CENTEN HMIG13 IN. Ni RESTAURANT DERDE BLAD Zaterdag 1 Nov. 1924. No. 3064. Binnenland. Buitenland. Reclames Mededeeüngen. Kerk en School. H. SCHREURS alt-Scheepje Ingezonden Stukken HAAGMANS Jr. Waar kunt gij in Rotter dam het beste eten Alom bekend voor de beste keuken. Matige prijzen. Dagelijks versche Zeeuwsche Mosselen. Moderne inrichting. Aanbevelend, Economisch Weekoverzicht. -fiWfJtólGïïOWSES Christelijke Radio»Telefonie. Naar wij vernemen stelt de Christelijke Ver» eeniging voor Draadlooze Telefonie (Secre» tariaat te Maassluis) zich voor, een eigen zender te exploiteeren en dien zender tegen den kos» lenden prijs aan alle Christelijke vereenigingen op verschillend gebied, welke dat wenschen te verhuren en in gebruik af te staan. Aan de eerstdaags te houden algemeene vergadering zal door het voorloopig Bestuur worden voorgesteld, eene overeenkomst te sluiten met de Nederlandsche Seintoestellen» fabriek te Hilversum, welke bereid is, zoolang de vereeniging geen eigen zender heeft, hare installatie op zeer aannemelijke voorwaarden één dag per week ter beschikking te stellen. Een omroep»fonds wordt gevormd als een supp'letie»fonds voor de vereenigingen welke niet in staat zijn den kostenden prijs te betalen. Tevens zullen in de Algemeene Vergadering voorstellen ter tafel komen tot uitgifte van een eigen orgaan, dat wekelijks zal verschijnen. Gezien de sympathiebetuigingen uit alle deelen des lands wordt de oprichting der nieuwe vereeniging allerwegen met belangstel» ling begroet. Nationale Bond voor Plaatselijke Keuze. De hernieuwde actie van den Nationalen Bond voor Plaatselijke Keuze om adhaesie» betuigingen te vragen aan verschillende cor» poraties van zedelijken en maatschappelijken aard, heeft aanvankelijk schitterende resultaten. In enkele dagen tijds werden boven de meer dan 5300, die vroeger reeds adhaesie betuigden duizend nieuwe bewijzen van instemming ontvangen, met het adres van den Bond aan de Eerste Kamer der Staten»Gene» raai, van corporaties die het vroeger nog niet deden. Onder die duizend adhaesies waren 302 Vakvereenigingen van verschillende richting 210 Drankbestrijdersvereenigingen 159 Kerkeraden 85 Chr. Jongemannen vereenigingen 72 Vereenigingen van Maatschappelijken en Zedelijken aard 64 Chr Kiesvereenigingen j 52 Chr. Werkliedenvereenigingen 50 Afdeelingen S.D.A.P. 2 Bestuurdersbonden 2 Gemeenteraden, en 1 Afdeeling van den Vrijz. Dem. Bond Er mag wel even de aandacht op gevestigd dat hoewel niet gevraagd twee Gemeen» tebesturen spontaan adhaesie betuigden. Ze zijn natuurlijk hartelijk welkom. De stroom van adhaesiebetuigingen houdt steeds aan. Elke post brengt er een pak Nieuwe Kade 1, Utrecht. Een nieuwe politieke organisatie in Duitschland. Een commissie, waarin o.a. de president van den Economischen Rijksraad Karl Friedrich v. Siemens, oud»minister Schitter e.a. zitting hebben genomen, heeft een oproeping verspreid tot het vormen eener liberale vereeniging, welke een verzamelpunt zal zijn voor aanhan» gers van het aan de grondwet getrouwe libera» lisme en zal medewerken aan de bescherming van de grondbeginselen van den democrati» schen staat. In de oproeping wordt o a. gezegd, dat men geen nieuwe partij wil oprichten, daar er reeds meer dan genoeg politieke partijen in Duitsch» land zijn. Er wordt echter op gewezen op de i.ontwikkeling der democratische partij, die niet in overeenstemming is met de liberale beginse» len en waar het gevaar bestaat, dat men zich bij een scheuring naar links zal begeven, zoo» dat de partij in de sociaabdemocratie zou opgaan. Daarom achten de onderteekenaars het oogenblik gekomen om een liberale ver» eeniging te