PUROL Rechtzaken A ntirevolutiona Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden. 1 IN HOC SIGNO VINCES Rechtzaken. No. 3069 WOENSDAG 19 NOVEMBER 1924 39ste JAARGANG §r Reclame-Mededeelingen. W. BOEKHOVEW ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers Vs Propaganda. Land- en Tuinbouw. s f-s Deze Courant verschijnt ellcen WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent hij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Propagandaclubs. Het propagandawerk is steeds een belang» rijk hulpmiddel geweest in onze politieke actie. Het met vuur en elan optrekken voor onze antirevolutionaire beginselen bleef helaas im» mer tot een minderheid beperkt. De wensch»och, dat zij allen profeten waren« eenmaal de bede van Mozes, bleef ook in onze organisatie tot heden onvervuld. En het schijnt soms alsof we verder van de vervulling dezer bede afstaan dan ooit te voren, terwijl toch aller krachten méér dan ooit noodig zijn. Het verdient dan ook toejuiching, dat onze partijleiding deze zaak eens grondig onder de oogen gezien heeft en het resultaat daarvan geweest is, dat het propapandawerk als onder» deel der organisatie in het partijverband is opgenomen. De propagandaclubs welke voorheen in afzonderlijke organisatie zich vereenigden zijn thans in de organisatie der partij een plaats gegeven en vanzelf is hiermede aan iedere kiesvereeniging de vraag voorgelegd, welke houding zij ten opzichte van dezen nieuwen organisatorischen aanbouw zullen aannemen. Het spreekt vanzelf, dat zullen zij hun houding volkomen adrem kunnen bepalen, zij zich eerst voldoende moeten oriënteeren aan» gaande het doel, den grondslag en het wezen der propagandaclubs. Hieromtrent toch schijnt nog maar al te veel misvatting te bestaan. Wel zijn aan alle kiesvereenigingen door het Centraal Comité circulaires verzonden, waarin het verband, dat gelegd is tusschen K. V. en P. C. duidelijk uiteengezet is, maar het schijnt dat verschillende K. V. daar geen nota van genomen hebben. Het was daarom van den voorzitter der Flakkeesche Hulpcentrale 'goed gezien om een Comité bestaande uit personen van verschillen» de plaatsen van ons eiland te organiseeren, met het doel de vraag onder de oogen te zien of men op ons eiland tot het vormen van propa» gandaclubs zal overgaan en zoo ja höè deze prop.clubs gevormd moeten worden en höè zij zullen moeten werken. Tot tweemaal toe heeft men hierover te Middêlharnis een vergadering gehouden, welke vergaderingen doorl meelevende personen van verschillende dorpen op ons eiland bezocht is. Op een wijze, welke aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat, is in deze eerste ver» gadering door ons kamerlid, den heer Schouten en in deze tweede vergadering door den adj. secr. van het Centraal Comité, den heer den Ouden, de gestelde vraag hierboven omschre» ven beantwoord. Aangenomen mag dan ook worden, dat de personen die in bovengenoemde vergaderingen aanwezig waren, thans voldoende in deze zaak georiënteerd zijn en duidelijk voor oogen hebben wat nu op hun weg ligt. Algemeen kwam men tot het inzicht dat het opnemen van propapandaclubs in ons plaatselijk» en gewestelijk partij verbandnood» zakelijk is. Deze noodzakelijkheid is op ons eiland niet minder urgent dan in andere streken van ons land. Vooral was het de heer Schouten die hier op wees. De heer den Ouden bepaalde zich meer tot de vraag op wélke wijze de P. C. in het verband met ons K. V. gebracht moeten worden. Zij, die hierbij tegenwoordig waren, zullen ter vergadering hunner K. V. de zaak bespre» ken en uiteenzetten. Wij mochten vernemen, dat op enkele plaatsen reeds hieraan, en met gunstig gevolg, gehoor gegeven is. Zoodoende kunnen onze plaatselijke K. V. voldoende voorbereid zijn als de Hulpcentrale volgende week Woensdag vergaderen zal. In deze vergadering toch, waarin ook dan de heer den Ouden hoopt tegenwoordig te zijn, zal de zaak definitief haar beslag krijgen, wat na deze