1 Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. IN HOC SIGNO YINCES Twee Bladen. f. ichten. No. 3076 ZATERDAG 13 DECEMBER 1924 39STE JAARGANG TWEEDE BLAD. Hoestsiropen voor Kinderen Laat U niet meer kwellen door stramheid, rheumatiek, spit in den rug Wrijf die pijn dadelijk weg me£ Akker's Kloosterhalsem Uit de Pers. J i ingen W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers Dit nummer bestaat uit Ingezonden. Reclames IViededeelingeii. spierpijn, het heerlijk verwarmende wrijfmiddel dat direct een he haagl ij ke verlichting geeft en afdoend geneest. elf zijn er nog veel te veel opnamen, nog in correspond nnelijke schikking die in termijnen incasseerden Gaat len ook dezen wor» n candidaten op lgend officieel vet' vergadering j.l. vergaderde het op het Secretariaat, am. voorloopige candi» le Kamerverkiezing ad zullen worden 7erkiezingsprogram tgen, niet voor pu» e vergadering ge* :ns blaffen over de candidaatstellen en Katholieken. (Rsb.) tber 1924, des na» splaat aan het tram» terhout als planken, latten enz. 4 DIJK December kunnen /AN DEN BERG, en ingeleverd voor G. 20?''2 R. V. M. /ierkanten® in den 254 R. V. M. bouw» :den« in den Ouden én G. 246 R. -V. M. acht Lijnen« vóór ider Ouddorp, voor ten verzoeke van Wz. te Ouddorp. December kunnen VAN DEN BERG en ingeleverd voor H.A, 2 G. 231 :n Ouden Oostdijk Molenweg, in pacht tan Wz., voor den ingaande, ten verd Klijnsma te 'sdGra» enefitie van 0.75.10 M.) Bouwland te sland nabij de Phi= ;ectie B no. 1891. or 10 jaren, dadelijk pacht bedraagt f 60.» ten verzoeke van ksland. Inlichtingen inschrijvingsbiljeten 1924 in te leveren SLUYS te Dirkland. 's namiddags 1 uur ivenhoofd, om cond irtij Scheepsafbraak, lken, ribben, brandd an den Heer Gijsb. ^N DEN BERG. Verkoop van een chuurtje, Kippenren aer 1924 bij inzet, en nber 1924 bij afslag, in Hotel Meijer te eer M. Dubbeld Bz., VAN BUUREN. 'erkooping op Vrijd 24, v.m 11 uur, in a Zuid»Holland« te cb aur en erf te Zuid» groot 6 aren 84 c.a. i de Barakken, een kom van het dorp aarin café, bakkerij een tuin in de verd laar in een tuin in iteenenweg. 1925. Inlichtingen :ekende. otaris C. LOEFF. tig voor 5 jaren van m als bouwland of Hekelingen in »de an Putten«, in 2 perd van 2—45—50 H.A. den Ramshilsche» óór of op Zaterdag 12 uur ten kantore otaris C. LOEFF. Nederland. m het Handelsinford ER GRAAF S. Co 's 1 zijn over de afged e 5 Dec. in Nederd lissementen tegen 92 :de week van het met 5 Dec. 1924 over 3896 over het irige jaar. LRNIS. eree en Overflakkee g 9 Dec. 1924. ,- per 100 K.G. 0 per 100 K.G. t fll,10 per 100 K.G. it f 12,— per 100 KG. >ond. AM, 9 Dec. 1924. Veilingslokaal, War» ouden Veiling, wer» besteed f 8j55 tot ƒ14.20 tot tot 7,00 tot 9 25 tot - tot tot VMSCHE VEILING Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent h'j vooruitbetaling. BUITENLAND bii vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMFRS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. JESAJA 32 x 1, 2. Ziet, een koning zal regeeren in gerechtigheid, en de vorsten zullen heerschen naar recht. En die man zal zijn als een verberging tegen den wind, en een schuilplaats tegen den vloed, als waterbeken in een dorre plaats, als de schaduw van een zwaren rotssteen in een dorstig land«. II. (Vervolg.) Wat onze tekstwoorden zeggen van den Christus, doet Hem kennen als een heerlijken Koning, wiens komst een oorzaak van groote blijdschap is. Rijke zegeningen