Advertentiën. HUIS Kerk en School. Vergaderingen. Burgerlijke Stand. Verkoopingen. Buitenland. Marktberichten. O een Leerjongen Kookkachel Plaatselijk Nieuws. cm gereformeerde: kerk. Binnenland. SOMMELSDIJK. Terwijl de timmerman C. S. eenige werkzaamheden verrichtte aan het winkelraam van G. B. barstte deze ruit Ver» zekering dekt de schade. In het huis gemerkt B 211 komt de be» smettelijke ziekte diphtheritis voor. MIDDELHARNIS. Ter verbetering hun» ner levenspositie zijn deze week Johannes I.ooij met vrouw en twee kinderen naar Noord» Amerika vertrokken. Bij de gehouden verhuring van zitplaat» sen in de Ned. Herv. Kerk werden plaatsen verhuurd die tot f 30 toe opbrachten. Deze week was de verzending van veld» vruchten niet zeer groot, 300 H.L koepeen, ajuin 150 H.L, aardappelen 250 H.L. Door den heer A. Zoon zijn twee woon» huizen, staande aan het Vingerling, onder» hands gekocht van den heer J. J. Slis. Door de rijkspolitie is tegen J. W. en C. v. E. processverbaal opgemaakt wegens het woeste rijden met een fiets over den Westdijk. DEN BOMMEL. Het zoontje van I. v. B. had het ongeluk in de volle kaai te val» len. Door toegeschoten hulp werd hij spoe» dig op het droge geholpen en kon hij met den schrik en een nat pak huiswaarts keeren. Van den landbouwer P. G. Jacobs is weer een kalf gestorven. Het is afgekeurd en onder politietoezicht begraven. Tot controleur»weger aan de fairbank alhier, is voor de coöperatieve suikerfabrieken aangesteld E. Leeflang, alhier. OOLTGENSPLAAT. Vergadering van de vereeniging «Het Groene Kruis« in Hotel Hobbel. De Voorzitter L. A. Hobbel opent de vergadering. Na het lezen der notulen worden als bestuursleden herkozen de H H. Joh. Bol, L A. Hobbel en A. van Rossum. De rekening over 1923 wijst aan in ont» vangsten f 2258 88'/2 in uitgaven f 1652 O6V2 batig saldo f 606 82. Tot leden der commissie tot nazien der rekening 1924 werden benoemd de H.H. A. de Lint, P. Verkerk en Joh. Buscop. De begrooting voor 1925 werd vast g> steld in ontvangsten en uitgaven op f 2604.32. Uit het jaarverslag van zuster Elenbaas bleek dat van 21 October 1923 tot 25 October 1924 door haar n 90 gez'nnen 2071 bezoeken wer» den afgelegd. Opgenomen en ontslagen in het Ziekenhuis werd 1 patiënt met 45 verpleegdagen. 56 maal heeft de zuster bij Dr. Entz geassi» steerd voor Kunstbewerkingen en operaties Tijdens afwezigheid van Dr. Entz verleende zij 8 maal eerste hulp bij ongelukken. Uitge» leend werden 92 artikelen en terug ontvan» gen 58 artikelen. De brancard werd 3 maal in bruikleen gegeven. Dan komt in bespreking het snelvervoer bij operaties. Gevolg van deze bespreking is dat een voor» loopige vereeniging voor snelvervoer wordt opgericht. Alle aanwezige Groene Kruisleden traden toe als lid. Het bestuur van het Groene Kruis zal voorloopig de zaken regelen. Later zal een definitief bestuur gekozen worden. Niets meer te behandelen sluit de Voor» zitter de vergadering. Het rietgewas groeiende op het driehoek» je aan de haven is verkocht aan Jan Hokke voor f 60. Het rietgewas groeiende voor de Kade van het Rietveld is verkocht aan A. de Vos Wz. voor f 480. NIEUWE TONGE. De landarbeidersver eeniging alhier zal dit jaar evenals vorige jaren aan haar leden een hoeveelheid steen» kolen gratis verstrekken. Onze dorpsgenoot dhr. D. J. de Wilde is deze dagen geplaatst als leerling=stuurman aan