I Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsehe en Zeeuwsche Eilanden. IN HOG SIGNO VINCES DERDE BLAD No. 3058 ZATERDAG il OCTOBER 1924 39STE JAARGANG w. FEUILLETON il 1 'A'i.'vVt.i.oUIJK, A 1E e stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te senden aan de Uitgevers Gemeenteraad. bkend- in niooie zachte id een sieraad in onze uitgever twee premie» schillende inhoud «Hef jonk«. van W. Schippers Ie onderweg maren» van Hen we niet in de gele» 'r den inhoud dezer pre» nemen, zoodat we moe» be bloote kennisgeving. |us zelf maar. If 1.15, met een der pre» let beide boeken f 2.15. Ljgbaar in den boekhan» Ivan ons blad. Tiiken. |dag 10 Oct. 33 j., te Dirksland, jg geven aan een oproep 1 verschijnen voor het be» pspuit. gen hecht. luddorp, wordt ten laste ■pen van kippen op be» ■deren. Igen hecht. Ier te Stellendam, staat Ireding der arbeidswet, Jrbeid des Zaterdagsmid» subs. 2 maal 5 dagen aal f 5 subs. 2 maal 5 man te Stellendam, we» Tg' subs. 3 maal 4 dagen al f 5 subs, maal 5 da» tk, wegens zelfde over» lagen hecht. Veroordee» jilder te Ouddorp, staat overtreding. 1 samenwerkte met een Ji arbeider. Deze is in» Ikl. wordt vrijgesproken. Tk, wegens zelfde over» subs. 2 maal 10 dagen maal f 8 subs. 2 maal jbeiden 18 jaar, te Som» ht wegens uit baldadig» pen op J. B. H. rnanu» ■nis. 110 subs. 10 dagen hecht. Jf 8 subs. 8 dagen hechlj JS fck, wegens overtreding ubs. 5 dagen hechtenis. koopman te Dirksland, J van het geven van een ld op een drukke hoek Ksch f 10 subs, 5 dagen |6 subs. 6 dagen hecht, pn te Oude Tonge, staat Jgnemen van krozen op naar drie kroosjes waren, hij de drie pitjes nog lij ze niet opgegeten, dan pet gedaan. Bek!, had naar speenkruid voor merkt op, dat dit kruid Ir of een professor kan Igen hechtenis. Veroor» J dagen hechtenis. Iwer te Ouddorp, wordt 1 voldoende te hebben laard en wagen voor een lagen hechtenis. Veroorp? jegens overtreden visch» 1 10 dagen hechtenis met ran in beslag genomen lubs. 8 dagen hechtenis ilerkingen, wegens over» subs. 4 maal 3 dagen Joordeeling 4 maal f 5 I hechtenis. jegens venten te Stellen» pgen hechtenis. Veroor. werken' van een kind. Ilagen hechtenis. Veroor» zonder licht, igen hechtenis. Veroor» op den Westdijk op ver» igen hechtenis. Veroor» ibeheerd laten staan van agen hechtenis. Veroor» zonder licht, agen hechtenis. Veroor» :sp. 34 j. en 39 j. land» e Middelharnis staande» ing der jachtwet. (Jagen hond meegebracht en ad niet lang is en niet arigen die niet eerst ge» en is het geen rashond, ndt dat de hond nogal de nieuwe jachtwet niet rashond, 't Gaat er nu nd lang is of niet. Dit den katonrechter en het :mt echter aan dat bekl. gehandeld hebben en de nieuwe jachtwet in aardoor bekl. wel schul» iet gestraft worden, arm den eisch. len zonder licht f 5,— lis. Veroordeeling idem, :r voor geweest wegens ikaal waar gelagen gezet derjarige. vrijgesproken. :oog brood te eten, dan Hieronymus. ders dan een liefkozende Mieronymusu Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS BOEKHOVEN ZONEN SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worda: berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. VERGADERING van den Raad der gemeente STAD AAN 'T HARING» VLIET, op Woensdag 8 October, des voorm. half elf uur. Present met den Voorzitter, alle leden. De vergadering wordt door den Voorzitter met gebed geopend, waarna de geloofsbrief van het benoemde lid C. Arensman A.Pzn. wordt onderzocht en op voorstel van de commissie van onderzoek tot toelating be» sloten. Hierna wordt dhr. C. Arensman, binnen» geleid zijnde, gevraagd of hij bereid is de bij de wet vereischte eeden af te leggen waarop door hem bevestigend wordt geantwoord. Nadat de eeden door hem zijn afgelegd, wordt hij door den Voorzitter gefeliciteerd met zijne benoeming. Dhr. Arendsman dankt voor de felicitaties in hoopt naar eed en geweten de belangen der gemeente te mogen dienen. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Een missive van den Commissaris der Ko» uingin, waarbij aan den Burgemeester van 20 Sept tot en met 31 Oct. verlof is verleend om zich buiten zijn gemeente op te houden een missive ten geleide van een goedgekeurd raadsbesluit tot het toekennen -van subsidie aan het Weeshuis alhier voor 1925 een be» schikking van den Minister van Onderwijs «wï. waarbij- de-uitkcering- -wegebs-Rijksver» goeding art. 56 over 1921 is vastgesteld op f. 10596.45 een overzicht der gasfabriek over de maanden Mei—Juni 1924; een tweetal sollicitatieadressen naar de betrekking van Secretaris; een brief van den heer C. J. Sterk, waarin hij mededeeling doet van zijn ontslag als lid van den Gemeenteraad wegens vertrek, •welke stukken voor kennisgeving worden aangenomen. De Voorzitter legt over het proces»verbaal van kasopneming bij den gemeente»ontvanger waaruit blijkt dat boeken en kas in orde zijn (^bevonden in kas was f 2565.55. Geldleening gasfabriek. Voor werkzaamheden ten behoeve der gas» fabriek in deze gemeente wordt het aangaan van een geldleening van f 1200 noodig geacht. Op voorstel van den Voorzitter wordt be» sloten de uitvoering hiervan aan het dage» lijksch bestuur over te laten wijl bij verschil» lende instellingen een aanbieding is gevraagd. Verlichting Burgemeester Sterkstraat. Naar aanleiding van een ingekomen ver» zoek van de bewoners van de Burgemeester Sterkstraat deelt de Voorzitter mede hierover met den directeur der gasfabriek te" hebben gesproken. Deze stemde toe dat wellicht door sen gasbuis te leggen onder de rioleering door, gas zou kunnen worden betrokken uit de Frellesteeglen dan zou door het plaatsen van een lantaarn op den hoek van het huis van F. Kasteleijn zoowel de straat naar den Zeedijk als die naar den Achterdijk verlicht zijn. Wordt goedgevonden en de regeling hier» van verder aan het dagelijksch bestuur over» gelaten. Adres leermiddelen. Op een adres van het Bestuur der Bijz. School om een subsidie van f 200 voor net aanschaffen van leermiddelen als bedoeld in art. 72 der L. 0.»Wet wordt besloten deze subsidie te verleenen en over twee dienstjaren te verdeelen, opdat de begrooting van 1924 niet te veel wordt gedrukt. Bouwverzoek Wed. B. Braber. Op een desbetreffend verzoek van de Wed. B. Braber wordt besloten toe te staan dat op een stuk grond, liggend naast een schuur van M. van Damme in de Burgemeester Sterkstraat, een wagenschuur wordt geplaatst onder voor» waarden nader door het dagelijksch bestuur te bepalen. Ontslag Secretaris, Ambtenaar van den Bur» gerlijken Stand. Op zijn verzoek wordt aan den Heer Bur» gemeester met ingang van 1 Nov. a.s. eervol ontslag verleend als Secretaris en Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Afscheidswoord Burgemeester. De agenda voor deze vergadering is ten einde en daarmede ook de taak, die ik als Voorzitter Uwer vergaderingen gedurende nu 21 jaren te vervullen had. Ge kunt U wellicht voorstellen dat veel en velerlei in den laatsten tijd mijn gedachten bezighield. Te moeten scheiden toch van een werkkring die ons lief geworden is, valt niet gemak» kelijk, een omgeving te moeten vaarwel zeggen, waarin men zoolang heeft geleefd en onder zulke aangename verhoudingen en omstandighedenhet is meer dan ik zeggen kan. De -Heere heeft echter