» dikte, 't Klonk door alle landen »Gij prole» tariers vereenigt U De leer van Marx had het communisme ten grondslag. Volgens zijn idee werd het een strijd op leven en dood tusschen kapitaal en arbeid. Kapitaal en Arbeid zouden weldra tegen elkaar in 't harnas gaan. En de zegepraal zou toekomen aan den Arbeid. Marx leerde aldus Door de techniek was een nieuwe phase ingeluid in het economisch leven. Het fabrieks» wezen zou spoedig uitdeien tot groot industrie, wat opeenhoping van kapitaal noodwendig tot gevolg moest hebben. Tenslotte zou de wereldmarkt in handen komen van slechts enkele individuen, wereldkoningen, en dan was het de tijd, dat het proletariaat ingreep. »Heel 't raderwerk staat stil, als uwe machtigen arm het wil« heette het van de macht, die in de georganiseerde arbeider school. Dan kwam de tijd van het communisme, het gemeenschap» pelijk bezit waarin ieder het »zijrie« zou moeten bijdragen en het «zijne zou terug ontvangen om te kunnen leven en te genieten als mensch. Van opeenstapeling van rijkdommen zou in die nieuwe maatschappij echter geen sprake meer zijn. Zoo meende Marx. En in betrekkelijke zin heeft hij gelijk gehad De techniek voerde tot grootkapitalisme, 't Zijn de spoorweg» de mijn» de goudmagnaten die den toon aangeven in handel en industrie. De N.V.n., de maat» schappijen, de trusts brachten kapitaal ophoo» ging, maar in absoluten zin kwam.er.Qiets van Marx' profetie uit. Naast kapitaal en arbeid staat er nog een middenstand die zich in grooten bloei mag verheugen en 't ziet er niet naar uit, dat deze klasse mettertijd zal ver» nietigd worden 1 En volgens Marx' theorie zou deze stand met den groei van hetgroot» kapitalisme moeten verdwijnen. Daar was trouwens zijn, klassenstijdsleer opgebaseerd. Intusschen heeft de gepredikte klassestrijd het sociale vraagstuk als een brandend vraag» stuk in de maatschappelijke samenleving ge» steld. 't Beheerscht voor een groot gedeelte het internationaal» en nationaal politieke leven. Maar zal de klassestrijd ons de.oplossing van het vraagstuk brengen Wij gelooven het niet. De tegenstelling tusschen Kapitaal en Arbeid, welke door de klassestrijders gemaakt is, is onjuist. Kapitaal en Arbeid, op zichzelf genomen, zijn geen tegenstrijdige begrippen, maar vullen elkander aan. 't Een kan niet buiten het ander Zonder Kapitaal zou ons maatschappelijk leven on» mogelijk worden. "De invloed, die van het Kapitaal op de levensverhoudingen uit gaat kan niet gemist worden. Voor iemand, die zich niet blind staart op den klassenstrijd, is dit duidelijk. Een leerzaam voorbeeld geeft ons het gebeurde in de Sovjet=republiek te aan» schouwen. Daar gingen de leiders in hun consequente toepassing van hun revolutionaire begrippen, o.a. ook over tot »afschaffing« van het Kapitaal. Maar ras bleek, dat men met het uitsnijden van het Kapitaal het hart van het maatschappelijk leven had uitgesneden. En 't slot was, dat de Kapitaliseering weer werd toegestaan. De tegenstelling tusschen Kapitaal en Arbeid is foutief. Het Kapitaal is dan ook niet de oorzaak der sociale wantoestanden. Het mis» bruik van het Kapitaal is de schuld. Het stellen van het Kapitaal in den dienst van het zondig egoïsme draagt de schuld der maatschappelijke ellende. Om één voorbeeld te noemen In de vorige eeuw was diie»vierden van Schotland in handen van veertien personen. En