Kerk en School. Laat U niet meer kwellen door spierpijn, stramheid rheumatiek, spit in den rug Wrijf die pijn dadelijk weg met Akker's Kloosterhalsem Verkooplngen. Vergaderingen. Visscherij. Rechtzaken. Met ingang van 20 October is onze rekening bij dePostcheque en Girodienst, Nó. 39120, voor het verkeer opengesteld. Aan ons verschuldigde bedra gen kunnen dus weder ais voor heen per Giro worden overge maakt. W. BOEKHOVEN Zn. Sommelsdijk Reclame-Mededeelëngen. MIJNHARDT's Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Zenuw-Tabletten75 ct Laxeer-Tabietten K 60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct het heerlijk verwarmende wrijfmiddel dat direct een he haagl ij ke verlichting geeft en afdoend geneest. Economisch W eekoverzicht. HERRINGEN.Het aandeel der lichting 1925 te leveren manschappen voor den dienst* plicht bedraagt 3. Alhier heeft men f 31 .'bijeengezameld tot het aanbieden van een Huldeblijk aan de Noord* en Zuid=Hollandsche Reddingsmaat* schappijen bij de gelegenheid van het 100*ja» rige bestaan. De christelijke bibliotheek welke geves* tigd is in de consistoriekamer derlNed. Herv. Kerk zal binnenkort weder worden geopend met ruim 200 boeken. De Zondagschool zal op Zondag 26 October a s. des voormiddags tien uur wor* den gehouden, daar er des namiddags gods* dienstoefening is. HERRINGEN. Tegen den landbouwer J. B. van hier is proces*verbaal opgemaak wegens overtreding der rijwielwet. Bij publicatie is bekend gemaakt dat in* schrijving zal plaats hebben naar de benetitie van 15 perceelen tuingrond toebehoorende aan het Algm. Armbestuur. Huurprijs 40 cent per roe. Deze tuinen zijn gelegen aan de begraaf» plaats. Aan sommige personen uit deze gemeente is door den Min. van Oorlog vergoeding toe» gekend wegens herhalingsoefeningen onder de wapenen doorgebracht. Aan een sedert lang bestaande behoefte zal alhier door de Bijz. School worden voor* zien n.I. om het Handwerkonderwijs buiten de. schooluren te geven waarbij op bepaalde uren eigen werk mag worden verricht. Boven* dien is een naaintachine ten geschenke ont» vangen om vóór het verlaten der school de leerlingen daarmede op de hoogte te stellen. MELISSANT. Ter gemeentesecretarie ^1» hier ligt ter inzage een wijziging van de bouw» verordening dezer gemeente. Heden Donderdag zijn de oefeningen van den Vrijw. Landstorm weer aangevangen. Zij zullen nu slechts eens in de 14 dagen plaats hebben. De heer Dr. G. Huisman is wederom door den gemeenteraad voor een jaar herbe» noemd als gemeentegeneesheer. De heeren T. Kooman en P. Polder heb» ben, naar we vernemen, hun benoeming als lid van het College van Zetters aangenomen. Blijkens de verantwoording van het Co» mité «Huldeblijk voor een eeuw van Red» dingswerk« heeft dit té dezer plaatse ruim f 121 opgebracht. STELLENDAM. De vorige week werden vanhier verscheept 50 balen uien en 200 H.L. aardappelen. I egen W. van der R. alhier is proces* verbaal opgemaakt wegens overtreding van art. 426 Wetboek van Strafrecht. Tot gewoon dienstplichtigen voor de lichting {1925 zijn bestemdG. Nijland, F» Noordhoek, A. M. v. d. Vlugt, M Klink, Jb. van Seters, M. Hartman, W. van Rossum, A. A. T. J. Guérand en als buitengewoon dienst» plichtigen M. van Soest, C. Roon, A. van Seters, Jan van Dam, F. van Es, K. Kalle, M. Human, L. Koole en L. van Driel. OUDDORP. Een vrouw zou haar dochter aan den Hofdijkschenweg bezoeken, toen zij voor de drogerij »Ouddorp« voor een wagen, wat