Buitenland. Gemeenteraad. Reclames Mededeeiingen. Bij Hoest en Verkoudheid Kerk en School. Minder fraaie Handen door arbeid of weersinvloeden, weer Plaatselijk Nieuws. zacht en blank door PUROL. Aan de actie voor de verlaging van den accijns werd niet deelgenomen. Men achtte dit niet te liggen op den weg der drankbestrij» ders. Wenschelijk werd geacht meer contact te verkrijgen met de leden der rechtsche Raads» fracties, opdat overleg plaats hebben bij wette» lijke maatregelen van wege de Gemeenteraden in het belang der drankbestrijding. Pogingen n die richting zullen worden gedaan. Het droge gevaar. Men weet, dat onze Drankwet een maxi» mum van vergunningen vaststelde, maar het aantal bier» en wijnhuizen niet aan een maxi» mum bond. Wat eerstbedoelden betreft, was de gren<* in kleine gemeenten 1 op 250 inwoners, welk cijfer daalde tot 1 op 500 inwoners in de grootste plaatsen. In den loop der jaren hebben verschillende gemeènten het maximum verlaagd. Zoo komt het, dat over het geheele land er thans op iedere 400 inwoners, dat is dus op ongeveer iedere 80 gezinnen nog een »ver» gunning« is. Daarnaast even vele »verloven« dus op iedere 40 gezinnen nog één gelegenheid om in het openbaar alcoholhoudende dranken te drinken. Men spreekt spottend van »heilige« huisjes. Maar lijkt het daar niet op, wanneer men 2iet, hoe ernstige menschen bevreesd zijn de bevolking het recht te geven zich lokaal uit te spreken voor een vermindering van deze inrichtingen. Temeer, wanneer men weet, dat in België alle vergunningen verdwenen zijn en in Engeland het aantal gelegenheden tot schenken en in het klein verkoopen van ai« coholica 1 op de 4000 inwoners is. Boven bleek, dat wij één zoo n inrichting hebben op élke 200 inwoners. Er kunnen dus heel wat van die inrichtingen hier worden weggestemd, voordat zelfs voor de matigheidsman de droogte hier verontrustend wordt. Engeland js hem toch ook niet te droog Uit de Zweedsche Rijksdag. Geheelonthouding is overdrijving, overbo» dig, zoo niet nadeelig wordt in toonaange» vende kringen in ons land nog veelal be» weerd. In een land waarvan het klimaat niet zoo heel veel van het onze verschilt en zeker niet minder is, n 1. in Zweden, schijnt men er anders over te denken. Van de 230 leden, die de Rijksdag telt, zijn na de onlangs ge» houden verkiezingen 104 geheelonthouders. Die zullen ook daar zeker niet tot het minst verstandige deel der natie behooren De Zweedsche liberalen zijn verbodsvoor» standers, de sociaaldemocraten zijn verdeeld, het door Branting geleide deel is anti»ver» bodsgezind, het andere is voor geheelonthou? •ding. De rails vergeten I Dit lijkt me nu toch t e gek. Het komt uit Zuid»Slavië, dus uit het ko» ningkrijk Servië met zijn, na den Oorlog ver» kregen, uitbreidingen »Het Agramsche blad Morgen verzekert, dat bij den aanleg van den spoorweg tus» schen Ogo^lin en Knin alles in volkomen or» de is geschiedde stations zijn gereed, de tunnels en bruggen zijn voltooid, wacht» huisjes en alle onderdeelen zijn klaar, alleen heeft men vergeten de rails te leggen. Zoo» dat van een in exploitatie brengen voor» loopig niets kan komen. Dat de boel in zoo'n Balleanisch vorsten» dom allerzotst in de war kan zijn, neem ik aan en daarom zeg ik niet, dat het feit onmogelijk is. Maar »vergeten«. wie dat zegt, maakt het wat al te mooi. ■J' - Mars. Mars laat de geheele wereld nog maarniet met rüst, al houden de kanalen»kijkers, sinds de jongste publicatie over die lijnen en stree» pen, zich wat stil. Onlangs, toen Mars bij de Aarde was; Praaien noemen ze dat op zee Onlangs hebben Amerikaansche natuur» en sterrekundigen van de gelegenheid gebruik gemaakt, om de