Reclame-Mededeelingen. Tegen slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebruikt men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Uit de Pers. Land- en Tuinbouw. Buitenland. Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Ai?' 40 cent per regel. is, want zonder vele en ellenlange waarschu» wingen vertrekt de trein en men hoort wel eens van emigranten die met een wanhopig gezicht op het perron blijven staan. Dit is nu niet zoo ernstig als het lijkt, want veronderstel dat de man niet dan den vol» gënden dag kon vertrekken, dan werd er door de chef wel voor gezorgd dat hij een onder» komen kreeg. In Canada komt alles wel te» recht. Men blijft maar kalm, men behoeft geen boete of vermissing van bagage te vreezen, het treinpersoneel wordt telegafisch gewa r» schuwd, en de in den trein zittende vrienden vernemen wel, dat de man per eerstvolgende gelegenheid komt Alles sal rech kom« zeiden de Transvaal» sChe boeren en zoo schijnt men in Canada ook te denken En werkelijk komen ook de schijnbaar moeilijkste gevallen wel terecht. Een paar treffende staaltjes daarvan hoop ik U in de volgende artikelen te vertellen. S-- f »Intimus«, die geregeld zijn lezenswaardige brieven in de N. Haagsche Crt. schrijft heeft het dezen keer over de politiek»afgeleefde leider der S.D.A.P. Wat hij daarvan schrijft \yillen we onze lezers niet onthouden. Hij schrijft dan Niet onverwachf en niet ongedacht heeft Mr. P. J. Troelstra deze week meer of minder officieel afscheid van het parlement genomen. Niet onverwacht, want ieder die de parle» mentairé werkzaamheden ook maar even volg» de, wist reeds geruimen tijd, dat dit oogenblik moest aanbreken en hoe eer hoe liever. Duidelijk kwam dit deze week nog uit in een schrijven van Schaper in het »Volk«, waarin hij er zich over beklaagde, zonder over iemand te klagen, dat hij menigmaal op 't on» verwachts voor Troelstra moet invallen en zich dan niet voldoende kon voorbereiden Dat is, gij voelt het onpleizierig, al moet Schaper niet meenen, dat daardoor z'n blun» der over de militaire uitgaven goedgepraat is. Doch er moest dus verandering komen. Ook z'n naaste partijgenooten waren daar» van diep doordrongen, doch de moeilijkheden waren bizonder groot. Een politieke partij is, zal het goed zijn, een groot huishouden. En vooral de leider moet een bijzondere plaats innemen, zal hij waar» lijk leider kunnen zijn. Dan behoort men met een zekeren eerbied tegen hem op te zien. Zoo was het met ons toen we Dr. Kuyper nog hadden, zoo is het ook met de S.D.A.P. En dat eert haar: Als men zoo eens vertrouwelijk met de voormannen dezer partij sprak, vooral na een van die matte, nietszeggende redevoeringen, welke Troelstra in de laatste jaren en dan nog 2oo sporadisch hield, dan gaf men toe, dan gaf men zelf toe, dat het zoo niet langer kon gaan. Er moest, in 't belang van de zaak en van Troelstra zelf verandering komen. Maar wie zou het hem zeggen Dat was steeds de groote moeilijkheid. Welke nog vergroot wordt omdat de persoon in kwestie het zelf in de laatste plaats gevoelt. Dat is een algemeen ge» Ijrek van menschen, die ruw gezegd af» geleefd zijn. Het voegt ons niet, om te dezer zake eenige pritiek te oefenen pp de mannen der S.D. A P, Iptegenfïeel, het getuigt voor hun groote; pië» teit tégenover hun leider, dat zij zich zpo lang mogelijk in de impasse geschikt hebben. Het eert hen, dat zij onder onbeduidende redevoeringen van Troelstra de grootste be= langstelling toonden, al ze menigmaal hun hart vol vreeze hebben vastgehouden. Denk u hun positie maar eens in. De wijze waarop Troelstra in de Kamer optrad, was toch eigenlijk beslissend voor het prestige van heel