Kerk en School. Ingezonden Stukken Plaatselijk Nieuws. de boerendochters de noodigc vakkennis het best kon worden bijgebracht Nu, 13 jaar later, op het Landhuishoudkundig Congres, dat op 22 tot 24 Sept. in dezelfde provincie, te Maastricht, zal gehouden worden, komt hetzelfde onderwerp, breeder opgevat, aan de orde. De Ir. J. J. Ament te Roermond zal het vraagpunt inleiden»Wat kan gedaan worden om de dochters der landbouwers voor haar toekomstige taak als vrouw in het huis» gezin en in het bedrijf van den landbouwer voor te bereiden Deze inleider staat an» ders voor zijn onderwerp dan de eerstbe» doelde, de heer Bulder uit Sittard. In 1911 toch was er op 't gebied van vakonderwijs voor boerendochters nog zoo goed als niets. Alleen in Gelderland werden er een paar cursussen gegeven. Er kwam toen evenwel verandering. De heer Van Hoek, Directeur generaal van den Landbouw, liet zich hooren op voornoemd Congres: »dat er meer dan tot dusverre moet gedaan worden aan de ontwikkeling van de vrouwelijke landbevol» king«. En Dr. v. d. Zande, de Inspecteur van het Landbouwonderwijs, gaf mede blijk van zijn belanstelling. In de daarop volgende paar jaren kwam er overal leven. In 't Zuiden, in Brabant, werd een opleidingsschool voor boerendochters opgericht, het z.g. boerinnen» pensionaat te Lierop. In Overijsel kwam in 1913 een opleidingschool voor leeraressen, op »De Rollecate«, gemeente Den Hulst. In 1914 volgde een school voor meisjes te Posterholt (Limburg), waaraan 6 jaar later een oplei» dingsschool voor leeraressen, als die op »De Rollecate® werd verbonden. Intusschen wer» den in 't Noorden van het land één en meer» jarige curssussen onder leiding van de Rijks» landbouwleeraren georganiseerd, in 1920 wa» ren er al meer dan honderd over het land verspreid. Men had toen behalve de 2 genoem» de Opleidingsscholen reeds 3 Boerinnenpen» sionaten of Landbouwhuishoudscholen, n.l. te Lierop, Postelholt en Noord Deurningen. Zoo we zeiden de heer Ament staat er an» ders voor, bij de behandeling van zijn on» derwerp, dan 13 jaar geleden de heer Bulder. Het werk, dat gedaan is, is goed werk ge» weest. De heer Ament zegt dan ook in zijn verschenen prae advies, dat men kan voort» bouwen op hetgeen tot stand kwam. Dit dient te blijven, want de opzet was goed. Alleen moet hij betreuren, dat indertijd, tengevolge van een amendement van het 2e Kamerlid den heer ketelaar het landbouwhuishoudon» derwijs bij het Nijverheidsonderwijs is ge voegdde leiding is daardoor minder des» kundig, de Inspectie een tweeslachtige ge» worden, deels uitgeoefend door Nijverheid, deels door landbouw. Er dienen betere en en vooral vastere regelen te komenmen moet streven zoolang als het onderwijs niet terug gebracht wordt naar Landbouw naar een afzonderlijken tak van Dienst, waar» bij de leiding gegeven wordt aan, en de examens ingericht en afgenomen worden door de beide Directrices der genoemde oplei» dingsscholen. Voorts geeft de heer Ament te kennen, hoe hij het onderwijs aan boeren» dochters wenscht ingericht te zien. Voor de andbouwhuishoudscholen wijst hij de school *e Posterholt als voorbeeld aan, waar de leer» 'ingen des voormiddags practisch onderricht ontvangen, des namiddags theorie, respectie» velijk 18 en 17 a 17V2 uur per week; dit gedurende 2 leerjaren. Het doel wordt als volgt omschreven huis» houd en vakonderwijs te versterken aan meisjes uit den boerenstand en haar onder bevoegde leiding op te voeden tot godsdienstige en werkzame jonge dochters, die door het ge» noten onderwijs den boerenstand zullen