temperatuur op Mars es op te nemen. Hoe, ja dat weet ik ook niet. Dat geloof ik maar op gezag. Maar de uitkomst was in de tropen, dus op z'n heetst, tien graden boven 't vriespunt en aan de polen, dus op z'n koudst 95 graden onder de nul van Fahrenheit. Augustus en September met hun vele regens waren hier op Aarde al niet zoo héél erg plezierig, 't is waaredoch ik emigreer nog niet naar Mars. En mijn mede»aardelingen roep ik toe Mopper wat minder, we hebben 't hiér, betrekkelijk nog het bestl VERGADERING van den Raad der Gemeente DEN BOMMEL op Vrijdag 31 October 1924 des nam. half drie. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met het uitspreken van het formulier gebed en leest daarna de notulen van de vorige vergadering voor welke onveranderd worden vastgesteld. In behandeling komen de ingezonden stukken Rekening Vleeschkeuringsbedrijf centrum gemeente Oude Tonge, voor den dienst 1923 en de begrooting voor den dienst 1925. Ge» noemde rekening en begrooting worden zon» der hoofdelijke stemming goedgekeurd. Schrijven van L. J. Donkersloot c.s., hou» dende verzoek om verbetering aan te brengen in het pad aan den Molendijk, dat toegang geeft tot de bazar. Daar dit verzoek nog niet in B. en W. behandeld is stelt de Voorzitter voor, het eerst in de Wethoudersvergadering te behandelen. Hiertoe wordt besloten. In behandeling komt een verzoek van de Landarbeidersvereeniging te Den Bommel tot het verkrijgen van een crediet ad f 10.200 voor den bouw van drie plaatsjes. Met algem. stemmen wordt hiertoe besloten. Voorstel B. en W. tot vaststelling verorde» ning hondenbelasting. Na bespreking wordt de concept verordening aangenomen. In behandeling wordt genomen de gemeente» begrooting en begrooting Burgerlijk Armbe» stuur voor den dienst 1925. De VOORZITTER leest het rapport voor van de commissie die genoemde begrootingen heeft onderzocht, waaruit blijkt, dat het on» derzoek tot geen op of aanmerkingen aanlei» ding heeft gegeven, en geadviseerd wordt de begrootingen onveranderd vast te stellen. Hier» op worden de begrootingen met algemeene stemmen vastgesteld op de volgende cijfers: Gemeente»begrooting ontvangsten gewone dienst f 63,326,31. Uilgaven idem f63,326,31.- Ontvangsten kapitaaldienst f 10,247,83. Uitga» ven idem f 10,101,—. Batig slot f 146,83. Begrooting Burgerlijk Armbestuur in ont» vangsten en uitgaaf f 5833,24. Met algemeene stemmen wordt besloten de loopende kasgeldleening welke moet worden afgelost voor 31 October, te verlengen tot 31 December 1924. Met algemeene stemmen wordt besloten een geldleening aan te gaan voor de Gasfabriek. Hierna wordt de vergoeding art. 101 L. O. 1920 voor de Bijzondere School voor 1922/1923 vast» gesteld respectievelijk op f 1680,36 en f 1861.725. Zonder hoofdelijke stemming wordt vastge» steld een wijziging der begrooting dienst 1924 Hierna rondvraag en sluiting. WAT WIJ WILLEN Een woord tot Oud en Jong Sinds te Hellevoetsluis een afdeeling is op» gericht van den Jeugdbond voor Onthouding, is deze organisatie een onderwerp van gesprek geweest voor velen, zoowel voor» als tegen» 'standers, en vooral in den beginne het meest tegenstandersLangzamerhand komt hierin verandering. Velen, die ons hebben leeren kennen, ons werk hebben gadegeslagen, zijn tot de overtuiging gekomen, dat er toch in dien bond ook nog wel iets goeds is. Zij, wier sympathie wij nog niet mochten erlangen, zijn over 't algemeen die menschen, die nog niet goed weten wat wij eigenlijk willen, en dus een vooroordeel tegen ons hebben. Wij van onzen kant meenen, dat, wil onze Bond werkelijk goed werk kunnen doen, wij moeten kunnen rekenen op de sympathie van zooveel mogelijk