Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidho!landsche ee Zeeuwsehe Eilanden. floor denjfcttóag HEBT IJ EEN ZUIAHHE Mi? IN HOC SIGNO VINCES Twee Bladen. No. 3074 ZATERDAG 6 DECEMBER 1924 39ste JAARGANG W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Adver t entiëu en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers TWEEDE BLAD. LEEKEPRAATJES. Ingezonden Stukken Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent b'j vooruitbetaling. BUITENLAND bii vooruitbetaling f 8.50 per jaar, AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENT1ËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENST AANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.- per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Dit nummer bestaat uit JESAJA 32 x 1, 2. Ziet, een koning zal regeeren in gerechtigheid, en de vorsten zullen heerschen naar recht. En die man zal zijn als een verberging tegen den wind, en een schuilplaats tegen den vloed, als waterbeken in een dorre plaats, als de schaduw van een zwaren rotssteen in een dorstig land«. I Het was voor Israël een bange tijd, toen de profeet Jesaja optrad. Het werd bedreigd en benauwd door de wereld machten Ook in eigen land was de toestand donker. Op enkele uitzonde ringen na, regeerden goddelooze Ko ningen, die onrecht en geweld pleeg den. Achar was wel een van de ergsten. En bange tijden waren aanslaande, waar het volk, als een oordeel over zijn zonden, zou weggevoerd worden. Toch was er voor het volk nog ver wachting van goede dingen. Het zou niet geheel ondergaan. De Heere zou Zijn volk redden, gedenkende Zijn ver bond. De wereldmachten zouden ook bezocht worden met het gericht. Een groote Koning uit het huis van David zou opstaan en Zijn volk te hulp ko men. De Koning, van wien in onzen tekst gesproken wordt, is Christus, en deze zou zich onderscheiden door gerech tigheid te oefenen. in Zijn rijk zouden de vorsten naar recht heerschen. Bij die vorsten hebben wij nog niet te denken gelijk som migen doen aan de dienaren, die Christus uitzendt om Zijn Woord te verkondigen. De Oostersche vorsten waren despoten, die vanwege de uit gebreidheid van hun rijk, het gezag uitoefenden door ambtenaren, stadhou ders of onderkoningen. En zooals de vorsten waren., waren ook hun ambte naren. Ons tekstwoord wil te kennen geven, dat in het rijk van Christus, den grooten Koning, gansch geen on recht zou geschieden. Vinden wij in de profetie den Chris tus aangekondigd als Profeet en Pries ter, ook wordt Hij ons geteekend als Koning. Dat is wel Zijn voornaamste ambt. Om onze Koning te kunnen zijn, moet Hij onze Priester en Profeet zijn. Zoo zegt üe engel tot Maria, dat God Hem den troon van Zijn Vader David zal geven en Hij over het huis Jacobs Koning zal zijn in der eeuwigheid. Christus is een KoningHij is de ware Koning, ue taak van een Koning is het volk te regeeren, het te bescher men tegen den vijand. Velen zijn geen ware koningen. Zij behartigen de be langen van hun onderdanen niet, maar misbruiken hun macht tot hun eigen voordeel. AJs onderdrukkers van het volk brengen zij 't ten verderve. Chris tus echter heerscht ten goede van Zijn volk. Hij zocht het belang van Zijn onderdanen. Zijn regeering kenmerkt zich door wijsheid en billijkheid. Hij beschermt de goeden, maar straft de kwaden Zoo getuigt Johannes de Dooper van Hem „Wiens wan in Zijn hand is, en Hij zal Zijn dorschvloer doorzuiveren, en de tarwe zal Hij in Zijn schuur samen- mengen, maar het kaf zal Hij meton- mthlusschelijk