:in PUROL Rechtzaken Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. ttB II ATSCHAÏTÜ ZIE UOEHSDAfiiiOflB IN HOC SIGNO VINCES No. 3073 WOENSDAG 3 DECEMBER 1924 39ste JAARGANG estdagen IDELEN 1 W, BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers Statensectie Ridderkerk CADEAUX |onplaten 1 plaat CADEAU |n gereed fiN-DRüSTE CO O CO O a - a n -• e In een druk bezochte Alg. Vergade ring, waarin de a.s. propaganda breed voerig werd besproken en waarvan naar aller overtuiging groote kracht kon uitgaan, mits ook elke Kiesvereen. flink de hand aan den ploeg sloeg en deed wat haar heilige plicht en roeping is bewust van den komenden, zwaren, doch immer principieelen strijd In deze Vergadering vol belangstel ling voor de Urgente Vraagstukken Vaccinedwang, beperking van Wape nen en dus Defensie, Finanliën en Par lement, werd met bijna algemeene stem men de volgende Bestuursmotie inzake de Vaccinatie aangenomen De Anti-revolutionairen, in Sta tensectie RIDDERKERK, bij een te Rotterdam op 27 Nov. '24 spreken uit dat de A.R. partij altijd bezwaren gehad heeft en nog heeft tegen den bestaanden vaccinedwang; dat die bezwaren nog dringender worden indien aie dwang werde be zwaard waarom zij van oordeel zijn, dat onze A.R. partij zich tegen de ver zwaring met alle kracht verzette en geven van deze motie kennis aan de A.R. Kamerledenaan de A.R. Kiesv. in de Sectie Ridderkerk en aan de A.R. Pers. Gemeenteraad. RecIame-ëWededeelingeiio Plaatselijk Nieuws. de speciale St. Nicolaas-Etalagebij A. UflELHOUUlER - Ring A 89 - sommelsdijk Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent Fij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.- per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. )ND» en TREK» 'iNDOLINE'S - - MUZIEK* lurreerende prijzen, antocht zijn Tan een Muziek. daar alles is te tDELHARNIS. (GEL met 11 registers Ijaar schriftel. garantie ianufacturen len CADEAU AT 16 ►TTERDAM )ORBANKET 1,— per pond LANG WACHT ESMIDDELEN RESULTATEN, ELDE EISCHEN f 0 75 0.75 Iesch f 0.50 f 0.50 f 0 75 f 0.75 f 1.00 f 2.00 HEERD DROGIST flMELSDIJK ORG, WELKE VEE GEEFT ar Lende briek CHE iraat, letail AUX ffl w i n 3 (0 3 Schapers »vergissing«. Schaper trad op in Troelstra's plaats. Voor de politieke»leiders»Kamer»rede. Of het nu aan het schoeisel schort, ik weet het niet 1 maar zoo stond hij niet in Troel, stra's schoenen, of hij vergist zich. En leelijk ook 1 «Oorlog en Marineons kleine landje maar even 150 millioenl« ful» mineerde hij. Niet eens, maar herhaaldelijk. Ging er mee aan 't vergelijken. Moest met die 150 vooral es laten zien, hoe militairistisch wij toch wel waren. Had er nog blaadjes over vol Plotseling valt Duymaer uit «Man, waar haal je 't vandaan »Wat wou u zeggen «Wel, die honderdenvijftig millioen Toen rook »rood« lont «Hij bedoelt natuurlijk 105 millioen zei de Krabbelaar gauw. Dat was dun, want hij had het niet eens, maar herhaaldelijk gezegd. Maar 't was ook geen 105 millioen. Het was te zamen 95 millioen. En nu zegt Schaper wel, dat dit nog 95 millioen te véél is, doch dat is een smoesje daar ging het nu niet om. De vraag is, of wie Volk en Kamer voorlichten en advisee, ren wil, zoo onbesuisd te werk mag gaan, dat hij op de 150 millioen er maar even 55 bij fantaseert. Op zoo een kan men niet aan. Moet precies worden nagerekend, al wat hij zegt. V Gouden Kroon. De »Bond« heeft gejubileerd. »De« Bond van Ossendorp, voorheen Kete. laar 6. Co, de Bond van Nederlandsche Onderwijzers, die door de Tijd - niet de krant van dien naam 1 in 't goud is gezet, aan» gezien hij een halve eeuw bestaat. Hij heeft in dien tijd veel gedaan. Ook wel wezenlijk iets goeds. De positie van den klasse.onderwijzer, ofte» wel «hulp«»onderwijzer, zooals hij toen nog heette, was een halve eeuw terug, niet meer in overeenstemming