PUROL Kerk en School. Plaatselijk Nieuws» Reclame-Mededeelingen. Verwonding* die 't mooie werk der Kiesv. steunde door voor een voor hem eervolle functie te bedan» ken om des Vredeswil, uit partijbelang, tot opbouw onzer ontwikkelende organisatie. En ons respect niet minder voor de andere Raads» leden. Bij 't Bestuur bestaat nu eenmaal deze idee, dat mochten de Raadszetels weer als jaren geleden door Vrijzinnigen bezet worden, dat dan alléén plaats hebbe door de principieele actie der Vrijzinnigheid zelfdoor haar eigen oplaaiende bezieling door een in haar levende ongebluschte geestdrift voor haar ideeën en door een onkreukbare trouw aan 't Lib. vaan» del. Zoo in principieelen strijd willen we onzen politieken tegenstander ontmoeten niet hem persoonlijk aanvallende niet gemaskerd hem stekend en stootendmaar alleen strijdend tegen 't Beginsel, dat met ons Beginsel in aard en wortel verschilt. Maar te vallen door herrie onder elkaar, door oneenigheid tusschen Herv. en Geref. is een schandelijk en voor jaren onherstelbaar verlies. Daarvoor blijve de Antirev. Partij in Middelh. behoed Een verlies, op zoo'n wijze, te vermijden is de taak des Bestuurs. En overigens zijn de Raadsleden op hun terrein Vrij, slechts gebonden aan Eed en Gemeenteprogram. En nu nog de heer J. v. d. Waal, voorz. der A.»R. kiesvereeniging. Voortaan zal deze man, de Clubvergad. bijwonen 1 Ja, dat mogen we 1 Dat mogen we, zooals ieder lid der Kiesv. dat mag. Wij Anti's zijn ontgroeid aan den ouden Regententijd, «toer» de gekken moesten prijzen, wat de heeren wijzen«. Wij zijn dien Tijd al een 50 jaar voorbij. En onze Raadsleden laten in hun Club ieder toe die Anti is, en als belangstel» lend man komt om te luisteren, maar niet komt om als een dwarskijker 't besprokene op straat of op de deurmat der Vrijzinnigh. neer te leggen. En zóó diep is Middelh. nu gezonken en zoo diep onze A »R. partij, dat onze Club met of zonder den heer v. d. Waal, spreekt en overlegt niet naar hem, maar naar den Eed als Raadsleden afgelegd. Die Eed is hun steun en lichtsnoer voor 't Gemeenteleven die Eed zij hen heilig en moet hen heilig zijn. Dien Eed zullen ze voor God verantwoorden. Ja, met nadruk zeg ik 't: Niet aan den heer v. d. Waal als Voorzitter der Kiesv. zijn ze reken» schap schuldig, doch in de allereerste plaats aan hun Rede en Geweten, maar verlicht door de Zonne der Gerechtigheid, Die Het Recht en De Waarheid is. Is deze eisch, die een Voorzitter zich zelf stelt, dan onredelijk voor zijn broederen, de Raadsleden Wat doet de heer v. d. Waal dan in die Club Luisterenandere rechten heeft hij niet en mag hij ook niet hebben die ko= men hem niet toeaanhooren den praktischen en theoretischen kant der Volksbelangen. En vraagt de Club eens wat aan den heer v. d. Waal, dan zal hij ze aan hun Eed en Gewe» ten herinneren, daaraan eerst! En zeer waar» schijnlijk, dat daarna de heer v. d. Waal 't woord krijgt, om wat te viagen. Ja, ézoo diep is nu Menneerse gezonken, dat een Voorz. eener Kiesv. geen enkel recht van beslissing bezitdeze geheel en al aan de Raadsleden over moet laten en slechts advies mag geven. Jaren geleden kwam de heer v. d. Waal ook in de Clubtoen de heeren Korvink en wijlen J. C. Born wethouders waren. Ook toen was er soms overleg tusschen deze A «R. Wethouders en den "v. d. Waalevengoed als toen in die hittige dagen van strijd tusschen Burgemeester Mijs en onze Anti's óók de Vrijzinnigh. als een falanks, als één macht, na afspraken en te voren klaargemaakte stem» mingen, haar oppositie tegen Rechts door flinke Eenheid harerzijds, handhaafde Ook toen is in »Vooruit«, nu »Onze Eilanden«, over den heer v. d. Waal als bezoeker van de Clüb geschreven maar zonder succes. Als gevaren dreigen roept een Anti alle hens aan 't dek. Dat is plicht. Menneerse is nooit gezonken door Een» dracht