de fractie. Maar wie zou hem zeggen, dat de veldheerstaf niet meer veilig was in zijn'Hand, omdat hij het strijdtooneel niet meer kon' ovèrzien Toch moest dit oogenblik komen. Het werd al duidelijker. Sedert November 1912 leed Troelstra aan politiek verval van krachten, Men kan gerust zeggen, dat die catestrophe hem gebroken heeft. En als we eens even alle politieke overwe» gingen en oordeelen uit onze gedachten ban» nen, dan zien we daarin- o zooveel tragiek. Het is bijkans aandoenlijk om te hooren dat Troelstra's geest altijd nog vastzit aan dien noodlottigen tijd. Deze week nog, in z'n afscheidsrede, gre» pen zijn gedachten terug in de herinneringen van dien tijd. Het spreekwoord zegt, dat de misdadiger altijd terugkeert naar de plaats van het misdrijf en mutatis mutandus kan men dat ook hier zeggen. Troelstra heeft in 1918 een politieke misdaad begaan. Hij heeft toen zwaar, o zoo zwaar tegen ons volk gezondigd. Doch zwaar was óok de straf. Hij heeft er zijn geheele poli» tieke positie mee verspeeld en was sindsdien een gebroken staatsman. Zöö erg, dat hij er dok lichamelijk de gevolgen van ondervond en afscheid van het politieke tooneel moest pemen op een leeftijd, dat anderen vaak nog in volle kracht staan. Immers heeft Pi :ter Jelles Troelstra, geboren 20 April 1860, thans nog niet den pensioen» gerechtigden leeftijd bereikt. Hoeveel heeft Dr. Kuyper na zijn zestigste jaar nog gearbeid Men mag gerust en zonder overdrijving zeggen, dat fusschen Kuyper en Troelstra de grootste politieke tegenstelling bestond en dat de Anti»rev. partij het scherpst tegenover de S.D.A.P. positie koos. Maar als men op partijformatie en constel» latie Jet dan zijn er o zooveel punten van overeenkomst. Wij zien Troelstra natuurlijk altijd van den zwartsten kant, omdat zijn beginselen zoo lijnrecht tegen de onze ingaanomdat hij zoo onmeedoogenloos fel en vaak onbillijk onze leiders aanvielomdat zijn fout van 1918 zoo gruwelijk was. Doch als wij ons nu eens even verplaatsen pi de gedachtensfeer zijner naaste politieke vrienden, die in zijn omgeving verkeerden. Dan kunnen wij begrijpen, wat er in hem om moet gaan. Is hij niet voor zijn partij geweest wat Dr. Kuyper voor ons was De geestelijke vader, de leidsman van der jeugd af? j Het is een machtige partij geworden Horj» derden volgelingen hebben door den toene» nenden invloed zich een positie verworven, waaraan zij anders niet zouden kunnen den» ken. Zij kwamen op het gestoelte der eere te zitten, en zij voelden zich daar zoo behaag» lijk, dat Troelstra wel eens neiging gevoelde om ze er af te schoppen. Dit wat het materieele betreft. Doch als ze op den wasdom der partij zien, als ze dus wezenlijk de soc*dem. beginselen zijn toege» daan, dan zien ze Troelstra als hun groote profeet, met een aureool der heiligheid om de slapen. Het zou dus wel grove ondankhaarheid zijn, als men hem zoo gemakkelijk op zijde kon schoiven. Van hem althans kan niet gezegd worden, dat hij zich verrijkt of bovenmate zich zelf gezocht heeft. In zijn partij komt, even» als in elke andere, cumulatie van winstgevende openbare betrekkingen voor, zijn volgelingen zijn ook niet afkeerig van finantieel voor» deelige combinaties maar hij bleef daarbuiten Dat hij tegelijkertijd hoofdredacteur van het »\olk« en kamerlid was, zal niemand euvel duiden. Deze combinatie verdraagt zich uit» nemend goed. Zijn arbeid in de politiek is ook niet met den ministerszetel beloond. Deze eere is hem ontgaan. Zeer tot zijn leedwezen, dat is zeker. Het was weer een historische onnauwkeurigheid van hem, toen hij in zijn afscheidsredevoering aan 1913 herinnerde. Toen, aldus was zijn voorstelling, had men