te ver uitweek, en daardoor in een sloot kwam te vallen, die meer modder dan water bevatte. De gevolgen zijn te raden. De jongen, die door eigen onvoorzichtig» heid zijn hand onder een wiel van een wagen ernstig bezeerde, is door den dokter een lid van een pink afgezet. Wij herinneren aan de halfjaarlijksche veemarkt, die a.s. Donderdag zal gehouden worden. Het huis, eigendom van wed. Koeteeuw, is ondershands aangekocht door schipper KI. Grinwis. Het aantal ziektegevallen (mazelen) onder de leerlingen der Chr. School is tot 150 geste* gen. De ziekte neemt een ernstiger karakter aan. f Onder de kinderen in de Oostdijk komen gevallen van windpokken voor. Voor uien besteedde men heden, groote f 3.— en de kleine f 3.25 per baal van 60 K.G. Vanwege het vergevorderde jaargetijde zoo zal naar men verneemt het drogen en bewerken n.I. de afval van garnalen aan de pellerijen gedurende de wintermaanden niet plaats hebben. HELLEVOETSLUIS. De netto*opbrengst van de liefdadigheidsuitvoering ten bate van een behoeftig huisgezin in deze gemeente bedraagt f 133,95. In de a.s. week zal de bazar gehouden worden ten bate van de V. I. Z. en H. V. V. NIEUVPsHELVOET. Dinsdagavond vier» de de Jong. Ver. op Ger. Gr. »Calvijn« haar jaarvergadering in de Ger. Kerk alhier. De voorzitter vr. C. Graafland opende deze" vergadering met het laten zingen van Ps. 103 1 en gebed en het lezen van Ps. 90. In zijn openingswoord riep hij de aanwezks gen, die ondanks het gure weer in flinken getale waren opgekomen, een hartelijk welikom toe. In 't kort schetste hij het doel der J.V. en de toestand van haar. Ujt de verslagen van de Secretaris en Pen» ningmeester bleek dat de Vereeniging in le» dental sinds het vorige jaar is gestegen, toen bedroeg het 20, thans is het 30. Ook op Hnan* cieel opzicht heeft de vereeniging geen reden tot klagen, daar zij dit jaar met een batig saldo eindigen mocht. Voor dezen avond waren een tweetal on» derwerpen bestemd n.I. 1. De drie jongelingen in de vurige oven. 2. De Ger. Jong. Ver. en de Ger. Knapen* vergadering. In het eerste onderwerp deed de inleider uitkomen, de macht van Nebukadnezar, toen hij het gouden beeld liet vervaardigen, en hoe bij inwijding daarvan Sadrach, Mesach en Abednego, dit weigerden te aanbidden. De inleider stond toen stil bij de geloofsdaad van de drie jongelingen en meerdere personen uit de H. Schrift, o.a. Jozef bij Potifar enz. Een zeer geanimeerde bespreking volgde op dit onderwerp. 2. De Ger. Jong. Ver. en de Ger. Knapen* vergadering. Hierin deed de inleider uitkomen de arbeid der Jong. Ver. op Ger. Gr. waarin zij bestaat, en welk doel zij heeft, n.I. dit, om mannen te kweeken voor Kerk, Staat en Maatschappij, in de 2e plaats ging hij na wat een Knapen» vergadering is en >vat voor doel zij heeft na te jagen n.I. de vorming voor het lidmaat» schap der Ger. J.V. De knaap leert op de K.V. de beginselen bestudeeren en wanneer hij de 16»jarige leeftijd bereikt, heeft hij smaak in het vereenigingsleven gekregen, en treedt met blijdschap de J.V. binnen, om zich aldaar verder te bekwamen voor den komenden strijd. Ten laatste stond inleider stil bij de belang» stelling der K.V., daarin heeft hij getracht de belangstelling op te wekken, om zoo noodig alhier een Ger. K.V. op te richten. In de bespreking die op dit onderwerp volgde, merkte men al spoedig, dat meerdere personen zich tot dien arbeid voelden aan» getrokken. Wij twijfelen er niet aan, of er zal