I Jg, I Twe II: if II! ™r 1 1 Gemeenteraad. Marktberichten,. Zaten lil I j If V er koopirag eai Dit i0 or Zoo hebbl afgoden af t| keeren, Hen Hoe wij d; met schuldb' laten hebber ons genadig! En dat ju Er was geenl moediging. T de, toen het toen de vijar Maar hoe bsf? ons hoofdstJ lezen wij, vl „Dan zullen Godwij, 1st des volksplel nen U". Hel zijn Israël, h| zijn kennen I God. Het i draagt het tt vleesch, het in onderschei 't den ware Zijn naam es verhooring dl den nood aal Datzelfde ml tijde van dc hen bestraft digt, dan vJ Abraham's k| de op hun den vader recht te het verbonds. En hoeve gelijk. Zij b( van christen lijdenis. Daa opdaarop I Daarop pleit deren. Dat r het gericht J hen niet tref plaats ontval Christus. In de eindbesli de hemelpo Heere, Heer hebben in L Uw naam di krachten ge zeggenHee gedoopt en Met de Nt vereenii land, 3) Om op k<| te kunnen tunnels als boord. Eén daarop koncj Even latei uitstapten, gekomen. P' naar Andern hart van het kronkeling in Andermatj Daar zagen overdekt en zich een we Daar boven een dankba Holland meq Te voet chenen terujj brug, die i geraas stort groen schuil op rots. O hier. Het s zoo diep be we ongevee kwamen en Van daar ze express. W den beroem' nel heeft d Een voortre frissche luel 2500 arbeic In 16 minutl 3| iff Ji-'; -rt im Zoo'n landarbeider draagt zijn gansche leven het klagend besef in zich om niet in staat te zijn voor zichzelf en de zijnen voldoende te verdienen. Zoo oppassend, zoo spaarzaam, zoo werkzaam kan hij niet zijn, dat hij ooit het uitzicht heeft op een ouden dag, waarop hij rusten kan, zonder gebrek en zonder te groote zorgen. De ontzettende druk, die noodlottig rust op de categorie, waartoe hij behoort is-hij niet bij machte van zich af te wentelen. M at moet dit gevoel verlammend en energie»doo» dend werken. En niets is in staat den landarbeider uit dezen ellendigen staat op te heffen, tenzij de overheid haar machtigen arm tot hem uit» strekt. Dit nu heeft de Regeering ingezien en haar plicht verstaan. De landarbeiderswet hierboven genoemd was er het gevolg van. Langs particulieren weg stuitte de arbeider immer op onoverkomenlijke bezwaren om zich ook maar iets omhoog te heften. Gaarne hadden de meesten een gelegenheid gehad om een stukje grond in eigen gebruik 'te krijgen maar de voorwaarden waren in den regel van dien aard, dat er geen sprake van was. dat hij deze gelegenheid ooit krijgen zou. In deze richting is toen de regeering gaan WHet doel van de landarbeiderswet isden oppassenden landarbeider de voordeelen te verschaffen, die aan het gebruik van onroe» rend goed verbonden zijn. Daardoor wordt hem de gelegenheid geboden om zijn econo» mischen toestand te verbeteren, zich op te werken en de zorg voor zijn ouden dag te verlichten.« Bij het maken van deze wet is uitgegaan van de gedachte dat den landarbeider niet meer gebruik van onroerend goed wordt ver» schaft dan met zijn karakter van arbeider vereenigbaar is. Het grondgebruik moest zoo» danig zijn, dat de landarbeider daardoor in de uitoefening van zijn beroep niet werd be» lemmerd. De bedoeling van de wet is niet den landarbeider langs kunsimatigen weg een keuterboertje te maken. Het kan zijn dat hij door deze wet vergemakkelijkt wordt in zijn poging tot een kleine^boer zich op te herten, hem direct hiertoe in staat stellen doet zij Door deze wet wordt den landarbeider, mits hij voldoet aan enkele billijke eischen, crediet geschonken om een huisje met land in eigendom te krijgen of de verkrijging van los land in pacht te bevorderen. Deze wet biedt den landarbeider verschillende waar» borgen, dat hij inderdaad deze voordeelen verkrijgen kan. Deze wet gaat zelf zoover dat in het uiterste geval tot onteigening kan wor» den overgegaan om het onroerend goed in bezit te krijgen. Met deze wet is een belangrijke hulp aan de zoo misdeelde categorie van landarbeiders in ons land verleend. Een rijke zegen kan van deze wet uitgaan, want er is een weg door geopend waardoor de landarbeider een