hoog» schatten, liefhebben en verheffen. Bij het practisch onderricht zijn de leerlingen verdeeld in 4 groepen, die aldus verdeeld worden Groep 1. Koken, behandeling van de slacht, conserveeren van groenten en fruit, brood» bakken. Groep 2. Behandeling van de wasch, nuttige handwerken. Groep 3. Voederen en verplegen der huisdieren, melken, behande» ling der melk, kweeken van groenten en bloe» men. Groep 4. Verzorging der woning, onder» houd huisraad, verwarming, verlichting, zie» kenverpleging, enz. Een cursus behoort volgens Inl. minstens 2 zomerhalfjaren te duren, b.v. 20 weken per laar en 2 dagen van minstens 3 uur per week. De leersrof dient te omvatten a. Kennis van het Landbouw, Tuinbouw» en Veehoudersbe» drijf, een en ander in overeenstemming met de uitoefening dier bedrijven in de streek waar die cursussen gegeven worden, b. Huis» houdkunde op de boerderij, c. Grondleggende vakken Scheikunde, natuur, plant» en dier» kunde. Alleen echter voorzoover deze noodig zijn om de kennis onder a. en b. genoemd, bij te brengen, d. Gezondheidsleer, e. Iets over boekhouden en begrippen omtrent orga» nisatie in den landbouw. Godsdienstleer. Naar alle richtingen moet aansluiting gezocht worden bij de plaatselijke praktijk. De Copic van Ingezonden Stukken die niet g*> plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en UitgevM Geachte Redacteur, Met het oog op eenige geruchten, die de ronde doen, als zou ik aan de R.H.B.S. niet herbenoemd zijn, vraag ik U, tot ophelde» ring, een klein plaatsje in uw veelgelezen blad, waarvoor bij voorbaat hartelijk dank Ik wil niet ingaan op eenige geschillen, die tusschen mij en den heer Witsenburg gerezen zijn, maar laat hier een afschrift van mijn getuigschrift volgen. No. 739. Middelharnis, 2 September 1924. L. S. De heer Dr. M. F. v. Osterbosch heeft twee cursusjaren, van 1 September 1922 tot 1 September 1924, aan deze school les ge» geven in de hoogduitsche taal» en letter» kunde. Hij heeft zich met voorbeeldige vlijt en met goede resultaten van zijn taak ge» kweten. De orde in zijn lessen liet niets te wenschen over. Den 19den Augustus j.l. deelde hij mij mede, dat hem een betrekking buiten het onderwijs was aangeboden, die voor<jeeli» ger, althans zekerder was, dan zijne positie aan deze school. Daarom wenschte hij niet voor eene herbenoeming, die anders mis» schien gevolgd zou zijn, in aanmerking te komen. De Directeur, E. C. WITSENBURG. No. 596 Inspecteur M. O. Met den inhoud van dit schrijven ga ik geheel accoord. Ik wensch hieraan nog toe te voegen, d^L»de heer van Osterbosch in het begin, der'maand Juli zoowel door den directeur als door mij voor herbenoeming was voorgedragen. De Minister van Onder» wijs, Kunsten en Wetenschappen maakte ech» ter bezwaar daartegen, omdat hij geen enkele bevoegdheid bezat. (Ik heb in Nederland geen bevoegdheid v. O.) Toen de eerste oproeping geen resultaat gaf, werd de betrekking weer aan den heer v. Osterbosch aangebodenhij bedankte toen, echter om redenen bovengenoemd. (2e alinea) De Inspecteur M. O., Dr. G. H. COOPS. Ik zal nu niet meer naar de pen grijpen, om mij te verdedigen, wel wetende dat men nooit door een rijtuig, maar altijd door een mestkar overreden wordt. En zoo ik de hand eens uitstrek om naar de pen te grijpen, dan is dit alleen om de woorden van Gret'chens Bruder neer te schrijven»Hör' all dein Schwadronieren zu, und streichle lachlend meinen Bart.