voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Twee Bladen. No. 3083 WOENSDAG 7 JANUARI 1925 39STE JAARGANG TWEEDE BLAD. Ingezonden. Buitenland. V er koopingen FEUILLETON W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers Dit nummer bestaat uit Reclame-Mededeelingen. Overwerkte zenuwen De jonge Weduwe Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent Hi vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. BETHESDA'S NOOD Mej. J. H. Kuijper heeft voor het bekende ziekenhuis, tevens centrum van evangelisaties arbeid »Bethesda« te Budapest aan de nood» klok getrokken en haar gelui heeft in alle provinciën van ons Vaderland weerklank ges vonden. Men heeft het gehoord en verstaan. Het bewijs daarvoor is dat in alle provinciën belangstellenden in »Bethesda« bijeen zijn ge» komen voor het vormen van een provinciaal Comité. ZuidsHolland is daarin niet achter gebleven. Onder leiding van Ds. Buffinga van Rots terdam zijn enkele vrienden van »Bethesda« bijeen gekomen om te bespreken wat gedaan moet worden om de gevraagde hulp te vers leenen. Met blijdschap werd ter vergadering kennis genomen van de mededeeling van de Secreta» resse van het Landelijk Comité dat de Direcs teur, Ds. Biberauer, zich bereid verklaard heeft naar Nederland te komen om zelf over het werk van «Bethesda® mededeelingen te doen en dat voor ZuidsHolland vier avonden zijn gereserveerd. Deze mededeeling deed aanstonds besluiten het Comité nader onder te verdeelen in vier Commisien voor de plaatsen waar Ds. Bibes rauer zal optreden. Daarvoor zijn aangewezen Leiden, 's Gras venhage, Rotterdam en Dordrecht. Het is zooals te begrijpen is nietdebedoes ling alleen in die plaatsen de actie voor »Bethesda« te voeren. Neen, geheel Zuids Holland moet medewerken. We hebben de provincie in vier ressorten ingedeeld en van ieder ressort is een der ges noemde plaatsen het centrum. Uit de nadere toelichting van Mej. Kuyper bleek dat er drie dingen moeten gebeuren le. Er moet f lOOOO.s worden bijeengebracht voor de uitbreiding van »Bethesde« met een chirurgische afdeeling en het aanbrengen van de allernoodzakelijkste herstellingen. 2e. Er moeten contribuanten worden ges worven om «Bethesda blijvend te steunen óm den noodtoestand van thans in den vervolge onmogelijk te maken. 3e. De linnenkast moet opnieuw worden gevuld. De bijeengekomen vrienden uit ZuidsHols land oordeelden dat aanvankelijk alle aandacht op het bijeenbrengen van de noodige f lOOOO.s moet worden geconcentreerd om dan later, na het vertrek van Ds. Biberauer, over de beide andere hulpverleeningen te spreken. In den breede is overwogen wat voor het welslagen van de te houden vergaderingen moet worden gedaan en inzonderheid hoe in de andere plaatsen de actie zal moeten worden geleid. Het resultaat hiervan is geweest dat is bes sloten le. In iedere plaats iemand te zoeken die bereid is ter plaatse de actie te leiden en aan de inzameling van gelden mede te werken. 2e. in alle plaatsen aan de daarvoor in aan» merking komende adressen circulaires te laten bezorgen, waarin de nood »Bethesda« wordt geschetst voorzien van een inteekenbiljet. 