vuur verbranden". De booze heeft Hem te vreezen, die een alwetend/ almachtig Koning is. Voor 1Jn oog is niemand verborgenHij Zal den zondaar geenszins onschuldig houden. Hij zai recht doen en alle onrecht wreken. Daarom verblijde zich een iegelijk, die het recht bemint. Hij zal den verdrukte openlijk recht doen, het recht van Zijn' volk in het licht stellen. Vandaar dat deze Koning veel uit- nemender is dan de aatdsche machten. Hier heerscht vaak het onrecht en gaat macht boven recht. Van a.irdsche vor sten is dikwijls niet veel te verwachten. Als Christus niet over Zijn volk de wacht hield, zou 't gewisselijk te gronde gaan. Maar wij weten, dat Hij een almachtige en trouwe Koning is, die 't voor de verdrukten opneemt, en een iegelijk vergelden zal naar zijn werken. Dat Koninkrijk, waarvan in onzen tekst gesproken wordt, is gekomen, toen de Zone Gods op aarde kwam. Jezus Christus, geboren te Bethlehem in de volheid des tijds, is die groote Koning, in wien al wat in deze pro fetie gezegd wordt, vervuld is geworden. Nu regeert Hij, gezeten aan de rech terhand des Vaders, bekleed met alle macht in hemel en op aarde. Maar er is nog veel tegenstand tegen Zijn rijk. Wij zien nog zoo vaak het geweld heerschen en het onrecht geschieden. Eenmaal echter zai deze profetie volkomen vervuld worden. Het koninkrijk van Christus zal alle konink rijken der aarde overwinnen. De gansche aarde zal vervuld worden van de heer lijkheid Zijns Naams. Dan zal er geen goddelooze meer zijn en pfeen onrecht gevonden worden op de nieuwe aarde. Allen zullen voor uezen Koning de knie buigen en Hem hulde brengen. Dat doet het Kerstfeest voor de ge meente van zöo rijke beteekenis zijn. Het is het geboortefeest van haar Ko ning, die, boven alle Koningen verhe ven, in gerechtigheid en naar recht heerscht,en wiens Koninkrijk .geen einde heeft. (Wordt vervolgd). »Je weet nog wel Pie(«, zei ik deze week. »dat je een voiige maal er over klaagde, dat er in de politiek te veel over het geestelijke leven gepraat wordt. Volgens jou wordt er te veel <de Kerk bij betrokken. Jij vond dat dor mine's op den kansel er over zwijgen moes» ten, omdat de Kerk en de politiek niets met elkander te maken hebben en omdat jij vreest dat de kerk er te wereldsch door worden zou«. »Ja, zoo is het«, antwoordde hij en ten bewijze dat hij het gesprek goed onthouden had, voegde hij er nog aan toe»en toen heb jij er op gewezen dat we in het werelds sche leven goed onderscheid moesten maken tusschen het zondige geestelijke leven, dat onder de macht van den duivel staat en het stoffelijke 1 even, waarin wij allen sfaan.« »Juist, je hebt het goed onthouden»», zei ik, »en je zult nu wel begrepen hebben dat een kind van God die stoffelijke wereld niet j behoeft te ontvlieden, zooals de kloosterlingen en de kluizenaars dat meenen te moeten doen. God schiep den mensch naar ziel en lichaam en vereenigde daarin dus de geest en de stof. En als eenmaal de Zoon des Vaders op de wolken komen zal om de menschheid te oor» deelen, dan zullen de stoffelijke lichamen uit de graven opstaan en Job zegt met blijdschap »ik zal met dit mijn vleesch God aanschou» wen«. In de schepping heeft God gewild dat de mensch zou bestaan uit ziel en lichaam en in de herschepping zullen de kinderen Gods weer met hun ziel en lichaam, maar smetteloos rein op de nieuwe aarde wande» len. De duivel vermag niet hieraan iets af te doen. Gods scheppingsplan zal vei wezenlijkt worden, al moet het dan ook ten slotte door den dood. Maar