ons gaarne in de re» geering opgenomen, maar ik begreep, dat het ontijdig zou geweest zijn. Dit is onjuist. Mr. Troelstra had zich, bij wijze van spreken, het ministerspak reeds laten aanmeten, maar de partij was daarvan niet gediend en onwillig moest hij zich terug» trekken. Het was merkwaardig, dat hij in zijn laatste rede dit onderwerp met zoo gropte graagte besprak. Hij maakte, als hij zelf zei, zijn politiek testament. Maar o, wat leek dat weinig Op" het politieke program, waarmee hij eens zoo. vol enthousiasme optrad. Men moet iéts weten van dien ouden tijd der S. D. A. P om alles goed te verstaan. Als profeten tradenJtle leiders op. Het heeft menigeen verbaasd, dat Dr. Van Ravestijn in den Rotterdatóschen raad de leuze aanhiefhet belang der arbeiders is voor ons maar bijzaak h'èt komt op de propa» gande aan. Doch daarin schuilt niets "--vreemds. 'Zoo spraken de oude socialisten ook. Gij, zoo hielden ze de arbeiders voor, gij zult dien schoonen tijd na de onmisbare revolutie, welke tabula rasa zal maken, niet beleven maar uw kinderen, of zeker uw kleinkinderen zullen den heilstaat bihfiengaan. De heilstaateen medelijdend glim» lachje glijdt over de aangezichten der S. D. A. P.»ers, als men tegenwoordig dit woord zou noemen. De heilstaatnu ja, wie denkt thans nog aan zulke luchtkasteelen De commu» nisten mogen nog droomen van de revoluti» onaire ontwikkeling, welke tot een hemel op aarde kan leiden; de sociaaldemocraten hou» den zich met zulke hersenschimmen niet op en zij hebben de felste critiek over" net revo» lutionaire geweld jn Rusland. En nochtans, zoo nu en dan dreigen zij met hetzelfde middel. Hoor Troelstra maar in de Kamer. Wat was zijn politiek testament Geen geloofs» belijdenis, waarin zijn volgelingen in den komenden strijd houvast hebben, maar een begeerig streven naar regeermacht. Het was een dreinen als van een dwingerig kind om wat moói's. Wij willen te eeniger tijd, zoo mogelijk in 1925 deel uitmaken van de regee» ring en andersnu ja, wat dan anders, dan vergissen wn,,.®gs6pens weer dan doen we weer dwaasheden als in 1918. Ga dat nu eens ontleden. Wat kopij er dan van terecht? Wijnkoop zegt: alles óf niets. Dictator of machtelooze opposant. Maar Troel» stra gaai rekenen. Geef ons ook een deel van de regeering, het deel dat ons toekomt. Want^ als gij dat niet doet, dan tooien wij ons nog eens -jyeer in een revolutionair ge» waad. En iets stuk maken, iets bederven en verknoeien, dat kan immers de kleinst^ jongen wel; hoeveel te meer dan een partij-ajs de S. D. A. P. Voor afbraak heeft men geen kunstenaars noodig. Als vader Jacob had Troelstra zijn poli» tieke kinderen moeten troosten: Ik niet, doch gij zult eenmaal het beloofde land binnen» gaanmaar hij wist niet meer te zeggen, dan datIk verlang, dat sommigen uwer aan Farao's hof een plaats der eere zullen krijgen (of het u zal baten, moeten wij afwachten) en als het niet gebeurt, dan werpen wij alles door elkaar, op gevaar, dat gij 't eerst onder de puinhoopen dezer maatschappij bedolven raakt. t» Neen, dan was de Troelstra van vroeger jaren een ander man. Want men mag hem niet verwijten, dat hij voor zijn geloof geen offers heeft gebracht. Tndien hij in den def» tigen Friesch»liberalen kring gebleven was, dan ware hem ongetwijfeld een schoone, maat» schappelijke positie ten deel gevallen. Maar hij heeft op zijn wijze, de versmaadheid van het proletariaat lier gehad. Een schitterende advokatenpractijk heeft' hij: gewillig ten offer gebracht aan de propaganda voor desocialis» tische beginselen. In Utrecht heeft hij armoede geleden en ontbering verdragen, daar is hij onbehoorlijk gesmaad, omdat hij voor zijn geloof opkwam. 