DAMES IMAJAARS-COLLECTIE Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. IN HOG S1GNO VINCES O Dimssliousss üamesjaponnen Kinderjurken Damesmantels Kindermantels smousen groote collectie siobbroenen spotprijs Ulo! Garnituur muts en sjaal No. 3064 ZATERDAG 1 NOVEMBER 1924 39ste JAARGANG EERSTE BLAD. Op den Uitkijk* Reclames Mededeelingeri. 2,75, 2.25, 1.95 5.50, 4.95, 3.95 2.95, 2.75, 1.95 23.59 4.75, 4.35, 3,95 ZIET VOORAL ONZE ETALAGES scbiedarasGiiedijh Mi, Kruiskade 97, nieuwe Binnenweg 031-933, Brieft nedi 77-79, iMerdam W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiên en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers Wij hebben hierbij het genoegen U mede te deelen dat onze geheel gereed is. Wij zijn er in geslaagd U een prachtcoilectie in. Japonnen, Blouses, Kinderjurken en Mantels voor te leggen, voor zalke lage prijzen, dat U nog goedkooper slaagt dan U gedacht had 75, 65, 59 1.70, 1.55, 1.40 2.10, 1.85. 1.75 uuoiien KinderpaHjes 7.50,0.09,5.05 2.25, 1.08, 1.45. 1.20 Hinderiruien Koopt bij ons uw DEKENS, koopt vertrouwd en krijgt wol voor uw geld Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIÊN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel, DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten woidei: berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Advertentiên worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. »Apekool«. 't Komt voor, dat een hoogleeraar bij de hervatting zijner lessen, een rede houdt tot zijn discipelen en deze gebruikt, om es en» kele dingen te zeggen, die hij op z'n hart heeft en die hij acht nuttig te zijn, dat de studenten ze hooren. l)at blijft meest »academisch« werk. 't Komt in den regel niet in 't licht. Prof. Kuyper Sr. heeft es 'n keer, meen ik, zulk een toespraak in 't licht gegeven over »'t Geheim van echte studie«. Thans heeft prof. dr. L. Knappert van de l.eidsche Hoogeschool op pittige wijze uit» eengezet, wat eigenlijk een student aan de (academie komt doen én wat hij niet öet doen. 't Blijft op 't terrein der Wetenschap. Dat hij niet boemelen en nachtbraken moet, spreekt vanzelf, i Maar hij moet vooral student zijn. Ik neem één- stuksken uit die toespraak, waarvan een gedeelte in de N. R. C. stond, hier over De hoofdzaak is kennis opdoen, waar» nemen, in u opnemen, indrukken krijgen, vee! zien, veel hooren en niet al te veel praten. Maar wie altijd uit is, verleert thuis te zijn. liet geroezemoes eener vergadering doet de stilte der studeerkamer schuwen en het felle licht der booglampen den zach» ten glans van het bureau»lampje. Wie te vroeg spreekt, verleert het luisteren. Wie te vroeg geven wil, vergeet dat hij eerst ontvangen moet, en wie in zijn eerste jaar al stellingen verdedigt Over hemel en aarde, leven en dood, tijd en eeuwigheid, over Boeddha»legende en Christusfiguur, over eigendom»is»diefstal en huwelijk»is»prostitu» tie, die loopt gevaar öf een starre pedant en bet»weter öf een hopelooze scepticus te worden. Het is immers luci clarius. Wat is een gebouw zonder fondamenten Wat beteekent de vorm zonder den inhoud En wat zijn meeningen, stemmingen, bevlie» gingen, enthousiasmes zonder solide, dege» lijke, nuchtere kennis? Om haar te verga» deren zijt gij allereerst hier. Hier moet gij komen verzamelen in uw schuren tegen de jaren, dat gij zult gaan uitdeelen aan die (ot u komen om brood. Het is te doen om het zonder ophef te leeren van taalie» gel en jaartal en naam en feit, daarna van de methode van onderzoek en navorsching. liet is te doen om stelsels te hooren ont» vouwen, begrippen te hooren ontleden, een beginsel, een school te hooren verdedigen en tegenover dat alles te staan eerst louter ontvangend en aanvaardend, dan langza» merhand, ordenend, schiftend, eindelijk oordeelend, opdat gij ten slotte uw vast bezit verkrijgt, uw rustig eigendom. I