spoedig een Ger. K.V. tot stand komen. Voorts werd de avond afgewisseld door en» kele ernstige en luimige voordrachten, terwijl ook aan de belangstellenden een kleine trac» tatie werd aangeboden. Met blijdschap kan de Ger. J.V. »Calyijn« op haar 14e jaarvergadering terugzien, weder» om staat weer een nieuw vereenigingsjaar voor hen. Gedenken zij ook in dit jaar aan het woord van haar Oud*Directeur«Voort» varen«. Na het zingen van Ps. 72 11 ein» digde br. L. Quak met dankzegging De opbrengst voor het Roode Kruis in deze gemeente bedroeg f 25,04. ZUIDLAND. De collecte ten behoeve van het Roode Kruis gehouden, heeft opgebracht de som van f 57,19'/2 De opbrengst der suikerbieten valt veel mee, er wordt van 16000—24000 K.G. per ge» met gerooid, wat voorzeker een goede uit» komst genoemd kan worden. De aanvoer is echter nog gering, vanwege de vele werkzaamheden die er nog te doen zijn in het landbouwbedrijf. Van de 6 a 7000000 K.G. die aan de tram» halte verwacht worden, is nog niet het derde deel aangevoerd. GODSDIENSTOEFENINGEN OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 26 Oct. 1924. NED. HERVORMDE KERK. Sommelsdijk, v.m. 9O0 en 's av. 6 uur Ds. v. Montfrans. Middelharnis, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. den Oudsten (Doop) Stad a. 't Haringvliet, v.m. 9 en n.m. 2 uur Ds. Polhuijs. Den Bommel, n.m. 2 uur Ds. Bax van Oude Tonge. Ooltgensplaat, v.m. "*>.30 en n.m. 6 uur Ds. Beenes v. Monster. Nieuwe Tonge, leesdienst en n.m. 2 uur Ds. den Oudsten v. Middelharnis. ITerkingen, n.m. 2 uur Ds. van As v. Dirks* land. Melissant, v.m. 9,30 uur Ds. J. Baarslag. Ouddorp, v.m. leesdienst en n.m. Ds. de Gidts v. Goedereede (bev. v. twee diakenen en een ouderling.) Oostvoorne, n.m. 6 uur Ds. Brinkerink. Oostvoorne (Evang.) v.m. 9.30 uur dhr. van Drunen. Rockanje, v.m. 10 uur Ds. Witkop. Nieuw»Helvoet, v.m. 9.30 uur Ds. Priester. Hellevoetsluis, v.m. 9,30 uur (H. A.) en n.m. 6 uur Ds. Timmer. Nieuwenhoorn, v.m. 9.30 uur Ds. de Voogd van der Straatten. (coll.) Oudenhoorn, v.m. 9.30 uur Ds. Feenstra. Heenvliet, v..m. 10 uur Ds. Romijn. Abbenbroek, v.m. 9.30 uur Ds. Wanrooy. Zwarfewaal, v.m.'9.30 uur Ds6 Bartstra. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. G. van Velzen. (Dankst. v. 't Gew., tev. Oogstcoll.) Den Bommel, v.m. en nam. Ds. Schaafsma (H. A.) Ooltgensplaat, v.m. 9?30 en n.m. 6 uur Ds. de Lange. Melissant, v.m. en 's av. Ds. de Graaft' van Stad a. 't Haringvl. Stellendam, v.m. 9.30 en 's av, 6 uur Ds. v. Lummel v. Zuidland. Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Diemer. Hellevoetsluis, v.m. 9.30 uur Ds. Westerhuijs en 's av. 5 uur geen dienst. Nieuw»Helvoet, v.m. 9.30 uur geen dienst en n.m. 5 uur Ds. Westerhuijs. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Herkingen, v.m.," n.m. en 's av. leesdienst, DOOPSGEZINDE KERK Ouddorp, v.m. en 's av. Ds. Kooimans. Van de overige gemeenten geen opgaaf. SOMMELSDIJK* Door den WelEerw. Heer Ds. G. van Montfrans van hier, is een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Kerk te Pols* broek. MIDDELHARNIS. Woensdag 29 Oct des avonds 6.30 uur zal er in de Ned. Herv. Kerk verhuring plaats hebben van de opengevallen zitplaatsen. Voor de J. V. op Geref.. Grondslag trad Donderdag in de Geref. Kerk alhier op Ds. W. Bech te Pijnacker met een rede, getiteld Monument en historie. Nadat de vergadering door den voorzitter der J. V. op de gebruikelijke wijze was ge» op'end verkreeg