en zal er niet door zinken maar de Tweedracht is een demon of duivel, die alle opbouw verwoest. En dien demon moet uit onze gelederen dan zijn we pas, en komen we pas, waar we krachtens onze beginselen moeten komen n 1. elf antir. Raadszetels van de elf. En de rest is voor de Dwarskijkers! Is Midd. werkelijk diep gezonken is onze partij diep gezonken, omdat ze den Raadsle» den géén Vrijbrief geeft om te doen wat ze willen, dan staan alle partijen aan die snoode daad schuldig Er is een Vrijz Gemeente» program de Chr. Hist, hebben 't ook De S D.A.P. ook. Elke partij heeft zoo'n program, waarnaar men politiek leeft. En behalve dat Program, dat alle Raadsleden (èn alle Kamer» leden door 't Program v. Actie) bindt, is er óók nog voor elk Raadslid en Kamerlid de taak om, afgedacht van de Programartikelen, nooit aanleiding te geven tot een breuk met de Kiesv., want dit orgaan st lat op den grond» slag der partijbeginselen en draagt de partij» belangen. Ze is de ziel der partij de motor der partij. En zoo is 't ook bij de Vrijzh. 1 Zeer te» recht I En ook bij de Vrijz. is er (behalve op zoogenaamde »wilden«) een Toezicht, een Controle, zooals elk mensch, elk lid der Maatschp., elk lid eener Vereenig. van uur tot uur onder Controle 'staat van Wet en Ge» zag en Statuut of Reglement. Nu is die Controle bij de Vrijzh. niet zoo scherp als bij de andere partijen anders deugde de naam van Vrij»zinnig niet Maar als een Vrijz. partij, die vroeger door heel Nederland de lakens uitdeelde, die in Kamers, Staten en Raden van de 100 zetels er zoo ongeveer 99 hadals, die Vrijz. Partij, nu in 1925 geen aanzienlijke politieke positie meer in neemt in den Lande dan is er deze oorzaak onder de vele dat ze te véél ^vrijbrieven^ gaf. Ook door die Vrijheid is de \rijzh. nu een geraamte, een schaduw van wat ze eens in gloriam presteerde. Men kan zich aan »de Vrij» btieverr« dood eten, zooals 't Liberalisme, nu kwijnend, door haar eigen Vrijbrieven genekt is. Eenheid en Controle zijn de levensader voor 't Welwezen van een Natie, van een Partij, èn op politiek, èn op sociaal, ja op alle gebied. En met »Vrijbrieven« wordt 't geheele Menschelijke leven een ruïne. Gods Woord gééft géén Vrijbrief, maar treedt op als dagelijksch controleur. Wet en Politiever» ordening weten van geen Vrijbrieven, maar treden dwingend op tot handhaving van 't Gezag. Ook 't Bestuur eener Ant. Kiesv. heeft zoo'n recht en zoo'n zedelijke macht om te controleeren, want haar doel eischt dit, èn de hooge majesteit van haar aan Gods Woord ontleende beginselen en ontsproten idealen. Natuurlijk is de Kiesv. een controleur van gansch andere soort dan 't Woord van onzen God maar dat raakt 't beginsel der Controle en Vrijbrieven niet. Genoeg M. de R. I Ik dank U voor de groote plaatsruimte, maar 't publiek moet weten, hoe de zaken staan, ook met 't oog op de nade» rende Stembus, die Dwarskijker ook reeds ziet komen in Juni '25. Namens 't Bestuur, Uw dw. J. v. d. WAAL Voorzitter Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik van U een plaatsje te mogen ontvangen in Uw veelgelezen blad voor het navolgende Gedurende eenigen tijd wordt van hier naast uwen gewonen correspondent uw blad voor» zien van berichten ingezonden door een bui» tengewonen correspondent. Deze berichten zijn dan in den regel (ook niet altijd) met een sterretje gewaarmerkt, terwijl die van den gewonen corr. welke sinds gedurende pl.m. 20 jaar naar zijn beste weten het blad van de voornaamste gebeurtenissen en dus van het nieuws voorziet gewoon zonder dat worden opgenomen. De vorige week is hierdoor een fout inge» slopen, welke verbetering behoeft. Uwen gew. corr. tevens Onderwijzer aan de Zondagsschool te dezer plaatse zond U een bericht dat, dat Onderwijs van nu en voortaan steeds tusschen den dienst der kerken zou worden gegeven en