Kerk en School. Visscherij. Burgerlijke Stand. Reclame-Mededeelingen. Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebruikt men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Plaatselijk Nieuws. Ingezonden Stukken 40 cent per regel het menscbelijk hart dan de man en zij legt grooter vindingrijk aan den dag. Niemand is vermeteler en gewetenloozer dan de vrouwelijke chantage»pleger.. Het is maar zelden, dat de man, die het slachtoffer is van haar chantage, er een politiezaak van maakt. Een particuliere defectieve, specialiteit in het onderzoeken van chantage»zaken, verklaarde dat in acht van de tien gevallen in zijn prac» tijk de chantage door vrouwen werd gepleegd. Voor gevangenisstraf vreezen zij niet. »Want« zoo zeggen zij, -«als ik naar de gevangenis ga, zal hij (het slachtoffer) geruïneerd zijn. Gerinkel. »Labour« komt straks bijeen. En al zal tenslotte alles best afloopen zon» der dat er potten en pannen gebroken wor» den men slaat nu eenmaal niet gauw z'n eigen keukengerei aan gruzelementen ge» rinkel zal er genoeg zijn. De afdeeling »Bow en Bromley« passende naam wil min. Thomas wegens proletarisch wangedrag uit het kabinet zetten, 'n Andere afdeeling wil denzelfden banvloek slingeren naar 't hoofd van minister Henderson. Voorts zijn er voorstellen tot beperking der kleervrijheid. Ministers en hun gaden zullen niet meer in voorgeschreven hofkleedij bij hofplechtighe» den mogen verschijnen ook hun dochters niet, stelt een andere afdeeling voor, die aan Mac Donald dacht. Nogeens, dit alles sist wel, maar 't kookt niet over. Men wil z'n hart es luchten. Maar 't toont alweer, dat men van twee kwaden kiezende, naar 't oude spreekwoord zegt, beter verkeerd kan zijn dan verknecht. »Niets vergeten, niets geleerd.« Over Duitschland is de revolutie gegaan. De Revolutie van 't jaar 1918, die veel dieper ingreep dan 't geen b.v. in 1848 is geschied. Totnogtoe echter zijn in Duitschland nog niet zichtbaar sporen eener stevige anti»revo» lutionaire partij. O, zeker 1 er wordt genoeg op de revolutie afgegeven. Zij heeft tegenstanders bij de vleet. Bittere, verklaarde vijanden. Die haar op alle denkbare wijzen willen bestrijden. Behalve juist op deze ééne manier, De manier van Groen van Prinsterer Door tegenover »de« Revolutie »het« Evan» gelie te plaatsen. Wat men zoekt is 'n contrarevolutie. Die wij juist veroordeelen. Groen heeft zijn leven lang scherp het onderscheid vastgehou» den Ik ben niet contrarevolutionair, maar antirevolutionair. Wij zoeken niet door een tegenomwenteling de Revolutie ongedaan te maken, doch plaatsen tegenover haar beginse» len, die van het Evangelie van Jezus Christus. Dat alleen is antirevolutionair. Wie antirevolutionair is, van dien zal men nooit ten opzichte der Revolutie kunnen zeg» gen, 't geen van de Bourbons werd gezegd Zij hebben niets vergeten en niets geleerd In Duitschland is dit nog maar al te veel het geval. Zoo kwamen dezer dagen tal van aanhan» gers van het oude regeerstelsel samen op een Koloniaal Congres en een Nederlandsch ver» slaggever getuigt er van »Wie in deze zalen verkeerde, moest zich telkens de oogen uitwrijven, om niet den indruk te krijgen nog in de jaren vóór 1914 rond te loopen. «Monarchismus in Reinkul» tur«. Hoogheden en hofbuigingen, hand» kussen van devootbuigende dames op de handschoenen van koel»glimlachende prin» sessen