tHUWING SCHNITZLER Staten-Generaal. TROONREDE. Kerk en School. Visscherij. Burgerlijke Stand. en Clientèle van de Zuid-Hollandsche e nede bekend opdat gij allen het moge w DE SOLIEDSTE SPIEGEL- SCH1LDERIJ1 OUDSCHESINGEL 173—175 Telef. 4b overtuig U van de prijzen. Allemaal Ischesingel 173-175 Rotter De bekende KoopjesKoopjesKoopje: Het verheugt mij, leden der Staten- Generaal weder in uw midden te ver schijnen. Schoon alle zorgen nog niet zijn weg genomen, mag gehoopt worden, dat de economische crisis thans haar diepste punt heeft bereikt. Zelfs valt voor het oogenblik in sommige opzichten eenige, zij het geringe, opleving van handel, landbouw en nijverheid, waar te nemen. Ook de verbetering in den toestand van 's lands financiën kan als een licht punt worden beschouwd. Het vooruitzicht is gewettigd dat, in dien ook de thans bij de Staten-Generaal nog aanhangige maatregelen van finan- tieelen aard zullen zijn tot stand gekomen, de gewone uitgaven en inkomsten voor het dienstjaar 1925 in evenwicht zul len zijn. Hoewel aldus het onmiddelijk drin gend gevaar voor 's lands financiën zal zijn gestuit, moet niettemin met onver zwakten ijver naar verdere bezuiniging worden gestreefd, teneinde mede daar door de noodzakelijke voorwaarden te scheppen, welke voor het herstel van de volkswelvaart onmisbaar zijn. De betrekkingen, welke wij met de andere mogendheden onderhouden zijn van den meest vriendschappelijken aard. Andermaal zullen u voorstellen wor den gedaan tot regeling van de sterkte en de samenstelling der zeemacht en tot verdeeling van de kosten daarvan over de staatsbegrooting en de begroo ting van Nederlandsch-Indië. Wetsontwerpen tot heffing van be lasting op weelde-verteringen en tot verlaging van sommige te zeer drukken de directe belastingen zijn in voorbe reiding. De indiening van een wetsontwerp tot nadere regeling van de verplichte ziekte- en ongevallenverzekering van arbeiders' is spoedig te wachten, terwijl verdere ontwerpen van wet betreffende de herziening van de sociale verzeke ring in voorbereiding zijn. In den finantieelen en economischen toestand van Nederlandsch-Indie valt vooruitgang te bespeuren. De ontwerp begroting van dat gebiedsdeel, welke u eerlang ter overweging zal worden aangeboden, rechtvaardigt de verwach ting, dat het tijdperk der tekorten op den gewonen dienst, afgesloten is. Bij die begrooting zullen voorstellen aan uw oordeel worden onderwor pen, strekkende om tegemoet te ko men aan de bezwaren, welke voor rechtspersonen aan de bestaande belas ting-regelingen verbonden bleken te zijn. Aan de voorbereiding der instelling, op de grondslagen der bestuurshervor- rriing van de provincie West-Java zal de laatste hand worden gelegd. De aanstaande opening der rechts- hoogeschool te Batavia is wederom een schrede op den weg der geestelijke ontwikkeling van Indië. In Suriname blijft de staat der landsfinanciën zor gelijk en maken handel en bedrijf nog steeds moeilijke tijden door. De gang van zaken in Curasao stemt daarentegen in menig opzicht tot voldoening. Moge God zijn zegen schenken aan uwen arbeid. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Plaatselijk Nieuws. Uitslag aanbesteding. De VOORZ. wil er even op wijzen, dat zooals dhr. Kraan hier bedoelt geenzins waar is, steeds wordt met de wenschen der leden rekening gehouden, en mag hier dus geen sprake zijn van opzettelijk. Id. van dhr. Koot wegens vertrek naar 's»Gravenhage. De VOORZ. spreekt eenige woorden van dank uit voor hetgeen beide heeren in het belang der gemeente gedaan hebben. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. --ui mmuu* m au De VOORZ. benoemd dhr. P. Goedbloed en P. de Gans in een commissie tot onder» zoek der geloofsbrief van het nieuw benoemde raadslid dhr. J. Blind Sr. Hierna wordt de vergadering eenige oogen» blikken geschorst. Eenige oogenblikken daarna heropent de Voorz. de vergadering. Dhr. DE GANS brengt ter kennis dat de geloofsbrief van dhr. Blind in orde is be» vonden. De VOORZ. verzoekt dhr. L. Troost het nieuwe raadslid binnen te leiden. Op gebruikelijke wijze leest de voorzitter de formule's voor waarna dhr. Blind de eed aflegt. De VOORZITTER feliciteert hem en spreekt de wensch uit dat hij mag medewerken voor het belang der gemeente. 4. Aan de orde is nu een voorstel van B. en W. betrekkelijk door den Raad op te ma» ken aanbeveling ter benoeming van leden in het College van Zetters wegens periodieke aftreding van de heeren J. Vermaes en J. Bruch. Na herhaalde malen gestemd te hebben welke onder groote hilariteit plaats had kwam men tot het volgende resultaat en wordt de voor» dracht als volgt: voor de vacature J. Vermaes, no. 1 A. van Sintmaartensdijk en 2 C. Noor» dermeer voor de vacature J. Bruch, no. 1 J. Bruch en 2 P. S. C. van Kralingen. 5. Benoeming van een lid in de Schattings» commissie voor de Rijksinkomstenbelasting ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken van dhr. W. v. Lien, wegens vertrek uit de gemeente. Candidaat zijn gesteld de heeren D. de Boo en C. v. d. Blink. De uitslag der stemming is, D. de Boo 6 st., C. v. d. Blink 1, A. v. Sintmaartensdijk 1 en 1 blanco, zoodat dhr. D. de Boo is gekozen welke verklaard deze benoeming aan te nemen. 6. Voorstel van het Alg. Armbestuur tot wijziging van het Reglement voor dit Bestuur met voorstel van B en W. De hier betreffende wijziging van enkele artikelen wordt mede met het voorstel van B. en W. aangenomen, dhr. J. Blind blijft buiten stemming. 7. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een overeenkomst met het accountskantoor Sparrius te Vlaardingen inzake de controle van de Boekhouding van het Waterleiding» bedrijf. De VOORZITTER zegt dat dit kantoor van wijlen dhr. Sparrius voortgezet wordt door de h.h. Kreukniet en v. Duilen, met deze hee» ren is een overeenkomst samengesteld met bijbehoorende bepalingen en het contract vast» gesteld op 1 Juli 1924. Dit voolstel van B. en W. wordt met alg. st. aangenomen. 8. Behandeling reclames van den Minister van Marine tegen de aanslag in de zakelijke belasting op het bedrijf, dienst 1924, van 's Rijks Marinewerf en het Loodswezen. B. en W. stellen voor over deze reclames afwijzend te beschikken dit wordt met alg. st. aangeno» men. 9. Dit punt betreffende reclames schoolgeld wordt nog aangehouden. De VOORZ. brengt ter kennis, dat van dhr. J. v. Ravenstein een verzoek is ingekomen om een lokaal der M. U. L. O. School te mogen gebruiken, om aldaar een cursus te openen in Boekhouden, spr. wil dit verzoek wel inwilligen, maar dan op de voorwaarde van de Nijverheids wet n.l. f. 1.50 per avond. De heer P. GOEDBLOED vraagt of het persoonlijk of alg. belang is. De heer v. DORSEN merkt op daar het nu toch persoonlijk belang is wat finantieëele aangaat men voorzichtig moet zijn om al te spoedig een lokaal af te