CENTEN Twee Bladen. $|oor één Jonèn§ C. QUISPEL RESTAURANT nis n Teiei. M No. 3084. TWEEDE BLAD. LEEKEPRAATJES. HeeSames Mededeeiinyen. PIANO'S EN ORGELS KUNSTSPEL-PIANO'S Waar kunt gij in Rotter dam het beste eten Rotterdam. Alom bekend voor de beste keuken. Matige prijzen. Dagelijks versche Zeeuwsche Mosselen. Moderne inrichting. Aanbevelend, H. SCHREURS Plaatselijk Nieuws. •wimcsïQWWsK'-- Zaterdag lO Jan. 1925. Dit nummer bestaat uit Nog enkele weken en w is compleet. Zij die dit werk willen laten inbinden zenden de afleveringen naar ons. Er zijn reeds nu keurige barden vers krijgbaar. Prijs van den Band f 0,50, ins binden f 0,75, totaal f 1,25. Aanbevelend, W. BOEKHOVEN ZONEN Binderij s Sommelsdijk MATTHEUS 4 s 1-4. «Toen werd Jezus van den Geest weggeleid in de woestijn, om verzocht te worden van den duivel. En als Hij veertig dagen en veertig nachten gevast had, hons gerde Hem ten laatste. En de verzoeker tot Hem ge» komen zijnde, zeideIndien Gij Gods Zoon zijt, zeg dat deze steenen brooden worden. Doch Hij antwoordende, zeide Daar is geschreven De mensch zal bij brood alleen niet leven, maar bij alle woord, dat door den mond Gods uitgaat«. 1 &L 't Was een treffend oogenblik, toen Jezus gedoopt werd. Als Hij gedoopt zijnde is opgeklommen uit het water, worden de hemelen geopend en daait de Geest op Hem neder gelijk een duif en een stem wordt gehoord „Deze is Mijn Zoon, Mijn Geliefde, in denwelken lk Mijn welbehagen heb". Zoo wordt Jezus verheerlijkt. En Johannis er is ge tuige van geweest, opdat hij den volke zou kunnen verkondigen ik heb gezien en getuigd, dat deze de Zoon van God is. Onmiddellijk daarop wordt ons mel ding gemaakt van Jezus' verzoeking. Na den doop wordt Hij weggeleid in de woestijn, om verzocht te worden, 't Moet Satan blijken dat die stem uit den hemei waarheid bevat, dat Jezus waarlijk Gods Zoon is, gekomen om de werken des duivels te verbreken. In de verzoeking en de uitkomst daar- /v,van wordt het zegel gezet op het ge- ^•tuigenis Gods. Lang niet alles daarin is ons duide lijk. Er zijn hier dingen, die moeilijk te verklaren zijn. Hier komt de beperkt heid van ons inzicht uit. De verhou ding der twee naturen in Christus kun nen wij niet doorgronden. Toch kunnen wij wel iets verstaan van de gröote beteekenis der verzoeking. Wij leeren er Jezus uit kennen als den overwin naar van Satan, als den Verlosser van Zijn volk. Is Hij tot drie malen toe verzocht geweest, wij zullen thans al leen bij de eerste stilstaan. Ons tekstverhaal zegt, dat Jezus van den Geest weggeleid werd in de woes tijn, volgens de overlevering een streek tusschen Jeruzalem en den Jordaan Quarantania, hetwelk veertig beteekent, zoo genoemd, omdat Jezus daar 40 da gen en nachten vertoefd heeft. Het was een woeste streek, vol rotsen en spe lonken, waar wilde dieren huisden. Met nadruk wordt gezegd, dat de H. G. Jezus daarheen leidde. De Hei land ging daarheen niet uit eigen be weging, maar naar den wil Zijns Va ders, zóó, dat de Geest, die in Hem was, Hem daarheen dreef De Vader deed Hem daarheen gaan met het doel Hem te laten verzoeken. Jezus zocht dus de verzoeking niet op, maar, daar het Zijn spijze was den wil des Vaders te doen, liet Hij er zich in leiden. En ligt hierin niet een wenk voor ons De verzoeking omringt ons overal, maar er zijn plaatsen en gelegenheden, waar wij er 't meest