oor t>en Jotiftag Drie Bladen. WïfTïCSIGTOWSES Zaterdag 4 Oct. 1924. No. 3056. Dit nummer bestaat uit TWEEDE BLAD. EINDE ZOMERTIJD. (Slot). Gods Woord te bezitten is een uit nemend voorrecht. Immers, 't brengt ons het evangelie van Gods genade, 't wijst ons den weg ten leven, 't leert ons hoe wij het verderf kunnen ont gaan, 't biedt ons den eenigen troost in leven en in sterven. Wij vernemen er. in de stem des Heeren, die ons roept tot geloof en bekeering. Dat woord laat de Heere ons verkondigen door Zijn dienaren. Hoe hebben wij dat voorrecht te waardeeren en ons te wachten voor de zonde van Israël, dat zich van God afkeerde. Waarlijk, onze verantwoording is groot. Ook tot ons komt de waarschuwende stem des Heeren. Met nadruk staat er aan het begin van onzen tekst: „Ziet". Daarin wordt uitgedrukt, van hoe groot belang is, wat God zeggen gaat. Dat woordje „Ziet" moet de aandacht op wekken het geeft te kennen, dat wat de Heere spreekt, waard is, dat wij er acht op geven. God getuigt, dat er schrikkelijke dagen aanstaande zijn. Een vreeselijk gericht zal gehouden worden men zal hongeren en niel^er- zadigd worden, men zai God zoéken, maar Hem niet vinden. Maar tevens komt daarin nog een roepstem dat men dat gericht zal zoeken te ontgaan door zich te bekeeren, terwijl 't nog de tijd der genade is. Ook tot ons spreekt God: als gij uw oor sluit voor Mijn roepstem, komt er een tijd, dat Ik zal zwijgen op uw roepen, dat gij Mij zult zoeken, maar niet vinden. Dat oordeel kan reeds in dit leven over een mensch komen. Ziet daar dien mensch op het ziekbed, dat zijn doodbed zal worden. Menigmaal werd hij gewaarschuwd, maar hij heeft zich niet bekeerd. Jarenlang ging hij op onder de prediking, maar al dien tijd iheeff hij zijn hart verhard. Veel heeft God aan hem gearbeid, maar 't was alles te vergeefser was geen op merken, den gelegen tijd liet hij voor bijgaan. En nu komt hij voor den dood te staan. Nu moet hij verlaten de we reld, die hij zoo lief had, en rekenschap aan God geven. Nu is het einde ge komen van dat leven, in de zonde doorgebracht en staat hij gereed te maaien, wat hij gezaaid heeft. Maar hoort, nu in de benauwdheid gaat hij roepen tot God. In zijn doodsangst is 'to God help mij. Nu zoekt hij Gods Woord, of dat hem geen troost en hoop kan geven. Maar tevergeefs. Er is ner gens licht, dat het donker in zijn ziel doet opklaren, 't Is ook niet het rechte zoeken, waar een vinden op volgt. Maar zelden wordt God in waarheid gezocht in de laatste ure, waar men zijn gansche leven in den dienst der wereld heeft besteed. Meestal is het dan geen zoeken van God, maar alleen van eigen behoud. De hemel wordt slechts begeerd omdat men de aarde moet loslaten. Er is geen zoeken van God met ootmoedige schuldbelijdenis, 't Is alleen een vragen om redding uit nood. De vrees voor het gericht, niet het verlangen naar Godsgemeenschap doet tot Hem roepen. Maar in dien weg wordt Gods vriendelijk aangezicht niet aanschouwd. Zijn licht en troost schenkt Hij niet aan degenen, die niet Jiaar Hem dorsten als den levenden God. Kan het hier op aarde reeds zijn, dat God Zijn aangezicht van een mensch afwendt, zeker komt er hiernamaals voor een zondaar, die zich niet bekeert, een tijd dat hij tevergeefs God zal zoeken. Hoevelen zullen begeeren naar een woord van troost, als het te laat is. Menigeen zal 't gaan als den rijken man, die den armen Lazarus, in Abra ham's schoot ontwaakt, te hulp riep, maar moest hooren dat een nimmer te dempen kloof hen scheidde van den hemel. Hoe zal men hongeren naar een woord dat verlichting brengt van de helsche pijn, maar ervaren dat daar op in der eeuwigheid geen uitzicht is. Hoe zal men wenschen nooit het le venslicht, nooit onder de prediking van Gods Woord verkeerd te hebben. Zulk een oordeel zal gewis komen over allen, die den Christus verwerpen. Gij, die nog uw eigen weg gaat, ziet hier uw einde indien gij in uw onge loof volhardt en u tegen des Heeren roepstem blijft verzetten. Keert u toch niet van God af, opdat Hij zich niet van u afkeere en gij hongerend voor eeuwig omkomt. Hoort nog voor het te laat is en laat u toch leiden door Gods Geest. Laat Israël u tot een waar schuwend voorbeeld zijn. 