EEN VLUGGE JOHGEIt Aardappel- ep Peenrooier iüiESTEPIflfi Kerk en School. Vergaderingen. Visscherij. Burgerlijke Stand.. V erkoopingen Marktberichten. Buitenland. Advertentiën. Bindwerk. W. Boekhoven Zonen Gêiiienfifd Nieuws. aan te besteden 26300 K.G. super 18400 K.G. KaliZOUl, 20 36200 k.g. Kainiet 41400 k.g. siahhenmeel 1800 k.g. Kalmei en 8600 K,g. LijnKoehschiilers 127600 K.G. super 80000 k.g. gem. cmiisaipeter. 15800 K.G. KaliZOUl 3900 K.G. Kainiet 3000 k.g. Patenihali 3500 K.G. Zuiauz. Ammoniak en 4= 800 K.G. Amm. super Een aantal nummers werden door beide koren goed gezongen. Vooral het zingen van laatst» genoemde koor was heel aardig. Een groot aantal belangstellenden woonde dit concert bij en betuigde telkens hun instemming door een luid applaus. Mej. P. Andriesse slaagde dezer dagen voor het examen voor acte Nuttige Handwer» ken en Mej. M. Andriesse voor de hoofdacte. De Gemeenterekening is aan de Raad aangeboden met een batig saldo van f 28388.07. Dit mag beschouwd worden als een niet alle» daagsch verschijnsel en voor vele gemeenten om jaloers te zijn. Uitslag der loting van de militieplichtigen lichting 1925 H. Blok 1 M. de Kloe 2H. Ruis 3P. Roelanders Boers 4C. Huisman 5; J. Orijnes 6; J. Etsius 7J. H. Mötz 8; L. Posthumes 9 T. Trouw 10 J. de Kramer 11; M. Blina 12; F. Spuibroek 13; J. Peters 14; L. A. Kwanten 15; R. J. Ravensteip 16; P. v. d. Hoek 17 J. Smit 18 L. den Ouden 19. DEN BOMMEL. Zondag a s. hoopt in de Ned Herv. Kerk des namiddags 2 uur op te treden Ds. den Oudsten van Middelharnis. NIEUWE TONGE. A.s. Zondagmiddag zal de »liefdebeurt« te dezer plaatse worden ver> vuld door Ds. G. van Montfrans te Sommels» dijk. In den voormiddagdienst zal een predi» katie worden gelezen. HERKINGEN. In de namiddaggodsdienst» oefening op D. V. Zondag a.s, hoopt in de Ned. Herv. Kerk op te treden Ds. Bax uit Oude Tonge. MELISSANT. In de Ned. Herv. Kerk is een extra»gift van f 10,— gecollecteerd. GOEDEREEDE. Zondag a s. zal er alleen des voorm. Kerk zijn en hoopt op te treden dhr J. v. d. Velde van Ouddorp. OUDDORP.f De catechisaties voor de schoolkinderen bij de Ned. Herv. Gem. zul» len in het begin van October eerst kunnen beginnen. f Zondag a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk zoowel 's morgens als des middags een col» lecte worden gehouden ten bate van het bouwfonds der kerk. Voorm. zal leesdienst worden gehouden en 's nam. Ds. Baarslag van Melissant. NED. HERV. KERK. Beroepen: naar Panega Ds. Joh. Kloots te Variknaar Gramsbergen Ds. Th. J. H. Israël te Wadenoijen naar de Kruin (toen.) Ds. L. M. S. J. Herfkens te Zwaagwesteinde naar Balk Ds. G. v. Dijk te Lisse. Bedankt: voor Brielsch Nieuwland dhr. J. Dikboom, Cand. te Groningen. GEREF. KERKEN. Beroepen: naar Meerkerk Ds. H. W. de ^Craaft' te Stad aan 't Haringvlietnaar Aalten Ds. W. Beek te Pijnacker naar Westzaan Ds. W. Sietsma te den Haag. Twee tal;.te Hoogeveen Ds. V. Faberte Serooskerke en Ds. J. D. Boerkool te Velsen te Ennumatil Ds. N Duursema te Nieuw»Am» sterdam en Ds. M. Elsinga te Groótegast t<; Axel Ds. C. J. Haleman te Drachten en Ds. H. Veldkamp te Anna Jacoba Polderte Zutphen Ds. G. O. Dormer te Emmen en Ds. A. J. Fanoy te Ferwerd. Aangenomen: naar Bergen op Zoom Ds. W M. Ie Couitre te Voubrugge. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen: naar IJmuiden Ds. D. Dries» sen te 's»Gravenzand. Aangenomen: naar Lutten, dhr. P. Dijkstra, Cand. te Apeldoorn. .Twijfel. De Kroniekschrijver van het «Geref. Jonge» lingsblad« schrijft het volgende Een Amsterdamsch predikant is kort ge» leden gepromoveerd op een proefschrift over wijfel. Een leerzame psychologische studie. •wOHj kunnen het echter niet met hem eens zijn, dat de grond der religieuse zekerheid de innerlijke ervaring is. Echt ethisch standpunt. Prof. Chantepie de la Saussaye heeft het in zijn «Geestelijke Stroomingen« aldus uit» gedrukt«Wij moeten niet zeggen dit of dat is zekermaar ik ben zeker van dit of dat. Zekerheid is een toestand van den mensch, een gesteldheid van den geest®. Elders zegt dezelfde ethische voorganger «Twijfel is voorwaarde voor elke ontwikke» ling. Hij brengt onzen geest in beweging en beweging is voor het organisme het leven zelf.« Men heeft voor het uiten van dergelijke stellingen geen enkelen grond in Gods Woord. Nergens verwijst de Heilige Schrift den mensch naar zichzelf als kenbron en maatstaf der godsdienstige waarheid. Nooit ofte nimmer heeft Christus Zijn dis» cipelen of zijn gehoor verkondigd, dat het toch zoo goed voor hen zou zijn, om eens aan dit of aan dat te twijfelen, maar altijd klinkt hetGeloof En al weerGeloof En steeds opnieuw »Geloof« Het ongenoegzame trouwens van de me» thode der ervaring blijkt wel daaruit zooals Prov. Bavinck in zijn brochure «De zekerheid des geloofs« zegt »dat beurtelings alles en niets uit haar kan worden afgeleid. De Bud» dhist kan uit zijn ervaring de waarheid van Nirwana en de Roomsche Christen het recht der Mariasvereering afleiden.® Wat men er door verkrijgt Een vrijbrief voor het toepassen van de historische kritiek. Wat geeft het, of men door die kritiek in twijfel geraakt over een of ander feit uit de Heilige Schrift of geloofswaarheid «Twijfel is voor» waarde voor elke ontwikkeling.® En ja, juist door die kritiek heeft men de gevaarlijke macht van den twijfel vrij spel gegeven. Het voorbeeld van Edmond Scherer (den leerling van Vinet), welke eerst orthodox was, maar allengs brak met zijn verleden, twijfelaar werd, een ernstige twijfelaar, geen ongeloofstwijfelaar 1 want de ethischen onder» scheiden gaarne tweeërlei twijfel is leerzaam. Prof. Bavinck zegt »De Heilige Schrift wordt door de his» torische kritiek van haar Goddelijk gezag beroofd en zelfs het recht en de waarde van den godsdienst wordt ernstig betwist. Bij en ten deele door dit alles is het reli» gieuse leven sterk verminderder is wel veel beweging op godsdienstig gebied, maar er is weinig echt godsdienstig leven. Het geloof voelt zich niet zeker meerzelfs onder de geloovigen is er veel twijfel en onvastheid. Het kinderlijke en tegelijk hero» ïeke ik geloof 1 wordt zelden gehoord en heeft voor het kritisch twijfelen plaats ge» maakt. Men gelooft misschien nog zijne belijdenis, maar men belijdt niet meer zijn geloof. In tijden van opgewekt godsdienstig leven spreekt men als machthebbende en niet als Schriftgeleerdedan klinkt het Ik weet in wien ik geloof, van de lippen. Maar in een kritischen tijd als de onze is er onzekerheid juist over de principia, over kenbron, methode, bewijs enz.