ideaal voor oogen wordt gesteld, een ideaal, dat hij met spaarzaamheid en werkzaamheid bereiken kan. De belangrijke voorschoten die werden aan» gevraagd bewijzen dan ook, dat het door de landarbeiders aldus wordt ingezien. In de jaren 1919 tot en met 1922 werden reeds aan voorschotten uitgekeerd totaal een bedrag van 3.788.230.965. Op 1 januari 1923 bedroeg het aantal voorschotten reeds 543 en klom tot 1 Mei van dat jaar tot 671. Op» merkelijk is het hierbij, dat een groot aantal dezer voorschotten in Drente werden aange» vraagd, een provincie waar de landaibeiders al met een zeer gering weekloon moeten toe» komen, een verschijnsel wat er op wijst, dat het karakter dezer wet zeer juist getroffen is en het resultaat voldoet aan de gestelde ver» wachtingen. Moge in steeds breeder kring de vruchten van deze wet gesmaakt worden. Dat een breede groep van ons volk, dat zoo Hng gedoemd was een ellendig maatschappelijk bestaan te lijden, een gelegenheid geboden wordt om zich op hooger trap van economisch leven te plaatsen kan niet anders dan toegejuicht wor» den^v. S. VERGADERING van den Gemeente» raad van OUDE TONGE, op Woens» dag 10 Sept., des voorm. half 11 uur. De voorzitter, burgemeester v. Schouwen, opent de vergadering waarna de notulen wor» den voorgelezen en onveranderd worden vast» gesteld. De VOORZITTER zegt dat gebleken is dat de meeste brandspuitslangen door nieuwe vervangen moeten worden. Machtiging wordt verleend1 tot den aankoop van 250 M. slang a f 1,24 per M. Ged. St. berichten enkele goedkeuringen. Zij zetten in een uitvoerig schrijven uiteen dat het heffingspercentage, door den raad vast» gesteld op 3, te weinig is. Zij berekenen dat er een tekort zal zijn van f 21.400, welk te» kort in de jaren '25 en '26 gedekt zal moeten worden. B. en W. hebben hierop geantwoord dat zij het grootendeels met Ged. St. eens zijn, hoewel zij meenen dat de belastingen nogal zullen meevallen gezien de opgaven van den Inspecteur, doch de raad heeft het percentage op 3 gezet, terwijl zij geadviseerd hadden het op minstens 4 te zetten. De heer BEIJER (S.D.A.P.) vraagt of er aan deze correspondentie eerst nog iets anders is voorafgegaan. De VOORZITTER antwoordt dat B. en W. niets anders gedaan hebben dan de beslissing van den raad opgezonden met een memorie van toelichting. De heer v. SCHOUWEN (V.B.) zegt dat nu toch wel gebleken is dat het vrijwel uit» komt dat het niet gaat om boven zijn stand te leven. Zooals Ged. St. schrijven wordt het tekort nu verschoven en zullen Ged. St. bo» vendien een scherp toezicht houden op de gemeente»financiën, terwijl het doen van nood» zakelijke uitgaven belemmerd zal worden, 't Komt spr. wat apocrief voor waarom ieder jaar zijn eigen kosten niet zou kunnen dekken. Spr. heeft vroeger al eens betoogd dat het percentage desnoods wel op 8 gebracht kan worden. Ged. St. komen daarmee nu ook. Nu zullen de tekorten het volgend jaar en in '26 betaald moeten worden en natuurlijk door dezelfde menschen. Men zegt nu wel dat de Inspecteur geschreven heeft dat het nog al belangrijk mee zal vallen, maar als spr. de cijfers vergelijkt vindt hij dat dit hee» lemaal zoo'n belangrijk verschil niet is, veel hooger dan geraamd is komt de Inspecteur tot nu toe niet Spr. kan het niet goedkeuren om de tekorten te laten loopen op volgende jaren. Zooals de belastingen nu geregeld zijn behoort ieder jaar zijn eigen uitgaven en in» komsten in evenwicht te houden. Vroeger was dit wel meer rationeel, toen men het over drie jaar verdeelen kon. Nu gaat dat niet en laat men dan toch de tekorten loopen dan komt men voor oneindig groote moei» lijkheden. De heer BEIjER (S.D.A.P.) handhaaft zijn oude standpunt dat 2'/, voldoende is. Spr. is het niet eens met den heer v. Schouwen dat dezelfde menschen het toch betalen moe» ten. De tekorten zijn hoofdzakelijk ontstaan door het slechte landbouwjaar 1922. De jaren 1953 en dit jaar zijn veel beter, zoodat de boeren nu ook een beetje kunnen meehelpen om te betalen. Werden alle