gespro» ken en daarom is mij het zwijgen opgelegd, want, ofschoon de leeftijd, weiken ik thans bereikt heb, menigeen nog gelegenheid laat vele jaren werk te verrichten, mijn taak is geëindigd, wijl mijn gezondheid daartoe noopt. En ge zult het allen begrijpen dat ik, al» vorens te scheiden, met dit laatste woord een enkel oogenlik stil sta bij hetgeen ge» durende mijn verblijf alhier zooal is voor» gevallen. En onwillekeurig zijt ge me reeds in gedachten voor wanneer ge nagaat welke verandering is gebracht in den toestand der verkeerswegen. De keibestrating van de Voorstraat en de Nieuwstraat is geheel weg» genomen en door klinkersteenen vervangen, terwijl bovendien de bestrate Molendijk, Kaai, Stoof» en Zeedijk een geheele ver» nieuwing hebben ondergaan. Dit is voorzeker een verandering die el» ken dag genoegen geeft, ofschoon de na» deelige gevolgen van de gasaansluitingen zich doen kennen. Ook denk ik aan de oplossing van de grintwegkwestie. Het in 1857 gemaakte contract, waarin was vast» gesteld dat tegen een kleine vergoeding van de zijde van Middelharnis 10 c. per strek» kenden meter 3250 M. grintweg door deze gemeente, ofschoon liggende onder die gemeente, zou worden onderhouden, werd na een lange procedure vernietigd. Rekening houdend met de veranderingen die in het verkeer zijn gekomen sinds 1857 en vele andere dingen die een dergelijk contract beheerschen, werd eindelijk bij K. B., de Raad van State, afdeeling geschillen van bestuur gehoord het Raadsbesluit tot opzegging van het contract goedgekeurd. Ten opzichte van de verlichting valt op te merken dat de weieens ironisch zoo ge» noemde spijkerkopverlichting van vroegere jaren is vervangen door gasverlichting, wijl in 1912 de gasfabriek geopend is, waardoor een zeer belangrijke verbetering in de ver» lichting in het algemeen werd aangebracht, welke vooral in de dagen der mobilisatie van veel nut is geweest. Voor het vervoer van de landbouwpro» ducten moet het zeker van belang worden geacht dat een vergrooting van de Oude Kaai is aangebracht en de scherpe hoek die in het midden bestond is vervallen, hetgeen voor het laden en lossen een niet onbelangrijke verbetering is. De Openbare School is in 1915 geheel vernieuwd, zoodat de jeugd en onderwij» zend personeel resp. onderwijs ontvangt en geeft in een school die aan de eischen des tijds voldoet en een sieraad voor de om» geving heeten mag. Ook is tot een ge» wenschte oplossing gebracht, beide partijen bevredigend, de kwestie van den toren. Reeds vele jaren toch was het onaangenaam gevolg van het staan van den toren midden op de kerk dat lekkage een schadelijke in» vloed had op genoemd gebouw. Veel is hierover gedacht en gesproken, doch de toestand der gemeentefinanciën was steeds van dien aard dat men niet aan veranderen kon denken. Eindelijk is echter de beet door dien zuren appel gedaan, niettegen» staande uit alle windstreken ons het woord bezuiniging in de ooren klonk en de ge» nieente heeft bars .goedkearing, aan -de op» lossing van deze kwestie gegeven. Ook de volksgezondheid vroeg U w aan» dacht. Langs den Molendijk is na demping van een sloot een rioleering aangebracht wat ook het geval is langs de Frellesteeg. Voorzeker een groote verbetering. En ook de volkshuisvesting heeft Uw steun gehad. Reeds eenigen tijd was uitge» zien naar een geschikt bouwterrein, teneinde in de woningbehoefte te voorzien. Een op» lossing van dit vraagstuk is voorzeker op treffelijke wijze gevonden door het bouw» terrein aan de Zuidoostzijde van het dorp, waaraan U vleiende gedachte mijn naam hebt willen verbinden. Uitstekende woningen zijn daar