Gemeenteraad* V erkoopingen Marktberichten. Canadeesche Brieven. v. dankte God. En van die ure begon hij te beteren, en hij nam de zaak van het oiitzet weer bij de hand, die door zijne ziekte zeer slappelijk was bevorderd.» Terecht zegt een geschiedschrijver hiervan «Wie erkent Vader Willem niet in den zieke, die zijn dienaars wegzendt uit vrees van ze met zijn ziekte te besmetten die hoe ongesteld, geen gehoor weigert aan wie hem zoeken die herleeft op de tijding, dat de goede zaak nog niet verloren is, en die zich van het ziekbed opricht om te zorgen en te zwoegen voor «dat arme volk.« Nederland en Oranje, samen in de diepte. Maar daarbij bad hun ziel»de profundus clamavi ad te Domine »Uit de diepte roep ik tot U o Heer Wie den grondtoon van ons volkskarakter wil leeren kennen, moet naar dezen tijd der diepte terug. In dezen tijd toch was het, dat ons volkskarakter zijn stempel ontving. Het beleg en ontzet van Leiden kunnen er ons iets van doen zien. Wie waren het, die in de bange stonde vrijwillig alles offerden voor land en volk. Janus Dousa, die ons zijn herinneringen van het beleg van Leiden heeft nagelaten, schrijft: »Het ging me aan het hart te zien, dat de burgerij meer over had voor de goede zaak dan haar regenten.« En onder die burgerij, zegt hij verder, moest men niet wezen bij de groote neringen, de rijke wevers, maar bij de menigte. De hoofdlieden der gilden hadden geadviseerd zich met den vijand te verdragen «eer het te laat was.« Dat wilde in hun mond zeggen hoe eer hoe liever. »Toen in 1572 Leiden voor den Prins had gekozen, hadden heeren Regenten dit met leede oogen aangezien. Maar de burgerij had ook een stem in het kapittel. Doch de kopman, die met zijn bende Geuzen den stoot aan deze beweging had gegeven kon geen goed doen in de oogen van de mannen van 't kussen en de regenten rustten niet vóór ze hem de stad hadden uitgewerkt Met zulk soort vrienden heeft Oranje moeten samenwerken Neen de ruggegraat, de kern van ons volk, zooals het in dien tijd der diepte geboren is, zoeke men niet bij de aanzienlijke en de voor* namen en de grooten. En we moeten hier wat voorzichtig zijn met onze officieele waar» heden uit onze verhalen van de vaderlandsche geschiedenis. Een sterk staaltje hoe zulke «officieele waar» heden« soms ontstaan, blijkt wel uit het vol» gende Onmiddellijk na 't ontzet van Leiden gaf zekere Johan Fruytiers een Corte Beschrijf vinghe van 't gebeurde. Van deze Corte Be» schrijvinghe kwam in het jaar 1577, nog geen drie jaar later een tweede druk uit, welke nogal sterk gewijzigd was. En de aangebrachte veranderingen verraden een bepaalde strek» king Namelijk om de regeering der stad, wier houding niet onberispelijk was geweest, en die bovendien door de regeeringsverandering terstond na het ontzet van hooger hand een onmiskenbaar blijk van wantrouwen had ont» vangen, zooveel mogelijk te verschoonen en in haar eer te herstellen Uit verschillende dingen blijkt duidelijk dat Fruyteers zijn nieuwtjes in zijn tweeden druk rechtstreeks van het »stadhuis« had en uit dezen tweeden druk zijn de «vaste lezingen« ontstaan, de z.g.n. officieele waarheden met welke waarheden men intusschen nogal voor» zichtig moet zijnl Neen de kern van ons volk was te vinden in de «kleine luyden® en die kern streed om «der religie wille«, die strijd was haar een strijd des geloofs. Ook daar wilden de deftige heeren op de kussens veelszins niet aan. Dat bewees in Leiden de geschiedenis met den Calvinistischen «predicant Dominus Adriaen Jansen den Taling. Zooals men weet werd ei; tijdens het beleg van Leiden noodmunt gemaakt. Hierop kon men lezen libertatis ergo, om der vrijheids» wille. Nu waren er niet weinigen, die vroegen wat de