door een dezer personen werd nog eens een nieuwe landstreek aangekocht bewoond door ongeveer 50 gezinnen. De bijna drie» honderd personen werden eenvoudig van dit land weggejaagd omdat de nieuwe eigenaar dit land ter beschikking wilde hebben voor zijn wildjacht 1 »Eigendom« is geen diefstal, maar misbruik van eigendom door het niet ten nutte der gemeenschap aan te wenden, dat is diefstal. En tegen dit laatste moet de strijd gaan. Niet alleen de strijd van den arbeid, maar de strijd van geheel het menschdom. Alleen langs dezen weg is de sociale kwestie op te lossen. In een volgend artikel hierover meer. v. S. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafz itting. De rechtbank heeft Dinsdag behandeld de uitgestelde zaak tegen den gedetineerden M. v. d. S. uit NieuwsHelvoet, tegen wien het O. M waargenomen door mr. J G. Holsteyn, in de zitting van 21 October 6 maanden ge» vangenisstraf had geëscht. De rechtbank had een onderzoék naar be» klaagde's geestvermogens gelast. Dr. K. Penon bracht rapport uit £n kwam tot de conclusie, dat beklaagde begrepen had, toen hij het feit pleegde, dat hij zich aan een misdrijf schuldig maakte. Beklaagde is iemand, die achterlijk is geblevenhij ging tijdens de voorloopige hechtenis zeer sterk onder deze straf gebukt, hij heeft dit meer gevoeld dan een ander In verband met dit rapport wijzigde het O. M. zijn requisitoir aldus, dat de eisch werd 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek van den tijd 4'/2 maand in voorloopige hech» tenis doorgebracht. De verdediger, mr. C. J. J. M. Pétit, vroeg een straf, gelijk aan de voorloopige hechtenis. Uitspraak 20 Januari. Ter waarschuwing voor belasting» ontduikers We lezen in de N. R. Ct. Dinsdag heeft nog terecht gestaan de 47» jarige P. v. d. G. te Lekkerkerk, bouwman, wien ten laste was gelegd, dat hij in Mei 1924 zijn aangifte voor de inkomstenbelasting voor het belastingjaar 1 Mei 1924—1925, waarvoor hem volgens den regel een aangiftebiljet was uitgereikt, opzettelijk onjuist zou hebben ge» daan, door op dat aangiftebiljet als totaal van zijn zuiver inkomen f 6578 in te vullen, terwijl hij wist, dat dit bedroeg f 9131. Uit deze te lage aangifte kon nadeel voor het rijk ont» staan. Ten tweede werd aan v. d. G. ten laste ge» legd, dat hij aan den inspecteur van de be» lastingen Harms een valsche boekhouding, Ier staving van zijn aangifte, zou hebben ge» toond Hij had de inkomsten, die hij uitzijn handel in varkens trok, belangrijk te laag ge» boekt. Voorts had beklaagde zijn inventarislijst per 1 Mei 1923 eveneens „Yei;valscht, door de bedragen van de posten kasgeld en kassier onjuist in te vullen. Het eerste was ingevuld op f 681 en moest f 5109 zijn, het tweede was ingevuld op f 28,000 en moest f 30,000 zijn. Voorts kwamen op die lijst niet voor een saldo tegoed op een spaarbankboekje van de Coöp. Boerenleenbank van f 5710 en nog een saldo van f 4000 op een boekje van een andere coöperatieve landbouwvereeniging. Ook de inventarislijst per 1 Mei 1924 was onjuist; kasgeld kwam daarop voor met f 6481 en kassier met f 28,000, terwijl die bedragen moesten zijn f 2539 en f 31,601 hierop kwamen twee boekjes niet voor met saldo's van f 9271 en van f 10,000. Beklaagde bekende volmondig. Het O. M. achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd. De eerste tenlastelegging geeft beklaagde