Advertentiën. Kerk en School. Vergaderingen. Visscherij. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. VARIA. Verkoopingen Marktberichten. 1 ■-L DIENSTBODE d. Sluis, Adr. Schelles is en :en viel van den Iandbou» l koe in de Kaai. Na ruim >cht 't gelukken het dier op SL. De vorige week werden eente vervoerd1869 H.L )2 H.L. uien. arriveerde hier een tweede reeds het voorjaar had moe* dbouwer Job Mijs Jobzn. werkpaarden hetwelk niet et is onder, politietoezicht jke aanbesteding op 22 Nov. eiderswoningen voor reke» eniging ter bevordering van Onroerend goed gevestigd in massa f 7275. a tingf 3570 2790 f 570 f 395 Metselwerk. :11e den Bommel f 3629 idem 3594 thuizenf 3673 'immerwerk. Bommel f 2810,24 f 2790 hilderswerk. n f 585 Smidswerk. den Bommel f 320 uidzfde f 335 Totaal f 7289 atsje f 2429,66 1. is het alhier liggend pa» :ust« bij afslag gemijnd op >ngeling, voor rekening van an Zonen te Amsterdam. LAAT. Een rund van den Veen is uit .nood geslacht, >r de consumptie afgekeurd, ver K. Bom viel in het ruim Sent en bleef geruimen tijd werd hij door Dr. Entz. >ofd en arm. ter gemeentesecretarie gede» ibouwkettitag en bietenriek. E. De zoon van P. v. M. jn hand zoodanig te verwon» in het ziekenhuis te Rotter» was. emans is een koe door een t het vleesch is voor de con» urd. ïdbouwer J. J. Mijs viel in ard dood, hét vleesch werd len grond gestopt. :ft de laatste suikerbieten op oodat die campagne afgeloo» J >NGE. Onder zeer groote d Maandag jl. het stoffelijk wijlen de echtgenoote van Kruijt ten grave gebracht, belangstelling in deze ge» k andere gemeenten gaven aodat niet alleen de ring» ïuis, Ds. van Montfrans, Ds. Ds. Bax, de heeren Vetter ook de kerkeraad van Oude waren. Zelfs waren twee sters overgekomen. werd door Ds. Kruijt zelf tar aanleiding waarvan door een ernstig woord werd ge» getuigde van medeleven, ran zijn geliefde echtgenoote If eerst tot de ringbroeders, 1 de omstanders, welke eer» lij zeer hartelijk dankte voor ing welke hij spontaan mocht nog te meer trof, doordien zulks ongevraagd hadden hij nog eenige aandoenlijl ''''A orden aan de nagedachtenis gestorvene, waarvan Z.Eerw. nige reine liefdebanden aan n te zijn geweest, wees verder uwde mannen op het groote ij straks hare vrouwen weer ontmoeten, wat voor hem orde hen ahn het bezi: huns >g te waardeeren. oord van vermaning in het ken te hebben, gaf Z.Eerw. genheid te spreken, waarvan ebruik maakte en het kerkhof larmede deze droeve en aan» ;heid geëindigd was, hoewel de overledene van nabij ge» ar niet zoo spoedig vergeten ïeer A. Volaart, veermante n nieuwe ,m,qtorb oot aange» end voor 50 personen, 't Is ot en het publiek zal er on» gaarne kennis mede maken .en ondernemer veel succes ntie in dit blad.) e jongens uit deze gemeente opgemaakt, wegens het uit nielen van een heining, ddag is een schip met 3000 gearriveerd voor den heer alhier. Wegens het lang weg» koleni was er jl. week nog 1000 H.L. aangekomen voor ïollemon alhier, zoodat onze van kolen voorzien zal zijn. rden per tram vervoerd 1000' 0 balen peen. werden verscheept900 balen irdappelen en 200 balen peen. In de woning A 666 komt voor van Roodvonk, ag 1 December a.s. des n.m. meentehuize de aanbesteding in den bouw van een muziek» N.° Vorige week zijn van hier H.L. aardappelen, 258 H.L. en uien. ntv anger te Middelharnis, zal December, Januari en Februari zitting houden tot hèt innen ecte Belastingen. Herkingen« hield haar jaar» lafe Grinwis, onder voorzitter» ïeer J. G. Noordijk. en 48 van de 147 leden, er vergadering werden de no» vergadering gelezen en onver» :urd. de Penningmeester rekening ng, waaruit bleek dat de in» egen f 163.