voorbereiding heel goed moge» lijk is. Wij wekken de besturen onzer K. V. en allen die met den arbeid onzer antirevoluti» onaire K. V. meeleven, op de vergadering der Hulpcentrale te bezoeken. Laat de liefde tot de beginselen die ons heilig zijn, omdat zij geput zijn uit Gods Woord, ons dringen. Twee opmerkingen. In de eerste plaats dan, dat we bij al ons propagandawerk vooral den nadruk hebben te leggen op het beginsel. Wat daar buiten ligt, hoeft niet verwaarloosd. Maar het beginsel geve den doorslag. Men vergelijke b.v. met School, Kerk en Huisgezin. De School, waar de kinders gaan, geeft soms niet in alles voldoening, men zou eens 'n mééster wat anders wenschen, het onderwijs eenigszins willlen wijzigen enz. De Kerk geeft soms ook bezwaren, men zou de preek wat anders willen, 't huisbezoek beter geregeld enz. In 't Gezin is ook niet altijd alles naar genoegen, de man zou de vrouw, deze haar man in sommige dingen wat anders willen Doch het beginsel geeft den doorslag. Men neemt geen neutrale school Men zoekt geen moderne preek 1 Men vindt geen troost in de herberg 1 Neen, men houdt vast aan School en Kerk en Huisgezin, die uit dezelfde beginselen leven, welke wij ook belijden. Zoo moet 't ook in de politiek. Ook al hebben we bezwaren. Wij steunen de partij, die ons in de begin» selen 't naaste staat. Dat moet bij de propaganda altijd de hoofd» zaak blijven. Bindt dit niet op den duur, dan zijt ge tóch aan 't/verkeerde kantoor. En dan in de tweede plaats. Het stille werk is 't voornaamste. Maar op z'n tijd moet er wat muziek bij. Met dien »tijd« verstaan we: als 't zoo wat tegen de verkiezingen gaat. Dan, zouden we zeggen, moeten 's enkele, kloeke, forsche re» denaars op verschillende plaatsen optreden voor 'n opwekkende rede, die er eens wat gloed in blaast, onder Gods zegen, voor Zijn Naam en Zaak. Daar moeten we dan zorgen, dat vooral ook uit de omliggende dorpen onze »bezoch» ten« komen. Dat moet wat georganiseerd. Met autobussen bij lichte maan doet men heel wat en dan kan een opwekkende meeting vaak juist de laatste stoot geven, die uw »sujetten« nog noodig hebben. Ziehier een en ander over propaganda. Onnoodig te herinneren voor »ónze men» schen«, aan het »Zoo God zijn hulp aan 't werk ontzegt En daarom, zij onze pro» paganda op onze vergaderingen, ook een zaak des gebeds En God van den hemel doe haar ons ge» lukken. 'V' Antirevolutionaire Staatkunde. De tweede aflevering verscheen. Niet minder belangrijke dan de eerste. Dr. Dooyeweerd zet zijn artikelenreeks voort waar de duikers»naar»de»diepte onder ons hun hart aan kunnen ophalen voorzoover wij kunnen oordeelen een wetenschappelijk betoog van blijvende waarde. De heer Idenburg behandelt het vooral thans zoo actueele onderwerp r »Ons stand» punt inzake den oor!og«, waaruit we, ook met het oog op de komende verkiezingen, een en ander naar voren hopen te brengen. En »Vraag en Antwoord» blijft interessant. Méér, is een rubriek van belang. Vragen over schoolgeldregeling, positie van den burgemeester. Zondagsluiting, gemeente» exploitatie enz. enz. worden grondig en uit» voerig beantwoord, zoodat niet slechts de on„ bekende vrager, maar de gansche partij er houvast aan heeft. Met warmte maken nogmaals op deze uit» gave van de »Abraham Kuyper Stichting« op» merkzaam. Zij is een groote stap vooruit. Vloeken. Vloeken is natuurlijk zonde Ach, wat zijt ge toch een achterlijk mensch 1 Ga ter school bij »Wijsneus« in het Hbl. die zal u leeren wat vloeken is. »Een spraakgebrek van een onbeschaafd mensch« Net als b.v. stotteren. Daar zet men toch immers ook geen straf opwelnu 1 doe het dan ook niet op het vloeken. Het is gewoon »onderbeschaving«. »Leer de menschen krachtig spreken uit een nieuwe taalkeuze», zegt Wijsneus. Welja, als we er eens 'n avondcursus voor op» richtten en uitloofden 'n premie voor elk nieuw krachtwoord, dat nu niet precies een vloek» woord is Over Indische Loopeenden. De Indische Loopeend