heeren met deze woorden bedoelden. Zij hadden gaarne een nadere omschrijving gehad en hadden het liever aldus beschreven gezien haec religionis ergo, «dat is om der religie wille. Van dezen was de woordvoerder genoemde domine Taling. Deze domine Taling zeide het in den Leidschen Sint»Pieter dan ook maar ronduit van den kansel, dat men niet behoorde te vergeten «dat niet alleen om de uyterlijcke libertyt en vrijheidt des Vadeilants, maar veel meer om de Religie en de geestelycke vrijheidt der concientiën deze landen in beroerte ende veranderinge waren, dat, zoo men niet voorder ende alleenlijck op de vleeschelijke vrijheidt wilde zien, zulcx beter den verckenen (die als se een goede soene (voedseltrog) hebben, wel tevreden zijn, niet verder denckende) zoude passen dan de Christenen«. De stadssecretaris die naast burgemeester van der Werft' in »'t Heerengestoelte« zat was door deze woorden zoo ontsticht, dat hij zijn pistool uit den gordel trok en onmiddellijk v. d. Werft' op z'n geweten af vroeg«ZaZ ik hem er aflichten hiermede doelende op Ds. Taling. Op initiatief van dezen zelfden opvliegen» den stadssecretaris werd Ds. Taling voor zijn «onbetamelijke onderscheiding van de vrijheid in twee soorten« voor het College van den Gerechte ter verantwoording geroepen, waarbij de heeren van 't stadhuis, de veertigen, de stadssecretaris schoon gelijk gavenJanus Dousa wist onder hen «nauwelijks zeven wel» gezinden aan te wijzen Neen, men zoeke de kern, de pit van ons volk in die geboorte»stond niet bij de grooten en de aanzienlijken zij die met Willem van Oranje de diepte ingingen, haec religionis ergo, «om der religie wille« waren de kleine luyden. Zij waren de gangmakers Die kern is het geweest, die óók in Leiden voor de goede zaak stand hield, die óók toen de dood in honger en pest haar aangreep een Oranje nog smeeken kon wilt over sulcks van ons geen ander gevoelen en de impressie nemen, dan dat wij den laatsten druppel van ons bloets voor soe God/icken ende eerlicken saecke, als wij bij de handt genomen hebben, sullen opsetten ende wagen, totten uyterste toe daartoe den Almachtigen God ons courage ge= lieve te verdoubleren« Met luyden die zulk een taal des geloofs spraken kon Oranje wat beginnen. Deze lieden waren het die ons volk gestem» peld hebben tot wat het in het diepst zijns wezens is. "Wilt ge een volk leeren kennen, sla het gade wanneer het in de diepte is I 9 En de geschiedenis heeft zich herhaald. Wanneer de nood niet zoo erg drong, kon men Oranje wel missen en moesten de kleine luyden zich maar liever stil houden. Dan was het de tijd, voor de staatsgezin» den en de deftige heeren Regenten. Dan wist een De Wit de «acte van seclu» sic» te bewerken, waarbij de staten van Hol» land zich verbonden om den Prins van Oranje of een zijner nakomelingen nimmer tot stad» houder of zelfs tot kapitein Generaal der Unie te verkiezen. Dan was het de tijd, dat de knappe reken» meester De Wit ons volk voorrekende hoe» veel zilver»guldens dat Oranjehuis ons land toch wel gekost had. Waarbij hij echter ver» gat te rekenen wat ons land Oranje gekost had, toen een Prins Willem zijn geld en zijn goed en tenslotte ook zijn hartebloed offerde voor de zaak van ons volk, en toen een Lo» dewijk en zijn broeder Hendrik bij een po» ging om de stad Leiden te ontzetten, bij Mook gedood werden Zie, in een tijd waarin er goud rolde ener te rekenen viel, moest men maar niet luiste» ren naar den grondtoon van ons volkskarak» ter, moest men maar niet trachten den mys» tieken band tusschen God, Nederland en Oran» je aan te wijzen. De wet des geestelijken levens geldt ook voor ons volk: Ex profundus «uit dediepte Dan was er weer noodig een rampjaar 1672, wanneer