1925 fflumui 50 cents FEUILLETON Officieel Gedeelte. Kerk en School. In het a.s. Nieuwjaar-nummer van dit blad, zullen evenals vorige jaren gebracht aan Familie, Vrienden en Be gunstigers opgenomen worden tegen den geringen prijs van slechts indien de advertentie 5 of minder re gels bedraagt. Elke regel meer 10 cents. Daar van deze wijze om elkaar geluk te wenschen, steeds meer wordt gebruik gemaakt omdat het 't omslachtige ver zenden van naamkaartjes kan vervangen zal het ons aangenaam zijn, reeds NU de advertentiën daarvoor te ontvan gen, teneinde voor een goede plaatsing te kunnen zorg dragen. DE UITGEVERS. Plaatselijk Nieuws. De jonge Weduwe 9) Reclame-Mededeelingen. Voor allen die sukkelen Moet men weten dat niet slechts die bru» tale »werkgever« gratis procedeert maar dat bovendien de Staat, die hem 'n advocaat aan» wijst, gratis die hulp verstrekken laat, zoodat de advocaat precies nul komma nul aan zoo'n zaakje verdient en uit eigen zak zelfs z'n onkosten nog betalen mag De brutalen hébben de halve wereld. En ze nemen er de andere helft bij. Historisch. Dit is historisch, schrijft «De Schakel«. Er is het bureau van een Vereeniging voor Maatschappelijk Hulpbetoon, die aan tijdelijk in ongelegenheid verkeerende personen voor* schotten geeft als er goede verwachting is, dat ze op tijd, mèt een behoorlijke rente, kun» nen worden terugbetaald. Om dus de menschen uit de klauwen te te houden van den woekeraar. Komt sen dame binnen, met 'n kind. Ze is tamelijk chic gekleed. Eigenlijk géén klant voor »hier« Maar wie gaat er tegenwoordig niet min of meer »chic« gekleed, vooral nu er zoo weinig nóódig is, om »gekleed« te gaan En 't is voorts aan de veeren niet te zien, of de vogel vet is Mevrouw staat in 't schuldboekje. En komt nu met een vloed van woorden betuigen, dat en waarom ze, o zéér tot 'r spijthaar aflossingen niet op tijd betalen kan ze verzoekt en vraagt allervriendelijks, dat men eenig geduld met haar hebben en haar wat uitstel geven zal De ambtenaar twijfelt wel wat. Weet niet of dit zuivere koffie is. Maar wil ook niet hondsch wezen. Een kort uitstel wordt de dame verleend, in dien tijd kan ik, denkt de beambte eens onderzoeken, hoe het precies met de middelen van mevrouw staat. Die is voorloopig weer tevree. Zoekt tasch en handschoen en mof. Plotseling een hoog kinderstemmetje van broêr, wien 't hier allang verveelt »Mama 1 nü gaan we naar de modiste, niet SOMMELSDIJK. De opbrengst van den verkoop van eenige iepeboomstammen cn verscheidene koopjes brandhout bedraagt f 302.40. In het huis gemerkt A 148 is besmette» lijke ziekte »diphtheritis« geconstateerd. De uniecollecte voor de school met den Bijbel alhier, heeft opgebracht de som van f 288.95. Tegen een persoon uit Dirksland is process verbaal opgemaakt wegens overtreding van het Motors en Rijwielregelement, terwijl tegen een persoon uit deze gemeente processverbaal is opgemaakt wegens overtreding van artikel 246 Wetboek van Strafrecht. MIDDELHARNIS. Als gevonden, is bij den gemeenteveldwachter Dirx een bos sleus tels gedeponeerd. Bij den correspondent der arbeidsbemids deling hebben zich over de afgeloopen week Jeannette schonk een tweede kop thee. »Ik moet billijk zijn,« vervolgt ze haar vers haal. »Daar waren ook andere boeren in 't Veenmannen met een goeden wil en een goed hart voor den arbeider. En ik heb later ook wel leeren inzien, dat daar een ijzeren wet van economische hardheid werkte er was ren te véél werkkrachten voor den arbeid, die er te doen viel en dan, 't kan