90" Tem Advertentiën. nem Kerk en School. Visscherij. Burgerlijke Stand. Verkoopingen. Rechtzaken. Correspondentie. Boekaankondiging. en 25273 m. e. ELIZABETH UAH DER BOOIYI en Kind HUGO LANDHEER H.H. H. Mej. ter o sthe markten ook hoogcr waren. Donderdag noteerde de markt voor disponibele partijen 95 fr. tegen 90 fr. in de vorige week. 1f In de zeeduinen nabij de Oostduinen bevinden zich veel wilde konijnen, die, ware het thans zomer, groote schade aan de gewassen zouden aanrichten. Er wordt dan ook druk j icht op gemaakt. 1f Onder de biggen in de Oostdijk is naar men ö:is mededeelt een ziekte heerschende waarvan reeds enkele met doodelijken afloop. Veler opinie is dat men nog steeds met longs pest heeft te doen. NIEU WsHELVOET. Door de Raad der gemeente is een rookverbod in de autobussen toegepast. HELLF/VOETSLUIS. Dhr J. Frijdal (V. B.) heeft de benoeming tot lid van de Gemeens teraad aangenomen. Dinsdagavond trad voor de afd. der Ned Zendingsvereen. op, Ds SchuurmanssStekhos ven van Spijkenisse en sprak naar aanleiding van Matth. 17 19. Door het Chr. Zangkoor werden onderwijl 4 nummers t.w., «Zendings» lied«, »Gods Kerk«, «Opent de poort« eri' »Bede«, zeer goed gezongen. De belangstelling was niet groot. Onze plaatsgenoot Mej. C. J. v. Beek slaagde dezer dagen voor het le gedeelte van het examen voor Krankzinnige verpleging te »Maasoord«. Dhr. Faeseler behaalde op de tentoonstel» van de New Foundlandersclub met zijn II doberman»pini hers «Arihes van Veldenburg« in de jeugdklasse een Ie Prijs en in de opens klasse open prijzen. Heden werd door den Directeur van 's Rijkswerf alhitr in het openbaar aanbesteed de levering van Perceel 4. 10C0 ton Cardiffkolen te Vlissins gen. Cotinentah KolensMaatschappij Rotters dam, f 18850d'Arnaud Co. Amsterdam, 19310 Steenkoh nsHandelsvereeniging Rotters dam f 19820; de Bruyne Co. Vlissingen, f 19920; James MacKelvie Co. 'ssGravens hage, 1587 10 pond sterling. Perceel 5. 1000 ton Oostkustkolen te Vlis= singen. G. A. A. J. Bakker Amsterdam, f 14430 de Bruyne 6. Co Vlissingen, 14840Contis nentale KolensMaatschappij Rotterdam f 14850; The Mickley Coal Company Rotterdam, f 15000; SteenkolensHandelsvereeniging Rots (erdam, f 15150; James MacKelvie Co ssGravenhage, 1150 pond sterling. 5 GODSDIENSTOEFENINGEN OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 16 Nov. 1924 NED. HERVORMDE KERK. Sommelsdijk, 's av. 6 uur Ds. v. Montfrans. Middelharnis, v.m. 9 30 dhr. J. Vroegindes weij en 's av. 6 uur Ds. den Oudsten. Stad a. 't Haringvliet, v.m. 9 uur Ds. Polhuijs en n.m. 2 uur leesdienst. Den Bommel, v.m. 9.30 dhr. Bouman v. Stel» lendam (Dankstond) en 's av. 6 uur Ds. van As van Dirksland. Ooltgensplaat, v.m. 9.30 uur Ds. den Oudsten v. Middelharnis. (Dankst. v. 't Gewas) Oude Tonge, v.m. en n m. Ds. Bax. Nieuwe Tonge, v.m. 9;50 Ds»- v Montfans v. Sommelsdijk en n.m. 2 leesdienst. Dirksland, v.m. 9.30 Ds. v. As en 's av. 6 uur leesdienst. Melissant, v.m. 9,30 uur Ds. Baarslag. Goedereede. v m. Ds. de Gidts. (Dankst. v.'t Gewas) Ouddorp, v.m. leesdienst en n.m. Ds. Baarslag van Melissant. Oostvoorne, v.m. 10 uur Ds. Brinkerink. Oostvoorne (Evang.) v.m. 9.30 uur dhr. van „Drunen. Rockanje, v m. 10 uur Ds Witkop. Nieuw»Helvoet, v.m. 9.30 uur Ds. Priester. Hellevoetsluis, v.m. 9,30 en n.m. 6 uur Ds. Timmer. Nieuwenhoorn, v.m. 9.30 uur Ds. de Voogd van der Straatten. Oudenhoorn, v.m. 9.30 uur Ds. Feenstra. Heenvliet, v.m. 10 uur Ds. Romijn. Abbenbroek, v.m. 9.30 uur Ds. Wanrooy. Zwar ewaal, v.m. 9.30 uur Ds. Rooker Em. pred. Den Haag. Vierpolders, v.m. 9.30 uur Ds. Bartstra. van Zwartewaal. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. G. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9.30 en n.m. 5.30 uur Ds. de Graaff. Den Bommel, v.m. en nam. Ds. Schaafsma Ooltgensplaat, v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. de Lange. Melissant, v.m. 9.30 en n.m. 2 uur dhr. van der Lugt. Stellendam, v.m. 9,30 en nam. uur leesdienst Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Diemer. Hellevoetsluis, v.m. 9.30 Ds. Westerhuis en 's av. 5 uur geen dienst. Nieuw»Helvoet, v.m. 9.30 geen dienst en n.m. 5 uur Ds. Westerhuis. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m. 9.30 en n.m. 6 uur leesdienst. DOOPSGEZINDE KERK Ouddorp, v.m. en 's av. Ds. Kooimans. Van de overige gemeenten geen opgaaf. MIDDELHARNIS. Verslag van de derde Jaarvergadering dee Geref. Meisjesvereeniging «Onderzoekt de Schriften« gehouden op Woensdag 12 November 1.1. des avonds te 7 uur in het Zondagsschoolgebouw te Middeb harnis. Een der leiders, de heer A. Krijgsman, opent de vergadering door te laten zingen Ps. 89 vers 13 en 14, las Ps. 126 en ging voor in gebed. Hierna spreekt hij een kort openingswoord. Heet allen hartelijk welkom en schetst in het kort wat het doel en streven dier vereeniging is. Hij zei, dat, wanneer er een blik in het rond geslagen wordt, we allerwegen kunnen waarnemen, dat het ongeloof steeds driester den kop op steekt. Onlangs zoo zei spreker, las ik dat een der vooraanstaande personen in het sportleven sprak, dat, wanneer een blik geslagen werd op de gezichten dergenen die op het voetbalveld waren en een blik op hen die streden voor het Calvinistisch beginsel, dan eerst konden we waarnemen hoe droes vig de aangezichten stonden van Iaatstge» noemden. Maar, zei spreker, wanneer die blik* slager thans een oogenblik in ons midden mocht verkeeren, dan zou hij wel anders hierover denken. Hierna werden de drie verslagen der func» tionarissen voorgelezen, waarin de bestaande toestand der vereeniging beschreven werd. Een tweetal brieven waren ingekomen. Eén van een lid der vereeniging, welke reeds meer dan een jaar ziek is, waarin zij haar beste wcnschen »voor de vereeniging uitsprak en den Heere dankte voor haar aanvankelijk herstel, hopende, dat ze spoedig weder met de ove» rige leden der vereeniging hunne vergadering gen zou mogen bijwonen. Vervolgens een brief van den Weleerwaarden Heer Ds. G. v. Velzen. Deze gaf hierin te kennen dat hij door werkzaamheden elders, verhinderd was deze vergadering bij te wonen, waarin hij de vereeniging Gods besten zegen toewenschte en hoopte dat ook deze wereeniging vruchten dragen mocht tot uitbreiding van Gods Ko» ninkrijk. Hierna verkreeg een der bestuursleden mej. A. Tiemens het woord. Ze richtte het woord tót de leiders en dankte hen voor hunne werkzaamheden, welke zij voortdurend zoo welwillend verricht hadden. Als blijk van waardeering werd hun namens de vereeniging een stoffelijke (herinnering) belooning ge» schonken in den vorm van een barnsteenen sigarenpijpje met gouden randje. Deze cadeaux werden onder dankzegging aangenomen. Vervolgens kregen eenige meisjes gelegen» heid hun bondslied te zingen. De afgevaardigden van verschillende ver» eenigingen spraken een kort woord ten beste der vereeniging. Hierop volgde de behandeling van een Bijbelsch onderwerp, en wel«De verdrijving uit het Paradijs« door N. van Dongen. Na dit punt werd de leiding overgedragen aan den heer A. Driesse. Het rooster van werkzaamheden werd ver» der afgewerkt, hetwelk uit de