als het zoo staat da i begrijp je wel, Piet, dat Gods volk reeds hier op aarde een taak heeft ook ten opzichte van het wereldlijke leven. Gods volk mag zich niet over geven aan wereldmijding, maar zijn groote taak is wereldivi/'ch'ng. En in die we» reldwijding speelt de politiek nu een groote rol. Je moet niet denken, Piet, dat de politiek' zich uitsluitend met de stoffelijke dingen be» zig houdt. Zelfs waar het de stoffelijke dingen geldt, daar hebben deze nog meestal een gees» telijke basis. Voor eenigen tijd hoorde ik een onzer voormannen zeggen dat de meeste men» schen er niet aan denken dat een zuiver ma» terieel werk als het sluitend maken der be» grooting een echt geestelijke grondslag heeft Immers zegt ons Gods Woord op vele plaatsen van de Heilige Schrift, dat het onze roeping is de uitgaven naar de ontvangsten te regelen. Vie méér uitgeeft dan hij ontvangt, maakt schuld en wie hierin geen verbetering brengt zondigt tegen het gebod »Gy zult niet stelen*Hier heb je als een eenvoudig bewijs dat de politiek in haar diepste wezen wel degelijk iets te maken heeft met het geeste» lijke leven. Maar hoevele dingen zijn er niet in de politiek die rechtstreeks met het gees» telijke leven in verband staan. Daar heb je b v. de Justitie, het strafrecht. De ongeloovige zegtde misdadiger moet gestraft worden opdat "hij zich verbetere, maar de Christen zegtneen in de eerste plaats moet de mis» dadiger gestraft, opdat het kwaad gewroken worde en het recht gehandhaafd blijve. Je voelt wel dat hier geheel verschillende lementen het strafrecht beheerschen en nu .cigt het er maar aan of ons volk in Christe» lijken zinde politiek gevoerd wil zien of, dat het zich ten opzichte van de politiek »neu= traal« houdt. Is het laatste 't geval dan over» heerscht óók het ongeloovige principe in de politiek. Zoo staat het ook met de doodstraf dat feitelijk staat of valt met de reeds ge» noemde verschillende principen in het straf» recht. Ik noem nog de huwelijkswetgeving. Gaat maar eens na, wat in het buitenland waar de Christelijke politiek geen invloed heeft, van de huwelijkswetgeving terechtkomt. En dan het onderwijs, wat zou er van het onderwijs zijn terecht gekomen, Piet, wanneer .het Volk van God zich er buiten had gehou» den en het onderwijs beheerscht gebleven was, door de zoogenaamde neutrale richting. Niet de opvoeding die jij als ouder, maar die welke de staat wil, zou het kind gegeven zijn. Ik zou veel meer kunnen op noemen, maar dit is genoeg om te bewijzen dat de politiek niet »werelds« is, zoo als jij zegt En nu, stel ik deze ééne vraagwanneer je nu eens niet klaagt, dat de Christelijke politiek zoo weinig gedaan heeft en dat ze veel meer kan doen, maar wanneer je je nu eens indenkt dat het Christenvolk zich eens geheel onthouden had en alles maar had overgelaten aan de men» schen voor wie Gods Vioord geen richtsnoer in het leven is, wat zou er dan van ons landje terecht gekomen zijn En dan antwoord ik dat die wereld mijding van Gods Volk oor» zaak zou geworden zijn, dat het staatkundig leven het maatschappelijk leven, het sociale leven, ja zelfs school en huisgezin beheerscht zou zijn geworden door de beginselen van het ongeloof, de vraag blijft zelfs gewettigd of tenslotte het vrije kerkelijke leven nog niet in het gedrang gekomen zou zijn. De dertiger jaren der vorige eeuw, toen ons volkje ook buiten alle politieke leven stond zijn we nog niet vergeten. En bij alle gebrek in onze Christelijke politiek mogen we nu Gode zij dank toch nog