PUROL Hoestsiropen Kerk en School. voor Kinderen Burgerlijke Stand. Officieel Gedeelte. Vergaderingen. Visscherij. VARIA. Rechtzaken. Reclame-Mededeelingen, voor de Handen Bij de laatst gehouden aanbesteding van de landbouwvereeniging «De eendracht® alhier waren de laagste inschrijvers voor de levering van 61000 K.G. Chilisalpeter de Heer J. P. Mast te den Bommel, voor de levering van 14100 K.G. Amoniak Supherfosphaat de Heer P. de Korte alhier. Voor het gesticht van lijders aan val« lende ziekte te Heemstede werd in deze ge» meente over het laatste kwartaal 1924 bijeen* gebracht f 30,05 STELLENDAM. Loop der bevolking in 1924, Bevolking op 31 Dec. 1923. 944 m. en 875 vr. Totaal 1819. Vermeerderd door Geboorten26 M. en 21 V. 47 Vestigiging 20 M. en 28 V. 48. Totaal46 M. en 49 V. 95 Verminderd door Overlijden 8 M en 7 V 15 Vertrek29 M en 32 V 61 Totaal37 M en 39 V 76 Verschil (meer) 9 M en 10 V 19 Bevolking op 31 December 1924: 953 M en 875 V. Totaal 1838 Getal huwelijken 13 Tot bestuursleden van de IJsclub alhier werden herbenoemd de heeren N J van Donge, Voorz., en St. Jansen, penningm., terwijl in een vacature werd benoemd C de Bruin, alhier. De rekening van de IJsclub Stellendam over 1924 beloopt in ontvang f 164,20 en in uitgaaf f 86,85, alzoo sluitend v met een batig saldo van f 77,35 Over 't jaar 1924 werden ter secretarie alhier uitgereikt en afgegeven 49 consenten voor de kustvisscherij Aan Arie de Jager alhier is vergunning verleend tot 't bouwen van een woonhuis in den Spuipolder onder deze gemeente GOEDEREEDE. Staat der bevolking. Op 31 Dcc. 1923, was de bevolking 684 m. en 684 vr, te samen 1368 zielen. In 1924 vermeerdert door geboorte 13 m en 20 vr. te samen 33 zielen. Ingekomen 13 m. en 12 vr. samen 25 zielen. Vermeerdert 26 m. en 32 vr. totaal 58 zielen, \ermindert door overlijden 4 m. en 3 vr. te samen 7. Vertrok» ken 28 n\ en 33 vr samen 61 zielen. Totalen vermindering 32 m en 36 vr samen 68 zielen Zoodat het zielental op 31 Dec. 1924 bedroeg 1358 teweten 678 m en 680 vr zoodat het zielental in '24 is verminderd met 10 personen. Er werden 2 aangiften gedaan van leven» loos geboren en er had 1 naamsverandering plaats. Voor de binnen» en buitenvisscherij wer» den in '24 78 concenten uitgereikt. Op de O. L. School stonden op 1 Jan. '25, 229 leerplichtige kinderen ingeschreven. Door den plaatselijken geneesheer wer» den ten vorige jaar 37 personen kosteloos in» geënt. Voor de uien werd Donderdag f 5,50 voor de 60 kilo geboden. OUDDORP. De heer H van Oostenbrugge auto»verhuurder, heeft het land gekocht in de nabijheid van het dorp en langs de tram, naar men zegt voor 4000 gld., van den heer P Breen Dz, om er een woning en een ga» rage op te laten bouwen De heer Duymaer van Twist, lid der Tweede Kamer, is voornemens om op 4 Febr hier te spreken in het belang van den Bijz Vrijw Landstorm Het Mannenkoor wenscht de volgende week Dinsdag zijn uitvoering te geven met welwillende medewerking van de organisien onzer drie kerken, t w de heeren M Boelaars, P Spuijbroek en J Bezuijen Sz De uitvoering is ten bate van het Wed en Weezenfonds »Draagt elkanders lasten« De opbrengst der Geuzenalmanakken ten voordeele van het Geuzengesticht te Brielle is f 46 Hiervoor zijn 55 exemplaren aan den man gebracht f De handel in uien is hier de laatste dagen levendig Maandag besteedde men al f 4,50 en Donderdag reeds f 5,25 per baal van 60 K G Vandaar dat er ruim verscheept is —•j- Naar men verneemt is de motorvande N V Beurtveer »Ouddorp« weer in aanvaring geweest