volgende pun» ten bestond Punt 8. Gedicht getiteld«In het kamp» door L. v. d. Slik. Punt 9. Kerkgeschiedenis »Augustinus« door C. v. d. Slik. Punt 10. Vaderlandsche Geschiedenis »De dood van 01denbarnevelt« door A. de Korte. Punt 11. Gedicht getiteld«Eliza's vlucht« door J. Koster. Punt 12. Bijbelsche Geschiedenis »De dood van Johannes den Dooper» door den leider A. Krijgsman. Op ieder dezer onderwerpen, welke degelijk gemaakt waren, volgde een aangename ge» dachtenwisseling. Tot slot dankte de leider alle aanwezigen voor hun trouwe opkomst. Spoorde de leden der vereeniging aan hun plicht te doen en thuis reeds de onderwerpen na te zien welke des Zondags geleverd zullen worden. Hij richt een woord tot degenen die nog geen lid zijn en wekt de ouders die er tegenwoordig waren op, om hun kinderen naar deze vereeniging te zenden en hen bij het onderzoek der schrift» ten behulpzaam te zijn. Hij spreekt den wensch uit, dat 's Heeren zegen op het werk der Ver» eëniging mag rusten en hoopt dat er nog vruchten van dezen arbeid gezien mogen wor» den tot uitbreiding van Zijn koninkrijk. Na nog een psalmvers te hebben laten zingen sloot de heer Driesse dezen welge» slaagden avond met dankzegging. Afwisselend werden de aanwezigen op een en ander ont» haald. Onder dankzegging wordt medegedeeld, dat de collecte voor een nieuwe boekenkast opbracht f 12,21s en voor de kas der ver» eeniging f 8,41. SOMMELSDIJK**. WelEerw. Heer Ds. G. van Montfrans heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Polsbroek bedankt. -..MIDDELHARNIS. In de Geref. Kerk is als ouderling aan de LeuÉt van aftreding J. Bieneveld en als diaken ,A. Knape. DEN BOMMEL. De oogstcöllecte in de Geref. Kerk heeft Zondag j I. opgebracht de som van f .813. Op 12 Nov. j.l. had in de Ned. Herv. Kerk de verkiezing van 4 notabelen plaats. Aantal kiezers 134. Opgekomen 42 kiezers, van oruwaarde 8, zoodat .34 geldige stemmen uit» gebracht werden. De aftredende notabelen werden metA. Kroon 28 stemmen, S. de Lint 26 stemmen, Jan Mijs 50 stemmen en T. Mosselman met 31 stemmed herkozen. DIRKSLAND*. Aanstaande Maandag 17 Nov. hoopt in het koor der ikerk op te tre» den de heer E. Kloosterman Evangelist te Kethel, vroeger anarchist, welke zal spreken over de zegeningen van het bolsjewisme. Aan de beurt van aftreding als Kerk» voogd der .Ned Herv. Gem. is, de heer C.v. d. Poel en als notabelen de heeren !W. Kar» dux en J. Kasteleijn. Qp Vrijdag 14 November des avonds van 5—7 uur zal alhier de stemming plaats heb» ben voor de verkiezing van 3 notabelen en een kerkvoogd der Ned. Herv. Gem. HERRINGEN. De a.s. weëk hoopt D.V. voor de Ger. Gemeente alhier op te treden Ds. Kok van Aagtekerke. De heer A. van Overbeeke, boekhou» der der Ned. Herv. Kerk alhier, zal op Za» terdag 15 November des avonds van 6 tot 7 uur zitting houden in de Consistoriekamer tot inning van zitgelden en tuinhuren. A.s. Zondag des namiddags te 2 uur hoopt D V. in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. Polhuijs te Stad aan 't Haring» vliet '4j f MELISSANT. Dezen winter zal zoowel aan de Openbare als aan de Bijzondere School gelegenheid worden gegeven tot deelneming aan avondonderwijs. Zondagmiddag hoopt Ds. J. Baarslag in de Ned. Herv. Kerk te Ouddorp op te treden. STELLENDAM. Woensdagavond 19 Nov. 