niet anders! worden de minderwaardige 't eerst uitgestoos ten. »Toch hardmeent meester. »Dat is 't. Doch er is maar één afdoend middel tegen en zonder dat vader iets wist van economie en aanverwante wetenschappen, heeft hij, noodgedrongen, den eenigen uitweg gekozen In zulk een geval moet door »afs vloeiïng« van een deel der werkkrachten het evenwicht worden hersteld, want als regel geldtin het zweet uws aanschijns en niet door barmhartigheid of kunstmatigen arbeid, zult gij uw brood eten«. Meester Krijtman kijkt vreemd op. «Jaantje»met=de»muts« heeft zich dan toch wel op een zeer eigenaardige wijze ontwikkeld zulk een vrouw is 'n studie alléén waard Maar nu vertelt Jeannette weer gewoon. «Vaders eenige broer kwam, 't was met Kerstmis, 'n paar dagen over. Hij was heel wat jonger dan vader en had in Rotterdam héél goed z'n brood; schrijven doet men in dien stand elkaar niet zoo gauw, maar nu merkte hij al heel spoedig hoe 't bij ons ges steld was. «Oom was 'n man van kort en kloek bes sluit. «Dat kon zoo niet, z'ei hij beslist. In 't Veen was 't armoe lijden. Hij zou es voor ons ronds kijken in Rotterdam moeder, die nog sterk en flink was, kon met wasschensaanshuis een goed weekgeld maken ik kon in een. «dags dienstje« de mevrouwen vochten haast om flinke kinders, die konden «aanpakken», vooral 33 personen als werkloos doen inschrijven. In deze gemeente komen weder enkele gevallen van spaansche griep voor. De aangifte voor de inschrijving voor den dienstplicht (personen geboren 1906) is meer bepaald op Woensdag 7 Jan. 1925 des morgens van IOV2 tot 12 uur ten gemeente huize. Volgens mededeeling is met ingang van 1 Jan. 1925 tot postbeambte bij de posts en telegraaf alhier benoemd Mej. A. v. d. Hout te Maassluis. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Bij K.B. van 11 December is benoemd tot Burs gemeester dezer gemeente F. Nieborg van Heerjansdam. DEN BOMMEL. De vorige week werden vanuit deze gemeente vervoerd1688 H.L. aardappelen, 315 H.L. uien en 317 H.L. peen Naar men verneemt zal J. Boelhouwers kolenhandelaar, alhier een vrachtauto aans schaffen voor het uitoefenen van zijn bedrijf. Tegen J. K. uit Stad a/h Haringvliet is processverbaal opgemaakt wegens dronkens schap en ordeverstoring. Bij de Arbeidsbemiddeling stonden de vorige week 15 werkloozen ingeschreven. OOLTGENSPLAAT. Het gewone jaars lijksche straat schuren zal plaats hebben Vrijs dag 19 December a.s., alsdan zullen alle stras ten, goten en pleinen geschrobt moeten wors den. Vrijdag was het 25 jaar dat dhr. C. W. Hobbel Directeur van N.V. voorheen A. Hobs bel's Zaadteelt en Zaadhandel aan het hoofd der zaak stond. In een vergadering werd de jubilaris door elk der commissarissen toeges sproken en werd een marmeren pendule met candelabres aangeboden. Naar men verneemt zal ook het personeel van de N.V. van hun belangstelling doen blijken. OUDE TONGE. Vrijdagnacht j.l. brandde een dorschkas van de firma Osseweijer en \ervloet af. Oorzaak onbekend. Jongelieden geboren in 1906 moeten zich 9 januari ter secretarie aanmelden ter inschrijs ving voor de militie. G. Kamerling heeft een perceel bouwland onderhands gehuurd van de Wed. J. A. van Nieuwenhuijzen alhier. Alhier heeft de werkloosheid zijn intrede weer gedaan, naar men mededeelt zijn er 60 personen bij den correspondent ingeschreven. j NIEUWE TONGE. Belanghebbenden worden er wel aan herinnerd, dat de aanvras gen om verlenging van de door H.H. Ged. Staten in deze Provincie verleende ontheffins gen van het krachtens art. 4. Ie