was een besluit dat voor de hervatting van dezen arbeid onder de jeugd dezer gemeente door het Bestuur der Z. Sch Commissie was genomen en dus de juiste waarheid bevatte. De ster»correspon» dent berichtte echter dat de Zondagsschool 's morgens 10 uur gehouden zou worden. Gevolg daarvan is geweest dat een deel der leerlingen v.n.l. van buiten gekomen, Zondag» morgen een vergeefsche reis hebben gemaakt en wanorde in het leven was geroepen. In de vaste overtuiging dat U niet de be» doeling hebt, willens en wetens aan dergelijke stoorniswekkende voorvallen mede te werken verzoek ik U beleefd doch dringend zooda» nige regelen te treffen dat zaken als bovenge» noemd niet kunnen plaats vinden. Bij voorbaat dank voor de verleende plaats» ruimte. Hoogachtend, Uwen CORRESPONDENT tevens Z. School Onderwijzer te Herkingen. Herkingen, Jan. '25. [Van redactiewege verkort. Wij verzoeken onze buitengew. correspon» dent van bovenstaande nota te nemen en zich voortaan terdege van de juistheid zijner be» richten te overtuigen. SOMMELSDIJK. Belanghebbenden wor» den er aan herinnerd, dat voor de aangifte ter inschrijving voor den dienstplicht, lichting 1926, in 't bijzonder gelegenheid zal worden gegeven op Woensdag 14 Januari 1925 des voorm. van 9—12 uur. t, 3 \rijdag 9 Januari 1925 vierde de Nederd. Hervormde Jongelingsvereeniging «Jehovah Nissi« alhier haar jaarfeest. De vergadering was zeer druk bezocht. Onze dorpsgenoot P. Verbiest Lz. vertrekt morgen (Woensdag) per s.s. »Rotterdam« door tusschenkomst van den agent der H. A. L. alhier, naar de Vereenigde Staten van Noord» Amerika. De heer A. v. d. Broek heeft zijne her» benoeming tot lid van het college van regenten voor het Burgerlijk Armbestuur en Weeshuis, alhier, aangenomen. De dienstplichtige M. v. d. Doel, van de lichting 1925, is tegen 19 Januari a.s. opge» roepen om bij zijn garnizoen te Breda „te worden ingelijfd. Zaterdag 1.1. stonden bij den correspon» dent der arbeidsbemiddeling 30 werklooze landarbeiders en 3 werklooze havenarbeiders ingeschreven. Vrijdag werd van de puie van het ge» meentehuis afgekondigd eén wijziging van de Brandweersverordening. Deze wijziging heeft hoofdzakelijk betrekking op de motorbrand» spuit. In het jaar 1924 werd slechts 1 concent voor de kustvisscherij alhier afgegeven. De prijs der uien stijgt in deze gemeente reusachtig. Naar men verneemt wordt reeds f 6,50 a f 7 voor 1 H.L. geboden. MIDDELHARNIS. Donderdagavond zal de Ned. Herv. Jongedochtersvereen. »Tabitha« hare 5de jaarvergadering feestelijk houden in het koor der Ned. Herv. Kerk. Aanvang pre» cies 7 uur. Opening en inleidend woord door den Eere»voorzitter Ds. den Oudsten. Vrij» dagavond uitdeeling van gemaakte kleeding» stukken. Donderdagavond zal de Zangvereeniging »Oefening maakt kennis, Directeur den heer J. Koofe, met medewerking van de Zangver. alhier, Directeur den heer J. v. Sliedrecht en de Zangver. uit Sommelsdijk Directeur den heer M. v. d. Veei een uitvoering geven in de Zondagschool. Men besteedt thans voor de ajuin f6.50 de 60 Kilo, Koepeen f 0,65 de 60 Kilo en aardappelen f 5,50—5,75 de 70 Kilo. B. en W. maken bekend dat het verzoek van de N. V. »Acetylena«, Bijkantoor Rot» terdam om in het perceel Kadastraal, sectie B. 3611 een benzine installatie te mogen op» richten door hen is toegestaan. Vrijdagavond 16 Jan. 7.30 uur houdt de V. V »Volharding« haar 4de jaarvergadering in het hotel Meijer. Terwijl de 15»jarige J. Coolbergen bezig was met bietensnijden had hij 't ongeluk in aanraking te komen met de snijmachine waar» door hem twee toppen zijner vingers werden afgesneden, geneeskundige hulp was nood» zakelijk. Bij den Correspondent der arbeidsbemid» deling hebben zich over de afgeloopen week als werkloos doen inschrijven 23 personen en welarbeiders 18, Merselaars 2, Opper» mans 2, Timmerman 1. DEN