menschen en zullen dan ook geen moeite sparen om hen, die nog meenen ons hun sympathie te moeten onthouden, tot de overtuiging te brengen, dat hetgeen wij voor» staan een maatschappelijk belang is in het algemeen en een verhooging van het levens» peil van de jeugd in het bijzonder. Wat wij dan willen In de eerste plaats de jonge menschen overtuigen, dat alcohol ver» gif is voor hun geest en hun lichaam, dat zij alles moeten doen om hun lichaam zoo ge» zond mogelijk te maken, en dat daarvoor d« alcohol steeds een ernstig beletsel is. Dat de kroeg niet de plaats is waar de jeugd zijn ver» maken moet zoeken, maar dat dit veeleer zijn moet de schoone natuuren als de weersge» steldheid het niet meer mogelijk maakt van de natuur te genieten, dat zij dan zichzelf en elkaar moeten vermaken, op bijeenkomsten waar niet de alcohol haar verruwende invloed heeft achtergelaten. Of wat, denkt u, is beter voor ons, jonge menschen een avond te ver» blijven in een atmosfeer van rook en jenever» lucht, waar men niet veel anders hoort dan vloeken, ruwe taal, en men voor afwisseling wordt vergast op een vechtpartij met de risico geheel onschuldig ook een klap of stoot te krijgen, of een prettige bijeenkomst van alle» maal jongeren onder elkander, waar we ons» zelf ontwikkelen, en waar we het echte kameraadschapsgevoel kennen Me dunkt het laatste. y k. Wij willen daar zien hoe velé van onze jonge kameraden, die evenals wij recht hadden op een zonnige jeugd, vol van levensblijheid, een leven van armoe en ellende moeten lijden omdat hun vader of moeder, of misschien wel beiden, aan den drank zijn verslaafd geraakt. Is dat hun schuld lèrNeen, zij kunnen 't niet helpen, dat hun o.uders zich bedrinken De schuld van die oudersLezer, oordeel over hen niet te hard. Zij zijn niet als dronkaard geboren, zij hebben een jeugd gehad, drank» vrij, als de onze. Maar er is een tijd gekomen dat zij zijn begonnen een matig drjnker te worden, overtuigd dat een enkel glaasje geen kwaad kan. Maar niemand weet of hij sterk genoeg is om het bij een enkel glaasje te laten en, zie daar, zij bleken niet sterk ge» noeg en zijn het slachtoffer geworden. Is dat riu heelemaal hun schuld Misschien voor een deel, maar de groote schuld berust bij de maatschappij, bij de sterken, die, omdat ze 'zelf sterk genoeg zijn gebleken, zich het offer niet willen getroosten ter wille van hun zwak» kere medebroeder of zuster, den drank te brengen waar ze behoort, dat is in de vergif» kast van den apotheker. Wij, leden van den J. V. O., hebben dit gevoeld, wij willen, in samenwerking met de geheel»onthouders»vereenigingen der ouderen, den strijd voeren tegen de drankverleiding. Maar vergeet niet, wij zijn jong, wij kunnen niet zooals de ouderen uren achtereen wer» ken voor ditzelfde ernstige werk. Wij gevoe» len behoefte aan vermaak en ontspanning. Wij weten, dat er veel vermaak wordt gebo» den, dat voor de jeugd verderfelijk is men denke slechts aan de prikkellectuur, slechte bioscoops enz. enz., en daarom brengen wij onze leden bijeen om zelf onder elkaar een vermaak te zoeken, dat de jeugd waardig is. Wij willen ook onze jongeren ontwikkelen voor den grooten strijd, die wij allen te voe» ren hebben, voor een mooiere samenleving, waar geen ellende meer zal geleden worden door het alcoholisme. ijKamefaden, ik moet gaan eindigen, reeds zie ik bedenkelijke iimpels komen in het voorhoofd van den redacteur van dit blad over de lengte van mijn artikel. Ik heb ge» tracht jullie iets te vertellen van het mooie en heerlijke van onzen bond, maar 't is lang niet alles, om jullie dat alles mede te deelen hebben wij geen plaatsruimte genoegmaar dat is ook