—, de uitgaven een batig saldo van f 21.885. Bij acclamatie werden tot bestuursleden her» kozen de Heeren J. L. Coenradie en K. Wit» vliet, die beiden hun benoeming aannamen. Dan volgde de attractie van den avond, n.l. de gratis verloting. Hierna werd deze zeer geanimeerde vergade» ring door den Voorzitter gesloten MELISSANT. In deze Gemeente wordt met een lijst rondgegaan om gelden te verza» melen tot aanschaffing van een zieken»auto op Flakkee. De vorige week geraakte doordat vonken in een plasje benzine sprongen de tractor van C. O. in brand, die ter reparatie in de sme» derij van Gebr. van Immerzeel stond. Door spoedig toegeschoten hulp was de brand wel» dra gebluscht. GOEDEREEDE. Maandag werd wederom een motorschip geladen met 100.000 K.G. ge» droogde cichorei. OUDDORP. Het huis van wijlen Mej. N. Tanis in de Weststraat is 1.1. Zaterdag af» gemijnd op f 5700 - door den heer J. Mier» op Klz. Naar men zegt zal er een handel in wijn en likeuren gevestigd worden. De Fox»terrier van W. Hameeteman, zie advertentie vorig nummer, is ontdekt, na lang zoeken, ver in een konijnenhol verborgen. Door uitgraven is het dier uit zijn gevangenis bevrijd, waarin het wellicht een dag of vijf opgesloten is geweest. Aan de haven bij de Kil zijn dit najaar 6 millioen K.G. suikerbieten ter verscheping aangevoerd. Van den heer Flieger zijn voor den tijd van zeven jaren 23 perceelen bouwland ver» huurd tegen f 56 a f 106 per gemet. Naar wij vernemen zal half Dec. het Mannenkoor een uitvoering geven. HELLEVOETSLUIS. De Gemeentebe» grooting dienst 1925 met als gewone ontvang» sten en uitgaven f 17,354,798, onvoorziene f 2929.16, kapitaaldienst f 5000, totaal inkom» stenbelasting f 60,000 tegen f 66,000 in 't vorig jaar, is door den Gemeenteraad aangenomen Bruin aftr. de heeren P. Kramer Jr. en P. Markus. SOMMELSDIfK.44 De nieuw gekozen diake» nen in de Ned, Herv. Kerk, alhier, de heeren T. v. d. Doel Jzn. en J. Vis Bzn. hebben hunne benoeming aangenomen. MIDDELHARNIS. Ouders die Zondag hun kinderen wenschen te laten doopen in de Ned. Herv. Kerk moeien hiervan aangifte doen Vrijdagavond 7,30 uur in de consistoriekamer. 4 Donderdagavond a.s. D.V. om half zeven uur zal er in de Ned. Herv. Kerk alhier dank» stond voor het gewas gehouden worden. Zondag j.l. werd in de Herv. Kerk alhier een extragift gecollecteerd ad f 20 voor de kerk. DEN BOMMEL. Aanstaande Zondag hoopt 1in de Ned. Herv. Kerk des voormiddags half l i tien op te treden Ds. K. van As uit Dirksland. Zondag j.l. is in de Ned Herv. Kerk nog f 25 gecollecteerd voor de oogstcollecte zoodat deze thans heeft opgebracht f 310. OUDE TONGE. Als nagift voor de oogst» collecfe in de Ned. Hérv. Kerk is nog f 10 gecollecteerd. NIEUWE TONGE. Aanstaande Woensdag» avond 6 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. Bax uit Oude Tonge, tot het houden van een dankstond voor 't gewas. Aanstaande Zondagmiddag hoopt in de Ned Herv. Kerk alhier op te treden Ds. J. Polhuys van Stad aan 't Haringvliet. In den voormiddagdienst zal een predikatie worden gelezen. DIRKSLAND» Wegens vervulling eener va» catufébeurt des voorm. elders zal Ds.\an As a.s. Zondag in de Ncd. Herv. Kerk alhier alleen des nam. 6 uur optreden, des voorm. 9,30 uur zal een predikatie worden gelezen. Naar wij vernemen zal op Donderdag 4 December a.s. in de Kerk der Geref. Gem. door s. Kievit van Veenendaal dankstond voor et gewas worden gehouden. Tot gemachtigde van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk is bij de herstemming ge» kozen de heer-P. de Groot HERRINGEN.4 As. Zondag zal in de Geref. Kerk alhier Jeesdienst worden gehouden. 