Ds. Bech het woord, die begon met een definitie te geven van het woord monument, dat afgeleid is van het Latijnsche woord monumere of gedenken, in gedachte» nis houden. In de monumenten spreekt de his» torie, welke gedachte ook in het volk leeft, dat in zijn monumenten zijn historie gedenkt. Men ziet het b.v. aan het Russische volk,dat zijn ge* schiedenis veracht en daarom zijn monumenten vernietigt en er nieuwe voorin de plaats stelt, waaruit zijn geschiedenis van dez en tijd spreekt. Van een monument, dat tot de nazaten des volks moest spreken lezen we ook in Jozua 22 10. Het was toen het volk Israels het land Kanaan in bezit genomen had en de stammen Ruben, Gad en de halve stam van Manasse terugkeerden naar het Overjord.aansche, het land dat hun was toegewezen. Aan de grenzen van den Jordaan bouwden zij een altaar «groot van aanzien«. Het volk Israël! vatte het op» richten van dit altaar eerst verkeerd op, daar het dacht, dat de stammen van Ruben en Gad en de halve stam van Manasse, dit deden om hef altaar van Silo na te bootsen en aan de oevers der Jordaan een aparten eeredienst te stichten. Het bleek ech ter dat dit de bedoeling niet was, toen deze stómmen met eedzweering zeidendat zij dit altaa.r slechts opgericht had» den, niet ten brandei Jee, noch ten offer, maar opdat het een getuige zij tusschcn de stammen aan deze en gene zijde der Jordaan en tus» schen hunne geslachten na hun, opdat zij zich zouden houden aan den dienst des Heeren en zich niet zouden laten verleiden om af te wijken met de heidensche volken. Hierdoor werd een groote broedertwist voorkomen. De naam nu van dit monument was dat het een getuige zij tusschen ons dat de 11 eere God zij. Spr. gaat de geschiedenis na van de stammen in het Overjordaansche, waaruit blijkt dat de nazaten zich helaas niet altijd aan 't getuigenis hunner vaderen dat de Heere God is gehouden hebben. In den strijd die het volk Israël te voeren had lieten zij zich onbetuigd, Ruben had wel «vele overwegingen des harten maar had het geblaat in de stallingen lief«enging op in de vleeschelijke gezindheid des harten, terwijl Gad aan de Krijgers van het volk Israël toen zij den vijand najaagden zelfs de «bolle broods weigerde» en zijn broeders aan de overzijde der Jordaan om hun strijden bespotte. Het monument door hun vaderen gebouwd sprak niet meer tot hen, zij erkende niet meer dat de Heere God was, doch dienden het vleesch. Daarom zijn het ook zij geweest die het eerst in slavernij aan heidensche volken zijn ten onder gebracht en vernietigd zijn. Spr. brengt dit monument en de historie over op ons Nederlandsche volk. Ook onze vaderen hebben een monument opgericht in de belijdenisgeschriften en in het werk van Dordt. Spr. doet het woord monu* ment geen geweld aan wanneer hij de belij» denisschriften met dezen naam betitelt. Immers de Romeinen gaven dit woord ook aan ge» denkschriften en manuscripten. In de belijdenisschriften hebben onze vade» ren beleden dat «de Heeje God is« en in 40 cent per regel Bij Apoth. en Drogisten Per groote pot van 20 gram 50 cent. Alom verkrijgbaar! Potten v. 50 gr. f 1.