« Ik sluit met de woorden van Dr. Schaepman in den strijd tusschen hem en Boland»£n nu ga Dool ik wacht u Dr. v, OSTERBOSCH. Scheveningen, Vijzelstraat 177. Mijnheer de Redacteur Ondergeteekende verzoekt U beleefd on» derstaande in Uw blad te willen opnemen. Als antwoord op het schrijven van den heer A. v. Oostenbrugge, deel ik U mede, dat door mij niet is gesproken over één, doch over drie dorpels." Bij nader inziens bleek mij, dat het niet was 94 uren maar 104 uren. Ter ver» duidelijking van het door mij gesprokene in de laatste Raadsvergadering, geef ik dat ge» deelte van de nota weer, dat hierop betrek» king heeft. Uit de nota blijkt, dat het drie dorpels zijn van 2,90 M. en een van 1.50 M„ en dat voor de noodige reparaties aan stijlen en ramen enz. in rekening is gebracht de somma van f 0,87 f 0,55 f 2,25 f 0,50 -ff f 0,37 f 4,54. 1923, Aug. 6. Lichtkozijnen, nieuwe dorpels ondergemaakt en ramen en stijlen gerepareerd, eike 3 stuks, 8V2 X 1572cM., lang 2,90 M. (2,25 per M3.)25,78 1 dito, lang 1.50 M.0.85 M. 10 X 15 cM. gz (f 2.255,56 0,85 M. grene 45 0,05 X 0,13 M.0,80 M. 3 X 13 c.M.420,87 1,30 M. dubb. lat 28; 0,80 M. g.g.s., 1,8 X 1,8 cM. 270,55 0,95 M. g.g. 1,8 X 20 c.M. 32; 0,80 M. 1,8 X 13 cM. 180,50 1,00 M. 5 X 7 cM. 28; 1,00 M. enkele lat 9 0,37 0,80 M. 2'/2 X 18 cM.0,52; 1 M. Gar. Leen 56'/2 uur 28.77 \br 38V2 uur 50; J. Leen 5 uur 20 Baas 4 uur 50 22,25 Met dank voor de plaatsing. P. D. HOLLEMAN. Stellendam, 11 Sept. 1924. Dit is niet geheel juist. Zeer goed herinner ik mij, dat de geachte inzender over één dor» pel sprak. Verslagg.J SOMMELSDIJK. De dienstplichtigen van de lichting 1924 A. Hartensveld, J. Joppe en J Vroegindeweij zijn opgeroepen om op 3 October te Bergen op Zoom bij hun garni» zoen te worden ingelijfd. Nu men in deze gemeente begonnen is met het rooien der aardappelen blijkt eerst welk een schade de regen ook aan dit gewas heeft aangericht. Bij verscheidene landbou» wers komen zieke aardappelen voor, vooral in de Westplaatpolder. Dr. H. I. de Ruiter is deze week naar zijn nieuwe standplaats te Klundert vertrok» ken. Door de gedurige regens waren verschil» lende landbouwers nog niet in de gelegen» heid om hun te velde staande koren binnen te halen. Er staan nog verscheidene voeren buiten, waarvan heel wat geschoten is. Zij die het geluk hadden hun oogst vóór den regen binnen te halen maken een goeden prijs voor hun tarwe, naar men zegt omstreeks 20 cent per K.G. Die echter nu dorschen, moeten zich met heel wat minder tevreden stellen, gemid» deld 12 ets. per K.G. te meer daar de meeste tarwe nog te vroeg gehaald wordt, daar de boeren geen geduld hebben om ze op het land goed te laten drogen. De dienstplichtigen Adr. Wesdijk, Adr. Groenendijk, J. van der Meide. J. Troost Jz. en M. Noordijk zijn tegen 15 Sept. a.s. op» geroepen om voor herhalingsoefeningen on» der de wapenen te komen. MIDDELHARNIS. Aan den bakker J. P. van Spunter is een diploma uitgereikt voor een inzending bakkerswerk aan de Intern. Bakkerijtentoonstelling te 's Hertogenbosch. Donderdagavond is door den gemeente» veldwachter tegen H. G. proces»verbaal opge» maakt wegens het rijden met een fiets over den Westdijk op verboden tijd. Voor de betrekking van vasten cokesver» werker aan de gasfabriek hebben zich 38 so» licitanten aangemeld. Eene opgaaf van de uitkomsten der meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen in deze gemeente gelegen, ligt 30 dagen (van 9 Se.ptember tot 9 October) ter inzage op de Secretarie. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Te» gen F. H. en J. M. is proces»verbaal opge» maakt wegens het rijden zonder licht en tegen A. C. K. te Middelharnis voor het berijden van een fiets zonder voorzien te zijn van een rijwielplaatje. W. van der Welle alhier is opgedragen het bouwen van een nieuwe Chr. School te Goedereede. B. van Rumpt had het ongeluk met zijn motorrijwiel tegen het huis van v. D. aan te rijden met zoo'n vaart dat een blind van het huis werd gereden. Het motorrijwiel werd ernstig beschadigd, terwijl 'de berijder eenige kneuzingen opliep. OOLTGENSPLAAT. Van den land» bouwer Joh. Neels is een rund uit nood ge» slacht en voor de consumptie afgekeurd. Het is onder politietoezicht begraven. Gevonden en ter gemeente»secretarie te» rug te bekomen een tabakdoos en een siga» rettenpijpje. OUDE TONGE. Bij een tweetal land» bouwers in deze gemeente is onder het vee mond» en klauwzeer uitgebroken. Voor de uien besteedt men f 2,75 en voor de aardappelen f 2,50 de 70 K.G. Han» del in uien slap. NIEUV^E TONGE. De Burgemeester van Nieuwe Tonge brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die voor de lichting van het volgend jaar zijn ingeschreven en hun wensch omtrent de inlijving niet reeds bij de keuring of aan den Districtscomman» dant hebben opgegeven, kunnen voor 5 Oc» tober a.s. hun verlangen ter gemeente=secretarie opgeven. Ingeschrevenen voor de lichting 1925, die niet in het bezit zijn van het bewijs van voorgeoefendheid, kunnen, als zij in ge» val van bestemming tot gewoon dienstplich» tige in aanmerking wenschen te komen voor opleiding tot ziekenverpleger of tot zieken» drager, zich daarvoor alsnog vóór 5 October a.s. opgeven bij den Burgemeester der ge» meente, voor welke zij hebben geloot. A.s. Maandag moeten voor herhalings» oefeningen onder de wapenen komen D. N. C. Prince, L. Holleman, H. Kievit, H. Klap» muts, C. v. d. Maden, J. v. d. Vliet, J. M. Brooshooft, A. Kom en C. Pieterse. C. Rozenheek, alhier, ingeschreven voor den dienstplicht 1925, voor de gemeente Brielie, heeft op 9 dezer aldaar geloot en no. 5 getrokken. DIRKSLAND. In de woning A 628 komt een geval voor van Roodvonk. De rekening van het Algemeen Armbe» stuur levert over 1923 een batig saldo op van f 2725,05. Verleden week werden van hier uitge» voerd 6600 balen uien, 1000 balen peen en 1200 H.L. aardappelen, waarvan 5000 H.L. door Commissionair Oversier werden ver» handeld. De feestcommissie zal in de op Vrijdag» avond te houden vergadering rekening doen van het laatst gehouden feest, het bestuur zal tevens voorstellen de commissie thans te ont» binden. Op Dinsdag 23 September a.s. des avonds 8 uur n t. zal in het gymnastieklokaal der O. L. School vanwege de firma de Erven de Wed. J. van Nelle de film vertoond worden »De thee van de plantage naar het pakje« Toegang hebben alleen personen boven de 18 jaren en dan alleen als zij vooraf een introductiekaart ontvangen. De dienstplichtige der lichting 1924 J. Hameete zal op Vrijdag 3 October a.s. te 's»Gravenhage worden ingelijfd bij het 3e half Regt. van het II Regt. Huzeren. Gevonden voorwerpen een ceintuur van een dames blouse, terug te bekomen bij den gemeente»veldwachter Bakker. Volgens de begrooting van den Keurings» dienst van Waren te Dordrecht zal deze ge» meente over 1925 in de kosten van dien dienst f 375,44 moeten bijdragen. Tegen enkele perse nen alhier is proces verbaal opgemaakt wegens het rijden met een rijwiel zonder dat dit was voorzien van het vereischte belastingmerk. Een zoontje van den Heer Jb. Buth had het ongeluk in een schuur zoodanig te vallen, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. MELISSANT. In deze Gemeente is een persoon beboet wegens het rijden met een rijwiel waaraan geen belastingmerk was be» vestigd. Ds. Baarslag hoopt Zondagmiddag 2 uur in de Ned. Herv. Kerk te Ouddorp op te treden. Uit de publicatiën van 's Rijks stieren» keuringen blijkt dat de stier toebehoorende aan de Fokver. en genaamd Andries Nico Lucht en Veld een premie van f 100,— heeft verworven. HERRINGEN.