boord van de Holt. Stoomvaart»Maat» schappij. Bij H. N. alhier, ontstond j.l. Woensdag begin van schoorsteenbrand. Daar het onheil spoedig werd opgemerkt konden bijtijds maat» regelen worden genomen er werd erger ver» meden. DIRKSLAND. De gemeente«begrooting voor 1925 is vastgesteld met een totale ont» vangst en uitgaaf van f 113.190.78, en is van het Algemeen armbestuur vastgesteld met een ontvangst en uitgaaf van f 8382,88, en van het Weeshuis voor 1925 sluit in ootvangst en uitgaaf met f 554.83 Verleden week werden vanhier uitgevoerd 6620 balen peen, 4714 H.L. aardappelen en 400 balen uien. De besmettelijke ziekte Roodvonk in de woning A. 648 is thans geweken verklaard. Dienstplichtigen die herkeurd wenschen te worden, moeten dit aanvragen aan den Voorzitter van den Herkeuringsraad te 's»Gra» venhage (Zie ook aanplakbord). Voor 1925 zal aan de Districts»Arbeids» beurs te Rotterdam een subsidie uit de ge» meentekas van f 5. worden verleend. MELISSANT. Van de wed. M. onder deze gemeente stierf een kalf. Het dier is onder politietoezicht begraven. Belanghebbenden worden er wel aan herinnerd dat het verboden is met wagens met landbouwproducten beladen over den beneden Molendijk te rijden. Auto-ongeluk. Donderdagavond reed dhr. Th. van der Spaan met zijn vrachtauto over den Noorddijk, in de richting van Dirksland. Juist naderde, toen hij bij den overweg van den tram kwam, deze in volle vaart. De auto werd in de flank aangegrepen en over een heelcn afstand voortgeduwd en tegen een ijzeren heinig aangedrukt Dhr. Van der Spaan werd er uit geslingerd en schijnt het er nog al goed afgebracht te hebben, terwijl de auto totaal vernield werd. HERRINGEN. Door den heer A. de Geus J.Wz. alhier is aan B. en W. vergunning ver» zocht tot het boutven van een woonhuis op het terrein genoemd Onderlangsch. J.l. Woensdag had de aanbesteding plaats van den verbouw der privaten en waterplaatsen aan de bestaande school. De inschrijving was als volgt Metselwerk Jb. en L. van der Veldef 939,— Aren Huizerf 950,— Timmerweik J. G. Noordijkf 169,— P. Snijderf 94,— Smidswerk Wed. L, A. Klemf 62,50 J. Nieuwlandf 49,35 Verf werk K Kareisf 39,80 J. Kareisf 50,— Begrooting Architekt A. v. Oostenbrugge te Stellendam Metselwerlf 919,— Timmerwerk f 170,— Lood» en Zinkwerk Verfwerk f 65, f 55,- Het werk is gegund aan de laagste inschrijvers. Wegens het aanstaand vertrek naar Ame» rika heeft M. van 't Hof, alhier, eervol ontslag aangevraagd als nachtwaker, lantaarnopsteker en schoonhouder der school. 4 Aan den heer W. Kievit alhier is door het Gemeentebestuur vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan de Tuinstraat. 4 Door het Gemeentebestuur is gepubli» ceerd eene wijziging in de bestaande bouw» verordening betreffende den aanleg en onder» houd van straten. 4 Aan belangstellenden wordt bekend ge» maakt, dat de Christelijke bibliotheek, die gevestigd is in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk, weer voor een ieder zal zijn open» gesteld Liefhebbers van lectuur kunnen voor» taan iederen Dinsdagavond van 6,30—7,30 uur boeken ter lezing ontvangen. GOEDEREEDE. De visscher A G. heeft zijn blazerschuit onderhands verkocht aan C. L. Maandag was het dienstmeisje J. N. aan het water putten uit de haven, ze gleed uit en viel in het zilte nat, doch had de tegen» woordigheid van geest zelf op den wal te