is een ïas, dat nog maar een veertig jaren in Europa bekend is, terwijl het in Nederland eerst in de laatste jaren is geïntroduceerd. Er kan dus nog geen oordeel over geveld worden, op grond van langdurige ervaringen. Toch zullen vele fok» kers al wel den indruk gekregen hebben, dat we hier voor ons hebben een ras, dat, even» als de Wit Leghorns, een cultuur van dui» zenden jaren achter zich heeft, en derhalve een hooger percentage aan nakomelingen met grooter legnracht oplevert dan de nieuwere rassen, zoodat men er al betrekkelijk spoedig in slaagt, door selectie toornen met een hoog gemiddeld legcijfer te fokken. Wanneer sommigen nochthans met het hou» den van Indische Loopeienden minder goede ervaringen opdoen (de tèndentieuse berichten als van geen belang buiten beschouwing la» tende) dan is dit bijna altijd, omdat, wat men onder die benaming kocht, geen Indische Loopeenden zijn (er bestaan veel bastaarden), of dat men de dieren niet de behandeling geeft, die zij van noode hebben. Teneinde den leek eenig inzicht te geven in de productiviteit van'de Loopetnd, geloof ik niet beter te kunnen doen dan hieronder in een staatje de resultaten te publiceeren van een vergelijkende proef, die ik in 1923/24 ge» nomen heb met een koppel Wit Leghorns en een koppel Wit Indische Loopeenden. Niet om daaruit te concludëeren, dat het houden van Loopeènden voordeeliger zou zijn dan» het houden van Leghorns. Door een koppel Leghorns ter vergelijking te nemen, die een veel hooger gemiddelde dan 192 bereikte, zou ik precies het omgekeerde zoogenaamd kunnen bewijzen. Van zulke flauwe goochelarijen nn.1 cijfers hoop ik, mijn betoog vrij te houden. De vergelijking dient slechts tot beter begrip van de zaak, en ik koos de twee onderstaande koppels uit, omdat zij beiden op 1 October de eerste eieren gaven en zoo goed als even groot in aantal zijn. De ren van de Leghorns lag vlak naast die van de Loopeenden de kippen en eenden kregen hetzelfde voedsel, 's Morgens 60 gram per stuk weekvoer (7 deelen gerstemeel, 2 deelen tarwezemelen, 3 deelen vleeschmeel, ';2 deel phosphorzure kalk, alles gemeten, niet gewogen) en's avonds per stuk 70 gram gemengd graanvoer, bene» vens volop grit. De eenden hadden geen zwemwater, maar een pan met zuiver water, dat geregeld verfrischt werd, om te drinken. Het voer kwam op 2 cent per kip of eend per dag. Het gewicht van de eieren, dat ik echter niet eiken dag heb bijgehouden, was van de kippen meestal plm. 64 gram, dat van de eenden plm. 85 gram, veelal ook 90 gram, een enkele maal zelfs 130 gram. Bijzondere behandeling (krachtvoer, elec» trisch licht, kunstmatige verwarming, enz.) kregen zij niet. De eerste kippen en eenden, waarvan ik later voortfokte, zijn allen van Nederlandsche fokkers gekocht. Nóch van de Leghorns, nóch van de Loop» eenden werd er één broedsch. De hieronder berekende prijzen zijn die, welke een kruidenier»eierhandelaar er mij voor gaf en zij komen met de noteeringen der vei» lingen overeen, gewicht en kwaliteit in aan» merking genomen. Ziehier het staatje Overzicht over de legcapiciteit van 9 Wit Leghorns, geboren 3 Mei 1923, van 1 Octo» ber 1923—1 October 1924. Maand. Aantal eieren Totaal be: rag. Gemid deld aanial eieren per kip. Gemid delde op brengt oer kip. October '23 54 7.04 6 78 November 109 17 08 12.11 1.89 December 99 15 575 11 1.73 Januari '24 92 10.65 10.33 1.18 Februari 176 13 29 19.50 1.48 Maart 201 12 37 22 33 1.37 April 215 12.25 23.89 1.36 Mei 220 1481 24.44 1.64 Juni 184 13.20 20.66 1.47 Juli 138 10 95 15.30 1.22 Augustus 123 10 60 13.66 1.18 Sentember 118 12 23 13.11 1.36 Totaal 1729 15Q.