en hertoginnen, spottend gemompel bij het voorlezen van regeeringsgelukwen» schen, daverend applaus na elke bitse rede» naarsopmerking over de republiek en repu» blikeinsche ministers. Monocles en hakken» klapperaars als bij een keizerlijke parade. Heusch, men constateerde met een gevoel van opluchting dat de Nederlandsche spre» ker maar liever thuis gebleven was I« Nu zijn dit ongetwijfeld slechts uiterlijkhe» den, maar die teekenen vaak de gesteldheid des gemoeds. Men kan groot bestrijder zijn van de be» ginselen der Revolutie en er toch rekening mee houden, dat in het oordeel, naar Groen's woord, ook nog een zegen lag. En dién kan men dankbaar aanvaarden. Een aangrijpend testament. De «Evening Standard« meldt een zeer aangrijpende episode uit de Iersche troebelen. Rory O'Connor had zich als aanvoerder van een aantal republiekeinen destijds verschanst in het Paleis van Justitie te Dublin waar hij verscheidene dagen lang tegenstand bood aan de regeeringstroepen. Hij werd ten slotte ge» vangen genomen en door een krijgsraad ter dood veroordeeld. De minister van Justitie, die hem gratie kon verleenen, was O. Higgins en het toeval wil» de, dat O'Connor een zijner beste vrienden was, die nog geen half jaar daarvoor getuige was geweest bij 's ministers huwelijk. Niemand verwachte dan ook, dat gratie niet zou wor» den verleend en toch heeft de minister, de executieorder onderteekend, zij het dan ook na een zwaren tweestrijd tusschen zijn amb» telijk geweten en zijn gevoelens van vriend» schap. Bij opening van O'Connor's testament bleek, dat hij zijn geheele vermogen had nagelaten aan zijn vriend, die had gemeend, zijn leven niet te mogen sparen. De Spaansche Kroonprins in roovershanden. De 17»jarige kroonprins van Spanje, die een week te Parijs heeft doorgcdracht is bijna het slachtoffer geworden van enkele roovers. De Prins wilde dezer dagen 's avonds eens oud»Parijs exploreeren. Geheel alleen rond» dwalend, ontmoette hij in het Templedistrict, een der oudste gedeelten, een net gekleed heer, die verklaarde oud»Parijs goed te ken» nen en gaarne den vreemdeling eenige his» torische plaatsen wilde toonen. Na een bezoek aan Place de Vosges nam de man den prins mee naar een oud gebouw van de Rue des Fourelles, waar Koning Hen» drik IV dikwijls zou vertoefd hebben. Het gebouw is echter geheel verwaarloosd, terwijl de eenige ingang via een onooglijk café te bereiken was. De prins ging echter mede door het café een trap op. Zoodra het tweetal evenwel, de, wat de »gids« noemde, konin» klijke kamer bereikt had, sprongen twee man» nen in matrozenpak te voorschijn en eischten, de revolvers gereed houdend, van den prins zijn geld en kostbaarheden. Deze wachte een oogen blik, rende dan naar het venster en schreeuwde een paar maal help, help. Twee fietsende politieagenten hoorden toevallig het hulpgeroep en storm» den het café binnen. Zij slaagden er in de »matrozen« te arresteeren. Een van hen wist echter op weg naar het politiebureau te ont» komen. America democratlana I Als een prins op reis gaat, En als dit dan is de Prins van Wales Dan gebeuren rare dingen en staat een deel der wereld, mét de menschèn, die er in wo« nen, op haar kop. Mag ik even 'n tuiltje vlechten! De «Berngaria®, waarmee voor eenige we» ken prins Eduard naar Amerika voer, was tjok» en tjokvol huwbare dochters en pope» lende moeders, zoo werd gemeld en nooit nog is aan boord van een mailboot zulk een keur van toiletten en van al wat 't stoffelijk hulsel van een mensch opsieren kan, aan» schouwd als bij dezen overtocht. 