een Dag Boekbeoorrïeeling. Buitenland. Reclame-Mededeelingen. Overwerkte zenuwen Kwellende pijnen in kiezen, Plaatselijk Nieuws. Kerl godsdi Suikert. hij zelfs zijn studie«boeken nog cadeau op den koop toe Dat is iets wat, vooral ten platten lande, waar men elkander zoo van haver tot gort kent, veel kwaad bloed zet. De gevallen zijn met den vinger aan te wijzen (en dat gebeurd ook) dat iemand uit de meest gefortuneerde kringen zijn kindes ren kosteloos of zoo goed als kosteloos naar school zendt. Is die persoon dan boven» dien nog werkgever wat vaak 't geval is, dan zien we gebeuren dat het werkvolk, de knechts of arbeider wel belasting en schools geld betalen voor hun kinderen, doch de kinderen van den patroon gaan kosteloos school. Of staat de zaak soms zoo, dat de arbei» der dan betaalt èn voor zijn eigen kinderen èn ook voor die van zijn baas? Die lieden van de Tweede Kamer, die daarop, blijkens een voorloopig verslag, aan» merking hebben gemaakt, hebben o.i een goed werk gedaan. Laat ons hopen dat met dit systeem hoe eerder hoe beter gebroken wordt. Zooals het nu gaat, gaat het niet goed, wat ieders een, die eenigsins ter zake kundig is, ook toegeeft. Wie weet, of men in den Haag aan deze onrechtvaardigheid niet spoedig een einde maakt en den steen des aanstoots wegneemt i Over de zaak zelf spreken we nu niet. Natuurlijk dient een billijk schoolgeld wel degelijk verband te houden met het inkomen daarover zullen we 't wel allen eens zijnn, maar ook naar onze meening is in de tegens woordige regeling dat verband op min juiste wijze aangelegd. Dat zou moeten verbeterd worden. Intusschen wordt in bovengenoemd stuk heel wat gezegd, beweerd en besproken, waars over onze lezers lettende op de praktijk des levens, kunnen meepraten. Misschien heeft deze of gene 'n gedachte, die nuttig kan zijn. Zoo blijven kan het toch niet. Dat stuit het rechtsgevoel. En men ziet alweer, toen voorheen voor onze scholen de besturen en supletiefondsen voor 't schoolgeld zorgden, dat er minder algemeene klacht was, dan nu dit ook al weer door Staat Albedil geschiedt. Van de bekende Amsterdamsche firma W. Kirchner ontvingen wij een serie Zondagss schoolboekjes. Het is een collectie bestaande uit 13 nummers. Deze firma verschijnt dit jaar voor het eerst met Zondagsscboollectuur op de boekenmarkt. In een begeleidend schrijven zegt de uits gever «Wij meenen dat er naast het vele goede, dat reeds op dit gebied geboden wordt, nog plaats is voor deze serie, waarbij aan den ins houd de hoogste eischen gesteld zijn. Het boek, dat bij de Kerstfeestviering van een Zondagsschool wordt uitgedeeld, moet niet slechts goed verzorgd en fraai geïllustreerd zijn, maar ook een leerrijken, evangeliseerden inhoud hebben. Wij, meenen te mogen vers klaren, dat onze Zondagsschooluitgaven hiers aan voldoen Wij hebben een wedstrijd uit* geschreven, waarin vele bekende Christelijke auteurs mede dongen en hebben uit ongeveer 60 inzendingen de meest geschikte 13 hands schriften voor uitgave bestemd«. In hoeverre is deze firma er in geslaagd aan den eisch welke zij vopr haar Zondagss schoolkctuur gesteld heeft, te voldoen? Wij gelooven dat haar boekjes over het als gemeen er zijn mogen. Over elk der werkjes een enkel woord. «Karei de Duikers, door Ato Friese. De auteur is met dit boekje niet zeer ge»v lukkig geweest, 't Had beter gekund, religieus is het niet zeer positief. Dit neemt echter niet weg, dat het door onze jongens wel gelezen zal worden. De vorm en de stijl zijn uitstes kend. De jongensfiguren zijn goed geteekend. »Dick van Maanens en »Als het licht komt«. Twee boeken van Hugo Kingmans. Hugo Kingmans kan vertellenHij boeit van de eerste tot de laatste bladzij. Beide verhalen zijn uitstekend geschreven, hebben een zuiver Christelijke strekking en ademen een gezonden geest. Taal en stijl zijn keurig. Al behandelt het laatst genoemde verhaal een wel wat afgezaagd thema, neemt dit niet weg, dat de manier waarop het verteld wordt, boeit. Beide werkjes zijn een