't Is nog niet te laat voor een ieder, die ootmoedig voor den Heere nederknielt en Zijn aangezicht in gebed en smeeking zoekt. Maar stelt 't niet uit den Heere te zoeken, want de tijd is kort en Gods lankmoedigheid heeft een eide. Gij, die hongert naar Christus, wien al de schatten der aarde niet bevredi gen kunnen, die heilbegeerig Gods Woord hoort en bidt dat de H. G. u onderrichte en leide, gij zoekt niet te vergeefs. De Heere laat Zich vinden van allen die Hem zoeken en Hij hoort hun geroep. Hij is niet doof voor hun zuchten, Hij ziet hun tranen. Rijk in barmhartigheid verhoort hij het gebed van allen, die Hem in der waarheid aanroepen. De Heere laat u, die hongert naar de gerechtigheid, niet verhonge ren. Indien iemand dorst, die kome tot Hem en drinke. Hij zal u Zijn ge nade niet onthouden, Zijn hulp niet onttrekken. In Christus doet Hij als een verzoend God en Vader Zijn aan gezicht over u lichten. En ook in uw sterven zullen de vertroostingen van Zijn Woord uw ziel verkwikken. Vs Niet aan het juiste adres. LEEKEPRAATJES. Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. V/lj herinneren er onze lezers aan dat in den nacht van Zaterdag op Zondag de Zomertijd eindigt. Men zette de klok Zaterdagavond dus ÉÉN UUR ACHTERUIT 1 AMOS 8 I 11, 12. «Ziet, de dagen komen, spreekt de Heere Heere, dat Ik een honger in het land zal zenden; niet een honger naar brood, noch dorst naar water, maar om te hooren de woorden des Heeren. En zij zullen zwerven van zee tot zee, en van het noorden tct het oosten; zij zullen omloopen om het Woord des Heeren te zoeken, maar zullen het niet vindén. 111. Onze vrijzinnige perszuster »Onze Eilandew is boos en geeft op de volgende wijze lucht aan haar boosheid: Ongeregeld goed. Van deze plaats wenschen wij even het bestuur van den Flakkeeschen Onderwijzers: bond op een kleinigheid opmerkzaam te ma» ken, die niet precies in den haak is. Deze bond stuurt ons voor zijn vergade» ring een convocatie om verslag uit te brengen van het verhandelde. Tot zoover is alles in orde. Want ook de Maas kreeg dit. Maar het schijnt dat de Christelijke hee» ren van dat Bestuur er geen been in zagen om van te voren aan de Maas een uittrek» sel te geven van wat gesproken zou worden. Het mag erg vriendelijk van hen zijn, erg broederlijk en erg Christelijk tevens om een andere krant te bedotten, maar het kenmerkt ook dat de Christelijke bestuursleden weinig gentlemanlike manieren bezitten. Gelijke monniken, gelijke kappen. Als hun manieren zóó zijn, hoe moet het dan wel op hun scholen toegaan I Christelijk of neutraal, zulke dingen komen niet te pas. Wij bedotten hen óók niet. J. B. Wat is het geval geweest De vorige week Vrijdag heeft het onder» wijzersgezeïschap »Goeree en Overflakkee« te Middelharnis een openbare vergadering ge» houden, waar Dr. Los een rede uitsprak, ge» titeld «ITaarom gehoorzamen onze kinderen aan hunne onderwijzers Gelijk onze lezers weten gaf ons blad van deze schoone rede reeds dienzelfden middag een verslag en was onze expeditie in staat een paar uur nadat deze rede was uitgesproken, een honderdtal exemplaren van ons blad in genoemde vergadering, die nog lang niet was afgeloopen, den aanwezigerr aan te bieden. Men was ter vergadering