BOMMEL. Aan de haven werden de vorige week vervoerd 1220 H.L. uien, 300 H L. aardappelen en 221 H.L peen. Bij den correspondent der Arbeidsbe» middeling stonden de vorige week 34 werk» looze arbeiders ingeschreven. Onder het vee van den landbouwer A. J. Jacobs is mond» en klauwzeer uitgebroken. OOLTGENSPLAAT. Het^ bestuur der Muziekvereeniging «Uitspanning door Inspan» ning« is als volgt samengesteldJoh. Bol VoorzitterL. T. Ras SecretarisL. Paasse Penningmeester en P. Beijer Jz. Bestuurslid. Donderdag 15 en Vrijdag 16 Januari, des avonds ten 7 uur muziekuitvoering van »Uit» spanning door Inspanning« voor donateurs en kunstlievende leden. De Burgemeester dezer gemeente looft f 50 belooning uit aan hem of haar, die zoo» danige inlichtingen geeft welke leiden kan tot aanhouding van den schuldige aan den diefstal bij M van den Heuvel en verzoekt tevens den onbekenden briefschrijver zichna» der aan hem bekend te maken. ACHTHUIZEN. Het dubbel woon» en winkelhuis, staaande aan de Galateeschedijk, verhuurd aan J. de Waal Jz. en de Wed. Moe» renhout—Dekkers, eigenaar A. v. Reijen is ondershands verkocht aan M. Bubbert alhier OUDE TONGE. J. v. Kempen heeft zijn huis onderhands verkocht aan A. Barnat alhier. Alhier wordt nog vlas Van 2 jaar oud geladen, hetwelk voor een grooten prijs is verkocht. De Gebr. Mooijaarts hebben een stuk bouwgrond verkocht aan G. van Kampen. De uienprijs is op het oogenblik f 6,50 de 60 K.G. Onze vroegere dorpsgenoot dhi. J. van Ballegooij Jr., Commies ter secretarie te Hil» legersberg, is met ingang van 1 Januari 1925 bevorderd tot Hoofdcommies waarnemend Gemeentesecretaris aldaar. NIEUWE TONGE. Tegen een persoon uit Sommelsdijk is proces»verbaal opgemaakt wegens het rijden buiten het spoor bepaald Art. 37b der Algemeene Politieverordening dezer gemeente. A.s Donderdagavond zal de Gem. Zang» vereeniging »Apollo« alhier in de Zaal van den Heer Iz. de Witte, haar tweede uitvoering geven. Op 1 Jan. zijn als buitengewoon dienst» plichtigen voor de lichting 1926 ingeschreven J. Drooger, E. Oostdijk, P. Oorbeek, S. J Nagtegaal, M. Kievit, A. Kievit, G. A. van der Werf, G. Dekker, P van Zanten, A. Katte» staart, T. Luchtenburg, C. Vreeswijk, J. Holster, C. Klapmuts, J van Balen, P. van Rossum en G. Dreur. 40 cent per regel. Onze dorpsgenoot de Heer P. van Eek vertrekt heden naar Noord=Amerika. In de week van 5 tot en met 12 Januari j.l. werden per tram niet minder dan 5600 balen uien verzonden. Naar men ons mededeelt zal door de Heeren A. Breur, A. van Heemst, H. Lokers, W. Koppenaal, N. Ktiöps en H. Sneep aan Burgemeester en Wethouders vergunning wor» den gevraagd tot het bouwen van een woon» huis, aan het Korteweegje, alhier.» Op Woensdag 23 Januari n.m. 2\/2 uur zal ten huize van Dr. C. van Gelder de ge» legenheid zijn opgesteld tot kostelooz e inenting en herinenting. Het huis voorheen bewoond door den Heer. G. Felsbourg zal 2-2 dezer publiek wor» den verkocht. Naar men ons mededeelt zal door de Gera. Zangvereeniging van Melissant (Directeur de Heer J. Sieling) binnenkort in de Zaal van «Hotel de Kioon« een uitvoering worden gegeven, is M DIRKSLAND. E)e wijziging der Alge» meene Politieverordening der gemeente ligt gedurende dertig dagen voor een ieder ter Secretarie ter inzage. Onder het vee van den landbouwer A. C. van Nieuwenhuijzen komt Mond»en Klauw» zeer voor. Aan de gemeentebibliotheek zijn thans weer een collectie nieuwe boeken toegevoegd. MELISSANT. De uienprijs is in korten tijd zeer gestegen. Men besteedt reeds f 6.