aanwinst voor onze jeugdlectuur. Auteur en uitgever feliciteeren we met deze uitgaven. Va n twee jongens in een veelbewogen tijds, door J Uitewaard.. Een historisch verhaal, eenvoudig verteld en met niet veel spanning. Wij gelooven niet dat de auteur er bijzonder goed in geslaagd is de tendenz van zijn verhaal goed te doen pitkomen. Toch mag ook dit werk er wel zijn. Moeders Collierdoor K C. van Es. Uit een oogpunt van zuivere objectiviteit geven we de vertrouwbare recensie weer, welke over dit werkje gegeven werd in de bekende «Jachin's«»boekbeoordeeling. Na een korte weergave van het verhaal schrijft dit blad: »Dit verhaal zou aan levens digheid aanmerkelijk winnen, als het in den »tes genwoordigen tijd« geschreven was. Het voorts durend gebruik van den «verleden tijd® vers oorzaakt zekere matheid. Het is een leerzame geschiedenis. Gewaarschuwd wordt tegen farizeïsme en overschatting van eigen kracht om aan de zonde weerstand te bieden. De innerlijke strijd dien Jan doormaakt eer hij aan den verleider gehoor geeft, is goed geteekend zóó, dat uits komt, dat alleen in den weg des gebeds en in de kracht Gods mogelijkheid bestaat om staande te blijven. »Wie zijn zonde beleidt en laat, dien zal barmhartigheid geschieden«. Ook de waarheid van dit Schriftwoord komt in dit verhaal goed uitwe hadden echter gaarne gewild, dat daarbij meer nadruk ware gelegd op den pers soon en het werk van Christus. We bevelen dit boekje voor onze Zondagss scholen aan.« «Hef Kerstjoodjes, door George van Aalst. Een verhaal tot opwekken, van de echte Jodenzending. 't Is een mooi boekje, dat we gaarne wenschen in de handen van al onze kinderen. Dit kinderverhaal kan veel goed doen. Het wijst ons op onze roeping, om waar slechts mogelijk het vleeschelijk nakroost van Israël bekend te maken met het Evangeliewoord. 't Is vlot geschreven. »Twee snakenen Gebochelde Klaas«, twee boekjes door Uddo. Het eerste boekje kan ons niet bevallen. Vorm en inhoud laten nog al wat te wens schen over. Een goede strekking heeft het niet Het berouw dat de »held« van het verhaal toont is te vaag, wortelt niet in een waardig schuldbesef Verder lijkt ons den inhoud wat onbeduidend. Het tweede boekje is beter al is het thema wat afgezaagd. De strekking is goed, waarom we dit boekske gaarne aanbes velen. »Omdat zij Gods Woord liefhaddendoor P. de Zeeuw. Een mooi boekje dat we gaarne aanbevelen. Al behandelt het een bloedig tijdperk uit de vervolgingsperiode (het lijden der Hogenoten in Frankrijk) is het toch geheel vrij van antis papisme. Het is vrij van eenzijdigheid en onze jongens kunnen er veel uit leeren. Stijl en taal zijn heel goed. 't Is onderhous dend, soms boeiend verteld. y>Will verteld«, door Louise. Een kinderlijk geschreven boekje, waarvan onze kleintjes smullen zullen. Het is een stukje fijne kinderpsychologie, 't Is eenvoudig, na» tuurlijk en met een heel goede strekking. Warm bevelen we dit boekske aan. »Bij Grootmoeders, door Tine. Ook dit eenvoudig verhaaltje dat door onze kinderen gaarne gelezen zal worden, bevelen we van harte aan. De strekking is goed. «Duur betaalds, door Plehita. Ook dit boekje is goed. 't Is levendig be» schreven. Toch staat het niet op het peil der beide voorgaande boekjes. Boven hutten en paleizen zingt de Kerstklok d' Engelenzang. Tien Kerstzangen voor Zondagsschool en dagschool. Woorden van R. Klazes, H. d. Bijz. School te Ruurloo. Muziek van P. Smit, H. d. Kon. Wilh.sschool te Zwolle. Uit het voorwoord nemen we het volgende over«We dienen, als Christenen, ónze fees» ten hoog te houden. Nu de Kerstboom ook reeds den zakenman en zelfs den kroegbaas dienen moet en dus het Kerstfeest gevaar loopt neergehaald te worden tot volksfeest in den niet»gewenschten zin, hebben we te zorgen dat ons Kerstfeest Christusfeest blij ve.