3e. aan de leden van de meisjesvereenigingen te vragen persoonlijk haar medewerking te vers leenen door die circulaires te bezorgen en weer antwoord te komen halen. Die voorbereidende werkzaamheden zijn in vollen gang. De circulaires zijn er. De adressen worden gezocht. De vergaderingen worden voorbereid. Op het welslagen van de pogingen mag worden gehoopt. Immers in Nederland wordt nooit tevergeefs aan de noodklok getrokken. Zijn er die »Bethesda«'s arbeid kennen of door het geklep van de noodklok tot medes werking aan de hulpverleening zijn bewogen, ze worden verzocht zich te melden bij Ds. Buffinga, Bergsingel 127, Rotterdam. D. W. Okker, Vrieseplein 5rood Dordrecht. T. S. Goslinga, Voorzitter van den Raad Arbeid, Breestraat Leiden, of bij ondergetees kende. Secr. Prov. »Bethesda«Comité voor ZuidsHolland. Prinsegracht 75, 'ssGravenhage. »Want God bestaat niet langer. «Ni Dieu, ni maïtre De aloude leus der Revolutie. Maar niet steeds komt die leuze even duis delijk aan 't licht. Het »M Dieu echter klinkt wel zeer luid en voor de gansche wes reld verstaanbaar op in SovjetsRusland. In het bolsjewitisch paradijs. Ziehier een duidelijk en sprekend voorbeeld, dat het Russische blad Sjewodnja mededeelt. De N. R. Ct. verhaalt als volgt Dit blad kreeg onder oogen een onlangs verschenen bloemlezing uit de nationale literatuur voor de Russische scholen. Deze bloemlezing bevatte o.m. het bekende Ko» zakken»wiegelied van Lermontof, echter. met een merkwaardige wijziging. In een der coupletten zegt de aan de wieg van haar zuigeling gezeten kozakken»moeder, wans neer zij zich haar zoon voorstelt groot ge» worden en ten strijde trekkend »Ik geef je op den weg een heiligenbeeld mede wanneer je tot God bidt, zet het dan voor je Deze regels zijn, met behoud van het rijm en het oorspronkelijk metrum gewij» zigd als volgt »Ik geef je op den weg een portret van Lenin mede bidt niet tot God, mijn kind, want God bestaat niet langer.» Van het feit, dat er een wijziging van den tekst heeft plaats gehad wordt zelfs niet in een noot melding gemaakt. Maar de naam van den dichter staat voluit onder het ges dicht. Zoodat deze, jaren na zijn dood, nog tot atheïst en Leninist gepromoveerd wordt. Maar dat is nog 't ergste niet 't Onrecht dien schrijver aangedaan. Vreeselijk is de smaad en de hoon, die hier worden geslingerd, uitgespuwd voor d.en AU machtigen God, Hém wordt het bestaan ontzegd en de mensch wiens adem in zijn neusgaten was, in Gods plaats den jongge» borene als beschermheer op den levensweg meegegeven. En al is 't nu waar, dat wie in den hemel woont zal lachen, het is voor Gods kind op aarde, zoolang zulke lastering door den hoogen God geduld wordt, omdat de maat der zonde nog niet vol is, een bange tijd. gelukkig blijft Hij het, die regeert! De macht der Zonde. Wat Haarman, de Duitsche boosdoener, de man van meer dan twintig moorden, aan 't slot van de berechting zijner zaak zei, was schokkend «Ik wil me niet schoonwasschen binnen enkele dagen zal ik voor het aangezicht Gods verschijnen. Ik weet dat ik de grootste misdadiger van Europa ben. Ik weet ook, dat het verschrikkelijke me opnieuw zou gebeuren, zoodra ik weer vrij kwam, daarom heb ik slechts een verzoek maak het kort, verlos mij uit mijn lijden, het duurt slechts één oogenblik. Hier wordt men stil van. Vanwege de vreeselijke kracht en macht der zonde, als zij onbeteugeld woedt in den mensch. Maar, zouden we willen vragen Is er voor onsis er voor de gemeente Gods geen aanleiding om meer dan ooit in het gebed te smeeken om de werking van den H. Geest tot inperking en beteugeling der zonde, op het erf der algemeene genade 40 cent per regel hebben in de eerste plaats een kalmeerend en versterkend middel noodig. Mijnhardt's Zenuwtabletten geven kalmte en nemen onrust, gejaagdheid en overspanning weg. Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. Hoed af voor dien man. Voor dien Labour»man neem ik graag den hoed af en wil hem als voorbeeld stellen, van wien ook wij leeren kunnen. Frank Hodges is minister geweest. In 't kabinet van Mac Donald Civil Lord der Admiraliteit, Vóór dien was hij »vrijgestelde« van de mijnwerkers, hij had bij hen het secretaris aat, Mac. Donald's kabinet viel. De mijnwerkers namen hem niet terug als »vrijgestelde«, wat ik het tegenovergestelde van dankbaarheid noem Mac Donald was te kort aan 't bewind geweest en te snel gevaU len, om voor wien ook, een »baantje« te kun» nen openmaken, stél dat Frank Hodges 't had gewild, En zoo stond de ex»ministerbroodeloos. Dat kón toch niet, begreep Labour. En bood hem 'n »functie« aan. Met 'n vulpen achter 'n schrijftafel Maar Frank Hodges begréép, dat die «func» tie« zoo half»en»half voor hem werd gemaakt w «Neen, dat niet!« zei hij toen. »Ik heb ge» lukkig nog 'n paar flinke armen aan 't lijf en élke eerlijke arbeid is mij goed, ik ga, als voorheen, de schacht weer inEn de ex» minister heeft zijn pikhouweel weer opgezocht en gaat in de zwarte, onderaardsche kolenwe» reld weer voor zich en de zijnen verdienen een eerlijk stuk brood. Op Woensdag 7 Januari 1925,'s nam. 3 uur, te Dirksland, ter herberge van H. van den Doel, bij veilingen Op Woensdag 14 Januari 1925, 's nam. 3 uur, te Dirksland, ter herberge van J. Keuvelaar, bij afslagvanEen woon» en winkelhuis met erf en grond, te Dirksland, aan den Kerk» ring, verhuurd aan J. de Vos, ten verzoeke van de Diaconie der Nederd. Herv. Gemeente te Dirkslanden twee huizen met tuin, erf en grond, te Dirksland, aan den Zuiddijk van polder Dirksland, deel uitmakend van 't z.g. »Kraakje«. Verhuurdde eene woning aan Joh. Hoogerwerf en de andere aan Jst. Kievit. Ten verzoeke van de Erven van wijlen Mej. de Wed. C. van Es. Notaris VAN DER SLUIJS. Openbare Vrijwillige Verkooping van Bouw» land, te Sommelsdijk, op Vrijdag 16 Januari 1925 bij Inzet en op Vrijdag 23 Januari 1925 bij Afslag, telkens des avonds zeven uur in het Hotel Spee, aldaar, ten verzoeke van den Heer A. W. Korvink te Sommelsdijk. a. de zoogenaamde 5 gemeten, in het Oude» land van Sommelsdijk aan den Kleiburgschen» weg (verdeeld in 3 koopen) b. 1.51.50 (3 gem. 221 R.) in hetJOudeland van Sommelsdijk, gelegen nabij de Hofstede van Tanis verdeeld in 2 koopen. Notaris VAN BUUREN. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinfor» matiebureau van VAN DER GRAAF S. Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afge» loopen week, eindigende 31 Dec. in Neder land uitgesproken 63 faillissementen tegen 44 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 31 Dec. 1924 4572 faillissementen tegenover 4195 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. ii) En toch wist het dorp 't den dag daaraan al van die non Trouwens, wie dorpspraatjes wil ontgaan moet zijn maatregelen anders nemen, dan Je» annette 't had gedaan, ze moest zich dit zelve glimlachend bekennen, toen ze van de reis terugkwam en Mina haar met onvaste stem verzekerde, dat zij niet had gepraat en dat toch 't heele dorp, volgens haar plastische uitdruk» king »opstond en naar bed ging met die non« 't Heele dorp, was wat veel gezegd. Zooiets bepaalde zich meest tot de kom. Doch daar liepen dan ook de meest fantas» tische