met dit actief op» treden van ons blad zóó blij verrast, dat, toen de voorzitter. Inspecteur van Ooy, ons blad hiervoor hulde bracht (waarvoor wij zijn WelEd. Gestr. zeer erkentelijk zijn) er in ae zaal een luid applaus opging. Wij kunnen heel goed begrijpen, dat de reporter van Onze Eilanden, die van deze rede van Dr. Los nog niet anders had dan een paar aanteekeningen op een stukje papier, nu niet bepaald in een vroolijke gemoedsstemming verkeerde, toen hij het verslag in de Maas op zijn perstafel kreeg. Maar aan wien de schuld ■»Het schijnt, dat de Christelijke heeren van dat bestuur er geen been in zagen om van te voren aan de Maas een uittreksel te geven, zegt onze collega gemelijk. En op dezen schijn afgaande, doet hij dan op enkele heeren onderwijzers een uitval, zóó ruw, als men misschien bij wat ongelukkig spel op het voetbalveld wel eens doet onder wilde kornuiten, maar die toch in geen geval in een beschaafd hlad toelaatbaar moest zijn. Maar bovendien, op den schijn afgaan is hoogst gevaarlijk, in het openbaar onveranti woordelijk, en wanneer het tegen personen gaat in ieder geval zeer afkeurenswaardig. Eer is teer Gissen doet missen. Zooals het ook hier inderdaad het geval is. Wij haasten ons dan ook de heeren, op wie deze ruwe uitval van Onze Eilanden gemunt was, ten volle te rehabiliteeren. Immers zij zijn aan het actief optreden van ons blad in deze zaak zoo onschuldig als Onze Eilanden zelve Het is onjuist, dat wij van deze heeren een verslag van de rede gehad hebben. Niets is minder waar. Ons blad is gelukkig nog wel zóó wakker, dat het zélf kan zorgen, dat het zijn lezers niet aan actueel nieuws ontbreekt De uitval van «Onze Eilanden« is zeeron» gemotiveerd en wanneer zij reden heeft om boos te zijn in deze, late zij dan zichzélf tot object voor een uitval kiezen, dat zou inder» daad beter op zijn plaats zijn, doch wreke dit niet op onschuldigen «Hoe komt het eigenlijk dat jullie, die al» tijd zoo dwepen met Groen, voor het samen» gaan met Rome zijn, daar Groen hiervan toch niets moest hebben». Met deze vraag trad Piet deze week m'D kamer binnen, blijkbaar nog vol van 't geen we de vorige week besproken hadden. «Hoe kom jij daar aan, dat Groen tegen een samengaan met Rome was op politiek ge» bied vroeg ik. »Wel dat is nogal eenvoudigVan Groen was toch de spreuk«in ons isolement ligt onze kracht »En denk jij dat Groen hiermee bedoelde dat wij ons moesten afzonderen van Rome op politiek gebied «Ja, wat anders zei Piet triumphantelijk, blij dat hij nu es een scherp wapen in han» den had. «Maar dan denk je mis«. zei ik. «Wat, wou je zeggen «Ho es even«, zei ik «kalm aan watLaat ik je es wat voorlezen over de politiek van Groen die den feilen kamp te strijden had tegen het machtige liberalisme dier dagen. Wat ik voor zal lezen is uit het boek van Dr. Vos over Groen van Prinsterer en zijn tijd, waarin Dr. Vos belangrijke aanhalingen doet uit Groen's Grondwetsherziening en eensgezind heid<^. Dr. de Vos zegt het volgende «De gebeurtenissen van 1848 hadden de in Ongeloof en Revolutie ontwik» kelde zienswijze bevestigd Het Liberalisme, zelfs in zijn meest uiteenloopende takken, had veel van zijn credict verloren. Het was onbetwistbaar dat, naarmate de Revolutie» leer week, zijne zienswijze veld won. Hij (Groen) achtte echter, zou hetliberalisme o ver» wonnen en een mogelijk Radicalisme gestuit worden, de vorming Van een partij op bree» den grondslag noodzakelijk. Onmiddellijke vereeniging. van allen op deugdelijken grond» slag het meest begeerlijke was onbe» reikbaar. Maar evenzeer wenscbelijk als mogelijk was «eene vereeniging der welgezinde n«, «uitgaande van .vrije werking, een ieder op zijn standpunt, een ieder naar zijn geloof