niet noodig, ik weet het beter ge» nmaakt Zaterdag 8 November a.s. houdt de afdee» ling Hellevoetsluis van den J. V. O. een openbare propagandafeestavond in de Marine» Cantine alhier. Daar zal Ds. W. de Voogd v. d. Straaten, voorzitter van de afd. Nieuwenhoorn van de Nederlandsche Vereeniging tot Afschaf» fing van Alkoholhoudende Dranken, voor jullie een rede houden, getiteld: De jongeren en de geheelonthouding, waarin hij jullie veel meer zal vertellen omtrent ons ideaal En wij Wij zullen jullie laten zien en hooren, wat er sinds de oprichting, in het begin van dit jaar, uit ons geworden is. Wij brengen voor jullie ten tooneele 2e tooneelstukjes, elk van 2 bedrijven, wij kullen jullie verder zang, muziek en declamatie doen hooren. De zaal gaat om 7 uur open, precies om half 8 be» ginnen we. Dus, kameraden, allen present, de toegangsprijs is zoo laag, dat die geen van jullie kan weerhouden. Een enkel woord nog tot de ouderen. He» laas ontdekken we nog zoo vaak, dat vele ■j'Ouders nog niet goed begrijpen wat de J. V. O. voor hun kinderen beteekent; vaak nog ver» leenen zij geen of slechts ongaarne hunne medewerking, en een enkele keer ondervinden wij zelfs tegenwerkingeen lid bedankt, hij mag niet langer van zijn ouders. Ouders, dat kan U geen ernst zijn dat kan alleen voort» M «at per aegeL Mijnhardt's Emser«Tabletten 35 c. Mijnhardt's Salmiak»Tabletten 40 c. Thermo«Tabletten45 c. AngatBonbons 60 c. Bij Apothekers en Drogisten komen uit onbekendheid met ons doelDaar» om vragen wij U, maakt dezen avond kennis met onzen bond, komt allen naar onze ver» gadering en ziet wat de jeugd daar weet te bereiken. Geeft geen afkeurend oordeel over ons, voordat gij U eerst overtuigd hebt, wat wij eigenjijk in het belang van de jeugd doen. Daarom hopen wij a s. Zaterdag veel ouderen in de zaal te ontmoeten, hun belangstelling in ons werk zullen wij op hoogen prijs stellen. NIC. SOMMELSDIJK. Tegen een tweetal per» sonen alhier is poces»verbaal opgemaakt we» gen het jagen met een langen hond. 4 In het laatst der vorige week (Vrijdag) ontdekte men dat de scheidingsdam tusschen de polders Kraayenstein en Everdina was door» gestoken, natuurlijk om water kwijt te raken uit den polder Kraayenstein. 't Ligt voor de hand dat belanghebbenden zich hieraan heb» ben schuldig gemaakt. Wij verwijzen in verband hiermee naar de advertentie in dit blad f 25 belooning. MIDDELHARN1S. Zaterdagmiddag werd er ter gelegenheid van zijn 25»jarig directeur» schap voor de woning van den heer Boomsma door de muziekvereeniging »SempreCresendo« een serenale gebracht. Zaterdagavond is alhier een damesfiets gevonden welke gedeponeerd is bij den nacht» waker P. Korteweg. Ter gelegenheid dat de dienstbode H. Buth 25 jaar in betrekking is bij Mej. A. Korte» weg, is door Mej. Korteweg eene gift geschon» ken aan het burgelijk Weeshuis, Oude man» nenhuis en aan het Prov. Ger. Weeshuis om de verpleegden dien dag extra te trakteeren 't welk dankbaar is aanvaard. DEN BOMMEL. De Regenmeter gaf over de maand October 1924 een neerslag van 85,4 mM., tegen 117,2 mM. over dezelfde maand van het vorig jaar. De vorige week werden vanuit deze ge» meente 2665 H. L. aardappelen vervoerd. Het dochtertje van J. B. had het onge» luk in de kreek te vallen. Door toegeschoten hulp werd zij spoedig op het drooge gehol» pen. Bij voldoende deelname zal vanwege het Groene Kruis in deze gemeente op nader te bepalen tijd een bakercursus worden gegeven. Leerlingen boven 20 jaar kunnen zich aan» melden bij den Secretaris. Woensdag 29 October 1.1. werd in een goed opgekomen vergadering van de leden van den Bijz. Vrijw. Landstorm afdeeling Achthuizen in het