toe, hij weet misschien niet precies de cijfers, maar hij weet, dat zijn aangifte globaal een paar duizend gulden te laag was. Het boek heeft beklaagde voorts ter staving van zijn aangifte verschaft, terwijl hij wist, dat er zich onjuiste posten in bevonden. Even» eens was het hem bekend, dat de bedragen der spaarbankboekjes niet juist'waren. De ge» gevens, die beklaagde aan Pruyt gaf, waren onjuist, beklaagde moest weten, dat de bere» keningen daarop gegrond, valsch waren. Het O. M. vindt geen termen voor een voorwaardelijke veroordeeling. Beklaagde is zeer lankmoedig behandeld, zelfs als de inspec» teur zich boos heeft gemaakt en beklaagde weggejaagd, zou dat zeer goed te begrijpen zijn. De inspecteur had de bewijzen reeds in handen van de vervalsching en nog bleef be» klaagde volharden bij zijn ontkenning. Een voorwaardelijke veroordeeling in dit geval zou funest voor andere belastingontduikers werken. 40 cent per regel MOND. ADVIES fl 1.. Alle zaken behandelt het Bureau voor Rechtskundige Hulp Haagscheveer 5 (bij Hofplein) Telefoon 11862 Rotterdam Kantoor van 10—8 uur. Geen Bijkantoren Bij Apoth. en Drogisten VOOR E LK KBU9 Kipstraat 85»87Rotterdam ZIE DE 5 ETALAGES Voor hoeden No. 85. Voor Tetten No. 87 Aanbevelend «I. HENiGER ÜP. Het bewijs is gewoonlijk al zeer moeilijk te leveren, als het een enkelen keer te constru» eeren is, zou clementie v'oor andere overtre» ders een aanmoediging zijn. Deze overweging moet in deze zaak zeer zeker gelden. Beklaagde staat overigens zeer gunstig be» kend. Eisch 1 maand gevangenisstraf. De verdediger, mr. W. Jalink, legde er na» druk op, dat beklaagde alle mogelijke inlich» tingen verstrekt heeft na de ontdekking. Juridisch zou het tweede feit, het overleggen van de boeken, betwist kunnen worden. Prac» tisch is het voor beklaagde niet van zoo groot belang. Toch wil pleiter er op wijzen, dat de beteekenis van de woordeh door den inspec» teur gebezigd, mogelijk niet tot beklaagde doorgedrongen zijn. Is dat zoo, dan ontbreekt een element, noodig voor de constructie van het feit. Mr. Jalink constateerde nog dat Pruyt geen opdracht had tot confrérie, hij moest alleen een boekhouding maken. Pleiter wees er op, dat vóór 1924 een on» juiste aangifte voor de inkomsten» en de ver» mogensbelasting niet strafbaar was De menta» liteit was en is nog zoo, dat men de valsche aangifte niet gelijk stelde met diefstal. Pleiter ging na hoe de gevangenisstraf in de wet is gekomen, zeide, dat drie kwart van de belas» tingplichtigen waarschijnlijk in de gevangenis zou moeten zitten, als elk geval van onjuiste aangifte gestraft kan worden. Beklaagde heeft twee jaren geleden, na de daarvoor gevoerde propaganda, een boek» houding in elkaar gezet. Hij had zijn aangifte voor de vermogens» belasting al gedaan en had toen onjuistheden ontdekt, die hij bleef verzwijgen. Dat was de eerste stap geweest. Beklaagde heeft niet den moed gehad voor den inspecteur zijn fout te erkennen Alleen op het laatste van het gesprek wilde hij er voor uit komen, maar terecht was de inspec» teur toen boos geworden, had het boek in de kast geworpen en beklaagde weggestuurd. Beklaagde heeft daarna medegewerkt óm de onjuistheden te ontdekken. De boeren» leenbanken waren niet verplicht geweest de belastingadministratie inzage van hun boeken te geven. Als hij vóór 1 Augustus zijn aan» gifte verbeterd