zullen onder Zijn heerschap pij genoten worden. Groote voorrechten zal Hij aan Zijn onderdanen schenken. Daarvan wordt melding gemaakt in ons tweede tekstvers: „En die man zal zijn als een vei berging tegen de wind, en een schuilplaats tegen den vloed, als waterbeken in een dorre plaats, als de schaduw van een zwaren rotssteen in een dorstig land." Van dien Koning wordt allereerst ge zegd, dat Hij is eelt- verberging tegen den wind, en een schuilplaats tegen den vloed, waarin uitgedrukt wordt, hoe Hij Zijn onderdanen bewaart en ^beschermt tegen gevaren, die hen met V «ondergang bedreigen. De wind is op zich zelf beschouwd goed en nuttig. Hij zuivert de lucht, geeft koelte, waar andersfcde hitte ver zengen zou en wordt gebruikt tot uit oefening van menig nuttig bedrijf. Maar hij kan ook een macht ten verderve zijn, als hij aanzwelt tot een storm of een orkaan. Zijn gangen zijn ons on bekend. Wij weten niet vanwaar hij komt of waar hij heengaat. Verschrik kelijk is de verwoesting, die hij aan richt, als hij zich buiten de maat ver heft. Wij zien zijn kracht, als hij zware boomen ontwortelt, steike huizen in een puinhoop verandert. Tegen de storm is niets bestand. Nu eens bevriezend, dan weer verzengend strijkt hij over de akkers, en doet de verwachting des landmans in rook vergaan. Ork het water is een zegen, onmis baar voor mensch en dier. Zonaer water kan niets groeien het doet h t zaad ontkiemen en opwassen, het geeft vruchtbaarheid aan den akker. Egypte dankt zijn vruchtbaarheid aan de over strooming van den Nijl. Door het water wordt ook het onderling verkeer der volken mogelijk. Maar hoe wordt ook het water een macht tot verderf, als de wind de baren üer zee opzweept en het schip in den afgrond verzinkt, of als het water der rivier zich uitstort over de velden en alles in zijn verwoestende vaart meesleurt. Hoevelen vonden in het water hun graf, hoeveel schatten zijn door het water verzwolgen. Daarom is de wind het beeld van vervolging en aanvechting; de vloed van geweld en verwoesting. Er zijn in dit leven stormen die ons dreigen te verzwelgen. Hoe worden wij geschud wat kan ons hart onrustig zijn, zoodat we als heen en weer ge slingerd worden, 't Gebeurt dat het water tot aan de lippen komt, en de ondergang nabij schijnt. Onze weg op aarde is geen vlakke gebaande weg. t Gaat langs afgronden, waarin één misstap ons doet neerstorten. Dan weer zijn het bergen van zorg en ondoor waadbare rivieren die ons het voortgaan onmogelijk maken. Van alle kanten komt de vijand op ons af; als het eene leed geleden is, komt weer een ander over ons. En waar zullen we ons tegen dat alles bergen De profeet zegt ons Christus is een verberging tegen den wind en een schuilplaats tegen den vloed. Hij beschermt ons tegen onze vijanden, zoodat ons geen leed geschiedt zonder den wil des Vaders. Hij neemt ons onder Zijn hoede, zoodat wij veilig en geborgen zijn. Als de stormwind opsteekt, grijpt Hij onze hand en be waart ons voor bezwijken. Dat wij dan onder al ons leed en smart de toevlucht nemen tot Hem, die ons zeker niet be schaamd zal maken. Nergens zijn wij zoo veilig als onder de hoede van Jezus, op wiens wenk de storm gaat liggen, en die het water niet over de lippen doet komen. En nog veel meer is Hij een ver berging, waar Gods toorn als een storm wind en vloed op den zondaar aan komt. Wij hebben te doen met God, zoo heilig met God, onzen Schepper, dien wij