tekorten op één jaar gelegd dan kwam het hoofdzakelijk neer op den middenstand en de kleine menschen. De VOORZITTER zegt dat B. en W. het percentage op 4 gebracht wenschen te hebben, hoewel feitelijk ook dat nog te laag is. Maar de raad heeft het op 3 bepaald en dat staat nu onherroepelijk vast, dat kan niet meer veranderd worden. Natuurlijk zal men nu bij de samenstelling der begrooting op de tekorten moeten rekenen en ook bij de uitga» ven voor de eerstvolgende dienstjaren zal daar» op gerekend moeten worden. De heer SNIJDER (neutraal) zegt dat in een slecht landbouwjaar de belastingen hoofd» zakelijk drukt op de ambtenaren en burgers. 1923 en dit jaar zijn heel wat beter voor de boeren. Volgens de landbouwers die spr. er over sprak is '24 een goed jaar. De heer v. SCHOUWEN (V.B.) zeker om» dat er nu 10 mud aardappelen van een gemet komen, terwijl er anders wel 25 mud afgehaald worden. De heer SNIJDER zegt dat er in 1922 boe» ren met 80 gemeten land waren die maar f 1200 inkomstenbelasting betaald hebben. Dat is geen inkomen. Wanneer die tekorten over een jaar gedekt moeten worden door de inkomstenbelasting zijn de ambtenaren en burgers de dupe. Wethouder Prince (V.B.) vraagt of het mo» gelijk is dat door de tekorten de uitgaven over 1925 gedrukt worden. De VOORZITTER antwoordt dat er in ieder geval veel op de uitgaven bezuinigd zal moe» ten worden, alleen de noodzakelijke uitgaven zullen gedaan kunnen worden. Het schrijven van Ged. St. wordt voor ken» nisgeving aangenomen. Een schrijven is ingekomen van het nieuwe hoofd den heer Everaarts waarin hij dank zegt voor zijn benoeming en bericht |16 Sept. in dienst te kunnen treden. Van Ged. St. is bericht ontvangen dat in den keuringsdienst van waren district Pordt door deze gemeente moet bijgedragen worden een som van f 489.52. Ingekomen is de balans van den zelfden keuringsdienst over het afgeloopen dienstjaar. De Min. van Onderwijs bericht dat deze gemeente aan de R. HIJ. S. te AJiddelharnis moet bijdragen een som van f 3971,—. B. en W. hebben hierop terug geschreven, dat deze gemeente reeds langs anderen weg bijdraagt in de kosten der H B. S. en daarom van meening zijn dat zij door de wet vrijgesteld zijn van deze subsidie. Van den Min. is hierop antwoord ontvangen, dat over deze zaak een beslissing zal uitgelokt worden, inmiddels kan daarop niet gewacht worden met de storting van het genoemde bedrag waarom zijne Ex. B. en W. uitnoodigen de subsidie over te ma» ken en bewijs van betaling Zijne Ex. te doen toekomen. Hiérop hebben B. en W. geant» woord dat zij geen vrijheid hebben het bedrag te storten vóór dat uitgemaakt is of de gemeente verplicht is het bedrag te betalen. Betreffende een schrijven van den Raad van Dirksland aangaande het plan van Dr. v. Gelder tot aanschaffing van een ziekenauto wordt besloten voorloopig af te wachten tot het resultaat van het particulier initiatief in deze bekend zal zijn. De heer BEIER (S.D.AP.) zou toch wen» schen dat de raad zich in beginsel voor deze sympathieke zaak uitsprak. De VOORZITTER zegt dat het niet de bedoeling is om zich afzijdig te houden. Wan» neer het noodig mocht blijken is het zeer ge» wenscht dat de raad ook steunt, maar 't is overeenkomstig den wensch van Dr. v. Gelder zelve om het particulier initiatief te laten voorgaan. Het comité van actie tegen de R. T. M. vraagt f 5,— subsidie per jaar. Op voorstel» B. en W. wordt besloten afwijzend te be» schikken. De districtsarbeidsbeurs te Rotterdam vraagt een subsidie. Besloten wordt op voorstel» B. en W. afwijzend te beschikken. Het R. K. Schoolbestuur vraagt gelden voor het aanschaffen van een kast voor natuur» kundige instrumenten a f 150,— en 3 kachels a f 40,—. Deze gelden zpllen beschikbaar ge» steld worden. Mevr. Pole vraagt tegen 16 Nov. gptslag als onderwijzeres aan de O. L. 8. De heer v. d. BOOGAARD (A.»R.) vraagt waarom zij dit ontslag niet gelijk met het ontslag van haar man heeft aangevraagd. De VOORZITTER antwoordt dat zij verlof had wegens