staan. De gemeente heeft van zulke dingen nooit voordeel, maar veel meer nadeel. Wanneer men het de eene geeft, moet men wanneer er weer een ver» zoek inkomt, het ook inwilligen. De heer L. TROOST wil er eerst preadvies over van B. en W. dit wordt aangenomen De Rondvraag is nu aan de orde. De heer P. GOEDBLOED (a.r.) had gaarne een interpellatie willen houden, over het Tuin» feest, dat ook op Zondag is gehouden en waarvoor de Burgemeester toestemming had gegeven. Spr. zal nu zijn verzoek intrekken en wachten tot de e.k. vergadering. Hierna wordt de vergadering om 9 uur ge» sloten. De Koningin heeft mij opgedragen u Haren dank te betuigen voor uwen ijver en uwe toewijding aan 's Lands belang. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten» Generaal te zijn gesloten. De minister wordt door de commissie uit» geleid. Nadat de commissie in de vergaderzaal is teruggekeerd, sluit de VOORZITTER de ver» eenigde vergadering. - DRAAGT GRATIS CATALOGUS. CI1 VEREENIGDE VERGADERING VAN DE BEIDE KAMERS op Zaterdag 13 September tot sluiting van de zitting der Staten» Generaal. (bijeenroepingsuur 2.45). De heer J. J. G. baron van Voorst tot Voorst bekleedt den voorzitersstoel. De VOORZITTER doet door den GRIF» FIER van de Eerste Kamer voorlezen een Koninklijk besluit van 8 September 1924, no. 21, waarbij de minister van binnenlandsche zaken en landbouw wordt gemachtigd, heden te drie uren des namiddags zich te begeven naar de vergadering der Staten»Generaal, ten einde in een Vereenigde Vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. De VOORZITTER benoemt een commissie, welke den minister in het gebouw zal ont» vangen en uitleiden. Deze commissie bestaat uit de heeren Verkouteren en Rink, leden van de Eerste Kamer, en v. d. Voort van Zijp, Dresselhuys, de Groot en Fruijtier, leden van de Tweede Kamer. Kort daarna treedt de minister, voorafge» gaan door de leden der commissie, de ver» gaderzaal binnen. De heer RUYS de BEERENBROUCK, mi» nister van binnenlandsche zaken en land» bouw, plaatst zich achter de ministertafel en houdt de volgende rede Hare Majesteit de Koningin heeft mij op» gedragen de zitting der Staten»Generaal in Haren naam te sluiten. Een meening=verschil tusschen de Tweede Kamer en de regeering»-'over de maritieme verdediging van het Moederland en het gebied overzee heeft geruimen tijd tot schorsing van uwe beraadslagingen geleid. Al was dienten» gevolge de wetgevende arbeid minder vrucht» baar dan verwacht mocht worden, veel is toch tot stand gekomen, in het bijzonder ten bate van het herstel van het financieel even» wicht. DE TROONREDE. Wie zich nog iets herinnert van de Troon» rede van het vorige jaar en van die der jaren daar» voor merkt op dat de troonrede welke heden door H.M. is uitgespoken niet in dezelfde mineurtoon gesteld is. En inderdaad schijnt het alsof enkele glim» pen van licht door den donkeren economischen hemel heenbreken. Als één van die lichtglimpen wordt in de troonrede genoemd de «verbetering van den toestand van 's lands financiën« waarbij zelfs inuitzicht wordt gesteld een sluitende be» grooting voor het dienstjaar 1925, waarbij evenwel het voorbehoud gemaakt is, dat de Kamers de aanhangige maatregelen van finan» cieelen aard zullen aannemen. Het spreekt echter vanzelf, dat voorloopig bezuiniging en nog eens bezuiniging het wacht» woord blijft. Met een herstel van het even» wicht tusschen ontvangsten