« Woorden waarmee we van harte instemmen. Men make kennis met dezen bundel. De typografische verzorging der boekjes, waarvan er acht gecartonneerd zijn, laat niets te wenschen over.. Ze zijn smaakvol uitge» voerd. Ook de plaatjes (gekleurd en zwart) zijn heel goed geteekend. Alleen de teeke» ningen van den heer v. Milgen konden wel iets beter zijn. Zondagsscholen die voor uitdeelingen van deze nummers, naar keuze gesorteerd voor een waarde van minstens f 10 of minstens 25 ex. bestellen, betalen slechts den halven prijs. Hoofden Jen Besturen van Zondagsscholen kunnen eenmaal een stel der geheele collectie a f 4 als proefzending ontvangen. Van harte bevelen we kennismaking met deze collectie Zondagsschoollectuur aan 1 16 December in Zuid»Afrika. De-16e December is voor den echten Trans» vaalschen boer nog altijd een gedenkdag. De correspondent van'tie N. R Ct. herinnert daaraan in het volgende schrijven Als deze brief verschijnt viert het Afrikaner Volk den 86sten verjaardag van den slag bij Vechtkop aan de samenvloeiing van de Oom» Sienjatie of Buffelrivier en een zijtak, die sedert 16 Dec^tnbe^ 1.836 den veelbeteekenenden naam draagt van »Bloedrivier.« De eerste helft van 1&38 was een droevig tijdperk geweest in de geschiedenis van de Natalsche Voortrekkers Op Dinsdagmorgen 6 Februari was Hun grooten leider Pieter Retief met zijn gezelschap van 66 mannen en vier kinders verraderlijk vermoord op last van den Zoeloe»koning Dingaan en kort daarna waren de Boerfenlagèrs bij Blauwkrans», bij Boesmanrivier en bij Moordspruit door de Zoeloehorden aangeval» len én honderden manned, vrouwen en kin» ders en gekleurde dienstboden vermoord, hon» derden wagens en tenten met eetwaren en andere benoodigdheden verbrand en aan groot vee alleen over de 25,000 weggevoerd. De ellende, het gebrek, de neerslachtigheid en wanhoop onder de overgeblevenen was zoo groot, dat velen er aan dachten Natal voor goed te verlaten en weer over Drakens» bergen naar de Vrijstaatsche vlakten terug te gaan. Maar daartegen verzetten zich de meeste vrouwen, zoowel als verscheiden mannen. Immers de eer gebood om eerst de afgrijselijke moorden te wreken. Tegen Aprilmaand reeds was eén strafexpe» ditie met behulp van de weinige Engelschen in Durban gevormd, maar dit kommanda werd op 9 April ten Oosten van de Buffelrivier in een hinderlaag gelokt en de Boeren waren tengevolge van gebrekkige samenwerking ver» plicht om inderhaast terug te .trekken. Deze expeditie werd daarom in later jaren het «Vluchtkommando® genoemd. Daarna zijn vele families naar den Vrijstaat teruggegaan, maar tegelijkertijd werden overal tot in de Kaap»kolonie renboden uitgezonden met dringend verzoek om hulp en bijstand. Aan die roepstemmen werd in ruime mate gehoor gegeven en toen het einde van Novem» ber Andries W. Pretorius uit de Kaap»kolonie in de Natalsche lagers aankwam, werd hij onmiddellijk als Kommandantsgeneraal geko» zen en begonnen met de organisatie van een nieuw kommanda tegen koning Dingaan. Begin December reeds waren al de beschik» bare weerbare mannen gemobiliseerd ten getale van 464 en op den 2den kon zich dit kleine kommando langzaam Oostwaarts in beweging zetten Op den 7den werd nabij het tegen» woordige Ladysmit op een plaats genaamd »Danskraal« gekampeerd en daar is de bekende beloite afgelegd, die als de oorsprong van de viering van Dingaansdag aangemerkt moet worden. Tegen den middag van den volgenden Zaterdag 15 December ontving de komman» dant»generaal een rapport van kommandant De Lange, dat de Zoeloe»strijdmachten samen» getrokken werden ten Oosten van Buffelrivier. Tegen zonsondergang werd het lager van 64 wagens nabij de samenvloeiing van de Buffel» en Bloedrivier en aan den voet van Vechtkop gevormd en op de beste manier versterkt door de verschillende wagens door trekkettingen te verbinden en de opeacruimten tusschen de wielen te versperren^ met zoogenaamde vechthekken. Lang voor den dageraad van den volgenden dag, Zondag den 16en," kondigden de brand» wachten (voorposten) de nadering van den vijand aan en kort daarna stormde hij voor de eerste maal los op het lager. De aanval werd echter met succes afgeslagen, doch werd tot viermaal toe herhaald, steeds