voor de Zuidhollandsehe en Zeeuwsche Eilanden. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES No. 3061 WOENSDAG 22 OCTOBER 1924 39ste JAARGANG Reclames Mededeelingen. Hoestsiropen voor Kinderen W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers Uit 's Lands Raadzaal. Uit onze Partij. Land-* en Tuinbouw. Ingezonden Stukken Minder fraaie Handen door arbeid of weersinvloeden, weer zacht en blank door PUROL. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Waarde Neef! De slag zette direct forsch in. Drie zware kanonnen in 't vuur! En de eene granaat na de andere suisde door de lucht en minister Colijn achter de regeeringstafel keek ze met een glimlach op 't gelaat na. Eigenaardig toch, hoe weinig de socialisten van dezen minister kunnen hebben. Och, ik kan het me begrijpen. Ze hebben nu langer dan 'n jaar tegen Colijn gehetzt en hij zit nóg. Hij zit zelfs vast op zijn zetel, 't Heeft al den schijn, dat hij de «Sluitende Begrooting« volledig tot stand brengen zal. Hij zit, en glimlacht. En »Het Volk« is daardoor zoo geprikkeld, dat het in een hoofdartikel dien glimlach met een snauw beantwoordt en zooveel zegt als Wie 't laatst lacht, Excellentie die lacht het best Maar ;enoeg drie zware vuurmon» den brandden den eersten dag al los, of om voor goed alle militairistische beeldspraak te iten varen drie bekwame mannen=vandinks 1 -praken tegen de Tarief wets wijziging Vliegen, 1 Oud en Van Gijn. Oud zei onder meerIk ruik politiek En daar is hij vies van En Vliegen, na hem, stak den neus in de lucht en zeiIk geloof dat er wat aanbrandt ik denk dat de rechterzijde een raren polities ken schotel op 't vuur heeft staan En hij houdt zijn neus dicht Och ik kan 't gerust zeggen De Rechters zijde heeft er nu eenmaal alles op gezet volgens die heeren om dit wetteken vóór de stembus er door te krijgen. Dan is 't achter den rug. Dan is het een gedane zaak. En dan legt de meerderheid van ons volk er zich wel rustig bij neer. Dat ruiken de heeren zeggen ze. Hm ik ruik óók wat De heeren van links zouden om wat liefs willen, dat ze de zaak tot de stembus konden laten slepen. En dan zoudt ge ze hooren «Dure dit en dure dat: Boer, pas op je gans zen 1 En gij, burgerop uw beurs Het liedeken van voorheen. J- Denk aan de beroemde en historische pettens enskIompen=muziek. Wat zóüden ze hun draai hebben als de eenvoudige man en vrouw alles slikten wat hun voorgezet werd. Maar dat zou geen politiek zijn Wat denkt men wel sjt «e Tariefsherziening is niet noodig. De Sluitende Begrooting komt er toch wel. Zoo werd ook gezegd. Nu heeft de heer Colijn met zeer duidelijke cijfers voorgerekend, dat ook dit bedrag er bij moet en dat anders die Begrooting niet sluiten zal. Wat mocht men nu verwachten Cijfers tegen cijfers, niet Doch daar schortte het aan. 't Voornaamste schot was dit Kijk es: de gewone inkomsten zijn nu weer één maand gestegen en daarom niet «zwart kijken« maar vertrouwen en gelooven, dat dit 'zoo blijven zal en dat we nu weer met een rechte lijn opwaarts gaan daar komen dan deze millioenen wel uitMinister Colijn zal 't niet doen, maar ik durf zeggen dat wie zoo rekent een financiëele beunhaas is De heer Dresselhuys, zegt men, spreekt goed. Hij moet ook een der weinige kamerleden zijn, die tegenwoordig nog een echte »rede« kunnen opzetten en die behoorlijk voordras gen ook. Maar is een goede rede wat De inhoud is toch maar je dat. En daar mankeert het nog wel eens aan Ik heb met aandacht het verloop van Dress selhuys rede gevolgd en aan 't eind zei ik datDeze heer verstaat uitnemend de kunst, om van gróót klein te maken en van klein groot, net naar 't in zijn politieke kraam te pas komt. En daarom voorzichtig met hem Of ik niet te veel zeg? Laat ik van elk een voorbeeld noemen tg 5ü Van klein maakt hij groot. Het wetteken van min. Colijn, is een kleine verhooging van sommige invoerrechten, dat kan geen mensch ter wereld tegenspreken. «Het is protectie roept »Dres«. Ziedaar alvast een groot woord. Zoo n boeman van 't volk. V\jf procent invoerrecht, daar kraait geen