's avonds half zeven Dankuur voor het ge was, alsdan hoopt op te treden Ds. de Graaf van Stad aan 't Haringvliet. OUDDORP. Bij de Ned. Herv. gemeente is als predikant beroepen Ds. J. Kuylman, thans te Houten staande. L.l. Dinsdag zijn als notabel bij de Herv. Kerk herkozen de heeren A. Knape en W. Rijnbrand, en werd gekozen de heer E. Witte. HELLEVOETSLUIS. Tot candidaat voor diaken in de Geref. Kerk zijn gesteld vac. P. Goedbloed, A. Landheer en A.. v. Sintmaar» tensdijk, voor ouderling vac. J. Rietdijk, J. Rietdijk en J. v. d. Broek Sr Tot ouderling in de Ned. Herv Kerk is gekozen dhr. J. Blind Sr., tot gemachtigde in het Kiescollege zijn herkozen P. Zuidgeest, C. M. Langeveld, M. Vader, T. Herwijn, W. v. Lien, P. Essenberg en J. Bal. Zulke kinderen toch 1 M. B. te A. deelt in «Onze Vac.« het volgende kindergescheidenisje mee Half twee. iNog een half uur voor schooltijd. Jaapje komt het lokaal binnen huppelen. Z'n pientere, bruine oogjes schitteren van levens» lust. «Juffrouw, ik heb wat. Ik kom het u laten zien.« En meteen staat hij voor m'n lessenaar. »Een portretje, juffrouw. Van vader«. En hij geeft het mij ter bezichtiging. Ik zie een lief vriendelijk gezicht op het kiekje. «Ik mag het houden van moeder», vcYvólgt de kleine baas. En met een vleiend stemmetje vraagt hij «Juffrouw, mag het van middag op mijn bank liggen Ik vind het zoo fijn, dat het van mij is«. «Ja, hoor. Jaap, dat mag«. En weg vliegt Jaapje weer. Heel dén middag lag het tip=topje op een puntje van het tafelblad van Jaap's bank, Heel den middag behoefde ik Jaapje ook niet te verbieden, iets heel bijzonders voor het zoo drukke en beweeglijke ventje. Het scheen iets gewichtigs voor hem te zijn dat portretje op de bank. Den volgenden dag zie ik het bewuste por» fretje nog op Jaab's bank, maar aan den ande» ren kant op het plaatsje van zijn buurman Hans. «Zoo, Hans, van wie is dat portretje vroeg ik «Van mij, juffrouw«, zegt Hans «Geruild met Jaapje voor drie sluitzegels«. STELLENDAM. De garnalenvisschers hebben de vorige week gedurende T dagen gevischt en daarbij gemid» deld per dag en per vaartuig gevangen 90 K.G. garnalen en aan de pellerijen afgeleverd. GOEDEREEDE. Door de garnalenvisschers wordt 150 Kilo per dag gevangen die aan de pellerij wordt afgeleverd. DEN BOMMEL. Geboren Jacobus z. v. Franciscus van der Maden en van Maria van der Maden Engel» berta Theodora d. v. Dionisius Huijsmans en van Maria Johanna Campfens. DIRKSLAND. Ondertrouwd: Jan Spee j m. 24 j. en Pie» ternella Vijfhuizen j.d. 21 jaarJacob Lugten» burg j m. 29 j. en Rozetta de Jong j.d. 27 jaar Zaterdag 22 November 's avonds 6,30 uur te Ouddorp in het Logement van Akershoek verhuring bij inschrijving voor 10 jaar dadelijk ingaande, van een perceel bouwland te Oud» dorp in het Oude Nieuwland aan den Lan» gendijk, groot 50.30 aren 228''j R. V. M. in pacht geweest bij D. Voogd Klz. en een perceel bouwland te Ouddorp in het Oudeland aan den Jillesweg, groot 44,90 aren 293 R. V. M. in pacht geweest bij J. Vink. Ten verzoeke van den heer P. G. Blanksma te Wageningen. Notaris VAN DEN BERG. Op Zaterdag 15 November 1924 des voor» middags 11,30 ure op het Marktveld te Som» melsdijk, van twee varkens, wegende ieder ongeveer 100 K.G. DeurWaarder GROENENDIJK •Opgang.* Chr. Tijdschrift voor let teren en kunst. Orgaan van het Christe lijk Letterkundig Verbond. Redactie Joh Luikenaar Francken, Amsterdam, Van Wassenaar Obdamstraat 26. L'itgever A. G. ScHOpjjvderbeek, Laren (N.H.) Het .Novembernummer ziet er weer keurig uit. y>Opgang«- doet zijn naam eer aan. Proza en poëzie zijn een aesthetisch genot. De uitvoering laat niets te wenschen over. Van harte blijven we het tijdschrift aan» bevelen. De prijs is f 4,— per jaar. Kentering, Christelijk Tijdschrift voor jonge menschen. Uitgave Neerlandia, Arn» hem. Van