met een ander vaartuig De averij moet belangrijk zijn f Van H G moest een rund uit nood ge» slacht worden Het vleesch is voor de consump» tie goedgekeurd f Door den hoogen waterstand staan vele weilanden onder water f De chichorei»drogerijen hebben alle de campagne geëindigd NIEU'WsHELVOET. Dinsdagavond werd er vergadering gehouden van de Zuid. Hol» landsche Ver. «Het Groene Kruis« afd. Helle* voetsluis en Nieuw»Helvoet. De Voorzitter den Weledl. Heer T. W. v. Driel opende deze vergadering. Door den Secretaris werden de notulen voorgelezen en goedgekeurd. In de Commissie tot nazien der boeken werden benoemd dhr. P. de Gans te Hellevoetsluis en Joh. Vijfvinkel en M. Boot te Nieuw»Helvoet. Door de Penningmeester werd de begrooting 1925 ingediend welke na enkele vragen werd aangenomen. De Voorz. zegt dat er in de vereeniging is een »Hoogtezon«. Voor 't gebruik der »hoogte* zon« is zoodanig tarief vastgesteld omdat de zaak zichzelf betaald. De »Hoogtezon« mag geen winstgevende zaak zijn. Spr. zegt dankt Mej. van Gelder en dhr. H. Wijnberg voor hun arbeid die zij daaraan verricht hebben. Verder is ingekomen een verzoek om ont» slag van de bode dhr. Klop. De Voorz. brengt dhr. Klop dank voor hetgeen hij in 't belang der Ver. gedaan heeft en handigt hem een gesloten couvert over, tot plaatsvervanger is benoemd dhr. Meijer. De Voorz. brengt aan het einde van het jaar een woord van dank aan Mej. v. Gelder zuster der Vereeniging voor het vele dat zij voor de Ver. gedaan heeft. Dhr. T. vraagt naar het tarief om gebruik te maken van de »Hoogtezon«. De Secretaris zegt dat een voorloopig tarief is vastgesteld voor leden in 3 klassen, le kl. beneden de f 1500, 2 kl. van f 1500—3000 en 3e kl. boven de f 3000 de kosten bedragen f 10—20 en f30 per maand. Ook is een tarief vastgesteld voor enkele malen dit is resp. f 0.50-f 1 en f 1.50 per maal. Voor buitenstaanders der Ver. wordt 25 °/o bijslag gerekend. De Voorz. zegt dat het tarief goedkooper kon zijn wanneer zij medewerking had van de Elex. Mij. «Voorne en Putten«. Doch heeft zij niet daar zij het hoogste tarief per K.M. moet betalen. De Voorz. heeft meermalen het tarief te verminderen, zulks in verband dat de Mij. haar medewerking verleend aan bazaar's enz. Dhr. F. vindt de houding der Mij. tegenover het doel niet erg fair wanneer- hij ziet dat de café's na 10 uur des 's avonds half tarief be* talen. Nogmaals zal getracht worden de Mij. te overreden. Nog enkele vragen worden be= antwoord. Daarna sloot de Voorz. de ver. Aanwezig waren 15 leden van de. 800. Droevig maar waar. Sedert eenige dagen loopen hier en op verdere plaalsen van het eiland rond eenige netgekleede kooplieden in ellewaren. Zij heb» ben bij zich een of twee hand» of kopjes» doeken, die door hen tegen zeer lagen prijs te koop worden aangeboden. Ze zeggen dan die niet dadelijk te kunnen leveren, doch te zullen toezenden. Zij presen» teeren dan echter te koopjaan een zeer slechte kwaliteit linnen, welke zeer duur is, welk goed zij bij zich hebben en zoo goed als niets waard is. Ze zijn zeer brutaal en opdringerig. De hand» of kopjesdoeken worden nimmer toegezonden, zoodat men met slecht en duur linnen in de maag zit. Men zij dus gewaarschuwd van deze lieden niet te koopen, daar zulke handelingen grenzen aan flesschentrekkerij. Zaterdagavond zal het kinderkoor »N. A.'s voorbereiding« (Dir. P. Vermaat) een uitvoe* ring geven. HELLEVOETSLUIS. Vrijdagavond gaf het Chr. Dameskoor «Onderlinge Zangstudie« Dir. P. v. d. Doel met medewerking van den heer