Petronaatsgebouw aldaar de jubileum»gedenkplaten uitgereikt, waarbij o.m. kapitein van den Nieuwenhuijzen Com» mandant van het Landstorm verband »Monden der Maas« tegenwoordig was. Te 7 uur ving de vergadering aan, waarna de kapitein een en ander met het oog op de mooie gedenk» plaat naar voren brafht. Spreker schetste, hoewel het thans rustig is, het gevaar voor revolutie niet minder dreigt. Gezien de nog steeds voortdurende woelingen in Rusland en het daarom nog steeds onze roeping is paraat te zijn met het geweer bij den voet. Verder biacht spreker eenige bijzonderheden omtrent de aanbieding van het album aan H. M. de Koningin op 6 September 1923 naar voren, in welke album ruim 30.000 handtee» keningen verzameld waren van de Landstorm» commissies en de leden van den Bijz. Vrijw. Landstorm. Hierna werd op voorstel van den kapitein het driewerf »Hoera« voor onze ge» ëerbiedigde Koningin staande aangeheven, waarna de plaatselijke leider de jubileum»ge» denkplaten uitreikte. Verder werd nog gespro» ken over het Landstormblad en over de te houden schietoefeningen. De schietoefeningen zullen worden gehouden in het Petronaats» gebouw te Achthuizen. Nadat de kapitein een ieder in het bijzonder voor zijne aanwezig» heid dankzegde werd de vergadering gesloten. OOLTGENSPLAAT. De landbouwer R. B. J. kwam tot de onaangename ontdekking dat een paard dood in den stal lag. Bij den veehouder Joh. Donkersloot is onder het vee mond» en klauwzeer uitgebroken. OUDE TONGE. Alhier is een nieuwe klok voor den toren voor de Ned. Herv. Kerk gearriveerd welke nu geplaatst zal worden. Het dochtertje van P. L. had het ongeluk zich zoodanig te branden dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Bij een woordenwisseling tusschen E. S. en P. K. kreeg S. van K. een zoodanige slag om 't hoofd dat hij over de straat tuimelde, tegen K. is proces»verbaal opgemaakt. De aardappelen worden alhier opgekocht voor f 4,75 de 70 K.G. NIEUWE TONGE. Uitslag van de op Maandag 3 November 1924 in café de Witte gehouden verkooping van een woon» en win» keihuis, waarin gevestigd de Coöp. Broodbak» kerij, met erf en nieuwe steenen schuur aan den Ring alhier, ten verzoeke van de Erven wijlen den heer Abr. Voordijk. Koop I. Het woon» en winkelhuis, ingezet door dhr. A. J. Voordijk (erfgenaam) alhier, op 2380. Koop II. De steenen schuur, ingezet door dhr. A. J. Voordijk (erfgenaam) alhier, op f 1282. De afslag blijft bepaald op Maan» dag 10 November 1924, in café Schipper. Dezer dagen is de lang verwachte bel voor den toren gearriveerd. Aanstaande Don» derdag zal ze worden gehangen. Zij die in aanmerking wenschen te ko» men voor herkeuring, moeten zich wenden tot den Voorzitter van den Herkeuringsraad, Departement van Oorlog, Plein No. 4, 's«Gra» venhage. Aan dhr. I Mosselman alhier, is ver» gunning verleend tot het bouwen van wo» ningen in de z g.n. Westerstraat. J 1. week werden van hier vervoerdper tram 800 balen juin en te Battenoord 500 balen peen en 700 H.L. aardappelen. DIRRSLAND. Bij j.l. Vrijdag gehouden veiling van een huis met arbeiderswoning aan de Voorstraat van de Erven van wijlen Mej. de Wed. T. van der Sluijs, is dit ingezet door Joh. de Jong alhier, op f 2600. Gedurende de maand October werden ingevolge de vleeschkeuringswet ter slachting alhier aangegeven 21 koeien, 70 varkensuit nood werden geslacht 3 koeien en 2 paarden. Op de hoeve »Het Groene Woud« aan den Geld. dijk, komt onder het vee mond» en klauwzeer voor. Door het gemeentebestuur is de schuur staande aan den Molendijk van de familie La Porte ondershands aangekocht, met het doel deze geheel of gedeeltelijk af te breken en het terrein te bestemmen voor de verbree» ding van den Molendijk. Voor het drukke wagen verkeer aldaar zal dat een belangrijke verbetering zijn. Vrijdagavond had alhier de veiling plaats van 4 Aten 15 Centiaren tuingrond (eeuwig» durend erfpacht). De tuin bracht op f 0.00. De tuin bleek reeds aan de jaarlijk» sche erfpacht alleen te duur te zijn. Bij de arbeidsbemiddeling alhier stonden j.l. Zaterdag geen werkzoekenden ingeschreven. HERRINGEN. De Heer M. v. 