stichten, die buiten de partijen staat, aan de constitutie trouw is, en het ver» zamelpunt van alle gelijkgezinden kan worden. De partij zal geen eigen candidaten voor •de verkiezingen stellen en een beslissing om» trent detailkwesties blijft voor later voorbehou» •den. De schim van Iwan den verschrikkelijke. Van oudsher is het Russische volk bekend geweest om zijn rijke folklore. De meer ver» lichte ideeën, die de bolsjewiki onder breede lagen der bevoiking hebben trachten te ver» sprreiden, schijnen de bron, waaruit deze folk» lore opwelt, niet te hebben gestopt. In het huidige Rusland wordt reeds een schat van mondelinge overleveringen aangetroffen, die zich aansluiten aan actueele feiten en toestan» den en die in humor en gemoedelijkheid veelal niet voor de oude folkloristische vertellingen behoeven onder te doen. Een veel voorkomend gegeven in deze ver» tellingen is de schim van Iwan den Verschrik» kelijke, die eiken nacht, gewapend met een bijl, door het Kremlin zou rondwaren om de bolsjewiki, die binnen zijn bereik komen, te dooden. De sage schijnt ontstaan te zijn naar aanleiding van het feit, dat indertijd een schild» wacht van het Kremlin 's morgens dood op zijn post is gevonden. Sindsdien zijn er al heel wat wandaden aan deze schim toegeschre» ven zoo onder meer de jongste ziekte van Trotski. De dood van Lenin heeft begrijpelijkerwijze een massa fabeltjes doen ontstaan en ook tal van anecdoten. loen Eenin gestorven en in het rijk der schimmen aangeland was, zwierf hij langen tijd heen en weer tusschen hemel en hel, want in geen van beide wilde men hem toelaten. >p een van die zwerftochten ontmoet hij een rondreizend koopman, die een zak op zijn rug draagt. - Heb ik het genoegen mijnheer Lenin te zien f vraagt deze. Om u te dienen luidt het antwoord. Maar waarom gaat u dan niet naar den hemel Omdat men er mij niet wil toelaten Als u wilt, dat ik dat zaakje voor u in orde breng. Kruipt u dan maar in mijn zak. Lenin kruipt in den zak en de koopman klopt, met den zak, aan de hemelpoort aan. St. Pieter verschijnt en vraagt: Wat wou je Is de heer Karl Marx hier ook luidt de vraag. Zeker, die is hier. Wilt u dan zoo goed zijn hem even te roepen. Ik wou hem even spreken, een oogen» blik maar. St. Pieter verdwijnt en even later verschijnt Karl Marx. Is u de heer Karl Marx Ja die ben ik. Dezelfde Karl Marx, die »Het kapitaal» geschreven heeft Dezelfde Alsjeblieft dan, hier zijn je percenten i En meteen smijt hij hem den zak met Lenin er in voor de voeten De Copie van Ingezonden Stukken die niet g» plaatst zijn wordt niet teruggegeven.—Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgeven Mijnheer de Redacteur Het in Uw blad van 18 October opgeno» men bericht omtrent den uitslag der inzame» ling voor het Nationaal Huldeblijk voor een eeuw van Reddingxverk vereischt, wat Melis» sant betreft, rectificatie, daar op de lijst van Melissant voor het geheele bedrag ad f 145.75 werd geteekend. De daarbij vermelde f 31 waren niet uit Herkingen, doch van nabij Herkingen wonende ingezetenen uit Melissant. In de gemeente Herkingen had de inzame» ling hoegenaamd geen succes. Het Plaatselijk Comité voor Goeree en Overflakkee. In de uitnoodiging voor deze' bijeenkomst staat ook vermeld, dat vaders of voogden der jongelieden ook mede worden verzocht aldaar tegenwoordig te zijn. Alsdan kunnen tevens verdere toelichtingen worden gevraagd. De Vrijwilligers verbinden zich voor den tijd van één jaar, na afloop waarvan zij zich dus al of niet kunnen herverbinden bij den Vrij willigen Landstorm. De oefeningen zijn geheel kosteloos en worden ter plaatse van inwoning gevolgd, tweemaal per week, des