HEBTU ADVERTENTIES? KOMT! Kerk en School. n A. UIIELHOUUIERRing 99 - SOIYIMELSDIJK Burgerlijke Stand. Visscherij. Rechtzaken. Binnenland. Geplengd Nieuws. ALLES GELEZEN? OOK DE gelijk, want Hij is eenig niemand kan Hem gelijk zijn. HERST. EVANG." LUTH. GEM. De aanvoer van suikerbieten aan de has yen alhier is thans ten einde, de laatste bies ten werden aangevoerd door den landbouwer W. Hagens, ook de verscheping schiet goed op. Op Zaterdagmiddag 6 December a.s. zal door het bestuur van den polder Dirksland c.a. de verpachting van het grasgewas groeiende langs de wegen en dijken van den polder plaats hebben. Zie tevens de advertentie in dit blad. MELISSANT. De prijs van de uien is dalende. Men besteedt slechts 3.25 a f 3 50 per mud, terwijl de prijs van de aardappelen f 5.50 per H L. bedraagt. HERRINGEN. Het aantal aangevoerde bieten bedraagt alhier in de afgeloopen cams pagne ruim 8'/2 miilioen. Prijzen der aardappels en ajuin zijn alhier f 5,— en f 3,25. Er wordt weinig verhandeld. Naast het beurtverkeer werd particulier 600 mud aardappelen met eenige balen uien vers voerd. Een flink resultaat. De alhier gehouden inteekening tot aanschaffing van een ziekens auto op dit eiland heeft een uitkomst opges leverd van f 644,40. Wanneer in verhouding tot het zielental en draagkracht de andere gemeenten van dit eiland meewerken, dan is het voorgenomen plan zeker uitvoerbaar. 4 Aan den heer Aren Verschoor, ingeschres vene voor den dienstplicht lichting 1922, uit deze gemeente, is met ingang van 1 Februari 1925 voor een jaar vrijstelling van den diensts plicht wegens kostwinnerschap verleend. Tot bestuursleden der IJsclub «Herkin» gen« zijn met meerderheid van stemmen ges kozen de heeren J. L. Coenradi en K. Witvliet. STELLENDAM. De vorige week werden van hier verzonden 60 balen uien, 100 H L. aardappelen, 140 H L. koepeen. Maandagmorgen is van hier naar 't Zies kenhuis »Eudoia« overgebracht 't 7sjarig zoons tje van J. van Seters, alhier, tot 't ondergaan van een operatie. De prijzen voor de veldvruchten zijn hier als volgt: uien f 3.50 per 60 K.G, f 5.50 voor de H L. aardappelen en £0.70 per H.L. koepeen. Heden zijn door den landbouwer L. van Beek de laatste suikerbieten aan de kaai aans gevoerd. Bij gunstig weer zullen de bieten wel voor 15 Dec. a.s. scheep gedragfen zijn Donderdagmiddag had dqfjséhippefsknecht T. v. d. Ree het ongeluk in de haven te vallen. Met de schrik en een nat pak liep dit ongeval voor hem af. Door B. Kanters is een zalm gevangen van 25 pond. Een aardig buitenkansje. GOEDEREEDE. Het dienstmeisje B. v. W. had het ongeluk zoodanig haar arm te branden, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. ,e, Op de b^ide weegbruggen zijn ruim 7,000,000 R. G. bieten gewogen. Goeree in het duister. Het licht op den toren is gebluscht en verplaatst naar de duinen. Voor de juin wordt f 3 50 per 60 Kilo besteed, er was Donderdag maar order om 300 X 60 Kilo te koopen. J. v. d. H. is beboet voor f 5 vanwege het rijden met een werkmansfiets van een ander. OUDDORP. Onze dorpsgenoot, de heer C. Flikweert, slaagde Dinsdag voor het diplos ma machinist bij de sleepvaart. De jongedochtersvereeniging Dorcas heeft week aan week het geheele jaar door kleedes ren gemaakt voor de arme weesjes in het Geu» zengesticht te Brielle. Wie van al dat vervaars digde wat zien wil, ga a.s. Woensdag des avonds te 7 uren eens kijken in het vergaderlokaal, en gij zult verbaasd staan over de ijver en toewijding van deze jongedochters. En als zij dan straks aan uw woning zich vervoegen, geeft gij met blijdschap uw gift, opdat het werk voortgezet kan worden. De Muziekvereeniging wil in het begin van Dec. een uitvoering geven voor begunsti» gers en genoodigden. 