voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. Rechtzaken Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES No. 3085 WOENSDAG 14 JANUARI 1925 39STE JAARGANG Uit de Pers. W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers Reclame-Mededeelingen. Ingezonden Stukken Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worde»: berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. V ""De Dwang in het Vaccinevraagstuko-, Onder dezen titel verscheen bij de uitgevers Oosterbaan en le Cointre te Goes een bros chure door »Jan van Oranje«, die naar aans leiding van min. Ruys' onbegrijpelijkerwijs voorgestelde vaccineverzwaring, nogeens kort cn krachtig, met beroep op verschillende auto» riteiten van naam, de bezwaren uiteenzet tegen den vaccinetdwang. Wij bevelen de lezing gaarne aan. Het is zoolang geleden, sinds deze kwestie levendig was onder ons. De strijd tegen dien dwang leek zoo hopeloos; allerlei andere on« derwerpen vroegen de aandacht en zoo komt het, dat met name het jongere geslacht wel bij intuïtie tegen den dwang voélt, maar ove» rigens weinig met deze zaak op de hoogte is. Wie kort en juist de bezwaren wil zien ges noémd èn besproken, èn met klem van redenen wil zien bevestigd, die verzuime niet Veze brochure, dit kortsvansstof en daarmee Vanzelf goedkoopsinsprijs gehouden werd, te lezen. K AI in juist. ïjlloe ook een geleerde van Europeesche fmaardheid zich vergissen kan, als hij 't over «luyden van Groen® heeft, bleek ons dezer gen weer. ïen en ander nazoekend in het standaards erk van prof. P. J. Blok «Geschiedenis van tet Nederlandsche Volk«, deel VIII (uit 't begin dezer eeuw) lazen we in zijn »Bronnen«, onder een opsomming van de voornaamste Nederlandsche dagbladen uit den jongeren tijd »De door dr. Kuyper voortreffelijk ges redigeerde Standaard [was het blad] der antirevolutionairenGroen's Nederlander later dat der meer gematigden en christelijks histori*chen«. Zu zwijgen we over die »meer gematigden«. Als de geestverwanten van den geleerden schrijver eens willen nagaan de konsekwentiën, die voortvloeien uit de opvatting welke bij velen dier »gematigden« heerscht inzake art. 36 geloofsbelijdenis, dan willen we weieens weten, wat zij op hun standpunt van die ges matigdheid denken. Maar nu die «Nederlander®. Zooals 't hier staat, zou men denken dat de tegenwoordige «Nederlander® de regels rechte voorzetting is van die van Groen. Niets is minder waar. De »Nederlander«, die Groen van Prinsterer aankocht in 1850 en door algeheel gebrek aan belangstelling en medewerking ophief in 1855 was daarmee voorgoed verdwenen. De tegenwoordige «Nederlander® werd eerst opgericht in 1892 of '93 en had met die vroegere niets gemeen dan de naamdie nas tuurlijk voor den vinder lag. De eerste maans den werd zij zelfs in zéér >>democratischen« geest geredigeerd. Eerst door wat men destijds iyaemde de «overrompeling® is zij in handen van den heer de Savonin Lohman en zijn vrienden geraakt. t V Geen goedheid* maar »beginseh. De r.k. Res.bode schreef dezer dagen Minister De Visser is de goedheid zelf. Men geeft hem onzerzijds wel eens na, dat hij telkens verhinderd is als er belangs rijke 'omenten op Katholiek onderwijss gebiew. zijn te herdenken; maar het is ges bleken, dat die verhinderingen serieus zijn. Trouwens, reeds de aard van zijn karakter belet iets anders te denken. Deze minister toch werkt liever met honing dan met azijn en tracht zooveel mogelijk allen te voldoen, wat maar zelden lukt. Opmerkelijk in zijn beleid is steeds ge» weest, dat hij vurige kolen op de hoofden zijner tegenstanders vergaart. Zorgt hij niet, dat de bekende lintjesregen op 31 Aug bij voorkeur neerkomt op de jaspanden van linksche letterkundigen, kunstenaars en jours nalisten Worden zelfs letterkundigen die door gevaarlijke lectuur vele Nederlanders op 't verkeerde pad gebracht hebben, niet door hem vertroeteld? Zoo was het ook niet te verwonderen, dat hij dezer dagen het gouden jubilé van den socialistischen Bond van Neders landsche