Canadeesche brieven. Plaatselijk Nieuws. VERGADERING van den raad der ge» meente HERRINGEN gehouden op Vrijdag 5 Sept. 1.1. des voorm. 11 uur. Afwezig de Heer D. van Weel. De voorzitter, burgemeester de Wintér opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen, goeds gekeurd en geteekend. Ingekomen zijn a. Van den Rijkskeuringsdienst op de waren Kosten over 1924 voor deze gemeente f 121.76. b. Eene goedkeuring van de wijziging in de gemeenschappelijke regeling van den Vleeschkeuringsdienst. c. Bericht van B. en W. van Dordrecht toezendende balans van verlies en winstreke» ning van den Keuringdienst van waren over 1923 waaruit is gebleken dat door deze gemeen» te f 21.44 te veel is betaald welk bedrag in den volgende Dienst zal worden verrekend. d. Van de Int. Centr. Arb. Beurs een ver» zoek om bijdrage tot bestrijding der te maken kosten. Op voorstel van B. en W. worden deze stukken voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens wordt op zijn verzoek aan A. Bochove Hoofd der Bijz. School alhier eervol ontslag verleend als lid v. d. Comm. v. Toe» zicht op het L. O. en als lid v. d. Comm. tot Wer. v. Schoolverzuim. In deze ontstane vacature's wordt na gehou» den schriftelijke stemming met algemeene stem» men benoemd de Heer J. W. van Houdt. Op de voordracht waren geplaatstNo. 1 J. W. v. Houdt, No. 2 A. C. de Graaf. Voorts wordt op voorstel van B. en W. besloten betreffende de kas van den gemeente» ontvanger de meerdere som boven den borg» tocht te deponeeren in de brandkast waarvan twee leden van het Dag. Bestuur verschil» lende sleutels zullen bezitten. L)an memoreert de VOORZ. de ziekte en het herstel van den Secretaris en daarmee in verband ook de tijdelijke werkzaamheden van den heer P. Keijzer, klerk ter secretarie te Dirksland, alhier verricht, waarna hem als belooning voor de bewezen diensten een gra» tificatie wordt toegekend a f 25. Door de Com. tot nazien der rekening gem. dienst 1923, de Heeren v. Weel enKie» vit wordt bij monde van laatstgenoemde ge» rapporteerd dat deze in orde was bevonden. Ze wordt voorloopig vastgesteld in gewone en buitengewone ontvangsten op f 304&5.82, dito uitgaven f 19111.38. Batig saldo f 11354.44. Rekening Armbestuur Ontvangsten f7743.235, uitgaven f 3608.89. Saldo f 4134.345, waarbij de Voorz. mededeelt dat deze kas met f 400 is vooruitgegaan. Uit het saldo der gemeenterekening kan bestreden worden de kosten der delging van de distributie» en brandspuitleening en de kosten eventueel te maken aan de Openbare» en Bijzondere School. Met hetgeen dan nog overig mocht zijn zal rekening gehouden worden met te heffen procenten in 1925. Het nu volgende punt der agenda nl. grond in erfpacht geven aan Mar. den Boer wordt aangehouden tot een volgende verg. daar er een wijziging zal moeten plaats hebben in de voorgenomen regeling. De tuin in huur bij L. Scherpenisse wordt van 30 op 40 cent huur per roede gebracht alzoo in overeenstemming met andere per» ceêlen" der gem'éente en zal" ieder jaar opzeg» baar zijn. De grond der gedempte sloot bij het oude kerkhof wordt bij vernieuwing voor 10 jaar a f 2 aan Chr. Bruggeman in huur uitgegeven. Voor de schatting schoolgebouwen is van andere gemeenten ontvangen f 6,60. Daartoe is uitgegeven f 30 zoodat algemeen wordt goedgevonden het resteerende gedeelte aan te vullen uit de kas dezer gemeente. Dan deelt de Voorz. mede dat ingevolge een Min. beschikking van 30 Juli 1.1. krachtens Art. 69 L.O. wet 2e lid door Z. Ex. is besloten dat geen nieuw lokaal aan de School zal worden bijgebouwd en door vermindering van het aantal leerlingen O. L. School geen bezwaar meer bestaat het