dit tijdschrift verscheen in October het eerste nummer. Volgens den titel zal het een tijdschrift zijn voor jonge menschen. De inhoud van het eerste nummer wijst daar nog niet op. Het kon evengoed voor menschen op mindelbaren leeftijd geschreven zijn. Maar dat betert mis» schien nog. Men kan een tijdschrift niet naar één nummer, vooral niet naar het eerste nummer beoordeelen. Of het in een behoefte voorziet, betwijfelen we zeer. Goede lectuur is er ongetwijfeld wel in te vinden. Namen als schrijver, Ds. Schilder zijn daar borg voor. De redactie bestaat uit de heeren P. van Rensen, P. J. Risseeuw, A. Wapenaar en Mevr. G. Sevensma»Hemmen. •Maranathaa, Scheurkalender voor 1925, met premieboek«Trouw in den strijde-, door Johannes. Uitgave J. H. Kok te Kampen. Dat- ook dit keer alle zorg aan het schild besteed is, lijdt wel geen twijfel. In schoone, zachte tinten is het uitgevoerd en vormt het smaakvolle wandversiering, voor iedere kamer 'geschikt. Het stelt voor den Heiland met de stad Jeruzalem op den achtergrond. Christus weent over de toekomst van deze stad. Inderdaad is vooral dit jaar de Uitgever bijzondér' gelukkig geweest met de uitvoering van dit schild. Over de tekst der blaadjes behoeven we weinig te zeggen. De redacteuren zijn zooals ieder jaar Ds. J. J. Knap en Dr. J. C. de Moor. Dat zegt in onze kringen alles. Het premieboek geeft een verhaal uit de Fransche Revolutie van 1789. 't Is een een» voudig verhaal zonder »opsmuk« en geeft een inzicht in den geest der Revolutie. Het heeft een ook voor onzen tijd nuttigen tendenz. De prijs van den kalender met premieboek is gesteld op slechts f 1,55. Van harte bevelen we het aan. •De Hongaarsche Heraut«. Uitgave J. H. Kok te Kampen. Moeten we deze nog aanbevelen Men weet wat de Hongaarsche Heraut be» doelt. Hij wil den Gereformeerden pers»arbeid in Hongarije steunen en mogelijk maken, en doet dat op de meest loffelijke wijze. De pers» arbeid in het zwaar beproefde Hongarenland heeft de Nederlandsche steun dringend noodig. Laten we ons dus niet onthouden. Het blad kost slechts f 1,— per jaar en daarvoor blijft men ten volle op de hoogte van het Hon» gaarsche Gereformeerde leven. Nog eens vrage s Moeten we deze nog aan» bevelen,? RECHTBANK TE ROTTERDAM. Om een Kerk. Voor de eerste kamer is gisteren gepleit in een procedure tusschen de Oud»Nederduitsch Gereformeerde Gemeente, eischeres, contra de Gereformeerde Gemeente, gedaagde, beide te Herkingen. Het geschil loopt over de vraag, wie het kerkgebouw in die gemeente toekomt. In 1905 is het gebouw aan de Oud»Ned. Geref. Gemeente geschonken. Er ontstond tweespalt in de gemeentede meerderheid sloot zich aan bij de Gereformeerde Gemeente en óver» wegende, dat dit besluit bij meerderheid van stemmen genomen was, behield zij het ge» bruik van het kerkgebouw aan zich. De min» derheid, aanvoerende, dat het besluit onwettig genomen was, betoogde, dat zij de eigenlijke voortzetting van het oude kerkgenootschap bleef en eischte het gebouw voor zich op. Toen hieraan geen gevolg gegeven werd, sprak de minderheid de meerderheid in rechten aan. Voor eischeres trad op Mr. P. B. Bouman, voor gedaagde Mr. Th. A. Fruin, beiden alhier. Zijn pleidooi, ving Mr. Bouinan aan met èr op te wijzen, dat er een diepgaand verschil bestaat tusschen het stichten en het verkrijgen van rechtspersoonlijkheid van een kerkgenoot» schap en die van een vereeniging. Immers Minister Smit heeft destijds den maatregel ingevoerd, dat een kerkgenootschap reeds rechtspersoonlijkheid verkrijgt, wanneer het