had was hij niet gestraft, hij is nu 4 dagen later gekomen, moet hij nu voor zijn iets te laat tot berouw komen, met gevangenisstraf worden gestraft Pleiter vroeg een voorwaardelijke veroor» deeling, een verzoek, dat door verschillende notabelen uit Lekkerkerk wordt gesteund. De kwestie van de boekhouding kan eigenlijk beklaagdes zaak niet verzwaren. Er is geen verplichting om een boekhouding te voeren. Voor hen, die geen boekhouding voeren, zal het bewijs zeker nog veel moeilijker of nooit te leveren zijn. Het argument van de generale preventie, door het O. M. aangevoerd, wilde pleiter niet aanvaarden. De hooge boete acht hij afschrik» wekkend genoeg. Beklaagde heeft medegewerkt door zijn erkentenis tot de mogelijkheid van zijn veroordeeling. Zullen volgende overtre» ders, gezien, dat beklaagde toch tot gevange» nisstraf veroordeeld wordt, niet het onderzoek zooveel mogelijk tegenwerken? Door de open» baarheid van deze zaak is beklaagde al zeer zwaar gestraft. Uitspraak 20 Januari. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat er in finantieele kringen over het Engelsche betaalmiddel minder gunstig werd gesproken, toen de koers van het Pond Sterling zich op circa 11.45 stelde. In korten tijd, slecht enkele maanden is er echter veel veranderd. Engeland is erin geslaagd de schulden aan de Vereenig» de Staten te consolideeren en betaalt thans regelmatig af, terwijl ook de economische toe» stand in het binnenland veel is verbeterd, ter» wijl de werkloosheid aan het verminderen is en de algemeene oplevering van handel en industrie zich ook dgar te lande niet onbe» tuigd laat. In verband met een en ander is de koers van het Pond vrij snel opgeloopen en bereikte zelfs j.l. xMaandag ter beurze de hoogte van 11.90, dus slecht 20 ct. van den voor»oorlogschen koers een pariteit 12.10 af. Het schijnt eveneens, dat Amerika gaarne een hoogen pondenkoers ziet, aangezien belang» rijke aankoopen in ponden door Amerikaan» sche zijde zijn gedaan. In verband met deze stijging zijn ook ter beurze de fondsen in ponden genoteerd sterk gestegen om een voorbeeld te noemen de 8 obligaties van den staat Tsjecho=Slowakije, welke in enkele weken van 94 tot 100 opliepen. Ter valuta» beurze is de anders zoo stille en rustige pon» denhoek thans een weerspiegeling van wat eens Parijs was, in welk devies tegenwoordig eigelijk in vergelijking met vroeger dagen wei» nig omgaat. De koers verandert dan ook wei» nig en blijft tusschen 13.20 en 13.40 schom» melen, doch in Brussel was de laatste dagen iets meer te doen, en was men wat optimis» tischer gestemd in verband met de finantieele geallieerde conferentie te Parijs, waar België er nogal goed bij gevaren schijnt. Of de con» ferentie echter op den duur resultaat zal heb» ben blijkt de vraag, aangezien alles van de betalingen van Duitschland afhangt en het is gemakkelijk genoeg om den buit te verdeelen, doch eerst moet daardoor geld zijn, en de betalingen door Duitschland gaan langzaam en de politieke toestand daar te lande is nog verre van gunstig. De kwestie van afbetaling der geallieerden heeft den Britschen ekonoom Keynes een artikel in de pen gegeven, waar» van het slot eigenlijk zeer practisch is en dat luidt als volgt Laat een zeker matig aandeel van hetgeen Frankrijk en Italië van Duitschland elk jaar mechten ontvangen uit de betalingen, voort» vloeiende