— 100 gr. f 1.75 nog voordeeligw. Dordt is in de Generale S ynode uigesproken de wensch onzer vaderen dat de nazaten in deze belijdenisschriften zullen blijven erkennen dat «de Heere God is«. Spr. gaat onze historie na en zegt dat de nageslachten evenals de stammen in het Over» Joraaansche het monument hunner vaderen niet immer hebben geëerd in den zin als de geloofshelden der Reformatie dit wenschten. Het goud van het Calvinisme is veelszins verdonkerd. Het modernisme en de Revolutiegeest ver» achten het monument der vaderen. Totdat in de vorige eeuw er ma nnen zijn opgestaan die de beteekenis onzer belijdenisgeschriften weer helder in het licht stelden en erkennen dat de Heere God is, d.w.z., Souverein is van de gansche Schepping en dat dientengevolge de mensch als Zijn schepsel geroepen is zich met geheel zijn leven voor het aangezicht des Heeren te stellen. Het gansche leven in al zijn openbaringsvormen moet opgeëischt wor» den de eere van Gods Naam. Liet kerkelijk leven, het gezinsleven, de school, de staat» kunde, de maatscha ppij, de wetenschap, de cultuur en de beschaving, alles moet staan op de belijdenis dat de Heeie God is. Het monu» ment onzer vaderen werd dus weer in eere hersteld. Maar dat geslacht is welhaast weer uit ons midden weg en een nieuw geslacht is opge» staan, dat ae invloed van den wereldoorlog heeft ondergaan, zich kenmerkt door opper* vlakkigheid, gemis aan ernst, twijfelzucht en zoeken naar nieuwe banen. Deze invloed ondergaat ook onze jongelingen. En voor dezen tijdgeest helpt slechts één ding, het monument onzer vaderen in de historie moet in eere gebracht worden, de belijdenis onzer vaderen dat de Heer God is, is het eenige middel, dat ons geslacht kan helpen en kan bewaren voor ondergang. Daarin nu is de taak onzer Jongelingsver» eeniging aangewezen. Spr. zet op sprekende wijze uiteen hoe onze J. V. moeten werken en waarschuuwt voor de methode van het Ned. Jongelingsverbond, dat niet de vraag höè zullen onze jongelingen het doen maar wit zullen onze jongelingen in de vereen, doen, zij vyeten den tijd niet door te komen en zijn blij als ze den tijd vullen kunnen, waarbij dgn de predikant nog te pas moet komen I Dien weg moeten wij niet op, werk is er veel' o zoo veel. De studie onzer beginselen eischt alle onze beschikbaren tijd op, en deze studie mag zich niet bepalen tot onderzoek der H. Schrift, kerk en vaderlandsche geschiedenis, maar moet zich uitbreiden tot onderzoek onzer beginselen, voor dg staatkunde en de maat» schappelijke verhoudingen. Wij mogen on3 niet terugtrekken van deze studie, omdat wc vreezen zouden het wereldsch element in onze opvoeding te betrekken, integendeel nemen we het onderzoek der staatkundige, maat» schappelijke en sociale vraagstukken niet in ons werkrooster op, dan vervallen we in de dwaling van het heidendom en van Rome, met hun dubbele moraal. Neen dit strijd met de Calvinistische opvatting. Wij mogen ons niet terug trekken in klooster en kluister, maar het monument door onze vaderen op» gericht zegt ons dat we met ons geheele leven staan moeten voor Gods aangezicht. Dan wijst spr. op de roeping der ouders dat zij hun zonen in het werk der Jongelings» vereen, inleiden. De harten der ouders moeten genegen zijn naar hun zonen, gedachtig aan het monument in onze geschiedenis, maar anderzijds ook moeten onze jongelingen staan met geheel hun leven voor Gods aangezicht, waaronder ook begrepen is het aandeel in het werk der jongelingsvereeniging, dat in onze dagen een onmisbaar opvoedingsinstituut is. Alleen zoo kan er verwachting zijn, dat het monument onzer vadèren, de belijdenis dat de Heere God is, ook in het tegenwoordig geslacht in eere blijft. Deze kostelijke propagandarede, dat in den vollen zin des woords het juiste karakter van een