aan bloot staan. En waarlijk, wij hebben ze niet te zoeken, maar te vreezen en te vlieden. Wel hebben wij toe te zien, dat wij niet onzen eigen weg gaan. En dat te meer, omdat wij zwak zijn en van ons zeiven niet bestand zijn tegen de aanvallen des duivels. Bij Jezus was dat niet het geval, daar Hij een zondeloos mensch was en niet kon vallen Maar wij zijn van ons zeiven zoo zwak, dat wij niet één oogenblik kunnen bestaan. Daarom past 't ons niet overmoedig te zijn en ons moedwillig in gevaarte begeven. Ons betaamt de bede, dat de Heere ons niet in de verzoeking leide. Anders wordt 't, als God er ons in leidt. Dan hebben wij te waken en te bidden Heere, be waar ons toch van den booze. Wij zien hier de gehoorzaamheid van Jezus. Toen de Vader Hem riep, gaf Hij gehoor en liet Zich door den Geest leiden naar de woestijn om van den duivel verzocht te worden. Wij zullen niet breedvoerig stilstaan bij de verschillende verklaringen, hiervan ge geven Er zijn er, die het bestaan van den duivel ontkennen en daarom een symbolische verklaring van de verzie king geven. De Schrift echter leert ons, dat er een duivel is, oorspronke lijk een van de uitnemendste engelen, die van God is afgevallen, omdat hij Hem gelijk wilde zijn en in zijn val cvele engelen heeft medegesleept. De duivel is de groote wederpartijder van God en Zijn Volk, die God haat met een doodelijken haat ert Zijn werk tracht te vernietigen. In de woestijn wordt hij op Jezus losgelaten. Hem. wordt de macht gegeven, alles aan te wenden, ten einde Jezus ten val te brengen. Hoe hij tot den Heiland komt, wordt niet gezegd. Sommigen vatten 't zoo op, dat afgezanten van de Farizeën als instrumenten des duivels tot Jezus komen. Men vreest Jezus als een te genstander en ziet Hem daarom over te halen tot hun ideeën. Dan zouden wij hier te doen hebben met een in gekleed verhaal. Maar daartegenover houden wij staandewij hebben hier historie. Anderen beweren, dat Jezus in een visioen met den duivel gestre den heeft. Dan heeft alles, wat hier wordt medegedeeld, in de verbeelding van Jezus plaats gel^d. Doch 't staat voor ons vastwat hier beschreven staat is werkelijk gebeurd. Nog anderen zeg gen hier worden Jezus' inwendige verzoekingen geteekend, Zijn zielestrijd, allerlei verleidelijke gedachten, waaraan Hij voet gevende, ontrouw zou worden aan Zijn roeping Dit echter zou in strijd zijn met Jezus' zondeloosheid. De verzoeking kwam bij Hem niet van binnen op, maar ze kwam van buiten tot Hem. Er was bij den Heiland geen strijd tusschen Zijn wil en dien des Vaders, 't Was Zijn spijze steeds des Vaders wil te doen! 't Was de duivel in eigen persoon, waarschijnlijk in zicht bare gedaante, die tot Hem kwam. En ziet ook, bij welke gelegenheid hij kwam. Veertig dagen en nachten heeft Jezus gevast, bezig zijnde in de dingen des Vaders, 't Vasten ging steeds gepaard met gebed. Zoo heeft Jezus in 't gebed gemeenschap ge oefend met den Vader. En terwijl Hij daarmede bezig is, doet Satan den aanval. De heiligste verrichtingen vrij waren ons niet voor den booze. Welke verzoekingen komen er soms tot ons onder het gebed. Hoe worden onze gedachten afgeleid, ja de schrikkelijkste gedachten ons ingeworpen, terwijl wij voor God op de knieën liggen. Hoe fluistert Satan ons inwat zou uw bidden baten God hoort u toch niet. Laat ons niet denken, dat Satan geen toegang