en uitgaven zijn we niet klaar. Kapitaalvorming is dringende eisch voor het herstel der volkswelvaart Dat het Kabinet opnieuw met de vlootwet misschien iets gewijzigd zou komen spreekt vanzelf. Ons zittend Kabinet had naast een sluitend budget de vlootwet op zijn program als dringende eisch gesteld voor ons land en de overzeesche bezittingen. Van dit laatste mag het dus geen afstand doen; ook niet al is het te voorzien, dat zekere politieke partijen deze plichtsbetrachting onzer regeering met beide handen zullen aangrijpen om ons wolk op valsche en leugenachtige manier op te hitsen, 't Gaat immers tegen de verkiezingen. Verschillende zeer actueele en belangrijke wetsontwerpen van financieelen en socialen aard zullen de Staten»Generaal weldra wor» den aangeboden. Mits de Kamers wat mede» werking verleenen kan het komende zittingsjaar nog vruchtbaren arbeid opleveren. Een verblijdend teeken is het dat den finan» cieelen toestand van Ned.»Indië van dien aard is, dat de belangrijke tekorten die op den gewonen dienst sedert tientallen jaren voor» kwamen een einde kunnen nemen. Suriname blijft intusschen het kind der zor» gen. Moge het werk dat staat aangevangen te worden in het parlement, gedragen worden door het gebed van ons volk SOMMELSDIIK. Dezer dagen werden er van de wed. Vroegindeweij van de hoeve Houtlust drie varkens ruim 15 maanden oud, gewogen, welke respectievelijk wogen 528, 590 en 620 pond. Wegens het niet aanvragen van vergun» ning voor verbouw is tegen een timmerman in deze gemeente proces»verbaal opgemaakt, terwijl tegen een jongen alhier procesverbaal is opgemaakt, wegens het schoppen tegen een deur. MIDDELHARNIS. De bakkers hebben de prijzen van het brood verhoogd met 2 cent per 8 ons. Het krop van 16 op 18 cent, het wittebrood van 18 op 20 cent per 8 ons, eveneens hebben de melkboeren den prijs der melk met 2 cent per liter verhoogd, te weten van 14 op 16 cent de liter. Door M. van Splunter is een postduif opgevangen, gemerkt: 3 1924 12067. Maandagavond werd de heer M. G. Born in den ring aangerereden door een vrachtauto waardoor hij zich zoodanig bezeerde, dat ge» neeskundige hulp noodzakelijk was. Bij publieke verkooping van een huis en schuurtje van den heer T. Looij, is dit afge» mijnd door den heer D. Vroegindeweij Lz., voor f 1800. Van den heer A. P. de Graaf is een rund uit nood geslacht. Het vleesch is voor de consumptie afgekeurd. Zaterdagavond werd A. L. v. Wijk, alhier, te Nieuwe Tonge door een auto aangeieden waardoor zijn fiets belangrijk beschadigd werd. Dit zaakje is in handen der politie. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De Burgemeester alhier heeft zijn huis onders» hands verkocht aan A. Wagner Sr. te Ooit» genplaat. G. M. Tiggelman alhier slaagde dezer dagen voor het politiediploma. Een kind van H. T. had het ongeluk een kan met kokende koffie omver te trekken, waardoor het ernstige brandwonden opliep. DEN BOMMEL. De vorige week zijn van» uit deze gemeente vervoerd 3246 H. L. aardap» pelen. Aan J. Brijs is gegund het vervoer van alle vuil, afkomstig van suikerbieten, aardap» pelen enz. tijdens de bietencampagne. OOLTGENSPLAAT. Aan J. C. de Ruiter en P. A. van den Berge alhier is een diploma uitgereikt voor een schitterende inzending Bakwerk, met Zeelandia producten op de Internationale Bakkerij Tentoonstelling te 's»Hertogenbosch. De 72»jarige L. Leijdens werd door een beladen