lid onder b der Motors en Rijwielwet vastgestelde rijvers bod voor motorrijtuigen, door belanghebbens den reeds thans kunpen worden ingediend. De aandacht wordt er op gevestigd, dat ins gevolge punt 19 der ontheffingsvoorwaarden de geldigheidsduur van alle verleende onts heffingen loopt tot 1 Februari a.s. Voor het bekomen van verlenging der ontheffingen zullen de uitgereikte ontheffingsbewijzen ter Provinciale Griffie, Korte Voorhout 9 te 'ssGras venhage, gedeponeerd moeten worden. Ter bevordering van een spoedige behandeling der aanvragen wordt aan belanghebbenden in overweging gegeven hun ontheffingsbewijs zen zoo spoedig mogelijk ter Provinciale Griffie te deponéeren ten einde van de vers eischte stempeling voorzien te worden. J.l. week werden te Battenoord verscheept 2500 H L. aardappelen, 200 balen peen en 500 balen juin, terwijl per tram slechts 500 balen juin werden vervoerd. Het Bestuur van het Groene Kruis, als hier, bestaat thans uit de heeren Dr. C. van. Gelder, Voorzitter, R. Sterk, Vices Voorzitter, D. Breesnee, Secretaris, D. Buitenhuis, Pens ningmeester en T. Holleman Cz., magazijns meester. Aanstaande Donderdagavond 7 uur zal de Gem. Zangvereeniging »Apollo«, alhier, haar gewone jaarlijksche uitvoering geven in de zaal van dhr. Iz. de Witte. Dezer dagen zijn de werkzaamheden in de cichoreifabriek «De Onderneming« geëins digd. Gelukkig is hier nog geen werkloosheid. De inschrijving van den dienstplicht 1926 zal plaats hebben in het tijdvak 1—31 Januari a.s. Speciaal zal daarvoor zitting wors den gehouden ter gemeentessecretarie op Dons derdag den 8e Januari a.s., des v.m. van 10 —12 uur. Aanstaande Vrijdag zal in deze gemeente het jaarlijksche straatschuren plaats hebben. Alle straten en goten binnen de kom der ges meente zullen geschuurd moeten worden, ter» wijl dit alles voor des middags drie uur moet zijn afgeloopen. wanneer ze «van buiten« kwamen, en als er nu voor vader es wat te vinden was. «Enfin, hij zou er werk van maken. «En als hij wat wist, dan kwamen we maar met pak en zak naar de stad. U weet niet, meester! wat het waard is, als je zélf uitgeprakkiseerd bent en je weet niet meer, waar je 't zoeken moet, als er dan een bloeds verwant of vriend komt, die je helpen wil uit den nood. het spijt me alleen zoo, dat oom en tante beide dood zijn en dat ze maar één zoon hebben nagelaten Mevrouw ging hier niet op door. Dat door haar toedoen die zoon twee jaar lang had geléérd en na een jaar praktijk hier te lande een mooie betrekking in de Oost gekregen had, vertelt ze niet en meester kan 't nog minder radenmaar dat zij aan dien zoon «wedervergelding» zal hebben gedaan, begrijpt hij wel, ook zonder dat ze er iets van zegt. «In Maart kwam plotseling een brief. «Vader en moeder moesten es 'n dag overs komen hij wist wat voor ons. 's Avonds laat kwamen ze terughaast iedereen sliep al in 't Veen, ik zat alleen in huis. U weet wel, ik was vroeg bij en onder die lagere standen, waar je den heelen dag zoo op en met en bij elkaar leeft, daar zitten de kinders al vroeg in de zorgen der ouders in.vol spanning wachtte ik af, wat 't zijn zou. «Vader leek wel tien jaar jonger 1 «Oom had werkelijk z'n uiterste best voor hem gedaan. Hij kon een plaatsje krijgen als portier bij een groote handelsfirma, dié daar» voor graag zulke mappen-gebruikte, die niet meer zoo konden meewerken, toch als 't moest een hand mee uitsteken, om 'n vat in 't pak» huis te rollen en die ze vertrouwen kon. «Het gaf niet veelzeven gulden in de week. «Maar moeder