geruchten. Mevrouw Cramer zou roomsch worden, zei de een. Was 't in 't geheim al, meende een ander Zij was expres hier komen wonen om heimelijk propaganda te maken voor de room» sche kerk reeds wist men namen te noemen van aanstaande proselieten, ja er werd al ge» fluisterd over meester Krijtman, bij wie me» vrouw immers vaak kwam en 't was al zoo goed als afgesproken, dat Hermien, na vaders dood in een klooster zou gaan, dan was ze meteen bezorgd ook. Jeannette stelde Mina gerust. «Ik geloof je onvoorwaardelijk; trek het je niet aan Wie op een dorp iets geheim houden wil, moet vroeger opstaan i'an wij 't gewoon zijn ik zal die non in de krant zetten, dan zijn alle praatjes gauw uit De non in de krant; Mina begreep er niet veel van. Mevrouw zou 't wel goed maken En Mina voelde toch meer voor Janus van «en smid, dan voor Jaap, want deze laatste, hoewel hij om zoo te zeggen, mee uit me» vrouws hand at, had haar, Mina, gevraagd of mevrouw ook altemet 'n »kruusken« in 'r kamer hangen had, terwijl Janus van oor» deel was, dat t gansche dorp één groot klets» huis was en als hij ergens es ooit 'n behoor»* lijke smidszaak overnemen kon en een vrouw» van»zessen=klaar, niet zoo'n dorpstrien mee nemen kon, dat hij dan uit de »kletserij« weg ging. Zaterdagavond stond in de »Rijnzoom«, 't lad dat te Oostervoort huis aan huis gelezen werd, o.m. dit bericht ht-TcJ® OpSTERVOORT. »Naar wij vernemen ,zlc." "'er een Comité gevormd, dat zich ten doel stelt eenvoudig huishoud» en land» bouw»onderwijs te doen geven aan meisjes boven de schooljaren, zoowel in dag» als avondcursussen. Mevrouw de Wed. Cramer, die zich v.^or deze zaak interesseert, had de vorige week een onderhoud te haren huize met een der zusters Ursulinen, uit Brabant, die van dergelijk onderwijs reeds veel ervaring hebben zij hoopt in den loop der volgende maand enkele dezer inrichtingen in't Zuiden des lands te gaan bezoeken, om zich volledig op de hoogte te stellen van dergelijk onder» wijs. Natukrlijk zal een eventueele school te Oostervoort, naar den aard der bevolking een streng protestandsch en orthodox karakter dragen«. Het meest probate middel tegen praatjes. Zeg de menschen al wat ge weet. Zet het liefst voor ieder in de krant. En binnen drie dagen heeft men een ander onderwerp van gesprek. Voor Willem Wezelaar is dat Zaterdagnom» mer van de »Rijnzoom« een ware verademing geweest. Hij heeft een paar kwade dagen gehad. 't Gerucht van de »non« was hem al heel gauw aangewaaid door bemiddeling van zijn hospita, die zelfs beweerde haar op de stoep van de woning te hebben gezien, ja er zoo goed als zeker van was, dat ze er een »kruisje« sloeg, «ik denk, om het huis te zegenen«, voegde ze er verklarend bij. Aan al die uitbreidsels sloeg Wezelaar nu wel geen geloof: Maar hij kon dit zoo niet laten passeeren. De feiten, die bij navorschte waren al te duidelijk wat deze geestelijke zuster bij Me» vrouw Cramer te doen had begreep hij ook niet, maar «men noemt geen koe bont, of er is een vlekje aan«, dacht hij bij zichzelf, kieschheidsgevoel had de »Zwijger« niet veel. Hij had drie dagen lang spijt van zijn over» haasting. Maar hoe hij zich pijnigde, hij kon geen aannemelijk voorwendsel vinden, om zijn be» zoek aan 't Stoephuis te verschuiven en zoo ging er een zucht van verlichsing uit zijn hart, toen hij 't geruststellend bericht in de »Rijn« zoom« las en toog hij op den afgesproken avond, precies op't