'n Meisje uit St. Louis, met wie de Prins aan boora es 'n keertje had gedanst, stond dagen lang in alle New»Yorksche bladen, met portret en werd uitgevraagd tot zefls de kleinste bizonderheid uit haar weggeperst was, gelijk uit een lederen zak de wijn. 't Zelfde overkwam een meisje, dat de lift bediende, waarvan de Prins heeft gebruik ge» maakt. Elke stap, die hij deed werd beschreven. Wat kleur de pyjama had, waarin de Prins zich den vorigen avond ter ruste had gelegd, vond men den volgenden morgen met hon» derd andere bizonderheden in de krant. En dan zat in tram en tunneltrein half New York, dat naar z'n werk ging en altijd zoo druk heeft, te smullen aan den Prins. Droeg hij 'n hoedje zus»of»zoo De winkelier, die er 't eerst duizenden van in voorraad had, zag zijn fortuin gemaakt. Ja, maar dat is nog 'n gerucht, «men® zegt, dat duizenden op Long Island op 'n grasje kauwen, als hoogste smaak, sinds de Prins van Wales es 'n keer op het poloveld, gedachteloos, 'n sprietje plukte en tusschen de lippen stak America democatriana SOMMELSDIJK. Dinsdagmiddag had de beproeving plaats van de motorspuit, wegens een vermoed euvel daaraan roestvorming in voedingspompleiding wat intusschen niet ernstig bleek te zijn. De beproeving had tegelijk plaats op de nieuw gemaakte brandput met de ongeveer 160 Meter lange aanvoerleiding vanaf de Kreek. Dit bleek een succes te zijn, want er bleef steeds voldoende water aanwezig, zoodat en» kele officieele personen, daarbij tegenwoordig, als hun meening te kennen gaven, dat een spuit met dubbele capaciteit er naast er nog wel uit gevoed zou kunnen worden. De omstandigheden waren niet de meest gunstige, wijl door aftapping van polderwater de buis eenige c.M. bloot kwam, terwijl deze vol staat wanneer het polderwater op zomer» peil is. De dienstplichtigen J. Joppe en J. Vroeg» indeweij zijn Vrijdag 1.1. bij hun garnizoen te Bergen op Zoom ingelijfd. Een dochter van J. v. G. had het ongeluk bij het verrichten van haar werkzaamheden een riek in haar hoofd te krijgen. Genees» kundige hulp moest worden ingeroepen. Aan den dienstplichtige B. v. d. Doel is voor twee jaar vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens kostwinnerschap. MIDDELHARNIS. Over het derde kwar» taal zijn door de schutsluis binnen gekomen 304 schepen inhoud 23521 ton en uitgevaren 294 schepen inhoud22877 ton De collecte ten bate van het Roode Kruis heeft opgebracht f 44,815. Door den heer J. Schuurman, Christiaan de Vrieslaan is een Portemonaie gevonden met eenig geld en door den heer J. van Es een zwarte shawl, Wegens de geringe vangst, zullen 4 visch» sloepen welke bevaren werden met visschers van hier. Van de Reederij, Kling en Poort» man Maassluis buiten vaart worden gesteld, 't welke voor onze visschers werkloosheid be» teekent. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De collecte ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis heeft opgebracht f 27,50. De verlofganger A. Smits heeft een vrij» willige verbintenis aangegaan bij het korps Marechaussee te paard. Zaterdag 11 October a.s. n.m. 2 uur zal gelegenheid bestaan tot kostelooze in» en her» inenting ten huize van den gemeentegenees» heer DEN BOMMEL. Bij den landbouwer W. J. Rosmolen stierf een kaJf, en bij C. Leijdens een varken. Beide dieren zijn onder politie» toezicht begraven. De vorige week werden vanuit deze ge» meente vervoerd 2905 H.L. aardappelen. Voor de aardappelen besteedt men hier den prijs van f 4,25 per H.L. OOLTGENSPLAAT. Het 2'/2»jarig doch» tertje van den landbouwer Joh. v. Nieuwen» huyzen (Willemshof) is in een onbewaakt oogenblik te water geraak, pogingen om de levensgeesten op te wekken mochten helaas niet baten. Door het Ministerie van Oorlog is aan het Gemeentebestuur bericht gezonden dat Staatsblad 443 de Koningklijke goedkeuring bevat, dat de verboden Kringen bij de Re» doute I, II, en III en het Retranchement in deze gemeente zijn opgeheven, zoodat het bouwen thans geheel vrij is in den omtrek van genoemde plaatsen, alleen het Fort Prins Frederik is nog ingedeeld in de I klasse van de Kringen net. Zeer zeker zal de actievieteit van B. en W. tot de inwilliging van dit ver» zoek hebben bijgedragen. De collecte voor het Nederlandsche Roode Kruis, langs de huizen gehouden heeft opgebracht f 45.05. De gemeentebegrooting voor 1925 sluit in ontvang en uitgaaf met een totaal bedrag van f 140.969.915. Belanghebbende worden er nogmaals aan herinnerd dat voor het doen van huisslach» tingen 4 dagen te voren aangifte moet ge» schieden. Bij het vee van J G. Koenraad is het mond» en klauwzeer uit gebroken en bij het vee van W. J. Gebuijs en J. Boets is het ge» weken verklaard. OUDE TONGE. Zaterdag geraakte een span paarden van K. Vermaas op hol. Een der paarden geraakte in een sloot en werd er met veel moeite uitgehaald. Alhier is de boterprijs met f 0.30 per K. G. opgeslagen zoodat nu de prijs f3.—per K. G. is. NIEUWE TONGE. Onder het vee van den landbouwer G. H. Verweij, alhier, is mond» en 'klauwzeer uitgebroken. Aan J. v. d. Velde, alhier, is vergunning verleend tot het bouwen van een schuurtje, aan den Zuiddijk, alhier. J.L week werden te Battenoord ver» scheept400 balen juin en 2000 H.L. aard» appelen, terwijl per tram werden verzonden 800 balen juin en 450 balen peen. Op 't oude kerkhof rond de Ned. Herv. Kerk, alhier, bevindt zich een amandelboom, die rijpe vruchten geeft, die groot van stuk en heerlijk van smaak zijn. Wel een bijzon» derheid, daar deze boom thuis hoort in Zuid» Europa. Onder het vee van den landbouwer A. Dulkes, alhier, is mond» en klauwzeer uit gebroken. J.l. Zondag herdacht de oudste inwoner dezer gemeente, dhr. G. Zaaijer, zijn 93ste geboortedag. HERKINGEN. Het huisgezin van Mar. v. 't Hof gaat naar Noord»Amerika. Door den Raad dezer gemeente is aan het bouwterrein aan den Peuterdijk den naam van Onderlangs en aan dat bij het Stoofpad dien van Tuinstraat gegeven. In de bouwverordening dezer gemeente is een bepaling opgenomen dat ter bekoming eener vergunning tot bouwen van een woning zekerheid moet worden gegeven, dat straat of weg zal worden aangelegd, en zal worden behard en onderhouden. De heer W. Kievit alhier zal de eerste woning laten bouwen aan de Tuinstraat, waar» voor door B. en W. vergunning is verleend. De Gemeente»begrooting over het dienst» jaar 1925 is door de gemeenteraad vastgesteld in ontvang en uitgaaf f 24709,50. De uitkeering aan deze gemeente ingevol» ge de artikelen 1 tot en met 9 der wet van 24 Mei 1897 (Stbl no 156) over 1924 is bepaald op f 