propagandarede voor onze Geref. Jonge* lingsvereeniging bezat werd aandachtig aan» gehoord. Na een kort slotwoord van den voorzitter ging spr. voor in dankzegging, bruik gaf. De gehouden collecte bracht met een nagift f 17.42 op. Er zij hier nogmaals dank gebracht aan hen die de J. V. in staat stelden deze samenkomst te kunnen houden, alsmede aan den raad der Geref. Kerk die ons het kerkgebouw in ge» STAD AAN 'T HARINGVLIET. Wegens een vacaturebeurt te Melissant door Ds. de Graaff, zal Zondagmorgen in de Gerefor» meerde Kerk leesdienst worden gehouden. Des avonds hoopt Ds. de Graaff weer op te treden. DEN BOMMEL. Zondag aanstaande zal des voormiddags in de Geref. Kerk door Ds. Schaafsma het Heilig Avondmaal bediend worden. NIEUWE TONGE. De begrooting van de Ned. Herv. Kerk voor 1925, ligt vanaf Maan» dag bij den Kerkdijken Ontvanger ter inzage. Evenals verleden jaar zal in de Openbare School ook dit jaar geen vervolgonderwijs worden gegeven. HERKINGEN. Ter gelegenheid van de Kerkhervorming die einde Oct. telken jare wordt herdacht zal D. V. op de Zondagschool een collecte worden gehouden. MELISSANT. In de Geref. Kerk hoopt Zondag a.s. op te treden Ds. de Graaff van Stad a/h Haringvliet. Tevens zal dan bedie» ning van het H. Avondmaal plaats hebben. OUDDORP. Voor de betrekking van onder» wijzer aan de Chr. School alhier hebben zich 34 sollicitanten aangemeld. Zoo iets is hier nog nooit voorgekomen. 1f Ds. H. N. Basoski vroeger predikant bij de Geref. Kerk te dezer plaatse, doch thans als em. piedikant sinds 1 Juni '22 voorging in den dienst des Woords en der Sacrementen, benevens in andere arbeid bij die der Geref. Kerk van Lexmond, zal wegens lichaamszwakte dien arbeid met 1 Jan. '25 moeten eindigen. j- De bevestiging in hun ambt der nieuw gekozen diakenen |en ouderling bij de Ned. Herv. Kerk zal Zondag a.s. des 's namiddags plaats hebben. Alsdan treedt op Ds. de Gidts van Goedereede. HELLEVOETSLUIS. Orgelbespeling. Naar wij vernemen, zal op 30 October door den Heer L. C. van Leeuwen, Organist en mu* ziekleeraar te Vlaardingen in de Hervormde Kerk te Hellevoetsluis eene Orgelbespeling worden gegeven. Behalve eenige andere orgelcomposities zal o.m. worden uitgevoerd als hoofdnummer op dien avond «De slag bij Waterloos. Deze prachtige compositie, uit 20 afdee= lingen bestaande, dat zeer moeilijk is uit te voeren, wordt door iederen muziekliefhebber gaarne gehoord. De inleiding doet het optrekken der legers hooren bevelen worden gegeven, trompetters en tamboers slaan alarm. Wanneer de slag wordt geleverd, is de muziek overweldigend. Het nummer is te groot, dat we in bijzon» derheden kunnen treden. Toch zij nog op» gemerkt, dat vooral in het slot het nationaal gevoel wordt gestreeld, wanneer Engelschen en Nederlanders als overwinnaars hun lied luide doen schallen. Plechtig klinkt aan het einde het koraal «Dankt, dankt nu allen God«. Bij deze gelegenheid hoopt Ds. G. Timmer een toepasselijk woord te spreken. De po* gramma's welke tevens dienen als bewijs van toegang, zullen in verband met een groote opkomst, tot een bepaald aantal verkrijgbaar worden gesteld tegen den prijs van 35 cent bij den boekhandelaaar Scheffers te Helle» voetsluis. Het programma belooft wel een schoonen avond en we gelooven, dat velen deze orgel» bespeling, waarvan de opbrengst ten bate der kerk is, zullen bijwonen. Op Vrijdagen 14 en 17 November 1924, des v.m 11 uur, ten koffiehuize van N. Es» sebaggers te Spijkenisse, openbare verkooping bij veiling en afslag in één perceel vanEen heerenhuis met erf en tuin, een daarnaast staand woon* en winkelhuis aan de Voorstraat en daarachter staande 4 huizen a. d. Achter» weg, te zamen groot 0.4 aren 83 centiaren, Gedk. verhuurd aan diversen voor f 6.75 per week tot Mei a.s. Het onverhuurde gedeelte in gebruik en genot te aanvaarden bij de be« taling koopp. 