Iet ware te wenschen, dat niet alleen de student, maar ook menig niet=student deze woorden<der»wijsheid ter harte nam. liet is tegenwoordig 'n rare tijd. Ieder kan over alles meepraten. Tenminste, hij wil zulks doen. En alssie dan over een kwestie b.v. een anderhalfvels brochuretje gelezen heeft, dan kan»ie met glans tegen een professor debat» teeren en hem finaal tegen den grond slaan. »Knock out«, m'neer En als 't nu maar zoo was, dat het grootste deel van 't publiek schetterij van ware wijs» heid wist te onderscheiden, dan kon dit alles zoo geen kwaad. Maar het tegendeel is vaak waar. En daarom moeten we ook van onzen kant altijd maar weer aan de menschen soms over de eenvoudigste dingen inlichten, want om met Chr. v. d. Heuvel, den landbouwer uit den HaarlemmeVmeer te spreken er is zelden een tijd geweest, waarin zooveel »apekool« werd verkocht, als »rechtevoort« V' Blijft waakzaam. Wie meencn mocht, dat het B ij zonder O n d e r w ij s door de zoogenaamde «Pacifi» catiecc, voor eens en voor altijd buiten elk gevaar is gebracht, die vergist zich zeer. De lezer kent «Volksonderwijs»». De bekende vereeniging, die over 't gan» sche land vertakt, al vele jaren overal de be» langen verdedigt der Openbare School. ij verklaarde zich o.m. voor de volgende repalingen, die als «eischen® van «Volkson» derwijs»» aan de Regeering zouden worden gesteld le. Dat geen bizondere school mag worden gesticht, die niet van minstens twee leerkrach» ten is voorzien, wat natuurlijk bij de t e» genwoordige regeling op tal van kleine plaatsen de stichting van een bijzondere school onmogelijk maken zou 2e. Dat Gedeputeerde Staten samenvoeging en opheffing van bijzondere scholen zullen kunnen bevelen, wat in beginsel aan alle vrijheid een einde maakt en 3e Dat van bovenaf wachtgelders bij het Bijzonder Onderwijs, als onderwijzer of onderwijzeres, zullen kunnen worden aange» steld, waardoor de vrijheid van benoeming den nekslag krijgt. Men kan aan dit alles zien, hoe noodzake» lijk het is, dat de voorstanders van 't bijzon» der onderwijs, dat zijn dus alle partijen en groepen van Rechts, zich nooit zóó ver van elkaar verwijderen, of voor de verdediging der Bijzondere School mceten ze elk oogen» blik naast elkaar op de bres kunnen staan. Het is niet: Vrede, vrede en geen ge» vaar N.l. als particulier persoon. En zijn bovendien van meening, dat geen a.r. oftewel Schriftuurlijk beginsel zich tegen de vaccinatie verzet. Maar dit beslist hier allerminst.. Is 't nü de tijd voor de uitbreiding van dezen dwang En is die zóó uigent We komen er op terug, 't Spijt ons zeer, dat de Regeering op dézen weg den tweeden stap zetten wil en zoo fiat geefPaan elk bewind, dat in 't vervolg nog weer verder gaan wil. Na zestig jaar. Eindelijk is 't dan gebeurd Wat al 'n halve eeuw lang gebeuren kón, doch wat velen meenden, dat nooit gebeuren zouaan een onzer universiteiten is in wat men dan aanmerkt te zijn de «Theologische Faculteit»», benoemd de joodsche geleerde Pa= lacheom aan aanstaande dominees onderwijs te geven, niet alleen in 't Hebreeuwsch, maar ook in de uitlegging van het Oude Testament. Zoo iets zal in niet veel Janden mogelijk zijn Natuurlijk hebben we op den persoon van dr. P. niets aan te merken en we gelooven Tóén voorspelde Groen reeds, dat zoo iets van nu, gebeuren kón. Maar men lachte hem gewoon uit. Thans, na zestig jaar, gaf de Raad van Am» sterdam hem schoon gelijk. Nadruk verboden Toen ik van m'n toren keek Zoo op 't «bekende aardsch gewemel»». Toen zag ik in één oogopslag, knap niet waar? verschillende merkwaardigheden, geen van alle groot genoeg, om er een heel stuk van te maken, en toch op zichzelf wel de moeite waard, om ze es even voor 't licht te halen. Dies maakte ik er, wat wij in onze jeugd noemden, een «bedelaarsdeken»» van. En wel een politieke deken. Ik zag dan vooreerst 