avonds. Alzoo geen kosten van verlet van arbeid. Slechts enkele volle dagen worden van de Vrijwilligers geëischt en dan wordt zelfs nog den toestand der werkzaamheden ten gunste der jongelieden in aanmerking ge» nomen. Ter oefening komen zij, gekleed in de militaire uniform, dat hun evenals de uit» rusting van 's Rijkswege in bruikleen wordt verstrekt. Schoeisel wordt evenwel daaronder niet begrepen. Na aldus gedurende 1 a V/2 jaar de oefe» ningen getrouw te hebben bijgewoond, wordt de persoon onderworpen aan een examen, dat moet aantoonen ot de lessen met vrucht zijn gevolgd, en dat hem dan het bewijs van voorgeoefendheid doet verwerven, hetgeen hem vier maanden vrijstelling van werkehjken dienst waarborgt. Zij die zich alhier verbinden zijn bestemd voor het wapen der Infanterie en ontgaan daarmede de kans, bij inloting te worden ingedeeld bij de Cavalerie of Artillerie, legerdeelen met veel langeren duur van oefen» plicht. Het bezit van een bewijs van voorgeoefend» heid biedt ook in andere omstandigheden nog voordeelen. Hierbij kunnen we b.v. den» ken aan overname van dienstplicht ten be» hoeve van een jongeren broer, welke daardoor vrijstelling van Militairen dienst bekomt, doch verdere uitweiding omtrent dit onderwerp acht ik niet noodig. Inlichtingen dienaan» gaande kunnen worden gevraagd op de a.s. bijeenkomsten en ten allen tijde bestaat ook bij de Sergeanten»Instrücteurs de gelegenheid zich met nadere bijzonderheden, betreffende den Vrijwilligen Landstorm, op de hoogte te stellen. W. BASTIANSE, I- SergeanUlnstructeur. Sominelsdijk, 27 Oct. '24. M ent pet tefdL Vier maanden verkorting op den Dienstplicht. Met de in het begin dezer maand te Som» melsdijk gehouden examens, ter verkrijging van het bewijs van voorgeoefendheid en waar» aan de jongelui deelnamen, die de oefeningen bij den Vrijwilligen Landstorm volgden, eindig» de het onderricht in de Militaire vakken, dat dezen jongelieden werd geboden. In verschil» lende gemeenten, n.l. Sommelsdijk, Middelhar» nis, Dirksland, Melissant en Nieuwe Tonge is dientengevolge wederom de gelegenheid opengesteld tot oprichting van nieuwe oefen» klassen. Vóór dat de aanwerving van nieuwe vrijwilligers, die de oefeningen wenschen te volgen, zal geschieden, is het wellicht nuttig een uiteenzetting te geven, wat met de oefe» ningen bij den Vrijwilligen Landstorm wordt beoogd. Het instituut der Vooroefeningen, beter be» kend onder den naam van Vrijwilligen Land» storm, heeft ook op 't eiland zich een mate van bekendheid verworven, dat met gegronde redenen mag aangenomen worden, dat weini» gen met het bestaan van deze Militaire instel» ling onbekend zullen zijn. Niettemin heerschen er nog vele verkeerde opvattingen ten opzichte van de vooroefeningen, hetgeen niet te verwon» deren is, daar een overgroot deel van ons volk, weinig of in 't geheel niet op de hoogte is van militaire zaken. Evenals aan alle departementen, moest, en dat niet zoo gering, ook aan het Departement van Oorlog bezuinigd worden. De tijd van eerste oefening voor de dienstplichtigen werd daardoor tot het Juiterste minimum terugge» bracht, zoodat we b.v. thans voor de Infanterie een eerste oefeningstijdperk hebben van Jl/'z maand. En aan een nog verder doorgevoerden maatregel van bezuiniging of beter gezegd als een proef daarvan, heeft de Vrijwillige Land» storm zijn ontstaan te danken gehad. In welke mate zij tot bezuiniging heeft geleid, valt nu moeilijk te beoordeelen, maar hoe dit ook zij, van moreele zijde beschouwd, kan inder» daad van een groot voordeel worden gespro» ken. Immers door invoering van de vooroefe» ningen is voor den betrokken dienstplichtige het verblijf in de