zich bij den minist»r aanmeldt onder eenigen naam, die nog niet door een ander kerkelijk genootsehap gebruikt wordt. Reeds vóór 1905 heeft de Oud»Ned. Geref. Gemeente te Her» kingen bestaan. Toen er echter sprake van was, dat haar een kerkgekouw geschonken zou worden, was het noodig, dat de gemeente rechtspersoonlijkheid kreeg en zoo passeerde in Februari 1905 voor Notaris Van derSluys een sttchtingsacte en in Maart d.a.v. de schen» kingsacte, waarbij zekere heer L. van der Sluis de gemeente een kerkgebouw schonk. In het begin ging alles goed, maar toen kwam een tweespalt, doordat een ouderling zich beden» kelijke vrijheden ging permitteeren, die in geen ander kerkgenootschap geduld zouden worden. Zoo liet hij o.a. predikanten van andere gezindten in de kerk optreden. Deze handelwijze vond evenwel bijval bij de meerderheid in de gemeente. De minderheid verzette er zich tegen en toen deze bezwaren bij de meerderheid in den kerkeraad geen bijval vonden, bracht zij de kwestie voor de classi» cale vergadering, die de bezwaren gegrond achtte en op een bijeenkomst, die in 1921 te 's»Gravenpolder gehouden werd, besloot zij den ouderling, benevens een diaken uit hun ambt te ontzetten, terwijl ds. v. Garderen en de inmiddels overleden ds. Hubrechts belast werden met de tenuitvoerlegging van dit be» sluit. Beide predikanten waren feitelijk de eenige dienaren des Woords in de gemeente. Zij reisden de verschillende kerken rond en in Herkingen werd meestal met preeklezen in de bediening des Woords voorzien. Op de volgen» de classicale vergadering, te Oosterland ge» houden, hebben de predikanten rapport uit» gebracht, waaruit bleek, dat zij zich van hun taak ten aanzien van den ouderling en den diaken gekweten hadden. Mitsdien zou, volgens het oordeel van plei» ter's principale, de ouderling nadien volkomen onbevoegd zijn om langer in die functie op te treden en waren al zijn handeljngen, als zoodanig verricht, volkomen onwettig. Des» niettegenstaande riep deze ouderling o.a. op 25 October 1921 een door hem gepresideerde vergadering bijeen, waarbij de aanwezigen, en dat waren zij, die de meerderheid in de gemeente vormden, besloten over te gaan naar de Gereformeerde Gemeente. De minderheid is zich evenwel altijd blijven beschouwen als te zijn de voorzetting vap de Oud» Neder» duitsch Gereformeerde Gemeente te Herkingen. Het spreekt wel vanzelf, dat na de uittreding van de meerderheid de minderheid die slechts uit 9 personen bestaat zich geenszins teruggetrokken heeft, d.w.z. zij heeft zich niet onbetuigd gelaten, dat zij geen genoegen nam met den gang van zaken. Zij kozen zich een nieuwen ouderling en benoemden twee diake» nen, terwijl in de godsdienstoefeningen met het naburige Oude Tonge voorzien wordt. De in zijn ambt ontzette ouderling heeft ech» ter een vergadering bijeengeroepen, waarin hij afgekondigd heeft, dat de negen personen, die de bovendedoelde minderheid vormen, uitgetreden waren. Dit is onjuist. De meerder» heid is uitgetreden en zij, die daartoe behoo» ren, konden dit wel besluiten voor zichzelf, ieder persoonlijk, maar zij konden dit niet voor de kerk als zoodanig, omdat de ouder» ling, onder wien auspiciën deze besluiten ge» nomen werden, uit zijn ambt ontzet was. Als bewijs, dat de minderheid nog steeds deel uitmaakt van de Oud»Ned. Geref. Gemeente, kan gelden, dat toen de burgemeester van Herkingen, die geacht kan worden, volkomen met den stand van zaken op de hoogte te zijn, voor pleiter's principale een bewijs van onvermogen moest afgeven ten behoeve van deze