en inzigt, ten be» hoeve van Godsvrucht, zedelijkheid, ver» kregen regten, nationale "zelfstandigheid, in één woord, van al datgene waarvan de hooge waarde tegenover de gedrochtelijke waanwijsheid van den huidigen dag, door zeer vele ve;rstandigen en braven in Neder» land nog erkend wordt(Groen v. Prin» sterer, Grondwetsherziening en Eensgezind» heid, blz. 61). Van die partij nu, die instemde met zijne godsdienstige en politieke zienswijze, wilde hij de aanvoerder zijn, terwijl hij, behou» dens zijn eigenaardig standpunt, in oprecht» heid de hand wilde reiken «aan den Room» sche en aan den Israëliet, aan dengene die, conservatief, liberaal of zelfs radicaal is, of meent te zijn« wanneer hij namelijk reden had om te vertrouwen, wanneer hij «althans geen grond had om in twijfel te trekken, dat zij aan hetgeen, naar het getuigenis der consciëntie, goed en waar is, zich wenschen dienstbaar te stellen dat het hun te doen is om het welzijn van het vaderlanddat zij, een iegelijk in zijn geloof en naar zijn inzigt, bereid om deel te nemen aan den krijg, waarin het heilig erfgoed der mensch» heid, door de leugenprofeten van den hui» digen dag, met leerstellingen, voorzeker niet aan bovenaardsche wijsheid ontleent, in arren moede bedreigd wordt.« «Wat zeg je hiervan?» vroeg ik. Piet zweeg. «En weet je wat Groeit in 1875 in de Ne» derlandsche gedachten schreef over zijn spreuk «Zn ons isolement ligt onze kracht Luister «Aan onze uitnemende vrienden dr. Kuy» per en mr. De Savornin Lohman wordt overleg met de Roomsch»Catholyken bij de stembus door weinigen, het is zoo, doch wie oordeel wij niet gering schatten, euvel geduid.« Als verloochening der zinspreuk«In ons isolement ligt onze kracht.« Hiertegen moet ik opkomen. P e r i c u» 1 u m in mora. «In ons isolement ligt onze kracht. Of wilt ge liever een Hollandsch woord, in onze zelfstandigheid, in onze beginselvastheid ligt onze kracht. Dit was steeds het devies onzer vlag. Zelfstandigheid die, het heterogene afstootend, al wat homogeen is aan» trektdie, zelf onwrikbaar, ter aansluiting bereidvaardig de hand reikt. Van 1829 tot nu toe was ik steeds zoo ik meen, aan het zinrijk adagium getrouw. «Hieruit' blijkt dus wel dat het volgens Groen mogelijk is en niet in strijd met ons beginsel, de Revolutie te bekampen gemeen» schappelijk met andersdenkenden, zelfs wel met Rome 'k Keek Piet vragend aan. Hij schoof z'n pèt wat naar rechts en zei «Hm hm». Blijkbaar had hij geen puf meer om het gesprek voort te zetten. je vriend PLAAT DORP Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente HELLEVOETSLU1S op Maandag 29 September des nam. 8 ure. Afwezig dhr. P. Goedbloed. De Voorzitter de Edelachtbare Heer P. de Geus opent de vergadering. 1. De notulen der vorige vergadering wor» den goedgekeurd. 2. Ingekomen Stukken. Proces»verbaal der Kasopname bij den Ge» meenteraad op 25 September 1924, in kas f 5473,82. In Deposito bij de Nationale Bank f 50837,97. Mededeeling van de Voorzitter van het Centraal Stembureau dat in de vac. Kraan (s.d.) benoemd is verklaard tot lid der Gemeen» teraad dhr. C. Kraak, thans te Canada, in de vac. Koot, dhr. Dr. J. H. Wesselink (V.B.) Mededeeling van ahr. P. Goedbloed dat hij verhinderd is ter vergadering aanwezig te zijn wegens ernstige ziekte van zijn familie. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde is nu 3. Het benoemen van een lid in de Commissie tot Wering van School» verzuim vac. Mej. P. Cordia. Op de voordracht staat, 1 Mej. J v. d. Does, 2 dhr. E. Goos. Mej. J. v. d. Does wordt met algemeene stemmen gekozen. 