kazerne of kamp met vier maanden verkort. Vele ouders zien hun zoon slechts noode naar dienst vertrekken, en hoe eer hij naar huis terugkomt, des te liever is het hun. Hoewel de vraag omtrent de gevaren in Militairen dienst velerlei standpunten op» werpt en veel stof voor pro» en contra zou kunnen opleveren, kan het feit toch niet ge» loochend worden, dat het meerendeel der ouders hun zoon liever niet dan wel aan het kazerne» of kampleven toevertrouwen En hier» in zit dan ook 't groote nut, dat de vooroefe» ningen afwerpen, n.l. dat de dienstplichtigen vier maanden langer in 't huiselijk leven kun» nen verblijven, waaraan zij anders gedurende dien tijd onttrokken zouden zijn. Teneinde mogelijke teleurstellingen te voor» komen, dient wel rekening te worden gehou» den, dat niet gesproken mag worden van den diensttijd van anderhalve maand, zooals veel» al wordt gezegd, ten aanzien van de Land» stormvrijwilligers, want dat is niet geheel juist. Zou b.v. in een der volgende jaren de dienst» tijd voor de Infanterie tot 7 maanden worden verhoogd, dan moet de vrijwilliger, die bij den Landstorm heeft voorgeoefend, inplaats van anderhalve maand, drie maanden in wer» kelijken dienst opkomen. Het is dus meer juist vast te houden aan vier maanden ver» korting van het eerst oefentijdperk, op 't oogenblik is de duur van oefening voor de Infanterie slechts 5'/z maand—maar deze ter» mijn staat niet bepaald vast, 204 mogelijk, dat die in de kor minderd of vermeerderd zou irr»r»i» Een en ander wordt bij de Na deze beschouwing zal laten volgen, omtrent de veik lingen en verplichtingen, die het sluiten van een verbintei willigen I.ardstor.m geldend Voor het volgen der oef zich aanmelden de jongelui, 1907 en 1908. In een bijeerfect te aanvaarden. - 4e bevr. bij zal worden belegd in de plaeuw8»j.aai in genoemd, bestaat de gelegen IN NED. HERV. KREK. Beroepen: naar Hoogvliet dhr. M. Ode Cand. te Rijnswijk (Z.H.); Naar Kats (2) dhr. E. J. Mulder Cand. te Baarn Naar Saaksum Ds A. Dijkstra te VierhuizenNaar Win» schoten dhr. E. B. Evenhuis Cand te Gronin gen Naar Purmerend Ds. G. v. Duijl te Assen Naar Rhenen Ds. P. de Bruijn te Aalsmeer. Aangenomen: Naar Waddingsveen Ds. LI. A. de Geus te VeenendaalNaar Wierden Ds. B. G. C. Steenbeek te Suarwoude Naar St. Ehilipsland dhr. P. C. v. Doorn Cand. te Nigte vecht. Bedankt: Voor Gorinchem en voor Eemst Ds. P. Oxinga te Pernis Voor Oldebroek Ds. B.VG. C. Steenbeek te Suarwoude en Tietjeik Voor Ooltgensplaat Ds. A. F. P. Pop te Nij» kerk. GE RE F. KERK. Beroepen: Naar Krabbendijke Ds. A. Andree te Werkendam Naar Suarwoude Ds. H. Boswijk te Gaast en Terwoude. Tweetal: Te Oostwold (Gr.) dhr E. Pi ins Cand. te Heiloersum en Ds. E. J. v. Voorst Kootwijk. GEREF. KERK. Vry-ïr Werkendam Ds, K. Groen CHR te poükr'o ton, afm. 14 16 X 4.30 X 1 43 M. Prima onderhouden GOED ZEILTUIG Te bevr GEM. Grand Rapids (N.A.) lardingen. irksland Ds. A. de Blois 1G. LUTH. KERK. Gorinchem dhr. Victor d. te Amsterdam. Rotterdam 'TH, KERK. Groede dhr. V. imsterdam. W. F. 't Schoolmeisje enColijn Men heeft van dat schoolmeisje te Delft gelezen Die een ganschen nacht in een diepe school» kast opgesloten zat, 't grootste deel dien tijd gelukkig den slaap eens daglooners sliep en die 's morgens teruggevonden werd, prentjes» kijkende Voor de ouders was 't nog 't ergst. En voor wie in consternatie zaten. Maar nu een andere kwestie Weet ge wie nu eigenlijk de schuldige is geweest in heel die zaak? Ge hebt uw antwoord direct klaar De juffrouw, die haar in de kast sloot en die vergat, haar er uit te halen toen 't tijd was 6m naar huis te gaan. Al z ij n er ver» ontschuldigingen, z ij staat toch