met de veranderde tijds. omstandigheden en de »hoofden«»pacha's, die «hun« personeel drilden als de sergeant.majoor t zijn recruten deed, waren niet weinige in getal. Daaraan maakte de Bond een einde. Al was 't vaak op een wijze, met alle maat» schappelijke en christelijke deugden in strijd. En zoo volkomen heeft hij in de verhoudingen een ommekeer gebracht, dat hij dit jaar zelfs met een gerust hart de totaal getemde «hoof» den«, die nu «zoete jongens« geworden zijn, soms nog Bondscher dan de Bond zélftot zijn organisatie toelaten dorst. Maar nu een andere vraag. Nietwat heeft de Bond met de »hoofden« gedaan, dat weten we nu wel 1 maarwat heeft de Bond van de Openbare School gemaakt Het »hoofd« van z'n voetstuk stoo» ten en dat voetstuk aan gruzelementen slaan, dat verstond de «Bond« zeer wel, maar heeft hij ook de Schóól, zijn school, de Open. bare School op een voetstuk kunnen zetten De vraag beantwoordt zichzelf. Schouw om u heen, en zie Leg uw oor te luisteren, en hoor! Als in één jaar in Den Haag, 'k meen vijf openbare scholen gesloten moeten worden en in dertig geen «eerste klas« kan worden ge. vormd, dan is dat waarlijk niet alléén door de uitbreiding van 't bizonder onderwijs, want de kansen staan gelijk, ja in nieuwe stadswijken heeft de openbare school nog steeds de voor» gang, - Dan trekt ze niet sterk genoeg. Dan is er wantrouwen tegen haar. En dat dit zoo is hebben voor een zeer groot deel de onderwijzers van den Bond gedaan. V" Woord en daad. Tsjecho-Slowakij aan de spits Der beschaving, ontwapening enz. enz. Dit land, zoo las ik dezer dagen is totnogtoe het eenige, dat het bekende «Pro» tocol« van den Volkenbond geteekend heeft, dat den weg banen moet tót een ontwape. nings.conferentie in het volgende jaar. Trouwens, dat was te wachten. Voor Ts.'Sl. treedt Benes op De ministér.president en de schitterende woordvoerder voor de Ontwapenings»idee. Nu zal ieder dus wel denken Ts.'Sl. zélf is dus 'n heel eind op weg 1 Ja, dat kan men begrijpen Het land heeft een leger, een minister van oorlog enz. enz., zoo goed als élk land en deze laatste heeft rondweg verklaard, dat hij aan geen ontwapening dénkt of de omlig» gende staten moeten, minstens gelijk.óp, even» eens ontwapenen. Totzoolang, en zoolang hij minister is, zal hij zijn uiterste best doen, om te zorgen, dat zijn volk zich verdedigen kan. Dat is nu woord en daad. Laat het ons ter leering zijn V Vriendenkout. «M'n vriend, gij vergist u Ik zei het met zekeren nadruk. «Zou je dan niet met mij denken, dat ten» minste een déél van het volk, ik zeg nu niet de politieke kemphanenbent, maar het kalme, rustige, bezadigde nadenkende volk, zou je niet denken, dat die 't volgende jaar reke» ning zullen houden met Colijn's verdienste ten opzichte van ons nationaal crediethoe hij de Begrooting in evenwicht heeft gebracht eji den gulden heeft veilig gesteld «Amicereken er niet opde wissel be« driégtWordt op den stembusvervaldag niet uitbetaald «Je bent 'n echte pessimist «Neen, ik ben 'n realist; ik sta met beide voeten in de werkelijkheid. Ons volk vergeef zoo snel. Twee voorbeelden uit deze eeuw Toen in 1903 de dreigende stakings»anarchie door dr. Kuyper c.s. was bedwongen, zongen zeer velen zijn lof in 1905 werd hij op de meest schandelijke wijze verguisd. In 1914 was het Leger, dat ons mêe buiten den Oorlog hield, alles en nóg wat, nü is 't het mikpunt van veler spot. Zoo zal 't ook met Colijn gaan. Hij heeft gedaan, wat hij van Godswege zijn plicht achtte, maar mén» schengunst, neen die won hij er niet mee I« Zoo is 't 1 Zijn eigen geestverwan ten en die alléén steunen hem. Maar op dien steun, mannen broedersver» dubbeld en verdrievoudigd, heeft hij dan ook recht. V Bij Heyermans Graf. Soms is het moeilijk, Maar zelfs bij het graf, ja juist in 't aange» zicht van den dood, dient men waar te zijn. Ook aan 't graf van Herman Heyermans. Zonder voorbehoud kan elk onzer erkennen, dat hij een der grootste mannen is geweeest, wiens roem in vele landen der wereld is ver» breid een onzer eerste letterkundigen en stel» lig de voornaamste tooneelschrijver, die Neder» land in jaren, misschien in eeuwen heeft ge» had. 