met hetzelfde gunstige gevolg voor de Boeren. Toen' liet Pretorius tegelijk al de vechthekken opengooien en werd aan de helft van zijn manaen bevel gegeven om te paard een tegenaanval te doen. Na een laatste wanhopige poging sloeg de vijand eindelijk op de -vlucht. De «Zondag» slag,« de slag bij Bloedrivier, was gewonnen. Treffend Heeft Theo. Wassenaar den slag bezongen «Hul kom 1 hul kom 1 maar rij aan rij Stort neer om daar vergoed te blij. Die sannas bulder, die osse brul En hardloop rond, met angs vervul Dit kletter hier, dit knetter daar. Dit zeën asgaaie op die laer. Hul kom hul kom 1 maar deins weer terug. Hul kom! maar kom met weifelsug, Hul kom maar weifel, weifel weer, Hul kom dit was die laatste keer. De belofte op Danskraal afgelegd om «as dit die Here behaag ons die oorwinning te Skenk, 'n gebou op terig ter ere van Sy naam, die dag aan te teken in 'n boek om dit bekend te maak aan die verste nageslagte, opdat dit gevier mag word as 'n dank» en sabbatdag« werd spoedig na den slag vervuld door den bouw van een kerk te Pietermaritzburg en door de jaarlijksche herdenking. Op onverklaarbare wijze is echter deze ge» woonte later in onbruik geraakt vooral onder de Boeren, die in Natal achtergebleven zijn na de annexatie door Engeland, maar na den eersten Vrijheidsoorlog werd Dingaansdag in eere hersteld en heeft de Volksraad van Trans» vaal bepaald, dat de 16de December een pu» blieke feestdag zou wezen en tegenwoordig wordt Dingaansdag door al de Afrikaners, waar zij ook al mogen wonen, elk jaar her» dacht en gevierd als een godsdienstige, his» torisch»nationale feestdag. Sedert de totstandkoming van de Linie van Zuid»Afrika is de 16de December een voor» geschreven Unie»feestdag geworden de oude bevolking vooral op het platteland hecht aan Dingaansdag nog steeds zijn oorspronkelijke beteekenis van een dank» en sabbatdag, maar de dorpsbewoners en de stedelingen, voorna» melijk de uitlanders onder hen, hebben na» tuurlijk niet dat gevoel voor Dingaansdag als de Boerbevolking en beschouwen het als een gewone »holiday«, waarop niet gewerkt, maar pleiziex gemaakt wordt. De meesten van hen kennen niet eens de historische beteekenis en hier te Durban b.v. beschouwt menig za» kenman en ook de pers Dingaansdag als een lastige dag^.waarop de winkels gesloten moe» ten worden, terwijl zij begeerig zijn om uit de ophanden zijnde kerstnegotie zooveel geld als mogelijk is te slaan. Zoo'n materialistische opvatting zou men hier eigenlijk niet ver» wachten in de provincie, die het meeste ge» profiteerd heeft van de gevolgen van de Boe» ren»over.winning bij Bloedrivier. De 16e' :December 1838 is een mijlpaal in de Afrikaansche kuituur. Van af dien datum dagteekent in vele opzichten de geboorte of de doop van de Afrikaners als een volk, als een natie de zege bij' Vechfkop was in Zuid» Afrika de overwinning van het Christendom op het Kaffer»heidendom, de overwinning van de Westersche beschaving op het kaffer»bar» barisme, waardoor een einHe gemaakt werd aan de wreedheden van de Zoeloe»tyrannen, en de naturellen hebben daarvan niet in min» der mate de vruchten geplukt dan de blanke bevolking. Als zoodanig beschouwd kan er geen reden bestaan, waarom mettertijd de 16de December niet kan herdacht worden als een dankdag door al de inwoners van Zuid»Afrika, zwart zoowel als wit. 40 cent per regel N. (I C—Hs» r hebben in de eerste plaats een kalmeerend en versterkend middel noodig. Mijnhardt's Zenu tabletten geven kalmte en nemen onrust, gejaagdheid en overspanning weg. Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. tanden en aangezicht, verdrijft men door SanapirinsTabletten (Mijnhardt). Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. SOMMELSDIJK. Jeugdcriminaliteit. Door een vijftal jeugdige personen, waarvan de oudste 16 en de jongste 14 jaren telt, zijn aan den Oudelandschen dijk dezer gemeeente des avonds in het donker een drietal meisjes uit Dirksland aangerand. Twee der meisjes wisten te ontkomen, doch de derde werd door de jeugdige misdadigers gegrepen. Toen een twee» tal fietsrijders aankwamen, lieten zij hun slacht» offer los en gingen op de yjucht. De politie heeft de daders opgespoord £p proces»verbaal tegen hen opgemaakt. Het,is, nu maar te ho» pen, dat de strafrechter een voorbeeldige straf oplegt, die er voorgoed den schrik inbrengt. MIDDELHARNIS. De heeren C. van der Meide ep C. v. Schelven zijn bij de brand» weer bevorderd tot leden van het bi andpiket. Bij den Kolenbond «Ons Belang« zijn tot bestuursleden herkozen dëïpfeëfen G. v. Eek en J. Timmers en tot Commissaris de heer C. v. d. Vlugt B. en W. maken bekend dat het verzoek van de' NvV. Acetylene (bijkantoor Rotterdam) om in h^t perceel B 3021 een benzine»instal» latie te mogen oprichten, door hen is toegestaan. Door den Burgemeester is aan de man» schappen van den Bizonderen Vrijw. Land» storm, afd. Luchtwacht, een gedenkplaat uit» gereikt. Door den heer Anth. Slis is van den heer JT'P. Nieuwland een woonhuis, staande in de 2e Weistraat, onderhands gekocht. Dè 'prijzen der veldvruchten zijn thans weer stijgende. Men besteedt voor Eigenhei» mers f 5,50, Bravo's en Red star f 6,25 p. 70 kilo. Ajuin f 3,50 en Koepeen 70 c. p. 60 kilo. STAD AAN 'T HARINGVLIET. On» der het vee van D. Huizer alhier is mond» en klauwzeer uitgebroken. De laatste suikerbieten zijn deze week aan boord gebracht bij schipper J. Braber. Voor dé aangifte ter inschrijving voor den dienstplicht zal in het bijzonder gelegenheid worden gegeven op Zaterdag 10 Jan. a.s. des voorm. 9—11 uur. OOLTGENSPAAT. Vergadering IJsclub »Voorwaarts« op 10 December ten 6.30 in Hotel Hobbel. Aanwezig 71 leden. De Voor» zitter dhr. L. Wittevrongel opend de vergade» rinh en deelde in zijn openingswoord mede dat J. van Hasselt had bedankt, doch dat hij in een vorige bestuursvergadering de functie van 2de commissaris had aangenomen. Mede» deeling door de Voorzitter dat wederom toe» stemming was verleent om ijsbanen te maken op de buitengracht van het fort Prins Frede» rik. De notulen en het jaar verslag van de Secretaris L. S. Ras werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek, dat L. Wittevrongel veel voor de ijsclub had gedaan. Een ijsfeest werd georganiseerd. 4 bestuursvergaderingen wer» 'den gehouden, 240 personen bleken lid der vereeniging te zijn. Uit het jaarvefslag van de Penningmeester P. J. F. Koster bleek dat het kassaldo bedraagt f 75.72'/2. Het spaar» boekje is groot f 91 54. De commissie A. Brinkman, D. J. Konings en A. de Vos Az. hebben de rekening nage» zien en alles in orde bevonden. Zonder Hoofdelijke stemming worden eeni» ge wijzigingen in het huishoudelijk Regele» ment goedgekeurd. In de rondvraag zegt P. van Putten een boete stelstel te willen toepassen op weiger» achtige contributiebetalers. De baancontroleur W. de Vos acht het beter aan dezulken dagkaarten af te geven. De Voorzitter zal maatregelen treffen, doch geeft de voorkeur om de regeling aan het be» stuur over te laten. Aldus besloten J. van den Heuvel bepleitte grootere prijzen beschikbaar- te stellen bij de wedstrijden en meer inleg geld heffen en wil alvast een lijst doen circu» leeren in deze vergadering. De Voorzitter zegt mede namens het bestuur niet veel te voelen voor het rondgaan in deze vergadering. Het voorstel van den Heuvel wordt niet ondersteund alzoo verworpen. De Voorzitter zegt toe op de buitengewone vergadering met de wenschen van Van den Heuvel te willen rekening houden. P. van Putten vraagt planken om het vuil van het ijs beter te kunnen verwijderen. Wordt toegestaan. Hierna verloting van 3 geldprijzen. J. J. van Reekz ontving f 5, A. de Vos Az. f 2,50 en H. Landheer f 1. Hierna werd de vergadering die een aangenaam verloop had gesloten. J.l. Woensdag vergaderde de Christelijke Zangvereeniging «Ons genoegen«. Het bestuur werd als volgt samengesteld Voorzitter C. van Dam Jz., Directeur C. Leijdjns, Vice»Directeur J. van Putten, Secretaris K. Hokke Cz., Pen» ningmeester J. de Vos, Commissaris van Orde