afgesproken uur «ter over» winning«, gelijk hij zijn spiegelbeeld verzeker» de, terwijl hij de laatste hand legde aan aijn toilet. Hij was altijd keurig gekleed. Wat »fatterig« vonden de enkele »dames« te Oostervoort. En daarom viel 't niet zoo op, dat hij van avond zich kleedde, om door een ringetje te halen. Op 't laast veranderde hij nog van das. Hij had dassen, haast zooveel als er dagen in 't jaar zijn en hield vooral van helle kleu» ren en, om meer indruk te maken, had hij de allerhelste uitgezocht. »Toch mis mompelt hij bij 'n laatste inspectie. Gold 't een jong meisje, 't zou gaan. Maar hij gaat om een weduwe dat moet ook eenigzins getypeerd zijn in zijn das dte moet wat stemmiger zijn en zoo zoekt hij er een uit van zeer zachte zij, grijs met 'n donker streepje. Willem Wezelaar trekt nieuwe handschoe» nen aan en gaat. Aan zijn succes twijfelt hij geen oogen blik. Voor zichzelf is hij er van overtuigd, dat hij reeds enkele jaren lang aan elke vinger van zijn hand een vrouw had kunnen krijgen. Hij had immers alles mee 'n slanke figuur, gedistingeerd voorkomen, zeer goede afkomst, behoorlijke positie, eenig vermogen wat wenschte een meisje meer Altijd had hij dan ook met 't vrouwelijk geslacht op goeden voet gestaan. Dat hij voor menigeen een bron van spot en vermaak was, kwam natuurlijk niet bij hem op, hij 'n solied, degelijk, alleszins begeerenswaardig jongmensch Maar hij was voorzichtig geweest I »Trouwen is houën, en doet vaak rouwen, Wimpie zei hij geestig tot zichzelf Je moest net als op een publieke verkooping kalm blijven, je tijd afwachten, goed uit je oogen zien, en dan toeslaan voor een ander je 't begeerde afsnoepen kon. Dit alles had hij in praktijk gebracht. En nu ging hij naar 't »Stoephuis« voor 't beslissende «mijn Zijn ontvangst leek veel op die van Bram Brasem, enkele maanden geleden hetzelfde dienstmeisje deed hem openhij werd in dezelfde kamer op denzelfden stoel gezet 't verschil was, dat hij niet verrast werd door de komst van mevrouw, dadelijk opstond en een zeer correcte buiging maakte. Toch viel hem dit begin al niet mee. Hij las graag romannetjes en zoo had hij zich voorgesteld, dat de dame in kwestie min of meer verward en verlegen, wat blozend zou binnenkomendat haar stem 'n héél lichte ontroering zou verraden dat haar be» wegingen ietwat nerveus zouden zijn Niets daarvan bij Jeannette, wed. mr. Cramer, geb. Verlei 1 Zij trad binnen als als nu, eer» lijk gezegd, flitste 't door Wezelaar's hersens als de «gnadige frau«, die audiëntie gaf. De groote, blauwe oogen vestigden zich onder» zoekend op de »visite«, om uit te vorschen, wat »die man« hier kwam doen. In haar stem was niet de minste trilling te bespeuren en doodkalm nam ze haar stoel, zette zich, had zelfs 'n portefeuille met stukken bij zich, alsof een gesprek »in functie« werd verwacht «En wat is er van uw dienst, mijnheer Wezelaar Strak staren die, in 't minst niet verlegen oogen, hem aan en de koele blik der weduwe heeft nu zoo heelemaal niets aanmoedigends. »Ik dank me»vrouw wel dat zij mij dit on»der»houd wil toestaan «Tot uw dienst, mijnheer Wezelaar, maar u neemt mij niet kwalijk? ik heb half negen 'n afspraak voor een samenkomst en 't is nu kwart voor als u ter zake wilde ko» men 'n Heel klein tikje ongeduld licht nu in die immer starende oogen. Willem Wezelaar gaat zich voelen als toen hij 'n kind was en onder moeders oogen komen moest, wanneer hij stiekum bessen