Ó45 192 10 16.66 Gemiddelde prijs per ei 8.6S ct. Overzicht over de legcapiciteit van 9, later 10 Wit Indische Loopeenden, geboren 26 Mei 1923, van 1 October 1923—1 October 1924. Oct. '23 c c 128 12 80 14.22 1.42 Nov. r <u C vu 198 19.80 22 2.20 Dec. G\ 102 10.20 11.33 1.13 Jan. '24 1 10 10 01 Febr. 112 8 52 11.20 85 Maart 297 20.92 29.70 2.09 April 289 16.72 28 90 1.63 Mei 283 17.81 28.30 1.78 Juni a 236 1464 23.60 1.46 Juli 209 13 55 20.09 j 1.35 Aug. 189 13.31 18.90 1.33 Sept. I 196 17.64 19.60 1 76 Totaal 2240 165.56 227 95 17.01 Gemiddelde prijs per ei •7.39 ct. De leek kan uit dit staatje leeren, wat win» terleg beteekent. Bij de kippen brachten 99 eieren in December nog meer op dan 220 eieren in Mei, en bij eenden 198 eieren in Nov. bijna f 3.—meer dan 289 eieren in April. De gemiddelde prijs van een kippenei was ruim IV4 cent hooger dan die van een een» denei. De productiviteit van de Loopeend is veel hooger dan die van de kip. De eerte legt 227.94, dus bijna 228 eieren per jaar tegen de kip 122 Nog grooter wordt het verschil, wanneer men het gewicht in aanmerking neemt. Het gemiddelde gewicht van het kippenei op 64 en dat van het eendenei op 85 gram ne» 40 cent per regel. Gesprongen Handen DOOS 30, 60,90 Cent. Bij Apoth. en Drogisten. Pharm.Fabr A.Miinhardt Zeist MOND. ADVIES £11.» Alle zaken behandelt het Bureau voor Rechtskundige Hulp Haagscheveer 5 (bij Hofplein) Telefoon 11862 Rotterdam Kantoor van 10—8 uur. Geen Bijkantoren mende, legde een eend een gewicht aan kip» peneieren van ruim 300. Nochthans brengt een eend bruto maar 45 cent meer op dan een kip. De Leghorns begonnen te leggen op 5 maanden de eenden op 4 maanden en een weekandere omstandigheden evenwel in aanmerking genomen, zijn de opfokkosten tot aan den leg wel ongeveer gelijk. Tot welke eindconclusie wil ik nu komen Voorloopig tot geen enkele. Uit een enkele proefneming mag men geen conclusie trekken. De uitkomst van deze proef (en meerdere ervaringen van dien aard) doen slechts een vermoeden ontstaan, waarvan de juistheid alleen door meerdere proeven, onder verschil» lende omstandigheden genomen en over ver» scheidene jaren loopende, kan worden aan» getoond. Ik wilde slechts aan anderen vragen, mij ook hun ervaringen te widen mededeelen. Al blijkt daaruit voorloopig slechts welke richting moet worden ingeslagen, om tot het doel te komen, dan is al veei gewonnen. Op een paar dingen wil ik intusschen wij» zen. De lagere prijs van het eendenei, vooral het hoogere gewicht in aanmerkinggenomen, staat tot nog toe een grootere geldelijke op» brengst van het eendenei in den weg. Dit behoeft niet zoo te blijven. Op dit oogenblik bestaat er bij de consu» menten een vooroordeel tegen het eendenei, omdat men bijna niet anders kent dan het ei van eenden, die met visch gevoederd wor» den, of die hun fortuin zoeken in polder» slooten. Maar de smaak der eieren van een» den, welke gevoederd en gehouden worden als in het begin van dit stukje aangegeven, is iets zoeter, doch overigens even frisch en aangenaam als het kippenei. Ik heb reeds de ervaring, dat dit vooroordeel te breken is. Ook de woorden, op de aangegeven wijze behandeld, geven een buitengewoon smakelijk vleesch, zeer verschillend van dat der gewone poldereenden. Men kan op zeer jeugdigen leeftijd de woerdjes van de eenden scheiden, en de woedrjes kunnen reeds op 9 en 10 we» ken een gewicht van 2 a 2'/2 pd. bereiken, waardoor zij, mits oordeelkundig geslacht en opgemaakt, een prijs waard zijn, waardoor deze verliespost verminderd of uitgeschakeld kan worden. Nogmaals ik houd mij voor de mededee» ling van het oordeel van anderen zeer aan» bevolen. J. HOOGENDIJK. (Weekbl. voor Kleinveeteelt). KANTONGERECHT SOMMELSDIJK. Zitting, Vrijdag 14 November Bij verstek werd geëischt tegen A. v. S. te Middêlharnis wegens melkvervalsching, één maal 8% en later nog 7 water twee geld» boeten van f 80 sub. 40 dagen hechtenis. Bekl. werd veroordeeld tot één geldboete van f 80, sub. 40 dagen hechtenis en één geldboete van f 60, sub. 30 dagen hechtenis. A. M. 59 j. melkverkooper te Middêlharnis staat terecht wegens verkoop van karnemelk vermengd met 110 °/0 water. Bekl. zegt niet zonder water te kunnen kar» nen en de karnemelk voor zijn vee te houden. Slechts op aandringen