— per H.L. Door dhr. W. de Vogel is een aanvraag ingediend om op een perceel gelegen aan den Dorpsweg een woonhuis te stichten. HERRINGEN.' De bus, waarin bij trouw» plechtigheden giften voor het Burgerlijk Aim» bestuur alhier worden verzameld, bevatte over 1924 f 14,05. Loop der bevolkingIngekomen van Dirksland Hendrika van Oostende en gezin; van Rotterdam, Huibrecht Verschoorvan Melissant, Anthonie Willem Vellekoop ver» trokken n^ar Sommelsdijk Valentinus van Mourik. De besmettelijke ziekte roodvonk, in het huis plaatsel. gemerkt no. 65, kan als ge» weken worden beschouwd. Naast een kleine hoeveelheid n.l. 300 H.L. aardappelen werd per beurtschipper 1.1. week plm. 800 balen uien verscheept. De aard» appelen a f 6,— en de uien varieerende tot f 6,— per mud. Particulier werden nog 700 mud aardappelen verhandeld. Het zilveren klokje 1.1. week door J. Kareis alhier gevonden is door M. Melissant als haar eigendom afgehaald. Dit tengevolge van het lezen dezer courant. Het Bestuur dezer gemeente heeft inzake rioleering„ de bewoners ten N.»W. van den molendijk aanschrijving gedaan opgraving te doen en van zoodanige buizen te voorzien als door hen aangegeven, e. en a. brengt voor sommigen geen geringe kosten met zich. Heeren landbouwers worden herinnerd aan de paardemonstering welke ook alhier en wel op Woensdag 14 Jan. des nam. kwart na een uur voor 't Café van v. d. Velde zal plaats hebben. Door de Burgem. dezer gemeente is be» kend gemaakt dat ingevolge Art. 17 van het Inkwartieringsbesluit gedurende de maand Februari eene lijst voor een ieder ter secre» tarie ter inzage is neergelegd bevattende de namen van eigenaarrs en beheerders van paar» den waarvan bij vordering een of meer aan te bieden. STELLENDAM. Tot bestuursleden van de Visschersvereeniging »Eensgezindheid« al» hier zijn herbenoemd de heeren P. van Dam en M. Troost, terwijl in een vacature werd benoemd den heer Jan. van Dam. Als een bijzonderheid kan worden ver» meld dat de vorige week vanhier per R.T.M. werden verzonden 2000 balen uien, terwijl tevens nog werden verscheept 250 balen uien en 230 H.L. koepeen. De collecte voor de inwendige zending gehouden in de Ned. Herv. Kerk alhier op Woensdag 1.1. heeft opgebracht f 40.5872. Voor de uien wordt thans nog een prijs besteed van f 6,— per H L. (60 K.G.) voor de aardappelen f 5,50 en voor de koepeen f 0,60. Bij den correspondent der Arbeidsbe» middeling alhier stonden 1.1. Zaterdag als werkloos ingeschreven 3 garnalenvisschers. GOEDEREEDE. Toen dhr. v. W. Zater» dag ging toeren met een auto geraakte hij halverwege tusschen Goeree en Stellendam in de sloot. Met veel moeite kon de auto op het droge worden gebracht. Geen persoonlijke ongelukken. Vroeg voorjaar. Door P. v. E. zijn de eerste chalotten gepoot. Goereesch Gemengd Koor, zal Donderdag en Vrijdag een uitvoering geven. De juin is hed^n Maandag verkocht voor f 6,— per 60 kilo. Ten vorigen jare werden in deze ge» meente 12 huwelijken gesloten. OUDDORF. Een eigenaardigheid, die ver= dwijnt. Bij het midden van het zoogenaamde Moordenaarsweegje is een vijver, waarin veel waterhoentjes leefden. Men is bezig eentgroote hoeveelheid zand er in te werpen, want de vijver is zeer diep, om dien geheel te dempen. Wij maken ons al bezorgd over het mooie laantje langs dien vijver J. Mierop Klz. heeft zijn huis, en zaak bij de haven verkocht aan P. van Dongen te Dirksland. Schipper KL Grinwis, die zich metterwoon gaat vestigen in zijn aangekocht huis langs de Boompjes, heeft zijn vaartuig verkocht aan Schutter, wonende te Made. J. de Ronde heeft ondershands een lapje grond verkocht aan L. van Koppen Jz., om er door dezen een woonhuis op te bouwen. f Van weiingelichte zijde bericht men ons, dat de minderjarige Gebr. v. W uit den Oost» dijk niet naar een tuchtschool zullen gezonden worden, zooals aanvankelijk eenige dagen ge» leden het gerucht verspreide. Beiden waren bekeurd wegens het spannen van wildstrikken. -J- Vroeg de wereld in! Het zoontje van v. D. uit den Oostdijk, dat eenige dagen de functie als schippersknechtje vervuld, gaat heden een reis meemaken naar het Roergebied (Duitschland). f Zoowel bij verhuring als verkooping van landerijen geeft men exceptioneele prijzen. Dezer dagen is een stuk bouwland ondershands voor den tijd van 10 jaren verhuurd tegen f 290 per gemet. Een ander stukje grond in het centrum van het dorp moet f 100 per roe bij verkooping hebben opgebracht. 