beleedigd hebben door onze zonden; die wij op't hoogst vertoornd hebben door onze ongehoorzaamheid. Waar zullen wij schuilen tegen Zijn ont zaglijken toorn, dat wij daaronder niet vergaan Bij wien anders dan bij Jezus, die met Zijn bloed voor de zonde heeft betaald en daardoor Gou verzoend, die gekomen is om de werken des duivels te verbreken Bij Jezus, die Zijn ziel gaf tot een rantsoen voor velen, den kop der slang heeft vermorzeld en de wereld overwonnen? Ons aanziende in Christus, ziet God in ons geen zonde meer, en toornt Hij niet meer op ons, maar keert ons Zijn gunstrijk aangezicht toe. IJdel zijn alle beschuldigingen, die Satan tegen Gods uitverkorenen in brengt. In een weg van recht wordt Z;on verlost. Als ons oog geopend wordt voor onze schuld, dan is 't soms, alsof de vloed van Gods toorn ons zal verzwelgen. Maar welk een troostvolle wetenschap er is een schuilplaats, waar de storm ons niet deert en de vloed ons niet bereiken kan. Die in Christus gelooft, heeft zijn huis op een rotssteen ge bouwd Er is voor hem geen verdoe menis. Aan Gods recht is genoeggedaan. Van dat volk, dat bij Jezus schuilt, zingt de dichter „De Heer verlost en spaart, Zijn volk dat op Zijn hulp vertrouwt, Het zal, door Hem ingunstbeschouwd, Niet schuldig zijn verklaard." Slot volgt). De Amerikaansche Verkiezingen. in de berichten over het Amerikaansche alcoholverbod is van het begin af verzekerd, dat dit bij verrading door de Volksvertegen» woordiging was aangenomen, toen een groot deel der kiezers toen ten tijde bestond er nog geen vrouwenkiesrecht in Europa op het slagveld was. In aansluiting daarmee wordt tevens beweerd dat de kiezers zich steeds meer en meer af» keerig toonen van het Verbod, terwijl een bekend professor Buttler in den aanvang van dit jaar voospelde dat het binnen vijf jaar zou zijn herroepen. De feiten schijnen hiermee eenigszins in tegenspraak. Niet alleen dat het Huis van Afgevaardigden en de Senaat, die het Verbod met zeer groote meerderheid hadden aangenomen, gekozen waren, voordat Amerika ten oorlog trok en ook het later daarheen gezonden leger dus meegestemd had, maar sedert zijn ze driemaal hernieuwd, d.w z. het Huis van Afgevaardig» den driemaal volledig, de Senaat telkens voor V3. En het resultaat is steeds ongeveer hetzelfde. Wat de laatste verkiezingen betreft, moesten er 33 senatoren gekozen worden Daarbij is slechts 1 tegenstander van het verbod gekozen. 4 verklaarden zich nu voorstanders, wat vroe» ger niet geschied was, en de rest zijn alle besliste voorstanders. De Senaat stelt dienten» gevolge onder de 94 leden er zijn nog twee vacatures 73 besliste voorstanders van het Verbod. Wat het Huis betreft, omtrent vijf leden verkeert men nog in 't onzeker. Maar van de rest zijn 319 voor en 111 tegen het Verbod. De voorstanders zijn met 15 toegenomen en niet zooals dezer dagen elders bericht werd, met 40 afgenomen. Opmerkelijk, dat van de 174 candidaten die door de tegenstanders gesteld zijn, 82, dus ruim 47 8 o gekozen zijn en van de 262 voor» standers, die daartegenover stonden, 219 of ruim 83 Acht candidaten, die door de verbodstegen» standers aanbevolen waren, weigerden van die zijde steun te ontvangen. In Massachusetts, dat in 1922 een staatsver» bodswet ter ondersteuning van de Volstead» wet met groote meerderheid verwierp, verving nu een voorstander van het verbod een te» genstander, terwijl met de verkiezing een re» ferendum