4 Op Zondag 30 November a.s. des nam. ten 2 uren hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier voor te gaan Ds. de Gidts te Goedereede. Dinsdagavond 6 uur zal D. V. in de Ned. Herv. Gem, door den WelEerw. Heer Bouman Godsdienstonderwijzer te Stellendam dank» stond worden .gehouden voor den oogst. MELISSANT. De Heeren G. C. Overweel en M. van de? Vliet hebben hunne benoeming als notabel der Ned Herv. Kerk aangenomen. Deze week is een aanvang gemaakt met inzameling van gelden om de kinderen van de Zondagsch'ööl met Kerstmis a.s. te tractee» ren. In de Ned. Herv. Kerk is een bankbil» »et van f 10 gecollecteerd. GOEDEREEDE. Door het Bestuur van de Bijz. School aan het Havenhoofd is tot on» derwijzeres benoemd mej. J. Ph. van den Born tijdelijk onderwijzeres te Warmond. Zondag a.s. zal er alleen des voorm. Kerk zijn vanwege de te vervullen vacature te Her» kingen. Zij die a.s. Zonda hunne kinderen wil» len laten doopen, kunnen daarvan aangifte doen e.k. Zaterdagavond half acht bij den Pre» dikant. ,i v In de collectezak van de Kerk, was 1.1. Zondag een bankbiljet van f 10 gedeponeerd. OUDDORP. In de plaats van den heer van der Velde tracht het bestuur der Chr. School een gehuwden onderwijzer te verkrijgen, die de Hoofdakte bezit en d"ê akte voor de En» gelsche taal. In deze week vangen de avondgodsdienst» oefeningen in de Herv. kerk aan. Met het oog op de catechisatiën door den consulent op Woensdag, zal er Donderdag kerk zijn. De oogstcollecte in de Geref Kerk heeft opgebracht f 378. A.s. Zondag wenscht des voormiddags in de Herv. Kerk op te treden Ds Montfrans van Sommelsdijk. Het zal dan zijn dankstond voor het gewas met oogstcollecte. HELLEVOETSLUIS. De gehouden extra» collecte voor de Geref. Kerk bracht ruim f 75 op. Mej. P. v. Lien onderwijzeres aan de Lag. School A, is tot tijd. leerares in de nuttige handwerken aan de Rijks Kweekschool alhier benoemd. NIEUW»HELVOET. Tot candidaten voor ouderlingen in de Geref. Kerk zijn gesteld vac. br. J. Vijfvinkel aftr. de heeren J. C. Lange» veld en L. Tranjevoor diakenen vac. C. de NED. HERV. KFRK. Beroepen: Naar Lage Zwaluwe Ds. F. G. Willekes te Birdaard Naar Spanbroek Op» meer Ds. J. Eikema Jr. te Benningsbroek Naar Meppel Ds. K. H. Misholte te Kortgene. Aangenomen: Naar Stevensweert Ds. P. A. C. Douwes te Oldenkeppel. Bedankt: Voor Oost»Vlieland Ds. P. A. C. Douwes te OldenkeppelVoor Assen Ds. J. C. Koningsbergen te Blokzijl. GEREF. KERKEN. Beroepen: Naar Elburg Ds. J. Bosch te Westbroek Naar Worms dhr. P. Prins Cand. te Hilversum Naar Amersfoort Ds. J. v. d. Meulen te 's=Hertogenbosch Naar Loen a/d Vecht dhr. W. J. Baan Cand. te Heemstede Naar Uithoorn Ds. H. Veldkamp te Anna Jaeoba Polder. Aangenomen: Naar Delft dhr. P. H. v. Eijk Cand. te Boskoop (als 2e miss. pred. te Solo.) Tweetal: Te Emmatil Ds. C. J. Hakman Drachten en Ds. S. Idema Winsum. Bedankt: Voor Oldekerk Ds. A. B. W. M. Kok te Wommels. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Naar Woewen Ds P. de Groot te RotterdamNaar IJmuiden Ds F. A. Bakker te Sliedrecht. Tweetal: Te Haarlem Ds. L. H. v. d. Meijden Dordrecht en dhr. K. G. v. Smeden Cand. Zwolle. EVANG. LUTH. KERK. Beroepen: Naar Maastricht Ds. J. F. Verhoeff te Pontianah. Aangenomen: Naar Groede dhr. V. W. F. B. Smidt Cand. te Amsterdam. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Naar Genemuiden Ds. A. Verhagen te Middelburg. LIJST 17 van de 46ste jaar=collecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport van lijst 16 f Groningenf Onstwedde II f Westernieland c.af Bozum met Oosterwierum f Hijlaard c.af Leeuwarden c.af Oosthem c.a. (Geref. Kerk) f Sneekf Veenwoudsterwalf Nieuweroordf Valthermond I met Odoorn (Geref. Kerk)f Hooge Hexelf Zwolle met Zwollerkerspel f Arnhemf Heelsum met Doorwerth f Oldebroek f Wapenveld If Wichmond c.af Soest Westzaan c.a •Ameide met Tienhoven (Hérv. Kerk) Lisse Zwammerdam Koudekerke (Dorp) Oostkappelle Totaal van 425 Loc. Com. f 65133.69'/2 Mr. J. TERPSTRA, Secretaris van de Unie »Een School met den Bijbel®. 