heeft tot de kerk, tot den hui- selijken kring, als de Schrift gelezen wordt of tot ons bidvertrek. Satan is vooral daar, waar wij 't dichtst bij God zijn. En wel hebben wij ook bij onze heiligste verrichtingen te bidden Heere, bewaar ons van den booze. (Wordt vervolgd). Deze week kwam Piet weer es een avondje praten. Zaken»drukte tegen het einde des jaar en het van huis zijn met de Kerst» en Nieuws jaarsdagen beletten, dat we onze wekelijksche praatjes hielden. Piet had intusschen weer heel wat stof op» gedaan en onder het gebruik van een kop koffie en een dampende pijp tabak kwam het los. «Wat denk jij van verkiezingen Zouden de Linksche partijen het winnen «Wie zal dat zeggen, Piet Met zekerheid kan geen mensch dat uitmaken. Nu de ver» kiezingen gehouden worden op grond der evenredige vertegenwoordiging, kunnen vers rassingen wel niet zoo groot zijn als voorheen maar toch zou het gewaagd zijn voorspellins gen te doen. Een ding weten we, er geschiedt niets bij geval, ook de uitslag der verkiezins gen ligt in Gods hand. Aan ons daarom te werken opdat ons geen verwijt kan treffen wanneer we in de minderheid mochten komen. «Zou dat nu wel zoo heel erg zijn wans neer we het eens verloren. Zou het voor die Rechtsche partijen niet eens goed wezen wan» neer ze eens een poosje in de minderheid kwamen, 't Zou ze er toch toekunnen brengen wat meer principieele politiek te gaan voeren «Jongen, Piet, nou speel je gevaarlijk spel. 'k Geloof niet dat jij ten volle beseft wat er van af hangt of we 't winnen of verliezen. Hoe denk jij je den toestand wel in als we't eens verloren Piet trok de schouders op «dat weet ik niet precies,zei hij »'k denk dat de liberalen 't zaakje dan zouden moeten opknappen. «De liberalen. We leven niet meer in de zes» tigers of zeventiger jaren, Piet 1 Wat zouden de liberalen of liever gezegd de Vrijheidsbons ders alleen kunnen beginnen? Nee jongen zoomin de rechtsche partijen zonder coalitie een regeeringsmeerderheid hebben, evenmin kunnen de linksche groepen zonder coalitie een meerderheid waarop een regeering steunen kan krijgen. En weet je wel dat aan de link» sche zijde op 't oogenblik de S.D.A P. de grootste macht heeft. Zonder de Sociaalsdemo» craten zal er dus geen linksche regeering kuns nen komen, zou jij 't met een Socialistisch bewind durven wagen, Piet?« «Liever niet,« was het antwoord. «Juist, zoo denk ik er ook over. 't Zou voor de Socialistische wind geen kwaad kunnen. Wan» neer ze eens kans gehad hebben hun theoriën in de praktijk toe te passen, zijn ze in de toekomst wel wat makker. Nee voor de S.D.A.P. zou 't wel eens goed zijn, als ze eens een jaar of vier konden toonen hoever ze in't opbouwen kunnen brengen. In 't afbreken gaat 't wel dat hebben we nu zoo langzamerhand wel geleerd, maar verder weten we niets van de S.D.A.P. 'k Vermoed dat ze wel wat kalmer zouden zijn als ze op 't kussen kwamen, net als met hun collega's in 't buitenland, Dat ze direct 't leger zouden afschaffen b.v belief ik nog niet te gelooven. Maar toch al houden ze zich in de praktijk nóg zoo kalm, ze zou» den in de vier jaren, als ze 't zoo lang uit» hielden onnoemelijk veel kwaad kunnen doen. Veronderstel maar eens een oogenblik dat de onderwijswet in hun handen gelegd moest worden ter uitvoering Nu gaat 't nog, nu deze wet in betrekkelijk vertrouwde handen ligt. Maar onder