1f De verhuring van tuingrond n 1. perceels» gewijze op de kweekerij »De Dolphijn« jheb» ben hooge huurprijzen opgebracht Voor een huurtijd van 5 jaar gingen de perceelen van gemiddeld 50—90 gulden per gemet van de hand. Voor een stuk bouwland gelegen aan den Langendijk was als hoogste inschrijver W. Anthonnisse a f 121 per gemet, perceel 2 gele* gen aan Jillesweg H. Hoek tegen f 126 per gemet. 1f Volgens de nieuwe politieverordening mogen de winkeliers geen sigaren of sigaretten verkoopen aan kinderen van 13 jaar en daar onder. f Tegen KI. A. is processverbaal opge» maakt wegens overtreding van de polders verordening om buiten het spoor te rijden. f Voor de uien besteedde men heden f 3,— per baal van 60 kilo en voor aardaps pelen al naar gelang van soort 5—6 gulden per mud van 70 K.G., paardepeen f 0,70 per müd. Dit product komt hier zeer sporadisch voor. -j* Wegens het overlijden van C. Grinwis is als matroos op de alhier gestationeerde reddingsboot aangesteld de heer C. Bakelaar. J- Naar men zegt worden de cichoreis wortelen tegen f 20,— per 1000 K.G. opges kocht. In een exceptioneel geval nog iets hooger. j De bietencampagne behoord hier weer zoo zachtjes aan tot het verleden. Alleenlijk is het nog wachten op meerder schepen om de bieten te vervoeren. Niettegenstaande er dit jaar veel millioenen kilo's zijn vervoerd zijn de wegen in de beste conditie gebleven, wat toegeschreven mag worden aan de bepalins gen uitgaande van de polderbesturen. Ook wij epricieeren dit ten zeerste. HELLEVOETSLUIS. Donderdag 4 Dec. a.s. zal de opzichter der Genie aanbesteden. Het onderhoud van het Voornsche Kanaal over het jaar 1925 en 1926. Raming f23,000. GODSDIENST OiïT E N I N G E N OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 30 Nov. 1924 NED. HERVORMDE KERK. Sommelsdijk, 's av. 6 èur Ds. v. Montfrans. Middelharnis, v.m. 9.3Q en 's av. 6 uur Ds. den Oudsten. Stad a. 't Haringvliet, ,v.m. 9 uur Ds. Pols huijs en nam. 2 tiifr ïeesdienst. Den Bommel, v.m. 9,30 nur Ds. v. As van Dirksland. Ooltgensplaat, n.m. 2 uur Ds. Bax van Oude Tonge. 3 Langstraat, v.m. 9 en p.m. 2 uur dhr. Vetter. Oude Tonge, v.m. 9,30 uur Ds. Bak, Nieuwe Tonge, v.m. 9.30 Ïeesdienst 'en n m. 2 uur Ds Polhuijs v. Stad a. 't Haringvl. Dirksland, v.m. 9.30 lédfedienst en 's av. 6 uur Ds. v. As. Melissant, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Kloots (Oogstcoll.) Goedereede, v.m. Ds. de Gidts. Ouddorp, v.m. Ds. v. Montfrans van Soms melsdijk (Dankst. v. 't Gewas) n.m. leesd. Oostvoorne, v,m. 10 uur Ds. Brinkerink. Oostvoorne (Evang.) v.m. 9.30 uur dhr. van Drunen. Rockanje, v.m. 10 uur Ds. Witkop. (Doop) NieuwsHelvoet, geen dienst. Hellevoetsluis, v.m. 9,30 Ds. Knottnerus van Brielle. Nieuwenhoorn, v.m. 9.30 uur Ds. de Voogd van der Straatten. Oudenhoorn, v.m. 9.30 uur Ds. Feenstra. Heenvliet, v.m,. 9,30 uur Ds. D. v. d. Nieuwens huijzen van Hekelingen. Abbenbroek, v.m. 9.30 uur Ds. Wanrooy. Zwar ewaal, n.m. 6.30 uur Ds. Bartsra. Vïerpolders, v.m. 9.30 uur Ds. Priester van Nieuw Helvoet. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. G. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9.30 en n.m. 5.30 uur Ds. de Graaff. Ooltgensplaat, v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. de Lange. Melissant, v.m. 9.30 en n.m'., 2 uue dhr. van der Lugt. Stellendam, v.m. 9,30 en nam. 6 uur Ds. Bous ma van Rijsenburg. Hellevoetsluis, v.m. 9.30 uur geen dienst en n.m 5 uur gem. dienst Ds. Westerhuis- NieuwsHelvoet, v.mi 9.30 uur gem. dienst Ds- Westerhuis en mm. 5 uur geen dienst- GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ïeesdienst. DOOPSGEZINDE KERK OiMÜorp, v.m. en 's av. Ds. Kooimans. Van de overige gemeenten geen opgaaf. MIDDELHARNIS. Dinsdag 2 Dec. zal in de Zondagsschool optreden Ds. Paauwe uit 'ssGravenhage des nam. 5.30 uur. Tot notabelen in de' Ned. Herv. Kerk zijn gekozen de héerenj v. d. Sluis, S. Verhage en Adr. Sahellevisi De heer L. Vroegs indewmj is'fcerkozen als Kerkvoogd. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Aan de beurt van aftreding als notabel in de Ned. Herv. Kerk zijn de heeren J. Huizer Kzn., L. Braber Mzn. en C. Maliepaard. OOLTGENSPLAAT. Tot ouderling in de Hervormde Kerk werd herkozen A. defiruin, en gekozen in de plaats van P. den Braber Lzwt'lke zich niet herkiesbaar stelde, Cor Kortew.eg Laurenszoon, tot diaken werd hers kozen D Intveld. Aan nagiften is in de Gereformeerde Kerk nog gecollecteerd f 40Ö, zoodat de oogsts collecte bedraagt f 1500. Bij de op heden 27 Nov. gehouden can» didaatstelling voor een Notabel, vacature L Dorsman Jz zijn gesteld G. van Nimwegen Jz. en J. E. Smits. De stemming zal plaats hebben Donderdag 11 December van 9—12 uur. NIEUWE TONGE. De oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk, alhier, 'Leeft f 416 opges bracht. «1 1 DIRKSLAND. Aan Mej. H. Hotzes, tijd. onderwijzeres aan de Bijz. School alhier, is thans als zoodanig eervol ontslag verleend. HERRINGEN. Op a.s. Woensdag des avonds van 7 tot 8 uur hoopt de ontvanger der Ned. Herv. Diaconie zitting te houden in de cons sistöriekamer tot ontvangst van tuinhuur en landpachten. D V. zal Ds. de Blois van Vlaardingen alhier een dankstond leiden voor de oogst. Alsdan zal er des morgens, 's nam. en 's avonds dienst worden gehouden bij de Geref Gem. MELISSANT. In verband met de afwezigs heid van Ds. Baarslag hoopt in de Ned. Herv. Kerk Zondag a.s. op te treden Ds. J. J. Kloots van Zwammerdam. Zoowel des voormiddags als des avonds zal dan oogstcollecte worden gehouden. De volgende week zullen in de Ned. Herv. Kerk geen catechesatiën worden gehous den. OUDDORP. Naar wij vernemen zal het nieuw benoemde Hoofd der Gemeenteschool No. 1 half December zijn betrekking aans vaarden. j- Zoowel 's morgens als in den namiddags dienst zal in de Ned. Herv. Kerk de oogsts collecte gehouden worden. f De consulent Ds. de Gidts van Goedes reede hoopt a.s. week de catechisaties die deze week niet konden plaats hebben, weer voort te zetten. NIEUW HELVOET. Propaganda avond. Dinsdagavond trad voor de Jongelingsvereen. op G. G. »Calvijn« op den Weleerw. Heer Ds J. E. Vonkenberg met de rede: Uw tijd, Uw taak, Uw tact.