3?cr Er is een tijd geweest, dat men algemeen meer aan socialisten» dan aan socialisme»be» strijding deed. Ook het Christelijk volksdeel is daar niet vrij van geblevetó Dat heeft het socialisme ongemeen versterkt, al hebben zijn predikers er ook de onaangename gevolgen van ondervonden. Voortgaande op het pad 'éan groei en ont» wikkeling heeft de S. D. A. P. zich uitnemend weten aan te passen aan de tijdsomstandig» heden. Zij wist zich, met loslating somwijlen vatfV sommige malcontenten heel aardig te evolutioneeren, al maakte zij zoo nu en dan öók een crisis door. Gelijk ook thans weer het geval is. Onze vriend Schouten heeft daarvan deze week in zijn schitterende Kamerrede een tfaooie teeke» ning gegeven. Al opper ik de vraag, of hij de innerlijke kracht van Stenhuis nier oyer» schat heeft. Het revolutionaire sentiment komt weer boven. Ongetwijfeld. De arbeiders zien, dat soc.»dem., op regeerkussens gezeten, gewone stervelingen zijnnu eens wat knapper en degelijker dan hun voorgangers, dan weer wat mindere kwaliteiten. Maar veranderen kunnen zij de omstandigheden niet. Zij moeten ook roeien met de riemen, welke er zijn en dus gaat 't bootje nu eens flink vooruit, dan ligt het stil en dan weer gaat het achter» waarts al naar gelang wind en stroom mee of tegen zijn. Kip en voer en ei houden nu eenmaal ver» band met elkander, merken nuchtere sociaal» democraten op. Maar dat is in strijd met de socialistische profectie van vroeger tijd. Dus openbaart zich de ontevredenheid. En Stenhuis zegt dat, hard en ruw. Zal het tot een breuk van beteekenis leiden? 't Is mogelijk. Maar geweldenaars vormen meestal geen duurzame macht. Toch zal Troelstra's zielige afscheidsrede ook wel onder den invloed van het onaan» genaam gebeuren in zijn partij gestaan hebben en,voélt hij, dat afleiding.naar buiten nood» zakelijk is De S. D. A. P.,gan zichzelf over» gelatgp, verteert zich zelf. En Wfclke leuze zal men aanheffen om over dit d,qode punt heen te komen 'Tjftelstra zeiof in de regeering of geen regeegtng, maar revolutie 1 3 Jk;$je niet in, hoe deze leuze de massa be» zitl^n. moet, noch voor de verre, noch voor de naaste toekomst, de stembus van 1925! t - De Kleinveeteelt op de Boerderij. De Barnevelder legwedstrijd. b!»u -ia. r, Voederkosten en opbrengst. Vóiar den aanvang vat^jdép thans geëindig» den legwedstrijd werd beslófen het ochtend» voeder geregeld te wegen v,óór dat het in de droog voederbakken gedaan werd. Hard voer werd pe^.dag 60 gram ver» strekt,;pl naar de omstandigheden waren, maar gemiddeld kwam het niet boven de 60 gram. Nu de legwedstrijd geëindigd is, kunnen de resultaten nagegaan worden. Bij nauwkeurige berekening komen we tot hef verrassende cijfer van 47,4 gram per kip pyp dag aan ochtendvoeder. Per jaar wordt dat 17,3 K.G. ochtendvoer en 21,9 K.G. gemengd graan. De kostprijs hiervan was bij geregelde af» name resp. f 27 en f 15 per 100 K.G. De kostprijs van het ochtendvoeder per kip was dus 0,173 X f 27 f 4,67 en van het gemengde graan 0,219 X f 15 f 3,28'/2, totaal dus f 7,95'/2. De kippen legden gemiddeld 177 eieren, die een gemiddelden prijs opbrachten van 8,85 cent. Per kip werd dus ontvangen 177 X 8,85 cent is f 15,66. Zoodat een brutowinst overblijft van f 7,7072 Duidelijk blijkt wel, dat de kippen bij droog» voedering niet te veel eten, of vermorsen. Gezien de vaak veel hoogere cijfers van het verbruik van ochtendvoeder, die wij wel eens onder de oogen krijgen, komt men voor de vraag te staan hoe het komt, dat ze hier zoo weinig gegeten hebben. Nu te zeggen, dat aan de kippen hier dan zeker te veel hard voer gegeven is, zal niéï-gaan, want dan zou» den de kippen te vet