* Op Vrijdag 19 September 1924 zal door het bestuur van Polder Klinker» land schouw worden gehouden over watergans gen, zijlen, riet, gras, ruigte enz. HERRINGEN. Krasse oudjes. Van de vele ouden van dagen, die we alhier mogen be» zitten, is wel zeer bijzonder op te merken een der oudste van plm. 88 jaar, n.l. St. v. d. V. die dagelijks met zijn vrouw de werkzaamheden in hun tuin gaat verrichten. Zelfs nog met opgewektheid. In deze gemeente is veel fruit.voor ge» ringen prijs te koop. STELLENDAM. De vorige week werden van hier verscheept 75 H.L. eigenheimer aard» appelen en 70 balen uien. Tegen H. v. H., J. B., L. C. te Melissant en J. v. d. W. te Dirksland is proces»verbaal opgemaakt wegens het rijden op een rijwiel zonder licht. Het 10»jarig zoontje van den landbouwer L. K. alhier had Dinsdag 1.1. het ongeluk bij 't spelen op 't schoolplein te vallen en daarbij zijn arm te breken, zoodat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Van den landbouwer J. v. d. V. alhier sloeg Donderdagmorgen een span paarden voor den wagen gespannen op hol. Paarden en wagen kwamen in den bermsloot onder den dijk terecht. Door spoedige hulp wist men de paarden en wagen weer op cj£n weg te krijgen. Met eenige materieele schade aan den wagen en eenige schrammen aan de paar» den liep dit ongeval nog al gelukkig af. Per» soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Tegen H. W. te Melissant is door de rijks» en gemeentepolitie alhier processverbaal opgemaakt wegens 't dragen van een vuur» wapen (revolver) en 't schieten daarmede. Wegens stijging van de tarweprijs is het brood door de bakkers alhier verhoogd met 1 cent per 4 ons. Na eenigen tijd van rust hebben de repetities van de Zangvereeniging »Excelsior« alhier weer een aanvang genomen. GOEDEREEDE. Op 8 Sept. '24 werd het werk gegund tot het bouwen van een School met den Bijbel en een onderwijzerswoning aan het Havenhoofd alhier. Schoolden Heeren Langbroek en van Hulst te Middelharnis het timmerwerk voor school en meubelen; dhr. W. v. d. Welle te Stad aan 't Haringvliet het metselwerkT. Renaud, Goedereede, het smidswerkG. Tanis, Oud» dorp, schilderwerk, school en meubelen. Onderwijzerswoning den H.H. Langbroek en van Hulst te Middelharnis het timmerwerk C. A. de Later te Stellendam het metselwerk T. Renaud te Goedereede het smidswerk en aan G. Tanis te Ouddorp het schilderwerk enz. Een opgaaf van de uitkomsten der meting en schatting van bebouwde en onbebouwde eigendommen ligt gedurende een maand voor een ieder ter secretarie ter inzage. Op Donderdag 25 Sept. 's avonds 7,30 uur (N.T.) zal er in de Bewaarschool een Filmvoorstelling worden gegeven door »de Erven de Wed. J. van Nelle«. Het doel dezer voorstelling aanschouwelijk te laten zien »De Thee« van de plantage naar het pakje en an» dere interessante beelden. HELLEVOETSLUIS. Maandag 15 Sep. des 's avonds 7.30 uur zal de firma Wed. J. v. Nelle in het Tehuis voor Militairen een filmvoorstelling geven getiteld »De Thee« van de plantage naar het pakje en andere interes santé beelden. Zaterdag 6 Sep. was dhr. A. Mol 25 jaar als machinist bij het Duinwaterleidingbedrijf werkzaam. Deze dag is voor de jubilares niet ongemerkt voorbijgaan. Op hartelijke wijze is hij toegesproken door dhr. de Boo voorz. van het bedrijf