zwangerschap en had zij eerder ontslag genomen, dan zou zij het salaris over die maanden van den verloftijd moeten derven. In verband met tactische overwegingen wordt besloten haar ontslag 15 Dec. te doen ingaan. Voordien krijgt mevr. Polee verlof met stilstand van jaarwedde. De heer Pole heeft in een schrijven den raad verzocht hem alsnog f 90,— toe te kennen van te veel betaalde huishuur, gaat de raad hiertoe over dan zal hij verschillende verbete» ringen in den tuin van de woning door hem aangebracht ter waarde van f 93,—achter laten en der gemeente cadeau doen. De heer BEIER zegt dit schrijven niet goed te begrijpen. Wanneer hij recht heeft op de terugbetaling van die huishuur, waarom schrijft hij dan die verbeteringen cadeau te doen De heer v. d. BERG (S.D.A.P.) zegt dat het wel lijkt alsof de heer Pole den Raad niet vertrouwt. De heer BEIER stelt voor afwijzend op dit geheele adres te beschikken. De heer SNIJDER (Neutraal) vindt het ook een onbillijke eisch van den heer Pole. Door den Raad is besloten de huur te bepalen op f 300,-. De heer BEIER zegt te gelooven dat de heer Pole die f 90,— wil terug hebben als restitutie van huur van terugwerkende kracht. Spr. is daar tegen. De VOORZITTER zegt dat de heer Pole anders meeneemt uit den tuin wat hem toe» komt. De heer BEIER zegt: laat de raad zich daar niet in gaan verdiepen, daar heeft de raad niets mee te maken, dat moet de heer Polee zelf weten. Spr. stelt voor afwijzend op dit adres te beschikken. Wethouder PRINCE (V.B.) vindt ook dat de heer Pole daar geen recht op heeft. Echter wel op de verbeteringen van zijn tuin. Het voorsteUBEIER wordt in stemming ge» bracht en aangenomen met algem. st. B. en W. stellen voor de verbeteringen van den tuin voor f 90 over te nemen. Dit voorstel wordt 'verworpen iiict 7 tegen 4 stemmen. Voor stemden de 11.11. de Wit, Prince, van Loon en v. Schouwen. De gemeenteveldwachter betoogt in_ een schrijven aan den raad dat hij over de jaren '21, '22 en '23 te weinig aan salaris ontvangen heeft een bedrag van f 450 een en ander in verband met aftrek kleeding, huishuur.en rijwiel B. en W. meenen dat de veldwachter niets te weinig is gegeven en laat de desbetreffende notulen voorlezen. De heer BEIER (S.D.A.P.) vraagt hoe het komt dat de stemmen in al die vergaderingen steeds staakten, 't Komt spr. voor dat een desbetreffend verzoek van den veldwachter indertijd is aangenomen, hoewel spr. erkent dit niet zeker meer te weten. Spr. vraagt aan» houding v^in deze zask om de notulen eens te kunnen bestudeeren. Wethouder PRINCE (V.B ziet geen aan» leiding om deze zaak aan te houden. Deno» tulen zijn gelezen en ook door den heer Beier goedgekeurd. De heer SNIJDER begrijpt niet hoe de veldwachter aan dat bedrag van f 450 komt. Hij heeft een bespottelijk lage huishuur, hij heeft bijverdienste van verkoop van loten, waarbij velen verplicht zijn* ze van hem te nemen. Bij elkaar heeft de veldwachter een veel grooter inkomen dan t 2000 en betaalt hij eigenlijk nog te weinig inkomstenbelasting Het voorstel»B. en W. om cle zaak aan te houden wordt verworpen, tegen stemden de H l I. Prince, de Wit, v. Loon, v. d. Boogaard, v. Schouwen en Snijder. B. en W. stellen voor afwijzend op het verzoek van den veldwachter te beschikken. Dit" wordt met algem. stemmen aangenomen. B. en W. bieden den raad aan het verslag van den toestand der gemeente in 1923. Dit verslag ligt ter visie. Een schrijven is ontvangen van den heer Pole, waarin hij den raad bedankt voor de wijze waarop hem eervol ontslag is gegeven. De VOORZITTER deelt mede dat B. en W. gemeend hebben den heer Pole in den raad ook nog eens persoonlijk te moeten danken voor al hetgeen hij aan de school gedaan heeft. B en W. bieden den raad de gemeentere» kening dienst '23 aan. Zij sluit in uitgaven met f 125911,875 en ontvangsten f 120957,68. Er is een batig slot van f 4974,195. De reke» ning van het algem. armbestuur sluit in ont» vangsten f 20157,115 waaronder f 2500 van de boedel Dabbe gerekend