had gesnoept I Maar plotseling vermant hij zich. Zal hij voor een vrouw verlegen zijn hier is een misverstand de weduwe is blijkbaar van meening dat 't hier 'n zaken» bezoek geldt 1 Hoe zal 't haar een blijde ver» rassing zijn, hoe zal een blos van vreugde haar gelaat overstroomen (romanstijl), hoe zal ze die mooie, pittige oogen neerslaan als ze haar vergissing bemerkt Kom, «Willem de Zwijger«, 't is nu spre» kenstijd. En zonder eenige nadere inleiding steekt Willem Wezelaar van wal. Hij heeft thuis, op zijn kamer, overlegd dat het wijs beleid ware, om zulk een belang» rijke transactie niet aan't geval van het oogen» blik en aan de woorden, die hem dan in den mond zouden komen, over te laten. Neen, de improvisatie was hier niet op haar plaats. Die kwam, als de overwinning was behaald en de liefde vrijheid kreeg om door de sluizen heen te brekeü dan liet hij 't maar aan de opwelling van het oogenblik overalleen had hij bedacht dat «lieve Jaantje« wat érg plat klonkhij wilde voorstellen daar »Adriana« van te maken Maar de eigenlijke »declaratie« had hij van buiten geleerddie zat als 'n acte zoo secuur in elkaar en die stak hij nu langzaam en na» drukkelijk af. Zelfs zijn houding had hij te voren bepaald de romp récht gestrektéén hand op de knie, de andere voorzichtig op tafelde oogen wat naar boven, op schilde» rijen gericht: Kwam dan aan 't slot het knaleffect, Dan moesten tegelijk, de eene hand op 't hart gelegd en de oogen plotseling, doorbo» rend en veroverend op de weduwe worden gericht. Inderdaad, Willem Wezelaar is 'n geboren tacticus Jammer, driewerf jammer, dat hij zijn rede niet ten einde brengen zal. Middenin, na enkele ongeduldige gebaren, die de spreker in 't vuur zijner rede niet op» gemerkt heeft, snijdt mevrouw hem met 'n korte vraag het woord af «Mijnheer Wezelaar I als ik uw interessante toespraak goed begrijp, loopt dat op een soort huwelijksaanzoek uit Wezelaar zit er verbouwereerd bij. Dit is zoo gehéél buiten 't program, dat hij niet anders weet te doen dan met een buiging bevestigen wat de weduwe onderstelt. «Laat ik u dan es vragen «Hebt u deze rede soms opgesteld op uw jongste, denkelijk éénige reis naar Driehoven 'n Schok gaat door Willen Wezelaar's lichaam. »Of op den langen grindweg 'n half uur loopen is 't vast naar de herberg van 't gehucht ter Donk, bij Bilthoven, waar ge uit» voerige inlichtingen gezocht hebt, ik geef toe wat men noemt «langs uw neus weg«, aan» gaande de boerenhoeven en bijbehoorende landerijen, in gebruik bij Hannes Lamster en Koos Hanenbosch De kleur wijkt nu van des Zwijgers gelaat. «O/ heeft soms uw zwager, mr. Van Sanden, haar u helpen opstellen, nadat hij u verslag had gedaan van zijn reis»naar»Brussel Wezelaar houdt zich vast aan zijn stoel. Dikke droppels staan op zijn voorhoofd. Of klinkt het nu dreigend, en de weduwe is opgestaan hebt ge haar soms bedacht op uw reis naar Rotterdam, waar ge infor» matiën zijt gaan zoeken naar 't verleden van een zekere Jaantje Verlei, later mevrouw Cramer, thans wonende in 't Stoephuis te Oostervoort Intusschen heeft Jeannette gescheld. Mina treedt ietwat verlegen binnen. Iets van dien laatsten zin heeft ze gehoord «Laat m'neer uit is 't korte bevel. Met knikkende knieën, als 'n geslagen hond verlaat Willem Wezelaar het slagveld»der» liefde. «Die hèks 1« mompett hij buiten, die toover» kol (Wordt vervolgd.)

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 5