59443,77 1842,15 98,50 46,25 112,40 120,10 400,- 25,— 483,48 79,35 100,20 33,75 86,- 345,74 743,33 '/2 81,95'/2 337,16'/2 40,63 70,- 139,68 65,- J - 54,55s 56,21 194,50 100,20 33,88 Te Sneek werd dezer dagen een welge» slaagde Universiteitsdag gehouden. Mr. P. S. Gerbrandy sprak het openingswoord, waarin hij zijn hoorders in den geest terugvoerde naar den tijd dat onze thans 44 jaar oude Stichting de Vrije Universiteit werd in het leven geroepen. Mr. Gerbrandy zeide Laat ik daartoe een klein gedeelte U voor» lezen uit de ontroerend schoone rede, die de groote stichter, Dr. Abraham Kuyper, ter gelegenheid van de opening der Uni» versiteit heeft gehouden in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, die openingsrede, »Souve» reiniteit in eigen kring«, die een der grootste concepties is van dezen reus, ook in het rijk der wetenschap. Ik neem daarbij niet een stuk, dat tot de eigenlijke behandeling van het onderwerp behoort, maar dat deei, hetwelk typeert de aandrift en het bedoe» len, waaruit die stichting is voortgesproten. En dan laat hij die eenig mooie en ont» roerend schoone passage volgen welke ook het thans opkomend geslacht diep in het hart gegrifd moest staan. Dr. Kuyper sprak daar, als volgt »We hadden de tragische machteloosheid van broederen hooren klagen, die, omdat hun wetenschap niet op hun beginsel paste, met al hun wetenschap weerloos staande, hun beginsel niet bepleiten konden met een aan de eere van dat beginsel geëvenredig» de kracht. We hadden de verzuchting van ons Christenvolk beluisterd, dat in de bei schaming zijner zelfvernedering, weer het bidden aanleerde om hoofden die het aan» voeren, om herderen die het weiden, om profeten die het bezielen konden. We be» seften zoo mag de eere van den Christus niet vertreden liggen blijven onder schimp en onder smaad. Zoo waarlijk we hem met de liefde onzer ziele minden, er moest in zijn naam weer gebouwd. En toen baatte het niet, of we al op onze kleene kracht zagen, of op de overmacht van den tegen» stand, of op het ongerijmde van zoo stout ondernemen. Het vuur bleef ons in de beenderen gloeien. Er was een Machtiger dan wij, die ons dreef en aanprikkelde. We konden niet rusten blijven. Onzes ondanks moesten wij voort. En zoo trad dan onze kleine School het leven in, met den Universiteitsnaam zelve tot blozens toe verlegenaan geld arm zeer sober bedeeld met wetenschappelijke kracht en aan der menschen gunst eer ge» speend dan verzadigd. En wat dan nu haar loop, hoe lang haar leven zal zijn O, De duizend vragen die met haar toekomst saam hangen, ze kunnen zich niet sterker in uw twijfelend denken verdringen, dan ze ge» stormd hebben in dit hartSlechts door het telkens weer zien op ons heilig begin sel, hief na eiken golfslag die over ons he nen sloeg, het moede hoofd zich weer even moedig uit de wateren op. Indien toch uit den Machtige Jacobs deze zaak niet ware, hoe zou ze stand kunnen houden Want ik overdrijf niet, het is tegen al wat groot heet, het is tegen een wereld van geleer» den, het is tegen heel een eeuw, een eeuw» van zoo ontzaglijke bekoring, ingaan en oproeien, wat we met de stichting dezer School bestaan. En daarom zie vrij, zoo laag uw zëlfbe» sef meent dit te moeten doen, neder op onze personen, op onze kracht en op onze wetenschappelijke beduidenis. »Go4 alles en alle mensch niets te achten,is het Cal» vinistisch credo, dat u daar volle recht op schenkt. Dit éénë slechts bid ik u, ook al waart ge onze felste wederpartijder, ont» houdt aan de geestdrift die ons bezielt, den tol van eerbied niet. Want immers, die be» lijdenis waar wij weer het stof van weg» vaagden, was eens de zielskreet van een vertrapte natie die Schrift voor wiens gezag wij buigen, heeft als onfeilbaar