de hooge heeren radeloos zijn en het volk reddeloos schijnt. Dan spreken en dóén de kleine luyden het weer en begint van Vere de beweging om Oranje en dan is Oranje weer bereid 9 9 i In de diepte beluister ge den Calvinistischen grondtoon van ons volkskarakter en dan is Nederland en Oranje één. Leiden's beleg spreekt er van. Nederland en Oranje samen in de diepte, maar daarbij is het«de profundus clamavi ad te Domine Daarmede werd ons volkskarakter gestem» peld. Een roepen tot God de kern van ons volk had het geleerd. Een roepen tot God, het was in een tijd van het «de profundus»' ook de kracht van een Oranje, die zeggen kon al eer wij ooit deze zaak en de bescherming der Chris» tenen en andere verdrukten in deze landen aangevangen hebben, hebben wij met den op» persten Potentaat aller potentaten zulk een vast verbond gemaakt, dat wij geheel verze» kerd zijn, dat wij en al degenen, die daarop vastelijk vertrouwen, door Zijn geweldige en machtige Hand ten laatste nog ontzet zullen worden, spijt alle Zijne en onze vijanden. In dit roepen tot God, de profundus von» den Nederland en Oranje elkander. En zij zijn niet beschaamd geworden Leiden's ontzet spreekt er ons van v. S. (door Mevr. D. Veenstra—Heidstra, van het Bemiddelingsbureau voor Transatlantische Emigratie, Laan van N.O. Indië 196, Den Haag.) Winnipeg, 13 Augustus 1924. Royal Alexandra Hotel. Lieve Allemaal, De laatste nacht in Cumberland was ik ziek. Ik denk, dat ik iets gegeten had wat niet goed was, want verscheiden hotelgasten waren ziek geworden. Ik voélde me doodziek en lei te kreunen van de maagpijn. Toch ben ik 's morgens op reis gegaan, en was steenkoud. Na een goed uur in den trein werd ik zoo heet als vuur en lag zoo te hijgen, dat de conducteur naar me toe kwam en me medicijn bracht. Dat heeft hij nog een paar maal ge» daan. De menschen in den trein waren heel lief, en brachten me naar de dining»car, waar ik heete melk kreeg en een warm kop koffie, en toen maar weer liggen, 's Avonds tegen acht uur knapte ik op. Ik ben toen naar dit hotel gegaan't is prachtvol, maar veel te duur. Morgen ga ik naar de Y. W. C. A., die hier ook een heel groot gebouw hebben en zeer goed ingericht. De Premier, Mr. Broeken, was afwezig tot Vrijdag. Ik ben toen naar Prof. Lee gegaan, de president van de Landbouw Hoogeschool van de provincie Manitoba, die hier drie kwar» tier per tram vandaan ligt. 't Is een complex van gebouwen, zoo grootsch en prachtvol als men haast niet kan gelooven. Ik heb daar geluncht en alles bekeken. De lessen worden 's winters gegeven, en het College zorgt dan in 't voorjaar voor goede plaatsen op farms. Ze willen er ook van ons jongelui nemen, maar de kosten zijn voor de meeste Hollanders te duur. Ik vind Winnipeg een leelijke stad Vooral als men zich ziek voelt, is 't naar in den vreemde. Ik kon er tegen opzien om verder naar 't Westen te gaan en de klachten van de menschen aan te hooren. Want tegen» vallen moet het wel haast, dunkt me. Vele huizen zijn leelijk, schunnig en verveloos, en 't ziet er vaak zeer armoedig uit Bij T. hoop ik een paar dagen uit te rustenik "word moe, en dat doet aan iemand's stemming ook geen goed. Daarna ging ik naar de Clerk. Deze meneer ontving mij staande, en bood mij geen stoel aan Ik ben moe allerlei lui willen mij spreken, en dan zoo'n behandeling er tus» schendoorIk zal blij zijn, als ik in den Haag terug ben. Een landgenoot om trotsch op te zijn 1 (Directie B. T. E.) Silverton, 21 Augustus 1924. Maandagavond hier aangekomen. Dinsdag naar v. G., en met hem gepraat. Ik merkte wel, dat hij heimwee had, en heb hem eens uit laten huilen we hebben hem weer bij een boer geplaatst gekregen, maar of 't gaan zal Hij hoopt nog steeds