een Socialistisch bewind zou ik voor de onderwijswet wel wat bang zijn Neen de S.D.A.P. moet in '25 het torentje #3 ee&t pa vt&A, Eventueel Bijzondere Aankoop-Voorwaarden Planofabrikant Goudsche Singel 3 ROTTERDAM IN van 't regeeringsgebouw niet beklimmen. Be» halve dat ze veel kwaad kon doen, zou er natuurlijk van een wetgeving in Christelijkcn zin geen sprake zijn. Geen enkele socialistisch minister, de beste er uit nog niet, zou 't in z'n hoofd krijgen de goedkeurig op de statu» ten van «de Dageraad« te weigeren We klagen nu wel eens over enkele daden van en christelijke regeering, maar dan zou» den we het ervaren, dat de socialistische pink dikker is dan de lendenen van een kabinet Ruys, en dat de enkele, lichte geeselslagen waarover sommige onzer onder het huidig kabinet klagen, voor geen vergelijking vatbaar zijn met de neer hagelende schorpioenenslagen van een socialistisch bewind. Neen Piet geen linksche meerderheid, nu minder dan ooit te voren En dat behoeft ook niet als ons volk maar trouw is en zijn. roeping verstaat.« «Maar je geeft toch wel toe, dat deze chris» telijke regeering ook niet in alles goed gehans delt heeft «Wie is er volmaakt Piet «Nou ja, maar ze heeft toch dingen gedaan, die zij niet behoefde te doen. Uit veel dingen blijkt toch dat de antirevolutionairen de prins cipieele politiek verlaten hebben. Er zijn toch onder 't Kabinet Ruys dingen gebeurd die meer dan erg zijn. Daar heb je b.v de staats» bemoeiing van onzen tijd, vooral in de arbeids» wetgeving, de subsidie aan het tooneel, het inleggen van extra treinen op Zondag, het zich laten vertegenwoordigen van de regeering bij de verbranding van het lijk van een let» terkundige. Daar heb je de schoolwet die toch ook veel te wenschen over laat. En zoo is er meer. Laat ik alles in deze ééne vraag samen» vatten wat is er in de wetgeviug en in het bestuur van onze antirevolutionaire beginsel» politiek terechtgekomen. Wat is er vervuld van de wenschen in het program van beginselen en in het program van actie neergelegd 'k Begrijp je grieven Piet en velen deel ik met jou. 'k Zou zoo zeggen laten we over de houden van ons antirevolutionaire volk ten opzichte van dit Kabinet eens een afzon» derlijk avondje praten, 'k Geloof dat je dan veel opgehelderd zal worden. Maar laten we nu alvast één ding vaststellen nooit onze stem uitbrengen op een linksche partij. Uit een prac» tisch oogpunt niet, omdat we met een linksche meerderheid onder het dwangjuk zouden ko» men een socialistisch regiem, maar vooral uit een principieel oogpunt niet, omdat hoe het ook zij óók een uiterst zwak Christelijk Ka» binet in den grond der zaak toch altijd nog beleidt te regeeren bij de gratie Gods en zich stelt onder den band van het christelijk bes ginsel. Wie zich gevangen geeft onder de tucht van Gods Woord kan en mag niet anders dan zijn stem uitbrengen op die partij, welke beleidt God te erkennen als de souverein van hemel en aarde. En nou tot volgende week Piet.« Je vriend PLAATDORP. SOMMELSDIJK. Staat van bevolking over 1924 Bevolking op 1 Januari 1924 1813 M, 1833 V., totaal 3646. Vermeerdering door geboorte46 M., 44 V., totaal 90; door vestig'ng: 73 M, 83 V, totaal 156. Samen 119 M.. 127 V, totaal 246. Vermindering door sterfte 16 M 23 V., totaal 39 door vertrek 69 M 98 V., totaal 167. Samen 85 M., 121 V, totaal 206. Aldus eene vermeerdering van 34 M. en 6 V. of in het geheel 40 personen, zoodat de bevolking op 31 December 1924 telde 1847 M. en 1839 V. of in totaal 3686 personen. 