'n professor in 'n sociëteit. Neen, neen! denk geen kwaad. De sociëteit was dien avond «droog»», ten» minste de groote Buiten»Societeit te Zwolle, waar Prof. van Embden over «Ontwapening»» sprak. Professor was, haast schreef ik «hield zich»», 40 cent per regel. zeer mooie flanel of stof in effen en geruite stof in effen en geruite stof zeer mooi laken en model mooie stof nieuwe modellen Fa. GOVERTS V ■»IIer--inenting.K We blijken goed gezien te hebben. Inderdaad beoogt thans de Regeering, die aan den eenen kant de gewetensbezwaren tegen de vaccinatie wil ontzien, aan den an» deren kant de niet»bezwaarden te verplichten hun kinderen op 1 l»jarigen leeftijd te laten her=inenten. Ook de geneeskundige medewerker van de N. R. C., de wijzigingen samenvattend, zegt Leerlingen boven 11 jaar en onderwijzend personeel zullen slechts in de scholen wor» den toegelaten, indien zij een bewijs van herinenting overleggen. De indirecte inen» tingsdwang is dus uitgebreid met een indirec» ten herinentingsdwang, ter wille van een verbetering van den immunisatietoestand der bevolking ten opzichte van de pokken. 't Verwondere niemand, ook al is de voor» gestelde regeling waarlijk niet onduidelijk ge» steld, dat wij onze oogen nauwelijks geloof» den bij 't lezen van dit plan. Wij zijn sterk vóór de inenting. graag, dat hij een uiterst bekwaam man is. Ook is er met de Wet op het Hooger On» derwijs in de handen niets tegen deze benoe» ming in te brengen en de Raad van Amsterdam, die den nieuwen professor op zijn leerstoel zette, deed niet iets, wat hij niet doen mócht. Maar hij had 't ook kunnen laten. En dat ware beter geweest. Het is toch een wonderlijke verhouding. Natuurlijk leest prof. Palache het Oude Testament zóó en legt het zóó uit, datjezus van Nazareth niet de door God beloofde Messias kan zijn geweest. En zijn discipelen, aanstaande dominees, moeten als 't goed is juist straks gaan prediken, dat deze Jezus wél de Verlosser der Wereld is. Rijm dat nu eens met elkaar De fout zit natuurlijk in de Wet en tegen die Wet op het Hooger Onderwijs, waarbij feitelijk alle godsdiensten op ééne lijn gezet en van evenveel waardij werden verklaard, hebben Groen van Prinsterer en de antirevolutionairen van dien tijd genoeg getuigd doch naar den aard der liefde blijft het «was»» boos. Boos op die onbehoorlijke Hègenérs. Men weetdie in den Dierentuin, Die zoo'n lawaai hebben geschopt. Hij laakte het zéér, dat daar zijn «weder» partij«, generaal Snijders, feitelijk was belet te antwoorden «Dat was niet alleen pijnlijk voor elk ge» voel van Beschaving, maar ook pijnlijk voor de vredeszaak. Het was een uiting van mili» tairisme een uiting van bruut geweld tegen den genoodigde, dien men belette zijn begin» selen uiteen te zetten Er volgde een «daverend applaus« Ik wou ja, dat zal ik zeggen Ik wou, dat er één flinke, stevige Zwoller» kerspeler in de zaal was geweest, die met een stem als een bazuin geroepen had Veertien dagen te laat professor Dat had professor direct, kort en kras, in 't Ochtendblad moeten schrijven, toen 's avonds de brulapen waren doende geweest, hij had daar geen veertien dagen mee moe» ten wachten, tot hij gevallig es ergens spre» ken moest Voelen de" heeren nattigheid In den Haag zei de vrijz.dem. voorzitter dat de vergadering «een succes was ge» weest, maar 't land toonde nog genoeg fatsoen om in overgroote meerderheid «foeite zeg» gen. En nu komt, na idem zooveel dagen de professor zelf en roept ook nog es f oei Let wel, ik bewéér niets. Maar dat die vraag van de «nattigheid»» bij mij opkwam, zonder dat ik ze opriep, dat is' z'n eigen schuld. Ik keek uit en zag 'nen bloedrooden pot Die daaromheen hadden wóórden. Daar was iets, ik kon nog niet zien wat, dat sommigen met geweld in den pot wilden stoppen, terwijl anderen daartegen waren en rukten en plukten om het er uit