spreken van eenige wereld üvijding. De beginselen van het Woord Gods leggfiri nog eenigermate beslag op ons poli» tieke leven Wij inogen nog spreken van een Christelijke staatkunde. Bovenal hebben we nog cfln Christelijke viijheid, mogen we de Christelijke beginselen voor kerk, staat, gezin en school nog propageeren. En nu ben ik met"je eens dat de Kerk als instituair lichaam zich buiten het staatkundig leven heeft te houden. We zijn geen voorstanders van een kerkstaat, zooa.ls Rome waardoor we tenslotte tot de noodlottige consequentie zouden moe» ten komen der vreeselijke ketterverbranding. Maar wel hoort de Christelijk politiek in de predikatie en het gebed der gemeente gedacht te worden. En is er een predikant die naast zijn ambtelijk wat nog tijd en kracht van God ontving om zich aan de Christelijke politiek te geven. Laat hij het doen, want kerk en Christelijke staatkunde vinden tenslotte hun vereenigings punt in de geopenbaarde wil Gods, in het Woord des Heeren.o. 'k Keek Piet eens vragend aan Hij zat stil met de hand onder 't hoofd te luisteren. »Wat denk je van deze dingen vroeg ik. »Ik moet er nog-eens over denken,was zijn antwoord, en toen hij vertrok gaf hij me een stevige handdruk. Je vriend PLAATDORP. De Copie van Ingezonden Stukken die niet gi plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buit«| verantwoordelijkheid van Redactie en UitgevM yiijnheer de Redacteur! Aan mijn vrijwillig op mij genomen ver» pli'chting, den laatsten Vrijdag van iedere maand rekening en verantwoording te doen over ingekomen gelden, bestemd voor de zoo lijdende doktersweduwe in Dresden, heb ik 'niet voldaan, omdat ik op tijding uit Dresden wachtte, waarheen de eerste f 50 zijn verzon» ■den sedert 17 November. Nu er een antwoord juist hedenmorgen binnenkwam, kunnen we ons van een dub» bele taak Awijten, indien we Uw gastvrijheid weer mogen inroepen voor eenige plaatsruimte. Sedert 31 October ontvingen we met vrien» 'delijken dank uit M. van mevr. I.. f 2,50; mej. v. d. R„ f 2.50; I. B. f 2.50; N. N.weer f 1 voor het tweede 50»tal guldens; uit S". van mej. K. f 1 L. C. f 1 uit O. T. van .N. N. f 2; uit N. T. van N. N. f 2;uitden B. van N. G. f 2 en ten laatste, maar lang niet het minste: uit Melissant van de schooi» kinderen f 6 50. Hartelijk dank aan de onderwijzeres, die zich de moeite gaf voor het geld te willen zorgen, maar ook veel dink aan de kinderen en hun ouders. Er is nu ontvangen f 22. In totaal f 61.36. We hopen dat de volgende f 50 voor De» cember spoedig verzonden kunnen worden, want dat de eerste 83 rentemarken gauw wa» ren uitgegeven, laat zich verstaan. Wat las ik uit haar brief met groote vreugde dat ze voor haar 3»jarig zoontje een wollen pakje, wollen kousen en een paar schoentjes had kunnen koopen, voorts eieren, melk, brood, boter en l'/2 mud steenkolen. Zoodat een winter zonder eenig vuur haar dit jaar wordt bespaard. Ik wil nog op een bijzonderheid wijzen. De voorraad kunst» naaldwerk had zij vlug voor weinig geld ver beneden de waarde moeten verkoopen, daar zij absoluut niets meer had om van te leven. En toen het laatste handwerk verkocht was en er geen Uitkomst scheen, toen kwam de de aangeteekende zending van Goeree en Overffakkee. »Wer auf den lieben Gott vertraut der hat auf keinen Sand gebaut«. »En deze groote waarheid heb ik met mijn kind ervaren. God heeft zich aan mij, (door die gave uit Holland, geopenbaard». In deze woorden is de dankbaarheid vervat Recianrssï-IVSededleeSsïigen. 