geworden zijn en on» mogelijk een gemiddelde van 177 eieren be» reikt hebben. Persoonlijk geloof ik, dat de beantwoording •Pan die vraag in een andere richting gezocht moet worden. Ik schrijf het hieraan toe, dat de hennë® in een prima grasren liepen en aan de. prima-kwaliteit van het ochtendvoeder. an---.de gemakkelijke verteerbaarheid van voer hangt m. i. ook af de mogelijkheid of de hennen in staat zijn recordcijfers in het eierleggen te bereiken. Vófeders, rijker aan ei» wit, msar moeilijker verteerbaar, zullen on» getwijfeld slechtere uitkomsten geven. Van slechtere kwaliteiten ochtendvoeders zullen de hennen waarschijnlijk veel meer g-ten. Dit kan verder gevcjlge hekjfceQj dat in geld uit» gedrukt, de kipp.en evenveel opeten aan slecht, als aan goed voer, terwijl de hen het slech» tere voer met minder eieren zal betalen. Of deze gedachtengang volkomen juist is, zal in dit nieuwe legjaar aan voederproeven getoetst worden. W. MIDDELMAN. y.y;». r- --ris'! v Moedig voorwaarts. Het Parlement van Estland heeft nog geen gelegenheid gehad zich uit te spreken over het nieywe ontwerp»Draijkwet zooals enkele bladen reeds meldden. De Commissie van voorbereiding kwam eerst dezer dagen met haar werk gereed. De voornaamste bepalingen van het ontwerp, dat zij dén Rijksdag voorlegden zijn Volledig véibód van alcoholverkoop op Zon» en feest» dagen en op den daaraan voorafgaanden dag na 's»middags 12 uur. Op andere dagen is de verkoop slechts ge» oorloofd van 9 uur 's v.m—9 uur 's av., ter» wijl de gemeenten bevoegd zijn, den verkoop tfóg meer te beperken. Aan minderjarigen personep, beneden 20 jaar mag niet worden vëfkocht f Plaatselijke Keuze wordt ingevoerd, zoodat 10 °/o der kiezers een stemming kunnen aanvragen. Zij mag eerst na 3 jaar herhaald worden. 10 °/o .van de staatsontvangsten uit den alcoholverkoop worden aan openbare in» stellingen van weldadigheid en gemeentebestu» ren uitgekeerd. Men verwacht, dat voor einde December de wet zal zijn afgehandeld. Intern. Conferentie met nieuw doel. 24 November vangt te Helsingfors de diplo» matieke conferentie der Baltische Staten aan, die door de Finsche Regeering daartoe uitge» noodigd, zullen beraadslagen overeen ontwerp voor eën verdrag tot beteugeling van den smok» kelhandel in alcohol.] Deze is niet alleen eer plaag geworden voor de verbodsstaten, maar eveneens voor Zweden met haar distributiestelsel. Zweden, Noorwe» g"én, Denemarken, Duitschland, Estland, Lett» land, Polen en Finland, zullen vertegenwoor» digd zijn. Veiligheid boven alls. De bemanning van de zeppelin, die onlangs naar Amerika overgebracht" werd, was rijkelijk begiftigd met geschenkeh Van wijn en andere alcoholica. Tal van bladen haddén meegedeeld, dat een ruime hoeveelheid aan bóprcF'was meegenomen anderen dat voor iederijMSJ? 1 flesch wijnen 72 Jlesch cognac beschikbaar was. "Dé/ Directie van de Zeppelin»onderneming heeft echter daarna aan de pers bericht, dat sdiffiurlijk voor den overtocht van L. Z 126 naar Amerika volledig alcoholverbod heeft ge» golden. Onder sluiting door den Commandant zijn slecht een paar ilés^efien jenever meege» nomen voor eventué'el medisch gebruik. Eerst na terugkomst van dé'bëth'anning zal het ge» schpnkene met het noödige overleg worden Vërdeeld.