haan naar en er is ook geen vrijzinnig mensch te vinden, die zou voorstellen om die vijf te brengen op nul. Toen een vrijzinnig minister indertijd dacht, die vijf op zes te brengen, wetnjS tegenstand. Maar nu minister nu komt Colijn in t algemeen zegt acht plotseling 't groote woord. En daar blijft het niet bij oombere profetieën deden de heer Dressel, huys en zijn medestanders hooren over 't geen net buitenland al niet zou doen, om ons te plagen en te straffen, wanneer wij van soms mige invoerartikelen acht inplaats van vijf procent gaan heffen. Och, komlaat maar es kijken. Waarom denkt ge, dat het buitenland, om nu es iets te noemen, onze tuinbouw»artikelen koopt? Omdat het die noodig heeft, en het zal ze waarlijk niet in den steek laten, om ons voor zoo'n kleine verhooging te plagen. Het buitenland zelf doet wel andere dingen 1 En als het buitenland meent het buiten ons te kunnen stellen dan sluit het de grens, al zouden wij ons invoerrecht ook van vijf op nul brengen gaan I Zoo maakt men een kleinigheid een groote boeman. En van groot maakt men klein. Zie 't ook weer aan Dresselhuys. Natuurlijk, het tekort moet weg. Er is nu nog 20 millioen te kort. Gaat de verhooging van de Tabaksbelasting er door, dan nog 15 millioen. Tenminste zoo rekent hij. Daarvoor, zegt hij, voor zoo'n kleinigs heid, heeft men het Tarief niet aan te spreken! Die 15 millioen komen er wel. Och, de inkomsten vallen wat mee ik dacht zoo, dat dan eerst aan de allerergste salarisverminderden moet worden gedacht En anders, je boekt wat royaler; je brengt een en ander van «gewoon® naar «buitengewoon® en léént er voor wat is nu deze vijftien» millioen Zoo maakt men van groot kléin. Natuurlijk wil minister Colijn niet op die manier aan 't laadje zitten daar moeten we hebben een jantje Secuur Ik ben benieuwd, als hij aan de beurt van spreken komt. Je toegen. Oom JAN POLITICUS. Arcadia Hekelingia. Braat's plattelanders:partij is aan het tijdvak der Afscheiding toe Helaasniet om »geestelijke« oorzaken Puur over de vraag, wie baas zal zijn. Te Hekelingen heeft men 't vroeger ge: vleugelde woord van den thans ex=keizer Wilhelm tot lijfspreuk gesteld «Wie mij te: genstaat, dien verpletter ikBraat wil alles omverhalen, wat zich tegen hem stelt en heeft tot een soort van »ruchsichtlosen« duikboo» tenoorlog tegen de pramen, punters, schouwen en roeibooten der «afgescheiden® plattelanders besloten. Het is zeer zeker een droevig schouwspeL Waarlijk we verheugen ons daarover niet- Dat de politiek, waaraan groote mannen als Groen en Kuyper, Thorbecke en Borges sius, Troelstra en Talma, hun leven wijdden, zóó wordt verlaagd. Doch men zie óók oorzaaksen» gevolg. Politiek moet zijn beginselstrijd. Zoo niet, dan ontaardt ze. Men kan wel en terecht spreken van «hei» lige beginselen«. Maar «heilige belangen«, dat gaat niet. Hoogstens van «dierbare bes langen« en als dan die dierbaarheid op 't eigens ik getrapt wordt dan wordt hef Braatsche Arcadia door binnenlandsche oorlogen, die der Schieringers en Vetkoopers evenarend in boosaardigheid, verteerd. Laat het ter waarschuwing zijn. Christelijk Beginsel en Moderne Letterkunde Ziedaar een actueel onderwerp. Wat men een brandende kwestie noemt. En daarom doet het ons goed, dat een dess kundige als drs. C. Tazelaar in de »Reformatie« een reeks artikelen begon, die dit onderwerp eens van den wortel af willen onderzoeken. De «Moderne Letterkunde«, zoo is onze vaste overtuiging, heeft onder onze christelijke jongeren de laatste jaren veel meer verslagenen gemaakt dan b.v. de loktaai van den Socialist. Niet weinigen zijn geheel afgeweken. Bekoord door den schoonen vorm, hebben ze de ideeën die onze moderne letterkunde goeddeels beheerschen ingezogen als een spons het water en zijn zooal niet voor het christelijk geloof, dan toch voor de christelijke actie verloren gegaan. Anderen werden zulke slappelingen. »Moderne« verzen zijn hun avondlied en morgenzangde «moderne« roman is hun dagelijksch vermaak en als dr. Dijk in Gods verheerlijkende taal schrijft over 't «Eeuwig