op geld van hüis, om terug te kunnen gaan. T. had ik gisterasond aan de telefoon, en die maakt 't bestZondag komen allen hier op de thee. Gister K's. en N. bezocht. Gaat uitstekend. Onze jongens maken het over 't algemeen goed. K. is brutaal en v. d. B. ook, maar verder gaat het best. Wij moeten aanstonds weg, als de man met de auto komt en dus breek ik dan plotseling af. Als ik thuis ben zal ik wel van alles vertellen, hoe 't hier is. Het weer is hier vrij slechtlos en, regen» achtig. De oogst in Manitoba staat goed, in Alberta slechter dan ooit Silverton, 23 Augustus 1924. Gisteren zijn we er weer op uit geweest, en eergister den heelen dag. Vanmiddag gaan we naar Russell en morgen (Zondag) komen verscheidene jongens hier. We waren bij de broeders K. die het best maken, en 't uitste» kend naar hun zin hebben. De gebr. v. A. waren op een pracht»farm, maar worden slecht behandeld. "Wij hebben een anderen farmer voor hen gevonden, aardige menschen, waar ze ook samen kunnen zijn. Vanavond gaan er heen aardige, billijke jongens. We hebben gegeten bij den farmer van T. en V.prachtige farm en bovensbeste behan» delingjongens natuurlijk zeer in hun schik. K, maakt 't ook goed, maar tobt over z'n ge» zin. Jongens N. uitstekend; B. en B. dito, de W. ook, en zoo kan ik maar opnoemen. Van 't P. was eerst erg ontmoedigd, maar wil z'n 6 maanden uitdienen en dan terug. Van» daag naar den boer van R. en N., die bij el» kaar zijn. Eigenaardig is, en naar mijn meening niet prettig, dat die jongens daar in een apart hokje op 't erf leven. Alleen eten doen ze binnen. Ze zijn in dat huisje met vier man en vermaken zich 's»avonds wel, maar de an» dere jongens zijn allemaal bij de families bin» nen. Mijn schrift is slecht, maar ik schrijf op mijn schoot. Ik hoop de boot van 8 October te halen. Heel veel hart. groeten, ook van de T's en van Piet en veel liefs van M. Edmonton, 26 Augustus 1924. Alberta, Lieve Allemaal, Ik kreeg vandaag vader's telegram. Daarmede naar Davids, die niet meer op zijn kantoor was en toen naar zijn huis. Allerliefst ontvangen. Een aardige, vroolijke opgewekte man, zeer geschikt voor dit werk. Hij behan» delt de Katholieken. Hun organissatie is nog maar één jaar oud, en wat die al niet doen, daar sta je verstomt van. Zij bezitten mijlen en mijlen grond (Boschgrond) en hebben 's< winters hun eigen lumbercamps, zoodat nooit een man zonder werk of verdienste is. Ze hebben heele kolonies gesticht, houten huis» jes gebouwd voor gezinnen en die aan den gang geholpen. Ze hebben graag groote ge» zinnen. Morgen ga ik er met Mevr. D. op uit. Zij stuurt de auto. Hij weet voor 't plaat» sen van menschen altijd raad, en of ze al of niet met landbouw op de hoogte zijn doet er niet toe, als ze maar van 't rechte soort zijn. Geen mopperaars't Scheelt natuurlijk wel in loon, maar 20 dollar krijgen ze toch altijd wel. Hij zegt ook, dat als men de klach» ten van de menschen onderzoekt, zein9van de 10 gevallen ongegrond zijn. Er op uit geweest voor B.— die hier werkloos omhangt n.b. met zijn gezin 1 En ér is plaats genoeg, 'k heb de brieven van far» mers gezien, die van morgen inkwamen en om gehuwde menschen vroegen, 'k Zal nu Mevr. K. opbellen, dat ze zich maar moeten wenden tot Mr. Douglas. Hij had in 3 dagen 15 aanvragen voor gehuwde paren. Ik heb de lijst gezien. En dan loopen zulke lui hier rond en bedelen bij de Hollanders en raken in beklag 1 Er is werk voor allen, en voedsel voor allen, 't Mag eerst hard zijn, maar wie werken wil, kan zijn kost verdienen. Mijn meening over emigratie isde men» schen met ijzeren wil om te gaan farmen, ko» men er. Voor zwakkelingen is het niets. En dat is het bezwaar: er zijn te veel zwakkelingen om niet te