B. Raap Az.. Hierna sluiting met Psalm 133 vers 3. OUDE TONGE. Ten gemeentehuize zijn de volgende nummers uitgeloot van de lee» ning f 38000 No. 25, van de leening f 12C000 No. 11, 28, 33, en van de leening f 14000 No. 3a en 3b. Op Donderdag 18 December des nam. 4 uur moeten alle straten en pleinen behoor» lijk geschuurd zijn. De rekeningen ten laste der gemeente moeten voor 15 Januari a.s. bij den gemeente» opzichter ingeleverd worden. Formulieren zijn ter secretarie verkrijgbaar. De prijzen van de veldvruchten zijn als volgtAardappelen f 5,50, Uien f 3,50 en Koepeen f 0,60. NIEUWE TONGE. Toewijzing dienst plichtigen, lichting 1925 T. C. Bijdevaate, 2e Schoolcomp. Kust Art. Helder, tijdvak van opkomst 1—5 Febr.K. J. Kievit, 14e Regt. Inf. 2e ploeg, Bergen op Zoom, 21—25 Juli T. L. Polder, 14e Regt. Inf. Ie ploeg, Bergen op Zoom, 21—25 Maart; C. v. d. Kroon, 14e Regt. Inf. 2e ploeg, Bergen op Zoom, 21—25 JuliW. Tijl, 2e Schoolcomp Kust Art. Helder, 1—5 FebrariC. Pape, 14e Regt Inf. 2e ploeg, Bergen op Zoom, 21—25 Juli; D. J. de Wilde, Regt. Ponteniers, Gorinchem, 1—5 Februari L. van Zielst, 2e Regt. Veld Art. Ber., Bergen op Zoom, 1—5 Maart. Bij den Correspondent der Arbeidsbe» middeling staan tot heden geen werklooze arbeiders ingeschreven. De handel wordt alhier weer wat leveni diger. De j uin wordt thans verkocht voor f 4,—, de peen voor f 0,60 en de aardappelen voor f 5,50 per H.L. Vergadering van de afdeeling Nieuwe Tonge en omstreken derZuidholl. Vereeniging «Het Groene Kruis,gehouden op 11 Dec. j.l., in het Gymnastieklokaal der O. L. School. Aanwezig 48 leden. Op verzoek van den Voorzitter, Dr. C. van Gelder, opent de heer Buitenhuis de vergade» ring, heet de aanwezigen hartelijk welkom en verzoekt den K'eer Muije de Notulen van de vorige vergadering te lezen, daar de Secretaris met kennisgeving afwezig is. De Notulen worden gelezen, onveranderd goedgekeurd en geteekend. Vervolgens wordt het Jaarverslag gelezen, waaruit blijkt, dat van de diverse artikelen 100 maal gebruik is gemaakt. Jammer, dat wederom het verzoek moest worden gedaan, dat de artikelen spoediger en in zindelijker toestand worden terugbezorgd. De magazijnhouder en den bode doen trouw hun plicht en verdienen daarom alle lof. De rekening van den Penningmeester sluit in ontvang op f 618,135, in uitgaaf op f 192,71s, batig saldo f 425,42. De Voorzitter benoemt een Commissie om deze Rekening na te zien. Daarvoor worden, benoemd de heeren A. C. Breesnee en A. van Driel. Na onderzoek rapporteert de Commis» sie bij mónde van den heer Breesnee alles in orde te hebben bevonden en de derhalve tot vaststelling adviseert Conform wordt met algemeene stemmen besloten. De Begrooting voor het dienstjaar 1925 wordt vastgesteld in ontvang op f 779.92, in uitgaaf op f 779.92, batig saldo Nihil. Dan is aan de orde de verkiezing van een bestuurslid, wegens periodieke aftreding van den heer D. Buitenhuis. Na gehouden stemming wordt met 42 stem» men de heer Buitenhuis herkozen, die onder dank aan de leden voor het in hem gestelde vertrouwen deze herbenoeming aanneemt. In de rondvraag vraagt de Heer Buitenhuis om vulling van het kisje eerste' hulp bij on» gelukken, dat in de school is geplaatst. Evenals verleden jaar stelt hij den Voorzitter de vraag of het mogelijk is, om voor het onderwijzend personeel een cursus te openen voor eerste hulp bij ongelukken. Spreker kan goed be» grijpen waarom er dit jaar niet veel van den cursus is terecht gekomen. Toch hoopt hij dat de Voorzitter het in zijn gedachten zal houden. Vervolgens brengt hij namens de vergade» ring den Voorzitter dank, voor de moeite, die hij heeft aangewend en nog steeds aan» wend om op dit eiland een Ziekenauto te krijgen. Van achteraf heeft hij vernomen, dat er voldoende geld is, zoodat de auto binnen» kort kan worden aangeschaft. De Voorzitter deelt mede, dat er tot heden f 5000,— is ontvangen, waarvoor men reeds een auto kan aanschaffen. Daar het in de be» doeling ligt een eerste klas auto aan te schaffen