had wel begrepen, dat ze met wasschen en zoo er méér dan zeven bij verdienen kon en ik zou m'n kost en kleeren wel ergens verdienen kunnen een huisje kon» den ze huren, heel aan den buitenzöom van de stad, waar je toen nog over de grasvelden kijken konnu 1 ze gingen natuurlijk niet naar Kanaan, dat begrepen ze wel, maar uit 40 cent per regel met moeilijken en onregelmatigen stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmis» baar. Zij werken vlug en radicaal en ver» oorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij apoth. en drogisten. DIRKSLAND. A.s. Vrijdag zal alhier het jaarlijksche straatschuren moeten plaatshebben. Als een bewijs hoeveel slechte wegen kosten kunnen diene, dat Maandag een scheepje van ruim 50 ton basalt op het Schelpenpad gestrooid werd. Wat zou men geen voordeel doen indien zoo'n slecht gedeelte bestraat werd. Naar wij vernemen zal voor de Coop. Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging «Vol» harding« aan den Gelderschen dijk een krui» deniersmagazijn gebouwd worden. MELISSANT. Van Gemeentewege zullen drie boomen, staande aan den beneden Mo» lendijk publiek worden verkocht. Door publicatie is bekend gemaakt dat personen die geboren zijn in 1906,. zich van 1 tot 31 Januari, a.s. eiken werkdag van 9—12 en van 2—4 voor den Dienstplicht ter Ge» meentessecretarie moeten aanmelden. HERKINGEN. Op de gehouden verkoo» ping .van timmerhout welke 1.1. week alhier heeft plaats gehad was niet veel publiek zoodat voor geringen prijs e. en a. is verkocht. Met de beurtschipper zijn 1.1. week ver» scheept308 balen uien a f 3.50 per 60 Kilo, 350 mud aardappelen a f 5.50 per mud en 150 mudden peeën a 60 cent. Voorts nog 100 mudden tarwe. Particulier werd niets verhan» deld. Deze gemeente zal voor de lichting 1925 3 dienstplichtigen moeten leveren, n.l. K. Ka» reis, J. C. van Putten en C. van der Wende. —t) Evenals vorige jaren zal bij de ingeze» tenen een lijst worden aangeboden ter inza» meling van gelden voor minvermogenden die in aanmerking komen voor een nieuwjaarsgift. De kerkelijke ontvanger zal niet zooals eerst is gemeld op Zaterdag 13 December zit» ting houden tot inning van land» en tuinhuren, doch door omstandigheden zal hij nu op Zater» dag 20 Dec. a.s. zitting houden. Door een aantal bewoners van den Peuterdijk en onderlangs zal bij den Raad een adres worden ingediend om verbetering in den toestand van den Peuterdijk te ver» krijgen. Het bestuur van het Groene Kruis al» hier is opnieuw vastgesteld, uit de Heeren Dr. C, v. Gelder Eere»Voorzitter C. v. d. Vel» de, VoorzitterJ. W. v. Houdt. Vice-Voor» zitterA. Munters, Secretaris en tevens Ma» gezijnmeester. Zij die in het bezit zijn van een ver» gunning om de wegen met zware vrachtauto's te berijden, kunnen hun vergunning, die tot 1 Februari 1925 geldig is, reeds nu ter ver, lenging aan Gedeputeerde Staten opzenden STELLENDAM. Woensdag a.s. zullen Burgemeester en Wethouders trachten bij pu= blieke inschrijving te verkoopen de peeaarde liggend op de suikerbietenkade Inschrijvings» biljetten op bovengenoemden dag in te leveren ter secretarie vóór des nam. 3 uur. De vorige week werden van hier ver» zonden 300 balen uien en 240 H.L. koepeen. Van de Gebr. Visser, stierf Zaterdag 1.1. een 'best werkpaard, 't welke ter keuring van hier werd vervoerd naar 't keuringslokaal te Dirksland. Zaterdag 1.1. stonden bij den Correspon» dent der Arbeidsbemiddeling alhier als werk» loos ingeschreven 17 garnalenvisschers. GOEDEREEDE. Maandag werd alhier f 3,75 per 60 