gebouwd, wat de woningverruiming ten goede kwam en aan den gezondheidstoestand dienstbaar was. Ook op het Dijkhof is door U een straat geprojecteerd met het oog op den woning» bouw die daar begonnen is, terwijl de Ze» vensteï een gewenschte woongelegenheid biedt. Hierbij mag ook niet worden verge» ten dat sinds 19 jaren steeds ter plaatse een gemeente=geneesheer woonachtig is. En gelukkig noem ik ook Uw besluit tot afschaffing der Kermis, waartoe in 1905 be» sloten is en waardoor de geestelijke belan» gen der gemeente werden gediend, terwijl Uw beslissing tot iiwoering van het Raads» gebed blijk geeft dat ge Uw roeping als overheid wenscht te erkennen. En wie herinnert zich niet in deze stonde de moeilijke dagen van 1914—1920. Vele en velerlei waren de werkzaamheden waar» toe de gemeenten toen geroepen werden Wat al zorg en moeiten brachten toen de internationale verhoudingen met zich en welk een invloed ging hiervan uit op de plaatselijke omstandigheden. Welke zorgen brachten de voorziening van licht, brand» stof en voedsel met zich en de eenigezon» zijde van die moeilijke tijden is misschien wel dat overduidelijk gebleken is dat het niet op den weg van den staat ligt in nor» male gevallen als winkelier op te treden. Ik heb in hoofdtrekken aangegeven het» geen tijdens mijn verblijf alhier is tot stand gekomen. En dit resultaat is bereikt door» dat U steeds een open oog toondet te heli» ben voor de behoeften en de eischen van n tijd. Ik ben U zeer erkentelijk voor Uwe me» dewerking en gedenk gaarna de aangename wijze waarop die steeds plaats had. Den Heeren Wethouders ben ik dankbaar voor den steeds geboden steun en ik gedenk in dankbaarheid hetgeen U voor mij is geweest. Den gemeenteontvanger breng ik een woord van hulde voor de wijze waarop hij de financiën en de boekhouding heeft beheerd. Ook het werk van den gemeente»opzichter gedenk ik in dankbaarheid. Aan den gemeenteveldwachter breng ik gaarne een woord van erkentelijkheid voor hetgeen hij steeds is geweest. Met tact en beslistheid optredend, heeft hij zich doen kennen als een bekwaam politiebeambte, die zich vol toewijding aan zijn plicht gaf. Ook de overige ambtenaren zeg ik hartelijk dank. Mocht ik in eenig opzicht tekort zijn ge» schoten in de- v-ervullirfg-van de plic-bteiv die op mij rustten, wilt het vcrontschuldi» gen en bedenken dat alle menschelijk werk onvolmaakt is. Ik ben mij bewust het belang der gemeente, steeds te hebben gesteld boven dat van den enkeling, ook al moge dit wel eens ten gevolge hebben gehad, dat sommigen zich niet konden vereenigen met een genomen beslissing. Voor den magistraat geve de eere van het ambt de richting aan waarin hij werkzaam moet zijn. Aan hen, die na ons komen, zij het over» gelaten een oordeel te vellen over het thans afgesloten tijdperk van 21 jaren, waarin ik hier werkzaam was. Ik eindig met het uitspreken van de hoop, dat het Stad moge welgaan, dat hem stof» feiijke welvaart in de toekomst moge bie» den, dat geestelijke zegeningen zijn deel zullen worden en dat hel bewaard moge blijven voor schokkende gebeurtenissen die het in eenigcrlei opzicht mochten bezwaren. Ook U wensch ik in ruime mate 's Hee» ren zegen toe, in Uw persoonlijk, huiselrik en ambtelijk leven en ik hoop dat het U wel moge gaan tot in lengte van dagen Hierna verkrijgt dhr. A. Koppen.i.d als oudste wethouder het woord. Mijnheer de Voorzitter Als oudste wethouder zij het mij vergund iets te zeggen in antwoord op Uw afscheids» rede. Met te meer vrijmoedigheid doe ik dit, daar ik vertrouw namens velen te spreken. Toen U 20 Augustus mededeeling deed van Uw