« qer: yv n.t'Meer dan negatief resultaat. Ivïên weet, dat geen der partijen in Amerika bij cfe verkiezing van den President intrekking of zélfs inperking van het alcoholverbod op haar program heeft durj^pplaatsen. Voor het verbodsvcaagstuk was cjë Ujtslag dus schijnbaar van ondergeschikt belang. Inderdaad was hij dit niet. President Coolid» ge «heeft reeds duidelijk getoond, dat de door» voering van het verbod hem ernst is. De uit» slag der verkiezing zal hem daarin zeer verster» ken. Zijn democratische tegenstander Dawis was ook wel droog, maar men weet, dat elke verwisseling van President met een belangrijke verwisseling van ambtenaren gepaard gaat spe» ciaal in hoogere kringen. De vervanging van de republikeinsche ambtenaren door democra» ten zou zeker onzekerheid en tijdelijken stil» stand veroorzaakt hebben in het krachtig beteugelen met blijkbaar meer en meer resul» taat van de fraude. Beeld uit Rusland. 't Was ergens op 'n Russisch boerendorp. De Sovjet=regeering was sinds eenigen tijd bezig de bevolking van het platteland wat dieper in te leiden in de beginselen van het communisme, 't Was haar te veel onverschillige toestem» ming en oppervlakkige instemming of stille berusting Hij moest tot 'n geesdriftige com» munist worden gemaakt, de Russische boer. Dies werden er sprekers op 't platteland los» gelaten. En de Boeren kwamen op. Want er werd op gelet, wie niet kwam. Hoe die voorlichting was blijkt uit het vol» gende »Een der inleiders sprak over het plan»Dawes, over het Ruhr»gebied. De geleerde spreker zei» de, dat hij niet wist waar dat gebied eigenlijk ligt. Bij hen in het dorp wist zelfs de pope niet waar dat land gezocht moest worden Zij wilden een kaart koopen om daarop het Ruhr» gebied te zoeken, maar in de stad vroeg men voor een kaart 25 poed graan en dat was te veel voor het dorp. Maar al wist hij niet precies waar dit gebied ligt, het was duidelijk, dat het volk daar onderdrukt wordt en dat de Russische Staat de menschen moet bescher» men, want als Rusland het niet doet, wie zal het dan doen Nog lang sprak de inleider in denzelfden geest.« Neen, ik zuig 't niet uit mijn duim. Ik vond het in 't »Hbl.« en dat gaf als bron aan de Pravda, 't bekende Russische blad uit Moskou zelf. Zoo worden dus die boeren «bewust ge» maakt Onze Indiësvliegers. «Zijn ze aangekomen «Waar zijn ze nu precies «Hoeveel dagen is 't nu nog?« Deze en dergelijke vragen kon men de laatste weken hier en ginds overal in den huishoudelijken kring beluisteren, als een »versche« krant was binnengekomen en de een of ander »zat« er mee. In breede kringen leefde ons volk met zijn vliegers mee. Men weet, eerst hadden ze pech. Absoluut buiten hun schuld. Dat verhoogde de belangstelling, maar dat ze naar Indië gingen, naar «onze Qost«, en dat langs den luchtweg, over oerwouden, rotsgebergten en ongenaakbare woestijnen heen dat ze daartoe den durf hadden en 't volhardingsvermogen, dat vervulde ons volk met 'gerechtvaardigden trots. 't Deed denken aan de «Gouden Eeuw«. Van Houtman, Barentsz. en anderen. Toen ons volk de z^e .veroverde. Nu wilde het ook zijn aandeel hebben in de verovering der lucht, neen, een uitge» bluchte natie zijn we toch nog niet. n a- Die goddelooze bioscoop. Het gaat er net precies mee als met het tooneel, niets is er tenslotte heilig voor. Er is nu, lees ik, een film gemaakt «De Tien Geboden» genaamd, die millioenen dollars moet hebben gekost en dozijnen ruiters zegt de beschrijver op gebroken ledematen is te staan gekomen. Maar dat beteekent natuurlijk niets. Als men maar 'n pakkende film krijgt. Op deze film nu wordt o.m. de uittocht der kinderen Israels uit Egypte vertoond. Lees er de beschrijving van: «De ellende der Joden, hun uittocht uit Mitsjarum, de vervolging door Pharao's zes» honderd strijdwagens, de wanhoop aan de oevers der zee, die zich splijt op het gebod van den regisseur, De Mille die door» tocht van de kinderen Israëls tusschen de hooge muren van bedwongen water, dat zich met donderend geweld op de Egypte» naren stort Het wordt natuurlijk hoog geprezen. En ongetwijfeld, het