't Zou klein zijn, ook maar in iets zijn groot* heid te beknabbelen. Doch daarnaast verbloemen we evenmin, al is 't nu hier de plaats niet om het nader aan te toonen, dat van ons, christelijk stand» punt bezien, een groot deel van zijn werk en met name dat voor het Tooneel verderfe» lijk en zielvergiftigend is voor het volk. Dit te verzwijgen, als men geroepen is over Heyermans te spreken of te schrijven, zou onwaar zijn, al wordt het natuurlijk, staande bij de geopende groeve, gezegd in het woord dat daar 't best past. En daarom deed het ons goed, dat mr. Du» pare, die aan 't graf van Heyermans sprak namens en zeker ook wel na overleg met mi» nister De Visser, den gestorvene, terecht, hooge eere |gaf, die hem toekwam, maar 't óók uit» sprak, dat Z.E. voor Heyermans werken wél hooge bewondering koesterde, doch «afgeschei» den van de bepaalde tendenz zijner geschrif» ten of van de sociale bedoelingen welke hij voor oogen had«. Hier werd de grootheid geëerd. Doch ook de waarheid gehandhaafd. V' Stenhuis' stakings=theorie. Die zette hij dezer dagen uiteen. In het Nederl. Verbond van Vakvereeni» gingen. Staking van beambten in het Overheidsbe» drijf, acht hij n.l. zeer zeker geoorloofd. Wèl natuurlijk in laatster instantie. Als het z.i. niet anders kan. Als 't om zoo te zeggen om t leven gaat. Maar toch -. geoorloofd. En zijn meening heeft hij nog verduidelijkt door rond» uit te zeggen, dat tegen »Colijn« 's nu vast» gelegde salarisplannen zulk een algemeene sta» king gerechtvaardigd ware geweest. 't Spijt hem, dat 't niet kon. Er was geep eenstemmigheid genoeg Maar bij genoegzame deelneming zou Sten» huis ons gewis op een algemeene staking van al het Overheidpersoneel hebben getrakteerd, daar kwam hij rond voor uit. Anders gezegd, hij zou niet geaarzeld hebben het gansche Nederlandsche volk in zijn levens» slagaderen aan te tasten. Hij zou de wettige regeering, mede bij algemeen stemrecht in 't leven geroepen, op de knieën hebben willen duwen en het kleine procent Staatsbeambten koning hebben willen maken over het geheele Nederlandsche volk. Laten we onzen nek vrij houden van zoo tyrannisch juk. VERGADERING van den Gemeente» raad van OUDE TONGE op Dinsdag 25 Nov. des voorm. 10 uur. De voorzitter burgemeester v. Schouwen opent de vergadering waarna de notulen wor» den voorgelezen en onveranderd worden vast» gesteld. Ingekomen is een schrijven van Mr. Koert te Rotterdam berichtende dat de rechtbank aldaar het vonnis van het Kantongerecht be» treffende de kwestie.Camfens heeft bekrachtigd. De heer J. Overbeek verzoekt met ingang van 1 Dec. a.s. eervol ontslag als weger aan de weegbrug no. 1. B. en W. stellen voor hem dit onder dankzegging van de bewezen diensten op de meest eervolle wijze te verleenen. Con» form wordt met algem. st. besloten. De heer Polee, voormalig hoofd der school alhier, verzoekt schadevergoeding voor den tuinaanleg van zijn vroegere woning alhier. Wordt dit toegestaan dan zal hij afstand doen van zijn recht op restitutie van huishuur. De schadevergoeding stelt adressant op f 9. B. en W. willen het verzoek inwilligen. De heer BEIER (S. D. A. P.) stelt voor het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Conform dit laatste voorstel wordt besloten met 7 tegen 4 stemmen. B. en W. stellen voor op de beslissing van Ged. St. betreffende het beroep bij dit college ingesteld door de Christel, schoolvereen. tegen het besluit van den raad te weigeren gelden toe te staan