't Hof en gezin gaat Woensdagavond scheep naar N.< Amerika. Door zijn vertek ontstaateen vacature van Nachtwaker, Lantaarnopsteker en School» schoonkouder der O. L. School, waarvoor sol» licitanten zijn opgeroepen voor 7 Nov. as. De ziekte onder de varkens heeft tot op heden nog steeds niet opgehouden. Er komen alhier nog gevallen voor. Mej. K. G. belast met de huishouding van het Hoofd dei O. L. School alhier, werd Zaterdag 11. per auto hier gebracht. Bij den val met de fiets bleek na onderzoek haar enkel te zijn gebroken. Op de wegen van Polder Oud»Herkingen zijn heden de borden geplaatst, waarbij het verboden wordt over meer dan één spoor te rijden. Verbeterd bericht. Het verfwerk van de verbouwing der beslaande school, vermeld in een bericht van 't vorige nummer is foutief opgenomen, dit moet zijn K. Kareis f 50.00. J Kareis f 39.80. Vorige week zijn van hier verscheept 366 H.L. aardappelen, 93 H.L. uien en 136 H.L. peen. STELLENDAM. De vorige week werden van hier verzonden 600 H.L. aardappelen, 600 balen uien en 50 H.L. koepeen De vorige week stierven in deze gemeente 4 hokkelingen n.l. van de landbouwers J. van Soest Hzn., Aren Kreeft, Abr. Klink en Iz. Kievit. Wegens ongeschiktheid voor de con» sumptie werden de dieren begraven. GOEDEREEDE. Vorige week werden 1000 balen juin verscheept regen f 3.— per 60 kilo. Onder het vee van den landbouwer C. v. Erkelens is mond en klauwzeer geconsta» teerd. De vorige maand zijn alhier geen huwe» lijken gesloten en geen sterfgevallen werden aangegeven. OUDDORP. Zaterdagavond is het huis Th. Meijer door KI. Westhoeve Jz. ingezet op f 1730. Dienzelfden avond zijn 12 perceelen bouwland verhuurd tegen 86 a 160 gulden per gemet. Bij den storm op Donderdag was er des avonds eenige ongerustheid over het lange uitblijven van schipper M. v. d. Klooster. Tele» fonisch kwam bericht van den lichttoren op het Westerhoofd, dat genoemde schipper met zijn vaartuig voor anker lag Toen hij eenige uren later binnenkwam, bleek, dat hij een ge» deelte van zijn net was kwijt geweest. HELLEVOETSLUIS. »De Orgelbespe lingK. Donderdagavond had de orgelbespeling in de Ned. Herv. Kerk plaats. Een groot aantal muziekliefhebbers en nieuwsgierigen waren samengestroomd om dit eens te hooren. Ds. Timmer opende dat samenzijn met het laten zingen van Ps. 150 1 en 2 en sprak een kort openingswoord. De heer L. C. v. Leeuwen, Muziekleeraar te Vlaardingen speelde achtereenvolgens eerst eenige nummers (in een der vorige bladen gepubliceerd) daarna speelde hij het prachtige nummer »De slag bij Waterloo« met zijn 20 afdeelingen, daarna gaf hij nog enkele stukken ten gehoore. De muziek die wij ten gehoore kregen was prachtig, meermalen overweldi gend. Het was echter jammer, zoowel voor de organist als voor de luisteraars, dat het orgel niet geheel in orde was, doch de heer L. C. van Leeuwen heeft zich bijzonder goed van zijn taak gekweten en wij spreken den wensch uit, dat meerdere avonden ons worden bereid. Ds. Timmer dankte de organist voor zijn spel, dat hij geheel belangeloos heeft ge» daan. Met het laten zingen van Ps. 72 11 werd deze avond gesloten. De heer F. H. Geluk (C.»H.) heeft zijn benoeming tot lid van den Gemeenteraad aangenomende heer