schot in dat lokaal te behouden. Door den Inspecteur is noodig geoordeeld eenige wijzigingen aan te brengen waartoe wordt besloten. B. en W. Stellen voor eenzelfde verbete» ring aan te brengen, in de Bijz. School wat slechts een kleine som meer zal kosten. Wan» neer deze verbouwing de goedkeuring van den Rijksbouwmeester zal kunnen wegdragen zal spoedig tot aanbesteding worden overge» gaan. Het ligt in het voornemen deze te doen plaats hebben onderhandsch tusschen de am» bachtslieden dezer gemeente. De Heer v. KEMPEN vraagt den Voorz. het cijfer van onkosten, waarop deze ant» woordt alleen in geheime vergadering daaraan te kunnen voldoen. Ook vraagt v. KEMPEN of de gunning aan B. en W. of aan den raad blijft De VOORZ. 'heeft geen bezwaar deze aan den Raad te onderwerpen gelijk altijd is ge» weest. Ook dat kan in geheime vergadering nader worden bepaald. Overigens kan de ver» bouwing in de school de goedkeuring van den Raad wegdragen. In de Bouwverordening dezer gemeente worden nog eenige wijzigingen aangebracht. Ook wordt nog besproken naar aanleiding van een ingekomen schrijven het instellen van deskundig bouwtoezicht, desnoods in aanslui» ting met dat te Dirksland waarvoor nader on» derzoek zal plaats hebben. Als laatste punt verhandeld ter openbare vergadering werd besproken de naaicursus, welk onderwerp in de vorige vergadering was aangehouden. De VOORZ. deelt mede dat nog geen ad» vies van de Comm. van Toezicht op het L. O. is ingekomen. Alleen wordt een bericht uit School en Weh< den Raad voorgelezen. Voorts moet worden gewacht op advies van voornoemde commissie en wordt de be» handeling aangehouden tot een volgende ver» gadering. Dan gaat de openbare in geheime verga» dering over. INLEIDING. Door het Bemiddelingsbureau voor Trans» atlantische Emigratie, Laan van N. O. Indië 196, 's Gravenhage, zijn in den loop van dit jaar een aantal jonge mannen en gezinnen in Canada geplaatst. Gedeeltelijk met het doel om te zien, hoe het met deze gegaan is, anderdeels om na te gaan wat de vooruitzichten voor het volgend jaar zijn, heeft het Bureau dezen zomer een uitgebreide inspectie»reis laten ondernemen. Ten einde inzonderheid te zien, hoe het ge» zinsleven daarginds is, is deze reis dit maal ondernomen door een vrouw. Mevrouw D. Veenstra Heidstra, de echtgenoote van den directeur, den heer S. L. Veenstra, is sinds half Juni in Canada. Ze reisde met een groep emigranten mede. Er werden, en worden nog steeds, van haar brieven ontvangen over haar wedervaren, die hierbij woordelijk worden weergegeven. Slechts daar, waar mededeelingen van strikt persoonlijken aard voor kwamen was het noodig hier en daar iets te laten weg» vallen. Bovendien zijn om begrijpelijke redenen, alle namen zoowel van plaatsen als van per» sonen, gewijzigd. De later te noemen plaatsen zijn steeds meest gefingeerd, maar beteekenen werkelijk bezochte anders geheete plaat» sen. De personen zijn ook in deze afdrukken met andere namen genoemd. Overigens zijn de brieven, geheel onver» anderd gelaten. Niet alles heeft op de emigratie betrekking, maar het meeste van zelf wel. Lieve Allen, Vanmorgen half negen uit Ealing vertrok» ken, eerst naar Victoriastation, mijn twee tas» schen bij de andere gebracht, toen naar een paar kantoren in de City, waar ik nog te ma» ken had, en daarna terug naar Victoria. De Batavier»trein was al binnen en de menschen door den agent van de Canadan Pacific afgehaald. Ik heb toen mijn bagage gehaald en per underground naar Easton»sta» tion. Aan 't station zag ik de C. P. R. man met onze menschen en liet ze maar begaan. Alles gaat uitstekend, ik zal er nooit weer ongerust over