procedure, hij dit niet deed ten name van dé negen personen, ieder afzonderlijk, maar ten name van de Óud»Ned. Geref. Ge» meente. Pleiter zeide te achten hiermede het eerste verweer van den tegenpleiter genoeg» zaam bestreden te hebben,doordat hij het bestaan van de Oud»Ned. Geref. Gemeente te Herkingen aangetoond heeft. Het tweede verweer, beruste op de stelling, dat eischeresse niet in rechten zou Staan, om» dat spreker niet tot procuratie gemachtigd is, heeft pleiter wel eenigszins onaangenaam ge» troffen. Het verweer lijkt hem wonderlijk, want hij heeft zoo iets nog nimmer in zijn praktijk ontmoet. Ad informandum legde spr. evenwel een verklaring op zegel over, waarbij de ouderling, de beide diakenen en de ove» rige lidmaten der Oud»Ned. Geref. Gemeente te Herkingen hem opdragen en machtigen, voor deze gemeente in rechten op te treden. Nog merkte pleiter op, dat uit geen enkel cadastraal extract iets van een eigendoms» overgang blijkt. Mr. Bouman concludeerde tot het niet» ontvankelijk verklaring van gedaagde in haar verweer en tot het ter beschikking stellen van de sleutels van het kerkgebouw aan eischeres, mitsgaders de veroordeeling van ge» daagde tot de kosten van het geding. Mr. Fruin, hierna optredend voor gedaagde, merkte in de eerste plaats op, dat door de eenigszins zonderlinge wijze vanprocedeeren, door eischeres de indruk gevestigd wordt, dat eischeres en gedaagde tegenover elkaar niet recht uit willen komen over den eigelijken gang van zaken, hoewel er over de feiten maar weinig materieel verschil bestaat. Op 17 Eebruari 1905 is de Oud»Neder» duitsch Geref. Gemeente te Herkingen gesticht en een maand later heeft zij haar kerk ge» kreger, d. w. z. de grond waarop de kerk staat, was met de penningen van de gemeente betaald, terwijl zij ook het reeds gebouwde betaald had. Het gehe#l stond evenwel ten name van den heer L. v. d. Sluis en om den bcstaanden toestand te re werd besloten, de gemeente in wettigen vorm te constitueeren. Waar eischeres feitelijk aan» voert: «Ik ben, die gij geweest zijt«, gaat het in dit geding niet zoozeer om de vraag wien behoort de kerk, dan wel om de kwestie «Wie is wie Nu ontkent de gedaagde in de eerste plaats het bestaan van eischeres. Gedaagde houdt vol de eigenares van de kerk te zijn maar haar naam veranderd te hebben. Waar gedaag» de het bestaan van eischeres ontkent, heeft deze dat bestaan te bewijzen. In het geding zijn evenwel door eischeres niets anders over» legd, dan geen bewijskracht hebbende onder» handsche acten. Pleiter kan de rechtbank echter overleggen de notulen van de vergadering waarin tot naamsverandering besloten is. Het tweede verweer is een disqualificatore exceptie en beoogt aan te toonen, dat zoo eischeres al bestaat, deze niet in rechten staat, hetzij als vereeniging of wat ook. Bij een groep na» tuurlijke personen, die vereenigd zijn in een lichaam, dat rechtspersoon is, kunnen die per» sonen niet in rechten optreden, als die groep daartoe niet bevoegd is. Volgens art. 327 van het Wetboek van Koophandel zal een reede» rij bijvoorbeeld in rechten moeten verschijnen door den boekhouder. De tegenpartij heeft dan toch het recht, om bewijslevering te vragen dat de verschijnende persoon inderdaad de boekhouder is. Blijkens de jurisprudentie geldt dit ook in kerkelijke processen. «Het komt«, aldus pleiter, «dus hierop neer. Ik ontken de qualificatie van de personen waardoor de rechtspersoon in rechten zou staan, zij hebben dus te bewijzen, dat zij bevoegd zijn, ten name van den rechtspersoon te verschijnen.