« Op gebruikelijke wijze opende de Voorz. vr. C. Graafland deze, vergadering waarna hij de aanwezigen hartelijk welkom toe riep en vervolgens het woord gaf aan Ds. J. J0. Von» kenberg. Spr. begint er op te wijzen dat men "&hier in alle kringen bezig is om onze tijd te kwas lificeeren. De eene noemt het de tijd van het kind, de ander de tijd van de techniek een derde de tijd van den arbeider enz. doch Spr. noemt het de tijd van de wrake Gods. Reeds Jezus heeft in Zijn Woord n.l. in Math. 16: 22 hiervan gesproken dat Hij eens zal komen met wraak Schier overal merkt men dat de mensch zich gelijk wil stellen met Christus. De menschen trachten hun ideeën te vormen naar God, zij vergelijken zichzelven met Hem. Zij willen Hem gelijk zijn. Doch dit is onmos Jezus zegt hetzelf dat het de tijd der wrake is Hij heeft gezegd »Mij komt de wrake toe« Die wrake bestaat hierin n.l. om Zijn majes» teit te herstellen, om te komen tot volkomen rechtsherstel. Geen wraak uit bitterheid of uit hartstocht leidt tot volkomen heiligheid maar alleen de wrake uit het Wezen Gods die zich alleen in volkomen heiligheid uit. Uw tijd aldus Spr. is de tijd van de wrake Gods. Verwarring heerscht er op godsdienstig ten rein. De lijn die wij volgen moeten is bijna onzichtbaar doch de lijn van de wrake Gods schemert tusschen de anderen in. Het is verschrikkelijk om in uw tijd te leven, want het is een donkere tijd, met een nog donkerder toekomst. Deze tijd is geen overgangstijdperk, zooals sommigen leeren. De vraag rijst omhoog, of de doodzieke maatschappij zal genezen, of dat God ze nog dieper zal slaan met ziekten, ja verdelgen zal tot den dood. Haat eh nijd, afgunst en verguizing in stand en klasse vergiftigen het leven. Massa gaat tegen massa. De arbeiders tegen de patroons. De arbeiders hebben het-bevel van «Proleta» riërs, vereenigt U« opgevolgd. Met dit alles is verwarring gekomen. On» geloofden revolutie treden op den voorgrond en de maatschappij wil niet meer bij het Woord vari .C?od leven. In plaats met de noo.den en behó'èïten te gaan naar het bidvertrek, tracht men zfth te bevredigen in de danszaal. Door de losbandigheid tracht men de wrake Gods te verdoezelen. "Spr. vraagt zich af of deze losbandigheid vootafgaat aan de algeheele afval, of dat zij een losbandigheid is, die voorafgaat aan een Reveil. - Spr: hoopt van het laatste, want steeds moet men er op aandringen, dat het geestelijke op den voorgrond komt. Ons hart moet hunkeren naar 4risch geestelijk leven, dat ons brengt op den weg, die wij bewandelen moetendat geestelijk leven, hetwelk, onjstaat door nauw» keurig onderzoek van Gq<|s Woord. Na het zingen van Ps. 118 8 wijst spr. er op, dat wij in dezen tijd geroepen worden tot on.e taak. Verflauwing der grenzen is overal merkbaar vc Wat wij Zaterdagavond in onze etalage vertoonen, is op ons eiland nog nimmer gezien 1 SPECIAAL ST. NICOLAAS CADEAUX (adv.) Onze tijd heeft mannen noodig die pal staan in hun wapenrusting. De Reformatie in 1834 en 1886 en de Kerkhervorming der 16e eeuw heeft zulke mannen gekend. Daarvoor dient de jongeling te luisteren naar de stem des Heeren, te letten op de tees kenen der tijden en op de loop der historie. Zij moeten leeren de eeuwige beginselen. Onze tijd vraagt naar mannen uit één stuk, gehouwen uit het graniet van het Calvinisme. Wees wat ,gzijt «Calvinist. Het Calvinisme zal niet uitsterven want God kan j^oor een kleine schaar groote daden doen. Daarom kunnen ,yrij in onzen tijd, de Jeugds organisaties, die bes(udeeren de Calvinistische beginselen, niet missen. De organisatie der rijpere jeugd is bij ons uitstekend in orde. Jong. Vereen., Knapen