is hier de zegepraal der filmtechniek, ten koste van millioenen dollars en velen gebroken ledematen maar tevens wordt hier van de groote daden Cods een kleurig aangekleed kijkspul gemaakt. Waarmee niet God verheerlijkt wordt. Geen kijk(ster), die daaraan denkt en ze zouden wel héél raar opzien, als daar nu es iemand opstond, die voorstelde om te zingen «Hier scheen ons 't water t' overstroomen 1 Neen, een kijkspul, meer niet. Dat eenig en alleen den mensch verheerlijkt, die toch maar zoo'n reuze»fiim weet te doen afdraaien, waarvoor oud Israëls legenden ver» zameling het thema gaf. Daarom zeg ik die goddelooze bioscoop. SOMMELSDIJK. Bij het vee van een landbouwer in deze gemeente is wederom mond» en klauwzeer geconstateerd. Tot op heden zijn 92 aanvrager» inge» komen voor z.g. huisslachtingen (Kralingen uitgezonderd). Alhier besteedt men voor 1 H.L. aard» appelen f 6, voor uien f 3.50 en voor paar depeen f 0.70. De Slagers hebben het Rund» en var» kensvleesch met 10 cent per Kilo afgeslagen. Zie Woensdagavond van 7 uur tot 9 uur de electrische verlichte etalage van A. Wielhouwer Ring A 99 Tapijtmagae zijn Sommelsdijk. Speciaal St. Nicolaas Cadeaux. MIDDELHARNIS. Vrijdagavoud 7 uur zal in de zaal van den heer Touw een ver» gadering gehouden worden door de Coop. Éroodbakkerij en verbruikvereeniging «Vol» harding« ter bespreking van het bouwen van een kruideniersmagazijn en verkoop van het tegenwoordige woonhuis. Door de kerkelijke Kiesvereeniging «Cal» vijn« zijn voor Notabelen kandidaat gesteld de heeren K. v. d. Sluis, Adr. Schelleiis en S. Verhage. Dinsdagmorgen viel van den landbou» wer Izak Born een koe in de Kaai. Na ruim 2 uur werkens mocht 't gelukken het dier op den wal te krijgen. DEN BOMMEL. De vorige week werden vanuit deze gemeente vervoerd1869 H.L aardappelen en 602 H.L. uien. Maandag j.l. arriveerde hier een tweede schip keislag, dat reeds het voorjaar had moe» ten komen. Bij den landbouwer Job Mijs Jobzn. stierf een zijner werkpaarden hetwelk niet verzekerd was. Het is onder, politie»toezicht begraven. Voorwaardelijke aanbesteding op 22 Nov. 1924 van drie Arbeiderswoningen voor reke» ning van de Vereeniging ter bevordering van de verkrijging van Onroerend goed gevestigd te den Bommel. Begrooting in massa f 7275. Metselwerk begrooting f 3570 Timmerwerk f 2790 Schilderwerk f 570 Smidswerk f 395 Metselwerk. Gebr. van der Welle den Bommel f 3629 S. van Nieuwaal idem f 3594 Gebr. Smeets Achthuizenf 3673 Timmerwerk. M. Mooijaart den Bommel f 2810,24 R. Bakelaarf 2790 Schilderswerk. Bakker—Bruggeman f 585 Smidswerk. M A. v. d. Sluijs den Bommel f 320 A. van Dongen Zuidzgde f 335 Totaal a,. f 7289 per plaatsje ,tf 2429,66 Donderdag j.l. is het alhier liggend pa» viljoenschip »Önrust« bij afslag gemijnd op f 1270 door B. Jongeling, voor rekening van de firma L. Bouman Zonen te Amsterdam OOLTGENSPLAAT. Een rund van den landbouwer B. v. Veen is uit; nood geslacht, het vleesch is voor de consumptie afgekeurd. De landbouwer K. Bom viel in het ruim bij schipper van Gent en bleef geruimen tijd bewusteloos, later werd hij, door Dr. Entz. verbonden aan hoofd en arm. Gevonden en ter gemeentesecretarie gede» poneerd, een landbou wketting en bietenriek. OUDE TONGE. De zoon van P. v. M. had het ongeluk zijn hand zoodanig te verwon» den dat opname in het ziekenhuis te Rotter» dam noodzakelijk was. Van R. Pollemans is één koe door een bietenkruin gestikt het vleesch is voor de con» sumptie goedgekeurd. Van den landbouwer J. J. Mijs viel in het land een paard dood, hét vleesch werd afgekeurd en in den grond gestopt. J. Bogers heeft de laatste tuikerbieten op de kaai gebracht, zoodat die