moet worden, en in uitgaven met f 8019,19. Er is een batig slot van f 10637,92i'. De rekening burgerlijk Weeshuis sluit in ontvangsten f 474,41 en uitgaven f 173,50 roet een batig slot alzoo van f 500,91. De boedel Dabbe sluit in ontvangsten f 5618,935 en uitgaven f 4224,935, met een batig slot f 1394,— Tot leden der commissie belast met het nazien der rekeningen worden gekozen de H.H. Beier, v. d. Bogaard en Snijder en tot leden der pom missie belagt m?t 'bet nazien der begrooting '25 cJe Schouwen, Los en v. Loon. Op de voordracht vpor zetters worden ge» plaatst de H.H. J. A. Omens en J. Prince met als plaatsvervangers de H.H. M. E. Heese en L. Slis. B. en W. stellen voor de politie»veror. te wijzigen in dien geest dat schepen langer dan 40 M. en met meer diepgang dan 2,10 M, in het tijdvak van 1 Sept.-31 Dec. niet .meer in de haven mogen. (Tot heden was de lengte bepaald op 35 M.) Conform wordt besloten. Gesproken wordt nog over een eventueele bepaling waarbij het verboden is meer dan één spoor te rijden. De heer v. SCHOUWEN ziet er voor deze gemeente weinig heil in. De heer LOS (S.D.A.P.) gelooft dat het voor den Langeweg best kan. Dan wordt dg heer Polee ter vergadering binnen geleid en spreekt de voorzitter het volgende Geachte heer Polé Nu de tijd bijna verschenen is, dat door u, de taak, als Hoofd der openbare school in deze Gemeente, zal worden neergelegd, en door u dus afscheid zal worden genomen' van die school, waarvan het onderwijs door u een tiental jaren ruim is geleid, acht ik het een duren maar zeer aangenamen plicht u openlijk een woord van hartelijken dank te brengen, uit naam van den Gemeenteraad, vooral hetgeen door u, in het belang van de jeugd en dus van dé toekomstige burgers van Oude Tonge is gedaan en bereikt en voor de wijze waarop dat door u is gedaan ook voor de steeds reëele opvatting van uw plicht in deze, dien gij steeds als eerste eisch hebt gesteld en die het onderwijs in alle opzichten is ten goficje gekomen. U hebt hiermede bereikt dat het onderwijs aan onze school tot een hoog peil is opge» voprd, hetgeen ook meermalen bleek, als leerlingen van u, die zu h aan een inrichting van Middelbaar onderwijs verder gingen bekwamen, zonder verder onderzoek werden toegelaten. Mr. Polé ik zeg u hartelijk dank vooral hetgeen door u, in die jaren, hetzij verplicht of onverplicht in het belang van het onderwijs is gedaan, terwijl ik tevens ook mag constateeren, dat de samenwerking tusschen u en het dagelijksch bestuur der gemeente, steeds is geweest van aangenamen aard, terwijl uwe adviezen, a^n dat bestuur, hetzij gevraagd of ongevraagd, waar het be» trof, de regeling en inrichting van hei onder» wijs, door het bestuur altijd op hoogen prijs werden gesteld; zij getuigden steeds van uwe liefde voor het onderwijs niet alleen, maar werden daarbij ook de iinantiëele be» langen der gemeente zooveel mogelijk in het oog gehouden. Ook van hen, die uw landbouw cursussen in die jaren hebben gevolgd, hebt u den dank verdiend en meen ik te mogen zeggen, dat deze cursussen in hooge mate hebben bijgedragen, om het landbouw bedrijf in deze gemeente en om» geving meer intensief, en oordeelkundig uit te oefenen en dat de resultaten van dat onderwijs nog in vele opzichten zullen na» werken. Ook meen ik zeker in den geest van dg burgerij van Oude Tonge te spreken, als ik u ook uit haar jiaam dank zeg voor de wijze waarop uw omgang met haar, meer speciaal ook met de ouders der schoolgaande kinderen zich heeft doen kennen, als steeds humaan en rechtvaardig en rekening hou» dende met hunne belangen, voor zoover dit in uwe macht stond en gij dit met uwen plicht kondet overeenbrengen. Ook als bur» ger van Oude Tonge hebt gij u in die jaren doen kennen als een onpartijdig en vriend» schappelijk man, ook ten opzichte van an» dersaenkenden waardoor gij van allen den dank hebt verdiend. Ik wil eindigen met den wensch, dat het u in uwe nieuwe stand» plaats, in alle opzichten naar wensch moge gaan, dat gij daar met