verg. Meisjesvereen. zijn nauw aangesloten. Bij andersdenkenden is dit ideaal nog niet verwezenlijkt Dit vindt zijn oörzaakrdatTiet Calvinisme zooTï groote kracht bezit. De kern, de pit, het merg, de nerf van het Calvinisme is de eere Gode geven in alles. Vervolgens wees hij op het groote nut der J. V., daarmede in verband wekte hij de ous ders, ambtsdragers en leden der Kerk tot be» langstelling bij die arbeid op. De Jongeling staat bloot aan allerlei gevaren, op de Jong. Ver. wordt hij onderlegd in de waarheid; daar wordt hij voorbereid op de paden die leiden tot God. Wanneer het volk zoo niet onder* wezen wordt verliest het zijn geestelijke goe» deren en daarmede verliest hij alles. Met een enkel woord wijst Spr. op de tact die wij te voeren hebben in al deze dingen. De tact is de geestdrift, wanneer wij die niet bezitten in al ons strijden, zoo is al ons strijden ijdelheid. Evenals een David tegen een Goliath moe» ten wij handelen. Er moet zijn eenheid van overtuiging, een* hek! van het Calvinistisch beginsel. Na het uitspreken van deze bezielende rede eindigde onze ouden voortrekker en Direc» teur van den Bond van Jong. Ver. op Geref. Grondslag na te laten zingen Ps. 73 14 met dankzegging. Met blijdschap kan de Jong. Ver. op dezen avond terugzien. Het was .voorwaar een pro» paganda avond. NED. HERV. KERK. BeroepenNaar Balk Ds. C. Luigkeek te Reitsum Naar Zoelmond Ds. A. H. de Wit te UitwijkNaar Utrecht Ds. J. C. Roose te GroningenNaar Brielsch Nieuwland dhr H Stolk Cand te UtrechtNaar Bergeijk Ds. F. W/C. L. Schulte te geerden; Naar Uits huijzen dhr. J. E. Steenbakker Morilijon Loijs sen te Holten. n..- Aangenomen Naar Warns Ds. E. A. Las zonder" te TrichtNaar Steenbergen Ds. J. Slot te Lekkerkerk. GEREF. KERKEN. Beroepen: Naar St. Laurens dhr. P. Piuis Cand. te Hilversum Naar Grijpskerk Ds. H. Boswijk te GaastNaar Engwirum dhr. S. J. Popma Cand. te den Haag. TweetalTe Haren Ds. S. Dee Dwingeloo en Ds. Wuvjï) Korfker Barneveld. BedanktVoor Reitsum Ds. W. S. Pontier te Maasdijk Voor Scheemder Ds. C. J. Gos» linga te Oosthen. EVANG. LUTH. KERK. Beroepen Naar Middelburg Vlissingen Ds. J. N. Bieger te Stadskanaal. CHR. GEREF. KERK. Beroepen Naar Zaandam Ds. P. de Smit te Nieuwe Pekela Naar Zeist Dsi G. Salomon té Amcrfoórt; Naar Kornhorn Ds. C. v. d. Zaal te'Deventer. BedanktVoor den Haag (vac. T. Bakker) Joh. Jansen te Leiden. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen Naar Genemuiden Ds. A. Vers hagen te Middelburg Naar Werkendam Ds. A de Blois te Vlaardingen. TweetalTe Barthuizen Ds. J. Vreugdenhil Borssele en Ds. J. Fraanje Barneveld, DrietalTe den Helder Ds. M. Lindemeijer Monnikendam, dhr. J. Manges prop. Amsters dam en Ds. Th. G. Steelwag Delft. LIJST 18 van de 46ste jaaucollecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport van lijst 17 f 65133.69'/z Bóerakker c.a87,75 Loppersum met Eenum279,25 Wagenborgen109,— Woldendorp c.a188,— ZevenhuizensBoven (Gr.) 105,40 Oosterwolde (Fr.) (Kerkcollecte) 16,86'/2 Pingjum met Zurich61,75 Klazienaveen53,70 Gortel met Niersen (Kerkcollecte) 7,29'/2 Resteren15,— Neede192,90 Achterveld (U.) 52,75 Mijdrecht c.a154,55 1 Halfweg272,25 HoogsZaandijk 150,35 Midsland op Terschelling 8,15 Gorinchem c a50,76 Gouderak202,— Hoornaar 118,66 NieuwesWetering c.a59,66 Nieuwland bij Leerdam 281,— Terneuzen105,72 Zonnemaire met Noordgouwe 63,— Almkerk128,30 Dussen11,— Totaal