40 cent per regel Zoo ja, dan is het nutteloos Uw tijd te verbeuzelen aan de symptomen de oorzaak dient te worden behandeldDigestantia of middelen welke de spijsvertering op kunstma» tige wijze bevorderen, verminderen gewoonlijk de pijn door de gevoeligheid der maag te verminderen, doch zij zijn niet in staat indi» gestie te genezen. Het middel waaraan gij behoefte hebt i Gebismureerd Magnesium, waardoor het schadelijk zuur, dat het ongemak veroorzaakt onmiddellijk wordt onschadelijk gemaaktwaardoor de gisting wordt gestuit en het uitzettend gas wordt uitgestooten Het neemt de belemmering weg welke het werk der maag bemoeilijkt en stelt de maag in staat haar werk ongeholpen te verrichten. Gebismureerd Magnesium wordt voorgeschre» ven door dokters en klinieken, wat zij weten dat het doeltreffend is, en het is geenszins een nieuwe remedie, want gedurende het laatste tiental jaren heeft dit middel verlichting gebracht aan honderdduizenden lijders in dit land alleen. Wat het voor zoo vele anderen heeft gedaan zal het ook voor U verrichten schaf u daarom nog heden een flacon aan bij Uw Apotheker en neem eens de proef Gebismureerd Magnesium Dépot, Jacob Maris» plein 23, Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle goede Apothekers en Drogisten. Weigert alle vervangingsmiddelen. Let er op dat gij het.echte Gebismureerd Magnesium krijgt. van haar, die èn door den oorlog èn. door het verlies van haar man èn door haar uit» treden uit de Roomsche Kerk, waaronder zij zeer te lijden heeft, zooals ze letterlijk schrijft, een nameloos leed heeft doorstaan. Omtrent de Hollandsche keuken deelen we aan de belangstellenden mee, dat er nu een 70»tal dagclijksch voedsel ontvangen. Nog steeds wordt er van Flakkeesch geld barm» hartigheid betoond. Binnenkort gaan er wéér f 200 van den Haag naar Dresden, zoodat de voldoening gesmaakt wordt, dat het geld in» derdaad is besteed waarvoor het werd ge» schonken. Met dank voor de opname' en aanbevelend voor nieuwe giften (als één kind op een school voorgaat, volgen er meer) teeken ik mij, Mijnheer de Redacteur Uw dienstw. Sommelsdijk. P DE ZEEUW. Steunverleening aan Nederlanders in het Roergebied, Reeds zeer vele malen is door het Comité ter Uitzending van Nederlandsche kinderen, Dortmund—'s»Gravenhage, een oproep om hulp gedaan. Het resultaat hiervan was' wel bevre» digend, doch nog niet toereikend om afdoende hulp te kunnen verleenen. De winter Heeft reeds zijn intrede gedaan en zich daarbij duchtig doen gevoelen. Ge» lukkig zijn wij nog in de gelegenheid ons behoorlijk te voeden, te kleeden en te ver» warmen maar velen onzer arme landgenoo» ten in het Roergebied hebben niets van dat alles. Slechts met zeer weinig schraal voedsel moeten zij zich tevreden stellen. Het Comité doet alle mogelijke moeite om het bestaan dezer ongelukkige menschen te verzachten. 2 wagons met levensmiddelen zijn als Sint»Ni» colaasverrassing naar het Consulaat der Ne» derlanden te Dortmund afgezonden, ter ver» deeling onder de arme en behoeftige Neder» landers, aldaar. Geachte lezer(es) bedenkt toch dat het onze landgenooten zijn, die daar in ellende verkee» ren. Het is te hopen, dat een ieder zal begrij» pen, dat hij, zooveel in zijn vermogen ligt, hier moet helpen. Het is een nationale plicht. Nederland, het gastvrije land, heeft reeds vele jaren getoond, iets voor zijn medemens schen te gevoelen en heeft dit ook met daden getoond. Zie b.v. de hulpactie voor Duitsch» land, Oostenrijk, Hongarije, Rusland, Japan, enz. Voorwaar, het is nu toch