Godsgetuige eens de beproefden getroost in uw geslach» ten en die Christus wiens naam we in de» ze Stichting ëéren, is hij niet de Bezieler, de Verkorene, de Aangebedene uwer eigen vaderen geweest? Stel dus al, dat, naar reeds in de studeercel geschreven en in de hoogovens nagezongen wierd, stel dat naar uw eigen credo, het dan wezenlijk met de Schrift uit en het Christendom een over» wonnen standpunt ware, ook dan nog vraag ikIs dan toch dat Christendom ook in uw oog historisch, niet een te imposant, een te majestueus, een te heilig verschijnsel geweest, om smadelijk ineen (e zinken en om te vallen zonder eer? Of is er dan geen Noblesse oblige meer? En mocht een banier, als we van Gol» gotha meedroegen, dan ooit in 's vijands handen vallen, zoolang niet het uiterste was beproefd, noch één pijl onverschoten bleef, en er nog een lijfgarde, hoe klein ook van dien door Golgotha gekroonde op deze erve leeft Op die vraag, en hiermee besluit ik, M H.op die vraag heeft een »Bij God, dat nooitin onze ziel weerklonken. Uit dat »Nooitis deze Stichting geboren. En op dat »Nooit«, als eed van trouw aan hooger beginsel, vraag ik een echo, mocht het een Amen zijn, aan elk vaderlandsch hart MIDDELHARNIS. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Middelharnis op Woensdag 26 Nov. 1924 's nam. twee uur. Te behandelen 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoeken erfpacht. 3. Wijziging instructie opzichter gemeente» werken. 4. Voorstel verlenging met één jaar der ophaling van straatvuilnis. 5. Wijziging gemeentebegrooting 1924. 6. Benoeming opzichter gemeentewerken. 7. Bespreking verhuring land Burg. Arm» bestuur bij Driesse in huur geweest. NIEUWE TONGE. Vergadering van den Gemeenteraad Don» derdag 27 November 1924, des nam. 1,50 uur. OUDDORP. Per schuit is de vorige week van 600 lot 700 kilo garnalen gevangen. ik SOMMELSDIJK. Geboren Nicolaas, Cornelis, z. v. Petrus, Adrianus, Maria Kouwenhoven en FJelena Wijnders. Ondertrouwd: Dammes van Sliedrfegt, 24 j-s- te Rotterdam en Cornelia, Magdalena Paling» dood, 22 j.. alhier. MIDDELHARNIS. U Geboren Dirkje, d. v. D. den Engelschman en P. Beijer; Jan, z. v. J. Verolme en S. Bom. Overleden Cornelis Wolfert oud 6 mnd. DIRKSLAND. Ondertrouwd Willem de Haas j.m. 28 en Leoni Cohen j.d. 22 jaar. Inbraak in den Franschen Bazar te Rotterdam. Twee inbrekers neergeschoten. Drie goede bekenden van de Rotterdamsche politie hebben gisterenavond getracht, op bru» tale wijze hun slag te slaan Het is hun echter duur te staan gekomen. De politie had bemerkt, dat in den loop van den avond een drietal verdachte individuën de Franschen Bazar waren binnengegaan, met het klaarblijkelijke doel, zich te laten insluiten Eenige rechercheurs verborgen zich toen in de omgeving van de bijouterie»afdeeling, waarop de dieven, naar men vermoedde, het gemunt hadden. Naar achteraf bleek, was dit vermoe» den juist, De Fransche Bazar sluit om negen uur. Kort nadat de bedienden het gebouw hadden ver» laten het geduld der wachtende politieman» nen werd niet lang op de proef gesteld kwamen de drie sujetten te voorschijn. Het bleek al dadelijk, dat de bijouterie»afdeeling het doel was. Daar braken de dieven de ver» schillende vitrines open en ze maakten zich meester van een groote hoeveelheid gouden ringen, manchetknoopen, medaillons, horloges, etc., naar later door de betrokken chefs der firma werd geconstateerd, tot een totale waarde van ongeveer duizend gulden. Hiermede wilden ze zich verwijderen en ze slopen naar de trap, die voert naar 't beneden» gedeelte van de zaak, dat op de Kipstraat uit» komt. (De bijouterie»afdeeling ligt gelijkyloers aan de Hoogstraat.) Voordat ze pchter de trap hadden bereikt, sprongen de rechercheurs, niet de revolver in de hand, te voorschijn, den dieven toeroepend, dat ze moesten blijven staan. Dezen stoorden zich niet aan dit bevel en hun buit 'wegwer» pend, trachtten ze te vluchten. Hierop schoten de politiemannen. Twee der dieven werden aangeschoten en stortten gewond neer. De derde, die het nuttelooze van een wanhopige vlucht inzag, gaf zich toen over. 