Kiïo juin besteed. Zaterdag wer» den de beide beurtschippers van Rotterdam en Dordrecht geladen met juin van f 3,50. Woensdag a.s. zal er aan de cichorei» leveranciers een voorschot van f 15,— per duizend K.G. wortelen worden uitbetaald. OUDDORP. De politie is waarschijnlijk de kippendieven op het spoor. Meer kunnen we er niet van zeggen. Door den hr. Burge» meester is 50 gld. belooning uitgeloofd op het ontdekken van de daders. Wanneer straks de nieuwe gemeente»veld» wachter in dienst treedt, vervalt de betrekking van nachtwakar en zullen de beide veldwach» ters om de beurt nachtdienst verrichten. De A.=R. Kiesvereeniging heeft Zaterdag» avond vergaderd in de Oude School. Met algem. stemmen werd instemming betuigd met de motie van het statendistrict Ridderkerk, ter afkeuring van den vaccinedwang en tegen andere in een ontwerp voorkomende nieuwe 't geen in hun oog Egypte voor hen gewor» den was, zouden ze worden verlost «Ik had oom wel om den hals willen vlie» gen, meester Krijtman knikt maar weer even, Wat een levenservaring doen zulke kinderen uit de lagere volksklassen vaak al op, als ze op een leeftijd zijn wanneer meer bevoor» rechte kinders nog geen andere zorg kennen dan over een som, die niet uitkomt, of een ontspanning, die hun dreigt te ontgaan. Maar wat kunnen er op die wijze ook soms karak* ters worden gevormd, die naderhand het ge» bint der samenleving helpen vormen. «Binnen acht dagen waren we wég. «Dat is 't voorrecht van de armoe, zegt Jeannette met weemoedigen humor men heeft nooit veel tijd noodig, om orde op zijn zaken te stellen «Maar ik ben erg breedsprakig, meester Krijtman schudt met overtuiging van néén. «Och, het is gaat Jeannette voort soms voel ik mij zoo eenzaam in het leven, nu mijn man dood is, ik wilde zoo graag, dat er ten» minste één hier op 't dorp zou zijn, die op de hoogte is van het leven, dat ik achter mij heb 1 En toen ik u weerzag, voélde ik, dat ik u mijn volle vertrouwen geven kon en dat gij mij ook uw raad zult bijstaan, als ik dien noodig fiebben mocht.« «Zoo iemand wijsheid ontbreekt, dat hij ze van God begeere. zegt Krijtman zacht. «Zeker, meester! zegt glimlachend me» vrouw maar de Heere werkt middellijk en wil ook wel eens oude en ervaren leermees» ters gebruiken om een discipelin van vroeger die wijsheid bij te brengen. Maar zet ik mijn verhaal voort. «Ik spaar u mijn dagdienstjes, waarin ik tenslotte opklom tot vier gulden in de week met den vollen kost. Ik heb daarin de kleine burgerij leeren kennen met haar moeiten en zorgen, getob vaak en verdriet, die burgerij, welke door den arbeider vaak ten onrechte zoo wordt benijdt. Tot ik ten laatste kwam bij ,n oude, vrome weduwe. die is voor mij een tweede moeder geweest, 't Kan zoo schelen, wat «me» bepalingen. Er werd besloten voortaan elke maand een 100»tal geschriften te verspreiden onder bepaalde adressen ter verdediging van de A.R. beginselen. Een der leden nam op zich om in een vergadering in Januari of Februari, het vraagstuk van leger en vloot te bespreken. Door den jager S. Visser is in de duinen een ballonnetje gevonden, dat afkomstig was uit Charleville in de Ardennen van Frankrijk. Woensdagavond vergadert de IJsclub in het hotel Spee. 1f Kr. v. H. uit den Oostdijk is beboed doordat hij zich met een hond in de Oostduin bevond hetwelk een jachtterrein is. Evenwel was hij niet jagende. f Deze week eindigt de campagne aan de cichoreidrogerij »Eendracht«. 