Onderwijzers in persoon meevierde en de Ossendorpen joviaal feliciteerde. Maar de jovialeit ging toch waarlijk wat heel ver, toen hij, volgens het verslag in de »Telegraaf«, den rooden Bond aldus toesprak«Uw bond is mede een gangs maker geweest om te komen tot oplossing van den schoolstrijd en krachtig hebt gij daar uw schouders onder gezet«. Hier houdt toch waarlijk alle gemoedes lijkheid op, zou de Duitscher zeggen. Onze lezers die met ons de laatste decenniën de hooge sprongen van dezen socialistischen Bond gevolgd hebben, weten, dat Ossens dorp en de zijnen zoolang ze maar konden, de schoolpacificatie hebben tegengewerkt. Totzoover het genoemde blad. In 't geen hier gezegd wordt, is helaas veel waars. Zoo is het altijd geweest. Ja, toen de tegenwoordige Onderwijswet in de Tweede Kamer behandeld werd, ging de jovialiteit van min. De Visser ten opzichte der Linkerzijde zoo ver, dat ze in 't eind wrevel wekte Rechts en de minister wel genoodzaakt was, het slot der behandeling in wat anderen toon te voeren. Maar de Res.bode vergist zich toch. Neen, het is bij Z. Excell. geen tgoedheid«, daarvoor staat hij te hoog en we krijgen den indruk, dat het blad hier ietwat ironisch zich uit. Het is bij hem beginsel. Min. De Visser moet er niets van hebben dat wij, antirevolutionairen altijd weer op de antithese wijzen, die blijven zal en verscherpen zal, naar luid van Gods Woord, tot het einde der wereld. Let wel, hij loochent dit niet Neen, hij gelooft Gods Woord. Maar hij vindt die scheiding toch verschrik» kelijk wat wij met hem eens zijn en nu is zijn methode, om zoo weinig mogelijk antithetisch tegen de »anderen« over te staan, maar altijd weer al den nadruk te leggen op hetgeen nog vereenigt wat wij óók willen en op hetgeen hij en velen met hem in hun ruimhartige verbeelding meenen, dat ver» eenigtwat wij aüerbedenkelijkst en zeer gevaarlijk vinden. Want dan komt men tot dingen als de Res. bode hierboven terecht heeft gezwart merkt. En dan wordt er tenslotte zooveel eendrach» tigheid»confetti rondgestrooid, tot de scheur der antithese er geheel onder bedolven raakt. En dan zegt de beminnelijke tegenstander Ziet ge wel Alles is Links Het scheelt de helft! Wie rekent dit es precies na? 't Is van algemeene bekendheid, dat de jongste drankaccijns»verhoogingen voor de schatkist niet hebben gebracht wat er van werd verwacht. Elke maand toont het nieuw. En de cijfers wijzen uit, dat er thans veel minder drank wordt aangegeven voor accijns, dan enkele jaren terug. Het scheelt de helft l Nu zegt »men« weldie andere helft en méérmoet ge zoeken bij den smokkelhandel en bij de geheime drankstokerijen. En direct zij toegegeven daar zit,heel wat. De accijns is zóó hóóg opgedreven, dat zelfs zware straf» fen niet voor smokkel en geheimstoken doen terugdeinzen. Maar er is een keerzijde. Dat minstens de helft van 't geen er aan drank in ons vaderland door 't keelgat gaat op onwettige wijze zou verkocht worden, lijkt ons te kras. En nu den laatsten tijd enkele kenners van den drankomzet de meening uitspraken, dat nu de borrel pl.m. 20 cent kost, het drank» gebruik zelf minder werd, lijkt ons dit niet zoo ongelooflijk. Het zou een zegen zijn. Ware hierover geen zekerheid te krijgen Barmhartigheid In Den Haag zal men wat dóén voor de slachtoffers van de aardbeving van Wonosobo, op Java. Dat mag ook waarlijk wel. 't Haagje zit vól Indisch»gasten. Wat zou Den Haag zonder Indië zijn? En zoo zal men dan naar den schouwburg gaan. Ter eere van gezegde slachtoffers.'Men zal er knus nederzitten, praten en flirten en gichelen en schateren ter eere van idem. 't Gezelschap geeft «Do/fe Hans«. Niet precies 'n stemmig stuk. Dat ook zeker niet toepasselijk zal zijn. Maar de netto opbrengst, 't surplus van de pret»dubbeltjes, dat is voor de Javaantjes te Wonosobo. Dan hebben zij wat en wij wat. En wij staan bovendien bekend als de barm» hartige Duinoorders, Meervoorders en Witte Bruggers van Den Haag. 40 cent per regel MOND. ADVIES fl 1.. Alle zaken behandelt het Bureau voor Rechtskundige Hulp Haagscheveer 5 (bij Hofplein) Telefoon 11862 Rotterdam Kantoor van 10—8 uur. Geen Bijkantoren Vs Toen en Thans. Drie kwart eeuw terug Zoo in en kort na acht»en=veertig Toen was 't voor 's Lands Financiën ook al geen beste tijd daar moest ik dezer dagen aan denken. 