uit het plan»Dawes, bestemd zijn voor de afdoening der Fransche eb-Italiaan» sche schulden aan de geallieerden laten deze bedragen tusschen Engeland en Amerika ver» deeld worden in de verhouding van hetgeen men hun schuldig is en laat deze zaak hier» mee dan afgedaan zijn. Als deze practische raad wordt opgevolgd, dan zal de zaak inderdaad gauw afgedaan zijn, het is echter niet waarschijnlijk dat de Ameri» kaansche en Engelsche crediteur daarmede maar direct accoord gaan. De effectenbeurs is de laatste week veel stiller geweest, speciaal voor rubber, suiker, olie en tabakken, en zijn daardoor de koer» sen wat gedaald, echter in het geheel niet be» langrijk, aangezien er steeds weinig aanbod is, en absoluut niet dringend. De groote Nederlandsche industrieele fond» sen kunnen zich verheugen in flinke publieke belangstelling, b.v. aandeelen Philips Gloei» lampen schijnen blijk te geven van goede za» ken der maatschappij en noteerden Dinsdag j.l. zelfs circa 320 terwijl aandeelen Nederl. Kunstzijde liefst tot 356 werden gedaan en Nederl. Gist en Spiritus 372 Ook aan» deelen Jurgens werden voorbijgaand wat vas» ter afgedaan met een hoogsten koers van 81 doch liepen op winstneming weer naar 76 terug. De vondst. Er heerscht in de laatste maanden in den boezem eener hier ter stede gevestigde vereeniging eenige onrust. Welke vereeniging dit is, doet hier niet ter zake en het zij den scherpzinnige lezer in overweging gegeven, zijn scherpzinnigheid niet in dienst te stellen zijner nieuwsgierigheid, aangezien de belang» hebbenden liever niet hebben, dat hun naam in de zaak wordt genoemd Die vereeniging heeft in huur een groot eiland, in den Bergschen Plas. Zoo'n brokje vrije natuur is een genot, en het bezit er van is goud waard. Men verheugde zich dan ook zeer. Maar er kwam iets tusschen. In de laatste weken van het najaar 'werd ontdekt, dat de grond van het eiland iets lugubers verborg. Men was op een kist gestuit, een groote hou» ten kist, lang en smal, kortom van afmetingen, die voor een lijkkist gelden. Er stegen naar» geestige geuren uit op en men liet de kist onaangeroerd, met gedachten aan verschrikke» lijke dingen. Natuurlijk moest hier raad ge» schaft worden. Maar er gingen weken voorbij. Telkens zou een expeditie naar het eiland wor» den gemaakt. De één of andere omstandigheid was echter steeds een beletsel. Zaterdagmiddag echter schenen er geen be» zwaren meer te bestaan. Het was prachtig weer, de zon stond vroolijk aan den hemel en er woei een windje dat moed in blies Twee bestuursleden maakten zich op naar Hillegersberg, roeiden naar hun domein, gewa» pend met de noodige gereedschappen. In de stilte van de plassen klonk naarstig het geklap van planken die werden losge» scheurd. Vol spanning bogen zich twee hoofden over wat werd blootgelegd. Er kwam linnen te voor» schijn en een hoofdkussen. Toen vonden de twee het welletjes. Hier moesten zij ophouden. Hier was werk voor de politie, voor de justitie... Het resultaat eener korte bespreking mani» festeerde zich in het wegroeien van één der bestuursleden. De dapperste bleef alleen met de kist, met wie weet wat. Gestolen goed, nog erger misschien, een lijk Hij zag het medebestuurslid wegtollen want in een zenuwachtige stemming roeien is niet gemakkelijk. Geen wonder, dat de boot al draaiend slechts langzaam den wal naderde. Op den politiepost