welbehagen«, dat den grondtoon en 't leitmotif rijn zal van den eeuwigenszangsderszaligen, dan wordt hem gevraagd, of dat nu een on. derwerp is, om er in onzen tijd zóó de aans dacht bij te bepalen. Vóór jaar en dag hebben wij dan ook reeds, erkennende dat de «Moderne Letterkunde« naast veel modewerk ook overvloed van schoonheid gaf, gewaarschuwd om haar werk niet daarom alléén achterna te loopen. De vrucht, naar welke Eva de hand uitstrekte was begeerlijk voor het oog, misschien wel de schoonste uit het Paradijs. En de vrouw, die de »zot« uit het Spreukenboek achterna ging, zal ongetwijfeld ook wel »schoon« zijn geweest, maar men weet wat de Schrift zegt van wie hen achterna hoereerde. »Schoonheid« móét soms geschuwd als melaatschheid. «Indien uw oog u ergert 't Is niet slechts 't Oude Testament, ook Jezus zelf waarschuwt! »Schoonheid« móét soms gehaat. Dat moeten we onze jongelui inprenten, 't Is beter verminkt ten leven in te gaan, dan gaaf en gehéél in het helsche vuur geworpen te worden, zóó waarschuwt Hij, die de éénige Heiland is óók voor jongeren 1 Laten we hen dat, door de liefde van Christus gedreven, toch in herinnering mogen brengen 1 En we verheugen ons, dat Tazelaar reeds in zijn eerste artikel kloek en beslist den regel stelt: Het Christelijk Beginsel zonder eenig beding voorop; dat beslist en niet de eisch der Moderne litteratuur. Verbond van A.eR. Propagandadubs. Onder presidium van het Tweede Kamerlid den heer J. Schouten, van Rotterdam, hield het Verbond van AntisRev. Propagandadubs in Nederland Vrijdag te Utrecht zijn eerste algemeene vergadering. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat de antisrev. partij zeer waarschijn:, lijk bij de komende verkiezingen de moeilijks ste positie zal hebben. Men ziet in haar b.v. wat de ontwapening betreft, een principieel en krachtig tegenstandster. De antisrev. partij weet op het stuk van de roeping der overheid, ten aanzien van de handhaving onzer natios nale zelfstandigheid, van geen wijken. Nu de Regeering, die zich het verkrijgen van een sluitend budget tot taak stelde, weigert om tientallen millioenen van de Oorlogsbegroos ting te schrappen, zal dit tegen de antisrev. partij in t bijzonder worden uitgespeeld. Dit zuiver materieele wapen zal dienst moeten doen om onze principieele positie te bestrijs den.^ Indien dezelfde bezuinigingsmaatregelen door een ander dan Minister Colijn genomen werden, zou de reactie van het kiezersvolk, ten aanzien van de antisrev. partij, een andere zijn. Daarom is kracht en geloof noodig, om de slagen, die inzonderheid die partij ontvangen zal, af te weren, en, als het niet anders kan, te ontvangen. In den grond der zaak meent spr. dat het, gelet op de wereldconstellatie en wereldpolis tiek een lust is om thans Antisrevolutionair te zijn. Velen onder de antisrev. verstaan dat niet, omdat zij nooit gegrepen werden door het meest essentieele dat boven alles staat, n.l. dat de waarachttge gehoorzaamheid aan Gods Souvereiniteit in ons vleesch en bloed moet zijn. Daar zijn er, die afzwerven van de Regees ring, omdat ze de getroffen maatregelen niet accepteeren, anderen dolen af van de A.sR. lijn, omdat de maatregelen niet ver genoeg gaan. Spr. eindigde met de opmerking om te zors gen dat 't vuur in het leven brandend blijft opdat velen zich daar aan zullen kunnen warmen De secretaris, de heer R. A. den Ouden van Den Haag, deed daarna verschillende mede: deelingen. De benoeming van de leden der uitvoeren: de verbandscommissie, die het vorig jaar had plaats gehad, werd nu bekrachtigd. Dit zijn de heeren Ds. J. Sijbesma, DedemsvaartA. Warnaar Jz., Sassenheim J. de Pruin, Rotter: dam en Mr. R. v. Maare, Arnhem. Voor het CentraabComité der A.sR. partij hebben zit: ting de heeren J. Schouten, Rotterdam Ds. G. Hofstede, BlokzijlMr. P. S. Gerbrandy, Sneeken Mr. H. Bijleveld, Den Haag. De heer R. A. den Ouden, Den Haag, als 9e lid toegevoegd, treedt nu op als secr.spenningm. van het verband. Met op een na algemeene stemmen werd de heer J. Schouten als voorzitter