1f Door J. R. is onderhands een blazer» schuit de G. O. 16 aangekocht. HELLEVOETSLUIS. Alhier is een Ger- Knapenvereeniging opgericht, mocht het aan» tal bij den aanvang 5 bedragen, thans is het gestegen tot 11 leden. Zij vergadert des Za» terdagsavonds in de Geref. Kerk. Tot agent van politie is benoemd dhr. J. de Ruiter marechaussee te Apeldoorn. Er waren 150 sollicitanten. NIEUWsHELVOET. Maandag 29 Dec. a.s. zal voor de A.»R. Kiesvereeniging «Ne» derland en Oranje« optreden dhr: Klooster» man van Schiedam, met het onderwerp «Ont» wapening en het Evangelie«. Mej. J. C. Touw is thans in het Ge» meente»Ziekenhuis te Schiedam geslaagd voor het diploma ziekenverpleegster. OPENBARE KENNISGEVING. Schuren der straten Burgemeester en Wethouders van Sommels» dijk brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op Vrijdag, 19 Deeember a.s., de straten en goten binnen deze gemeente moeten wor» den geschuurd en dus de bij artikel 70 van de politie=verordening dezer gemeente bedoel» de personen, ieder voor zooveel hem betreft, worden uitgenoodigd, hieraan gevolg te geven; zullende deze werkzaamheden moeten zijn voh bracht vóór des middags 12 uur. In geval van nalatigheid zal procesverbaal worden opgemaakt. Sommelsdijk, 16 December 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd L. J. DEN HOLLANDER, Burgemeester. Iz. GEELHOED, Secretaris. De Rijks»Ontvanger te Oude Tonge deelt mede, dat kostelooze rijwielmerken worden uitgereikt voor rijwielen uitsluitend te berijden door hoofden van gezinnen die voor hun beroep of bedrijf een rijwiel noodig hebben en niet in de Rijksinkomstenbelasting voor het loopende belastingjaar zijn aangeslagen. Voor personen, die een rijwiel gebruiken om zich naar hun werk en terug te begeven, kan de noodzakelijkheid van dat vervoer» middel slechts worden erkend, indien de plaats waar zij werken, meer dan een half uur gaans van hunne woning is verwijderd. Wie voor het jaar 1925 aanspraak meent te hebben op kostelooze verstrekking van een rijwielmerk, behoort zich daartoe in persoon ten kantore van den Ontvanger te vervoegen en kan dit te Oude Tonge vanaf 14 December a.s. tijdens de kantooruren plaats vinden. SOMMELSDIJK. Wegens ongesteldheid zal Ds. Montfrans deze week geen catechisaties houden en zal de Woensdagavondgodsdienst niet doorgaan. MIDDELHARNIS. Door den Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk is tot Ouderling her» kozen de heer C. C. Bruggeman en tot Diaken de heer J. v. d. Slik. De Meisjesvereeniging «Ora et Labora« te Middelharnis hoopt Donderdag 18 Decem» ber, des avonds ten 7* ure, in het Koor der Herv. Kerk, haar Openbare Jaarvergadering te houden. Allen welkom. De door deze Vereeniging gemaakte klee» dingstukken zullen Vrijdagavond daarop vol» gende, ook ten 7 ure, in het Koor dier Kerk worden uitgedeeld. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De meis» jesvereeniging »Martha« hoopt D.V. op Don» derdag 18 December a.s. des avonds half ze» ven uur in de Consistorie der Geref. Kerk vrouw« je krijgt, 't kan een heibei zijn, én een juweel Bij déze ben ik drie jaar geweest; 'tlaatste jaar voor dag en nacht. Eigenlijk was zij van héél goede afkomst, ze praatte heel zelden over zichzelf, maar zooveel heb ik wel begrepen, dat zij door de schuld van anderen financreel onder de héél kleine burgerij was afgedaald. Maar aan ailes was te merken, dat ze daar niet hoorde. Ze was een vrouw van hooge beschaving, groote ontwikkeling, veel kennisaan haar meubelen en boeken en enkele kostbaarheden was te zien, wie ze eenmaal was geweest en wie 'n kwartier met haar praatte, kende haar al als 'n dame van hoogen stand. Wat zij in mij zag, weet ik niet, de lieve, oude vrouw. Onwillekeurig kijkt meester naar een groot portret, dat boven Jeannette's schrijfbureau hangt. «Dat is zezegt deze, ontroerd. «Wat ze in mij zag, weet ik niet, maar na enkele maanden had ze me lief als een moe» der van haar eigen kind. Zij had er plezier in, om mij van alles te leeren. 