« Het geloof kan niet rusten op het kruiende oeverzand van menschelijke meeningen en er» varingen. Het vindt alleen stevigen bodem op het profetisch woord, dat zeer vast is. Op de eeuwig blijvende rots van Gods getuigenis. L IJ S T 1 van de 46ste jaar=collecte voor de Scholen met den Bijbel. Oude en Nieuwe Bildtdijk f 103,13 Boornbergum c.a52,11 Cubaard (Geref. Kerk)6,20'/2 Ee c.a144,— Lemmer c.a198,45 Lollum met Waaxens121,60 Oenkerk c.a210, Oppenhuizen met Uitwellingerga (Geref. Kerk)25,86 Sondel108,72'/2 Vtartena met Warstiens (G. K.) 18,— Weerwille c.a126,25 's=Heerenbroek221.15 Olst (Kerkcoll.)18,81 V2 Scherpenzeel c.a. 160.31 Bloemendaal (N.H.) (Ger. Kerk) 56.75 'Heer Hugowaard c.a. Kerkcoll. 27.25 Krabbendam c.a. (Ger. Kerk) 16.10 Ransdorp c.a74,78 Groote IJpolder92,28 Zandvoort (Geref. Kerk)173,46 Numansdorp met Middelsluis 76,25 Zegwaard c.a111,51'/2 's»Gravenpolder (Geref. Kerk) 17,05 Klundert (Geref Kerk)147,83'/2 Woudrichem met Oudendijk 18,39 Totaal van 25 Loc. Com. f 2326,2672 Mr. J. TERPSTRA, Secretaris van de Unie «Een School met den Bijbel«. OUDE TONGE. Raadsvergadering Woensdag half 11 des n.m. alhier. GOEDEREEDE. Vorige week had de visschers F. v. d. Hou» ten f 80.— schade aan zijne netten. De garnalen vangst was de vorige week plm. 200 kilo per getij. OUDDORP. De visschers vingen in de vorige week van 300 tot 400 kilo garnalen per vaartuig. In de stallen twee zalmen. .K\*t u. 18 SOMMELSDIJK. Geboren Johannis, z. v. Jan van Gronin» gen en Sietje Roetman Suzanna Neeltje, d. v. Johannis Jacobus Groenendijk en Eliza» beth Vroege. OndertrouwdFlip van Es, 22 j. te Mid» delharnis en Elizabeth Schellevis, 19 j. alhier. DEN BOMMEL. Geboren: Jaap, z. v. Jacobus Pieter Mast en Anna Vërmaas Pieter, Dirk, z. v. Cornelis Arie Meijer en Adriana Meijer. Overleden Marinus van Dijk in den ouder» dom van 86 jaren. OOLTGENSPLAAT. Over de maand Augustus Geboren: Leendert, z. v. Leendert Bom e v. Teuntje Helena Verolme Anthonia, d. v. Jacob Langeweg e. v. Jannetje VermaatIzak z. v. Jacob van Dongelen e. v. Arentje Leij» dens Maria Cornelia, d. v. Cornelis Osse» weijer e. v. Lena de VosCornelia, d v. Cor» nelis van Nimwegen e. v. Willempje Paasse; Wilhelmina Pieternella, d. v. Martinus Bub» bert e. v. Gatharina Pieternella van de Capelle Johanna Maria, d. v. Cornelis Hotting e. v. Adriaantje Teuntje Leijdens Cornelis Adria» nus, z. v. Petrus Mattheus van de Capelle e. v. Maria Cornelia Jacobs. Cornelia Teuntje d. v. Simon van Nieuwaal e. v, Gieltje Hokke Johannes Petrus, z. v. Petrus Josephus Hen» ning en Maria Christina Hendrika van Don» gen Hendrika, d. v. Leendert Aren van Es en Engeltje van Nieuwaal. Gehuwd Bastiaan Hokke, 22 j. met Wil» lempje Vermaat 20 j.Abraham de Vos, 21 j. met Lena Hokke, 20 j. Jan de Dreu, 29 j. met Cornelia Dingena Korte weg, 27 j.Mag» chiel van der Wende, 26 j. met Martina Wijntje Verweij, 26 j.Cornelis van Dam, 20 j. met Geertje Kreeft, 19 j. Overleden Maria van Dam, 30 j. echtgen. van Pieter de Vos Anthonia Cornelia, oud 7 maanden d. v. Adrianus Huijsmans en Willemina Maria de