29 huwelijken werden gesloten. 2 kinderen werden als levenloos aangegeven. Kindserkenningen 1. Elders geborenen, alhier wonende 2. Elders overledenen, alhier wonende 3. Alhier overledenen, elders wonende 1. Alhier besteedt men voor 1 H L aard» appelen f 5,75voor 1 HL uien f 5,— en voor 1 H.L paardenpeen f 0,65 Tegen een 16»jarigen jongen uit deze ge» meente is processverbaal opgemaakt wegens het stelen van paardenhaar De heeren J H Dijkers en W Mijs heb» ben beide hunne benoeming aangenomen als lid van de Schoolcommissie dezer gemeente De dienstplichtige van de lichting 1925, J Vogelaar, is nader toegewezen aan het 2e Reg VeldsArtillerie Bereden 2e ploeg, garni» zoen 'ssGravenhage, tijdvak van inlijving 1—5 Juli 1925 De heer K Korteweg Czn heeft voor zijn benoeming tot lid van de Commissie van Be» heer voor de gemeentelijke gasfabriek bedankt \oor het gesticht van lijders'aan val» lende ziekte te Heemstede, werd in deze ge» meente over het laatste kwartaal 1924 bijeen» gebracht f 81,86 MIDDELHARNIS. Door den heer L. Peeman is van Mej. de Wed. L. M. Bom een woonhuis met landbouwschuur onderhands gekocht. Gedurende het jaar 1924 zijn door de schutsluis geschut 2332 met een totalen inhoud van 193995. Met ingang van 1 Febr. wordt de heer J. M. Verploeg, werkman bij de Telefonie en Telegrafie als zoodanig overgeplaatst naar Oostburg (Z »L De bevolking op 1 Jan. 1924 bedroeg alhier 2097 M, 2152 V 4249 Vermindering door overlijden 24 M, 17 V, totaal 41 vertrek96 M, 128 V, totaal 225, totale vermindering: 121 M, 145 V, totaal 266. Vermeerderingdoor geboorten 45 M, 50 V, totaal 95; vestiging: 98 M, 112 V, totaal 210, totale vermeerdering: 143 M, 162 V, to» taal 305 "Vermeerdering 22 M, 17 V. totaal 39 Alzoo op 1 Jan. 1925 2119 M, 2169 V, to» taal 4288 Gesloten huwelijken 36 Levenloos aangegeven 1 Bij het 1.1 te den Haag door het Cen» traal Bureau Instituut Pont, onder leiding van den Voorzitter de heer C H Boer, ge» houden openbaar examen, slaagden voor het diploma Machineschrijven de dames S. G. Knöps te Middelharnis, K C Poortvliet te Dirksland en M D Zuiddijk te Middelharnis, allen leerlingen van de te Middelharnis door den Heer Kruik uit Brielle georganiseerde wintercursussen, eerste serie. De tweede serie lessen zullen 24 Januari a.s aanvangen Voor wat betreft de inschrijving verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende advertentie Voor het gesticht van lijders aan val» lende ziekte te Heemstede, werd in deze ge» meente over het laatste kwartaal 1924 bijeen» gebracht f 54,20 STAD AAN 'T HARINGVIET. Loop der bevolking over 1924. Bevolking op 1 Januari 1924, 545 M. en 558 Vr. Totaal 1103. Vermeerdering door Geboorte 16 M. en 20 Vr. Totaal 36. Ingekomen 24 M. en 20 Vr. Totaal 44. Totaal 40 M. en 40 Vr. Totaal 80. Vermindering door Vertrokken 15 M. en 18 Vr. Totaal 33. Overlijden 5 M. en 7 Vr Totaal 12. Totaal 20 M. en 25 Vr. Totaal 45. Alzoo een vermeerdering van 20 M. en 15 Vr. Totaal 35.. Zoodat op 31 December 1924 de bevolking bedroeg 565 M. en 573 Vr. Totaal 1138. De Gebrs. Wagner hebben de woning, gelegen aan de Voorstraat ondershands ver» kocht aan den Heer Burgemeester alhier. Voor het gesticht van lijders aan val» lende