schuldig. Misschien noemt iemand 't hóófd Die »controle« houden moet. Een ander keurt zulk een kast»opsluitings» systeem heelemaal af en vindt daarin, in dat systeem, min of meer de schuld van 't geval. Ik zeg u, dat gij allen mis zijt Komt bij mij staan en luistert I k zal u zeggen, wie de schuldige is De man, die alle kwaad over Nederland heeft gebracht Het is minister Colijn 'k Zal u dat onweerlegbaar aantoonen. Die onderwijzeres, hoor ik, dat was nog een heel jong ding. Achttien, misschien ook negentien jaar. Stond voor een klas van bijna vijftig kin» deren. Veel te veel voor zoo'n beginneling. Kón ze geen orde onder houden 1 En zoo kwam ze vanzelf er toe, om 'n meisje dat haar al te lastig was, te plaatsen in een kast. Was om vier uur suf en óp. Kon geen »pap« meer zeggen En dacht niet meer aan 't kind. Had ze 'n kleiner klas gehad, dan was ze minder moe geweest, dan was misschien dat kind in 't geheel niet in de kast gezet. Men weet, vanwaar dit komt De Visser wijzigde de Wet. Maar 't is Colijn, die er toe dringt. D i e zegt maar altijd, dat er een tekort is, dat weggewerkt moet worden. Tot overmaat van ramp wóónde de onder» wijzeres niet in Delft, zoodat er 's avonds niet bij haar kon worden geinformeerd, ze woonde bij 'r familie in Den Haag. Vanwege het kleine tractement. Anders zou ze alllicht in Delft in de kost zijn gegaan Ook dat is De Vissers werk, de tractements» verlaging. Maar de drijfveer is Colijn. En zoo is die de grondoorzaak, ook.van dat Delftsche kwaad. Zeg niet, dat ik fantaseer. De laatste schakel smeedde ik zélf, maar overigens heeft 't alles aldus in de pers gestaan. Men blijve billijk en oordeele recht. Ook wij betreuren zeer de benoeming van een joodsch geleerde om aan de Amsterdam» sche universiteit onderwijs te geven o.m in de uitlegging 'van het Oude Testament. Maar men oordeele niet eenzijdig. Zoo schrijft thans een Luthersch blad »Het schier ongelooflijke is geschied. De Jood is benoemd. Moge een laaiend protest opgaan tegen het schandelijk bedrijf een zoon van het volk, dat het «Kruist Hem, kruist Hemuitroept over den Christus Gods, te benoemen ter opleiding van Chris» telijke theologen^ Men kan hier amen op zeggen,— En zich tegelijk herinneren, dat meer dan eens de benoeming van een volkomen modem godgeleerde, wat dan nog zooveel erger is heel weinig, slap en flauw protest heeft uitge» lokt. «Zooveel erger« Ja, zeker. Een orthodoxe jood in 't algeméén nu, ik weet niet, of dr P. dat is verwerpt, ja! den Christus. Maar hij gelooft dan toch eerbie» diglijk, dat het Oude Testament Gods Woord is. En een modern »christelijk« theoloog neemt zelfs dat niet eens aan. Dies ik «zooveel erger« zei. Prof. E. Cohen en de meisjes=studenten in de chemie. Uit een gesprek van prof. dr. Ernst Cohen te Utrecht meldt het Hbld. »Ook in Nederland is de drang naar de stu» die in de natuurwetenschappen angstwekkend groot. Ondanks de waarschuwing, die ik, op verzoek van mijn studenten, in de bladen plaatste, hebben zich dit jaar meer gegadigden dan ooit te voren aangemeld Zoo groot was het aantal der ingeschrevenen, dat wij vijf en negentig plaatsen te kort kwamen. Ik moest met minister De Visser overleg plegen, wat in de» zen te doen de toekomstige studenten verwij» zen naar een andere Universiteitof hier in LJtrecht ruimte maken. De minister zegde ter» stond toe, dat een hulpdaboratorium zou wor» den ingericht. Als ik denk aan de groote gebouwen, die sommen en sommen verslinden, dan betreur ik het hartgrondig, dat meisjes, die bijna overal elders beter tot haar recht zouden komen, zich gaan wijden aan de chemische studie en daar» door, zoowel in collegezaal als in