2356,44. Volgens het proces»verbaal van opname van de kas en boeken van den gemeente»ont» vanger, blijkt dat het batig saldo der kas f 9518,45'/a is. De landbouwer Jb. van der Velde had vorige week het ongeluk in een diepe sloot te vallen. Van den Minister van Onderwijs is bericht ontvangen, dat de Rijksvergoeding, ingevolge art 56 L. O. Wet, bij voorschot over 1924 aan deze gemeente uit te keeren, bedraagt f 4720,—. De begrooting van het algemeen Armbe» stuur voor 1925 is goedgekeurd in Ontvang» sten en Uitgaven op f 5900,—. Aan den heer M. den Boer alhier, zal een strook grond, liggende achter zijn woning in erfpacht worden uitgegeven tegen 60 cent per Roede. De gemeentelijke vergoeding, volgens art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, bedraagt over 1923, aan de Bijzondere School, per kind f 8,64. STELLENDAM. De vorige week werden van hier verscheept en verzonden 400 balen uien en 140 H.L. aardappelen Mej. L. Lokker heeft op de modevakschool te Rotterdam behaald 't diploma coupeuse en costumiére. De schipper A. Troost van de S. L. 1 had het ongeluk in 't ruim van zijn vaartuig te vallen, en daarbij zijn rug zoodanig te be» zeeren, dat hij zijn beroep niet kan uitoefenen. Het mond» en klauwzeer breidt zich in deze gemeente nog steeds uit. Thans komt het voor onder 't vee vaneen 11 tal landbou» wers. Van den landbouwer A. v. O. alhier stierf Zaterdag 1.1. een zijner beste werkpaarden, wat voor hem een niet geringe schadepost betee» kent. De dienstplichtige H. Koese van de lich» ting 1924 is vorige week naar 's»Gravenhage vertrokken ter inlijving bij 't 2e Reg. Huzaren. GOEDEREEDE. Zondagochtend stierf van den landbouwer H. L. een melkkoe oorzaak trommelzucht. Verzekering dekt de schade. Zaterdag j.l. lag in het Haringvliet een vaartuig voor anker met de vlag halftstok, (teeken van een doode aan boord). Dit werd waargenomen van Hellevoetsluis, Stellendam en Goedereede en van elk dezer plaatsen ging een bemand vaartuig er heen om hulp te ver» leenen en wat bleek toen het was de bedoe» ling om op de haven van Goeree binnenge» leid te worden. Die zaak werd door de Goe» reeërs opgelost en de anfferen konden weder terugkeeren. In den tuin van een landbouwer worden voor de tweede maal rijpe aardbeien geplukt. Door den Noordzee»visscher T. v. d. H. werd een gemonteerde mijn opgevischt. Zaterdag werd de motor van v. Gelder vol geladen met juin en aardappelen prijs resp. f 2.50 en f 4.— nu wordt f 2.75 voor de juin geboden. OUDDORP. Twee werklieden Kr. Hoek en M. Kleijn waren bij de moter in de Voor» uitgang aan den arbeid, Zaterdagmorgen, toen er een kleine ontploffing plaats had, waardoor hun aangezicht met brandwonden werd over» dekt. Zij moesten de hulp van den geneesheer inroepen, die hen verbond. Het bouwland van den'heer P. Tanis uit Paterson, N.»Amerika, is Zaterdag, ten over» staan van Notaris v. d. Berg, op f 1950 afge» mijnd door Jac. Tanis. Onze voormalige dorpsgenoot, PI. Dedert is aangesteld als hofmeester op het stoomschip Palembang, varende op Oost»Indië. Dinsdagavond van 6 tot 8 uren worden in een der lokalen van de O. L. School, schiet» oefeningen gehouden door den bijzonderen vrijwilligen landstorm. HELLEVOETSLUIS. De gemeentereke» ning dienst 1923 bedraagt f 227748,96 ontvangst f 201712,51 uitgaven; dus batig saldo van f 26036,45. In buitengewone ontvangsten en uitgaven