's Morgens was soms 't werk al aan kant en dan onderwees zij mij. in alles en allerlei 1 Handwerken, tafeldienen, de fijne wasch de gansche bedie» ning in een eerste=rangs»huis koken, de fijne keuken vooral ook, want ze was een prima huisvrouw. tot ze op een goeden dag plotseling kwam met de vraag of ik ook wat van de talen leeren wilde. 't zou mij later, als ik soms met 'n familie eens buitens» lands ging, te pas kunnen komen. Ze wist wel, dat zij 't niet lang meer maken zou en 't was 't eenige, dat ze voor me doen kon, zei ze. Alsof 't geen koninklijk geschenk was Behoef ik voor u, meesterte verbergen, dat ik een eerste»klas»Ieerlinge ben geweest «Neen glimlacht meester dat neem ik volgaarne aan 1« «Ik zal er weinig meer van zeggen, alleen dit nogze was een christin, als ze zelden gevonden worden en daar is in haar woning op het fondament, door u gelegd haar vijfde jaarvergadering te houden onder leiding van Ds. B. W. de Graaff. Begunstigers en begunstigsters worden vrien» delijk uitgenoodigd die vergadering bij te wo» nen. In de pauze is gelegenheid de gemaakte kleedingstukken te bezichtigen. Als ouderling en diaken in de Ned. Herv. Kerk zijn resp. herkozen de H.H. C. van der Slik en A. van Zielst. Ned. Herv. Kerk. Woensdagavond 6 uur Ds. PolhuijsGeref. Kerk. Woensdagavond6 1 uur Ds. de Graaff. Vrijdagavond 6 uur zal in de Geref. Kerk 1 alhier verkoop van zitplaatsen plaats hebben, Dit jaar zijn aftredend van den Kerke» raad der Geref. Kerk I. van Biert als ouder» ling en W. van Sprang als diaken. I. van Biert stelt zich, wegens hoogen leef» tijd, niet meer herkiesbaar. Hij wordt echter in het vervolg nog wel als Oud»Ouderling beschouwd, mag de vergaderingen blijven bij» wonen enz. Op het dubbeltal voor ouderling zijn nu geplaatst W. van Sprang en A. van Biert, beiden diakenen, waarvan de eerste aftredend. Hieruit volgen dus dadelijk 2 nieuwe dub» beltallen voor diaken n.l. als A. van Biert tot ouderling gekozen wordt, komt als dub» beltal voor diaken W. van Sprang en H. Trommel Jzn. Als W. van Sprang tot ouderling gekozen wordt, dan M. W. Keijzer en J. Wagner. DEN BOMMEL. Zondag a.s. hoopt in de Ned. Herv. Kerk des namiddags 2 uur op te treden Ds. Bax van Oude Tonge. Wegens vertrek naar elders is in de plaats van M. Arensman tot ouderling in de N. H. Kerk gekozen H. Lokker Abrz. In de Ned. Herv. Kerk zal a.s. Zondag een collecte worden gehouden voor de We» duwen en Weezenbeurs in de classis Brielle. OOLTGENSPLAAT. De heer J. E. Smits heeft zijn benoeming tot Notabel in de Herv. Kerk aangenomen. Jaarvergadering van den Kring Flakkee v^n Gereformeerde Meisjesvereenigingen op Woensdag 17 December ten 2 uur in de Christelijke School alhier. Agenda Jaarverslag Secretaris en Penningmeester. Toespraak Ds. H. de Lange, Enkele gedichten. Het nut van den Kring door Stellendam. Bijdrage Den Bommel en Ooltgensplaat. OUDE TONGE. J. Barnat en L. Moogaart zijn respectievelijk weer als ouderling en diaken herkozen in de Ned. Herv. Kerk. Zondag a.s. zal door Ds. Bax den Hei» ligen Doop bediend worden. Doopouders kunnen zich aanmelden aan de Pastorie Vrij» dagmiddag van 4 tot 6 uur. In