voor de inrichting van een bijzon, dere school, thans appèl aan te teekenen bij de Kroon. De VOORZITTER deelt mede dat de meer. derheid van het college van B. en W. nog dezelfde bezwaren hebben als eertijds. De heer v. d. BOOGAART (A..R.) merkt op dat het z. i. niet veel zal baten al gaat de raad in hooger beroep. De VOORZITTER meent dat het toch te probeeren is. De heer v. LOON (A.»R.) gelooft ook niet dat dit hooger beroep een andere uitkomst zal geven dan het beroep op de Ged. St. Evenwel laat spr. ieder natuurlijk vrij het te probeeren. Het voorstel B. en W. wiordt in stemming gebracht en aangenomen met 4 stemmen tegen. Tegen stemden de H.H. de Wit (R.»K.), v. d. Boogaart, v. Loon (A.»R.) en Snijder (neutr.) De heer v. d. SWAI.UW (R.»K.) stelt voor dat deze zaak bij den Raad van State door dezelfde commissie (v. Schouwen en Snijder) zal bepleit worden als bij Ged. St. Conform wordt met algem. st. besloten. B. en W. stellen voor de jaarwedde van den weger no. 1 vast te stellen op een minimum van f 850 en voor den weger no. 2 op f300. Tot basis voor deze cijfers is genomen het 40 cent per regel. Ruwe en Schrale Huid DOOS 30, 60, 90 Cent. Bij Apoth. en Drogisten. f Pharm.Fabr A.Mijnhardt J Zeist MOND. ADVIES fl 1 Alle zaken behandelt het Bureau voor Rechtskundige Hulp Haagscheveer 5 (bij Hofplein) Telefoon 11862 Rotterdam Kantoor van 10-8 uur. Geen Bijkantoren gemiddelde bedrag over de laatste driejaren. Het bedrag dat hier echter boven komt moe t worden uitgekeerd, en wat er beneden blijft wordt door de gemeente vergoed. Het liefst zagen B. en W. deze regeling voor on» beperkten tijd vastgesteld, zoodat wijziging desgewenscht ten allen tijde kan plaats hebben. De H.H. v. SCHOUWEN (V.B) en v. LOON (A.R.) zagen liever het aantal jaren bepaald. Het voorstel B. en W. in stemming gebracht wordt aangenomen met de stemmen der beide laatstgenoemde heeren tegen. Naar de betrekking van weger aan de fair» bank no. 1 hebben gesolliciteerd de H.H. M. Andriese, M. Buskop, C. Gebraad, J. Les en C. Vogelaar. Benoemd wordt met 7 stemmen C. Vogelaar. Als weger no. 2 wordt met algem. st. be» noemd C. Gebraad. Betreffende de overneming van een stuk grond naast den Wilhelminaweg wordt op voorstebv. Loon besloten, om deze zaak eerst eens te bespreken met het polderbestuur. Deze zaak wordt dan nog aangehouden. In verband hiermede wordt ook aangehou» den de aan te gane geldleening voor de Cen» trale verwarming en voor de Julianaweg. Toestemming wordt verleend tot wijziging van de gemeentebegrooting 1924. Met aigem. st. wordt besloten het tekort op de cursus voor volwassenen door een ge» meentesubsidie te dekken. De VOORZITTER deelt mede dat hem aangeboden is door iemand dat deze voor f 1000,— de straatreiniging voor zijn rekening wil nemen. De heer BEIER (S.D.A P.) vindt dit bedrag te laag. Besloten werd dit aanbod te aanvaarden. Tegen stemden de H H. Los, v. d. Berg en Beier (S.D.A.P.) Sluiting. SOMMELSDIJK. De ontvanger der Re. gistratie, de heer J. Wolfswinkel, is benoemd tot plaatsvervangend kantonrechter in het kanton Sommelsdijk. Van de buurtschap Kralingen kwamen tot op heden 22 aanvragen in voor z.g. huis» slachtingen. De landbouwersknecht J. H. had het ongeluk in een landbouwschuur uit den tasch te vallen. Zijn knie begon zoodanig op te zetten, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was en hij zijn werk voor eenige dagen moest staken. (Adv.) MIDDELHARNIS. De landbouwer C. de Graaft' heeft zijn boederij over gedaan aan den landbouwer J. Koert te Nieuwe Tonge. De vorige week zijn alhier verscheept 1200 H.L. koepeen en circa 500 H.L. ajuin. De laatste suikerbieten zijn Maandag aan de kaai aangevoerd door den landbouwer W. But, zoodat hiermede de campagne ge. eindigd is. St. Nicolaas zal zijn jaarlijksch bezoek aan de Bewaarschool