f 101819,17 saldo nikil. Voor de cursus van Vervolgonderwijs hebben zich 0 leerlingen opgegeven. NIEUW.HELVOET. De gemeentebe» grooting ligt gedurende een 14 dagen op het Secretarie ter inzage. SOMMELSDIJK** De catechisatiën in de Ned. Herv. Kerk zullen deze week weder een aanvang nemen. Dinsdagsavonds van 7—8 uur meisjes beneden 16 jaar, ,8—9 uur boven 16 jaar. Donderdagavond van 7—8 uur jongens beneden 16 jaar. 8—9 uur boven 16 jaar. MIDDELHARNIS. Bij de Ned. Herv. Kerk is als kerkvoogd aan de beurt van aftreding de heer L. Vroegindeweij Wz. en als notabe» len de heeren I.. Verolme en K. v. d. Sluis. De extra collecte gehouden voor de ar» men in de Ger. Kerk heeft opgebracht f 75. STAD AAN 'T HARINGVLIET Zondag a.s. zal alhier in de Geref. Kerk dankuur voor den oogst worden gehouden bij welke gele» genheid de gebruikelijke oogstcollecte zal plaats hebben. Woensdagavond a.s. hoopt des avonds half zeven alhier in de Geref. Kerk op te treden Ds. B. W de Graaft tot het houden van een rede in het belang der Jongelingsver» eeniging. DEN BOMMEL. Zondag a.s. hoopt in de Ned. Herv. Kerk des namiddags 2 uur op te treden Ds. Polhuys van Stad aan 't Haring» vliet. In de Geref. Kerk zal voortaan niet des Zondagsavonds maar des middags 2 uur gods» dienstoefening worden gehouden. OOLTGENSPLAAT. Tot Herder en Leeraar bij de Herv. Gemeente alhier is beroepen Ds. A. F. P. Pop te Nijkerk. NIEUWE TONGE. A.s. Zondagmiddag zal in de Ned. Herv. Kerk, de bediening van den H. Doop plaats hebben. Doopvaders moeten zich aanmelden in de consistoriekamer der Kerk, a.s. Vrijdagavond van 7—8 uur. A.s. Zondagmiddag zal alhier de liefde» beurt worden vervuld door Ds. Bax te Oude Tonge. In den voormiddagdienst zal een pre» dikatie worden gelezen. OUDE TONGE. Zondag a.s. zal er in de Ned. Herv. Kerk den H. Doop bediend wor» den. Doopvaders kunnen zich aanmelden Vrij» dagavond na 7 uur aan de Pastorie. HERKINGEN. Het Openbaar Onderwijs alhier heeft over 1923 aan de gemeente aan onkosten per leerling opgeleverd f 8,64. Vanwege het tekort aan lesuren voor de Nuttige Handwerken op de Openbare School alhier heeft de Raad besloten sollicitanten op te roepen als helpster. De subsidie voor het Openbaar Onder» wijs die was ingehouden wegens niet nako» men der verplichtingen inzake Schoolbouw, zal thans aan de gemeente worden uitbetaald. Met den verbouw aan de schoollokalen dezer gemeente zal spoedig een aanvang wor» den gemaakt. Het werk zal onder de ambachts» lieden dezer gemeente worden aanbesteed. Bij de Ger. Gemeente alhier zal een nieuwe koster worden aangesteld, waarvan sollicitanten zijn opgeroepen. Mej. de Rijke, onderwijzeres aan de O. L. School alhier, heeft om gezondheidsredenen verlof. De Heer J. W. van Houdt, Hoofd der Bijzondere School, alhier, heeft zijne benoe» ming aangenomen als lid in de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs en als lid in de Commissie tot wering van School» verzuim. GOEDEREEDE. Zondag e.k. zal er alleen des voorm. Kerk zijn vanwege de vacature Ouddorp. Tijdens de godsdienstoefening zal er Zon» dag een bijzondere collecte worden gehou» den voor een herbouw van het dezen zomer afgebrande blindeninstituut »Barthimeus«. Zij die geen gelegenheid hebben dezen dienst bij te wonen en toch gaarne aan deze zeer nut» tige stichting iets willen bijdragen kunnen hunne gaven bezorgen bij den voorzitter van den Kerkeraad. OUDDORP. A.s. Zondag zal in de Herv. Kerk de vacaturebeurt vervuld worden door Ds. De Gids van Goedereede. In beide beur» ten zal op dien dag gecollecteerd worden voor het bouwfonds. Een onzer vroegere onderwijzers aan de Chr. School, de heer J. Dey, thans te Goes, is benoemd als hoofd aan de nieuwe Herv. School te Krabbendijke. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Bolsward Ds. J. C, Looi te Vorchten. Bedankt: Voor Wirdum dhr. P. C. v. Doorn Cand. te Stitswerd Rouveen Ds. H. A. de Geus te Venendaal. GEREF. KERK. Beroepen: Naar Schouwerzijl dhr. G. Staal Cand. te Zwolle. BAPTISTEN GEM. Tweetal: Te Nieuwe Peke'a Ds. E. Jan» sen Berlijn en Ds. J. v. d. Schors te Emmer» compascum. GEREF. GEM. Bedankt: Voor Ridderkerk Ds R. Kok te Aagtekerke. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Naar Boskoop Ds. J. P. Meijering te NieuwpoortNaar Kornhorn Ds. J. L. de Vries te Rijnsburg; Naar Har» derwijk Ds. G. Salomons te Amersfoort. «Meer liefde Nu juist den laatsten tijd Protestanten en Roomsch»Katholieken in ons land nogal eens op gespannen voet met elkaar blijken te staan, mag ook wel eens de aandacht worden ge» vestigd op uitingen van verdraagzaamheid. Te Leuven heeft kort geleden de orde«gees» lijke pater Lebbe, lazarist, een voordracht ge» houden, waarin hij de volgende stellingen ontwikkelde 1. de macht van het Protestantisme niet onderschattenhet is nu eenmaal een gewei» dig feit in de geschiedenis van het Christen» dom 2. niet meenen, dat wij het Protestantisme verslagen hebben door het als onlogisch te brandmerken. Edele zielen, die leven en ster» ven voor Christus, zijn ook bij hen te vinden Roekeloos zou het zijn de zendelingen niet te goeder trouw te noemen 3. ook tegenover hen moeten wij de Christelijke liefde beoefenen. Zij zijn onze broeders en in liefde moeten wij tot hen gaan 4. rekening houden met de honderden vooroordeelen, waarin zij zijn grootgebracht en die heel veel verontschuldigen. Een inzender in »De Maasbode» haalt deze uitigen met instemming aan en voegt er aan toe »Dit mag wel eens goed verstaan worden in Holland. Wat is het niet treurig, zoo dik» wijls in onze bladen te lezen hoe onze nief» katholieke landgenooten dikwijls op een on« christelijke wijze met de pen bestreden worden. Wanneer wij hen met krenkende woorden bejegenen, dan moet het ons niet verwonde» ren, als wij ook onbeschaatd beantwoord wor» den. Beoefenen wij de waarachtige naastenliefde dan zullen velen van hen verbaasd staan en zullen zij zich afvragen waar halen zijn dat vandaan Zwijgers. In Scheveningen is het gebeurd, vertelt Ds. Schilder in de Bazuin, dat iemand heeft ge» staan bij de groep van hen, die belijdenis des geloofs hebben afgelegd, dat hij met alle an» deren zich heeft aangesteld, alsof hij den loop der »plechtigheid« van a tot z met instemming volgde en daarin als alle anderen actief optrad, terwijl hij, later vermaand en daarbij officieel herinnerd aan zijn bij geloofsbelijdenis afge» legde belofte, triomfantelijk verklaarde je zal niet gehoord hebbe, dat ikke ja gezeid heb, want ikkep niks niemedal gezeid. Dat des ondanks iemand tot een dergelijk moment niet anders komen kan dan door een reeks van leugens en dat zijn zwijgen van dien morgen ook een groote leugen is geweest, schijnt in de ziel van dezen heer niet op te komen. Intusschen heeft nu, in navolging van de reeds in veel kerken gevolgde gewoonte, de kerkeraad der Geref. kerk van Scheveningen besloten, bij geloofsbelijdenis allen persoonlijk te doen antwoorden, in overeenstemming te» vens met het advies van de jongste generale synode. LIJST 7 van de 46ste jaar=collecte voor de Scholen met den Bijbel. 