zijn C. P. R. zorgt er goed voor. Aangekomen Liverpool kwam C. P. R. por» ter (kruier) op mij af en daarna twee heeren, een was de man van hun kantoor hier, en de ander van het hotel. De eerste bracht mij naar dit hotel, de tweede nam de emigranten mee. Hier wat gewasschen en toen met tooi naar emigranten»hötel. Ze waren juist klaar met eten en allen blij mij te zien. Ik heb alles gezien't is wat »Engelsch« 2 bedden op elkaar en blauwe spreien. Alle linnen ab» soluut schoon. Geen vodden van kussens en als ze niet reeds hier voor mij plaats hadden gemaakt, had ik er best willen slapen. Ook het huis voor de Russen en Polen gezien, ook goede bedden, maar rommelig (zooals de Belgische vluchtelingen). Ook het zaaltje ge» zien, waar de dokter ze keurt. Goed—je weet wel 's Leger des Heilsachtig. Daarna nog een huis gezien, waar óók emigranten onderge» bracht worden, óók goed. Engelschen zijn geen Hollanders en de zindelijkheid bij ons is grooter, maar het gaat best. Heb den dok» ter van de »Mont»royal« gesproken, aardige oude heer. Blijf nu vanavond heel rustig hier Morgen ochtend 10 uur aan boord. Daar be^ gin ik weer een langen brief aan jullie allen^ Heel veel liefs voor allen van moeder. Vrijdagavond half negen. S.S. »Mont»royal« Hartelijk dank voor je briefje. Ik zit hier best aan boord en heb een mooie hut voor twee, voor mij alleen. Van avond gaat er nog een post van boord en ik haast me, jullie nog wat van me te laten hooren. Ik was vanmiddag een uurtje op de 3e klasse allen waren goed te vreden, ook over het hotel in Liverpool. Ik heb ze gezegd, dat ze maar eens bij twee tegelijk bij mij moesten komen in de hut. Ik zal ze wel halen, anders komen ze niet. Wees maar niet bezorgd, dat ik niet rusten zalik doet dat wel, maar ik ga een paar maal per dag naar mijn jongens. Ze zijn zoo lief voöt me, en zoo blij als ik kom. Ze hebben het héél aardig daar. Ik ben wel te moede en ga vol vertrouwen. Ik geloof, dat het goed is, dat ik ga. Zaterdagmorgen 10 uur. Lieve allemaal, Goeden nacht gehad. Uitstekend bed en weinig lawaai. Acht uur op, negen uur ont» bijt Het raadsel van de verlegenheid van mijn buurman is opgelost. Hij is een Fin en kent geen Engelsch,, Ik merkte dit vanmorgen en vroeg hem zijn nationaliteit en ofhijDuitsch sprak. Je hadt zijn gezicht moeten zien, toen ik hem in 't Duitsch aansprak, 't Is een echt aardige jongen, en de anderen aan tafel zijn allen blij voor hem, dat ik naast hem zit en hij nu tenminste met iemand spreken kan... Het gezelschap aan boord is zéér gemengd. Velen hadden m.i. beter 3e klasse kunnen gaan, en men moet medelijden met die men» schen hebben, die als een kat in een vreemd pakhuis rondloopen en niet weten wat be» hoort en wat niet. Verder zijn er leuke Canadeezen, vriende» lijk, opgewekt en eenvoudig. Van morgen sprak ik een Canadeesche dame, die jarenlang in de zending, in »Bopal« in geweest. Vlotte vrouw. Zoover was ik Zaterdag gekomen toen ik zeeziek werd. Ik was Zaterdagochtend nog even op de 3e klas geweest, allen goed te» vreden en blij dat ik kwam. 't Is nu Woensdagochtend 12 uur. Ik ben gistermiddag voor 't eerst weer opgestaan en vanmorgen na 't ontbijt direct naar onze luid» jes in de 3e kl. Allen zeer tevreden, en ze hebben veel meer pret dan wij hier in de 1ste. Heb K. en S. meegenomen naar mijn hut en hen de 1ste kl. laten zien. Ze vonden zelf ook, dat in de 3e kl. veel gezelliger is. Ik ben weer met hen teruggegaan en heb een poosje met juffr. W. zitten praten, en met de stawerd afgesproken mijn lunch vandaag met hen. Nu Canadeesch geld genomen bij den pur» ser, en zit nu in mijn hut te schrijven. Ga aanstonds naar de 3e kl. Vrouw W. is een aardige, frissche, knappe vrouw kinderen zeer gehoorzaam. Vanmid» dag neem ik haar even mee. 