zeggen, dat onze maatschappij in Holland er bijna geheel uit bestaat. We zijn'te- week geworden. Wij zijn niet meer het volk van den tijd van de Ruy'ter. Honger lijdt men hier nietwerk op farms en in lumbercamps is er altijd, maar sommige boeren geven hun volk 's»winters in het ge» heel geen loon. Soms van Nov. tot Maart. In de steden is geen werk te krijgen. Vele Hollanders gaan met het idééik vind wel wat, maar dat is niet zoo. De steden zijn vol met lui, die hun dollars verteren en eindelijk naar de farm teruggaan. Dat vind ik niet erg, en op een farm kan men een zeer goed leven hebben. Maar de meeste Hollanders houden er niet van. Slotwoord van de Directie van het Bemiddelingsbureau van Transatlantisch? Emegratie. De schrijfster van deze brieven wist niet, toen ze ze schreef, dat er gedeelten van ge» publiceerd zouden worden. Er is niets aan veranderd ze zijii niet bijgewerktWe zul» len Mevr. Veenstra, na haar terugkomst; vra» gen om nu nog een serie artikelen te schrij» ven over het leven op het farm, de Canadee» sche huishouding enz. We eindigen deze serie thans. Mevr. V. is goed en wel weer in 't Oosten van Canada terug en vertrekt bij wel» wezen 1 October uit Quebec. Ze is voor be» langhebbenden te spreken Laan van Nieuw Oost Indië 196, Den Haag na 1 November. Maar eerst heeft ze een paar weken rust ver» diend. VERGADERING van den Gemeente» raad van DIRKSLAND, op Dinsdag 30 Sept., des voorm. half elf uur. De voorzitter, burgemeester De Winter, opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd worden vastgesteld. Verschillende ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De VOORZITTER deelt mede dat wegens een fout bij de administratie der grondbe» lasting de opcenten voor het premitief kohier Over ait jaar niet 20 maar 10 zullen bedragen. De heer DE BONTE (S.D.A.P.) vraagt of het nu maar aangaat dat de gemeente door een fout van een ander schade moet lijden. Na eenige bespreking wordt met algem. stemmen besloten te trachten deze schade te ontgaan. Betreffende een verzoek van de woningbouw» vereeniging om bevestiging van een verkla» ring van den Minister in verband met het aansprakelijk stellen van eventueele tekorten, wordt met algem. st. besloten dit verzoek in te willigen. De heer BESTMAN (A.»R.) zegt dat men vreest dat de tekorten verhaald zouden wor» den op het bestuur der vereeniging. De VOORZITTER zegt dat dit alleen het geval zou zijn bij wanbeheer. De rekening van het algem. armbestuur 1953 is door de commissie nagezien en in orde bevonden. Er is een goed slot van f 2725.25. Enkelfe posten worden oninbaar verklaard. De gemeente»rekening 1923 wordt voorloo» pig vastgesteld in den gewonen dienst met ontv. f 110923.565, uitg.. f 90194.84® en een batig slot van f 20728.42, de buitengewonen dienst met ontv. f 45900, uitg. f 45648.18® en een batig slot van f 251.82. Totaal ontv. f 156823.26®, uitg. f 135843.02® en een batig slot van f 20980.24. De rekening wordt met algem. st. vastge» steld. Machtiging wordt verleend tot wijziging van de gemeentebegrooting. Vijf aandeelen van f 100, no. 63, 115, 34, 93 en 12, worden uitgeloot. Met algem. st. wordt Arendsman benoemd tot opvolger in de functie betrekking hebbend op het werk waartoe hij benoemd is. Van den heer C. Warnaer is een verzoek ingekomen om voor zijn woning een ijzeren hek te mogen plaatsen. Wethouder C. Warnaer als belanghebbende verlaat de raadszaal. De VOORZITTER deelt mede dat B. en W. geen bezwaar hebben dit verzoek in te willigen, op voorwaarde van f 1 per jaar voor eigendomsrecht der gemeente van den grond waarop dit hek geplaatst wordt en dat plaatsing van het hek is toegestaan tot weder» opzeggings toe. De heer DE BONTE vreest dat dit verzoek