Bruijn. NIEUWE TONGE. Geboren Adrianus z. v. A. Visbeen en M. van Alphen, Aart Jan z. v. H. Klapmuts en J. M. Hobbel, Barbara Lena d. v. L. v. d. Velde en J. Kievit. Ondertrouwd: M. v. d. Ouden j.m. 25 jaar en M. van der Maden j.d. 21 jaar Gehuwd A. Vijfhuizen oud 40 jaar en S. van Heemst oud 42 jaar. DIRKSLAND. GeborenAntj£, d. v. Gerrit Bakker en Tona Oorbeek. MELISSANT. Ondertrouwd A. Melissant, j.m. 27 j. en J. Troost, j.d. 24 j. J. Neels, j.m. 31 j. en W. Nagtegaal, j.d. 23 j. Overleden: J. Soldaat j.m. 19 j. STELLENDAM. Geboren Martha Maria d. v. J. Keijzer en E. BilkesZeger z. v. G. van der Wal en A. KlinkAnthonie z. v. Cornelis Zeedijk en J. GrootenboerCornelis z. v. M. van Seters en R. Erkelens. Overleden: W. van Rossum, 7*2 jaar echtge» noot van A. van den Hoek. GOEDEREEDE. Geboren Arentje, d. v. P. Kastelein en J. Grinwis. Getrouwd K. Sandifort 28 j. van Ouddorp en K. Tanis 26 j., S. Troost van Stellendam 25 j. en K. Hoogmoed 19 j. Overleden aangegeven een levenl. kind van het m. gesl. van G. Tanis en E. Hameeteman. OUDDORP. Geboren Klaartje, d. v. Cornelis Venneman en Jacoba Oosterling; Simon Jacobus, z. v. Simon Voortman en Jannetje BosloperAr» jaantje, d. v. Jacob Meijer en Grietje Tanis; Klaas, z. v. Pieter Voogd en Lijntje van As» perenKrijn, z. v. Krijn Grinwis en Pietertje Luime Jacomijntje, d. v. Bastiaan v d. Hou» ten en Arjaantje van HuizenPieter, z. v. Job van Dam en Anna van.Seters; Wouter, z. v. Pieter Adrianus Vlietland en Klaartje Bakelaar. Ondertrouwd Krijn Hoek j.m. 23 jaar en Maartje Breen j.d. 19 jaar; Hendrik Ockerse j.m. 23 jaar en Neeltje Adriana deMooijj.d. 23 jaar; Huibert Hoek j.m. 37 jaar en Maaijke Breen j.d. 30 jaar; Cornelis Tanis j.m. 34 jaar en Cornelia Breen j.d. 27 jaar Jan Hoek j.m. 30 ja.ar en Suzanna Breen j.d. 29 jaar. Gertrou wd: Krijn Hoek j.m. 23 j. met Maartje Breen j.d. 19 j.Hendrik Ockers j.m. 23 j. met Neeltje Adriaan de Mooi j.d. 23 j.Cornelis Tanis j.m. 34 j. met Cornelia Breen j.d. 27 j. Huibert Hoek j.m. 37 j. met Maaijke Breen j,d. 30 jaar. OverledenLeendert Tanis '25 jaar zoon van Dirk Tanis en Cornelia Pikaart. Openbare verkooping op Vrijdag 5 Septem» ber 1924 bij inzet, op Vrijdag 12 September 1924 bij afslag, telkens des avonds 7 uur in het Hotel Meijer te Middelharnis, van een huis met schuurtje en erf aan den Ring te Middelhlrnis. Bewoond door den heer T. Looy te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Op Dinsdag 16 .September 1924 te Achthui» zen in Café Koenraad bij Veiling en op Dins» dag 23 September 1924 aldaar in café Buijs bij afslag, beide dagen des namiddags 3 uur (nieuwe tijd) ten verzoeke van den heer C. Huijsmans aldaar, van: perceel 1.'Een brood» bakkerij te Achthuizen met annex woonhuis met afgepaald gedeelte erf daar achter gelegen. Broodbakkerij druk beklant, (omzet ongeveer 9Q0 K.G. per week.) De zaak wordt wegens ongesteldheid van den tegenwoordigen eigenaar verkocht. Perceel 2. Een winkelhuis met woon» huis en erf aldaar verhuurd aan den heer Wagemans ,-voor f 3,50 per week. Perceel 3. Een winkelhuis met woonhuis en erf aldaar, verhuurd aan den heer Adr. Huijsmans e. a. voor f 6,50 per week. Perceel 4. Een tuin, ge» legen aan den Galatheschen dijk aldaar, groot 4.90 A. (29 R.) Perceel 5. Een arbeiderswoning aldaar, naast voormelde tuin, met daar achter gelegen afgepaald gedeelte erf. Perceel 6. Een arbeiderswoning aldaar naast de vorige, met daarachter gelegen afgepaald gedeelte erf. Perceel 7. Een arbeiderswoning aldaar naast de vorige, met daarachter gelegen afgepaald gedeelte erf. Perceel 8. Een tuin aldaar, naast voormelde woning, verhuurd aan den heer J. de Waal Jz. voor f 10.