Heiligers, organist en Mej. Heiligers— Staalduin, zang, een uitvoering in de Ned. Herv. Kerk. Ds. Timmer opende deze vergadering met gebed. Door het Dameskoor werden enkele nummers ten gehoore gebracht, t.w. «De Ves» per, Uit Hoogen Hemel, De Herdertjes lagen bij nachte, Een kindeke geboren, Nuzijtwel* lekome, Kerstcantate, Kerstnacht, O kindeke klein StarrentaalAvondlied. Enkele nummers werden zeer goed gezon» gen, doch daarentegen de andere minder goed, doch dit schrijven we toe aan de zwakheid van het koor. De avond werd verder opgeluisterd door Mej. Staalduin, die met het zingen van «Het schoonste lied« en «Recitatief en tria uit der Hessias« haar schoone en zuivere stem door het kerkgebouw liet weerklinken. Ook dhr. Heiligers zorgde voor prachtig orgelspel, waarvan allen genoten. Ds. Timmer eindigde na een kort woord van dank te hebben gebracht aan bovenge» noemde vereeniging en Mej. Heiligers»Staal« duin en dhr. Heiligers, met dankzegging. Dhr. A. M. van Dorsser. landbouwer alhier heeft verzocht een electro motor te mo» gen plaatsen in de groote landbouwschuur plaatselijk gemerkt E 72 staande aan den Zee» dijk. Bezwaren kunnen voor Vrijdag 16 Janu* ari a.s. op het Secretarie ingediend worden. B en W. maken bekend dat aan dhr. P. Essenberg vergunning is verleend is tot het plaatsen - van een Electro=motor tot het aan* drijven van een cirkelzaag en vlakbank. BRIELLE.Voor het gesticht van lijders aan vallende ziekte te Heemstede werd in deze gemeente bijeengebracht over het laatste kwartaal 1924 f 33.— OUDENHOORN.Voor het gesticht van lijders aan vallende ziekte te Heemstede werd in deze gemeente over het laatste kwartaal 1924 bijeengebracht f 74,60 SPIJKENISSE." Voor het gesticht van lijders aan vallende ziekte te Heemstede werd in deze gemeente over het laatste kwartaal 1924 bijeengebracht f 20,80 GODSDIENST OEFENINGEN OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 11 Jan. 1925 NED. HEKV. KERK. Sommelsdijk, v m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. v. Montfrans. Middelharnis, v.m. 9.30 leesdienst en 's av. 6 uur Ds. den Oudsten. Stad a. 't Haringvliet, v.m. 9 Ds. Polhuijs en nam. 2 uur leesdienst. Den Bommel, v.m. 9,30 uur Ds. Kruijt van Nieuwe Tonge. Langstraat, v.m. 9 en n.m. 2 uur dhr. Vetter. Oude Tonge, v.m. 9,30 uur Ds. Bax. Herkingen, n.m. 2 uur Ds. Polhuijs van Stad aan 't Haringvliet. Dirksland, v.m. 9,30 leesdienst en 's av. 6 uur Ds. van As. Melissant, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. Baarslag. Ouddorp, v.m. 9,30 uur Ds. den Oudsten van Middelharnis nam. leesdienst (coll.) Rockanje, 's av. 6,30 uur Ds. Witkop. Nieuw»Helvoet, v.m. 9,30 uur Ds. Priester. Hellevoetsluis, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Timmer. (Doop.) Nieuwenhoorn, v.m. 9,30 uur Ds. de Voogd van der Straatten. Oudenhoorn, v.m. 9.30 uur Ds. Feenstra. Abbenbroek, v.m. 9 30 uur Ds. Wanrooy. Vierpolders, v.m. 9.30 uur Ds. v. d. Does. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. G. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9.30 en n.m. 2 uur Ds. de Graaff. Den Bommel, v.m. en n.m. Ds. Schaafsma. Ooltgensplaat, v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. de Lange. Melissant v.m. 9,30 en n.m. 2 uur dhr. v. d. Lugt Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Diemer. Hellevoetsluis, v.m. 9.30 uur gem. dienst (H. Avondm.) Ds. Westerhuis en n.m. 5 uur geen dienst. Nieuw*Helvoet, v.m. 9.30 uur geen dienst en n.m 5 uur gem. dienst Ds. Westerhuis. GEREFORMEERDE