navolging zal vinden en dan verliest de Voor» straat haar mooi aspect. Wethouder v. d. POEL (A.»R.) gelooft dat dit wel mee zal vallen. De SECRETARIS zegt vroeger ook onder» vonden te hebben wat het zeggen wil dat zijn huis aan de straat grenst, 's Avonds staan de jongelui tegen de blinden te vrijen. De heer ZOETEMAN (A.»R.) vindt ook dat het niet meevalt vlak aan de straat te wonen. De heer DE BONTE merkt op dat de po» litie dan maar wat scherper toezicht moet houden. De VOORZITTER zegt dat het wel gebeurd is, dat men 's avonds aan de ramen afluistert wat er in de kamer gesproken Wrdt. Het voorsteLB. en W. wordt aangenomen met de stem van den heer de Bonte tegen. De gemeene uitwatering vraagt om reserve deuren daar bij reparatie der deuren er stag» natie in de haven ontstaat, gelijk reeds ge» bleken is. De VOORZITTER zegt dat er een rapport omtrent deze zaak is ingekomen van de Uit» watering en een rapport van den gemeente» opzichter, welke rapporten lijnrecht tegenover elkander staan. B. en W. stellen voor het verzoek aan te houden tot de volgende vergadering, welke in October zal gehouden worden, daar men dan beschikt over meer gegevens. Wethouder WARNAER (A.»R.) meent dat indien de raad zich bevoegd acht reeds thans een oordeel te vellen, het beter is nu een beslissing te nemen. De heer DE BONTE vindt het beter uit te stellen om de gelegenheid te openen nieuwe gezichtspunten te krijgen. De VOORZITTER is het hiermede eens, dan is er ook gelegenheid eens een onpartijdig oordeel van den ingenieur der provincie te vragen. De heer KASLANDER (A»R.) wil den raad met de auto van den heer Zoeteman eens een kijkje laten nemen bij de sluisdeuren, met deskundige voorlichting kan de raad zich dan een oordeel vormen. De heer ZOETEMAN (A.»R.) zegt dat de raad toch op het oordeel van een andere moet afgaan, beter is het maar deze kwestie in handen van de Uitwatering te laten, zij heeft nu eenmaal het beheer. Na breede discussie wordt besloten deze zaak aan te houden. In de rondvraag wijzen de H.H. Kaslander en Zoeteman resp. op putten in de straat en op hooge heggen op de hoeken van straten wat voor auto» en motorbestuurders het uit» zicht belemmerd. Beide punten hebben de aandacht van den voorzitter. Sluiting. NIEUWS De Minister van Arbeid, Handel en Nij» verheid is voornemens, zoo stond er in de couranten de Vrijwillige Ouderdomsverzeke» ring uit te breiden en wel in dier voege, dat men op iederen leeftijd tusschen de 55 en 65 jaar een rente kan verkrijgen en dat het ook mogelijk zal zijn verzekeringen te sluiten, waarbij is bepaald, dat een deel der gestorte premien zal worden terugbetaald indien de verzekerde overlijdt, voordat hij den leeftijd heeft bereikt, waarop hij recht op rente zou krijgen. Bij het lezen van deze regelen zal menig» een zich afvragen wat voornoemde verzeke» ring hem thans biedt. Wij willen u dit nog even in herinnering brengen, In de eerste plaats een rente op 55, 60 en 65»jarigen leeftijd. In de tweede plaats een uitkeering van f 100 als dit overlijden plaats heeft 3 jaar nadat de verzekering gesloten is. In de derde plaats een bepaling van het bedrag der rente het welk kan bedragen een veelvoud van een gulden per week echter niet beneden een bedrag van f 3 per week en een bedrag van 20 gulden per week niet te bovengaande. In de vierde plaats bijzondere bepalingen bij het sluiten van een verzekering voor kin» deren, die nog geen zes jaren zijn. Deze be» palingen zijn Overlijdt het kind binnen een jaar na den dag waarop de verzekering werd gesloten, dan bedraagt de uitkeering bij over» lijden f 20 mits dit overlijden niet binnen drie maanden na dien dag plaats heeft. Overlijdt het kind gedurende het tweede jaar na