's Middags half drie. Heb ik in de 3e kl. gegeten. Ze vonden 't zóó leuk, dat ik bij hen kwam, dat ik moet om zes uur nog een» maal wéér gaan. Donderdagmiddag 2 uur. We zijn sinds gistermorgen op de St»Low» rence, waar je eerst land ziet, en dan een heele tijd weer niet. Gisteren ijsbergen gezien reuzegevaarten. Nu zijn we in 't wijde ge» deelte van den golf van StsLowrence, en krijs gen straks land aan beide zijden. V. was gis» ter ziek. Ik hoop zeer, dat hij vandaag beter is, anders moet hij in Quebec in 't hospitaal achter blijven, waar echter zeer goed voor hem gezorgd wordt en vanwaar hij na herstel veider kan gaan. Gelukkig, dat hij Engelsch kent. Hij moet nu in ieder geval apart den dokter passeeren. Vanmorgen 8 uur kwamen K. en v, A. met Amerikaansch Hollander in de salon, waar ik toen zat. Deze mijnheer reisde 1ste kl., had hem hooren spreken en kwam toen op hen af. Hij was 30 jaar geleden uit. in Fries» land naar Amerika gegaan en had nu een be» zoek aan Holland, een ook aan zijn geboor» tedorp gebracht, 't Was hem zeer tegengeval» len hij kende er niemand meer, en de graven van zijn ouders waren niet meer te vinden. En alles was zoo klein, zei hij. Zoo gaat het over allen als we terugkomen in de plaatsen, waar we als kinderen waren. Hij was 't met me eens, dat dit komt, doordat het in onze verbeelding alles veel grooter was. Zoo zie men toch, dat alle dingen eigenlijk mooi zijn zoo groot of zoo nietig als men ze wil zien of kan raden. Ik was vanmorgen ook een uurtje in 't kan» toor van de conductress* en vernam van haar allerlei dingen over vrouwen»emigratie. Wie niet verkeerd wil, kan als alleen reizend meis» je niet verkeerd gaan. Zij worden geheel be» geleid, tot in West-Canada. We zijn in Rimouski, de douane komt juist aan boord. *geleidster van alleen reizende vrouwen en meisjes. Montreal, 18 Juli. 't Is Vrijdagavond half negen. Gisteren moest ik bij de douanen van al de sigaren betalen, notabene 7 dollars. Ik mocht als dame geen één sigaar vrij invoeren. Dus moet de fam. K. betalen 3 '/4 dollar, en nog 1 dollar voor de zak tabak. Om 9.30 per trein uit Quebec, om 2 uur hier. Eerst naar M. Zeer vriendelijk ontvan» gen door Mr. Adams. Heel aardig gesprek met hem gehad. Ze maken voor mij een kaart met 't juiste aantal Hollanders (voor zoover bekend) in ieder district. Ze willen hier zeer gaarne Hollanders hebben. Zaterdagavond half negen. Ben om 1 uur gaan lunchen, daarna met zoo'n sigh»seeing tramway een rit van l'/2 uur in en om Montreal. Kolossaal uitgebreid. Aardige villaatjes in de voorsteden, allemaal met een Amerikaansche »stolp« met schommel» stoelen. Tuinen zonder hekken, waar men zoo van de straat in kan stappen Alles even mooiheuvelachtig, hier en daar beeldig, maar over 't geheel in de verste verte niet zoo mooi als onze Europeesche steden. Dat oude mooi, wat wij hebben, ontbreekt hier totaal. Van de tram afgestapt in de buurt dacht ik van 't Postkantoor en.echt verdwaald. Ik wist totaal niet meer waar ik heen terug. Toen gaan theedrinken in de buurt, een bril met groene glazen gekocht, 'wat fruit, aan» zichten, postpapier en weer naar huis. Ben nog even aan de Y.M.C.A.* ge» weest om te vragen naar Meth. Kerk. Ga morgenochtend daarheen. Ik zal blij zijn als ik aan mijn eigelijke emigratie=werk kan be» ginnen, want alleen in zoo'n groote stad is niet prettig. Volgende Zondag denkelijk te Bërwijn. Zal in Ottano wel klaar zijn voor Woensdag, dan hierheen terug, Donderdag in Berwijn blijf daar dan tot Maandag, en dan naar Toronto, dat is 12 of 13 uren spo» ren. 