van 450 Loc. Com. f 67918,75'/2 Mr. J. TERPSTRA, Secretaris van de Unie »Een School met den Bijbel«. SOMMELSDIJK. Geboren: Johanna, Cornelia, d. v. Job van Gulik en Elizabeth, Lena Kalis Beschier, z. v. Cornelis Kievit en Jacoba van der Veer. NIEUWE TONGE. Ondertrouwd: Cornelis Hoogstraate j.m. 26 j. en Francina van Eck j.d. 25 j.Adiianus van Eck j.m. 23 j. en Catharina Elizabeth yap Alphen j.d. 21 j. Pieter van Zanten j m. 19 j. en Hendrika Margaretha Verolme, j.d. 19 j. DIRKSLAND. Ondertrouwd: Hendrik Hamelink j.m. 27 j. en Francina Cornelia de Bruyn j.d. 22 j. STELLENDAM. De garnalen visschers hebben de vorige week gedurende 5 dagen gevischt en daarbij gemids deld per dag en per vaartuig gevangen 95 K.G. garnalen. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Om een kerk. Het O. M., waargenomen door mr. S. E. J. M. van Lier, heeft vandaag conclusie genomen in de zaak van de OudsNederduitsch Geres formeerde gemeente van Herkingen (eischeres) contra de Gereformeerde gemeente aldaar. Eischeres vordert van de Gereformeerde ge* meente een perceel grond met het^ daarop staande kerkgebouw, stellende dat die onroes rende goederen haar in eigendom toebehooren en zonder recht of titel door de gedaagde in bezit zijn genomen. Gedaagde heeft daartegenover aangevoerd, dat er een rechtspersoonlijkheid hebbend lichaam, geheeten De OudsNederduitsch Ge* reformeerde gemeente van Herkingen niet zou bestaan en al mocht blijken, dat zoodanig lichaam bestaat, dat dan de vordering niet is ingesteld door personen, bevoegd dat lichaam in rechte te vertegenwoordigen. De vraag pmtrent het eigendomsrecht wordt beheerscht door de notarieele schenkingsacte van 17 Maart 1905 van L. v. d. Sluys. Deze schenking hield weer verband met een onders handsche acte van 9 Februari 1905, waarbij v. d. Sluy. een stichting in het leven had ges roepen tot het bevórderen van de Gerefors meerde leer. Op deze twee acten beroepen zich beide partijen. Over den inhoud zijn partijen het eens, zoodat vast staat, dat kerk en erf bes hooren aan de in den stichtingsbrief genoemde stichting, welke den naam draagt van Ouds Nederduitsch Gereformeerde gemeente te Hers kingen. Beide partijen beweren deze stichting te zijn. Tot 1921 en 1922 behoorden de leden van eischeresse en gedaagde tot één kerkges nootschap, daarna ontstond een scheuring. Een groote meerderheid die zich met de bes slissing van de classicale vergadering in vragen van kerkdijken aard niet vereenigen kon, heeft zich toen geconstitueerd als Gerefors meerde gemeente. Deze feiten zijn gedeeltelijk eerst bij pleidooi van den pleiter van eisches ïesse gesteld. In de conclusie van republiek is gesteld, dat de overblijvenden zich onder den ouden naam van OudsNederduitsch Gereformeerde gemeente hebben gehandhaafd, steeds met de overige gemeenten van dien naam in Kerkes lijk verband zijn blijven leven, nieuwe ambtss dragers hebben gekozen, regelmatig godsdienst» oefeningen zijn blijven houden, welke feiten dan, zooals eischeresse stelt «evenzoovele bes wijzen zijn voor het bestaan van een kerkes lijke gemeenschap« en zij biedt aan deze feis ten door getuigen te bewijzen. Het O. M. meent, dat het aangeboden bes "wijs van deze feiten niet ter zake dienende is. Als het bewijs,van deze feiten zou zijn geleverd, zou hiermee alleen bewezen zijn, dat na de scheuring, naast de partijen der meerderheid