ziekte te Heemstede werd in deze ge» meente over het laatste kwartaal 1924 bijeen gebracht f 14,25. DEN BOMMEL. Loop der bevolking in het jaar 1924. Bevolking op 31 December 1923 2036. "Vermeerderd door Geboorte24 M. en 36 V. Totaal 60. Ingekomen 34 M. en 24 V. Totaal 68. Totaal58 M. en 70 V. is 128. Verminderd door Overlijden 13 M. en 7 V. Totaal 20. Vertrokken 86 M. en 74 V. Totaal 160. Totaal99 M. en 81 V. is 180. Minder: 41 M. en 11 V. is 52. Bevolking op 31 December 1924 2036—52 is 1984. Er werden 15 huwelijken gesloten en 2 leven» looze kinderen aangegeven. Bij den Correspondent de Arbeidsbemid» deling stonden de vorige week 35 werkloozen ingeschreven. Te Gouda is op 54»jarigen leeftijd over» leden, onze vroegere dorpsgenoot M. Gelijns, terwijl van A. Bogerman een dochtertje in het ziekenhuis te Rotterdam overleed. OOLTGENSPLAAT. Loop der bevolking gedurende 1924. Werkelijke bevolking op 31 Dec. 1923 1590 M. en 1573 Vr. Totaal 3163. Vermeerdering door Geboorte 47 M. en 40 Vr. Totaal 87. Vestiging 53 M. en 52 Vr. Totaal 105. Totaal 100 M. en 92 Vr. Totaal 192. Vermindering door Sterfte 9 M. en 18 Vr. Totaal 27. Vertrek 67 M. en 70 Vr. Totaal 137. Totaal 76 M. en 88 Vr. Totaal 164. Verschil tusschen de vermeerdering en ver» mindering 24 M. en 4. Vr Totaal 28. Bevolking op 31 December 1924, 1614 M. en 1577 Vr. Totaal 3191. Getal huwelijken 20. Getal echtscheidingen geen. Getal levenloos aangegeven 2. OUDE TONGE. Alhier besteed men den kolosalen prijs van f 6 de 60 K.G. voor de uien. Van den landbouwer R. P. stierf een paard, daar het dier niet verzekerd was, een groote schade voor den eigenaar. Bij P. v. M. ontstond schoorsteenbrand door toegeschoten hulp werd de brand ge» bluscht en erger voorkomen. Voor het eerst is hier voor de R.K. Boe» renbond een schip met Guano gearriveerd. Loop der bevolking over 1924: M. V. Totaal Bevolking op 1 Jan. '24 1599 1591 5190 Geboren 40 28 68 Elders geboren, alhier woon» achtig 2 2 Gevestigd66 68 134 1707 1687 3394 Overleden13 23 36 1694 1664 3358 Vertrokken 87 94 181 Bevolking op 31 Dec. '24 1607 1570 3177 Levenloos aangegeven 1. Gesloten huwelijken 22. Voor het gesticht van lijders aan val» lende ziekte te Heemstede werd in deze ge5 meente over het laatste kwartaal 1924 bijeen» gebracht f 20,55. NIEUWE TONGE. Deze week zijn per tram van hier 1500 balen uien verzonden. De prijs gaat nog steeds omhoog, daar nu reeds f 5,50 wordt geboden. Door M. Zweerus, alhier, zijn 2 post» duiven gevangen gemerkt P 121. DIRKSLAND. In de algemecne politie» verordening dezer gemeente is thans de vol» gende bepaling opgenomen Voerlieden zijn verplicht met hunne voertuigen midden op den weg te rijden, tenzij zij voor een tegenkomend of een hen inhalend voertuig moeten uitwijken. Aan den heer W. Buth is vergunning verleend tot het verrichten van bakkersnachts arheid in het perceel Straatdijk A 365. Over het 4e kwartaal van 1924 werden door de schutsluis alhier geschut 834 schepen met een gezamenlijke maat van 80616 ton. Op 15 en 20 Januari a.s. zal door de Muziekvereeniging »Amicitia« in hetgymnas» tieklokaal der O. L. School een uitvoering worden gegeven. Uitslag van de op Woensdag 7 dezer gehouden Veiling door Notaris Van der Sluys alhier in Hotel van den Doel. Een Woon» en Winkelhuis met erf en grond, aan den Kerkring alhier, ten verzoeke van de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente, ingezet door Joh. de Jong op f 1550.