uw gezin een goede gezondheid moogt genieteri dat gij met opge» wektheid uw plicht zult volbrengen en dat het u zal mogen gelukken (waar ik overigens niet aan twijfel) met het bestuur van uwe nieuwe woonplaats, eenzelfde vriendschappelijke en ongedwongen verhouding te scheppen, als dat in Oude Tonge het geval is geweest. Mr. Polé mijn beste wenschen voor uw ge» luk en dat van uw gezin vergezellen u naar Ruurlo en wij vertrouwen, dat Oude Tonge door u niet geheel zal worden vergeten, en dat gij nog weieens gelegenheid zult trachten te vinden uw vrienden in Oude Tonge te komen opzoeken. De heer Pole het woord nemend zegt, dat hij zich niet heeft voorbereid om de waar» deerende woorden van den voorzitter op den voet te volgen. Het heeft spr. gefrappeerd dat de burge» meester en ook andere menschen hem gezegd hebben dat door spr.'s toedoen het onderwijs in deze gemeente op hooger peil is gebracht. Dit is niet geheel waar. In de eerste plaats is dit hooger peil te danken aan de welwillende medewerking van B. en W. en van den raad, die waar het even kon spr. altijd terzijde stonden en zijn adviezen en vragen bijna altijd opvolgden en inwilligden. Wanneer een onderwijzer uit het groote stadsleven naar het platteland komt, ziet hij meestal al zijn groote idealen langzamerhand uitdooven, dat dit met spr.'s idealen niet ge» beurd is, is te danken aan B. en W. en den raad. Ook wat betreft den landbouwcursus meent spr. te moeten zeggen, dat hij ook wel ge» looft dat de landbouw hiervan profiteert, maar dat deze cursus kan zijn wat hij is, is toch te danken aan de bevolking zelve. Er is hier een ander slag bevolking dan in an» dere plaatsen van ons land. Er is hier een bloeiende landbouwende stand, men heeft hier werklust en de praktijk staat dan ook hier op een hoog peil, afgezien van de the» oretische ontwikkeling der bevolking liet land is hier schoon aangelegd, men heeft hier beter zaaizaad enz. Deze praktijk is ook de cursus ten goede gekomen. Nu verlaat spr. deze gemeente met de beste wenschen aan ouders en kinderen en na ook nog eens B. en W. en den raad hartelijk ge» dankt te hebben voor hun bereidwilligheid waar het de medewerking gold van het belang van het onderwijs. En spr. geeft ten slotte de verzekering dat hij de elf jaren dat hij hier mocht arbeiden steeds met lust en ijver zijn taak verricht heeft. Nadat de raad een afscheidsdronk op het vertrek van het hoofd der school gedronken heeft, verlaat de heer £ole de vergadering en worden de werkzaamheden voortgezet. B. en W. stellen den raad voor de Wil» lemstraat door te trekken. De straat zal ver» lengd worden met 98 en 12 M breedte. De koopsom, het trottoir en heining met draad worden beraamd op f 3100. Dit voorstel wordt met algem. st. aangeno» men. B. en W. worden gemachtigd de noodige. stappen te doen. Wethouder DE WIT (R.»K.) wijst op.de gevaarlijke draai aan fret eind van den ban» geweg en stelt voor deze draai te verlengen door ffet gat dat er in ligt vol te maken. Oqk verschaft het weer wat werk. De kosten zijn niet hoog, daar het hoofdzakelijk over grondkruien gaat, De heer LOS (S.D.A.P.) voelt veel voor het voorstebde Wit, Besloten wordt deze zaak nader te onder» zoeken. De heer SNIJDER (neutraal) zegt dat de vuilniskar lek is en dat voor de woning van den dominee de straat is opgebroken. De heer v. d. SWALUW (R »K.) vraagt of het waar is dat B. en W. aan Osseweier een uitstel om te bouwan van drie maapdén ge» geven heeft. De VOORZITTER ?.egt dat de heer Osse weïer 2 maanden uitstel gehad heeft daar om» stancjigheden, welke niet te voorzien waren hiertoe dwongen. De heer v. d. SWALUW kan zich met dit eigenmachtig optreden van B. en W. niet ver» eenigen. De raad is hierin niet erkent en de gemeente heeft er schade van, daar er nu geen boete betaald behoeft te worden. De heer SNIJ DER zegt dat het zoo erg niet is, het zal wel losloopen. Voor den bepaalden tijd zal de grond daar wel bebouwd wezen. De heer BEIER (S.D.A.P.) zegt dat de heer Snijder beter