't Is waarVan Hall in '43 had ons van 't ergste gered. Doch de lasten bleven zwaar. le zwaar schier om te dragen. En de tijden waren slechter was in de veertiger jaren niet zelden honger geleden en de vooruitzichten bleven maar min. Toen dan ook na '48 de liberalen aan 't bewind kwamen, was een der moeilijkste kwes» ties, om de begrooting naar beneden te bren» gen en de schier ondragelijke lasten, ja 1 óók beter te verdeelen, maar vooral niet te ver» hoogen. Dat bleef jaren lang eisch. En hoe hoog denkt men wel, dat tóén de begrooting kwam Toen ze nauw te dragen heette en ook niet te dragen was Zij bedroeg zeventig millioen. Tegen nü, en met name in '22 en '23, dat weet ieder wel. Ongeveer tienmaal zooveel. Nu moet men goed vergelijken. De bevolking van tóén was de helft van nü en 't geld nü is veel duurder, laat ons zeggen driemaal zoo duur, zoodat men in '48 met één gulden deed, wat men nu doet met drie. Doch als men nu gaat vermenigvuldigen 2 X 3 X 70 millioen, dan komt men nóg maar op 420 millioen, waarmee die 70 mil» lioen van toen, zouden gelijk staan thans. Welnu, daarnaar mete men eens af, wat het geslacht van '48 wel zou gezegd hebben van onze Staatsbegrooting, zelfs zooals die er thans nóg uitziet. De Vrije Westfries schrijft Een goede raad. Een goede raad, en die net op tijd komt, geeft het Hansdelsblad. Als inderdaad wat meer naar dit advies ge» luisterd werd ook in onze partij zouden de vergaderingen der kiesvereenig beter be» zocht en geanimeerder zijn, en zou er meer algemeen meeleven zijn, wat stellig een actief en vurig propaganda»voeren in de hand zou werken Maar geven we nu eerst het Handels» blad»advies «De fortuin, zeiden de Romeinen, is van achteren kaal. Wie haar bedwingen wil moet haar van voren bij den haarlok grijpen. Dat beeld is ook van toepassing op de gelegenheid. Die komt evenmin weerom als, volgens de vermaning aan Koosje in de famil.e Stastok, de jonge jaren. Er wordt op het oogenblik door zeer velen een gelegenheid verzuimd, die in de eerstvol» gende jaren niet terugkeert. Men leest herhaaldelijk van bijeenkomsten der kiesvereenigingen van verschillende par» tijen, waar groslijsten worden samengesteld van de candidaten, die een gooi zullen moe» ten doen naar het lidmaatschap der Tweede Kamer, of waar door partijsinstanties met ouderlijke zorgzaamheid voorbereide lijsten moeten worden «goedgekeurd®. De menschen, die straks hun stem zullen moeten uitbrengen en dan tot de conclusie komen, dat er op de lijst, waaraan ze wellicht anders hun stem gaarne zouden gegeven heb» ben, geen candidaten staan vermeld, die hun voorkomen werkelijke waarborgen te leveren voor een richtige bevordering van de poli» tieke idealen en bedoelingen der partij, zullen dat zichzelf hebben te wijten, indien ze thans niet probeeren, om bij de keuze der Candida» ten hun inzicht en hun politieke voorkeur te doen gelden. Wij hebben het is alweer drie maanden geleden in een reeks artikelen de aandacht gevestigd op de mogelijkheid, die ook de te» genwoordige kieswet met zijn stelselmatige vermindering van den persoonlijken invloed van den kiezer nog laat aan degenen, dte van hun medeverantwoordelijkheid voor 's lands zaken eenig besef hebben. Wij willen daar» aan nog eens even herinneren. Richtingsvraagstukken behoeven niet steeds zoo sensationeel grooten invloed te hebben, zoo geruchtmakend te zijn als thans in de R.»K. Staatspartij. Er zijn ook in partijen, die niet bijeengehouden worden door den band van een religieuse organisatie, zoo stevig als die bij de R.»K. Staatspartij haar kracht uit» oefent, principieel zeer belangrijke verschillen denkbaar. Vraagstukken van medezeggenschap in de bedrijven en andere quaesties van maat» schappelijke