en daar de kleine burgers te Dirksland, Den Bommel en Nieuwe Tonge nog moeten offeren, zal dat vermoedelijk wel mogelijk worden, zoodat er allicht aanstaand voorjaar een prima Ziekenauto aanwezig zal zijn. Daarna gaat de Voorzitter over tot het houden van een lezing met lichtbeelden over Water en Waterleiding. DIRKSLAND. Verleden week werden van hier uitgevoerd 6640 balen peen, 1860 H.L. aardappelen en 600 balen uien. In de woning A 346 komt de besmet» telijke ziekte roodvonk voor. Naar wij vernemen is de heerj.de Berg alhier met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot agent van politie te 's»Gravenhage. De gevallen van mond en klauwzeer on» der het vee van de landbouwers D. Poortvliet en W. van der Linde zijn thans geweken ver» klaard, zoodat er thans in deze gemeente nog een geval voorkomt. Zij, die in het bezit zijp van een ver» gunning om de wegen met zware vrachtauto's te berijden, kunnen hun vergunning, die tot 1 Februari '25 geldig is, reeds n'u ter verlen» ging aan Ged. Staten opzenden. (Zie ook aan» plakbord). r. m. A.s. Dinsdagavond van 7—8 uur zullen in het gymnastieklokaal der o. 1. school door de leden der burgerwacht weder schietoefe» ningen worden gehouden, de beste schutters zullen met prijzen beloond worden. J.l. Dinsdagavond had in de o. 1. school alhier de uitreiking plaats van de gedenkpla» ten aan de leden van den Bijz; Vrijw. Land» storm. Naar wij vernemen is de mannenzang» vereeniging »Concordia« ontbonden. Bij de verhuring van het grasgewas van den polder Dirksland c.a., werd de westelij» ke weide bij het watergemaal gemijnd door Gez. Kleinod op f 448, de oostelijke weide bij het watergemaal door L. Stolk op f 525, de weiden aan den Ilavendijk resp. door L. Baart op f 614, Gez. Kleinod op f 526 er. G. van Driel op f 609. De wegen in den polder Dirksland werden verhuurd aan Perceel VII G. van Drielperceel VIII aan L. Stolk, per» ceel IX aan L. Stolk en perceel X aan M Tanis. In het j.l. Woensdagnommer is abusie» velijk vermeld dat bij de schietoefeningen van de Burgerwacht H. Kramer en L. Kramer prij» zen behaalden, dit moet zijn H. Kramer en L. Tamboer. De toewijzing van de dienstplichtigen der bchting 1925 is thans als volgt geregeld L. C. Bruggeman, 14 Reg. Inf. Bergen op Zoom, 21—25 Juli; L. Cohen, idem; K. W. den Hollander 2e Schoolcomp. Kust»Art. Ie pl., den Helder; D. A. Jansen 14 Regt. Inf. Ie pl. Bergen op Zoom, 21-25 MaartC. v. d. Maas, idem, 3e pl. Bergen op Zoom, 1—5 Oct.L. Melissant 7e Regt. Veld. Ber. -Ie pl. Bergen op Zoom, 1-^-5 Maart; J. Nieuwen» huijzen Zeemilitie, 1 Sept G. Olivier 2e Schoolcomp. Kust Art. den Helder, 1-5 Febr. A, Vroegindeweij 14e Regt. Inf. 3e pl. Bergen op Zoom, 1—5 Oct. HERRINGEN. 1.1. week werden van hier per beurtgelegenheid verscheept 520 balen juin a f 3,— de 60 Kilo, 360 mudden peëen plm. 65 cent met nog een zeer klein partijtje aard» appelen a f 5,25 per mud. Particulier werd niets verzonden. De jongelingen K. Kareis, C. v. d. Wende en Joh. v. Putten alhier, zijn voor den dienst» plicht toegewezen aan de Kust Artill. den Helder opkomst, 1—5 Febr. Tot Vice=Voorzitter van het Groene Kruis is benoemd de Heer J. W. v. Houdt Hoofd der Bijz. school alhier. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat in Januari a.s. voor den dienstplicht moet wor» den ingeschreven, personen die geboren zijn in het jaar 1906. Voor de aangifte zal in 't bijzonder gelegenheid worden gegeven ter Gemeentesecretarie op Dinsdag, den 13 Januari a.s. des voormiddags van 10 12 uur. De Correspondent der Arbeidsbemidde» ling houdt, tot het doen inschrijven van werk» zoekenden, eiken werkdag van 9—12 uur zitting ter gemeentesecretarie. Deze gemeente heeft thans de jaarlijk» sche schoonmaak ondergaan, zoodat nu weer met fatsoen de straten begaanbaar zijn. Jam» mer echter dat het niet veertien dagen later gebeurd is, daar men dan met de a.s. feest» dagen een schoon dorp had. STELLENDAM. Het vjgjehersvaartuig S. L. 39, schipper R. Slis, is Woensdag 1.1. tengevolge van den zwaren mist in aanvaring geweest, zoodat het lek was gestooten. Hier» door is het vaartuig op 't strand gezet ge» worden. Nadat het lek was gestopt, is het met behulp van de motorsloep van M. Jansen binnengebracht. Van den landbouwer Z. Klink stierf deze week een kalf aan koudvuur. Het cadaver is, zijnde ongeschikt voor de consumptie, be» graven. De vorige week werden .van hier ver» zonden 200 H.L. koepeen Voor de uien wordt thans alhier besteed een prijs van f 3,50 per 60 K.G., voor koepeen f 0.60 per H.L. GOEDEREEDE. Werd er Woensdag nog juin geleverd voor f 3.