GEMEENTÈ, Dirksland, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur leesdienst. Herkingen, v.m. n.m. en 's av. leesdienst. DOOPSGEZINDE KERK.. Ouddorp, geen opgaaf. Van de overige gemeenten geen opgaaf. OOLTGENSPLAAT. Woensdag 14 Januari a.s. des avonds ten 6 uur Jaarvergadering van de leden der Christelijke Nationale Schoolver» eeniging in de Bijzondere School. Ouderavond in de Christelijke School op Woensdag 7 Januari. De Voorzitter L. Donkersloot Jz. opent de vergadering door te laten zingen Ps. 25 6. Daarnna lezen Ps 37 5—26. Daarna gebed. Na een welkomst woord van den Voorzitter verkrijgt onderwijzer, van den Berg het woord en levert een inleiding over de ziel van het Kind, een aangename gedachtenwisseling volg» de hierop met de H.H., W. J. Donkersloot, P. Braber Lz. en L. Donkersloot Jz. De 2de inleider C. Korteweg Lz. was verhin» derd. BNadat gezongen is en versnaperingen rond» gediend waren, verkrijgt Burgemeester Don» kersloot het woord, die deze gelegenheid aan» grijpt om de ouders ernstig te raden te waken voor het heil van hunne kinderen. Niemand beter dan spreker, als Hoofd der politie, weet wat er gebeurt, en hij roept daarom de mede» werking der ouders in om gezamenlijk het kwaad te keeren De toestanden zijn treurig in dezen tijd onder de jonge menschen. Hierna spreekt Ds. de Lange een slotrede uit. Thans wordt weder een pslam gezongen en versnaperingen rondgediend. De Voorzitter dankt de verschillende spre» kers voor hun bezielende rede, waarna nog kort gesproken wordt door dhr. P. Braber Lz. die hierna met dankgebed de vergadering sluit. 40 cent per regel. Mijnhardt's Borsthoningsiroop I 0.60 Mijnhardt's Thijmsiroop f 0.75 Anga-siroop (ook bij Kinkhoest). f 1.75 Bii Apothekers en Drogisten OUDE TONGE. 2e Kerstdag n.m. 2 uur werd in de N. H. Kerk Kerstfeest gevierd met de kinderen der Zondagsschool. Voorzang Ps. 68 10. De vergadering werd geopend met een hartelijk welkomswoord en gebed door den Wel Éerw. Heer Ds. Bax. Daarna werd ge» zongen door de kinderen «Eere zij God« en «Stille nacht«. Vervolgens verhandelde de voorganger J. W. v. d. Linden met de kleine kinderen Luc. 2 8—14 en deed eenige vragen vanaf Abraham tot Mozes welke op uitsteken» de wijze door de kinderen werden beantwoord. Het liet zich aanzien dat de Zondagschool in onze Gemeente, welke slechts 4 maanden bestaat zeer nuttig en leerzaam werkt. Daarna kregen we J. de Korte leider der groote kinderen welke op uitmuntende wijze Jesaja 35 met de kinderen behandelde en wat ook uitkwam, dat het ook bij deze kinderen er goed inzat. Toen kregen we Kerstgeschie» denisvertelling van de Korte, daarna weer zingen dopr de kinderen «Daar is uit 's we» relds duist're wolken«. Vervolgens tractatie der kinderen, wat uitstekend welkom was, ter* wijl gezongen werd Psalm 98 2 en 3 en ge* collecteerd voor de Zondagschool. Ds. Bax verraste ons op een Kerstvertelling welke met aandacht werd aangehoord, na afloop hiervan hoorden we de kinderen weer zingen «Heft aan den luiden zang«, en «Er is uit dorre aarde«. Den kinderen die de Zondagsschool verlaten werden Bijbeltjes uitgereikt met een toespraak van ouderling de Korte. Mocht de wensch welke hierbij werd uitgesproken in menig hart vervuld worden. Daarna weer zingen door de kinderen «Heerlijk klonk het lied der Eng'len en «Daar ruist langs de wol* ken«. Ds. Bax bedankte Voorgangers en helpsters en allen welke met hun hulp en gaven had» den mede gewerkt om deze eerste Kerstfeest» viering in Oude Tonge te doen slagen. Zijn Eerwaarde zeide als er een opschrift boven de Zondagssshool moest staan, zou het dit kunnen zijn «Boven verwachting«. 