brengen op Woensdag a.s. 2 uur. Het hooge bezoek waarnaar steeds in blijde spanning uitgezien wordt, zal gepaard gaan met de vertooning, waarin op kinder, lijke wijze de geschiedenis van «De gelaarsde kat« en de lotgevallen van Jan Klaasen weer» gegeven zullen worden. Dat ouders gaarne 't genot van hun kinderen gadeslaan is te be» grijpen, doch .met het oog op de beperkte ruimte, is het ónmogelijk iedereen toe te laten die van zijn belangstelling blijk wil geven. Met veel berekening kan er plaats gemaakt worden voor één persoon uit elk gezin der schoolgaande kinderen, vertrouwende dat ieder zich schikken zal in 't belang van goede re» geling. Dat de kleuters prettig feest mogen vieren DEN BOMMEL. Heden Maandag meld» den zich 6 werkloozen bij de Arbeidsbemid» deling. Aan de haven alhier werden de vorige week 255 H.L. uien, 472 H.L. aardappelen en 200 H.L. peen vervoerd. De Regenmeter gaf over de maand Nov. een neerslag van 17 m.M. tegen 67,5 m.M. in dezelfde maand van het vorig jaar. OOLTGENSPLAAT. In de maand Nov. hebben 115 huisslachtingen plaats gehad. De oudste inwoner dezer gemeente Cor» stiaan Korteweg Pz. is in den ouderdom van 99 jaar en 8 maanden overleden. Mej. van der Ende onderwijzeres aan de Openbare School no. 2, werd zoodanig door een aap gebeten, dat de hulp van Dr. Entz moest worden ingeroepen. Dhr. L. van der Vlugt behaalde te 's Gra» venhage het diploma Boekhouden van de Vereeniging van Leeraren. OUDE TONGE. B. en W. maken bekend dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift van W J. Breeman om in een perceel aan de Nieuwstraat een rijwielherstelplaats temo» gen oprichten. De ontvanger der directe belasting alhier is in gelijke betrekking benoemd te Rijssen. De brigadier der rijksveldwacht E. D. Piguillet is van hier vertrokken naar Middel» harnis als Majoor. Bij een twist tusschen C. v. F. en J. N., kreeg C. v. F. een slag op het hoofd zoodat hij bewusteloos ineen zakte en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Onze dorpsgenoot J. Mulder is van hier overgebracht naar een opvoedingsgesticht te Steenbergen. NIEUWE TONGE. De prijs van de uien daalt nog steeds. Zoo nu en dan verneemt men dat er nog f 3.25 wordt geboden. De handel is dan ook zeer traag. De perceelen bouwland, groot 413.50 H.A. liggende aan den Duivenwaardenweg en in huur bij den heer J. Mosselman, zullen op Dinsdag, 9 December a s. publiek worden verkocht. De ziekte onder de biggen neemt alhier steeds toe. Van één landbouwer stierven er binnen een paar dagen 6. Voorzeker niet on» belangrijke schadeposten. Aan|den heer G. Campfens te Sommels» dijk is vergunning verleend tot het bouwen van een woning aan den Stovendijk, alhier. Vermoedelijk zal aanstaande week een aanvang worden gemaakt, met het circuleeren van de lijst, bij de ingezetenen, voor het aanschaffen van een ziekenauto op flakkee. Laat N. Tonge toonen door milde offers, dat er voor zoo'n nuttig vervoermiddel nog flinke beurzen gevonden worden, en om vooral toch niet achter te staan bij andere plaatsen van flakkee. Men mag toch onze gemeente wel als een der welvarendste plaatsen van dit eiland aanzien Door de Gem. Zangvereeniging »Apollo« zal half December een uitvoering worden ge» geven in de zaal van Hotel De Rroon, al. hier. Door zijne Excllentie den Minister van Financiën, is aan den Heer P. Keijzer, boek. handelaar, alhier, overeenkomstig art. 4 der Zegelwet 1917, vergunning verleend, voor den vei koop van gezegeld papier en plakzegels. Aan het tramstation alhier zijn dit jaar bijna vijf millioen K.G. suikerbieten aange» voerd. Voorzichtigheid aanbevolen J.I. Zaterdag reed de autoverhuurder uit Oude Tonge, Pul» leman, met vaart tegen den hondenkar van dhr. J. te Middelharnis, waardoor de kar in

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 1