laboratoria, plaatsen innemen, die de mannelijke studenten zoo broodnoodig hebben. Want ik geloof niet, dat de studie der natuurwetenschappen licht in de lijn van de vrouw Mijn ervaring te dien opzichte is slecht. Ik heb gezien dat vrouwe» lijke studenten heel ijverig haar dictaten bij» houden en van een college ontzaglijk veel op» schrijven, maar ik geloof niet, dat ze belang stellen in de dingen, die zich in het laborato» rium afspelen. Haar belangstelling gaat veeleer uit naar een bepaald persoon en dan komt het voor, dat haar, ter wille van dien persoon, ook het werk interresseert. Het is ontegenzeggelijk waar, dat er aan de studie van natuurwetenschappen in den be» ginne een drooge kant zit, en nu is de belang» stelling van de vrouwelijke studente niet een zoodanige, dat zij, ter wille van wat er achter zit, die minder levende stof met ambitie gaat verwerken. Mijn ervaring is dan ook, dat in onze we» tenschap de meisjes niet boven het middelma» tige uitkomen. Maar Maar madame Curie, zult gij natuurlijk wil» len tegenwerpen. Met allen eerbied, dien ik voor deze, begaafde vrouw heb, durf ik toch te beweren-, dat zonder monsieur Curie ma» dame Curie nooit de dame Curie zou zijn ge» worden. Het zitten in de Kerk. In de »Gron. Kerkbode« schrijft G. M. over het zitten in de kerk. Naar schr's meening moeten we in 'de kerk gezinsgewijze zitten. Dat is een van de voor» naamste dingen, waarop bij het toewijzen van de zitplaatsen in de kerk moet worden gelet. ,Dan kan ieder op zijn eigen kinderen pas» sen en krijgt men niet in de galerij of in 'n hoek of om den preekstoel een verzameling van kleine woelwaters, die de aandacht aflei» den en zeker niet tot de stichting van het ge» heel bijdragen. Ik heb ook nooit begrepen, waarom men dat niet overal doet, n.l. de zitplaatsen gezins» gewijze toewijzen. Gewoonlijk staat het in ver» band met goedkoope en dure plaatsen, wat in de gemeente des Heeren al even misplaatst is. Ook hierin moet de kerkeraad een goede lei» dióg geven, zoodat de menschen, die hun kin» deren bij zich houden, weer niet als uitzon» deringen zitten. Ieder weet, hoe lastig kinde» ren het elkander kunnen maken, wanneer de een bij vader moet zitten en de ander niet. Ook hierin moet er eenheid in de gemeente zijn, dan steunen we elkaar. LIJST 12 van de 46ste j5ar=collecte voor de Scholen met den Bijbel.. Transport van lijst 11 f 36.836.76'/2 Aduard c.af 136.40 Den Andelf 128.- Oude»Pekelaf 83.84 Zoutkampf 54.50 Wolvega c.af 131.— Hoogeveen met Pesse e.o. f 104.60 Zuidwolde (Dr.)f 69.29 Gramsbergen c.af 75.55 Radewijk, gem Ambt»Hardenberg f 86.35 Steenwijk c.af 153.46 Beekbergenf 68.— Kootwijk met Kootwijkerbroek f 137.75 Silvolde c.af 51.05 IJzerlo (gem. Aalten)f 107.77 Jutphaas met het Geinf 260.— Enkhuizen caf 278.87 Alblasserdam caf 251.32'/2 Dubbeldam (Noordel. deel) .f 111.39'/2 Goudswaard c.af 80.— Leerbroek (kerkcollecte) .f 48.10. Leiden (kerkcollecte)f 173.60 Rozenburgf 109.97 Sliedrechtf 207.50 Schoondijke (Geref. kerk) f 67.22 Zoutelande c.af 52.45 Totaal van 300 Loc. Com. f 39.864.76 Bij deze derde honderd Locale Comité's zijn wederom vijf, die in 1923 niet gecollecteerd hadden. De collecte is bij deze 300 Locale Comité's ruim f 2800 gestegen. Mr. J. TERPSTRA, Secretaris van de Unie »Een School met den Bijbel«. De laatste dagen is er weer veel beweging in aandeelen Jurgens, die Dinsdag een koers van 77 bereikten op vermoeden, dat de zaken zich bij dit concern dusdanig beginnen te verbeteren, dat zelfs gesproken wordt van een matig dividend. Zooals bekend is, heb» ben de "Jurgensfabrieken een groot afzetgebied in Duitschland en zal de verbeterde toestand daar te lande veel