zijp mond had kunnen houden. Zoó gauw B. en W, hun toestemming tot uitstel gegeven hadden, zei de heer Snijder: »Wat hebben we B. en V. nou lekker te pak» ken«. Het raadsbesluit was dat 1 Jan. 1925 de grond bebouwd moest zijn. Nu Kan de heer Snijder wel zeggen dat dit gebeuren zal, maar hoe? Spr. kent pok wel een metselaar die verleden jaar begonnen is te bouwen maar als hij njet vlugger opschiet is het over 25' jaat- nog niet klaar. Dat is de bedoeling van de raad niet geweest. B. ep W. hadden beter gedaan als zij hutr fout erkend hadden. De VOORZITTER zegt dat er verschillen» de omstandigheden waren, waardoor B„ en W. niet anders konden handelen. De heer SNIJDER zegt dat er 3 of 4 verga» deringen nadat spr. den heer Beier over die zaak gesproken heeft zijp verloopen. Waarom heeft hij niet eer zijn mond opengedaan. De heer BEIER kan de hppding van B. en W. niet goedkeuren en 'Tv'p de volgende motie voor i De Raad, gelet op haar besluit, om den gemeente» grond, gelegen aan de Julianastraat aan hoogst biedende te verkoopen, onder voor» waarde dat deze grond voor 1 Januari 1925 met arbeiderswoningen bebouwd moest worden, gezien het eigenmachtig verlengen van dezen termijn door het College van B. en W., keurt dit optreden van B. en W. af, om» dat ze dit een remmen van de woningbouw en ingrijpen in eigen bevoegdheid acht. De H.H. Los en v.d. Swaluw ondersteunen dit voorstel. Wethouder PRINCE zegt dat men beter deed deze zaak op. zakelijke wijze te behande» len. Er zjjn ook in het particuliere leven wel eens van die dingen, die anders uitvallen dan men zich voorsteld. Eerst had spr. nog beden» kingen gehad om met B. en W. mede te gaan in deze zaak, omdat hij de muggen uitzuigerij van sommige raadsleden kent, maar de omstan» digheden dwongen daarom heeft hij zich maar over de kleingeestigheid van enkele raadsleden heengezet. Er heeft bij B. en W. niet voorge» zeten het raadsbesluit te dwarsboomen, spr. heeft zelf voorgesteld het boetestelsel in te voeren. Gespeculeerd kan er met dezen grond dan ook niet gedaan worden. De motie Beier wordt in stemming gebracht en verworpen. Tegen stemden de H.H. Prince, de Wit, v. Loon, Snijder, v. d. Boogaard en v. Schouwen. De heer v. SCHOUWEN (V.B.) vraagt wanneer de klok nu komen zal 1 De VOORZITTER antwoordt, dat eerst be» paald was voor 1 Aug. Maar later is de datum bepaald op 15 Sept. De firma schijnt het heel druk te hebben. Dan gaat de raad in comité»generaal, daar de voorzitter nog enkele mededeelingen in ge» heimen zitting heeft te doen. EEN AANKLACHT. Lezer, gij zijt nieuwsgierig om te weten tegen wie en waarvoor. Wij zullen U niet lang in onzekerheid laten. Het gaat tegen de arbeiders niet tegen alle, gelukkig neen maar tegen de 2118 arbeiders aan wie in de maanden April, Mei, Juni en Juli '24 een aanmaning moest gezonden wor» den tot het opzenden van hun rentekaart. Daarvóór hadden zij al een couvert ontvangen, om aan hun verplichting tot opzending te voldoen. Helaas hielp de aanmaning niet voor alle gevallen. 818 arbeiders ontvingen vervolgens nog een kaart, waaraan maar 68 arbeiders gevolg gaven dus 750 arbeideis bleven zelfs na herhaald schrijven in gebreke. Is het nu te veel gezegd dat wij deze 750 arbeiders aanklagen, omdat zij niet alleen de administratiekosten van den Raad van Arbeid onnoodig duur maken maar vooral omdat zij hun eigen belang zoozeer verwaarloozen. Hun rigen belang! Want wie zegthun.dat voor hen het oogenblik niet zal aanbreken, dat zij bij den Raad van Arbeid moeten aan» kloppen, hetzij om genees» en heelkundige behandeling, hetzij om een invaliditeits of ouderdomsrente. In hun nabijheid hebben zij voorbeelden te over van hen, voor wie het bezit der rente kaart in moeilijke tijden een zegen was. En willen zij .hen niet gelooven laten zij dan luisteren naar de volgende cijfers Gedurende de maanden April, Mei, Juni en Juli 1924 werden 16 personen, na een genees» of heelkundige behandeling van wege den Raad Hersteld ontslagen Voorts werden in