't Eerste was boven verwachting dat er direct plm. 200 kinderen; waren, daarna moest er een orgel komen het kwam er in een oogenblik en nu een schitterend Kerstfeest waar zooveel geld voor kwam, dat het royaal kan worden ge* vierd. Aan God alleen de eer. Daarna slotzang Lofzang van Zacharias en werd met dankgebed door Ds. Bax gesloten. Toen ging de vergadering welke in groote getale was opgekomen uiteen en de kinderen bleven nog wat zitten om hun kerstgeschenk te ontvangen en keerden blijmoedig huis» waarts. God geve dat deze eerste Kerstfeestviering in goede nagedachtenis mag blijven en dat de Zondagsschool boslag mag leggen op de jongelui en het woord van den Heiland maar in vele harten mag zitten«Onderzoekt de Schriften, want die zijn het, die van mij ge» tuigen«. HERKINGEN. Voor de ai^hterblijvers van huurders van tuingronden en zitgelden zal door den Boekhouder A v Oorbeke in de concistorie der Ned Herv Kerk nog eene zit» ting worden gehouden op 17 Jan e.k, des avonds van 6—7 uur De Zondagsschool zal op Zondag 11 Jan e.k. een aanvang nemen en voortaan steeds tusschen kerktijd gehouden worden n.l. van» af kwart voor een tot kwart voor twee uur. A.s. Zondag zal in de kerk der Geref. Gemeente alhier, den geheelen dag leesdienst worden gehouden. Met het oog op de te houden gods» dienstoefeningen zal op a.s. Zondag de Zon» dagsschool des smorgens te 10 uur worden gehouden OUDDORP. Bij de Geref Kerk is als Ouder» ling gekozen de heer D. Koek en als Diaken de heer. V1. Visser. De Statuten van de School met den Bijbel zijn de eerste maal goedgekeurd 3 Maart 1884. De School is daarop geopend 3 Jan. 1885 zoodat deze nu juist 40 jaar bestaat. Voor de betrekking van Onderwijzer met Hoofdakte aan de Chr. School te dezer plaatse, en waarvoor een doelmatige woning beschik» baar is, hebben zich drie sollicitanten aange» meld. Dinsdagmiddag en »avond zijn 35 vrij» gekomen zitplaatsen in de Herv. Kerk verloot. Vooral voor de plaatsen beneden waren zeer veel liefhebbers. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier Ds. F. Kijftenbelt van Feijenoord. 1f Zoowel 's morgens als in den namiddag» dienst bij de Herv. Gemeente zal een collecte gehouden worden komende ten bate van het bouwfonds. J- De vroegere predikant bij de Geref. Kerk, Ds. N. H. Basoski, nam Zondagavond j.l. afscheid als em. predikant van zijn arbeid in de Geref. Kerk te Lexmond. Deze gemeente heeft hij ruim twee jaren geholpen in de be* diening des Woords, in zooverre zijne zwakke lichaamskrachten dit toelieten. Zijn afscheids» woord bepaalde hij naar aanleiding over Marcus 15 1 enz. en 1 Petr. 2 5. Op waar» deerende wijze werd Ds. Basoski door den Kerkeraad toegesproken bij monde van den jongsten ouderling. Den scheidende leeraar werd toegezongen Ps. 1211 en 4. HELLEVOETSLUIS. Nieuwjaarsmorgen werd er in de collecte van de Geref. Kerk een gift van f 85 gevonden. De catechisaties zullen deze week op de gewone uren gehouden worden. OOLTGENSPLAAT. Geboren Gerrit, z. v. Job Duim en Cor» nelia van der Welle Marinus Mattheus, z.v. Jacobus Overbeeke en Maatje Holleman Cornelis, z. v. Gerrit Cornelis van den Berg en Josiena Cornelia van den HeuvelKlazina, d. v. Abraham de Vos en Lena HokkePie* ternella Maria, d. v. David Cornelis van der Velde an Magrieta van Ree. Ondertrouwd Leendert Jacob Wouters, 18 j. met Suzanna Jacoba In 't Veld, 19 j. OUDDORP. Geboren Johannes, z. v. J. van Erkelens en L. Bakelaar; Jacomijntje, d. v. C. M. Grin» wis