bijdragen tot grootere be» drijvigheid in de margarine»fabricage. Doch ook hier te lande zullen de margarinefabrie» ken voordeel moeten ondervinden van de stijgende natuurboterprijzen, waardoor de consumptie de veel goedkoopere melange en andere margarine»combinaties zal prefereeren. Reeds eenige maanden geleden, toen de koers van gewone aandeelen Jurgens 50 noteerde, sprak men van dividend over 1924, doch was de algemeene opine, dat dit* een praatje was, terwijl thans blijkt, dat dit praatje vermoe» delijk een feit gaat worden. Het aandeel Redjang Lebong schijnt op circa 340 gestabiliseerd te zijn, welken koers men nu langzamerhand mooi begint te vinden, aangezien daarin zeer veel gunstigs verdiscon» teerd is. Wil het aandeel een loonend divi» dend betalen, zoo zou dat bij een rendement van 8 circa 24 °/o moeten zijn en aange» zien de voorlaatste jaren niets en over 1923 slechts 6 werd betaald, zoo moet men tot de slotsom komen, dat de maatschappij een groote voorspoed medemaakt. Als het inder» daad juist is, wat vermoed wordt, dat een rijke goudader met een gehalte van 20 dwts is teruggevonden, dan is er geen twijfel aan en kan er geld als water worden verdiend, doch de sluier der geheimzinnigheid daar» omtrent is nog niet opgeheven en zal ook wel niet spoedig worden opgeven, anders is de speculatie»aardigheid er te gauw af De vorige week sterk opgezette aandeelen Peudawa Petroleum mochten zich deze week in een verdere rijzing tot zelfs 14 verheu» gen, doch weet niemand te zeggen, waarop die rijzing gegrond is eri trekt het de aandacht, dat er zooveel belangstelling is voor dergelijke, een maand geleden als nonvaleur beschouw» de fondsen. Ook aandeelen Algemeene Exploiratie, die niet officieel genoteerd worden, staan sterk onder de belangstelling en zijn in korten tijd zelfs tot 68 gestegen op alle mogelijke on= controleerbare geruchten. De rest van de effectenbeurs is per saldo niet veel gewijzigd, een enkelen dag een rel» letje in Consol Olie, die tijdelijk weer tegen 160 °/0 noteerden, terwijl Koninklijke Olie 330 °/0 haalden, doch bleken deze koersen niet gehandhaafd te kunnen worden, aange» zien wat het laatste fonds betreft het buiten» landsch aanbod na een paar dagen verademing der koers weer is gaan drukken, zoodat het aandeel weer op 320 terecht kwam. De productenmarkten blijven nog steeds zeer vast gestemd, speciaal rubber, koffie en zuidvruchten. Wat de laatste brance betreft, schijnt er een buitengewone consumtievraag te bestaan, waarvoor de tegenwoordige oogst veel te klein is, terwijl daarenboven de spe» culatie danig in het nauw gedreven is door ongedekte vóórverKoopen in de veronder» stelling, dat de prijzen wel weer zouden gaan dalen. In het artikel amandelen b.v. worden er ontzagwekkende bedragen verloren, aan» gezien in korten tijd de prijs daarvan door gebrek aan materiaal circa verdubbeld is. De wisselkoersen hebben zich een weinig hersteld, doch wat betreft Parijs en Brussel zal moeten blijken, of dit herstel duurzaam blijkt te zijn, aangezien het bericht, dat Fran» krijk in Amerika een leening gesloten heeft van 150 millioen dollar, al zeer weinig in» vloed op den wisselkoers heeft uitgeoefend. De oficieele koersen waren Dinsdag resp. 13.2872 en 12.22'/2. Ook het het Pond ster» ling is iets opgeloopen, tot 11.46, terwijl de dollar zich om 2.54 blijft bewegen. De geweldige drukte ter wisselmarkt heeft, door de geringe schommelingen, voor een meer normale kalmte plaats gemaakt. Zet ons niet ons leven in, Dan zal ons nooit ons leven win. Paui. Krugi-r. Ondeugden worden zonder meester geleerd. Manton.

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 5