wagen overreden. Per auto naar Dr. Entz, vervoerd, bleek dat een der armen ge» broken was. Zaterdagavond is ingebroken in het Veer» huis aan den steiger, een minocle wordt ver» mist. Gevonden en ter Secretarie gedeponeerd een portemonnaie met geld, een sleutel en een zwarte wolle muts. Tijdens het speelkwartier op het plein der openbare School kregen een paar jongens ruzie, de llsjarige K. v. R. stak de 12=jarige J. H. met een mes in den arm. OUDE TONGE. B. en W. maken bekend dat de uitgaven en inkomsten over het dienst» jaar 1923 gedurende 14 dagen voor een ieder ter inzage liggen, en dat het verslag van den toestand der gemeente tegen betaling der kos» ten voor een ieder ter secretarie verkrijgbaar is gesteld. Daar er op het oogenblik veel zieke in de aardappelen voorkomen, loopen de prijzen steeds omhoog. Men besteedt thans f 3— per 70 K.G. NIEUWE TONGE. De Heer P. v. d. Houten, alhier, heeft zijn bouwland, liggende m de Polder Battenoord, ondershand verkocht aan dhr. Johs. Verweij. J.l. Zaterdagavond is tegen een tweetal personen, alhier, proces»verbaal opgemaakt wegens het rijden met een rijwiel zonder be» lastingplaatje. Aan dhr. C. Tijl, alhier is vergunning ver» leend tot het bouwen van een steenen schuurtje aan zijn woning. J.L week is aan den Ring, "plaatselijk ge» merkt A 11, de eerste fruitwinkel geopend. Wij wenschen den ondernemer veel succes De broodprijzen zijn bij de Coöperatieve Broodbakkerij, alhier, met ingang van heden Maandag met 1 cent per 4 ons verhoogd. Naar men ons mededeelt zullen de andere bakkers de volgende week de prijzen ver» hoogen. Tegen J. D„ T. H. B.. P. C. v. A. en J. C. D. is proces»verbaal opgemaakt wegens het loopen langs de trambaan. Deze gemeente zal aan den Keuringsdienst van Waren in het Keuringsdistrict van Dor» drecht, een bijdrage verschuldigd zijn van f 300.» Aan dhr. M. J. van Driel, alhier, is ver» gunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan de Z. Achterweg. J.L week werden per tram van hier ver» voerd: 1400 balen uien en 350 balen peen. A.s. Zaterdag zullen de eerste suikerbie» ten van oogst 1924, voor de beetwortelsuiker» fabriek Puttershoek worden aangevoerd. Maan» dag d.a.v. beginnen de andere fabrieken. De landbouwvereenigingen alhier, hebben besloten voor hun leden de benoodigde steen» en eierkolen aan te besteden. De .laagste in» schrijver was L. van den Doel alhier, die [zal moeten leveren 3000 H. L. steen» en eier» kolen en tevens 2000 H. L. cokes voor de cichoreifabriek »De JOnderneming«, eigenaar dhr. C. Pape, alhier. De prijzen der veldvruchten zijn als volgtuien f 2,50, peen f 0,75, aardappelen f 3,—. De handel is in vollen gang. Door het mooie weer van de laatste da» gen is het den landbouwers alhier gelukt den oogst binnen of aan den klamp te krijgen. Zij, die dat vóór de vele regens gedaan heb» ben zijn gelukkiger en schijnen goede prijzen te maken. Alhier komen weer gevallen van ziekte onder de varkens voor. Velen ruimen ze maar gauw op. Van doodelijken afloop hoorden we gelukkig nog niet. J.1. week werden te Battenoord 1200 H.L. aardappelen en 7C0 balen uien verscheept. Het mond» en klauwzeer onder het vee van den landbouwer A. Buijs alhier is gewe» ken verklaard. De werkzaamheden in de woningen van de Wentinckstraat zijn in vollen gang. De schilder is reeds begonnen ze van binnen te schilderen, en, naar ons werd medegedeeld, zullen ze 15 November