27 Dec. a s. Bezichtiging te bevr. bij J. Mak te Spijke» nisse, op Donderdagen van 2 tot 4 uur. Inlichtingen ten kantore van ondergetee» kende. Notaris LOEFF. Zaterdag 1 November 's avonds 7 uur te Ouddorp in het Logement van Akershoek, verhuring bij inschrijving voor 10 jaar ten verzoeke van den Heer T. Lodder Kz. te Baarn van a. 1.44.70 H.A. 3 G. 45'/2 R. V. M. bouwlaud in het Oudeland, genaamd «de 3 gemeten« ingaande blootschoof 1924, thans in pacht bij Joh. Vink en b. 1.04.00 H.A. 2 G. 79'/j R- V. M. bouwland in het Oudeland, genaamd «de Blokken» ingaande blootschoof 1925, thans in pacht bij Jan Mierop en Weduwe Krijn Westdijk. Notaris VAN DEN BERG. Donderdag 6 November 's namiddags 2 uur te Ouddorp, in de tuinen van den heer Jb. Grinwis, nabij den Dijkstelweg, van een groote partij Appel» en Pereboomen om te rooien, geschikt om te verpoten, alsmede eenige dennc» boomen om te rooien. Notaris VAN DEN BERG. Op Donderdag 6 November 1924 v.m. 11 uur te Ooltgensplaat in Hotel »Hobbel« ten verzoeke van Vrouwe D. C. Goekoop te 's» Gravenhage c.s. openbare verkooping van het rietgewas van het weipoldersche gors te Ooit» gensplaat zooals vanouds. Notaris AKKERMAN. MIDDELHARNIS. Maandag 27 Oct. des nam. 2 uur zal er eene openbare gemeenteraadsvergadering gehouden worden. OOLTGENSPLAAT. Vergadering van de Zuid»Hollandsche Ver» eenig ng Het Groene Kruis, afdeeling Ooit» gensplaat, op Maandag 27 October a.s. des avonds 6,30 uur in Llotel Hobbel. STELLENDAM. De garnalenvisschers hebben de vorige weck gedurende 5 dagen gevischt en,daarbij gemid» deld per dag cn per vaartuig gevangen 100 K.G. garnalen. De Duitsche staatsleening groot 2'/2 millioen pond sterl., die Vrijdag 17 dezer hier te lan» de is geëmmitteerd, is een dusdanig succes geweest, dat op inschrijvingen beneden 5000 pond sterl. niets, boven 5000 pond sterl. tot 10000 pond sterl. slechts 100 pond sterl. en daarboven slechts 1 is toegewezen, waaruit volgt, dat de emmissie circa honderd malen is overteekend, m.a.w. dat er voor een be» drag van ongeveer drie »milliard« (duizend millioen) gulden is ingeschreven. Men be» hoeft niet te vragen of te dezer zake door inschrijvers sterk is gemajoreerd, dus meer is ingeschreven dan noodig wasdoch de bo» nafide inschrijvers, die niet majoreerden ko» men er wel erg kaal af, want hebben absoluut niets toegewezen gekregen, zoodat zij dé clien» tèle moesten teleurstellen. Het toewijzings» systeem, dat zoogenaamd ponds=pondsgewijze is geregeld krijgt bij deze emmissie wel een stempel van ondeugdelijkheid, en zal het tijd gaan worden, dat ingegrepen wordt om deze regeling te wijzigen, al was het slechts billijk» heidshalve om leden van dezelfde vereeniging van den effectenhandel met dezelfde rechten, allen een kans van mededinging te geven De aandeelen der Rotterdamsche B'ankver» eeniging zijn onder voortdurend aanbod tot -» 66 teruggeloopen j.l. Maandag, waaruit-, blijkt, dat men ten opzichte dezer instelling^ zeer sceptisch gestemd is. Het is trouwens niet te verwonderen, als men bedenkt, dat