en heeft hem namens B. en W. een enveloppe overhandigd. Namens het gemeentepersoneel werd hij door de Directeur toegesproken en een fraai rookstel overhan digd, waarna dhr. Mol de Voorz. en de Direc»* teur met hartelijke woorden bedankte. NIEUW.HELVOET. De gemeentereke» ning ligt gedurende een 14 dagen op het Secretarie ter inzage. GODSDIENSTOEFENINGEN OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 14 Sept. 1924 NED. HERVORMDE KERK. Sommelsdijk; v.m. en 's av. Ds. v. Montfrans. Middelharnis, v.m. en 's av. Ds. den Oudsten. Stad a. 't Haringvliet, v.m. en n.m. Ds. Polhuijs. Ooltgensplaat, v.m. 9.30 uur leesdienst en n.m. 6 uur Ds. Polhuijs van Stad. Langstraat, v.m. 9 en n.m. 2 uur dhr. Vetter. Oude Tonge, v.m. 9.30 uur Ds. Bax. Nieuwe Tonge, v.m. 9.30 leesdienst en n.m. 2 uur Ds. v. Montfrans van Sommelsdijk. Herkingen, n.m. 2 uur Ds. Bax v. O. Tonge. Melissant, v.m. 9,30 uur Ds. J. Baarslag. Goedereede, v.m. dhr. v. d. Velde v. Ouddorp. Ouddorp, v.m. leesdienst en n.m. Ds. Baarslag van Melissant (coll.) Oostvoorne, v.m. 10 uur Ds. Brinkerink. Rockanje, v.m. 10 uur Ds. Witkop. Nieuw»Helvoet, geen dienst. Hellevoetsluis, v.m. 9,30 en n.m. 6 uur (Doop) Ds. Timmer. Nieuwenhoorn, v.m. 10 uur Ds. de Voogd v. d. Straatten (Doop). Heenvliet, v.m. 10 uur Ds. Romijn. Abbenbroek, v.m. 10.30 uur Ds. Wanrooy. Zwar ewaal, v.m. 10 uur Ds. Bartstra. Vierpolders, v.m. 10 uur Ds. Priester van Nieuw»Helvoet. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 10 en n.m. 6 uur Ds. G. van Velzen. Stad aan't Haringvliet, v.m. 9.30 en n.m. 5.30 uur Ds. de Graaft'. Melissant, v.m, 9.30 en n.m. 6, uur de heer van der Lugt. Stellendam, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. de Lange van Ooltgensplaat. Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Diemer. Hellevoetsluis, v.m. 9.30 uur Ds. Westerhuijs en 's av. 5 uur geen dienst.. Nieuw»Helvoet, v.m. 9.30 uur geen dienst en n.m. 5 uur Ds. Westerhuijs. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Herkingen, v.m., n.m. en 's av. leesdienst. DOOPSGEZINDE KERK Ouddorp, v.m. en 's av. Ds. Kooimans. Van de overige gemeenten geen opgaaf MDDELHARNIS. Bij koninklijk besluit van 5 dezer is tot tijdelijk leerares aan de R. FI. B. S. benoemd mej. D. P. A. Hentschel te 's Hage. Ingetrokken het koninklijk besluit van 1 Aug. voor zooveel betreft de benoeming van den heer J. Verweij tot leeraar aan ge» noemde school. Donderdag 18 Sept. des avonds 7 uur zal in de Zondagsschool optreden Ds. Paauwe van 's Gravenhage. OOLTGENSPLAAT. De beroepen leeraar, Ds. N. C. Bakker van Benschop, heeft voor de roeping naar de Herv. gemeente alhier bedankt. HERKINGEN. Vanwege het optreden door Ds. Bax a.s. Zondag in de Ned. Herv. Kerk alhier zal in het morgenuur Zondagsschool worden gehouden, n.l. te 10 uur. De Heer J. W. v. Houdt Hoofd der Bijz. School alhier heeft zich de benoeming en in de Comm. v. Toezicht op het L. O. en in die tot Wer. v. Schoolverzuim laten welgevallen. Bij de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk bestaat het voornemen om de tuinen gelegen in de nabijheid van de stoofpad voor bouw» grond uit te geven. Wegens het opschilderen der Ned. Herv. Kerk zal er binnenkort gedurende een paar weken des Zondags geen godsdienstoefeningen kunnen worden gegeven. OUDDORP. Vrijdagavond vergadert de Vereeniging »Een school met den Bijbel« in de consistorie der Herv. Kerk. De agenda vermeldt alleen de aankoop van een huis, het» welk, zoo noodig, zeer geschikt kan dienen als woning voor een gehuwden onderwijzer. Indertijd heeft de