aan den Straatweg waren de inspecteur en de majoor het roerend eens, dat de Rotterdammer zéér verstandig had ge» handeld, met den politie in de zaak te mengen. De inspecteur gespte zijn sabel aan. Drie onverschrokken mannen voegden zich bij den vierde en gezamenlijk scheurden de onderzoekers het linnen weg. In die kist op een soort rusbed lag een lijk het cadaver van een grooten hond, een bakbeest van een hond. Met gefronste voor» hoofden stond men voor de piëteitvolle daad van een dierenvriend. Het viertal zweeg een wijle, want er was iets treffends in iets moois ongetwijfeld. Een geschiedenis van hondentrouw en menschen» dank. Ze konden niet boos worden. Tout savoir est tout pardonner, misschien ook hier. Maar, zei één eindelijk waarom moest dat nu juist op ons eiland gebeuren (Msb.) Een »zorgzame« vroedschap. »De Politiegids« weet het volgende mee te deelen Dat nog niet tot alle gemeenteraden en hun voorzitters de verplichting is doorgedrongen degelijk zorg te dragen voor hun politiesdie» naren, bewijst het volgende raadsverslag eener Brabantsche gemeente, dat ons dezer dagen onder de oogen kwam. Aan de orde is de salarieering van den nieuwen veldwachter De heer Aarts zegtVoor uniform behoeft u niet veel uit te trekken, want die hebben ze toch nooit aan 1 De VoorzitterDe veldwachter hoeft geen parade te maken met z'n pakje. Wethouder v. Veldhoven wil f 1000 geven. VoorzitterWel ja, dan kunnen we later nog bijgeven. Wethouder v. VeldhovenWel ja, dat is nog al glad, bijgeven kun je altijd Maar van dienstjaren trekken we ons niets aan. Voorzitter Van 't politie»diploma ook niet 1 En geven wij nu een vrij uniform of niet De heer Aarts: Ja, vrije uniform, de man moet niet voor schandaal loopen. Wethouder v. Veldhoven Geef nu een vast salaris, dan weet je waar je mee af bent. De oude veldwachter zal graag zijn jassen willen verkoopen. De heer Theeuws Maak in vredesnaam niet zoo'n herrie over die jassen. Zet hem goed in zijn spullen elk jaar een nieuw pak. De heer Rombouts Hij moet er maar zui» nig op zijn. Als zijn kraag wat leelijk wordt, zullen wij er 'n nieuwen op zetten en al staat er hier en daar al een lapje op, da's ook niet erg, dan zien ze, dat wij zuinig zijn. Een besluit zal later worden genomen, daar de heeren 't niet eens kunnen worden. Wat een edele(!) wedstrijd tusschen het hoofd der politie en de leden zijner vroedschap. En dat alles geschiedde nog in den jare 19241 Verhuring bij inschrijving van 5,10,20 H.A. (10 Gem. 62 Roeden) uitmuntend Bouwland te Ooltgensplaat in den Weipolder voor 1 jaar. Dadelijk te aanvaarden Vrije cultuur Inschrij» vingsbiljetten voor massa of perceelen in te dienen vóór 17 Januari a.s. ten kantore van Notaris AKKERMAN, waar alle inlichtingen zijn te verkrijgen. Openbare Vrijwillige Verkooping van een complex gebouwen op den hoek van de Voor» straat en St. Joris Doelstraat te Sommelsdijk. Zeer geschikt voor groote zaak alles in eigen gebruik, deels te aanvaarden 15 Mei en deels 1 Mei 1925, en een pand, waarin Café ge» vestigd op den hoek van het Vingerling te Middelharnis, verhuurd tot 1 Juni 1925 aan H. Brinkman. Op Woensdag 21 Januari 1925 bij inzet, en op Woensdag 28 Januari 1925 bij afslag, telkens des avonds 6,30 uur in he'rtfc v. Hotel Spee te Sommelsdijk. Alles breeder bi, biljetten omschreven. Het te verkoopene is te bezichtigen eiken