aanstaand vertrek, was dit voor mij zoo geheel onverwacht, dat ik mij eerst dit eens moest trachten in te denken. Zoo vele jaren, U sprak van 21, hier werkzaam geweest en met groot genoegen en in aangename verhoudingen en nu ver» trekken, ik moet eerst eens tot mezelf komen, eens overzien, wat er achter ons ligt en dan eens nagaan vCat de directe gevolgen hiervan zijn. Uit het door U gesprokene is mij uit het verledene in mijn gedachten teruggeroepen de hoofdzaken, die onder Uw bestuur zijn tot stand gekomen. Veel meer echter zijn de op den achtergrond tredende kleinere zaken, die me doen denken aan het beeld van een huizenbouwer. Daar zijn de steenen meer in het oogloopend, doch ook de cement speelt hierin een groote rol, want zonder dat zou het huis geen stand kunnen houden. Gedurende den tijd van Uw verblijf alhier, deed uw doen en laten denken aan een burgervader, die medeleefde met zijn inge> zetenen, zoowel in dagen van droefheid als blijdschap. Menige begrafenis telde U onder de vrien» den en de begraafplaats is menigmaal ge» tuige geweest van Uw ernstig woord. In tijden van voorspoed deelde U in de vreug» de. Ik gedenk hier onder meer aan Uw felicitatie, namens het Gemeentebestuur van het Hoofd der Openbare en Bijzondere School en aan die van Ds. Vesseur en Ds. Polhuys, toen hun zilveren ambtsfeest werd herdacht. Van de administratie bekwam U eens bij gelegenheid van een ambtelijk be» roek een bftwijs van. erkentelijkheid voor Uw werk en hiervoor wil ik ook in deze ure een woord van dank doen hooren. Bovendien was de wijze van handelen steeds van dien aard, dat men Uw optreden heeft leeren waardeeren. Het spijt me daarom zeer, dat U hebt gemeend te moeten ver» trekken en zulks te meer, daar gezondheids» redenen U hiertoe noodzaken. Reeds langer liet Uw gezondheid te wenschen over, doch een zoo onverwacht verscheiden had ik niet gedacht. Waar ge dan nu staat te vertrekken, daar spreek ik in deze laatste vergadering een woord van dank voor hetgeen U voor de gemeente is geweestik hoop dat de rust aan Uwe gezondheid bevorderlijk moge zijn en ik hoop, dat U ook aan Stad aan» gename hei inneringen zult bewaren. Dhr. L. Braber J.Lzn. krijgt nu het woord. Hooggeachte Heer Burgemeester Het zij mij ook vergund nog een enkel woord tot U te richten. In deze stonde waarin gij gereed staat om afscheid te nemen van dezen raad en van deze gemeente, waar» aan gij gei ure ide 21 jaren Uw krachten hebt gewijd, gevoelen -wij het met U hoe moeilijk het is, om feitelijk nog in de kracht van het leven, te verlaten een werkkring en een omgeving, waarmee U als het ware zijt saamgegroeid en welke U lief gewor» den is. Onwillekeurig denken wij n u aan het woord van den Prediker, alles heeft een bestemden tijd. Eens was het voor U de öe jonge Wedttwe I 't Gansche «plein» was, er v o 1 van De mans, die de deur uitgingen naar hun werk o f naar den trein 't was marktdag in stad stonden even stil en keken met verwon» derde oogen naar 't druk gedoe der ambachts» lieden, die zoomaar ineens de maandenlange rust, waarin 't hooge «Stoephuis» voorgoed verzonken scheen, hadden gestoord en met grooten ijver de voormuur afbikten, palen en planken aansjorden om 'n stelling te maken straks en in zulk een getal waren te werk ge» steld, als moest het karwei in zeer korten tijd klaar. De vrouwen schoven een raam hoog op. Of kwamen in de deur staan. t iroetten elkaar, van huis tot huis en wier» pen^ zich hals over kop in een gesprek over t «Stoephuis«, waar de nieuwe eigenares, naar sinds enkele dagen de sprake ging, zelf wonen kwam. Meester, die 'n morgenwandeling had ge» maakt, keek ook vreemd op, niet zonder wenk» brauwfronsen, dat voor verscheidene dagen misschien de stille rust van 't plein, en dat vlak tegenovei zijn school, was verstoord. Dan, de vrouwen ziende kakelen, Oude man, die de meeste barer zélf nog op school gehad heeft en dies een potje breken mag, zegt hij tot een paar «Denk er om, moeder 1 Als de jongens te jaat komen, geef ik ze strafwerk mee, datj u 1» 11 e maken mogen «Hoor hèm es!