— per jaar. Aanvaarding en betalingen 1 October 1924. Alles breeder omschreven bij biltet. Notaris AKKERMAN. Twee arbeiderswoningen met drie perceelen hofland te Oude Tonge, op Woensdag, 17 Sep» tember 1924, bij inzet in het Logement van Veen. Op Woensdag, 24 September 1924, bij afslag in het Logement de Weerd, te Oude Tonge, telkens des avonds 7 uur (zomertijd) ten verzoeke van Mej. Wed. J. V. Duijn te Rotterdam. Notaris VAN-BUUREN. -<•' -c Wat iedere huisvrouw weten moet. lp het weekblad «Volksvoeding®: schrijft F., dat iedere huisvrouw moet weten 'le. dat de keuringsdiensten toezicht houden op alle eet» en drinkwaren (met uitzondering van vleesch en vleeschwaren), gebruiksartike» len en op artikelen, die bij koninklijk besluit als »waren« zijn aangewezen. 2e. dat zoo men gegronden twijfel heeft aan de deugdelijkheid van een geleverde waar, men zich, liefst schriftelijk, in spoedeischende gevallen telefonisch kan wenden tot den direc» teur van dien keuringsdienst, waartoe de ge» meente waarin klager woont, behoort 3e. dat .de klacht moet inhouden, de naam van de vermoedelijk ondeugdelijke waar, den prijs, waartegen de waar is gekocht, naam en adres van den leverancier en van den klager. Zoo de klacht geldt het artikel melk, dan ook liefst het uur van levering. De klacht blijft geheim 4e. dat klachten omtrent vleesch moeten gericht worden tot den directeur van [den keuringsdienst van vleesch resp. directeur van het openbaar slachthuis. 5e. dat er bestaat een speciaal koninklijk besluit op brood, waarin bepaald is, dat elk brood een voorgeschreven hoeveelheid water» vrij brood (droog brood) moet (bevatten. Het gewicht van het brood is niet vastgelegd, om» dat dit afhankelijk is van het watergehalte van hef brood, dat weer afhankelijk is van de wijze, waarop het brood bereid is, nl. uit z.g. slap (waterrijk) deeg of z.g. stijf (waterarm) deeg en van de wijze van bakken 6e. dat brood, dat als melkbrood wordt verkocht, moet voorzien zijn van 4 cM. hooge, duidelijk leesbare letters M. B., welke in het brood moeten zijn aangebracht. Brood, niet voorzien van deze letters, is geen melkbrood d.w.z. geen brood dat met melk is bereid. 7e. dat er ook een koninklijk besluit bestaat op suiker en stroop, hetwelk sedert enkele dagen in werking is getreden 8e. dat dit besluit onderscheidt de volgen» de stroop, nl. a. tCandijstroop, de stroop verkregen bij de bereiding van kandij (de bekende groote kristallen van suiker) en stroop of suikerstroop, de stroop verkregen bij de bereiding van suiker uit de gezuiverde kooksels der suikerfabrieken. Deze beide soorten stroop bevatten ongeveer 65 pCt. suiker b. Huishoudstroop, in den regel stroop, welke verkregen wordt uit een mengsel van ongeveer één deel melasse (het afvalproduct der suikerfabrieken, waaruit geen suiker meer is te bereiden) en één deel aardappelstroop. Suikergehalte ongeveer 30—35 pCt. c. Keukenstroop, in den regel stroop, ver» kregén uit één deel melasse met drie deelen aardappelstroop. Suikergehalte ongeveer 15 pCt. tot 20 pCt. 9e. dat in winkels op stroopvaten moet zijn aangebracht een opschrift, vermeldende de soort stroop, zoodat iedere kooper kan zien welke kwaliteit stroop hij ontvangt, en dat voorwerpeh met een inhoudsmaat kleiner dan 2 liter, waarin zich stroop bevindt, moeten voorzien zijn van een etiket aangevende de soort stroop 10e. dat een speciaal koninklijk bésluit op de waren jams, limonaden, vruchtensappen e.d. alsmede een ander besluit op specerijen is verschenen, welke beide begin October in werking treden. MIDDELHARNIS. Centrale veiling voor Goeree en Overflakkee Veiling van Maandag 8 Sept. 1924. Claps -i 4,70 tot f 12,80 per 100 K.G. Diamant f 6,— tot f 7,— per 100 K.G. Bergemot f 10,10 tot f 10,80 p. 100 K G. Souveinir de Congres f 5,50 tot f 6,60. Diverse Handp. f 9,70 per 100 K.G. Diverse val f 2,30 tot f 5,70 per 100 k G. Zoete appels f 10,20 tot f IJ.— per 100 K.G. Zure appels 3,40 per 100 K.G. The Queen f 6,— per 100 K.G. Stoksnijb. f 15,40 tot f 17,— per 100 K.G. Stamsnijboonen f 6,— tot f25,—p. 100 K.G. Stamprinses 20,40 f tot f 21,50 per 100 K.G. Spinazie f 3,50 tot f 3,70 per 100 K,G. Gele pruimen f 10,70 tot f 18,50 per 100 K.G. Angurken f 2,— tot f 22,— per 100 K.G. Tomaten f 6,— per 100 pond. Blauwe druiven f 32 tot f 35 per 100 pond. Kipeieren f 8,55 tot f 8,65 per 100 K.G. Kleine f 7,20 per 100 K G. Eendeneieren f 7,15 per 100 K.G. Bloemkool I f 13,tot f 17,60 per lOOstuks Bloemkool II f 6,70 tot 12,60 per 100 stuks. Bloemkool III f 2—, f 7,10 tot per 100 stuks. Roode kool f 3,70 tot f 7,— per 100 stuks. Gele Savoije f5,30 tot f9,30 per lOOstuks. NOitte kool f 57,0 tot f 8,— per 100 stuks. Komkommers f 6,— tot f 7,70 per 100 stuks Perziken f 2,40 tot 9,— per 100 stuks. Meloenen f 15 tot f 29 per 100 stuks. Kroten f 3,30 per 100 bos. Selderij f 1,20 per 100 bos. Andijvie f 3,10 per 100 krop. VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 8 September. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 304 vette runderen, 217 vette kalveren, 964 schapen of lammeren, 927 varkens. Prijzen per V2 K.G. Koeien 40—50—62'/2—60 tot 62V2 ct„ ossen 52-56-61 ct„ kalveren 65 tot 75—87'/2—90 ct. schapen 39—45 ct.lam» meren f 32—42 per stukvarkens 47—49 ct. per '/z K.G. De aanvoer van koeien en ossen was gewoon. De handel was kalm en de prijzen ondergin» gen geen verandering. Een enkel puikbest beest ging nog wel tot 2V2 cent boven noteering. Vette kalveren waren ruim aangevoerd. De handel was flauw en de prijzen bleven gelijk aan die van Dinsdag 1.1. Schapen en lammeren waren veel minder aangevoerd. De handel wat traag en de prij» zen bleven stationair. Voor enkele puikbeste lammeren werd nog iets boven noteering be» taald. De aanvoer van varkens was niet zoo ruim. De handel was niet erg willig en daar de prijzen weder omhoog gingen had men weinig lust tot koopen. Vermoedelijk slechte afloop. GRANEN enz., MEEL en OLIËN. ROTTERDAM. 