« Dit is, aldus mr. Fruin, een primaire eisch van de rechtsorde en het procesrecht. Dat blijkt o.m. uit een arrest van de rechtbank te 's»Hertogen» bosch van 15 December 1894 (Weekblad 7408) waar in een soortgelijk geval, en waar dit be» wijs achterwege was gebleven, de procureur persoonlijk tot de kosten van het geding ver» oordeeld werd. Deze kwestie raakt niet, zooals de tegen» pleiter abusievelijk meende, de verhouding tusschen eischeres en haar procureur, maar de verhouding tusschen de maatschap en den voor haar optredenden persoon. De personen, die mr. Bouman instrueerde, zijn, aldus spreker, niet bevoeg de eischende partij te vertegen» woordigen. Voorts is, aldus pleiter, niet voldaan aan art. 147 Wetboek van Burgerlijke Rechtsvor» dering. Wat betreft het ontzetten van den ouderling en het onrechtmatige van van zijn daden als zoodanig nadien, merkte pleiter op, dat hij ontkende het bestaan van de bevoegd» heid der classicale vergaderidg, om den ouder» ling te ontzetten. Er bestaat een groot gradu» eel verschil tusschen rechtspleging in de Ned. Herv. Kerk en de Gereformeerde Kerk. De Hervormde Kerk van het geheele land vormt een eenheid, die onderverdeeld is in een groot aantal gemeenten. l)e Gereformeerde Gemeente is een volko» men autonoom en onafhankelijk lichaam, dat een zelfstandigen rechtspersoon vormt. De classis vormt een adviseerend college en is een vereeniging van de onafhankelijke ge» meenten. Spreker concludeerde tot niet»ont» vankelijk verklaring van eischeres in haar vordering met haar veroordeeling tot de kos» ten van het geding. Re» en dupliek volgden. Het O.M. zal 27 dezer conclusie nemen. A. v. K., Spijkenisse. LJw -»Lof der Godheid« is een bekend fragment uit Vondel's lucifer. Had de moeite gespaard het over te schrijven. Wanneer U even geschreven hadt uit welk boek het gedicht is, dan hadden, wij het ook kunnen lezen. Red. In plaats van kaarten CORNELIS SPEE Jz. SIJGJE VERVELDE Bd. hebben de eer U kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking is bepaald op 27 Nov. a.s. de vele bei vonden E zeer ge''e huwd en Wed M G 25274 Middelhai vonden 40-ja betuigen lijken da LEE LEF Ooltgensf lijken d: te Ooi.t BREUNE liefderijke Broeder, beveelt d zieken tei Ooltgens Biedt zie, Sommelsdijk, Marktveld Dubbeldam, 2e tol 13 Nov. 1924. :zxscT3SC23SC«i^sxi33S£:: 1884 - 1924 D. V. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd» en Grootouders C. M. GREVENSTUK en 25270 T. WITVLIET op 20 November a.s. hunne 40» Jarige Echtvereeniging te her» denken. Dat zij nog lang gespaard moge blijven is de wensch van hunne dankbare Kinderen, Behuwden Kleinkinderen Dirksland, November 1924. Heden behaagde het den Heere van mijne zijde weg te nemen na een kortstondig doch gedul» dig lijden, mijn innig geliefde Echtgenoote en mijner kind zorg» volle Moeder 25278 in den ouderdom van 24 jaar en ruim 5 maanden. Uit aller naam, Th. VERHEIJ Nieuwe Tonge, 13 Nov. 1924. Hedenmiddag omstreeks half vier overleed onze geliefde Broe» der, Zwager en Oom de Heer in den ouderdom van 57 jaar en ruim 3 maanden. 25275 Uit aller naam, H. C G. LANDHEER Ooltgensplaat, 13 Nov. 1924. 27 jaar, Brievei dit blad. gevraag* personen Schouw Evenals PRIMA (tonzaad (zeer Vraagt i Contrai j Geef: Telef. 1 Ooltgen om a a genaaid voor TUIN», ZADEF BLOFM POOTA uoor go J» voi annex sedert landsch stil gaa Rijke 1 prijs Z; gemeub f 2600 Inlichti Hande Telel. Ond zijn v< de N, GROI zijn g, betaalc Dirksl; Agei He Uv wa gra Da »T eer var licl Ha

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 4