Meisjesvereen. »Dorcas« een compleete luiermand naar Saksen gezon» den. Dezer dagen is een uitvoerig schrijven, overvloeiende van dankbetuiging, geschreven door een der Saksische predikanten, bij de Secretaresse van genoemde Meisjesvereen. in» gekomen. De heer G. Tanis heeft, wegens hoogen leeftijd, de benoeming als ouderling bij de Geref. Kerk niet aangenomen. De leerlingen der Zondagsschool »Oost» dijk« worden a.s. Zondag te 2 uur weder verwacht. NED. HERV. KERK. Beroepen: Naar Bath. Ds. G. van Dijk te Lisse Naar Ureterp F. C. de Vries te Wei» den. Drietal: Te Utrecht Ds. S. H. J. Jones Delfshaven, Ds. S. W. A. Korf Heemstede, Ds. A. K. Haasmans Meppel. Aangenomen; Naar Colmschate Ds. H. Ph. Rogaar te Zuidlaren Naar Fijnaart Ds. J. A. A. Ouwejan te Dochwerd en Wierum Naar Huizen Ds. G. B. Hollom te Kampen. Bedankt: Voor Bleiswijk Ds. J. Ronge te Hoog»Blokland. Ds. Bieshaar benoemd tot Zendings direc» tor is voornemens 28 September a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Kerk te den Haag in de Groote kerk. GEREF. KERK. Beroepen: Naar Suawoude Ds. H. P. Pol te StadskadaalNaar Giessen Oude en Nieuwkerk Ds. A. Molhuizen te Krommernie Naar Axel Ds C. J. Hakman te Drachten. Aangenomen: Naar Heemse Ds S. J. Vogelaar Em. pred. te Zeist. Bedankt: Voor Zuidhorn Ds B. v. d. Werff te HelderVoor Tholen Ds. S. J. Vo» gelaar Em. pred. te ZeistVoor Hamerswoude Ds. J. Gillebfaardt te Noord Schanwoude Voor Naarden Ds. G. v. d. Zanden te de BiltVoor Vreeswijk dhr. G. Staal Cand te Zwolle Voor Rijtsum dhr. K. Sietsma Cand. te den Haag; Voor Lollum en Waaksums Ds, G. J. Goslinga te Oosthem (Fr.). CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Naar Utrecht Ds. G. Salo» mons te Amersfoort; Naar Zaandam Ds. H. Riesma te Groningen. Tweetal Te MeppelDs. P. de Smit te Nieuwe»Pekela en Ds. J. Reesink te Aalten te Bieselinge Ds. H. C. Biné te Muanerwoude en Ds. P. de Smit te Nieuw»PekelaTe Har» derwijk Ds. G. Salomons te Amersfoort en Ds. H. Visser te Leeuwarden. BAPTISTEN GEM. Bedankt: Voor Nieuwe»Pekela Ds J. Hekhuis te Muntendam. LIJST 2 van de 46ste jaar=collecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport van lijst 1 f 2326,26'/2 Winsum met Obergum156,71 '/2 Britsum c.a. (Geref. Kerk) 40,87 Drachtster Compagnie94,30 Joure c.a158,36 Makkum met Corn werd 133,45 Oldeboorn met Nes (Geref. Kerk),, 26,17 Oudega (Small.)124,— Schettens met Longerhouw (Gr. K.)„ 74,14 Wanswerd a/d Streek c.a91,62 Wons met Engwier37,38 Koekange c.a70,45'/2 Krim (Nieuwe)43,0472 Neijeveen c.a. (Geref. Kerk) 32,9)6'/2 Ruinerwold c.a51,— Kamperveen 33,47 Ermelo ca493,70'7a Gelselaar met Geesteren 163,80 Doorn met Maarn (Geref. Kerk)64,40 Ouderkerk a/d Amstel c.a. 194,75'/2 Aarlanderveen109,68 Berkel en Rodenrijs162,38 Hoogvliet60,457a Langerak met Nieuwpoort87,267a Maasdijk175,46 Nieuwerbrug a/d Rijn140,50 Totaal van 50 Loc. Corn, f 5146,607a Mr. J. TERPSTRA, Secretaris van de Unie »Een School met den Bijbel®. De hope der Toekomst. Het zal den lezers niet onbekend zijn dat de maand September door den Bond van Jonge* lingsvereenigingen op Gereformeerden Grond» slag is uitgekozen om in ons gansche land een belangrijk propaganda actie te voeren. Ieder mensch met een gereformeerd hoofd en hart juicht dit blijk van krachtig leven in onze Jongelingsbond van harte toe. Naar wij vernamen zal ook de J. V. op ons eiland Flakkee niet achterblijven, maar met forsche kracht zich |geven aan deze propa» ganda, wel overtuigd dat propagande ook in ons gewest nog geen overbodige zaak is. In de eerste plaats vraagt deze actie