kruipen. Dinsdagmiddag half drie werd aan het Havenhoofd de eerste steen gelegd aan de onderwijzers woning door den heer J. v. d. Velde benoemd hoofd der school daarneven. Begunstigd door schoon herfsweder was er veel belangstelling. De eerste lading gedroogde cichorei van den nieuwe oogst is geleverd voor f 12 per 100 kilo. Naar aanleiding van het vergaan van de G. O. 15 circuleert een lijst door de gemeente om te geraken tot een fonds tot ondersteuning van weduwen. Van de lotelingen der lichting '25 zijn voor den militairen dienst g woon cie stplich» tig: J. Bruggeman, P. Troost, K. 't Mannetje, G. Komttebed, M. Groenendijk, J. Hoek en F. Non; en buitengewoon dienstplichtig M. v. Asperen, L. W. Hoogmoed, K. Lokker, W. Struijk, A. den Eerzamen, T. C. Lokker, A. Menheer, D. Lokker en J. C. Temmink. OUDDORP. De verkooping van het huis van C. Grinwis is uitgesteld. De Vrijwillige Landstorm houdt Dinsdag» avond van 6 tot 7 uren schietoefeningen. Heden (Donderdag)avond wordt aan elk der leden een prachtige plaat uitgereikt, die het ten volle waard is om er een mooi plaatsje in de huiskamer aan te geven. Schipper A. Sperling heeft zijn vaartuig Oud. 15 omgeruild met Goeree 7 van W. Groenendijk. In dit vaartuig zal door Sp. een motor geplaatst worden. Men vertelt ons dat iemand 200 gulden verloren is. Wanneer de eerlijke vinder het geld bij de politie bezorgt, wacht hem een goede belooning. Vrijdagmorgen 10 uur hoopt de heer Langhorst, Hoofd der O. School, afscheid te nemen van zijn werkkring om zich metterwoon te Utrecht te vestigen. Bij het vervoer van benoodigdheden voor het stormsein op den Goereeschen toren heeft H. O. zich erg aan een been bezeerd. Bij het voorslaan in de smederij van J. de M. is deze door een voorhamer zoo aan het hoofd ver» wond, dat de dokter er aan te pas moest komen. Op de najaarsveemarkt waren aangevoerd, 1 melkkoe, 15 anderhalfjarige vaarzen, 10 kalf» vaarzen, 18 graskalveren en 60 biggen. De handel was traag. f De melkprijs is te dezer plaatse ver» hoogd 'en alzoo van 14 op 16 cent per liter gebracht. 1f Voor de uien besteedde men op de beurs groote f 3,— en voor de kleinere f 3,30 per baal van 60 kilo. Algemeen is de handel niet vlug. f Naar wij doen vernemen zal op de kleine vuurtoren nabij de Middelweg aan het Noorderstrand het licht door een sterkere vervangen worden. t De cichoreicampagne te dezer plaatse is in vollen gang. Ondanks den natten zomer die alle uitzicht op een goeden opbrengst scheen weg te nemen, zoo kan men berichten dat de opbrengst gunstig is. Ook wat de prijs aangaat valt nog niet te klagen. De fabrieken hebben alreeds afgeleverd tegen 12 gulden per 100 kilo, hetgeen een gunstige prijs te noemen is. Thans evenwel is de handel slap, tengevolge van influctuaties op de buiten» landsche markten. Deze noteerde Disponibele partijen 87—90 fr. HELLEVOETSLUIS". Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Januari, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend aan den griffier bij 's rijks werf C. van Keilen wegens veran» dering in de inrichting van het dienstvak, waarbij hij werkzaam is, en waardoor zijn werkzaamheden overbodig zijn geworden. ZWAREWAAL.' Bij Kon. besluit van 28 Octobor is benoemd tot burgemeester der gemeente Zwartewarl S. da S i 1 v a. GODSDIENSTOEFENINGEN OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 2 Nov. 1924 NED. HERVORMDE KERK. Sommelsdijk, v.m. 9.30 dhr. Bouman v. Stel» lendam en 's av. 6 uur Ds. v. Montfrans. Middelharnis, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. den Oudsten Den Bommel, n.m. 2 uur Ds. van As van Dirksland. Ooltgensplaat, v.m. 9.30 uur leesdienst en n.m. 2 uur Ds. den Oudsten v. Middel» harnis. Oude Tonge, v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Bax. Nieuwe Tonge, v.m. leesdienst en n m. 2 uur Ds. Polhuijs v. Stad aan 't H. Herkingen, n.m. 2 uur Ds. Baarslag van Me» lissant. Dirksland, v.m. 9.30 uur leesdienst en n.m. 6 uur Ds. v. As. Melissant, v.m. 9,30 uur Ds. Baarslag (Doop) Stellendam, v m. Ds. van Montfrans v. Som» melsdijk. Goedereede, v.m. Ds. de Gidts. Ouddorp, v.m. leesdienst en n.m. 2 uur Ds. de Gidts v. Goedereede. (Doop) Oostvoorne, v.m. 10 uur Ds. Brinkerink, Oostvoorne (Evang.) v.m. 9.30 uur dhr. van Drunen. Rockanje, v.m. 10 uur Ds. Witkop. Nieuw»Helvoet, v.m. 9.30 uur Ds. Priester. Hellevoetsluis, v.m. 9,30 uur Ds. Timmer. Nieuwenhoorn, v.m. 9.30 uur Ds. de Voogd van der Straatten. Oudenhoorn, v.m. 9.30 uur Ds. Feenstra. Heenvliet, v.m. 10 uur Ds. Romijn. Abbenbroek, v.m. 9.30 uur Ds. Wanrooy. Zwar.'ewaal, v.m. 9.30 uur Ds. Bartstra. Vierpolders, v.m. 9.30 uur Ds. Knottnerus van Brielle. Middelharnis, v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. G. van Velzen. Den Bommel, v.m. en nam. Ds. Schaafsma. Ooltgensplaat, v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds.de Lange. Melissant, v.m. 9.30 en n.m. 2 uur dhr. van der Lugt. Stellendam, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. Bouma v. Rijsenburg. Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Diemer. Hellevoetsluis, v.m. 9.30 en 's av. 5 uur lees» dienst. Nieuw»Helvoet, v.m. 9.30 en n.m. 5 uur lees» dienst. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m. 9.30 en n.m. 6 uur leesdienst Herkingen, v.m., n.m. en's av. dhr. Schothorst uit Lunteren. DOOPSGEZINDE KERK Ouddorp, v.m. en 's av Ds. Kooimans. Van de overige gemeenten geen opgaaf. MIDDELHARNIS. De oogscollecte in de Geref. Kerk, alhier, heeft opgebracht de som van f 762,38. De extra maandelijksche collecte in de Ned. Herv. Kerk bedroeg f 40 ten bate der kerk, in de gewone collecte werd een extra gift van f 25 voor de kerk en een van f 10 voor de diaconie gecollecteerd. OUDE TONGE.4 Donderdag 6 Nov. a s. van 2.30 uur hoopt in de Oude School alhier op te treden Ds. Pauwe. 4 Woensdagavond 5 November hoopt in de Ned. Herv. Kerk op te treden Ds. Bax (Dankuur voor het gewas). MELISSANT. Dhr. L. Kleijnenberg thans tijdelijk onderwijzer te Veenendaal is benoemd te Monster. Zondagmiddag 2 uur hoopt Ds. Baarslag 0p te treden in de Ned. Her. kerk te Her» ingen. HERKINGEN. De Zondagschool zal D.V. Zondag a.s. gehouden worden van kwart voor twee uur en niet dil voorm. 10 uur zooals in het vorig nummer is vermeld. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Open» bare Lagere School alhier is benoemd Mej. J. A. Oosterlee te Rozenburg en tot helpster bij de nuttige handwerken mej. P. den Boer alhier. OUDDORP.f De morgengodsdienstoefe ningen in de Ned Herv. Kerk zullen begin» nende Zondag a.s. voortaan aanvangen om 9.30 uur-. DEN BOMMEL. Vergadering van de afdeeling den Bommel van het Groene Kruis op 27 October 1924 des avonds 7 uur ten huize van den Heer A. Keijzer. Na het lezen der notulen der vo» rige vergadering, die onveranderd worden goedgekeurd, komen de ingekomen stukken aan de orde, welke voor kennisgeving wor» den aangenomen. De rekening over het jaar 1923 wijst aan in ontvangsten op f 584,58 en in uitgaaf op f 94,89, alzoo een batig slot van f 489,69. De rekening wordt nagezien door de heeren J. Mooijaart en C. Westerweel, die haar voor gezien teekenen. De heer W. Drenth die wegens afwezigheid van den Voorzitter de leiding der vergadering had, bespreekt de beschrijvingsbrief, en vooral de punten XII en XIII gaven aanleiding tot gedachtenwisse» ling. Vooral dit laatste punt, dat ten nauwste verband houdt met punt 7 der agenda, wordt uitvoerig besproken en bij rondvraag met al» gemeene stemmen aangenomen. Het oprichten van een bakercursus zal dus een feit worden, waarvan de voorbereidende maatregelen door den Secretaris zullen worden getroffen. De tijd voor dien cursus zal in overleg met het Hoofdbestuur nader worden geregeld. Als af» vaardigde wordt met algemeene stemmen ge» kozen de heer P. Bisschop en als plaatsver» vanger de heer P. G. Jacobs. Voor de bestuurs» leden worden met bijna algemeene stemmen herkozen de beide aftredende leden, de Voor» zitter de heer L. C. Brinkman en de Secretaris de heer P. Bisschop. Bij de rondvraag stelt de heer Geluk voor, een zuurstofapparaat aan te schaffen, welk voorstel door het Bestuur woédt gesteund en met algemeene stemmen wordt aangenomen. Nog wordt een enkel woord gewijd aan de ziekenauto, en wordt in verband hiermede, de ziekenhuiskwestie weer eens opgeward. Komt het autovervoer tot stand, dan geeft een der leden in over» weging zich te wenden tot de R.T.M. om te trachten, voor een ziekenauto gunstiger con» dities te verkrijgen voor het overvaren, dan de gewone tarieven. Hierna wordt de verga» dering gesloten. SOMMELSDIJK. GeborenWillem Frederik, z. v. Willem Frederik Carrière en Maria RietmulderBe» schier, z. v. Jacobus Mulder en Arentje Albregts OndertrouwdFrank van Leeuwen, 40 j., te Middelharnis en Johanna Dina Moelijker, 39 j., alhier. GehuwdJohannis van Gelder, 27 j., tc Middelharnis en Catharina Ruitenberg, 23 j., alhier. Overleden Maarten Gerardus van Nieuwen» huijzen, 63 j., echtgenoot van Huigtje Maatje Kodde, wonende te Middelharnis, alhier over» leden Izak Roetman, 9 maanden, z. v. Leen» dert Roetman en Bastiaantje Verweij. MIDDELHARNIS. Geboren Antonia, d.v. P. de Gans en H- TrommelAdrianus Jacob, z.v. A. v. Rumpt en J. Schuurman Jan, z.v. Th. Wielaard en N. v. d. SluijsMaatje Sara, d.v. 1 Geelhoed en G. Goemaat. GetrouwdW. Kootte, 22 j. (Sommelsdijk) en J. J. Westdorp, 19 j. OverledenM. C. de Looze, echtgenoote van C. J. Jansen. DEN BOMMEL. Geboren Lena, Maria, d. v. Jan v. d. Zande en van Ewoudia v. d. Sluijs. GetrouwdAdam Cornelis Zoon 21 jaar en Adriaantje van Gelder 17 jaarCornelis Monster 22 jaar en Adriaantje Brijs 21 jaar; Jan Dirk Hendrikus Klein 23 jaar en Johanna Cornelia de Lint 23 jaar. DIRKSLAND. Geboren Johanna d. v. L. A. Baart en A. de Bruijn. Getrouwd M. Poortvliet, j.m. 22 j. en M tolk j.d. 20 j. Op Donderdag 6 November 1924 v.m. 11 uur te Ooltgensplaat in Hotel »Hobbel« ten verzoeke van Vrouwe D. C. Goekoop te 's» Gravenhage c.s. openbare verkooping van het rietgewas van het weipoldersche gors te Ooit gensplaat zooals vanouds. Notaris AKKERMAN. Pr ac tijk.exam ens. De