19396.83'/, Garrelsweer met Wirdum (G.K.) 73.23 Onderdendam 90.- Onstwedde I (Herv. sch.) 292.- Onstwedder«Holte 189.10 Scharmer»Harkstede 56.10 Zuidbroek 91.75 Arum met Kimswerd 84.70 91.30 Garijp c.a 191.69//, 142.80 Rinsumageest m. Sijbrandahuis 136.05 Diever c.a 90.75 Gees c.a. (G. K.) 48.31 128.65 Oosterbeek (Kerkcollecten) 114.94 Oosterwolde G. (Kerkcoll.) 22.05 45,05 58,50 108.25 120.58'/;, 91.- 105.55 Noordeloos metOver»Slingerland 42.83'/, Rijswijk (Z.»H.) 273.11 Schoonrewoerd m. ged. Zijderveld 110.57 Totaal van 175 Loc. Com. 22195,71'/, Te Oosterbeek werd in de Herv. Kerk f 46.60, in de Geref. Kerk f 68.34 gecollec» teerd. Mr. J. TERPSTRA, Secretaris van de Unie »Een School met den Bijbel®. STELLENDAM. De garnalenvisschers hebben de vorige week gedurende 5" dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig gevangen 120 K.G. gar» nalen. GOEDEREEDE. Vorige week werd door de garnalenvisschers van 70—80 kilo garnalen gevangen. Van de Noordzeevisschers waren er de vorige week die door scheuren en breken schade op liepen. De G. O. 3 had een scha» depost van ongeveer f 300.— OUDDORP. De garnalenvisschers brachten voor de pel» lerij in de geheele week per vaartuig aan van 700 tot 800 kilo garnalen. SOMMELSDIJK. Geboren Jan, zoon van Jan le Comfe en Maatje Vaane Roelof, zoon van Jan van Hulst en Catharina KattestaartAdriaan, Anton, zoon van Teuis de Gast en Maria, Jacoba Penning. OOLTGENSPLAAT. Over de maand September 1924. Geboren: Johannes Wilhelmus, z. v. Wil» helmus de Boet en Jacoba van der Heiden Cornelis, z. v. Hubregt Christiaan Gerard Landheer en Elsje Pieternella van Nimwegen Jacobus Wilhelmus, z. v. Anthonius Janssen en Cornelia VervloedJacobus Jacob, z. v. Arie de Wit en Laurina Hokke Helena Maria, d. v. Adrianus Krebbeks en Hermana Adriana Schrij venaarsWïllemijntje, d. v. Pieter Leen» dert Kloet en Pieternella KievitElizabeth, d. v. Simon Kamp en Neeltje Fun. Overleden Johanna Angenieta van Nieu» wenhuijzen, 2 j., d. v. Johannis Anthonij van Nieuwenhuijzen en Heiltje Adriana Noteboom_ De Copie van Ingezonden stukken die niet ge» plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers Geachte Redactie, Het ingezonden stuk over de doktersweduwe in Dresden, die zoo nameloos lijdt (men zie de Maas» en Scheldebode van Zaterdag 27 Sept. 2e blad), is door menigeen met bewogen hart gelezen. Dat blijkt uit giften, die mij door middel van schoolkinderen ter hand worden gesteld, alsmede uit postwissels en ongeteekende geldswaardige brieven, die ik in mijn brievenbus vind. Met Uw goedvinden wilde ik eens per maand een verantwoording in Uw veelgelezen blad plaatsen. Tot mijn groote vreugde kan ikmeedeelen, dat einde dezer week een postwissel a f 50 verzonden wordt, om gedurende de maand October die weduwe, die in 24 uur niets an» ders te eten heeft dan wat de Hollandsche keuken haar biedt, omdat men haar kunst» handwerken niet meer koopt, van de aller» noodigste versterkende levensmiddelen te voor»

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 2