4. Verzoek van dhr. P. J. v. Ravensteijn om één der schoollokalen te mogen gebruiken voor het geven van één cursus in boekhouden. B. en W. stellen voor f 2 per avond daar» voor te rekenen. Dhr. HAAS is er tegen en> wil gaarne de oorzaak weten, waarom de prijs op f 2 gesteld is, de zang vereeniging »Zanglust« betaald f 1,50 per avond. Spr. vindt het eerste nuttiger dan het laatste. Dhr. DE GANS vindt die heffing van f 0,50 meer erg kleingeestig en sluit zich geheel aan bij dhr. Haas. De VOORZITTER wijst er op dat deze cur» sus van dhr. J. v. Ravensteijn meer eigen belang is, wat financieel aangaataan algemeen be» lang. Verleden jaar bestond de cursus uit 4 leerlingen, deze kon gemakkelijk bij dhr. v. R. aan huis gehouden worden. De heeren Haas en de Gans handhaven hun meening en stellen de Raad voor het huurgeld te bepalen op f 1,50 per avond. Het voorstel wordt nu in stemming ge» bracht en verworpen mét 6 st. tegen, daarmede is het voorstel van B. en V*. aangenomen. 5. Voorstel van B. en W. inzake de be» zoldiging van den aan te stellen schoonhou» der van het Noodslachtingsgebouw. De VOORZ. zegt dat het salaris is bepaald op f 100. Dhr. L. TROOST is daar tegen, omdat B. en W. zijn advies van eenige maanden niet hebben opgevolgd. Spr.'s voorstel om daar» voor een Gemeentewerkman aan te stellen is eenvoudig in den wind geslagen. Spr. vindt dat B. en W. in dit geval niet verantwoord zijn jegens de belastingbetalers. De VOORZ. wijst er op dat deze bezoldi» ging niet ten laste komt van de gemeentekas. Het salaris wordt betaald door de gemeenten Nieuwenhoorn, Nieuw Helvoet en Hellevoet» sluis. Dhr. L. TROOST vindt d.t toch geen ar» gument om daarvoor een persoon aan te stellen. Spr. acht het wenschelijk om in overleg met de Directeur van de Waterleiding, de ge» meentewerkman Meijer daarvoor aan te stellen, dan bespaart men toch weer f 100. De VOORZ. stelt ten slotte voor de op» roeping toch te plaatsen en onderwijl bespre» kingen te houden inzake de gemeentewerk» man Meijer, alsdan kan men nog een keuze uit de sollicitanten doen. Dit wordt met alg. stemmen aangenomen. 6. Voorstellen van B. en W. met betrekking tot het Waterleidingbedrijf. a. Wijziging van het met de Maatschappij «Voornis Duin» gesloten contract betreffende huur van duingrond. b. Waterlevering aan de gemeente Nieuwen» hoorn. c. Invoering van het algeheele meterstelsel en het daarmee in verband staand adres van enkele bewoners van de Rijkswohingen in de Opzoomerlaan. Over punt c. is langdurig gedis» cuseerd. Dhr. DE GANS is van meening dat nu het verbruik in M3 voor de bewoners is vast» gesteld, en het gebruik daarboven 40 c. per M3 kostde minder gesitueerden daarvan de dupe zijn. Dhr. TROOST heeft het dhr de Gans eeni» ge malen uitgelegen dat dit niet drukt op de mindere man, doch dat deze bij de invoering van het nieuwe tarief er voordeel van hebben. Na langen tijd over deze zaak gediscuseerd te hebben, kwam men eindelijk tot stemming en werden de punten a. b en c. in stemming gebracht. De uitslag was als volgt, a. met alg. stemmen aangenomen, b met alg. stemmen aangenomen en c. aangenomen met 1 tegen, dhr. de Gans Inzake de contractswijziging daarvoor zal jurydische inlichtingen gevraagd worden. 7. Aanbieding Gemeenterekening dienst 1923 en daarbij behoorende rekeningen van het Algemeen Armbestuur. Gesticht van Lief» dadigheid en Waterleidingbedrijf. De raad gaat nu tot stemming over en ver» deeld zich in twee secties in de le sectie zit» ten de H.H. de Gans, Kros, C. Kraak, J. Blind. In de 2e sectie zitten de H.H. Haas, Troost, Goedbloed, Sintmaartensdijk. 8. Voorstel van B. en W. om een crediet toe te staan f 750.