vereeniging het Nederlandsche Handels» instituut (koninklijk goedgek.) houdt hare practijk»examens in boekhouden, stenografie en handelscorrespondentie (10 talen) op 15, 16 en 17 December a.s. des avonds in 30 plaatsen des lands (In Nederl. Indië een maand later en wel in Soerabaja.) Ook zullen op die data worden afgenomen de leeraar»examens in handelscorrespondentie en stenografie, zoomede de examens privaat» docent boekhouden (vakleeraar), fabrieksboek» houden en boekhouder»correspondenttevens de nieuw ingestelde examens voorbereidend taabexamen en rekening»courant»boekhouden Bovengenoemde examens staan sedert Nov. 1923 onder persoonlijk toezicht van den Weled. Gestr. Heer Mr. van den Biesen, lid van het rijksschooltoezicht, oud p. rechter a. h. Arron» dissementsgerechtshof te Amsterdam, De aanmelding sluit op 4 December a.s. Inlichtingen bij den len secretaris Dr. Otto Klipp, Kleverparkweg 142, Haarlem. Het luistereapparaat. 't Wordt, vind ik, 'n onaardig leven zoo. in Vlissingen, zoo lees ik, op de Zeevaart» school is in elk lokaal 'n »luister»apparaat« aangebracht. Als nu de heer directeur in z'n veelsgesmade, in proza en poëzie gevloekte »kamertje« zit en 't bepaalde ontvang»toestel van die klas zich om 't hoofd bindt, dan kan hij zonder datsie 'r bij is, precies hooren wat daar wordt gezegd en wat er gebeurt. Ik zwijg over 't pro en contra. 'k Zou de omstandigheden moeten kennen. Maar ik vraag me af, waar je toe komen kunt, als dit stelsel es algeméén toepassing vindt, niet alleen in scholen, maar ook in woningen en men dan bovendien nog uit» vindt om zoo'n dingsigheidje alzóó te camou- fleeren, dat zelfs 'n speuroog het niet ontdekt I Dan is alle knusse vertrouwelijkheid weg 1 Je durft met geen mènsch meer, waar je ook bent, es onder»vier»oogen te praten, want je weet nooit, welke vréémde ooren elk woord opvangen, dat je zegt. Je wordt bang voor je eigen spraak. We worden allen narrige zwijgers 1 Als Napoleon 'n goede eeuw terug dat stelsel had gekend, zoo zou hij de zeven»stui» vers»lieden niet hebben noodig gehad. Het is de moderne Inquisitie 1 'n Jongmensch, die voor 't eerst een uurtje bij z'n meisje zit, krijgt den volgenden dag van haar aap van 'n broêr, die aan stenogralie doet, woordelijk thuis, wat ze samen zooal hebben afgekoekeloerd 't Is om uit je vel te springen. Neen, ik vind al die moderne uitvindingen daarom nog géén verbetering. En ik ben toch maar blij, dat ik met geen enkelen draad en met geenerlei golflengte te bereiken ben. 't Houdt je leven rustiger. Ons hedendaagsch tooneel. Wat voor schoteltjes dtiar voor de »cultuur«» menschen van onzen tijd soms op 't vuur worden gezet, blijke uit het volgende knip» seltje. Zonder iets bepaald uit te zoeken, viel m'n oog er op 't stuk is heusch niet erger dan zooveele andere. Maar in kort bestek zegt het verslag b.v. over 't «tweede bedrijf« »In het tweede bedrijf, dat een jaar later speelt, is de advokaat juist een kwartier te voren weder getrouwd, als zijn eerste vrouw per vliegmachine uit Italië overgekomen plotseling voor hem staat en hem opdraagt haar scheiding te bewerken van haar tweeden man. Elkaar weêr zien, wil zeggenopnieuw op elkaar verlieven. Het vrouwtje is niet her» trouwd, blijkt nu, en wil niets liever, dan wederom den verbroken band aanknoopen. Dat haar vroegere man zich zooeven een andere vrouw heeft