dezer degen bekend werd, dat 42 milloen gulden is verloren, wat wifcl in flagrante te» genstelling is met de verlies» en winstrekening over 1923, waaruit bleek, dat circa 11 milloen was verdiend. Blijkbaar zijn er dubieuze pos» ten per 31 December 1923 voor vol aange» nomen en misschien zijn er in den loop van dit jaar nog meer debiteuren gestruikeld, zoo* dat de toestand te beoordeelen, op z'n zachtst uitgedrukt, zeer moeilijk wordt gemaakt. Een ander belangwekkend gebeuren vor*" men de koersfluctuaties in het aandeel Red» jang Lebong, die zelfs den koers van 390 0 0 reeds even hebben overschreden. De goud* exploitatiemaatschappij is op Sumatra geves» tigd bij Palembang en zijn er den laatsten tijd voortdurend geruchten in omloop omtrent het vinden van rijke goudaders van zeer hoog goudgehalte. De directie deed een communi» qué verspreiden, waarbij inderdaad bevestiging dezer geruchten werd medegedeeld en steeg de koers van den éénen dag op den anderen van 270 tot 330 op vraag van Indische, Duitsche en beroepsspeculatieve zijde. Zoo» v als altijd, wordt ook hier sterk overdreven en kwamen zelfs sensatieberichten, die meld* den, dat in Indië reeds 410 betaald was, terwijl de koers officieel 350 noteerde den- zelfden dag, zoodat sterk gedacht werd aan knoeierij. Intusschen moet nog maar blijken, in hoeverre de verbeterde toestanden blijvend zullen zijn en zal het uiteraard weinig ver* wondering wekken, als er straks berichten komen, dat het goud niet zoo'n hoog gehal» te heeft als men eerst dacht en dergelijke, wat reeds meer vertoond is. Voorzichtigheid met dit uiterst speculetieve aandeel is ten zeerste aangeraden. De rest van de effectenbeurs is feitelijk zonder eenige beweging en wacht, tot het publiek zich weer gaat interesseeren voor den fondsenhandel, zoodat er weinig aanleiding is tot bespreking. De goederenprijzen voor rubber, koffie en suiker kunnen zich zeer goed handhaven, doch op de aandeelenmarkt heeft dat door gebrek aan affaire niet den minsten invloed. De scheepvaartmaatschappijen schijnen weer wat vooruit te gaan, voornamelijk door stij» ging der vrachtprijzen, zoodat speciaal de Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaat» schappij een zeer groot vervoer heeft en weer snel zal opbloeien na de geleden oorlogsma* laise. In de Amsterdamsche haven liggen thans slechts nog een tweetal schepen van kleine rederijen op, waaruit duidelijk blijkt, dat er wel wat meer te doen is. De wisselhandel is de laatste dagen een weinig levendiger voor Parijs en Brussel, die weer zijn ingezakt tot resp. 13.25 en 12.20, terwijl het pond sterl. Dinsdag zelfs 11.43 no» teerde en de dollar ook nog zakkende is tot 2 54. GERECHTSHOF TE 's»GRAVENHAGE. Op 13 October j.l. heeft de Hooge Raad het cassatieberoep van de strafvervolging in» zake Drankwetovertreding tegen K. Nipius, echtgenoote van P. van Gent te Middelharnis, verworpen. De Zondagssluiting, op de uren bij de plaatselijke verordening bepaald, blijft dus gehandhaafd. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinfor» matiebureau van VAN DER GRAAF S. Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afge» loopen week, eindigende 17 Oct. in Neder» land uitgesproken 78 faillissementen tegen 100 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 17 Oct. 1924 3650 faillissementen tegenover 3237 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar.

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 4