de alhier op Vrijdag 1.1. gehouden ledenvergadering der Ver. voor Chr. School» onderwijs is met algemeene stemmen de Wel» eerw. Heer Ds. Bax tot Eerevoorz. NIEUWE TONGE. Aanstaande Zondaa middag zal in de Ned. Herv. Kerk alhie^Y optreden Ds. A. M. den Oudsten te Middelr harnis. In den voormiddagsdienst zal een pre» dikatie worden gelezen. Aanstaande Donderdagavond zal er ver» gadering worden gehouden van de Ouder» commissie der Openbare School. DIRKSLAND. Woendagavond 6 uur zal in de Ned. Herv. Kerk alhier optreden Ds. K. van As. Wegens vervulling eener vacaturebeurt des nam. elders zal Ds. van As a.s. Zondag in de Ned. Herv. Kerk alhier alleen des v.m. optreden des avonds zal er een predikatie worden gelezen. Voor de vacantebetrekking van helpster der Bijz. Bewaar» en Handwerkschool in de vacature Mej. Scholten, worden door het be» stuur collicitanten opgeroepen. Dinsdagavond 6 uur zal in de Kerk der Geref. Gem. alhier optreden Ds. A, Verhagen van Middelburg. De belijdeniscatechisaties in de Ned. Herv. Kerk alhier zal Vrijdagavond 7,30 uur in het koor der kerk gehouden worden en niet zooals bij vergissing is bekend gemaak' te 5,30. J HERKINGEN. Mej. de Rijke onderwijzeres I aan de O. L. School alhier, heeft tegen 15 I Maart a.s. ontslag aangevraagd. Teroorzake van een verg: op Zaterdag» avond alhier gehouden kon de zitdag van den Kerk Ontvanger niet plaats vinden en is verdaagd tot op a.s Zaterdagavond 20 Dec. Zondag a.s. hoopt alhier in de Ned. Herv. Kerk des nam. 2 uur op te treden Ds. de Gids uit Goedereede. De Zondagsschool zal den komende Zondag niet in de school doch des voorm. 10 uur in de Ned. Herv. Kerk alhier wor» den gehouden. meester 1 voortgebouwd, ik hoop, tot mijn eeuwig heil. «Dat geve Godzegt Krijtman eerbiedig. «En nu moet ik verder kort zijn. Na den dood mijner lieve mevrouw, kreeg ik gemakkelijk een mooie betrekking bij een van de eerste familiën in de stad. Ik was er feitelijk assistente in de huishouding, al héétte 't zoo niet. Toen ik twintig jaar was en de vrouw des huizes ziekelijk werd, kreeg ik de gansche huishouding onder mijn beheer het was een zonderlinge positiekwam er bezoek, dan moest ik soms mee ontvangen, dank zij mijn weldoenster heb ik den vreem» de nooit doen raden, dat hij met een «dienst» bdre van lageren rang« sprak. En zij glimlacht vroolijk bij 't herdenken van dien tijd. «Zoo heb ik ook mijn man leeren kennen Hij kwam af en toe voor zaken at soms in héél kleinen kring met ons mee, waarbij ik als de dame»voor«de»huishouding, gelijk de oude m'neer me half schetsend, half in ernst noemde, mee aanzat de oude mevrouw was aan de ziekenkamer gebonden hij bleef wat praten hij kwam soms als»ie wel bereke» nen kon, dat mijnheer niet thuis was en dan moest ik hem wel ontvangen.« Plotseling valt zij zichzelf in de rede, «Meester 1 zeg u me es eerlijk: Kunt u be» grijpen, neen! kunt u gelooven, ik was toen vijfentwintig, hij was twintig jaar ouder dan ik, dat er in een meisjeshart, dat nog nooit werkelijk had bemind, voor zoo iemand zulk een liefde kan ontstaan, dat een huwelijk. volkomen eerlijk en gewettigd was. ?K Haar groote oogen vestigen zich op den man over haar. «Ja, dat geloof ik I« zegt Krijtman met over» tuiging. «Dank u, meester! Nu, 't verdere is gauw verteld. Hij vroég mij ik ben toen eerst nog 'n jaar te Brussel op kostschool geweest en toen trouwden wij.de rest weet u. wij hebben, door Gods goedheid gelukkige .aren gehad. (Wordt vervolgd).

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 2