— Twee huizen met tuingrond, aan den Zuid» dijk alhier, deel uitmakende van hetz.g. Kraakje ten verzoeke van de Erven van wijlen Mej. de Wed. C. van Es, resp. door J. Both Cz. op f 990.— en Joh. Holleman op f 700.— Staat der bevolking op 31 December 1924. Bevolking op 31 December 1923, 1328 M. 1313 V. Totaal 2641. Vermeerderd door Geboorten 18 M. 30 V. Vestiging: 47 M. 60 V. Totaal 155. Verminderd doorOverlijden 13 M. 18 V. Vertrek59 M. 67 V. Totaal 157. Verschil (minder»meer) 7 M. 5 V. Totaal 2. Bevolking op 31 December 1924, 1321 M. 1318 V. Totaal 2639. Getal huwelijken 24. Getal levenloos aangegevenen 1. Verleden week werden van hier uitgevoerd 800 baaltjes uien en 200 H L. aardappelen. Voor het gesticht van lijders aan vallende ziekte te Heemstede werd in deze gemeente over het laatste kwartaal 1924 bijeengebracht f 63,90. MELISSANT. Dinsdagmorgen omstreeks elf uur brak in de landbouwschuur welke bij het woonhuis bewoond door dhr. J. H. van der Werf stond brand uit. Spoedig was een menigte volk bijeen en dadelijk daarop vers scheen de brandspuit ter plaatse. De schuur stond reeds in volle vlam en aan redden was geen denken meer, alleen 2 hitten konden nog bevrijd worden. Een partij hooi en 3 wagens benevens de tuigage der hitten en nog andere voorwerpen zijn verbrand. Het woonhuis kon behouden blijven. Assurantie dekt de schade. De collecte welke gehouden wordt tijdeDS de huwelijken heeft over het afgeloopen jaar f 49 93 opgebracht. Door de firma Gebr. Van der Werf is een vrachtauto aangeschaft voor het vervoer van brood. De gracht loopende langs de Voorstraat welke van gemeentewege is gedempt wordt afgegraven Naar we vernemen zal de Voor» straat verstraat worden en zullen op z.g.n. Voorvaat kastanjeboomen worden geplant. Naar we vernemen vertrekt dhr. W. Leij» dens op 14 Januari a.s. vanuit deze Gemeente naar Noord»Amerika. HERKINGEN. Uien worden alhier ver» handeld vanaf f 5 tot f 6 per mud. Er worden flinke partijen afgeleverd. De ingeschrevenen der lichting 11925, Johan Cristoffel Kalle, Christiaan Kalle en Adrianus Marius Keijzer zijn met ingang van Januari 1925 ingeschreven als buitengewoon dienstplichtigen. Aan den loteling A. Verschoor der lich» ting 1922, is met ingang van 1 Februari 1925 wederom een jaar vrijstelling verleend wegens kostwinnerschap. De ingezamelde gelden bij gelegenheid van het Nieuwjaar zullen, als naar gewoonte ook dit jaar, zoolang de voorraad strekt, door een wekelijksche gave aan de ouden van dagen en weduwen worden uitgedeeld. Bij de gehouden aanbesteding van de landbouwvereeniging »HERKINGEN« voor de levering van 130.000 K G. Superfosfaat, was de laagste inschrijvei, de Heer Mast van van den Bommel, aan wien het dan ook ge» gund is. Door de schilder J. Kareis is een zilve» ren rouwklokje gevonden, alwaar de rechtmas tige eigenaar(ster) het terug kan bekomen. Vergadering van de Afd. Goeree en Overflakkee van de Vereeniging tot bevorde» ring der Bijenteelt op Dinsdag, 13 Januari 1925, des namiddags te 4 uur in het Hotel Spee te Sommelsdijk. Spreker: Joh A. Joustra van Amersfoort. Onderwerp Behandeling der bijen van het voorjaar tot aan den zwermtijd. Demonstratie van bijenwoningen en verdere Imkers benoo^ digheden.

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 3