8 September. VI a s (Opgaaf van de marktmeesters), Aanvoer 9000 K.G. Holl. geel f 1.80-2.10. ROTTERDAM, 8 September. E ij n e zaden (Boerennoteering). Karwijzaad 'f 44—45, Kool» zaad f 21—23, maanzaad f 52—54, alles per 100 K.G. GROENTEN, FRUIT EN AARDAPPELEN. ROTTERDAM, 8 September. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgtBriei» sche eigenheimers f 2.70—3.40, Zeeuwsche blauwe f 3,50—4,25, dito eigenheimers f 2.40 tot f 2.80, dito bonte f 3.50—4,25, blauwe eigenheimers f 2 80—3,30, poters f 1.50-2. Zeeuwsche eieren f 8—9.50, Overmaasche eieren f 8—9,50 'per 100 stuks, Met tamelijken aanvoer, tamelijke vraag oi Door geweld gedwongen 1 Géén grootsch gebaar, van Duitschland In '18 en '19, bij den vrede van Versailles, hebben de Entente-mogendheden, Frankrijk bij name, zich onsterfelijk belachelijk gemaakt, door Duitschland, als een schooljongen den strafregel te laten opschrijven »Ik ben, en ik alléén, de schuldige aan 't uitbreken van den Wereldoorlog 't Was een bespottelijke vertooning. De Wit's »i coactus«, door geweld gedwon» gen, behoefde er niet eens onder, lag er bo» venop en daarom is 't waarlijk geen grootsch gebaar van den Duitschen rijkskanselier, om nu in een gewichtig doend manifest te roepen 't Is niétesl Dacht hij dan, dat nog één verstandig mensch het gelóófde Begreep hij niet, dat die afgedwongen schuld» bekentenis, het nageslacht een schaterlach ten koste van Frankrijk ontlokken zou en dat hij dus niet beter kon doen, dan dien strafregel te onzinnig achten om er na vijf jaar nog één woord aan te verspillen en er over te zwijgen, gelijk men over 'n misdracht zwijgt Nu heeft hij zich weer lichtelijk belachelijk gemaakt. De Muze der Historie zal recht doen Laat het haar gerust maar over. Ook voortvarendheid Spanje is groot in woorden. De regeering heeft 'n soort manifest over» Marokko uitgevaardigd, waarin de verschrikke» lijke moeilijkheden worden opgesomd, die de Spaansche troepen er te overwinnen hebben. Nu, dat zal gerust wel waar zijn. Maar dan eindigt het regeeringsstuk «Niets is in staat den moed en de voortva- rendheid van de Spaansche troepen te vermin» deren.« »Moed«, hoed»af, directlaf is de Spanjool nooit geweest. Maar «voortvarendheid® ja I van een zeer eigenaardige soortdie n.l. om wat reden dan ook, de laatste maanden in niets anders werd getoond, dan in achteruit te krabbelen. Wie dat »voortvaren« noemen wil De Moderne Vrouw 't Zal niemand meer verwonderen, dat bij het moordproces te Chicago, waar de millio» nairszonen Leopold en Loeb- terecht staan, ook de vrouwen zich verdrongen, om een plaats op de tribune te bemachtigen. Weerzinwekkend, maar «up to date® 1 't Schijnt te behooren bij den modernen tijd. Maar 't ergste kwam tegen 't slot. De president zou een rapport laten voor» lezen, waaruit in bijzonderheden blijken moest op wat wijze de twee moordenaars hun slachtoffers behandeld hadden en dat schok» kend en walgelijk moest zijn. Daarom verzocht hij, juist met het oog daarop, dat de dames zich eerst uit de recht» zaal zouden verwijderen. Daar ging er, bijna niet één. Zij moest er immers óók bij zijn »Zij« de moderne vrouw 1 Toen werd de president woedend en zei, dat hij die er niet vrijwillig