F. Posthuma (V. B.) heeft voor de benoeming bedankt, zijn op» volger op de lijst is de heer Freijdal. De heer Dekker die 40 jaar lang aan de N.V. Gasfabriek verbonden was, heeft een gouden horloge met inscriptie ontvangen. Door de Directeur werd een toespraak ge» houden. De loodskweekeling 2e kl. B. J. Slijkhuis is benoemd tot tijdelijk Loodschipper 2e kl. De heer S. Langeveld, burgwachter aan de Oostdijkbrug, is met ingang van 1. Nov. gepensioneerd. Ruim 31 jaar heeft hij die functie waargenomen. De heer C. v. Keiler, Griffier op 's Rijks» werf, wordt met ingang van 1 Jan. 1925 eervol ontslag verleend met recht op pensioen. De aangeboden begrooting, dienst 1925, bedraagt in ontvangsten en uitgaven f 173547,98 ligt gedurende een 14 dagen op het Secretarie voor een ieder ter inzage. NIEUW.HELVOET. In de Gemeente» raad zijn de Opcenten op de Vermogensbelas» ting gebracht op 50. De heer Kramer had voorgesteld 100, doch dit voorstel werd ver» worpen. Op Zondag 1.1. is door de Rijks»Politie alhier proc.es»verbaal opgemaakt wegens open» bare dronkenschap tegen A. H. en A. S., tegen J. P. wegens huisvredebreuk, vernieling en het opgeven van een valsche naam en A. H. wegens overtreding der wapenwet. SOMMELSDIJK.44' Zondag 9 November a.s zal in de Ned. Herv. Kerk alhier, zoowel des 's morgens als 's avonds Oogsfcollecte worden gehouden. In de avondgodsdienstoefening zal de doopsbediening plaats hebben, doopva» ders moeten zich hiervoor aanmelden Don» derdag 6 November des avonds ten 7 ure in de consistorie, in verband hiermede zullen de catechisatien niet Donderdag maar Vrijdag» avond worden gehouden. M1DDELHARNIS. Zondag 1.1. is in de Geref. Kerk alhier een bankbiljet van f 25,— gecollecteerd. DEN BOMMEL. Zondag a.s. hoopt in de Ned. Herv. Kerk des namiddags 3 uur op te treden Ds. den Oudsten uit Middelharnis. De beroepen predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, Ds. van der Graaff uit Kockengen, heeft voor dat beroep bedankt. Heden Woensdag 5 November des avonds ten half zeven uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk op te treden Ds. E. Schimmel van Jaars» veld, die een rede komt houden voor de Geref. Zendingsbond. Alsdan zal een collecte worden gehouden voor de Geref. Zendingsbond. Zondag a.s. des voormiddags zal in de Geref. Kerk dankstond voor het gewas wor» den gehouden. OUDE TONGE. Woensdagavond zal in de Ned. Herv. Kerk een dankzegging voor't ge» was (Oogstcollecte) gehouden worden. NIEUWE TONGE. A.s. Zondagmiddag hoopt in de Ned. Herv. Kerk, alhier, op te treden Ds. Bax te O. Tonge. In den voor» middagdienst zal een predikatie worden ge» lezen. DIRKSLAND.4 De 'catechisaties worden als volgt gehouden Maandag 6—7 voor meisjes die van school zijn, tot 16 jaar 7—8jongens boven de 16 jaar. Dinsdag 6—7 jongens die van school zijn, tot 16 jaar; 7—8 meisjes bo» ven de 16 jaar. Aan hen, die belijdenis wen» schen af te leggen, wordt gelegenheid gege» ven zich aan te melden in het koorderkerk, a.s. Maandag en Dinsdagavond D.V. van 8 uur tot kwart over 8. Wegens vervulling eener vacaturebeurt elders zal Ds. van As a.s. Zondag in de Ned. Herv. Kerk alleen des n.m. 6 uur optreden. HERKINGEN. Vrijdagavond e.k. 7 Nov. hoopt alhier voor de Geref Gemeente op te treden Ds. A. Verhagen uit Middelburg. Tot Koster ih de kerk der Geref. Gemeente is benoemd den heer T. Rietdijk. Kerkvoogden en Notabelen der Ned Herv. Kerk hebben de onder haar beheerde tuinen in pacht verhoogd en bij contract geregeld dat zij voor bouwgrond beschikbaar kunnen worden gesteld. Deze tuinen zijn gelegen oos» lijk van den korenmolen, grenzende aan het z.g.n. Paardengat. 