'Het was de 40»jarige los-werkman G. A M. De twee gewon» den werden dO'Or den Geneeskundige Dienst, die direct gewaarschuwd werd, naar het zieken» huis aan den Coolsingel overgèbracht. Het waren de 29»jarige B. F. A een Atnsterdam» mer, en de 30»jarige H. L., 'die onder zijn trawanten en bij de politie als »de schrik van het Westland« bekend staat. A. had een schotwond in het rechterbeen gekregen. De wonde was niet ernstig. Nadat hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel ver» bonden was, werd hij met M. op het politie» bureau aan de Lange Torenstraat in verzekerde bewaring gesteld. L. was er slechter afgekomen. Hij had een schotwond aan den hals en was tevens ernstig aan een schouder gewond. De kogel was daar dwars doorheen gegaan. Zijn toestand was Zaterdagavond laat niet zonder gevaar. Onder leiding van den inspecteur K. F. v. d. Wild, werd door de politie een nauwkeu» rig na onderzoek ingesteld. Het gestolene is in beslag genomen. De politie heeft ongetwijfeld een goede vangst gedaan. Zooals gezegd, zijn de dieven goede bekenden. Men ging reeds lang hun gangen na. Een rioobconflict. Naar wij vernemen heeft de eigenaar van kasteel Biljoen, de heer J. H. Lüps, per deurwaardersexploit de gemeente Rheden doen sommeeren om de loozing der riolen in de beek welke naar de vijvers van Biljoen voert stop te zetten. De eigenaar is van meening dat het water, vermengd met straat» en ander vuil de vis» schen in zijn vijvers doodt. Gaat de gemeente niet op den eisch in, dan is een proces tegen de gemeente te verwachten, hetgeen een lang» durige procedure ten gevolge zal hebben. Doorsteken van dijken. In de vergadering van den Raad der gemeente Wisch (Geld.), de eerste na den hoogen waterstand en de overstrooming, wees dr ten Bosch op de groote schade door de gemeentenaren geleden tengevolge van het opzettelijk doorsteken van dijken onder de gemeente Aalten in tegen» woordigheid der Aaltensche politie. De schade is door deskundigen geraamd op f 17.000. Waar dit doorsteken der dijken is geschied op last van den, 'burgemeester, diende dr ten Bosch een voorstel in om bij den Officier van Justitie Ijij de Arnhemsche gerechtshof een aanklacht in te dienen tegen den burge» meester en de veldwachters van Aalteri en tegelijk een civiele eisch tot schadevergoeding in te stellen. Tevens stelde hij voor de leiding van deze procedure op te dragen aan de speciale raads» commissie, bijgestaan door een deskundige. De voorzitter achte het voorstel overbodig omdat vanwege het waterschap reeds een on» derzoek gaande is. Dr. ten Bosch wenschte de aanklacht echter te doen uitgaan van de meest benadeelde partij en handhaafde zijn voorstel, dat na uitvoerige discussie met alge» meene stemmen en drie onthoudingen werd aangenomen. En wij Enkele lezers hebben zich de moeite getroost om, in navolging van het lid van den Volkenbond dat van de Engelschen, de Duitschers, de Franschen en de Amerikanen een definitie gaf, ook de eigen landgenooten te qualificeeren. Een paar van die definities mogen hier volgen Eén Hollander een belijdenis. Twee Hollanders een kerk. Drie Hollanders de scheuring. J. de B„ te W. Eén Hollander flegma. Twee Hollanders valuta»speculanten. Drie Hollanders 'vliegtocht Ned.»Indië, A. L. Azn., te A. Eén 'Hollander ingezonden stuk. Twee Hollanders vereeniging. Drie Hollanders ruzie. »Hbld.