over het verbod gepaard ging en thans zich de meerderheid voor verklaarde. Dergelijke feiten geven toch wel te denken en doen de vraag stellen, of al die berichten van mislukking enz. wel een juist beeld van den toestand geven. Het Brattsche steksel. Op het congres te Scheveningen van de tegenstanders van het alcoholverbod werd het Zweedsche stelsel van drankverkoop, naar den uitvinder Dr. Braat genoemd, uitvoerig be» sproken en aanbevolen, zij het niet onverdeeld. Dit stelsel houdt in een persoonlijke rant» soeneering. Zeer onlangs verscheen de Zweed» sche Statistiek omtrent den alcohol en zij geeft voor de laatste drie jaren de volgende uit» komsten Verbruik per hoofd der, bevolking: sterke drank ad 50 wijn 1920/21 4 8 L. 0.48 L. -1921/22 3.8 L. 0.40 L. 1922/23 3.9 L. 0.47 L. belastbaar bier dunbier 1920/21 22.08 L. 12:7 L. 1921/22 19 35 L. 10.3 L. 1922/23 21 66 L. 11 1 L. De openbare dronkenschap schijnt door dit stelsel niet uitgeroeid te zijn. Integendeel, tegen 25.673 processen»verbaal in het voorlaat» ste jaar staan 30.137 in het laatste. Zij komen bijna geheel ten laste van de steden. Immers de 2407 plattelandsgemeenten, die slechts 300 gelegenheden voor verkoop van drank en wijn hebben, wijzen een aanmerkelijke afname van dronkenschap aan. Daar doet de Plaatselijke Keuze haar blijkbaar niet noodlottige werking gelden. Opmerkelijk is dat ook het Brattsche stelsel Zweden niet beveiligt voor den smokkelhandel, dier er even welig tiert als in de verbodslan» den Noorwegen en Finland GezondheidsiKolonies. Uitbreiding zonder kosten. In de 9 koloniehuizen van het Centraal Genootschap worden in 1924 rond 148000 ver» pleegdagen gemaakt of 10500 meer dan in 1923. In die huizen echter, als alle met betrekkelijk geringe kosten tol winterverblijf zijn ingericht, is in 1925 plaats voor het dubbele aantal. Zon» der nieuw aanbouw kunnen dus 300.000 ver» pleegdagen worden gemaakt 't Is bepaald merkwaardig en bedroevend tevens, hoe halstarrig het Nederlandsche pu» bliek vasthoudt aan zomeruitzending, Het is aangetoond door tal van deskundigen, het is bewezen door de ervaring, dat de re» sultaten 's winters in geen enkel opzicht min» der zijn dan de zomers. Het aantal gevallen van epidemische en acute ziekten is 's winters als regel geringer. Het is me niet duidelijk waardoor, maar 't is een ervaring van jaren. Wat een perspectief van bezuiniging 1 «Dezelfde huizen bruikbaar voor het dub» bele aantal zwakke kinderen Bovendien lagere verpleegkosten per dag Ten slotte beter verpleging door de gelegen» heid tot het verkrijgen van een volledig corps geoefend personeel Er is nog iets merkwaardigs in een cultuur» staat als Nederland. Het Centraal Genootschap verpleegt nn reeds 29 jaar. Het heeft bijna 300 afdeelingen. In 800 gemeenten worden behoudens hier en daar enkele door onze zustervereenigingen, geen kinderen uitgezonden. De uiterst gemakkelijke manier om door aansluiting bij een in 't binnen» en buitenland gewaardeerde organisatie, kinderen te verple» gen, wordt nagelaten door ruim van het aantal Nederlandsche gemeenten. 