ook de minderheid een kerkges nootschap vormde, maar hiermede zou geenss zins bewezen zijn, dat dit kerkgenootschap van de minderheid identiek zou zijn met het kerkges nootschap, reeds in den stichtingsbrief opges richt. Hierbij komt nog, dat gedaagde stelt, dat die minderheid uit het bestaande kerkgenoot* schap is getreden. Eischeresse had feiten behooren te stellen, waaruit zou blijken, dat de besluiten van de meerderheid onwettig waren en daaraan gèen rechtsgevolgen kunnen worden toegekend. In de stukken zijn daarover geen feiten gesteld, noch bewijzen aangeboden. Op grond hiervan meent het O.M. dat eischeresse niet heeft aangetoond, dat zij ins derdaad het kerkgenootschap in den stichs tipgsbrief omschreven is. Het O.M. meent dat het aangeboden bewijs van deze vankelijkheid der actiegedaagde ontkent, dat al zou een Oijd Nederduitsch Gereformeerde gemeente van Herkingen be» staan, dit lichaam op geldige wijze in rechten zou staan. Eischeresse stelt zich nu op het standpunt, dat zij is het kerkgenootschap in den stich» tingsbrief van de schenkihgsacte van v. d. Sluys genoemd. De vraag,.-wie bevoegd is voor het kerkgenootschap ie procedeeren, moet dus worden beoordeeld naar de bepa» lingen van dat kerkgenootschap. In de acte van 9 Februari is bepaald dat het bestuur der stichting den naam zal dragen van kerk» bestuur en zal bestaan uit 7 personen. Bepaald is voorts, dat het kerkbestuur geen rechtsgedingen mag voeren, zonder machtiging van de vergadering der leden. Het ware beter geweest, dat de vordering was ingesteld ten name van de personen, welke te zamen het kerkbestuur vormen, in ieder geval had moeten blijken, dat de vordering uitging van het bevoegde kerkbestuur na machtiging van de algemeene vergadering. In de stukken heeft eisscheresse evenwel niet de namen genoemd van de personen, die het kerkbestuur zouden vormerf,' zoodat niet ge» bleken is, dat de actie door daartoe bevoegden is ingesteld. Wel heeft de raadsman van eischeresse bij pleidooi nog over een machtiging gesproken, verstrekt door een aantal personen en een dergelijk stuk vertoond, maar ten aanzien van dit stuk is niet gehandeld overeenkomstig art. 147 lid 2 R.v., zoodat dit stuk terzijde zal dienen te worden gelegd, nu de namen van personen zoo laat door eischeresse zijn in het geding gebracht, dat de gedaagde geen ge» legen heid heeft gehad zich daarover uit te laten. Daar eischeresse noch heeft aangetoond, dat zij het kerkgenootschap is, bedoeld in de stichtingsacte, noch vaststaat, dat de vordering door daartoe bevoegde personen is ingediend, concludeert het O.M. dat eischeresse in de ingestelde vordering nietsontvankelijk zal wor» den verklaard. H. v. d. M., werkman te Melissant, is door de Rosterdamsche rechtbank veroordeeld, we» gens diefstal tot 1 jaar gevangenisstraf. Op nieuwe rechtsgronden legde het hof gelijke straf op. Is een slagerswinkel werkplaats in den zin der Arbeidswet Welke werkzaamheden verricht mogen worden. N^ar de Haagsche redacteur der Msb. ver. neemt, heeft de Directie van den Arbeid thans erkend, dat onderstaande werkzaamheden in een lagerswinkel mogen worden verricht zon» der dat deze daardoor werkplaats wordtbeen» 1 deren klein hakken, breken (verdeeling in stuk! J ken) van voor» en achtervóW, karbonaden hakken, klaarmaken van vleesch voor etalee» ren, opbergen van vleesch in de ijskast, rei» nigen van