te houden. Wel herkende ik de meeste omstanders. Ik zag kopstukken van de S. D. A. P., als daar zijn Vliegen en Schaper, Kleerekooper en Jan Duys, terwijl Troelstra, weer wat béter, zeggen ze, maar nog diep in z'n demie, kwam aanwandelen. Troelstra vooral wees gebiedend: Er in! En Kleerekooper greep 't deksel al Doch daar stonden óók de «eerstelingen»» van de roode vakbeweging in Nederland, Stenhuis voorop, en die zeiden't En sal niet! Nü tenminste zeker nog niet. Toen zag ik ook, wat in de pot moest. Het was een zéér groote appel, van de soort die Kuyper in zijn tijd eens noemde appels» van=twist. Pp dien appel stond geschilderd HegemonieNu is dat, geloof ik tenminste, een grieksch woord, dat zooveel zeggen wil als Wie zal de baas zijn Wie de «hegemonie»» heeft, die is de baas. En toen begreep ik alles precies. Er laait een heftige strijd in 't roode'kamp te huidiger ure. Een strijd om de hegemonie. Wie zal ouder ons de eerste zijn? Zal het zijn de politieke partij, de S. D. A. P. Die den strijd voert voor en boven alles in het Parlement Of zal het zijn 't Vakverbond, dat den strijd economisch voert, met looneisch, dreigement, werkstaking, posters, etcetera Wie van beiden zal den toon aangeven Och, als ge die luiden zoo hoort Dan zijn ze ais 'schapen en lammeren zoo lief tegen elkaar en zoudt ge werkelijk den» ken, dat de een den ander uitnemender acht dan zichzelven, n 1. als ze komen blaffen tegen bourgeoisie, dan prijst de een des anderen bek als nog grooter dan zijn eigen Maar als ze onder elkaar zijn Daar hoort men weinig van, 't is zoo. Doch wanneer ze dan in «Het Volk« tegen elkaar 't gemoed eens luchten, dan blazen ze van ingehouden gramschap. Nu hadden drie politiekers, waarvan dr. V. d. Waerden de voornaamste was, geschre» ven ten gunste van de hegemonie der Partij. Nogal pittig, ja kras. «Nou moet 't uit zijn meenden de man» nen van «Het Volk»» en van de S. D. A. P. «De verkiezingen naderen en dan moeten we niet staan bakkeleien voor het frontgeef hier dien appel van twist; in den pot er mee 1 En het deksel er op Maar Stenhuis zag als 'n kalkoensche haan. Dat mag je de koekoekbulderde hij. «Eerst ik nog aan 't woord. Wou julie V. d. Waerden 't laatste woord laten Is mijn Vak» verbond niet veel sterker dan jullie heele S. D. A. P. Heb ik geen acht millioen gulden bedrijfskapitaal Ik wil het woord Daar was niets tegen te zeggen. Stenhuis zou in hoofdartikel in «Het Volk« éérst v. d. Waerden nog eens mogen afdrogen. «En 't deksel dan vroeg Kleerekooper. «Daarna kan 't er op I« was Stenhuis zoo goed te zeggen. «Als ik die parlementaiiërs maar eerst hun vet gegeven heb En Stenhuis dééd zijn mond open Wilt ge één enkel staaltje, hoe hij te keer gaat? «In het parlementairisme moge de stem van de juffrouw, wier werkzaamheid bestaat in het driemaal daags uitlaten van haar hondje hetzelfde gewicht hebben als die van den zwarten zwoeger in de Limburg» schen bodem, de laatste zal, als hij tot het besef zijner beteekenis is gekomen, niet bereid zijn van voor hem noodzakelijke hervormingen af te zien, omdat de juffrouw of twee van zulke juffrouwen er tegen zijn»». Dat is nu nog maar 'n próéfje. En die lui met malkaar droomen nu tegen 1925 van een democratisch front (geen over» hemd, maar een mi»li»tai»ris»tisch fronten «Het Volk»» zet er nü al in een noot onder «Thans gaat 't deksel er op, maar na de stem» bus vechten we 't wel verder uit Tja op de rug van 't Nederlandsche volk. Ik keek wederom uit en ik zag. Een roomsch»katholieke kerk, in een arbei» dersbuurt. 't Is bij ons gelukkig nog niet zoo, als in vele streken van Frankrijk, waar wat moedertjes en oude menschjes en het half dozijn kinde» ren, dat er nog overig is, de kerk vullen neen iets van haar leegheid ontnemen. Bij ons kómt het volk nog wel.

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 1