ge» noemden dag, dan wordt f 40, bij overlijden binnen het derde jaar na genoemden dag f 60 uitgekeerd. Reeds thans kan dus voldoende voor den ouden dag gezorgd worden. Reeds thans kan men zijn kinderen ver» zekeren. Reeds thans kan men een verzekering slui» ten, waarop men zich op den ouden dag ge» heel dekt of die verzekering beschouwen als 'een aanvulling van een pensioen waarop men later recht heeft. Zaterdag 27 September bij inzet en Zater» dag 4 October, bij afslag, telkens des avonds 6 uur, (Zomertijd) te Ouddorp in het Loge» ment van Akershoek van een perceel bouw» land, genaamd «het Langewend« te Ouddorp in het West Nieuwland, kadaster Sectie Anno 800, groot 42,40 aren of 277 R. V. M. ten verzoeke van Pieter Tanis Cz. te Paterson. Het 'perceel is blootschoof 1924 door den kooper in gebruik te aanvaarden. Notaris VAN DEN BERG. Openbare Vrijwillige Verkooping van een Woonhuis met Erf en een Tuin te Sommelsdijk, op Donderdag 2 October 1924 bij Inzet en op Donderdag 9 October 1924 bij Afslag, telkens des avonds 7 uur in het Hotel Spee te Sommelsdijk. Ten verzoeke van de Erven van den Heer C. J. MOSTERDIJK te Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN. Op Zaterdag 4 October 1924 des namiddags ten 4 ure (nieuwe tijd) te Ooltgensplaat aan de Kaai van een groote partij timmerhout als planken, delen, latten, ribben, enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Zaterdag 4 October, 's avonds 6 uur (zo» mertijd) te Ouddorp in het Logement van Akershoek, verhuring bij inschrijvinga. ten verzoeke van de weduwe K. Akershoek, van een perceel bouwland te Ouddorp in het Oudeland, genaamd »Wellemeed«, in 2 ge» deelten, voor 5 jaar, ingaande blootschoof 1924 en b. ten verzoete van Jozijntje Pikaart Cd., van een perceel bouwland te Ouddorp, in het West»Nieuwland aan den Langeweg, voor het seizoen 1925. Notaris VAN DEN BERG. Zaterdag 4 October 's avonds 6 uur le Ouddorp in het Logement van Akershoek, verhuring bij inschrijving van 0,74,60 H.A. 1 G. 187 R. V. M. weiland te Ouddorp in den Ouden Oostdijk, boven den Oosterweg, voor 10 jaar, ingaande 11 November 1924, ten verzoeke van den Heer Pieter Troost Lz. te Goedereede. Notaris VAN DEN BERG. Op Maandag 6 October 1924 des namid» dags ten 4 ure te Stad aan 't Haringvliet aan de Kaai van een groote partij timmerhout als planken, delen, latten, ribben, enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Woensdag 8 October bij inzet en Woensdag 15 October bij alslag, telkens des namiddags 4 uur te Goedereede in «de Gouden Leeuw« ten verzoeke van de gemeente Goedereede, van het voormalige postkantoor met grond te Goedereede aan de Noordzijde van de Ha» ven, groot 1 Are 1 centiare in 2 koopen, als a. de opstal voor afbraak en b het perceel grond, die bij den afslag gecombineerd wor» den aangeboden. [Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag 8 October 1924, 's avonds half 7 uur, te Nieuwe Tonge, ter herberge van T. H. Holleman veilingen Op Woensdag 15 October 1924, 's avonds half 7 uur te Nieuwe Tonge, ter herberge van P. M. Schipper, afslag vana. Een huis met schuur, erf en grond te Nieuwe Tonge, aan den Ring, kad. Sectie A no. 675 en 1131, tez. groot 1 Are 49 centiaren; b. Een schuur met erf en grond (eeuwigd. erfpacht) te Nieuwe Tonge, op het dorp, kad. Sectie A no. 1498, groot 1 Are 77 centiaren en c. 7 Aren 20 centiaren (47 R. V. Maat) tuingrond (eeuwigd. erfpacht) te Nieuwe Tonge, aan den Noordl. dijk, kad. Sectie A no. 1219. Alles direct te aanvaarden. Dadelijk na afloop der veiling verkooping van 1 meed koepeen en 1 meed jaapjespeen. Ten verzoeke van de Erven van wijlen den Heer P. van Alphen Czn. Notaris VAN DER SLUYS. Inschrijving naar de benefitie van 4.96.i0 H.A. (10 Gem. 241 R. V. Maat) gedraineerd bouwland, zijnde één kavel aan den Blaakweg, in één perceel. 