« v. M. te A. Te kort in kas. Bij den penningmeester der onderafdeeling Het Gróene Kruis te Vlagt» wedde (Gron.) is een tekort van ongeveer f 1000 ontdekt. De politie heeft den man aangehouden. f 130 000 verdwenen. Naar het huis van be» waring te Breda is, naar het »D. v. N. B.« meldt, overgebracht de correspondentie te Baarle Nassau van een Tilburgsche Bank door wier verregaande onachtzaamheid en slordig beheer meer dan f 130.000 moeten verloren gegaan zijn. O.m. (moeten door 't verstrekken en innen van vreemd geld groote sommen verloren zijn. 'Wonderen des Gebeds. De dienstknecht van Abraham bidt en Rebekka verschijnt. Mozes roept tot God en de Roode Zee wordt gescheiden. Mozes bidt andermaal voor het volk en Amelek wordt verslagen. Jozua bidt en Achans diefstal komt uit. Hanna smeekt God en Samuel wordt geboren. vr David bidt en Achitofel verhangt zich, nadat zijn raad vernietigd is. Josafat bidt en God slaat al zijn vijanden. Jesaja en Hizkia bidden en 18.500' As» syriërs worden verslagen. Daniël bidt en de droom wordt hem ver» klaard' Daniël bidt»-n,.en de 70 weken worden hem geopenbaard. Ezra bidt te Ahaza en God leidt hem veilig naar zijn bestemming. Nehemia bidt en des konings hart wordt geneigd. Elia bidt en er ontstaat een droogte van 3'/2 jaar. Elia bidt wederom en de regen valt in stroomen neer. Eliza bidt en de Jordaan wordt gedeeld. Eliza bidt en de ziel des kinds keert weder. De gemeente bidt en Petrus wordt uit de gevangenis verlost. Paulus en Silas bidden en de deuren der gevangenis worden geopend. Gemoedelijke vroomheid. Op den morgen van zijn sterfdag had Ds. Robert Bruce, een uitstekend Schots prédis kant, nog een ei bij zijn ontbijt gegeten en sprak tot zijn dochter: »Marie, ik heb nog hongerbreng me nog een ei«. Na eenige oogenblikken van stil nadenken, riep hij plot» seling»Wacht even, Marie, de meester roept mij.« Toen zijn gezicht plotseling minder werd, vroeg hij om den huisbijbel en zei»Sla het lste hoofdstuk van den brief aan de Romei» nen op, en leg mijn vinger bij het 38ste vers »Ik ben verzekerd, dat noch dood, noch levenmij zullen kunnen scheiden van de liefde Gods, welke is in Christus Jezus onzen Heer.« En hij voegde er bij »Is mijn vinger er nu op Op het bevestigend antwoord, sprak hij »Welnu, mijne kinderen, God zij met u. Ik heb met u ontbeten, thans ga ik heen om met mijnen Heere Jezus Christus maaltijd te houden«, en spoedig daarop ging hij heen. Vrijdag 28 Novenber 1924 's morgens half elf uur te Stellendam, op de hofstee »Koorn» lust« te Stellendam, bewoond door den Heer J. A. Koese, van 22 stuks rundvee, w.o. 3 stuks die gekalfd hebben, 6 stuks die moeten kalven, 10 tweejarige vaarzen, een l'/2jarige vaars en 2 jaarlingen, ten verzoeke van den Heer Maarten van Seters Wz. te Stellendam. Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag 26 November 1924 nam, 2 ure te Middelharnis aan den Oostelijken Ach» terweg voor de woning bewoond geweest door Joh. Looij van Meubilaire goederen en andere huishoudelijke artikelen, Deurwaarder GROENENDIJK.' Voor of op Zaterdag 13 December kunnen ten kantore van Notaris VAN DEN BERG, inschrijvingsbiljetten worden ingeleverd voor de verhuring van a. 0.76 90 H.A. 1 G. 202'/2 R. V. M. bouwland, genaamd »de Vierkanten« in den Hofdijk onder Ouddorp; b. 1.30.70 H.A. 2 G 254 R. V. M. bouw» land, genaamd »de 800 Roeden® in den Oudèn Oostdijk onder Ouddorp en c. 1.29.50 HA. 2 G. 246 R. V. M. bouwland, genaamd »de acht Lijnen« vöör de Stee van L. Padmos onder Ouddorp, voor 8 jaren dadelijk ingaande, ten verzoeke van den Heer T. Hameeteman Wz. te Ouddorp. MIDDELHARNIS. Centrale veiling voor Goeree en Overflakkee Veiling van Vrijdag 21 Nov. 1924.1 Kleiperen f 4,70 tot f 7.