en A. Mierop Willemtje, d. v. H.Tanis en J. PikaartEeuwit Jan, z. v. A. Witte en J. van Splunder; Camiel, z. v. M. Hakken» brak Dina, d. v. D. Berkenbosch Arnoldus, z. v. T. D. van Wijk en P. J. Bakelaar Abram, z. v. K. Hoek en M Breen Cornelis, z. v. P. Breen en J. Koek Hester, d. v. C. Akers» hoek en J. Knape. Ondertrouwd: Job Padmos, j.m 39 j. met A. Tanis, j.d. 39 j.Willem Tanis, j.m. 34 j. met K. E. Pikaart, j.d. 25 j.Teunis Cornelis Mastenbroek, j.m. 29 j. met K. C. Mierop, j.d. 28 j.Job Tanis, j.m. 26 j. met L. van Splunder, j.d. 22 j.Adrianus Orgers, j.m. 39 j. met M. 't Mannetje, j.d. 31 j. GetrouwdM. Tanis, j.m. 31 j. met K. de Jong, j.d. 26 j.P. Tanis, j.m. 33 j. met J. Hoevers, j.d. 33 j.L. v. d. Bok, j.m. 33 j. met J. Breen, j.d. 32 j. J. Padmos, j.m. 39 j. .mei A. Tanis, j.d. 39 j.W. Tanis, j.m. 34 j. met K. E. Pikaart, j.d. 25 j.T. C. Masten» broek, j.m. 29 j met K. C. Mierop, j.d. 28 j. J. Tanis, j.m. 26 j. met L. van Splunder, j.d. 22 j. Overleden Abram Hoek, oud 3 dagen, z.v. K. Hoek en M. Breen twee levenloos aan» gegeven kinderen van het mannelijk geslacht van M. 't Mannetje. OUDENHOORN. GeborenArie, z. v. C. v. d. Bie en P. PloosterJan, z. v. C. A. Trommel en M. C. van Balen Benjamin Cornelis, z. v. Cs. v. d. Bie en M. HoogenboomKrijntje Neeltje, d. v. D. Dijkgraaf en Ca. de Kramer. Ondertrouwd Willem Westerveld, oud 25 jaren en Sara van Dintel, oud 24 jaren. Getrouwd W. Westerveld en S. van Dintel. OPENBARE KENNISGEVING. Mijnen en torpedo's. De Burgemeester*Strandvonder van Som» melsdijk brengt op daartoe van hoogerhand ontvangen verzoek ter algemeene kennis, dat het levensgevaar kan opleveren om op het oog ongevaarlijk lijkende mijnen of mijnge» deelten of torpedo's of gedeelten van torpedo's, welke mochten zijn aangespoeld, bewerkingen te doen ondergaan en dat het daarom noodig is in voorkomende gevallen onmiddellijk on» dergeteekende te waarschuwen. Sommelsdijk, 7 Januari 1925. De Burgemeester=Strandvonder voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER OUDDORP Ledenvergadering der Boerenvereeniging op Zaterdag 10 Januari 1925 's namiddags 5,30 uur bij Flohil. Agenda: 1. Bestelling Mais, Super, Zw. Ammoniak en Zemelen. 2. Betaling Mais, Kunstmest enz. MIDDELHARNIS Te IJmuiden zijn binnengekomen de visch» sloepen «Oranje Nassau« st. J. Viskil f 1000, »Nely« st. Abr. Jongejan f 960 besomming. Tempora Mutanter Mevr. Krassin, de vrouw van de sovjetgezant te Parijs, heeft, naar de »Intransigeant« ver» telt, in een Parijs modehuis een eigenaardige ontmoeting gehad. Nadat mevr. Krassin enkele bestelingen had gedaan, vroeg de winkeljuffrouw aan welk adres mevrouw de goederen wenschte bezorgd te hebben. Mevr. Krassin, was het antwoord. Dan stond de winkeljuffrouw recht en ant» woordde vinnig Ik ben prinses Olga (er volg» de een Russische naam), het spijt mij u be» diend te hebben. Wilt u zoo vriendelijk zijn om uw aangelegenheden met een andere help* ster af te doen. Het Hemelsche Boek. Een bekeerde Indiaan, die in het noordelijk deel van Canada woonde, ging op zekeren dag met zijn zoon op de vischvangst uit. El» ken avond legden zij hun buit ven witvis» schen op een hooge stellage, die zij hiervoor opgeslagen hadden, omdat anders de vossen en wolven ze in den nacht opeten zouden. Na eenige dagen, toen hun voorraad groot genoeg was, sprak de visscher tot zijn zoon «Morgen in de vroegte breken wij op en gaan wij naar huis terug. Pak vooral het Hemelsche Boek goed in, dat wij het niet vergeten of verliezen kunnen.De