zeker den tijd om te toonen, dat wij ook onze landgenooten in het buitenland niet vergeten. Dringende hulp is noodig. Indien er niet spoedig wordt geholpen, ziet het er voor deze arme menschen treurig uit. Daarom wordt U allen opgewekt tot het zenden van een gift, hetzij groot of klein. De gelden worden be» steed voor den aankoop van levensmiddelen. Zeker, in goeden staat verkeerende gedragen kleeding is ook zeer welkom. Giften enz. kunnen worden gezonden aan het Algemeen»Secretariaat van het Comité, Stortenbekerstraat 21 te 's»Gravenhage. Indien een ieder medewerkt, is het moge» lijk dat tegen Kerstmis a s. de menschen al» daar, wederom een verrassing wordt bereid. Bij voorbaat hartelijk dankend, voor de eventueel te verleenen hulp. 1 lamens het Comité, C. F. POORTVLIET, Algemeen=Secretaris. Land- en Tuinbouw. De LandbouwsOnderlinge. Da maandelijksche groei van de L.O. en T.O. Op 1 November 1924 trad per provincie het hieronder vermelde aantal landbouwers als lid der I..O. toe. Provincie Groningen Friesland Drente Overijsel Gelderland Utrecht Noord»Holland Zuid=Holland Zeeland Noord»Brabant Totaal Aantal leden 8 11 9 5 8 3 11 6 13 3 77 Loon f 18030 f 8581 f 2155 f 2954 f 4693 f 1550 f11148 f 8182 f 9797 f 3800 f 70890 Per 1 November traden als lid der T.O. toe 27 werkgevers, uitbetalende aan loon f 24809. Sedert 1 November 1923 vermeerderde het aantal leden bij de Landbouw.-Onderlinge met 2597, uitbetalende f 3832990 loon. Tuinbouw» Onderlinge met 466, uitbetalende f 785338 loon. De Secretaris van de P.O C Overflakkee, A. W. KEIJZER Het moet wel zoo komen. Enorm groot is de hoeveelheid kali welke bij een goede oogst aan onze kleigronden wordt onttrokken. Zie hier een paar getallen. Een flinke oogst suikeibieten ontneemt den grond 220 K G. kali per H.A., dat is dus evenveel als in 1700 K.G. kainiet of in 1100 K.G. 20 kalizout zit. Aardappelen vragen ook ongeveer dit kwantum. Een ruime oogst voederbieten halen nog veel meer kali uit den grond, niet minder dan 450 K.G. of evenveel als in 3400 K.G. kainiet of in 2250 K.G. 20 kalizout zit 1 Als wij zien dat deze groote hoeveelheden kali van den akker worden weggevoerd, is het toch zeer logisch dat de tijd spoedig komen moet, of in zeer vele gevallen al is gekomen dat onze kleigronden te arm aan kali zijn om oogsten te kunnen krijgen welke de landbouwer tegenwoordig wenscht. De leer dat kalibemesting op kleigrond overbodig is zal dus spoedig tot het verleden behooren. Wat wordt de landbouw toch tegen» woordig krachtiger gedreven dan b.v. 50jaren geleden. Veel grootere oogsten en gewassen waarvan bijna niets in den grond terug komt. Het moet dus wel zoo komen dat den bodem kali moet worden toegevoerd om aan de hooge eischen, welke de kalihongerende gewassen, hier denken wij vooral aan suikerbieten, aard» appelen en voederbieten, hem stellen, te kunnen voldoen. Talrijke proefnemingen heb» ben dan ook aangetoond dat zeer vele klei» gronden te arm aan kali zijn om een redelijke oogst voort te brengen. Eigenaardig is bet in zoo een kleistreek de tijd mee te maken dat de kentering van kali» gebrek komt De verschijnselen ervan begrijpt menig landbouwer niet goed. Meestal zoekt men het in een stikstof» of fosforzuurgebrek, ook denkt men dikwijls aan een ziektever» schijnsel. Zco vertoonde zich op het eiland Goeree en Overflakkee opeens een eigenaardig gebrek in de uien, door mij vroeger al uit» voerig beschreven, in de Betuwe een gebrek

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 3