« spotten de vrouwen. SP n s krijg je niet meer op de banken, oude heer «Gelukkig nietspot meester, een zéér ge» -ette burgerjuffrouw lachend aankijkend en 1 e ander met z'p oogen tot getuige vragend «Ik zou mijn banken niet graag aan zoo'n krachtproef wagen De zet is goed en vindt bijval Glimlachend gaat meester voort in de rich» ting der school en de vrouwen, 'n blik slaan» de op den torenklok en nu ineens hoorende 't gedrens en getwist, elk in haar eigen huis, van »kroost«, dat leidingloos omtobt, haasten zich naar binnen, om de »bende« te kleeden, te spijzigen en »d'n huis uit« te helpen, eer had je toch »de handen niet vrij«. Toch hield 't «Stoephuis» de oogen vast. En men wilde zelfs beweren, dat op de slaapkamer van den pastor, waar anders voor negenen geen beweging te bespeuren was, want dominee, die wèl van vroeg opstaan op» staan hield, kon men de morgenuren strijk en zet bezig vinden in zijn tuin en mevrouw, immers 'n «échte stadsche« k o n de gewoon» te van laafcblij verniezen maar niet opgeven en moest «veel slaap hebben« bovendien, Men wilde voor vast beweren Zelfs daar op de slaapkamer, had een ge» oefend oog gezienwaren de vritages wat van elkaar geschoven en had een viouwen» hoofd naar buiten gegluurd, wat er z o o vroeg zulk een leven op 't stille dorpsplein veroorza» ken mocht. Om klokke negen houdt 't gehak en gebik, 't gehamer en 't neerploffen van dikke brok» ken kalk en soms stukken steen ineens op. Het is een half uur »schoft«. Die dichtbij, in 't dorp, wonen gaan haastig even naar huis anderen, van elders te karwei gezet, eten op 't werk hun boterham op. Half tien begint men met nieuwen moed. Ziet men, met hoeveel ijver de hamer om» hoog gaat en tegen 't bikijzer aangeslagen wordt dan zou men haast zeggen, dat het werk met zekere verwoedheid aangepakt wordt. Toch blijven de gemoederen heel kalm 't Is dat baas Van Klaveren 't karwei aange» nomen heeft en, het is wonderlijk, maar 't i s zoo zijn collega, Maneveld, kan met harde hooge woorden, met razen en vloeken niet half zooveel van 't volk gedaan krijgen als h ij met een kalme, bezadigde uitdrukking en soms een vriendelijk, hartelijk woord. Bij Van Klaveren werkt 't volk graag. Toch betaalt hij niet meer dan 'n ander. Maar hij is, ais 'n oude metselaar 't eens zei, een «menschelijk menseh« voor 't werkvolk en dat wordt toch ook nog wei op prijs gesteld. Op één punt is hij onverbiddelijk ais'n deur» waarder, die geen betaling krijgtWie op 't werk vloekt krijgt één keer 'n waarschuwing, één keer 'n aanmaning en gaat dan vast en zeker de laan uit. Van Klaveren zelf is bij 't werk. Burgemeester, die 'er langs komt, maakt even een praatje. «Er is haast bij«, legt Van Klaveren uit. «Eén September moet alles klaar zijn. De gevel moet goeddeels vernieuwd, van binnen moet heel wat vertimmerd worden, alles nieuw be» hangen en ?t meeste geverfd, ik heb alles en bloc aangenomen een aardig karwei en 't wordt behoorlijk betaald ook, maar de boete, als ik niet klaar ben, is per dag, ook niet voor de poes »Dan maar hopen, dat je op tijd klaar bent zegt burgemeester, die z'n wandelstok weer onder den arm neemt, dat is een eigenaar» digheid van