herkozen. (Daverend applaus). De heer den Ouden deed verslag over den door hem verrichten arbeid. Medegedeeld werd, dat als plaatsvervangende verbandsleden gekozen waren de heer D. de Wit (Haarlem) en J. Kelderman (Groningen). In de middagvergadering sprak mr. P. S. Gerbrandy van Sneek over de propaganda. Als doel der propaganda noemde hij het geven van voorlichting en het bevorderen der innerlijke eenheid in het partijleven. Na een blik te hebben geworpen in de historie der antisrev. partij, spoorde spreker de aanwezigen aan tot krachtige propaganda, waarvan win: nende en wervende kracht moet uitgaan in breede kringen van ons volk. Men voere het ontworpen propagandaplan eerlijk en royaal uit. Nadat over het gesprokene kort was ges discussieerd, sprak Mr. H. Bijleveld over de propaganda naar binnen en gaf daarvoor on derscheidene wenken en regels. Hierna sluiting der vergadering. Wet op de besmettelijke ziekte. De Regeering heeft een Memorie van Ants woord in 't licht gegeven, op het Voorloopig Verslag door de Tweede Kamer over de wijzi: ging dezer Wet uitgebracht en die óns vooral belang inboezemt door den uitweg dien de Regeering openen wil voor wie gewetensbes zwaren tegen de vaccinatie heeft. Ziehier 't eerste gedeelte van, een overzicht der Memorie Blijkens de memorie van antwoord op het voorloopig verslag nopens het ontwerp voorzieningen tegen besmettelijke ziekten wenscht de regeerjng geen woord te verspil: len aan het wijten van het voorstel om teges moet te komen aan gewetensbezwaren tegen vaccinatie, aan het zwichten van den voor: zitter van den ministerraad voor dit drijven. Die opmerking was te minder op haar plaats, waar toch de voorzitter van den ministerraad ook bij andere materie van wetgeving er naar gestreeft heeft, gewetensbezwaren zoo ver mogelijk te ontzien. Dat de vaccinatie in beginsel ongeoorloofd zou zijn, kan de regeering niet toegeven dit gevoelen wordt ook door de overgroote meerderheid van het Nederlandsche volk, waaronder groote groepen, die de Heilige Schrift als hoogste gezag erkennen, niet ge: deeld. Zij, die in ernst vrijstelling van verplicht schoolbezoek bepleitten ten behoeve van kinderen, wier ouders er bezwaar tegen hebben, dat zij voortdurend in nauwe aans raking komen met niet ingeënten maken zich in meer dan één opzicht aan overdrijs ving schuldig. De vaccinatiestoestand van ons volk is zoo, dat ieder dagelijks in aans raking komt met personen, die niét immuun zijn tegen de pokken. Overweging van de tegen het voorstel ingebrachte bezwaren en van de gemaakte opmerkingen heeft geleid tot een zoodanige wijziging, dat de plicht tot revaccinatie vasts gesteld wordt voor zooveel betreft onderwij: zers als onderwijzeressen alsmede leerlingen boven 11 jaar. De burgemeester zal volgens een andere wijziging een onderzoek kunnen instellen naar de waarheid der onderteekende verklas ring, dat men gewetensbezwaar heeft. Is de verklaring in strijd met de waarheid, dan zal hij, die haar deed, strafbaar zijn ingevolge het tweede lid van art. 38. Lezen we dit wèl, dan zou als-nieuwigheid hierin zijn opgenomen een verplichte hèrsvacs cinatie op lTjarigen leeftijd van alle schools gaande kinderen, wier ouders tegen deze kunst: bewerking géén gewetensbezwaren hebbéh. Is dit inderdaad de bedoeling, zoo zouden we dit betreuren en 't een stap achterwaarts achten. jWat we nog wel afzonderlijk hopen te bes spreken. Verdei nemen we nog op uit 't verslag De regeering betreurt het, dat het wetsont: werp vrij algemeen ongunstig werd ontvans gen. Ziet zij goed, dan werkten hiertoe twee oorzaken samenle. het sterk ambtelijk karakter dat men in de voorgestelde regeling zag 2e. de hoogere kosten, die men er van verwacht. De regeering betuigt haar waardeering voor de medici en de burgemeesters, die 40 «at per «paL Mijnhardt's Tfeijmsiroop. 