aangeschaft, is geen be» zwaar van beteekenis. wat vereenigd is, kan weder gescheiden worden. De huisvriend Mandry is er goed voor om dat bagatel in orde te brengen». Ziedaar, wat er slag op slag van den door God ingestelden »heiligen echt« wordt ge» maakt. Foch over den Volkenbond. De»Revue hebdomadaire« heeft een enquête over den volkenbond geopend. De meeste beschouwingen leveren weinig nieuws of ori» gineels. Interessanter is ongetwijfeld, wat een man als maarschalk Foch over het instituut, dat de wereld den vrede moet brengen, te zeggen heeft. De interviewer, Henri Ruffin, leidde de ver» klaringen van den grooten militair in »Van een militairen chef, met een dergelijke verantwoordelijkheid belast, en die er in toe» stemt zijn meening te verkondigen, schrijft men niethij heeft »gezegd«, maar hij »denkt« eerstens omdat een soldaat, hoe hoog hij sta, nooit iets, wat het ook zij, gezegd mag hebben. En vervolgens ja vervolgens, omdat een soldaat, al is hij maarschalk, altijd denkt, al» vorens te spreken«. De maarschalk dan »dacht« »Eerste vraag Op welke voorwaarden kan Frankrijk, naar de meening van den maarschalk, zijn vertrouwen in den volkenbond stellen. AntwoordDe maarschalk is altijd van oor» deel geweest, dat er aan den volkenbond twee dingen ontbreken a. Het is noodzakelijk dat in de raden van Genève die Europeesche naties, welke het meest bij de handhaving van den vrede en de Europeesche aangelegenheden betrokken zijn, over een overwegende stem beschikken. b. De volkenbond moet ter eerbieding van zijn beslissingen materieele middelen te zijner beschikking hebben, hetzij in den vorm van een internationale troepenmacht, hetzij dat onder vast te stellen voorwaarden en modali» teiten de nationale troepenmacht van een of meer naties ter beschikking van den volken» bond wordt gesteld en door deze wordt geleid. Tweede vraag: Meent de maarschalk, dat de volkenbond ooit de militaire lasten van een land door een systeem van tusschenschaatsche waarborgen kan verlichten. AntwoordZeer zeker. Maar daartoe is noodig, dat de bovenvermelde voorwaarden eerst vervuld zijn. De bespreking der bewas pening kan slechts het gevolg zijn van veilig» heidswaarborgen en deze zullen ijdel zijn, zoo» lang de meest bij de handhaving van den vrede betrokken naties niet bij de besluiten van Genève overheerschen. De beperking der bewapening wordt voor Frankrijk bovendien afhankelijk van de ont» wapening van Duitschland. Welnu, men mag er niet aan denken de controle over de ont» wapening van Duitschland aan den volken» bond toe te vertrouwen a. alvorens inventarisatie der Duitsche be» wapening en de algeheele uitvoering van de clausules van het vredesverdrag, zooals die door de geallieerden geëischt zijn, voldongen en gecontroleerde feiten blijken te zijn. x\lvorens de modaliteiten vastgesteld zijn, volgens welke het onderzoekingsrecht van den volkenbond uitgevoerd zal worden, een recht, dat artikel 213 van het verdrag van Versail» les wel heeft voorzien, maar niet scherp heeft omschreven. Zijn toepassing stelt problemen, waarvan de oplossing noodzakelijk is, wil men niet, dat het internationale toezicht nutteloos zal blijken. Zoolang deze oplossing niet ge» vonden en uitgewerkt is, zou het een dwaas» heid zijn artikel 123 als een effectieve waar» borg van den vrede te beschouwen. Derde vraagMen hoort er vaak van