ontwikkeling, verschil in denk» richting ten aanzien van de internationale po» litiek van ons land, onderscheid van opvat» ting over de meest wenschelijke vormen van financieele staatkunde, meeningsverscheiden» heid over de taak van de overheid ten op» zichte van het particuliere leven, het bedrijfs» leven in het bijzonder, kunnen voor de tac» tiek en voor het succes bij de kiezers van verschillende staatkundige groepen van betee» kenis zijn. «Nous en passons et de meilleurs«, aan de koloniale staatkunde en de defensie» politiek hadden wij bijv. ook nog kunnen herinneren zonder gevaar volledig te zijn. A-l deze verschillen kunnen tot uttrukking komen in de personen van de candidaten, die een patij stelt voor de algemeene verkies zingen. Ze kunnen dat alleen, indien deleden der partijen en die het om der wille van hun persoonlijken invloed worden, de gelegenheid, die het bestaande kiesstelsel biedt, thans aan» grijpen. Wie nu zijn kans mist, verliest daardoor voor vier jaren het recht te mopperen over den gang van zaken van 's lands politiek en over den te grooten invloed der partij»«bos» ses«. En objecten van mopperlust verliezen wij immers niet gaarne, die koesteren wij als iets heel dierbaars. Daarom is er maar een advies van politie» ken aard, dat wij thans hebben te geven aan onze lezers: bemoei u thans eens met de po» litiek. zij bemoeit zich dagelijks met u, met uw zaken, met uw boterham, met uw zede» lijke geestelijke behoeften. Als gij de gelegen» heid, die thans zich biedt, niet aangrijpt, hebt gij het u zelf te wijten als de regeering en het parlement, die uit de verkiezingen van den komenden zomer voortvloeien, maatre» gelen nemen, die uw zaken belemmeren, of vergeten, dat de overheid het particuliere le» ven ongemoeid behoort te laten behalve wan» neer het geldt hen te beschermen, die zichzelf niet kunnen helpen«. We hopen, dat de goede raad zal helpen, 't Is gewoonlijk zoo de hardste mopperaars zttten thuis, en laten anderen 't werk doen. Toch gaat het niet op. Wie zelf niets doet, dan wat krelig moppe» ren en ontevreden mokken, verspeelt daar» door zijn recht van klagen. Alleen, die meeleeft en meewerkt kan ver» langen en verwachten, dat met zijn grieven en wenschen wordt gerekend. De Copie van Ingezonden Stukken die niet gm plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buitan verantwoordelijkheid van Redactie cn Uitgevna Mijnheer de Redacteur In Onze Eilanden van 10 Jan. '25 staat 't volgende Ingez. Stuk De Antirevolutionaire Gemeenteraads» leden te Middelharnis onder Dictatuur! Bij de laatste gemeenteraadszitting is door den Raad tot Regent van het Weeshuis aldaar benoemd de heer A. Krijgsman Pz., in de plaats van den heer F. de Lint, die aftredend was. Den volgenden dag is door de anti»rev. kiesvereeniging een spoedvergadering belegd. Op die vergadering moesten de anti.rev. Raadsleden verantwoording doen over hun» ne stemming en waarom zij den heer de Lint niet gekozen hadden. Hierbij moet men rekening houden dat de heer de Lint als Rechts bekend staat, hoewel hij geen lid der anti»rev. partij is. Op die vergadering werd zoo'n sterke drang of verplichting op den heer A. Krijgs» man uitgeoefend, dat deze de benoeming niet aanvaardt, de heer de Lint moet bij de eerstvolgende vergadering in eere worden hersteld, zoodat wij zijn benoeming hebhen te verwachten. Wat blijkt nu Dat de anti»rev. Raadsleden (welke de meerderheid in den Raad vormen) door de meerderheid der Kiesvereeniging worden gedicteerd welke personen zij voor» taan voor de verschillende colleges moeten benoemen. Waar blijft de persoonlijkheid van zulke Raadsleden die als marionetten naar de zit» ting komen, is het niet de kiesvereeniging die aan de touwtjes trekt Wat te zeggen van het prestige van den Raad van Middel» harnis, die door zulke marionetten wordt bestuurd Ook zullen voortaan de z.g. club» of voor» vergaderingen, die meestal één zitting voor» uit plaats hebben, door den heer J. van der Waal, hoofd der Chr. School worden