't Is beschamend -Qualitatief, ja, staat ons land aan de spits. Quantitatief hebben we ons de laatste jaren bijv. door België ver laten overvleugelen. Vele zwakke kinderen worden uitgezonden. Hun aantal verdwijnt echter ,iaast in het niet, vergeleken bij de velen, die de kuur no.odig hebben. Een schitterend en goedkoop middel om door zorg, voor de jeugd de volkskracht te verhoogen, blijft onbenut. Een machtig wapen in den strijd tegen de tuberculose blijft ongebruikt. Het Centraal Genootschap kan kan zich ein» delijk weer eens onbelemmerd uitbreiden. Door de bouw van 2 nieuwe huizen, waar» van één een model»herstelbngsoord wordt voor de zwaksten, door de gelegenheid om het heele jaar door te verplegen, kan het Centraal Genootschap op de dubbele capaciteit worden gebracht. Artsen, huisbezoeksters, verpleegsters, on» derwijzers en allen, die het belang van het kind ter harte gaat, span U eens in om in één winter Nederland de plaats te geven, die het toekomt. Alle inlichtingen over verpleging, oprich» ting van een atdeeling, propoganda worden steeds gaarne verstrekt door A. C. BOS. Egmond aan Zee, December 1924. Mijnhardt's Borsthoningsiroop f 0.60 Mijnhardt's Thijmsiroop f 0.75 Angassiroop (ook bij Kinkhoest f 1.75 Bij Apothekers en Drogisten. Per groote pot van 20 gram 50 cent. Alom verkrijgbaar! Potten v. 50 gr. f 1.100 gr. f 1.75 nog voordeeliger. Belasting, schoolgeld en nog wat. Het Pr. Dagbl. schrijft Schoolgeld is tegenwoordig belasting. Tenminste, zoo iets in dien geest. En evenmin als iemand graag méér belasting betaalt, dan hij eigenlijk zou behoeven te doen als alles naar 't hoogste recht ging, even» min betaalt hij graag te veel schoolgeld. Nu wordt juist over dat schoolgeld nogal eens gemopperd in den laatsten tijd. Er bestaan ook zonderlinge toestanden. Vooral ook op het platteland. Velen kennen en noemen voorbeelden. Zelfs in meer dan een Gemeenteraad kwa» men deze dingen ter sprake, zonder dat men er veel meer aan kon doen, dan er de aan» dacht op te vestigen. Nu heeft een blijkbaar deskundige inzen» der, wiens stuk de redactie van de »Rott.« in eigen kolommen met een »Men schrijft ons« inleidt, over deze dingen heel wat geschreven, dat ook onder ons van mond tot mond nogal vaak wordt gezégd, Daarom nemen we dit stuk hier over In het voorloopig verslag der Tweede Ka» mer betreffende de begrooting van Onderwijs troffen wij de volgende passage aan »Andere leden merkten op, dat kapitaal» krachtige ouders, die gedurende een enkel jaar geen inkomstenbelasting hebben betaald, om» dat er in hun bedrijf gedurende eenigen tijd geen winst was gemaakt, op dien grond ook geen schoolgeld betalen. Indien zij ondanks die winstderving toch hun levensstandaard kunnen handhaven, kan dit aanstoot geven en wordt aan de overheidskas een zeker bedrag onthouden. Deze leden verlangden daarom vrijheid voor de gemeentebesturen om een anderen grondslag voor de schoolgeldheffing aan te wijzen. Het is naar aanleiding daarvan, dat ook wij meenen nogmaals de aandacht van de Regeering er Kamerleden te moeten vestigen op een ergerlijken misstand in onze belasting» wetgeving, wat betreft rijks» en gemeentelijke inkomstenbelasting en de daaraan tegen» woordig vastgekoopelde; schoolgeldheffing. Reeds hebben tal van gemeentebesturen geadresseerd bij den minister of de Kamer, om aan den misstand, dien wij op het oog hebben, een einde te maken. In de eerste en voornaamste plaats schijnt het zooals gezegd met onze belasting» wetgeving niet »in den haak« te zijn, tot groote schade van den rijks» en gemeentelijken fiscus en van hen, die hun vaak sober in» komen naar waarheid en billijkheid opgeven. Wat toch is h^t geval Tal van personen, ten plattelande vaak de meest gesitueerde boeren, betalen de laat» ste jaren