75c Mijnhardt's Borstsiroop60c Angassiroop (bij Kinkhoest) f 1.75 Bij Apothekers en Drogisten. met kennis van zaken en doortastendheid bij de bestrijding van besmettelijke ziekten te werk gingen, maar daarnaast blijft het feit bestaan, dat in menig geval de inspectie zeer snel ter plaatse moet komen, zal het noodzakelijke, niet meer en niet minder, gedaan worden. De inspectie heeft ten deze goed werk geleverd en verdient iets beters dan de weing sympathieke woorden, die in het voorloopig verslag aan haar worden gewijd. Zoowel de minister van arbeid, handel en nijverheid, als de ambtenaren, die hem te zake van dit wetsontwerp adviseerden, aanvaarden zonder reserve de noodzakelijks heid, onder de tegenwoordige financieele omstandigheden het plan tot invoering van gezondheidsdiensten op te geven. De Regeering tracht dus, wat ook uit de rest van de Memorie blijkt, aan geopperde bezwaren tegemoet te komen toch moet ze maar niet denken, dat ze ook maar één derges nen, die geroepen hebben, dat ze «de pokken over 't volk willen brengen«, tot ander gedach» ten zal hebben gebracht Bietenmoeheid. De heer Huizinga, rijkslandbouwconsulent te Breda, wijst er in het «Noordbrabantsch Landb. bl.« op dat de biefenmoeheid in veel gevallen niets anders is dan het aanwezig zijn van zeer veel bietennaaltjes in den grond. Als ziekteverschijnselen geeft hij de volgende aan 1. De bieten blijven klein, ook dan, wans neer de grond voldoende rijk is aan planten» voedsel enz. 2. Dikwijls zijn de bieten misvormd. Ze hebben vaak geen duidelijke pinwortel, maar zijn sterk vertakt en deze vertakkingen drin» gen natuurlijk ook niet diep in den grond door. 3. Het is bekend, dat elke normale biet aan weerszijden voorzien is van een rij fijne zij worteltjes. Bij de zieke bieten zijn deze zij» wortels vaak vooral in verhouding tot de grootte van de biet, bijzonder $terk ontwiks keld, inzonderheid wat het aantal van deze worteltjes betreft. De bieten hebben een baard, zooals men dit wel eens zegt. 4. Aan de zoo juist bedoelde zijworteltjes ziet men de eigenlijke ziekteverwekkers. Dit zijn namelijk, zooals aan vele lezers bekend zal zijn, de z.g. bietennaaltjes. Ze zijn als klei» ne witte puntjes, die nog iets kleiner zijn dan een speldeknop aan de zij worteltjes zichtbaar. 5. De loofontwikkeling, van zieke bieten laat vaak ook te wenschen over en soms hangt het loof ook min of meer slap. Andere gewassen die door bietennaaldjes kunnen worden aangetast zijn, o.a. voeder» bieten, alle koolsoorten, haver, mosterd, herik, bolderik, melde, erwten, bitterkers enz. Gewassen die niet of zelden worden aange» tast zijn aardappelen, karwij, rogge, klaver, vlas uien en taiwe. «Alg. Ned, Landb.bl.« Te Dirksland is men begonnen het laden van bieten, met bestemming voor de beetwor» telsuikerfabrieken, machinaal te doen geschie» den. Uit veiligheidsoogpunt schijnt er aan dit systeem wel wat te haperen, gezien het feit, dat er bij de eerste proeven reeds jtwee werk» lieden verongelukten. Bij een bijzonder rijke oogst van het suis kerbietengewas de Zuid»Hollandsche Beet» wortelsuikerfabriek constateerde 265 millioen kilo is het product dit jaar van zeer hoog suikergehalte. Op Flakkee werd om de 20% geconstateerd De uitkomst van Red Star aardappelen kan op de Hoeksche Waard zeer gunstig ge» noemd worden. Per H A. wordt gemiddeld op 400 a 500 H L. gerekend. De Copie van Ingezonden Stukken die niet gf plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buitan verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgeval Mijnheer de Redacteur! De nieuwe Muziektent te Middelharnis. Met den bouw der nieuwe muziektent is de Loterijcommissie begonnen, als men nu de lootjes maar verkoopt is men klaar. Over de plaats waar deze wordt gebouwd, zou men nog al van gedachten kunnen wis» selen, volgens mijn meening wordt een mooi plekje van Middelharnis bedorven. Maar wat nood De meeste leden der Com» missie profiteeren hiervan en daarmee basta. Of evenwel de bewoners van het Bouman» plein met deze tent zijn gediend, daarover wordt niet gezeurd, de Bouwvereeniging geeft toestemming en de prijs die voor de tent te beuren valt is goed en klaar is kees. Wie zijn die leden der Commissie tot het

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 1