spre» ken, dat de leuze, »Indien ge den vrede wilt, bereidt u dan ten oorlog«, vervangen moet worden door«Indien ge den vrede wilt, be» oefent de rechtvaardigheide'. Hoe denkt de maarschalk daarover Antwoord De maarschalk denkt hierover, zooals alle soldaten er over denken dat niets wenschelijker is dan het rijk van de recht» vaardigheid te stichten dat het een afschu» welijk metier is oorlog te voeren dat het iets verschrikkelijks is stroomen bloeds te vergie» ten en rijkdommen te vernietigen, en dat men alles in het werk moet stellen om een herha» ling van dergelijke calamiteiten te voorkomen. De volkenbond is een edelmoedige en ver» leidelijke idee, wellicht vol mogelijkheden maar men moet aan de tijden en de menschen de zorg laten om hem te versterken, alvorens men er alleen op steunt om den vrede te handhaven en te waarborgen«. In dit interview leert men duidelijk al het voorbehoud, dat in Fransche, militaire kringen tegen den volkenbond gemaakt wordt. Maar het is duidelijke taal, een taal bovendien, welke voor vijf jaar niet gesproken kon worden. Men beseft er in alle moeilijkheden, welke de ver» wezenlijking van de volkenbondsidee nog zal moeten overwinnen, maar tevens den vooruit» gang, welke die idee reeds gemaakt heeft. ROTTERDAM, 28 Oct. 1924. Op de heden in ons Veilingslokaal, War» moezierstraat 37—39, gehouden Veiling, uer» den de volgende prijzen besteed Kipeieren f 8.25 tot 13.90 aVx Idem (klein)tot |uvr Idem extra zwtot Eendeieren8.90 tot 10.80 Ganseierentot Kalkoeneierentot Kievitseierentot Middenprijs Aanvoer 45000 stuks. DE ROTTERDAMSCHE VEILING Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinfor» matiebureau van VAN DER GRAAF&Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afge» loopen week, eindigende 24 Oct. in Neder» land uitgesproken 90 faillissementen tegen 105 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en' met 24 Oct. 1924 3740 faillissementen tegenover 3342 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Ondergeteekenden betuigen namens wederzijdsche fami» lie hun hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling bij gelegen» heid van hun huwelijk ondervonden 25216 D. H. KLEIN. J. C. KLEIN—de Lint. Den Bommel, 30 October 1924. Bij mijn vertrek van Flak» kee, roep ik alle vrienden en kennissen inzonderheid van Stad een hartelijk vaarwel toe 25208 C. J. STERK ZOO SPOEDIG MOGELIJK GEVRAAGD bij M. HAMMELBURG SLAGER, SOMMELSDIJK. 25218 Heden is door mij de eenige uiideelingslijst in het FAILLISSEMENT van MARINUS VIS» BEEN te MELISSANT gedeponeerd ter Griffie Arr. Rechtbank te Rotterdam en Kantongerecht te Sommelsdijk. Dirksland, 31 October 1924. Mr. A. ZAA1JER 25217 Curator ALLEN, die iets te vor» deren hebben van» verschub digd zijn aan» of onder hunne berus» ting hebbend, behoorend tot de nala< tenschap van den Heer ANTHONIE DE GRAAFF, in leven schipper te Dirksland en overleden te Hüthum (Duitschland) den 16 Augustus 1924, wordt verzocht daarvan spoedig opgaaf, betaling en afgifte te doen ten kantore van Notacis VAN DER SLUYS te Dirskland. 25209 TE KOOP aangeboden een PRIMA een z.g.n. aangekl. Juffr. p.a. Wed. D. v. d. Laan, Sommelsdijk 25219 TE KOOP of TE HUUR een goed geschikt voor Magazijn, voor kleerma» ker of barbier. Te bevragen bij P. LU IJ EN DIJK, den Bommel. 25207

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 4