a.s. betrokken kun» nen worden. Bij het rooien der aardappelen blijkt dat de vele regens heel wat schade hebben aan» gericht. Bij verschillende landbouwers komen ziekte onder de aardappelen voor. Aan A. Hobbel, dienstplichtige van de lichting 1924, die October a.s. onder de wa» penen moest komen, is een jaar uitstel ver» leend wegens kostwinnerschap. DIRKSLAND. Verleden week werden van hier uitgevoerd 4443 H.L. aardappelen, 940 balen uien en 2340 balen peen. Het schip »Louise« van de Wed. Ant. de Graaff, is ondershands verkocht aan den heer F. van Denderen te Hontenisse. In de j.l. Vrijdag gehouden vergadering van de feestcommissie werd op voorstel van het bestuur besloten de commissie thans te ontbinden. Op Zaterdag 4 October a.s., des n.m. 7 uur zal de gemeentelijke bibliotheek weder geopend worden. Aan personen beneden 16 jaren zullen geen boeken worden uitgereikt. In de week van 27 September tot 4 Oc» tober a.s. zal alhier een collecte voor het Ned. Roode Kruis worden gehouden Naar wij vernemen zal dit jaar de bie» tencampagne op 20 September alhier een aan» vang nemen. HERRINGEN.De vorige week zijn van hier uitgevoerd 320 H.L. aardappelen en 260 balen uien, MELISSANT. Maandag j.l. zijn de dienst» plichtigen M. Molenaar en A. Bogert voor herhalingsoefeningen naar hun garnizoen ver» trokken. GOEDEREEDE. Maandag werd alhier een moterschuit met juin geladen voor f2.50 per 60 Kilo. Door de bakkers is de broodprijs met 2 cent per 8 ons verhoogd. Het Bestuur der cichorei-drogerij heeft besloten om 13 Oct, een aanvang te nemen met het drogen van cichorei wortelen. De prijs der aardappelen is op heden f 2.60 per 70 kilo hoogst waarschijnlijk zullen ze veel duurder worden omdat ziekte en nat» rot veelvuldig voor komt. De Militie plichtigen 1925 die nog niet hebben opgegeven bij welk garnizoen zij wenschen te dienen, kunnen tot 5 October a.s. zulks nog doen ter gemeente secretarie. OUDDORP. Het huis in de Boompjes, vorige eigenaar de heer Jac. Grinwis, kort ge» leden verkocht aan Mej. wed Koeteeuw te Goedereede, is door deze opnieuw verkocht aan den heer Van Oostenbrugge, in den Oost» dijk, woonachtig. Wij waren ternauwernood in onzen eer» sten slaap, toen we in den voornacht van Donderdag opgeschrikt werden, door het lui» den der torenklok, het geklingel van het bel» letje op het gemeentehuis en blazen op den brandhoorn door den nachtwaker. Er was brand in de schuur van'den landbouwer Joh. Hameeteman bij het smalle eind. Deze schuur was gevuld met hooi en tarwe. De brand is waarschijnlijk ontstaan door een scheur in den muur, die tusschen huis en schuur is op» getrokken, en waarlangs een schoorsteen is gebouwd. De bewoners zei ven, geholpen door de buren, die den inboedel der woning in bewaring namen, waren al geruimen tijd bezig geweest met tientallen emmers water in de smeulende massa te werpen. Toen dit niet hielp, werd de hulp der brandweer ingeroe» pen. De spuit was spoedig op de plaats des onheils aanwezig en gaf vlug water Inwendig werkte het vuur voort. Dus werd een gat in het dak gemaakt, en een tweede slang werd op de spuit geschroefd, om het vuur aan de open zijde te bestrijden. Toert het daar een alleen smeulende, roo» kende massa werd, is men tot het ontruimen van de schuur overgegaan. Enkele personen waagden het, ondanks hitte en rook, boven op het hooi te klimmen, weldra gevolgd door nog eenige het waren voornamelijk