4 Catechisaties De catechisaties zijn vastg J steld op de volgende uren, en worden allen Donderdags gehouden 1—2 schoolkinderen 2—3 meisjes, die van school zijn tot 16 jaar; 3—4 meisjes boven de 16 jaar; 6—7 jongens, die van school zijn tot 16 jaar, 7—8 jongens boven de 16. A.s. Donderdagavond D.V. kan men van 8—8Va unr zich aanmelden voor de belijdenis catechisatie. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Open» bare School is wegens het niet aannemen van Mej. J. A. Oosterlee te Rozenburg tot onder» wijzeres, benoemd de heer A. G. 't Ilart te Piershil. STELLENDAM. Woensdagavond a.s., n.m. 6 uur, zal in de Ned. Herv. Kerk alhier dank» stond worden gehouden voor 't gewas, door den heer Bouman, godsdienstonderwijzer al» hier. De gehouden collecte voor de Knapen» vereeniging alhier, in de Néd. Herv. Kerk gehouden, heeft opgebracht f 64.80. GOEDEREEDE. Deze week werd een aan» vang genomen met de win(er»catechisatiën. Maandagavond van 5—6 uur voor jongens va>- 12—16 jaar en boven de 16 van 6—7 uui voor meisjes van 13—16 jaar nam. half drie tot half vier, boven de 16 jaar van 7—8 uur. Donderdag 6 November, des nam. 6 uur hoopt alhier op te treden de heer W. Bou» man, Godsdienstonderwijzer te Stellendam tot het houden van een Zendingsrede. Tevens zal er een collecte gehouden worden voor den G. Z.B. Vanwege de vacature Ouddorp, zal er Zondag e.k. alleen des voormiddags kerk zijn, OUDDORF. Voor het afscheid van den heer Langhorst was een commissie samengesteld. De heer P. C. Breen Jacz. haalde om 10 uur per auto dert scheidenden hoofdonderwijzer met zijn echtgenoote van de woning af. De kinderen zongen hem een [lied toe, en spraken twee leerlingen Joha. de Jong en Ida Pik den heer L. toe en boden hem names de tegen» woordige leerlingen tot aandenken en uit dankbaarheid een fraaie Westminster speelklok aan, die door den heer L. met groote waardee» ring en verwondering ih ontvangst werd geno» men. Dè heer J. C. Lodder Tz. sprak namens de oud-leerlingen in een gepaste toespraak zijn hartelijken dank uit voor al hetgeen de heer L. gedurende een tijdvak van 38 jaar voor het onderwijs alhier, met al zijn krach» ten heeft gedaan, en schonk hem een prach» tige eikenhouten boekenkast. Met ontroering betuigde het vertrekkende hoofd voor de blij» ken sympathie hem heden getoond, prees de goede samenwerking met het overige personeel der school, mej Joppe en den heer Hekman, en nam met een handdruk afscheid van al zijn leerlingen. Aan de Chr. School is tot onderwijzer benoemd de heer J. Galjema van Delft A.s. Woensdag hoopt Ds. Boersma, pre» dikant bij de Herv. kerk te Silvolde, in de Ger. kerk, des avonds te 6 uren te spreken in het belang van de Chr. vereeniging ter verzorging van krankzinnigen. Daar de Ned. Herv. Kerk voör dit doel geweigerd is, zal de spr. in de Geref. Kerk optreden. Dat velen mogen gaan luisteren om met dezen arbeid der barmhartigheid kennis te maken. A.s. Zondag treedt Ds. de Gidts van Goedereede des nam. in de Herv. Kerk op. Op dien dag wordt gecollecteerd tot delging der schuld, door het verbouwen der kerk ontstaan. Deze week beginnen alle catechisatien, die dezen winter gehouden zullen worden bij de Herv. Gem. Alle vallen op Woensdag des voorm. schoolkinderen; des nam. van 1,30 tot 2,30 voor meisjes van 12 tot 16 jaar en van 2,30 tot 3,30 voor meisjes boven 16jaar. Des avonds van 5 tot 6 voor jongens van 12 tot 16 jaar en van 6 tot 7 voor die ouder dan 16 jaar zijn. Dinsdag 11 Nov., des nam. van 2 tot 6 uren wordt in de consistorie der Herv. Kerk de verkiezing gehouden van 3 notabelen. De heer M. Grinwis is afgetreden door zijn be»

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 2