'k Zal nog wel eens zien. Alles is hier duur. Kleeren vooral. Toch loopen alle vrouwen hier in prachMoiletten. Het fijnste krijg je hier te zien. Prachtwinkels, nee, je kunt 't je niet zoo denken. En zoo smaakvol, prachtig, 't Is een lust om de etala» ges te zien. Het huiselijk leven lijkt me hier niet zooveel als bij ons. Auto's rijden voor bij de eethuizen en heele families stappen uit en gaan daar eten. Ze hebben er zelfs baby stoelenDit wil er bij ons toch niet goed in. Nu, niet in Montreal wonen de geest lijkt me hier niet degelijk. Voor ons, Hollandsche huismoeders, niets. Op mijne kamer hier is 't karpet aan den grond gespijkerd. Vooral niet opnemen *Chr. jonge mannen verg. (Young Mei's Clerisher Association) ~r> Zondagmiddag 20 Juli. 4 uur. Vanmorgen naar Methodist»Church. Pracht» kerk, maar niet meer dan 100 menschen. Mooie dienst, een zangkoor, dat héél mooi zong. Voorgelezen werd rs. 40. De tekst was »want uit genade zijt gij zalig geworden door het geloof, en dat niet uit U zeiven, het is Gods gave«. Uit den kerk naar het park ge» wandeld 't Is warm. 't Is hier gister en van» daag stampvol. Meii' zegt, dat 't Amerikanen zijn, die hier komen om te kunnen drinken 1 Kleeren zijn hier duur behalve heerenpak» ken, die je heel aardig hebt voor 25 en 30 dollars, met 2 pantalons. Dameskleeding, en fijne heerenkleeding zijn onbetaalbaar. Berwijn, 23 Juli 1924. Lieve allemaal, 't Woensdagmiddag 6 uur. Arriveerde hier gistermiddag 5 uur. Zag onze vertegenwoor» diger gisteravond. Vanmorgen op zijn kantoor lijst met namen van onze lui nagegaan. Allen maken het goed en zijn tevreden, behalve de M. Vanmiddag zijn we met auto bij verschil» lende farmers rondgegaan. Eerst familie W. Best tevreden, farmer ook zeer tevreden over hen. Yader en zoon verdienen samen 50 dol» lars per maand. Vrouwen hoeven niets voor farmer te doen. Hebben aparte woning (pri» mitief) eenige meubelen, vrij melk, stuk grond voor verbouwen van groente, Zaterdags vrij gebruik van paard en wagen moeten voor hun eigen kost zorgen. Ze kunnen zelf groen» ten en aardappelen verbouwen, maar 't is nu wat laat in den tijd. Aardappelen zeer goed koop, brandstof in overvloed. Ze zijn tevre» den, maar ik vind, dat ze zich wel er behel» pen moeten. Enfin, zij zijn tevreden en den boer ook. Toen naar v. L. ook best tevreden en den boer ook over hem. Van hem hoorde ik, dat K. in zijn buurt was en ook best. Kl. eerst een slechte baas. Toen over Amerikaan» sche grens, gepakt, halve dag vastgehouden en teruggebracht. Nu bij beste boer, goed te» vreden. Toen naar de H. Ik hoorde al van den boer, die óók niet over hem te spreken was, dat hij onvoldaan was. Hij wou meer verdienende boer betaalt hem 1 dollar per dag en vindt dit voor hem nog te veel. De M. zei mij, dat het met tusschenpoozen moest werken van 's morgens 5 tot 's avonds 9. Dit is natuurlijk veel te lang. Maar in den zomer, die zoo kort is, moet er op de farm gewerkt worden zoolang 't dag is. Dat kan niet anders. Wat er van de M. worden moet, weet ik niet. Dankbaar wordt hij nooit. Zijn jongen heeft, volgens onzen man, en volgens de farmer van de M., een uitstekende plaats bij twee oude menschen die hem verwennen. Maar volgens de M.»ja redelijk goed«. De dorpen hier in dit district zijn heel aardig en sommige farmenhuizen ook, maar de meesten maken niet veel werk van hun huizen, vooral de oorspronkelijke Franschen niet. Bij dezen plaatst onze man nooit. Farmer W. kreeg uitstekende plaats als zet» boer in D. Ik zag ze gister nog even veel groeten ook van hen aan jullie allen. Eigenlijk wat men van deze