ambachts» lieden met een paar boeren. Inmiddels had de klok nog eens geluid, waardoor meerdere hulp kwam opdagen. Velen hadden het brandalarm niet gehoord. Omstreeks vier uur was het zware werk geëindigd, dat onder leiding stond van den opperbrandmeester, den heer J. Breen Pz. Onze Burgemeester was den geheelen tijd op het terrein van den brand aanwezig. Door het vlugge en moedige optreden van velen, heeft de schuur met de woning betrekkelijk weinig geleden. Hooi en koren zijn niet ver» zekerd. De heer Jb. Westdijk heeft ook bedankt als directeur van het Gemengde koor. Tot voorzitter van deze vereeniging is gekozen de heer J. Tanis Hz. Met het oog op een zeer ernstig ziekte» geval in de woning van den heer T. de Ronde, op het Molenblok, zijn in de nabijheid drie borden geplaatst met het verzoekstapvoets rijden. f Vanwege de stijging der tarwe hebben de bakkers zich genoodzaakt gezien de brood» priis te verhoogen. Men vreest nog voor een hoogere prijs. f Door het bestuur der Coöp. Cichorei» drogerij «de Onverwacht« is aan de leden een circulaire gericht bepalende dat vanaf 22 September a.s. per aandeel 1500 K.G. cichorei» wortelen moeten geleverd worden. f Van den landbouwer S. is een kalf dood in een sloot gevonden. f Door de vereeniging «Een School met den Bijbel« is onderhands aangekocht een woonhuis aan het Molenweegje, van den heer J. v. d. Velde. f Te dezer plaatse wordt druk geklaagd over de aanhoudende regens der laatste tijden voor den landbouw. Degenen die wat vlug zijn geweest met het binnenhalen der graan» gewassen, mogen nog het minst klagen. Van de anderen zijn de halmgewassen in erge mate gekiemd en opnieuw gegroend wat groote waardevermindering beteekent. Dit is een ge» volg dat de graanprijzen snel beginnen te rij» zen. Alreeds mochten we vernemen dat voor tarwe (jarige) 25 cent per kilo wordt geboden (tegen 10 en 12 cent in het vorige jaar) het geen een buitengewone prijs mag heeten. HELLEVOETSLUIS. De Heer W. Kraan (S.D.A.P.) heeft bedankt als lid van den raad der gemeente. De nettosonbrengst van het Tuinfeest, welke is gehouden ten bate van de Zwem» vereeniging I. V L Z, eii. de voRtbaly,e,regnj»„ ging H. V. V. bedraagt f 1287. Tot boekhouder der Zieken» en Begra» fenisbus is met groote meerderheid verkozen de Heer J. Blind Jr. Mede op de voordracht stonden de heeren L. M. Oranje en Jb. Smit Jr. MIDDELHARNIS. In de Ned. Herv. Kerk is eene extra gift voor de Kerk gecollecteerd van f 25. De collecte welke 1.1. Zondag in de Geref. Kerk alhier voor het Prov. Geref. Weeshuis is gehouden, heeft opgebracht de som van f 164.68. DEN BOMMEL. Zondag a.s. hoopt in de Ned. Herv. Kerk des namiddags 2 uur op te treden Ds. Bax van Oude Tonge. OUDE TONGE. Wegens vacaturebeurt te den Bommel zal er a.s. Zondag alleen des v.m. dienst zijn door Ds. Bax alhier. NIEUWE TONGE. Mej. Huijsen—Meijer, onderwijzeres aan de O. L. School, alhier, zal 1 October a.s. weder in functie treden. Aanstaande Zondagmorgen zal de liefde» beurt te dezer plaatse worden vervuld door dhr. Bouman te Stellendam, in den avond» dienst zal een predikatie worden gelezen. DIRKSLAND. Wegens vervulling eener vacaturebeurt des n.m. elders zal Zondagavond in de Ned. Herv. Kerk alhier leesdienst wor» den gehouden. GOEDEREEDE. Zondag a.s. zal er alleen des voorm. kerk zijrr vanwege de vacature te Herkingen. Volgende week zullen de catechisatiën voor de schoolkinderen wederom