bijge» woond in de functie als voorzitter. Middelharnis is diep gezonken en nog dieper een partij die zelfs haar vertegenwoor» digers geen vrijbrief meer mee kan geven naar een Raadszitting. Dwarskijker. Deze »Dwarskijker«, weggescholen onder een pseudoniem, mist absoluut 't recht over 't gemis van Persoonlijkheid bij een ander, te klagen, waar hem zelf de fierheid ontbreekt om tot 't publiek dat hem leest te zeggen Hier ben ik zonder masker. Nochtans kan er reden zijn om zich te verbergen, als men be» hoort tot die groep van menschen, die gaarne 't vuile baantje ter hand te nemen om in troebel water te visschenen die zich zelf geen meester meer zijn, als hun begeerten om te stoken, blijken verijdeld te wezen. Haat, door mislukking zijner plannen, is nooit een wegwijzer naar een mooi menschelijk doel en nobele bejegening van zijn naaste. Nochtans willen we publiekelijk en met open vizier eens meedeelen, hoe het Bestuur over die kwestie der Kiesvereeniging en Raads» leden denkt. Als regent van 't Burgerlijk Weeshuis, waar» voor door de regenten een voordracht was ingediend bij den Raad, stond als No. 1, de aftredende; de Lint. Toch is hij niet gekozen maar een Geref. Raadslid werd gekozenKrijgs» man, bij 2de stemming, met hulp van eenige liberalen. Toen 't ons bekend werd, hoe onze Anti's hoofd voor hoofd gestemd haddentoen 't ons ook duidelijk werd, waarom drie Vrijzinn. op den Geref. Krijgsman gestemd hadden, (wat altijd verdacht is, als er van Raadspolitiek sprake is in Middelharnis), toen begreep 't Bestuur zijn plicht. Zoodra enkele Anti's ondoordacht over een mogelijk tusschen Herv. en Geref. oplaaiend twistvuur, een Hervormde laten vallen krij» gende steun van 3 op buit loerende Vrijzin* nigen, dan ruiken we onraad en dan moefde A »R. Kiesver. ingrijpen. Want tot haar taak behoort niet alleen 't propageeren van poli» tieke beginselen niet alleen 't indienen van een antir. candidatenlijst, maar ook is 't haar taak 't politieke saamleven van kerkelijk ge» scheiden broeders met de grootste kracht en in volle ambitie te bevorderen. Elke scheiding, elke aanleiding tot scheiding elke aanleiding tot verwijdering, tusschen broe» deren van een zelfde politieke richting moet vermeden wordenwant anders wordt de Vrijzinnigheid door onze verdeeldheid meer» derheidspartij. Zal de Vrijzinnigh. in M'harnis gaan regee» ren, dan ligge 't nooit aan onze onderlinge moeilijkheden. Zóó nooitZóó nimmer! Willen de kiezers in 1927 een Vrijz. Raadgoed ze zijn vrije kiezers, en hebben 't Kiesrecht ont» vangen om, zoo ze dat in 't belang der Ge» meente achten, een meerderheid te kiezen van door hen waardig geschatte Vrijzinnigen. Maar een A.»R. Kiesvereeniging heeft tot taak en roeping om te bewerken, zij 't ook onder verdachtmaking van half of heele Vrij» zinnigen, dat die meerderheid van Links nooit komt als gevolg hiervan, dat wij, Hervd. en en Geref., (politiek één, maar Kerkelijk ge» scheiden), elkaar tegenwerken en elkaar tot verwijdering en uiteen gaan nopen. Moeten we 't in 1927 verliezen 't zou ons zeer leed doenmaar dan geschiede 't na en ondanks een gezamenlijk eendrachtig op» treden tegen de naar de meerderheid grijpende tegenpartij. En als nu, zooals gebeurd is, zeer tot spijt van 't Bestuur der Kiesv., sommige Raadsleden onnadenkend heenliepen over dat grootste der vraagstukken in Middelh. n.l. samenwer» ken èn nog eens samenwerken, in de Kiesver» eeniging, in de Club, in den Raad; als onze antirev. Raadsleden kleinere zaken zwaar laten wegen, en grootere zaken voorbijzien, dan maken ze een fout, waarvan ja ook de Lint slachtoffer werd maar veel ergerwat zelfs litteekens als met een roestigen spijker openrijt. Dat heeft de Kiesvereeniging tegen te gaan met alle macht. Trouwens, de fout is hersteld en nu kookt 't van binnen bij Dwarskijker, omdat de Kiesv. aan die herstelling mee hielpdaardoor de partij opbouwde en de Eendracht handhaafde. Eere aan de persoonlijkheid van Krijgsman,

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 1