campagne afgeloo»)^, pen is. NIEUWE TONGE. Onder zeer groote belangstelling werd Maandag jl. het stoffelijk overschot van nu wijlen de echtgenoote van onzen leeraar Ds. Kruijt ten grave gebracht. Groot was de belangstelling, in deze ge meente, doch ook andere gemeenten gaven daarvan blijk, zoodat niet alleen de ring» broeders Ds. Polhuis, Ds. van Montfrans, Ds. den Oudsten en Ds. Bax, de heeren Vetter en Bouman, doch ook de kerkeraad van Oude Tonge aanwezig waren. Zelfs waren .twee vrienden Staphorsters overgekomen. Ten sterfhuize werd door Ds. Kruijt zelf gelezen Ps. 68, naar aanleiding waarvan door Ds den Oudsten een ernstig woord werd ge» sproken, dat mede getuigde van medeleven. Bij de groeve van zijn geliefde echtgenoote sprak Z.Eerw. zelf eerst tot de ringbroeders, vervolgehs tot al de omstanders, welke eer» sten en laatsten hij zeer hartelijk dankte voor hunne belangstelling welke hij spontaan mocht noemen en hem nog te meer trof, doordien de groote massa zulks ongevraagd hadden willen doen. f Daarna richtte hij nog eenige aandoenlijl waardeerende woorden aan de nagedachtenis zijner dierbare afgestorvene, waarvan Z.Eerw. verklaarde met innige reine liefdebanden aan elkander gebonden te zijn geweest, wees verder de aanwezige gehuwde mannen op het groote voorrecht, dat zij straks hare vrouwen weer zouden mogen ontmoeten, wat voor hem voorbij is en spoorde hen; ahn het bezi: hun» ner vrouwen hoog te wkardeeren. Na nog een woord van vermaning in het algemeen gesproken te hebben, gaf Z.Eerw. anderen nog gelegenheid te sjj'reken, waarvan echter niemand gebruik maakte en het kerkhof werd verlaten, waarmede deze droeve en aan» grijpende plechtigheid geëindigd was, hoewel zeker velen die de overledene van nabij ge» kend hebben, haar niet zoo spoedig vergeten zullen zijn. Door den heer A. Volaart, veermatste Battenoord, s een nieuwe ,m,Qf°rh °°t aange» f schaft, plaatsbiedend voor 50 personen, 't Is I een prachtige boot en het publiek zal er on» getwijfeld eens gaarne kennis mede maken. L Wij wenschen den ondernemer veel succes toe. (Zie advertentie in dit blad.) Tegen enkele jongens uit deze gemeente is proces»verbaal opgemaakt, wegens het uit I baldadigheid vernielen van een heining. Maandagmiddag is een schip met 3000 H.L. steenkolen gearriveerd voor den heer f L. van den Doel alhier. Wegens het lang weg» I blijven van deze kolen, was er jl. week nog een schip met 1000 H.L. aangekomen voor I den heer J. C. Hollemon alhier, zoodat onze gemeente nu wel van kolen voorzien zal zijn. Jl. week werden per tram vervoerd 1000 L balen juin en 200 balen peen. Te Battenoord werden verscheept900 balen B juin, 300 H.L. aardappelen en 200 balen peen. 1 DIRKSLAND. In de woning A 666 komt E weer een geval voor van Roodvonk. Op Maandag 1 December a.s. des n.m. 7 uur zal ten gemeentehuize de aanbesteding t plaats hebben van den bouw van een muziek* J tent. HERRINGEN.0 Vorige week zifn van hier verscheept 300 H.L. aardappelen, 258 H.L T peen en 146 balen uien. De Rijks»ontv anger te Middelharnis, zal I in de maanden December, Januari en Februari a.s. alhier geen zitting houden tot hèt innen van 's Rijks Directe Belastingen. De IJsclub »Herkingen« hield haar jaar» i vergadering in Cafe Grinwis, onder voorzitter» schap van den heer J. G. Noordijk. Aanwezig waren 48 van de 147 leden. Na opening der vergadering werden de no» tulen der vorige vergadering gelezen en onver» anderd goedgekeurd. Hierna deed de Penningmeester rekening en verantwoording, waaruit bleek dat de in» komsten bedroegen f 163.—, de uitgaven 1 f 141.11s alzoo een batig saldo van f 21.88s.

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 2