de aan» dacht van onze Gereformeerde Kerken, die wel het meeste belang hebben bij een opgewekt vereenigingsleven van onze jongelingen. Terecht heeft dan ook de afdeeling Zuid» Holland van den Ned. Bond v. J. V. op G. G. aan alle kerkeraden in Zuid»Holland het ver» zoek gericht om Zondag a.s. den arbeid der Geref. Jongelingsvereen. in gebed en predikatie te gedenken. Feitelijk moest de preek van de geheele Zondagmorgen er op ingericht zijn om de liefde der gemeente en haar warme bej langstelling op te wekken voor het vereenT» gingswerk onzer jongelingen. Maar in de tweede plaats vraagt deze actie ook de aandacht van ons Gereformeerde gezins» leven. O, wat zijn die gezinnen gelukkig, waar de jongelingen behoefte hebben in den arbeid der J V., zich te wapenen voor den toekomen» de strijd. Beseffen de ouders dit groote voorrecht wel voldoende Of vinden zij het even goed als hun zonen hun krachten en gaven vertrappen tegen een voetbal Laten ook onze gezinnen den arbeid onzer Jongelingsvereenigingen gedenken in gebed en in steun. Bedenken wij het zijn de hope der toekomst van ons gereformeerde leven op alle levenster» reinen 1 WERKING DER MUZIEK. De muziek is eene bron van onweerstaan» bare indrukken, waarvoor wel niet iedereen vatbaar is niet iedereen, hoe overigens ook begaafd naar verstand en hart, streelt de mu» ziek het oorvoelt als het ware een rilling door zijne leden, wanneer hij een talentvolle speler de zoetste accoorden aan zijn intrumént hoort ontlokken. Toch zijn er bij sommige menschen wel de bewijzen van, op wien de muziek geestver» heffend werktdie door het hooren van jnu» ziek, door een meesterhand voorgebracht, in eene geheel andere stemming gebracht kunnen worden. Zie het aan koning Saulhoe is hij ver» toornd, hoe aan zichzelf overgelaten, omdat de Geest des Heeren van hem geweken is, en een booze geest hem verschrikt. Hoe zoeken zijne knechten hem op te beuren, tot eindelijk de toevlucht genomen wordt tot de muziek, tot David, de harpspeler. Zie mij toch naar eenen man uit, zoo zegt hij, die wél (goed) spelen kan. En David kwam en speelde dit was voor Saul een verademing, ja, zelfs de booze geest week van hem. Hoe had Eliza behoefte aan een speelman, opdat de hand des Heeren op hem kwam. Stel u voor een mensch, vermoeid van de zorgen des levens, en uitgeput door den feilen strijd om het bestaan, niet wetende, wat de dag van morgen hem baren zal. Ziet, hoe bedroefd hij zijn weg vervolgt, tot hij eindelijk in de nabijheid van een dorps» kerk zich neerzet, in diep gepeins verzonken. Hij gelooft wel in zijn God, maar het gaat hem als Petrus, die met een »Heere, behoud mij« een oogenblik het bewijs geeft van zijn kleingeloof. Wat gaan er niet menigvulig veel gedachten in hem om. »Zou God Zijn gena vergeten«, zoo vraagt hij zich af: »zou Hij, Die alle dingen in Zijn hand heeft en Wien alle werken van Eeuwigheid bekend zijn, mij maar zoo aan mijn lot overlaten Zoo spreekt de twijfelmoedige, tot hij einde» lijk uit zijne overpeinzingen wordt opgeschrikt door het orgelspel en gezang, 't welk uit het kerkje tot zijn oor doordringt. Hij staat op en gaat het kerkje binnen. Daar vindt hij in het gezang der gemeente en in het orgelspel, dat zoo'n diepe indruk op hem maakt, het antwoord op zijn vraag, zooeven in zijn troostloozen toestand geuit, of God nog wel genadig is, doordat de gemeente aanheft het »Maar de Heer zal uitkomst geven,enz. Dat verkwikt zijn ziel. De prediking van het Woord, het orgelspel, het psalmgezang en

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 4