— per 100 K G. Bergamot f 10,10 per 100 K.G. Loutjesperen f 5.80 tot f 7,50 per 100 K.G. Stoofperen f 1,70 per 100 K.G. Jodenperen f 16,— tot f 16,60 per 100 K.G. Gieserwildeman f 4,40 tot f 10 per 100 K.G. Handperen f 11.50 tot f 11.70 per 100 K.G. Zoete appels f 7,50 tot f 20,— per 100 K.G. Bloemzoet f 23,— per 100 K G. Armgaard f 25,— per 100 K.G. Gele Knollen f 1,80 per 100 K.G. Veldsla f 14,50 per 100 K.G. Spruiten f 14.— tot f 22,70 per 100 K.G. Andijvie f 1,80 tot f 2,90 per 100 krop. Savoije kool f 4,50 tot f 6.70 per 100 stuks Witte kool f 5,— per 100 stuks. Roode kool f 6,— per 100 stuks Bloemkool f 3,70 tot f 14 per 100 stuks. Kipeieren f 13,— tot f 14,15 per 100 stuks. Kleine f 10,40 per 100 stuks. Eendeneieren f 8,30 per 100 stuks. VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 24 Nov. Ter veemarkt wa» ren heden aangevoerd327 vette runderèn, 178 vette kalveren, 1770 schapen of lamme» en 1102 varkens. Prijzen per V2 kg. Koeien 40—50—52'/2— 57'/2-60 c., kalveren 70-77^-80-90-95 c„ schapen 35—42 c., lammeren f 20—42 per stuk, varkens 37—39-4Ï c. De aanvoer van koeien was gewoon. De handel was redelijk en de prijzen waren vrij» wel gelijk aan die der vorige week, terwijl voor een enkel puikbest beest nog 2'/2 cent boven noteeering werd besteed. Er waren zeer weinig ossen ter markt, zoodat daarmede he» den geen rekening wordt gehouden. Vette kalveren met goeden aanvoer en kal» men handel. De prijzen waren .uitsluitend voor de goede soorten nog hoog en enkele puikbeste kalveren gingen zelfs nog 2'/2 cent boven noteering. ->,» Schapen en lammeren waren iets ruimer aangevoerd. De handel was traag en de oude prijzen konden met groote moeite gehand» haafd worden. De aanvoer van varkens was flink. De han» del was flauw en de prijzen waren weer aan» merkelijk lager, terwijl voor enkele puikbeste exemplaren nog iets boven noteering werd betaald. Het buitenland kocht weinig. ROTTERDAM, 24 Nov. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgtBrielsche eigenheimers f 6-6 30, Zeeuwsche blauwe f 5.25—6, dito eigenheimers f 5.60—6, dito bonte f 5.25—6, blauwe eigenheimers f 5.50— 6, Bravo's f 5.75-6.25, poters f 3.50—4.50, Red Star f 4.50-5. Met matigen aanvoer, iets min» der vraag. ROTTERDAM, 24 Nov. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche f 13—15 per 100 stuks. ROTTERDAM, 24 Nov Vlas. (Opgaaf van de marktmeesters). 10,800 kg. blauw schoon f 2—2 60, 2100 kg. wit Zeeuwsch f 1 85—2 35, 6000 kg. Groningsch f 2—2 50, 8900 kg. Holl. geel f 1.85-2.35. ROTTERDAM, 24 November. Fijne Z a> den. (Boerennoteering). Karwijzaad f 36 k f 39, maanzaad f 44 a f 48, Kanarirzaad f25 a 27, geel mosterdzaad f 32 a f 35, bruin mosterdzaad f 75—78, koolzaad f 25—27, alles per 100 k g. GRANEN enz., MEEL en OLIËN. ROTTERDAM, 24 November. Vlas. Aan» voer van vlas was heden iets ruimer. De stemming was vast, waardoor de verkoop van het aangevoerde in het begin wat bemoeilijkt werd. Ten slotte vond het grootste gedeelte weer koopers tot hooge prijzen. Er werd be» steed voor blauw Holl. f 2 10—2.60, wit Hol» landsch f 1.90—2.40, Groningsch f 1.95—2 40. L ij n za a d Kleine aanvoer. Vaste stemming. Er werd betaald van f 28.50—31 voor blauw» bloem, voor witbloem f 29—31. Voorslagzaad besteedde men f 19—23. BOTER, KAAS EN EIEREN. APELDOORN, 24 November. Eieren. Aan» voer 8000 stuks. Prijzen van f 13 50 tot f 15, middelmarkt f 14 25 de 100 stuks. Handel kalm. T1EL, 25 November. Boter. Aanvoer 30 kg prijs f 2,10 a 2.40; voorts 40,000 eieren, prijs f 13 a 15, kleine f 8 de 100 stuks. GROENTEN, FRUIT EN AARDAPPELEN. AMSTERDAM, 24 November. Aardappel» marktGeldersche bravo's f 5—5.40, Drent'sche eigenh. f 3.90, overige prijzen onveranderd. Aanvoer 6 ladingen of 5630 H.L. GEVRAAGD een nette bij P. VIJFHUIZE, Westdijk Middel» harnis. 25308

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 3