Woensdag, Zaterdag en Zondag 's nam. van 2 tot 5 uur. Ten verzoeke van den WelEd. heer M. de Haas te Som» melsdijk. Openbare Verkooping van een huis met erf aan Visschersdijk te Middelharnis, kadas* ter sectie B nummer 12 groot 76 centiaren. Toebehoorende aan Erven P, v. d. Sloot, op Donderdag 22 Januari 1925 bij inzet en op Donderdag 29 Januari 1925 bij afslag telkens des avonds zeven uur in het Hotel Meijer te Middelharnis. Openbare Vrijwillige Verkooping van de Huizen en Erven te Oude Tonge, behoorende tot de nalatenschap van wijlen den heer W. J. van Dongen, op Vrijdag 30 Januari 1925 bij inzet in het Hotel de Weerd en op Vrij» dag 6 Februari 1925 bij afslag in het Hotel Legierse, telkens des avonds 7 uur. In ver» schillende perceelen en combinatiën. Notaris VAN BUUREN. Openbare Vrijwillige Verkooping van Bouw» land, te Sommelsdijk, op Vrijdag 16 Januari,.,» 1925 bij Inzet en op Vrijdag 23 Januari 192yUf bij Afslag, telkens des avonds zeven uur in het Hotel Spee, aldaar, ten verzoeke van den Heer A. W. Korvink te Sommelsdijk. a. de zoogenaamde 5 gemeten, in het Oude» land van Sommelsdijk aan den Kleiburgschen» weg (verdeeld in 3 koopen) b. 1.51.50 (3 gem. 221 R.) in het Oudeland van Sommelsdijk, gelegen nabij de Hofstede van Tanis verdeeld in 2 koopen. Notaris VAN BUUREN. Op Zaterdag 17 Januari 1925 voorm. 10 uur publieke verkooping, om contant geld, van 12 kavels wilgentophout en 17 kavels elzen, en esscherhakhout, in het Café Arkenbout te Heenvliet a/d 2e brug. Alles genummerd. In» lichtingen geeft de verkooper A. Blok Az. te Heenvliet a/d Rijswaardschedijk. Notaris LOEFF Veiling op Donderdag 22 Januari 1925 in het logement van I. de Wit te Nieuwe Tonge en Afslag op Donderdag 29 Januari 1925 in het logement Van P. M. Schipper aldaar, beide dagen des namiddags ten 3'/2 uur, van een huis en erf met erfpachtsrecht a.d. Noord» landschen dijk te Nieuwe Tonge, voor den heer G. Felsbourg, aldaar. Notaris VAN ISPELEN. Op Vrijdagen 16 en 23 Januari 1925, beide dagen des voorm. om 11 uur in het Café «Rockanje Rots« publieke verkooping bij vei» ling en afslag van 2»56»50 H.A. bouw» en weiland te Rockanje, in Nieuw Olaars duin, in den hoek van den Heer Zijn weg en den Middelweg. Notaris LOEFF Inschrijving naar de pacht per 0.45.92 H.A. (Voornsch Gemet) voor het jaar 1925 van a. 8 meeden bouwland, op den hoek van den Hoekvateweg en den Vroonweg, in 2 perceelen le perc, de 4 Zuidelijkste meeden, tezamen groot 1.17.57 H.A. (2 G 168 R. V. Maat.) 2e perc, de 4 Noordelijkste meeden, tez. groot 1.16.65 H.A. (2 G. 162 R. V. Maat) b. 5 meeden bouwland, op den hoek van den Ovenheetweg en den 2e" Stoofweg, in 2 perceelen le perc., de 2 Zuidelijkste meeden, tezamen groot 0.88.40 H.A. (1 G 277'/2 R. V. Maat.) 2e perc., de 3 Noordelijkste meeden, tez. groot 1.09.53 H.A. (2 G. 115V2 R. V. Maat.); en c. 1.18.25 H.A. (2 G. 172'/2 R. V. Maat.) Bouwland, zijnde het stuk aan den Doorn» boschweg, in één perceel. Alles gelegen te Dirksland, in polder Dirksland. De opgegeven groote is zaaiensveld. Vrije cultuur, mits geen zaden of cichorei. Ten verzoeke van den Heer H. Grooten» boer Az. te Dirksland. Inlichtingen te bekomen en geteekende in» schrijvingsbiljetten uiterlijk Zaterdag 24 Jan. 1925 in te leveren ten kantore van Notaris VAN DER SLUYS te Dirksland.

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 2