uitging, er door de gendarmen zou laten uitgooien toen, schoorvoetend en mopperend, gingen ze Nóg weigeren we te gelooven, dat dit nu een beeld zou zijn van »de« moderne vrouw. Op den goeden weg. De nieuwe regeering in Zuid»Afrika pakt flink aan. Bizonderheden ken ik niet, maar 't feit, dat de vorige meerderheid, de mannen»van» Smuts, die nu in de minderheid zijn, nijdig worden en hun boosheid flink laten afschui» men, is voor mij een bewijs, dat Hertzog en de zijnen de zaak met bloote handen en niet met Huweelen handschoenen hebben aange» pakt. Wat was vroeger zoo hatelijk? 't Héétte, dat alle burgers voor alle ambten evenveel kans hadden, als ze geschikt waren. Maar kwam in de praktijk 1 Dan hadden de oude, »vasttrappers«, de »Krugermannen«, schier nooit een kans. Dat is nu gekeerd. Tenminste, ik las dat den minister van Landbouw, den heer Kemp een bitter verwijt naar 't hoofd geslingerd werd, dat hij de »rebellen« van 1915 in ambten en posten zette. Hm «rebellen®, zooals men weet zijn dat de strijdmakkers van generaal De Wet, die niet voor Engeland tegen de Duitschers wilden vechten. Kemp verdedigde zich flink. En zei o.m., dat zijn voorganger de «vrind» jes« in de ambten haalde en hield, of ze noodig waren of niet. 'k Geloof dat Kemp op den goeden weg is. En de Regeering zal 't wel met hem zijn. Een bom in Lenin's graf. De correspondent van de «Chicago Tribu» ne« meldt In het mausoleum van Lenin op 't Roode Plein te Moskou is door de autoriteiten een bom gevonden De wacht, die des avonds in dienst kwam vond een bundel kranten, welke een helsche machine bevatte, die zoo sterk geladen was, dat bij ontploffing mogelijk het geheele mau» solenm in de lucht zou gevlogen zijn, Dien dag was de cryptie juist bezocht door enkele arbeidersorganisaties en studentenver» eenigingen. Honderden studenten werden door de tsjeka in hechtenis genomen en aan een «derde graad« onderzoek onderworpen. Dit onderzoek is zoo streng, dat een aantal stu» denten bekenden aan het complot medeplich» tig te zijn, teneinde aan de kwellingen te ontkomen. Hun verklaringen waren echter zoo onsamenhangend, dat de autoriteiten daaraan niet veel geloof geslagen hebben. De wacht bij de cryptie is verdubbeld. Voortaan zullen alle bezoekers, alvorens tot het mausoleum te worden toegelaten, gevisi» teerd worden. 111 1 Ondergeteekende betuigt hiermede zijnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van deel» neming, ondervonden bij de zoo droevig verongelukte familie op den Rijn bij Duisburg van hunne geliefde Dochter en Zuster WILHELMINA KUIPER- VAN; Driel en WILLEM KUIPER en hun drie kinderen.w Namens 'de familie, ,w. A. VAN DRIEL. Brielle, September 1924. 24984 gevraagd bij M. HAMMELBURG, Sla» ger, Sommelsdijk. 24987 TERSTOND GEVRAAGD Kan goed loon in verd end worden bij J. VOGELAAR, Landbouwer, West» maas. 24986 De Landbouwvereeniging «EILAND GOEDEREEDE« wenscht op Maan» dag 22 Sept. a.s. bij inschrijving de levering van KUNSTMEST voor het najaar 1924. en voor het voorjaar 1925 Voorwaarden te bekomen bij den Secretaris A. C. DEN EERZAMEN te Goedereede. Dude boeken worden ais Nieuw gebonden ter Boekbinder!),

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 3