— voor de vernieuwing van vloeren in de M. U. L. O. School. De VOORZITTER wijst er op dat dit nood» zakelijk gebeuren moest in de vancantie bij het verbouwen der school heeft men daarvan niets ontdekt. Het voorstel B en W. wordt zonder hoof» delijke stemming aangenomen. Hiermede was de agenda afgehandeld en kwamen wij tot het afscheid van dhr. L. Troost, die naar 's Gravenhage vertrekt. De VOORZITTER dankt dhr. Troost voor hetgeen hij in het belang der gemeente gedaan heeft, en wenscht hem een prettige werkkring toe en spreekt den wensch uit dat dhr. Troost nog lang zal meewerken (ook in Gravenhage) tot bloei der gemeente. Door dhr. DE GANS wordt dhr. Troost dank gebracht voor hetgeen hij als lid van het Armbestuur gedaan heeft. Met enkele woorden dankt dhr. TROOST voor de waardeerende woorden tot hem gespro» ken. Daar er niets meer was voor de Rondvraag wordt de vergadering om kwart voor tienen gesloten. SOMMELSDIJK. Alhier besteed men voor 1 H.L. aardappelen f 4,50, voor 1 H.L. uien f 2,75 en voor 1 H.L. paardepeen f 0,70. De heer P. Kieviet Dz. heeft zijne benoe» ming tot zetter voor 's Rijks directe belastingen aangenomen. De landbouwersknecht P. L. had bij het verrichten zijner werkzaamheden het ongeluk met zijn voét in een ploegschaar te trappen. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. De landbouwersknecht J. M. had het ongeluk te vallen en zich zoodanig te bezee» ren dat hij zich onder geneeskundige hulp moest stellen. Deze constateerde polsbreuk. De landbouwer J. V. uit Middelharnis had het ongeluk, terwijl hij een span paarden vasthield, den boom tegen zijn lichaam te krijgen. Hij bezeerde zich zoo ernstig, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Aan den dienstplichtige A. Hartensveld, van de lichting 1924, is voorgoed vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens broeder» dienst. Bij de gehouden verkooping van een huis en tuin van wijlen de heer C. J. Mos» terdijk alhier op 2 October j.l. werden deze resp. ingezet door den heer M. van Driel te Sommelsdijk voor f 5130 en door den heer J. Geelhoed te Middelharnis voor f 510. MIDDELHARNIS. Door B. en W. is aan den heer J. Koert vergunning verleend tot het plaatsen van een ruwoliemotor, voor een proeftijd van een jaar. Bij B. en W. is een verzoek ingekomen van den heer C Huismans uit Ooltgensplaat, voor den verkoop van sterken drank in het klein, in het perceel aan den Langeweg, ge» merkt B 265. Door de muziek vereeniging «Sempre Cresendo«, wordt Vrijdagavond 7,30 uur een muziekuitvoering gegeven op het burgemeester Boumanplein. DEN BOMMEL. Aan J. Boelhouwers is gegund de levering van 120 H.L. Belgische anthraciet. Onze dorpgenoot P. Bom is aangesteld tot volontair ter secretarie der gemeente Ooit» gensplaat. Op Dinsdag 7 October a.s. zal des voor» middags 10 uur in de O. L. School no. 2 in de Zuidzijde en des namiddags 2 uur in de O. L. School no. 1 in het dorp gelegenheid bestaan tot kostelooze in» en herinenting. De Regenmeter gaf over de maand Sept. 1924 een neerslag van 93,4 m.M. tegen 77.8 m.M. over dezelfde maand van het vorige jaar OOLTGENSPLAAT. Door den gemeen» teveldwachter Jordaan alhier en den gemeen» teveldwachter Geluk van den Bommel is bij een inwoner in deze gemeente een geladen revolver in beslag genomen die de houder zonder toestemming van den Burgemeester dezer gemeente in zijn bezit had. Het zoontje van den landbouwer C. van der Capelle viel van den wagen en werd door de wielen rondgesleurd en tegen den grond geworpen. Per auto vervoerd werd later in den avond de wonden behandeld en het beentje gezet door Dr. Entz en Dr. Knöps van Som» melsdijk. OUDE TONGE. Belanghebbenden wor» den attent gemaakt dat 15 October een schouw zal worden gehouden over de polders loozen» de door het Oude land. Van P. v. L. stierf een koe het dier is in de slachtplaats alhier uitverkocht. Voor de aardappelen besteedt men van f 4.25 tot f 4.50 en voor