hem hij gebruikt den stok alléén als hij stilstaatloopende heeft hij 'm onder den arm, o f als»ie heel goed gemutst is, zwaait hij er mee heen en weer. »Dat béurtzegt de baas nadrukkelijk. En voegt er, wat geschrokken van zijn eigen uitdrukking, vroom aan toe, zonder eenige aanstellerij «Als 't God wil Burgemeester knikt, toegeeflijk glimlachend. Hij ként z'n volkje, hier op 't dorp. »Natuurlijk«, zegt hij op dien eigenaardigen toon, waarvan niemand zeggen kan of 't méé» nens is, «alle goede gaven komen van Boven maar ik denk toch dat in de eerste plaats baas Van Klaveren zélf moet willen Met een vriendelijken groet gaat burgemees» ter verder. Net zet meester in school 'n psalm in. Dat was zoo zijn gewoonte, vlak na de Bijbelles: even n kort psalmvers zingen, liefst betrekking hebbende op de behandelde gcschie» denis. Ze zongen goed, zijn kinders. En hij speelde er op 't orgel bij Terwijl burgemeester zich verwijdert en Van Klaveren even op de hooge stoep van 't huis Staat, zingt de klas «Vergeefs op bouwen toegelegd, Vergeefs om 't huis voltooid te zien, Gezwoegd, gezweet, o arbeidslien, Zoo God Zijn hulp aan 't werk ontzegt Een glimlach komt op Van Klaveren's gelaat. »]e zou zeggen, dat meester 't laatste deel van ons gesprek had gehoord!» dacht hij bij zichzelf. Maar dat kon natuurlijk niet. Meester had het over den tembelbouw ge» had en zoo was hij op dit vers gekomen Burgemeester heeft nergens erg in. Nu ja, 't is een psalm 't is ook een school met den Bijbel, maar burgemeester is in 't psalmboek nu eenmaal minder goed thuis dan in de gemeentewet. Als 't lied uit is, zeggen de moeders thuis «Kwart voor tien, meester heeft gezon» gen Bij 't middagmaal is in menige woning 't »Stoephuis« onderwerp van gesprek. 't Is dan toch waar, dat het weer bewoond zal worden. Nu, 't »Stoephuis« stond anderhalf jaar leeg. Den naam gaf sinds onheugelijke tijden de volksmond het. Er zijn, met name aan het plein, méér hui» zen met een stoep, zelfs wel met een fraaier stoep, maar zoo hoog als deze is niet een daarom heet déze met nadruk »de« stoep en heeft men de woning, waar men over deze stoep, na eerst enkele trappen te zijn opgegaan, binnentreedt, het »Stoephuis« genoemd. Het is, hoewel 't er nu wat vervallen uitziet, een solied, met zorg gebouwd en ingericht heerenhuis uit de achttiende eeuw, niet erg groot, maar door de opeenvolgende eigenaars steeds geriefelijk ingericht. De laatste jaren was 't erg stil geweest in 't Stoephuis. De vorige burgemeester had er gewoond. Die had op 70»jarigen leeftijd, toen ieder meende dat hij al op den allersmalsten rand van 't graf wandelde, ontslag aangevraagd, maar hij was er nog twintig jaar op blijven voortwandelen, had in 't laatst in zijn stoel, later op bed zijn leven uitgezeten en uitgele» gen en was, ruim negentig, door weinigen meer gekend, ten grave gedaald, 't »Stoephuis«, was zijn eigendom. Kwam, met heel wat méér 1 aan de erfgena» men 'n broers»zoon en »dochter. Die konden altijd méér geld gebruiken, maar zij hadden twee «principes» :ver huren deden ze niet en in verkoop moest het «Stoephuis» opbren» gen 't minimum, dat z ij hadden vastgezet. Bij publieke verkooping haalde 't dit niet. Dies werd het opgehouden. Sinds stond het daar, onbewoond. Af en toe werd het eens geadverteerd, kwam er ook weieens iemand naar kijken, maar 't kwam tot geen koop. Tot nu, ineens! bleek het verkocht. Aan wien ja, dat wist men niet. Zelfs baas Van Klaveren weet weinig en zegt nog min» derhij heeft het karwei en daar bemoeit hij zich mee. (Wordt vervolgd.) fl

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 5