van een paar menschen om hun karnemelk te leveren voor zieken, heeft bekl. dit gedaan nadat zij met een mon» ster van zijn karnemelk bij den dokter geweest waren om te hooren of deze melk goed was voor de zieken. Van twee doktoren heeft bekl. een bewijs dat de melk goed was Bovendien heeft bekl. van de eene familie slechts 1 cent per liter laten betalen en de andere familie de melk gratfs geleverd. Het O. M. meent dat hier verzachtende om» standigheden zijn en neemt aan dat bekl. door het attest der doctoren op een dwaalspoor gebracht is, raadt echter bekl. aan nooit meer naar de goede ingevingen van zijn hart te luisteren doch de karnemelk alleen voor zijn vee te houden. Geëischt wordt f 15 sub. 15 dagen hechtenis. Bekl. wordt vrijgesproken. Bij verstek wordt veroordeeld J. S. te Mid» delharnis wegens melkvervalsching (8 water) tot f 60 sub. 30 dagen hechtenis. Bij verstek wordt behandeld de zaak tegen G. S. bakker te Middêlharnis wegens verkoop van brood waarvan het gewicht droge stof beneden het wettelijk vastgesteld gewicht bleef. Per brood heeft bekl zich wel 10 bevoor» deeld. Geëischt wordt f 25 sub. 25 dagen hech» tenis. Bekl. wordt veroordeeld tot f 15 sub. 15 da» gen hechtenis. In al deze zaken wordt gehoord den direc» teur van de inspectie Dordt der Warenwet. Terecht staat C. B. 44 j. landbouwer te Mid» delharnis wegens het te snel rijden met zijn auto op de bocht van den Langeweg bij Oude Tonge. Bekl ontkent hard gereden te hebben. Gehoord wordt get. C. v. P 32 j. landbou» wer te Oude Tonge die een eisch van f 200 schadevergoeding wil instellen. De Kantonrechter merkt op dat het maxi» mum dat in deze strafzitting gesteld mag wor» den is f 50. Get. daar heb ik niets aan. De Kantonrechter adviseert get. dan een ci» viele vordering in te stellen. Desgevraagd zegt get. dat hij met zijn mo» torrijtuig vlak langs den kant van den weg reed en daar werd aangereden door bekl. die een zoo snelle vaart had dat hij niet voldoen de rechts kon blijven op den bocht van den weg. Get. werd aangereden en is dien tenge» volge 7 weken thuis geweest. Bekl. zegt dat hetgeen get. zegt onwaar is. Gehoord worden verschillende getuigen a charge en a décharge. Het O.M. zegt dat hem uit een situatie tee» kening van den majoor van den rijks veld wacht gebleken is dat de betreffende bocht zeer gevaarlijk is en slechts met de grootste om» zichtigbeid door auto» en motorbestuurder kan bereden worden. Bij het verhoor der verschillende getuigen slaat de schaal wel wat om ten nadeele van bekl. die blijkbaar door zijn rijden de veiligheid in gevaar gebracht heeft. Geëischt wordt f 5 sub. 5 dagen hech» tenis. Bekl wordt schriftelijk vonnis gewezen. Bij verstek wordt veroordeeld wegens rijden zonder licht A. M. tot f 5 subs 5 dagen hech» tenis. J. R. Idem. C. K. wegens overtreding der veiligheidswet f 20 subs 20 dagen hech» tenis. A. M. v. D. f 6 sub. 6 dagen hechtenis. A. v. S. 26 j. schilder te Sommelsdijk staat terecht wegens overtreding van de arbeidswet bij het schilderen van een woning aan de Secr. Nijghstraat. Bekl. zegt niet in genoemde straat gewerkt te hebben. Er is een fout in het proses»ver» baal gemaakt. Bekl. wordt ditmaal vrijgesproken. J. S 66 j. timmerman te Sommelsdijk staat terecht wegens den verbouw van een woning zonder vergunning. Geëischt wordt f 6 sub. 6 dagen hechtenis. Veroordeeling idem. E. v. M. 31 j. vleeschhouwer te Oude Tonge staat terecht wegens het slachten van een on« gekeurd rund. Geëischt wordt f 12 sub. 6 dagen hechtenis. Veroordeeling idem. L N.. bij verstek, wegens overtreding der politieverordening te Sommelsdijk. Geëischt f 5 subs. 5 dagen hechtenis. Veroordeeling idem. G. W., 31 j., koopman te Sommelsdijk, staat terecht wegens overtreding der loterijwet. Geëischt wordt f 4 subs. 2 dagen hechtenis. Bekl. wordt veroordeeld tot f3 subs. 3 dagen. C. S., 20 j., landbouwknecht te Sommelsdijk,

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 1