de ajuin f 2.50 tot f3. NIEUWE TONGE. De Heer Abr. van Alphen W.Az. heeft zijn bouwland onderhands verkocht aan dhr. S. de Geus, alhier. Van dhr. L. N., alhier, werd deze dagen een varken gewogen, die het kolosale gewicht woog van 680 pond. Men besloot het dier nog door te mesten. Op Zaterdag 11 October a.s. des n.m. 2 uur zal ten huize van Dr. Van Gelder, alhier de gelegepheid worden opengesteld, tot kos» telooze in» en herinenting. Naar men ons mededeelt, zullen door den timmerman Mosselman, alhier, eenige woningen worden gebouwd in de Westerstraat. Naar men ons mededeelt heeft de Heer C. van den Berge, bakker alhier, de bakkers» zaak aangekocht van zijn moeder de Wed. C. v. d. Berge te Oude Tonge. De laatste week zijn in de Brandweer lijst dezer gemeente verschillende mutatiës aangebracht. Zij die nog niet in het bezit zijn van een insigne, zijn verplicht daarvan ter gemeente»Secretarie kennis te geven. (Zie voor nadere toelichting aanplakbord.) Van J. V. alhier moest een paard uit nood worden afgemaakt. Voor de uien besteed men hier den prijs van f 3 de 60 K.G. A.s. Woensdag zullen de onroerende goederen van Erven wijlen den Heer P. van Alphen Cz. alhier, publiek worden verkocht DIRKSLAND. Op Woensdag 8 October des n.m. 4 uur zal in de Openbare Bewaar» school gelegenheid worden gegeven tot koste» looze in» en herinenting. —Gedurende de maand September j.l. wer» den alhier ingevolge de Vleeschkeuringswet ter slachting aangegeven 61 varkens en 14 koeien, uit nood werden geslacht I koe, en 4 varkens. De gemeentebegrooting voor het dienst» jaar 1925 ligt tot den dag behandeling in den Raad voor een ieder ter Secretarie ter inzage. Op den weg van hier naar Melissant is een zakportefeuille met inhoud gevonden, in» lichtingen ter secretarie. Thans is men hier begonnen om het bie» tenladen machinaal te doen geschieden. Ter verkrijging van het bewijs kanvoor» geoefendheid zullen de vrijwilligers van den landstorm van hier, in het tijdvak 6 tot en met 9 October a.s. te Sommelsdijk examen moeten doen. MELISSANT. Zaterdagavond a s. zal door de Muziekvereeniging «Tot Nut en Genoegen» bij gunstig weer een concert in de tent wor» den gegeven. Woensdagmorgen botsten twee wielrijders met zoo'n kracht tegen elkander, dat een der rijwielen bijna geheel stuk was. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. HERRINGEN. Ook aan den Heer Jn. Drooger is door B. en W. dezer gemeente vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis in de nieuwe wijk aan den Peuter» dijk. Reeds in het begin dezer week werd van hier eene lading groot 500 H.L. aardappelen verscheept a f 4 de H.L. Door het Polderbestuur van Oud=Her» kingen is gepubliceerd de gewijzigde keur. Voor landbouwers zeer belangrijk met het oog op het berijden der wegen voor zoover betreft het zetten van spoor. Bij den Heer D. Kievit, alhier is eene pompoen geoogst welke het kolossale gewicht had van 64 pond. De milicie=onderofficier R. Witvliet die» nenden bij de Afd. Roode Kruis te Brede is deze week met groot verlof huiswaarts ge» keerd. Volgens de begrooting over 1925 van den Keuringsdienst van Waren te Dordrecht bedraagt het aandeel dezer gemeente in de kosten f 114.72. Door onze gemeente zal over het jaar 1925 aan de Gezondheids»Com missie f 21,67 moeten worden bijgedragen. 4 Alhier zal een collecte langs de huizen worden gehouden ten bate van het Neder» landsche Roode Kruis. Onder de kippen te dezer plaatse is weer een ziekte uitgebroken. Vele dieren sterven ervan. De ziekte is nog onbekend. 4 Alhier zijn voorgedragen ter benoeming van Zetters de Heeren J. M. van Eek en C. van der Velde, en de Heeren W. Kievit en M. de Geus.

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 3