—, Donderdag werd f 3,50 en voor de kleine f 5,— per 60 Kilo besteed. Jongelingen die in 1906 zijn geboren, moeten zich in de maand Januari 1925 ter secretarie bij de Nat. Mill, doen inschrijven. OUDDORP. Tot onzen spijt is het ons verleden week ontgaan om eens te gaan kij ken bij de jongedochtersver. »Dorcas«. En het was heusch de moeite waard geweest om er henen te gaan. Zie maar het lijstje der ge» maakte kleedingstukken 12 lakens, 24 hand» doeken, 12 theedoeken, 24 sloopen, 15 hem» den, 24 borstrokken, 16 schorten, 6 truien, 12 broekjes, 2 manchesterbroeken, 24 zak» doeken en 12 paar pantoffels. De A.R. Kiesver. vergadert a.s. Zaterdag avond te 7 uur in de Oude School. Het voor» naamste punt op de agenda isBespreking verspreiding van lectuur. Het huis met tuin aan het Molenblok voor enkele weken gekocht door KL West» hoeve, is thans onderhands verkocht aan de Wed. Zeedijk, in den Oostdijk woonachtig. f Laag. Van de weduwe W. is een putje aardappelen als winterprovisie gestolen. De dader(s) zijn tot heden nog onbekend. f Door landbouwers van hier is alreeds bliekvisch van elders aangekocht ter bemes» ting van landerijen. f D.V. 1 Maart zal van hier op Middel» harnis een nieuwe autobusdienst geopend worden. -f Onze reddingsboot die Maandagmorgen uitgegaan was om hulp te verleenen nabij Schouwen bleek {het stoomschip «New Lon» doner« te zijn geweest. Deze was geladen met kolen op weg naar Antwerpen. -Daar het op eigen kracht vlot kon komen ^behoefde de reddingsboot geen hulp te verleenen. f D. V. is beboet vanwege het rijden met een fiets van een ander, hetwelk voorzien was van een kosteloos belastingplaatje. Een ieder zij dus op zijn hoede. f D?f laatste dagen zijn bij eenige inge» zetenen vele kippen spoorloos uit de hokken verdwenen. Of men met honden of dieven te doen heeft, zulks is tot op heden nog niet te constateeren. -j- Ter beurze besteedde men heden voor de uien f 3.50 per baal van 6Qli;ilo, vanwege eenige hausse was de handel veel beter dan voorgaande week. HELLEVOETSLUIS. Donderdag 18 en Vrijdag 19 December a.s. zal in de Marine» Cantine door Adj. Grüidlehner van Dordrecht twee natuurkundige Bioscoopavonden gegeven worden, maa: worden: «De rest® en nog Dhr. Dif noeming tot genomen. De nett de V. I. Z. Onze pl; thans onderw gang van 1 betrekking terdam. OF Predikbeur NED. Sommelsdijk, v. Montf Middelharnis, Ds. den Stad a. 't H en nam. Den Bomme Stad aan Ooltgensplaai Oude Tc Langstraat, v. Oude Tonge, Nieuwe Tonj 2 uur D: (Doop.) Dirksland, vj Goedereede, Ouddorp, v.; van Gop Oostvoorne, Oostvoorne I Drunen. Rockanje, v.i Nieuw»Helvc (Doop.) Hellevoetslui Timmer. Nieuwenhoo van der Oudenhoorn Heenvliet, v. Abbenbroek, Zwar ewaal, Vierpolders, Oostvoo GER Middelharnis G. van Stad aan 't 5.30 uur Den Bommi Ooltgensplaa Stellendam, H.A D Ouddorp, v.r -Hellevoetslui (CV n.m 5 Wieuw»Helvc Westerhi GEREF» Dirksland, v. DO Ouddorp, v.r Van de oc SOMMELS Herv. Jonge! alhier heeft bracht. STAD AA collecte in i opgebracht r OOLTGEF houden sten Hervormde bracht waar werd J. E. stemmen op I De HF i V Xweg Pz. h van den Kt nomen. Zaterda Ned. Herv. sen gehoude u Zoo de W hopen 1£ j geliefde W Grootouc w w. M hunne 4 ging te 1 Hun Beh Stad a. 't Heden onze die liefde Di Behuwd» DINGE in den ot Wed. T. Wed. C. 25368 kin Sommels gevraagd, aan te rnelc Mevrouw B 106, Mid Br. onde handel C.

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 4