streek kan zeg» genmooi landschap, flinke farms, loonen voor ervare knechts 2535 dollars per maand, altijd werk, maar ver van leven en vertier. W. zegt wel, dat ze hier op den duur voor zich zelf kunnen beginnen, maar dan is altijd een kapitaaltje van duizend dollars voor noodig. En voordat ze dat hebben overgespaard moe» tfen ze nog al lang hier zijn. Ik ben benieuwd naar de toestanden in 't Westen. SOMMELSD1JK. Tegens een persoon uit Stad aan 't Haringvliet is proces»verbaal opgemaakt wegens het rijden over den Oost» dijk, binnen den tijd, dat deze voor het be» rijden met rijwielen gesloten is. Voor de betrekking van 4e helpster aan de Bewaarschool hebben zich 9 sollicitanten aangemeld. In deze gemeente worden er nog al wat aardappelen verscheept. Er wordt f 2,50 per FI. L. besteed Onze vroegere dorpsgenoot, de heer H. Pen, legde dezer dagen met gunstig gevolg het examen af voor tuinbouwkunde 1. o. MIDDELHARNIS. Voor de betrekking van gemeentewerkman hebben zich aange» meld 20 sollicitanten. Bij publieke verkooping van een woon» huis en schuurtje van den heer T. Looij in» gezet door den heer C. Kroos voor f 1680. Door C. J. v. Splunter is een postduif ge» vangen gemerktN 24—14261—1923 en door H. J. v. Eek een postduif gemerkt N 1—24— 55588. Uitslag aanbesteding voor het bouwen van een Kolenloods voor den Kolenbond »Ons belang« Timmerwerk. P. Meijerf 955. L. Stapel945. P.Grootenboer895. C. Kroos 845. J. Wijnhoff835. Metselwerk. J. Boeterf 480. P. Boeter495. Gebr. v. d. Waal (ongeldig) 395. Smidswerk. Wed. A. Nieuwlandf54,25 G. Nieuwland59,— H. Vermaas »65,— Tusschen Zaterdagnacht en Zondagnacht zijn bij de wed. J. Verolme uit haar tuin een groote hoeveelheid groote handperen ont» vreemd. Zaterdagavond werd de 78»jarige J. Sala in de Nieuwstraat door een voertuig aange» reden. De man werd aan zijn been ernstig bezeerd, zoodat hij genoodzaakt is eenigen tijd rust te houden. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Onze vroegere dorpsgenoot C Arensman MPzn is benoemd tot sluisbaas op de haven van Dirks» land. Een opgaaf van de uitkomsten der meting en schatting van geb. en ongeb. eigendommen ligt tot 5 October a.s. ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage. Van landbouwer A. F. kreeg een paard een lendenberoerte. Het dier is in het nood» slachtingsgebouw geslacht. Het dier was niet geassureerd. Een leerling monteur alhier had heton» geluk bij de werkplaats door een voorbij rij» dende auto te worden gegrepen en 20 M. te worden meegesleept. Hij liep ernstige verwon» dingen op en is per auto naar den geneesheer gebracht. Aan A. C. Koppenaal 'is een diploma uitgereikt voor een prachtige inzending bak» kerswerk aan de Intern. Bakkerij tentoonstelling te 's»Hertogenbosch. DEN BOMMEL. Uitslag van gehouden loting voor den dienstplicht: 1 Johannis Hoevenagel, 2 Johannis Jacobs, 3 Leendert Koppenaal, 4 Willem Polak, 5 Cornelis Buijs, 6 Anthonius Th. van der Maden, 7 Henricus S. Houthuijzen, 8 Anthonius Buijs, 9 Johannes van Wijk, 10 Willem Keijzer, 11 Anthonius C. van Oorschot, 12 Paulus Kievit, 13 Hugo Verkerke, 14 Jan van der Meij, 15 Cornelis Melissant, 16 Pieter van Dijk. De Regenmeter gaf over de maand Augus» tus 1.1. een neerslag van 142,7 m.M. tegen 82,9 m.M. over dezelfde maand van 't vorig jaar. Bij den landbouwer A. P. M. Jacobs stierven 2 kalveren, welke onder politietoezicht zijn begraven. OOLTGENSPLAAT. Bij den landbou» wer P. C. Z. is het mond» en klauwzeer on» der het vee uitgebroken, De werkman P. Nysen uit Steenbergen, werkzaam aan de nieuwe woningen in Acht» huizen, kwam zoodanig van de stelling te vallen dat hij met ontwrichte schouder naar Dr. Entz werd gebracht die geneeskundige hulp verleende, daarop is hij naar een zie» kenhuis in Noord»Brabant vervoerd. OUDE TONCE. Uitslag loting, lichting 1925: No. 1 P.'de Vos; no. 2 Jac. van Vugt no. 3 Jan de Ron no. 4 W. de Vosno. 