1.14.80 H.A. (2 Gem. 150 R. V. Maat) gedraineerd bouwland, naast de ka» vel, in één perceel. 1.81.00 H.A. (3 Gem. 282 R. V. Maat) gedraineerd bouwland, zijnde 2 stukken tegenover de kavel, in één perceel en 0.96,90 H.A. (2 Gem. 33 R. V. Maat) gedrai» neerd bouwland, aan 't eind van den Jan Frankesweg. Alles gelegen te Nieuwe Tonge in den polder Battenoord. De verhuring geschiedt voor 10 jaar, in» gaande blootschoof 1925. De vastgestelde pacht bedraagt f 50 per 0.45.92 H.A. (V. Gemet). Ten verzoeke van Mej. de Wed. W. van Putten te Oude Tonge. Inlichtingen te bekomen en geteekende in» schrij vingsbiljetten uiterlijk Zaterdag llOcto» ber 1924 in te leveren ten kantore van Notaris VAN DER SLUYS te Dirkslan Openbare Verhuring op Zaterdag 11 October 1924, des avonds om 6 uur, ten koffiehuize «Het Wapen van Zuid»Holland« te Zuidland, voor 7 jaren, van 6 Hectaren, 52 aren, 60 centiaren bouwland, gelegen te Zuidland, aan den Koene weg en den Zeedijk, in 22 perceelen, in eigendom behoorende aan den Heer A. Nelisse. Notaris C. LOEFF. Verhuring bij Inschrijving, uitsluitend voor inwoners van Simonshaven en Biert, voor een termijn van 7 jaren van 6, 64, 70 Hec» taren bouwland te Simonshaven in 4 perc., en van 44, 37, 90 H.A. weiland aldaar in 24 perceelen, ingaande, het bouwland blootschoof 1925 en het weiland Kerstmis 1924. Inlichtingen ten kantore' van ondergetee» kenden Notaris, alwaar de inschrijvingsbil» jetten moet worden ingeleverd vóór of op 15 October 1924. Notaris C. LOEFF. Op Maandagen 13 en 20 October 1924 des v.m. 12 uur in Hotel «de DoeIen« aan de Turfkade te Briele, openbare verkooping van Een Burgerwoonhuis aldaar aan de Voorstra? No. 44 groot 2.50 are, behoorende tot de nala tenschap van Mevr de Ved. W. B. Hofman— Gorzeman. Aanvaarding en betaling 1 Dec. 1924. Notaris LOEFF. MIDDELHARNIS. Centrale veiling voor Goeree en Overflakkee Veiling van Woensdag 1 Oct. 1924. Bergemot f 6,60 tot f 11,70 per 100 K.G. Jodenperen f 6,80 per 100 K.G. Stoofperen f 5,70 tot f 8,60 per 100 K.G. Witte louzijn f 6,50 tot f 8,50 p. 100 K.G. Maagdeperen f 16,30 per 100 K.G. Cullabas f 10[70 tot f 15,— per 100 K.G. Giesewildeman f 7,30 per 100 K.G. Bezie van Schönauwen f 10,40 p. 100 K.G. Williamsperen f 10,— tot f 13,40 per 100 K.G. Bismark f 5,90 tot f 8,50 per 100 K.G. Zure appels f 4,30 per 100 K.G. Zoete appels f 12,50 per 100 K.G. Augurken I f 43,— per 100 K.G. Kroten E 5,50 per 100 bos. Stamsnijboonen f 7,10 tot f 34,— per 100 K.G. Trosprinses f 26,10 per 100 K.G. Druiven f 22,— tot f 37,— per 100 pond. Tomaten f 6,50 per 100 pond. Boereboter f 1,30 per pond. Savoije kool f 7,70 per 100 stuks. Andijvie f 1,— tot f 3,40 per 100 krop. Komkommers f 1,30 per 100 stuks. Bloemkool f 5,— tot f 14,80 per 100 stuks. ROTTERDAM, 30 Sept. 1924. Op de heden in ons Veilingslokaal, War» moezierstraat 37—39, gehouden Veiling, wer» den de volgende prijzen besteed Kipeieren T H .f 5.60 tot 11.35 Idem (klein) tot Idem extra zw. tot .- Eendeieren 6.50 tot 8.35 Ganseieren tot Kalkoeneieren tot Kievitseieren tot -.- Middenprijs f Aanvoer 125000 stuks. DE ROTTERDAMSCHE VEILING Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinfor» matiebureau van VAN DER GRAAF 6» Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afge» loopen week, eindigende 26 Sept. in Neder» land uitgesproken 96 faillissementen tegen 81 faillissementen in dezelfde week. van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 26 Sept. 1924 3400 faillissementen tegenover 2957 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar.

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 2