1f De arbeider Joh. B., die ontginnings» arbeid verrichtte, is bedolven geraakt onder het zand, doordat een instorting plaats had. Door eenige arbeiders werd hij er van onder gehaald en kwam alzoo met den schrik vrij f De Middelduinen staan bijna geheel onder water zoodat bij aanhoudend vriezend weder prachtige ijsbanen zullen ontstaan. —J- De prijs van uien is afgeloopen tot 6 gulden per baal van 60 K.G. Naar men zegt is de vraag uit het buitenland grooter dan eenigen tijd geleden. ZUIDLAND. Loop der bevolking gedu» rende 1924. Aantal inwoners op 31 Decem» ber 1923: 1011 M., 971 V., Totaal 1982. Vermeerdering door Geboorte: 31 M., 39 V.; Vestiging: 18 M., 21 V„ Totaal 109. Vermindering door Overlijden 6 M., 9 V.Vertrek 45 M., 39 V., Totaal 99. Aantal inwoners op 31 December 1924: 1009 M„ 983 V., Totaal 1992. Den 29sten Januari a.s. hoopt de be» kende schrijver «oubaas Penning» in de voor» malige bewaarschool alhier, een lezing met lichtbeelden te houden over het onderwerp «Mijn reis naar Zuid»Afrika.« Een woord van aanbeveling om dezen ge» zelligen spreker te komen hooren zal wel overbodig zijn. MIDDELHARNIS.' Donderdagavond &/2 uur zal er in de Geref. Kerk, alhier, door Ds. G. v. Velzen godsdienstoefening worden gehouden. DEN BOMMEL. Zondag a.s. hoopt in de Ned. Herv. Kerk des namiddags 2 uur op te treden D». Bax van Oude Tonge De catechisaties der schoolkinderen wordt deze week weer op de gewone uren gehouden. Voor volwassenen wordt in de Ned. Herv. Kerk gelegenheid gegeven de catechisa» tie te volgen. Aangifte moet plaats hebben op Donderdag a.s. des avonds kwart voor zeven OOLTGENSPLAAT. Dhi. D. W. G. Ver» kerk is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Openbare School No 2 Langstraat. OUDE TONGE. Deze week zullen de catechesaties weer beginnen voor degenen die lidmaat wenschen te worden op Woensdag» avond. NIEUWE TONGE. J.l. Zondagavond is in de Ned. Herv. Kerk alhier een extra gift ge» collecteerd van f 10. A.s. Zondagavond zal in de Ned. Herv. Kerk alhier een collecte worden gehouden ten bate van de Johannis»stichting te Nieuwveen, van harte wordt de collecte aanbevolen. A.s. DonderdagaVond zal in het Gymnas» tieklokaal der O. L. School alhier optreden Dr. van der Valk predikant te Rotterdam, (zie advertentie in dit blad). D.V. Zondag 18 en 25 Januari en 1 Fe» bruari a.s. zal Ds. Kruijt in de Ned. Herv. Kerk alhier zoowel des voormiddags als des avonds op Ie treden. Vacature of liefdebeur» en behoeft hij niet te vervullen. DIRKSLAND. Naar wij vernemen worden bij de ingezetenen albier gelden ingezameld om den heer P. Nagtegaal wegens zijn 40»jarig jubileum als onderwijzer namens de ingeze» tenen een caneau aan te bieden. Woensdagavond 6 uur zal in de Ned. Herv. Kerk optreden Ds. K. van As. MELISSANT. Bij de gehouden verkooping van een mannen» en een vrouwenplaats in de Ned. Herv. Kerk op Zaterdag j.l. brachten deze respect, f 28.— en f 55.— op. HERKINGEN. Tot candidaten voor een te verkiezen ouderling bij de Ger. Gemeente alhier zijn als tweetal gesteld de Heeren A. J. den Boer en J. W. van Houdt. Woensdag e.k. 14 Jan. des avonds te 6 uur zal D.V. in de Ned. Herv. Kerk alhier godsdienstoefening worden gehouden door den WelEerw. Heer Schalekamp van Nieuwe Sluis gemeente Heenvliet alwaar genoemde Heer werkzaam is in Evangelisatie arbeid op Voorne en putten. Bij 4den rondgang zal daar» voor worden gecollecteerd. Zij die nog e. of a. hebben te voldoen aan de Ned. Herv. Kerk gelieve zich Zater» dag a.s. des avonds van 6—7 uur te vervoegen in de concistorie