jongeling borg den Bijbel zorgvuldig in een bundel, die ook eenige kleedingstukken bevatte. Maar een broer van den visscher, die daar in de buurt ook lag met zijn schuit, vroeg dien avond aan zijn neef«Wil je mij het Hemelsche Boek lee» nen Ik zou er graag enkele oogenblikken in lezen.De jongeling maakte zijn bundeltje weer open, nam het begeerde Boek er uit en overhandigde dit aan zijn oom, die dadelijk begon te lezen. Den volgenden morgen in de vroegte be» gaven vader en zoon zich op den terugweg naar huis. Zij bonden hun sneeuwschoenen aan en maakten een marsch van achttien uur. Toen de avond viel, zochten zij een beschut plekje in een bosch en kookten zij enkele konijntjes, waarmee zij hun maal deden. Daarop baden zij en legden zij zich ter ruste. Spoe* dig waren de vermoeide wandelaars vast in slaap. Den volgenden morgen trokken vader en zoon verder, zoodra de eerste schemering aan* brak. Weer legden zij achttien uur te voet af, en aan den avond van den dag bereikten zij hun woonplaats waar de hunnen zich met hen verblijdden over hun rijke vischvangst. 's Avonds laat wilde de oude visscher, zooals zijn gewoonte was, een huiselijke godsdienst» oefening houden en vroeg hij aan zijn zoon: «Geef mij het Hemelsche Boek, dan willen wij daaruit iets lezen en samen bidden.Ver» schrikt gaf de jongeling ten antwoord«Ik heb het eergisteren aan oom geleend, en ver» geten het hem terug te vragen. Op het verweerde gelaat van den ouden man teekende zich droefheid af. Hij kon niet meer buiten het Boek, dat «een lamp voor zijn voet en een licht op zijn pad« geworden was. Hij was dan ook dadelijk besloten, wat hij doen zou. Den volgenden dag stond onze visscher heel in de vroegte op en ging hij op weg om zijn Boek te halen. Hij liep dien dag achttien uur, bracht den nacht door. op de» zelfde plek, waar hij met zijn zoon geslapen had, en legde den daaropvolgden dag de over» gebleven achttien uur af. Toen vond hij den Bijbel terug in de wigwam van zijn broeder, waar hij den nacht doorbracht, om daarna opnieuw den terugweg naar zijn huis af te leggen. Hoe zal deze Indiaan met tienduizenden andere Heidenen de Naam»Christenen bescha» men in den dag des oordeels KANTONGERECHT SOMMELSDIJK. Zitting van 9 Januari 1925. Terecht staat P. G., 21 j., slager te Nieuwe Tonge, wegens overtreding arbeidswet (niet in 't bezit eener arbeidslijst). Geëischt wordt f 15 subs. 15 dagen. Bekl. wordt veroordeeld tot f 8 subs. 8 dagen. Terecht staat L. J. B. en J. M., resp. 39 en 37 jaar oud, beiden landbouwers te Sommels» dijk, wegens het jagen met een lange hond onder Melissant. Bekl. ontkennen, dat de hond behoort tot de lange soort jachthonden. Gehoord wordt get Van Es, 49 j., rijks veld» wachter te Sommelsdijk. Geëischt wordt f 5 subs. 5 dagen hechtenis. Bekl. worden schriftelijk vonnis gewezen. J. A. de L., 32 j., smid te Dirksland, is ten laste gelegd overtreding van de veiligheidswet. Geëischt wordt twee geldboeten van f 10 subs. 2X5 dagen hechtenis Bekl. wordt ver» oordeeld tot twee geldboeten van f 6 subs. 2X6 dagen hechtenis. Terecht staat A. F. K., 21 j., chaffeur te Brielle, wegens het oversteken met vrachtauto en aanhangwagen van de trambaan bij het havenhoofd, terwijl de tram in aankomst was, welke laatste het achterste gedeelte van den aanhangwagen aanreed en omwierp. Gehoord wordt get W. V., 23 j., machinist bij de R.T.M., wonende te Sommelsdijk. Get. verklaart de auto»wagen op eenigen afstand gezien te hebben, terwijl de ehaffeur bezig was de bocht over de lijn te