geen cent belasting. »ja maar«, hoor ik mij tegenwerpen, »als die menschen nu inderdaad ook geen in» komen over een zeker dienstjaar gehad heb» ben, kan men ze toch ook niet aanslaan« Daartegen zouden we twee bedenkingen willen aanvoeren. Ten eerste Hier zou wetswijziging uit» komst kunnen brengen, door de aanslagen te berekenen over h.v 't gemiddelde van de laatste drie jareniets wat de meeste plattelandsgemeenten voorheen ook deden en wat in de praktijk uitstekend voldoet. En dan ten tweedeIs men er wel zoo zeker van dat tal van ingezeten die nu vrij gesteld worden van belasting, inderdaad geen inkomen gehad hebben Wij vermoe» den dat de belastingambtenaren en vaak de mededorpelingen of wel de buren van die vrijgestelden daar anders over denken Schrij» ver dezes zijn dienaangaande frappante en tevens ergerlijke staaltjes bekend. Natuurlijk de eerlijke niet te na gespro» ken, die keuren dat evengoed af als wij maar Men heeft een zekere catego-ie, van onze blastingbetalers totaal gedwongen te gaan boekhouden een categorie die nu eenmaal in doorsnee van boekhouden niets afweet of af wil weten. We bedoelen onze landbouwers Welnumen heeft het hen gemakkelijk gemaakt en zij hebben zich aangesloten bij accountantsbureaux die knappen het zaakje wel op. Daarover nu boort men vaak rare noten kraken natuurlijk weer »de goeden niet te na gesproken«. Een feit, en niet tegen te spreken is, dat vele menschen een stand voeren waarvan men verbaasd staatin hun partikuliere leven absoluut niet bezuinigen (wel het tegendeel) zich geen enkel genoegen ontzeggen, zich allerlei luxe permitteeren, maar geen cent belasting of schoolgeld betalen. Schrijver dezes is een geval bekend van iemand, die verleden jaar geacht werd geen belasting te kunnen betalen (vorige jaren betaalde hij eenige duizenden!) en die zich in datzelfde jaar dat hij geen belasting kon betalen, toch de luxe permitteerde een mooie nieuwe auto (natuurlijk geen Ford en een motorfiets aan te schaffen Dat gaat blijkbaar tegenwoordig. Welnu, daarvan zeggen wij »het most niet magge« Het eenige middel hiertegen is dat de minister van financiën maar niet bezuinigt op het getal zijner accountants, en er maar wat nieuwe bij benoemt. Die kosten zullen zeker meer dan ver» goed worden en we durven wel voorspellen, dat dit een goede, rendabele, productieve uitgaaf zal zijn. Het is toch een bekend feit, dat deze misstand zich niet hier of daar plaatselijk, maar over het geheele land voordoet. Wij onderschrijven volkomen de meening van een deskundige, die te dezer zake on» langs de volgende opmerking maakteWan» neer iedereen inderdaad belasting betaalde van zijn werkelijk inkomen dan zou de belas» ting veel lager zijn®. Want men verlieze toch vooral niet uit het oog, dat al wat ontdoken wordt, door den eerlijken belas» tingbetaler moet worden bijbetaald. Te onzaliger ure is aan den aanslag in de rijksinkomstenbelasting het schoolgeld vastgekoppeld. Dit nu geeft aanleiding tot de gekste en zotste praktijken. Mijnheer A is groot-adustrieel, groot=landbouwer, fabri» kant of wat ook. Hij heeft in een bepaald jaar geen in» komen gehad, of hij heeft dit aannemelijk weten te maken. Wat ziet men nu vaak: hij voert zijn ouden stand leeft als voor» heen en betaalt als voorheen, behalve be» lasting en schoolgeld. Geniet zoonlief middefbaar of hooger onderwijs, dan krijgt

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 3