alwaar door den Boekhou» der laatste zitting zal worden gehouden. D.V. hoopt op Vrijdag 16 Jan. a.s. des avonds te 6 uur alhier voor de Ger. Gemeente op te treden de WelEerw. Heer Ds. Kok van Aagtekerke. GOEDEREEDE. Gekozen tot Notabelen der Ned. Herv Kerk de heeren J. Kleijn en H. Lodder en herkozen tot Kerkmeester dhr. G. Tanis. OUDDORP. Zondig 4 Jan. heeft de voor» ganger bij de Doopsgez. gem., deheefKooij» man, geweigerd om te prediken, en gisteren, 11 Jan. heeft de kerkeraad aan den prediker, den toegang tot het kerkje belet. Naar wij vernemen zal deze netelige zaak voor de recht» bank komen. Bij de Herv. gem. hebben vijf notabelen bedankt, t.w. de hei ren W. Mastenbroek Klz., T. Hameeteman, C. Bosland, C. Aleman en Jac. Tanis Kommerz. Een verkiezing voor de opengevallen plaatsen is uitgeschreven tegen 20 Jan. des nam. van 2 tot 6 uur in de ker» kekamer. Bij de Herv. gem wordt a.s. Zondag des nam. de vacaturebeurt vervuld door Ds. Baar» slag van Melissant, en zullen in deze week de catechisatiën weder beginnen. Ds. J. Bus, die 1.1. Juni naar Vreeswijk is vertrokken, heeft de vorige week reeds een beroep ontvangen naar Aalburg en Heesbeen. dat doei Want al den de van onzi tus«. (2 Beroepe te Haskerl Eerland C en Heesbt Zestal Aalsmeer, gen, Ds. Gerritsen Werkenda Aangem Ch. W. Made en hulppred. Ds. E. Ve: zumageest Bedankt Kruiskam Ds. F. Kij f Kijkjes van hier en daar. In de «Utrechtsche Kerkbode« schrijft Dr. de Moor het volgende over «de prediking en de bekommerden«. «Men vroeg ons, of het- niet noodig is, dat Gods Woord op toepasselijke wijze ver» klaard wordt, en welk bezwaar dan ertegen is, de gemeente in drie klassen te splitsen de geloovigen, de ongeloovigen, en een tusschengroep der »bekommerden«, gelijk zulken plegen genoemd te worden. Wij beginnen den vrager aanstonds gelijk te geven, wanneer hij wenscht, die iedere prediking een toepasselijk karakter zal dragen Wanneer zij dit niet is, bedient zij het Woord niet recht. Zij moet dit juist zóó snijden, dat ieder zijn deel ontvangt, de onbekeerden ernstig vermaand worden, de pharizeeërs worden ontdekt, de twijfelmoe» digen worden vertroost en geleid, en degenen die zich in des Heeren heil verblijden, ver» sterkt worden in hun geloof. Het is buiten eiken twijfel, dat de predi» king des Woords deze roeping heeft. En ook, dat het Woord, indien het waarlijk wordt bediend en de prediker niet erover of naar aanleiding ervan doch eruif spreekt, altoos toepasselijk is. »Want« (Hebr. 4:12 zegt het zoo treffend) «het Woord Gods is levend en krachtig, en scherpsnijdender dan eenig tweesnijdig zwaard, en gaat door tot de verdeeling der ziel, en der geesten, en der samenvoegselen, en des mergs, en is een oordeeler der gedachten en der overleg.w gingen des harten.« Of deze toepassing afzonderlijk aan het einde der predikatie zal worden gehouden, dan wel in verschillende gedeelten der preek zal worden ingelascht, of ook er geheel mede zal samenvloeien, is eene quaestie van technische»homiletischen aard, samenhangen» de met den aanleg van den prediker, met zijn methode van bediening des Woords, met den tekst, dien hij behandelt, met de gemeente, voorwelke gij spreekt, en met anderen factoren. Maar dat doet volstrekt niets toe of af van de waarheid, dat elke prediking het Woord toepasselijk moet ver» klaren en bedienen. Maar nu die drie klassen onbekeerden, bekommerden, bekeerden Van de eersten en de laatsten moet natuurlijk altoosgehan» deld worden. Dat gaat om de groote, de wereldgeschiedenis beheerschende tegenstel» ling Tegen of voor den Christus. Ook lijdt het geen twijfel, dat er altoos bekommerden zullen zijn, die in geestelijken strijd verkee» ren en nog steeds geen zekerheid verkregen. Dat ook zulken in de prediking geestelijk voedsel moeten ontvangen, zal wel niemand'fjw betvyisten. Evenmin