deze maanden uitgekeerd 26 ouderdomsrente tot een hedrag van f 4030, 9 weduwenrenten f 1564,42 9 weezenrente n f 1627,34 39 invaliditeitsrente s> f6451,12. Op Dinsdag 16 September 1924 te Achthui» zen in Café Koenraad bij Veiling en op Dins» dag 23 Sepiember 1924 aldaar in café Buijs bij afslag, beide dagen des namiddags 5 uur (nieuwe tijd) ten verzoeke van den heer C. Huijsmans aldaar, van perceel I. Een brood» bakkerij te Achthuizen met annex woonhuis met afgepaald gedeelte erf daar achter gelegen. Broodbakkerij druk beklant, (omzet ongeveer 900 K.G. per week.) De zaak wordt wegens ongesteldheid van den tegenwoordigen eigenaar verkocht. Perceel 2. Een winkelhuis met woon huis en erf aldaar verhuurd aan den heer Wagemans voor f 5,50 per week. Perceel 3. Een winkelhuis met woonhuis en erf aldaar, verhuurd aan den heer Adr. Huijsmans e. a. voor f 6,50 per week. Perceel 4. Een tuin, ge» legen aan den Galatheschen dijk aldaar, groot 4.90 A. (29 R.) Perceel 5. Een arbeiderswoning aldaar, naast voormelde tuin, met daar achter gelegen afgepaald gedeelte erf. Perceel 6. E.e« arbeiderswoning aldaar naast de vorige, met daarachter gelegen afgepaald ged.eeite erf. Perceel 7. Een arbeiderswoning aldaar naast- de vorige, met daarachter gelegen afgepaald gedeelte erf. Perceel 8. Een. tuin aldaar, naast voormelde woning, verhuurd aan den heer J. de Waal Jz, voor f 10.-- per jaar. Aanvaarding en betalingen I October 1924. Alles breeder omschreven bij biltet. Notaris AKKERMAN., Twee arbeiderswoningen met drie percee/en hofland te Oude Tonge, op Woensdag, 17 Sep» tember 1924, bij inzet 3» het Logement var» Veen. Op Woensdag, 24 September 1924, bij afslag in het Logement de Weerd, te Oude Tonge, te!,kens des avonds 7 uur (zomertijd) ten verzoeke van Mej. Wed, J. V. Duijn te Rotterdam. Notaris VAN BUUREN. MIDDELHARN1S. Centrale veiling voor Goer»,e eli Overflakkee Veiling van Woensdag 10 Sept. 1924. Jutteperen f 3_ tot f 11,90 per 100 K.G. Claps f 5,ó0 tot f 12,— per 100 K.G. Diamant f 5,— tot f 7,10 per 100 K.G. Sergemot f 3,10 tot f 7,30 p. 100 K G. Beurre de Merode f 5,70 tot f 11,70 p. 100 Kg. Diverse Handp f 3,40 tot f 8,60 per 100 K.G. Souveinir de Congres f 5,— tot f 6,10. B.ismark 2,30 tot f 2,70 per 100 K.G. Perzikperen f 8,70 per 100 K.G. Williams f 1,10 tot f 7,— per 100 K.G.. Kaneelperen f 4,20 per 100 K.G. Diverse val f 1,60 tot f 4,— per 100 kt». Bloemzoete appels f 7,— per 100 K.G. Early Victoria f 4,80 tot f 6,70 per 100 K.G Stoksnijb. f 13,40 tot f 19,50 per 100 K.G Enkele stam f 22,— tot f 26,— p. 100 K.G. Dubbele stam f 18,— tot f 23,— p. 100 K.G. Stokprinses f 14,— tot f 22,— per 100 K.G.. Gele pruimen f 2,80 tot f 11,30 per 100 K.G. Augurken f 6,— tot f 17,— per 100 K.G. Spinazie f 4,70 tot f 5,— per 100 K,G. Tomaten f 7,80 per 100 pond. Blauwe druiven f 17 tot f 33 per 100 pond Bloemkool I f 12,tot f 16,40 per 100 stuks Bloemkool II f 5,50 tot 9,70 per lOOstuks. Bloemkool III f 3,— f3,40 tot per 100 stuks. Roode kool f 3,70 tot f 6,50 per lOOstuks. Gele Savoije f4,20 tot f9,80 per lOOstuks Komkommers f 1,40 tot f 6,70 per 100 stuks Perziken f 4,40 per 100 stuks. Meloenen f 19 tot f 53 per 100 stuks. Kroten f 1,20 tot f 1,70 per 100 bos. ROTTERDAM, ^Sept. 1924' Op de heden in ons Veilingslokaal, Delfó schestraat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeierenf 7.30 tot Idem (klein)tot Idem extra zwtot Eendeieren7.10 tot Ganseierentot Kalkoeneierentot Kievitseierentot Middenprijs f Aanvoer 155000 stuks. DE ROTTERDAMSCHE VEILING f 9.90 8.25 WILLEMSTAD. Op de heden alhier gehouden September - paardenmarkt waren ondanks zeer ongunstige omstandigheden (o.m. slechte weersgesteldheid en in de buurt Landbouwtentoonstelling) op markt en stallen nog een vrij behoorlijk aan» tal paarden aangevoerd. Zéér veel kooplieden. Vlugge handel. Men besteedde voor veulens f 185—f 200 l'/z'jarigen f 300 f -400 2'/;>=jarigen f 450-> f 550; werkpaarden f 600—f 700.

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 2