winkel en gereedschap, schouder uitbeenen, schijf uitbeenen, snijden van lap» pen, snijden van vleeschwaren, .uitbeenen van stukken vleesch in verband met directen vers koop (werken op bestelling is te beschouwen als directe verkoop), uitpeilen van biefstuk en bakvleesch, varken uitsnijden, ijskast vul len met ijs, en zwoerd van vet ontdoen! Voor slagerswinkels, waarin:slechts boven genoemde werkzaamheden worden verricht, zijn geen arbeidslijsten meer noodig. Zich zelf aangemeld. De hotelknecht J. T., uit Groningen, heeft zich bij de politie te Rotterdam gemeld. Hij zegt, in September op den weg tusschen Woerden en Bodegraven een damestasch met f 130 gevonden te hebben welk geld hij ten eigen bate heeft aangewend'- Verduistering. De politie te l'Jmuiden heeft zekeren L. en T., verdacht van verduistering en valschheid in geschrifte, aangehouden. Zonder daartoe gerechtigd te zijn hebben zij bij de Visscherij Mij. Praxis geld opgenomen van schepelingen. Ook maakten zij zich schub dig aan diefstal en vernieling. De expeditieknecht A. M. van D. is uit Amsterdam, waar hij aangehouden werd, naar Rotterdam gebracht. Hij wordt er van ver» dacht, van de firma De R. f 360 te hebben verduisterder was hem geld toevertrouwd om voor de firma belasting te betalen en andere betalingen te doen. Na f 80 betaald te hebben, is hij er met dé rest vandoor ge» gaan naar Amsterdam, waar hij zich een nieuw pak aanschafte en het overige geld verteerde. Een paar jaar geleden heeft deze expeditie» knecht hetzelfde gedaan in dienst bij S.' mo» torenfabriek. Hij ging er toen met f1150 van door en werd ten slotte, toen het geld op was, te Leeuwarden aangehouden. Daarop volgde een voorwaardelijke veroordeeling. Van het een in het ander. Mevrouw De W- te Rotterdam vermiste een gouden ring en verdacht haar dienstbode J. Z. van diefstal van dien ring. Een rechercheur vond den ring niet, maar wel op de kamer van mevrouws dienst» bode een gouden broche, met diamanten bezet. Gevraagd, hoe zijn in het bezit hiervan kwam vertelde de dienstbode, enkele jaren geleden een dame verpleegd te hebben. Deze dame was overleden en had haar de broche bij tes» tament vermaakt. De politie, die niet bijster veel waarde aan de verklaringen van de dienst» bode hechtte, zette haar onderzoek voort en kwam te weten, dat deze broche vijf jaar ge» leden door middel van braak bij een Rotter» damsche familie is gestolen. De dienstbode is aangehouden. Overtreding der Loterijwet. De politie te Velseroord heeft huiszoeking gedaan in het kantoor der N. V. Woningbouw Velseroord aldaar en alle daarop betrekking hebbende voorwerpen en bescheiden in beslag genomen. Deze vennootschap gaf obligaties uit,ejyon» derzocht wordt nu of hier overtreding-van de Loterijwet is gepleegd. Bianden. Gisternachtjontdekten buren brand in het enkele jaren geleden gebouwde land» huisje van den makelaar L. Schulnan te Laren. In nachtgewaad moest de heer S. zijn huis verlaten, daar de vlammen reeds het dak uit» sloegen. Wegens het gebrek aan water viel aan blusschen niet te denken. Het geheele perceel is uitgebrand. Enkele meubelen konden nog naar buiten gedragen worden.. Terecht De gymnasiast Bink; die sedert Zon» dagavond vermist werd, is blijkens een tele* gram van zijn vader aan de'commissaris van politie te Tiel, te Nijmegen aangetroffen.

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 4