worden ge» houden op Maandag nam. 3 uur en alhier Dinsdag voorm. van 9—12 uur. OUDDORP.f Volgens de vacaturelijst bij de Ned. Herv. Gemeente zal a.s. Zondag alhier optreden Ds. K. van As van Dirksland. Des 's morgens is er leesdienst. In den komenden winter zal, bij genoeg» zame deelname, avondschool worden gehou» den in de Chr. School. Jongens, die de dag» school niet meer bezoeken, kunnen zich daar» voor aanmelden bij den heer Noorlander. HELLE VOETSLUIS. Dinsdagavond zal in de Marine Cantine optreden dhr. J. W. v. Ree voorganger der Chr. Ger. Kerk te Schie» dam. Aanvang 8 uur. Vrijdagavond 8 uur zal in de Ger. Kerk voor de J. V. op Geref. Grondslag «Calvijn® optreden den Weledl. Heer L. v. d. Kooijman Secretaris der Zuid»Hollandsche Afdeeling met het onderwerp «De noodzakelijkheid der J. V.« Niemand verzuime deze propaganda» avond bij te wonen. De tale Kanaans. Ds. A. Jansens van Langerak schrijft in de Gorcumsche Kerkbode o.m. «De tale Kanaans wordt door velen ver» knoeid wordt veelal misbruikt, zoo, dat een nuchter denkend mensch zegt: zoo moet het niet geschieden. De lach» en spotlust wordt door de excessen soms opgewekt. Het »on» waarachtig gebruik« leidt meer van de zuivere waarheid a f dan er i n. Het gaat er mee als met sommige misbruikte Bijbelteksten, waar een anderen zin in gelegd wordt, dan er in zit. Zelfs heb ik eens een onderschrift hooren «verklaren®. Ik bedoel het onderschrift onder Ps. 72. Daar staat in vers 20 «De ge» beden van David, den zoon van Isaï, hebben een einde.« Een broeder, die waarlijk als een oprecht Christen zich openbaarde en in den dienst des Heeren zijn blijdschap zocht, werd zoo bepaald bij dat versje en hij »verklaarde« bedoeld onderschrift op de~ volgende wijze De gebeden van David hielden nu eens op. Hij werd er nu eens glad »uitgezet«. Daarom wordt bij zijn naam gevoegd, dat hij een «zoon van Isaï« was. Daardoor wordt op z'n oude mensch gewezen. David had zelf tot hier» toe nogal goed kunnen bidden, maar nu was 't uit. «De zoon van Isaï« werd gebroken in z'n eigen krachthij moest nu als een «uit» en doodgewerkt« zondaar in het stof vallen en met diepe schaamte stamelen «Heere, ik heb nooit goed kunnen bidden, mijn gebeden waren geen gebeden«. Zie je, toen David in dien toestand kwam te liggen, was 't uit met z'n eigen werkheiligheid. Daarom staat er zoo terecht«De gebeden van David, den zoon van Isaï hebben een einde«. Zie, als men zoo iets hoort «verklaren® uit een onderschrift, wordt men toch wel een beetje vreemd aangedaan. LJitslag der aanbesteding van de landbouw» vereeniging «Ons Belang« te Melissant Kalizout f 2,24, f 2,38, f 2,46. Slakkenmeei per °/0 fosforzuur f 0,17, f 0,17'/2, f 0,18. Patentkali f 6,51, f 6,70. OUDDORP. De garnalenvisschers vingen in de vorige week van 200 tot 300 kilo per vaarruig. MIDDELHARNIS. Geboren Huibertje, d. v. G. v. d. Valk en M. v. Wezel; Jacoba d. v. S. T. Koote en A. Auperlé ;Eliza d. v. P. v. d. Velde en M. Grooten» boer; Beschier z. v. J. de Korte en C v. d. Doel; Adriana Maria. d. v. J. v. Gelder en N. J. Noordijk. OndertrouwdL. J. Appel oud 27 j. en A. Witte 27 j. (Oudorp.) Overleden Abraham de Man 17 mnd. MELISSANT. Geboren Nicolaas z. v. L. Mijnders en van N. W. van Hooydonk, Anna d. v. J. van der \Iiet en van J. Soldaat. OndertrouwdA. C. van der Mast gesch, 27 j. en P. Troost j.d. 20 j.

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 2