denken wij eraan te ontkennen, dat het voor velen nuttig en noodig waren, indien zij zich minder bekom» merden om aardsche dingen en meer om hun eeuwig wel of wee. Het komt ons voor, dat al deze dingen zoo van .zelf spreken, dat zij nauwelijks behoeven gezegd te wor» den. Doch hetgeen waartegen wij bezwaar ma» ken, is iets anders, en wél ditdat men de hoorders gaat indeelen in drie inplaats van in twee klassen. In bepaalde kringen is zulks vaste regel. Zelfs komt het voor, naar men zegt, dat de hoorders bij het (daar steeds afzonderlijk) toepasselijk deel der predikatie opstaan, wanneer een dezer klassen wordt toegesproken, en dan natuurlijk als die groep aan de orde is, waar men zich zelf bij rang» schikt. Daardoor nu wordt niet alleen gees» telijke hoogmoed of verblindheid in de hand gewerkt doch vooral eene onbeslistheid in de dingen des geestelijken levens aangemoe» digd, welke niet onbedenkelijk is, tegen Gods Woord ingaat en reeds zeer veel kwaad heeft aangericht. Neen er zijn geen drie klassen van menschen, maar twee. Ge zijt voor of tegen den Christus: Ge zijt binnen of buiten het koninkrijk der hemelen. Een deur kan niet tegelijk open en toe zijn. MCie nu in de prediking een afzonderlijke groep van men» schen erkent, die noch de wereld wenschen te dienen noch durft te zeggen aan Christus toe te behooren, dreigt deze waarheid te doen vergeten. Zeker is het waar, dat bij velen een overgangstoestand kan voorkomen gedurende welken zij, misschien zelfs gerui» men tijd, niet kunnen zeggen, dat zij geloo» ven, evenmin als dat zij niet gelooven. Zulke menschen moeten ook in de prediking deug» delijk geholpen worden. Doch dat geschiedt niet wanneer men hen voortdurend afzon» derlfxk groepeert. Dan wekt men den schijn alsof deze toestand te verontschuldigen ware. Dan moedigt men deze onzekerheid aan in plaats van die ernstig tegen te gaan. Dan wordt de kracht der roepstem tot be» keering verminderd, doordat aan het bekom» merd zijn een afzonderlijke plajts in de geestelijke gemeenschap wordt toegekend. Én daartegen gaat ons bezwaar. Het is nood» zakelijk, den »bekommerden« voortdurend met kracht te herinneren, dat er niet drie wegen zijn, doch slechts twee en dat wie nog niet de zekerheid verkreeg, Christus toe te behooren, in een rampzaligen toestand verkeert. Daarom keuren wij een toepassing voor drie groepen in de gemeente af, en willen wij de zoogenaamde bekommerden I altoos weer herinneren, dat aan hun hinken j op twee gedachten een einde moet komen, en zij niet mogen rusten voor zij zekerheid verkregen aangaande hunnen staat. «Daarom, broeders, benaarstigt u te meer, om uwe roeping en verkiezing vast te makenwant Beroepe Cand. te Tweetal Nij verdal Beroepe te Gronin Tweetal] doorn Broek op deloos en Beroepe Blois te V Drietal Borsselen, A. Verhag Bedankt demeijer t Beroepe drecht te Delfzijl c.; Holwierde Kielwinde' Nieuwold; Roodeschc Akkrum n Nes (W.D ^-Oudeschoi ^-.Aeitsum c. Assen (nag Berkurn Den Ham Hasselt Heino Holten Zwolle met Doetinche; Eefde Maartensdi Hoofddorj Sloterweg Asperen Oud»Beijer Den Briel H. I. Amb: Katwijk a/1 Noord wijk Totaal v De colle te Den Hai voor de H Bij deze die het voi '(fSebben. Thans k opgave der De corresj gedaan heb zenden. W maken NJC opbrengst 't Berich Serieuse geloof ik, Het kom De heer In Tapar Ik zeg rr Want de hij is plots werd Mof besnijdenis doet zijn g als de best De Moh kijken zo een kuikei ontbreekt vaart naar missionair land om hamed, eeharistocr; maal niet r ten, nu al succes hebl Tenminsi P S. Reec tijd al geer ding bleek Hij was Of ook opgeleid in pelijke« de Wel wee opvoedde Hij leerc karakterloo met alle m ze galmder communisti De inspe M'neer t Gedroeg Die insp en alle gez maar 1 trek aan Aller plezier opg leven 1 ti

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 2