nemen, wat hem niet direct gelukte. Get. heeft met de rechterhand gewaarschuwd en met alle macht geremd om de tram tot stilstand te krijgen, wat hem niet geheel gelukte, daar de rails nat en vet waren van de regen. De locomotief reed tegen de aanhangwagen, welke hierdoor omviel. Gehoord wordt getuige P. E. 65 jaar haven* meester te Middelharnis»haven de getuige ver» klaart beklaagde, vóór deze met zijn autowa» gen afreed gewaarschuwd te hebben tegen de moeilijke bocht en hem geraden te hebben even te wachten tot de tram gepasseerd was. Verder wordt gehoord get. J. A. 51 j., veld» arbeider te Middelharnis. Deze get. verklaart te hebben gezien dat de chauffeur met zijn wagen ongeveer tien minuten bezig ,was de bocht over de lijn te nemen, door telkens vóór en achteruit te rijden, dit gelukte hem niet en terwijl kwam de tram met langzamen gaDg aanrijden. Get. zag dat de machinist met zijn arm zwaaide, een sein op de stoomfluit heeft hij niet gegeven. Ongeveer dezelfde verklaring wordt afge» Iegd door getuige A. L. A. 43 j. werkman te Middelharnis. Get. J G E A 26 j werkman te Middelhar» nis verklaart ook hetzelfde gezien te hebben en voegt aan zijn verklaring toe den stoker te hebben hooren zeggen wat kan je ook rijden met een kar waarvan de remmen niet deugen (doelende op de locomotief) Nog gehoord wordt get. H P B 23 j werk» man te Middelharnis welke een gelijkluiden» de verklaring als de vorige getuige deed, aflegt. Het O M wijst er op dat get E bekl ge» waarschuwd had te wachten tot de tram ge» passeerd was Deze waarschuwing is juist ge» weest De bocht blijkt daar moeilijk te zijn, daar bekl er 10 min aan 't tobben was en nog niet over de lijn was Bekl had zich toen toch wel rekenschap moeten geven of de tram nog niet op komst was Het O M acht bekl dus wel schuldig, hoewel anderzijds verschil» lende dingen pleiten ter verlichting van bekl's schuld In aanmerking genomen de groote schade die bekl geleden heeft, meent het O M dat bekl al voldoende geboet heeft en wil bekl. wel schuldig verklaren, doch geen straf opleggen Bekl. wordt schriftelijk vonnis gewezen Bij verstek wordt veroordeeld wegens open» bare dronkenschap G J v d O tot f 6 sub. 6 dagen hechtenjs Geëischt was f 10 sub. 10 dagen hechtenis Idem bij verstek D V wegens strikken zet» ten, tot f 10 sub. 10 dagen hecht en ver* beurdverklaring der inbeslaggenomen strikken Geëischt was f 15 sub. 15 dagen hecht. Terecht staat M H, 52 j., slager te Sommels* dijk, wegens overtreding der arbeidswet (niet in 't bezit van een arbeidskaart) Geëischt wordt 2 geldboeten van f 7 sub. 2 maal 3 dagen hechtenis Bekl wordt veroordeeld tot twee geldboeten van f 4 svb. 2 maal 4 dagen hechtenis RECHTBANK TE ROTTERDAN. Strafzitting. In een zaak tegen P. van N„ 27 jaar en B- van N. 28 jaar, beiden chauffeur te Briele- appellanten van een vonnis van de kanton* rechter te Brielle, waarbij zij waren veroordeeld ieder tot f 6 boete, subs. 3 dagen, wegens overtreding van art. 2 van de wet van 1880, op de openbare middelen van vervoer, met uitzondering van de spoorwegen, heeft het O. M. vrijspraak geëischt. De beklaagde zou» den als ondernemers van een autobusdienst niet tijdig een achte van dienstregeling hebben ingediend bij den burgemeester van Oostvoor» ne. Ze hebben een autodienst Oostvoorne—Roe» kanje gehad, doch die is reeds sedert geruimen tijd opgeheven. De dienst is thans opgeheven. De burgemeester van Oostvoorne verklaar* de, dat de vervolging bloot formeel was,

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 4