5 Cor Fes; no. 6 J. Abresch, broederdienst; no. 7 J. Pulleman no. 8 Joh. de Korte no. 9 K. Beijersno. 10 W. v. Oxelno. 11 B. v. d. Ouden; no. 12 Joh. Heestermans; no. 13 G. Osseweijerno. 14 C. Luijendijkno. 15 Joh. Bouwers; no. 16 J. J. Hameeteman; no. 17 J. Munters, broederdienst; no. 18 C. Kievitno. 19 J. Hartog, broederdienstno. 20 F. Rommelseno. 21 M. Osseweijer; no. 22 Jac. Westdorpno. 23 M. Pollemans no. 24 Jac. C. Jacobs; no. 25 M. Jochems. J. van Zoest heeft zijn woonhuis onder» hands verkocht aan J. Buscop E. J.zoon. Zaterdagmiddag brandde door onbekende oorzaak een dorschtafel van de firma Koert en Co, benevens eenige klampen stroo af. NIEUWE TONGE. De Burgemeester maakt bekend, dat een opgaaf van de uitkom» sten der meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen, in deze gemeen» te gelegen, gedurende dertig dagen ter gemeen» te»secretarie voor een ieder ter inzage ligt. Deze gemeente zal in 1925 aan de Gezond» heidscommissie, gezeteld, te Middelharnis, een bijdrage verschuldigd zijn van f 49,88V2. Vervoer veldvruchten. J.l. week werden te Battenoord verscheept 1400 balen juin en 300 H.L. aardappelen, terwijl per tram 1693 balen juin werden verzonden. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat op Vrijdag, den 19 September a.s. door het Bestuur van Polder Klinkerland schouw zal worden gehouden. Zaterdag 6 September hield de postduiven» vereeniging »de Gevleugelde Bode« een vlucht van Oudenbosch. Duiven los 2.30 uur. Uitslag A. Mans 1 en 9Slis en den Hollander 2, 3, 4, 5, 10, 25, 26Buurveld 6 en 23A. v. Rumpt 7, 8, 13, 20, 22, 24 D. Buitenhuis 11 C. A. Holleman 12, 14, 15, 16, 18,19,27,28; Gebr. Knöps 17W. Drooger 21A. Tiele» man 29C. v. Helden 30. Aankomst eerste duif 2.53.10. Aankomst 22e duif 3.30.1. DIRKSLAND. Tot sluismeester is be* noemd de heer C. Arensman te Willemstad. J.l. Zaterdag stonden bij de Arbeidsbe» middeling alhier geen werkloozen ingeschreven. Ter Secretarie ligt ter inzage een opgaaf van de uitkomsten der meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen' Op de voordracht voor de benoeming van 2 leden van het College van Zetters zijn geplaatst de heeren C. Warnaer, H. Kooman, C. van der Poel en D. Gestel Pz. Gevonden voorwerpeneen huissleutel, inlichtingen bij den gemeente»veldwachter Bakker. A.s. Maandag zullen voor Herhalings» oefeningen onder de wapenen moeten komen de dienstplichtigen C. Knops, J. Lugtenburg, H. Markwat, L. Witvliet, H. A. van Es, J. L. Stolk, A. W. den tiollander, J. Elzenaar, M. H. Meijer, S. Stolk, W. Bakker, A. Hameete, D. v. d. Sluis, J. Witvliet, P. Tanis, A. Lam» pert, S. 't Jonk, M. Okkenburg en J. H. Bechtum. Mej. D. K. Poortvliet slaagde voor de akte nuttige handwerken. Volgens de begrooting van de Gezond» heidscommissie te Middelharnis zal deze ge» meente over 1925 f 72,82 moeten bijdragen. Woensdagavond 10 dezer tusschen 6 en 8 uur zal de bijzondere vrijwillige land» storm alhier in een der lokalen van de Open» bare Lagere School schietoefeningen houden. HERRINGEN.* Het bestuur der vissche» rijen op de Zeeuwsche stroomen brengt ter kennis dat op Dinsdag 24 Sept. a.s. des voor» middags 6 uur zullen worden opengesteld de navolgende Mosselzaadbanken in de Grevelin» gen a. die op de Kabeljouw en Veermansplaat. b. die op de Oosterlandsche slikken. c. die op de Krammerplaat. d. die in het dorp der Grevelingen. B. en W. dezer gemeente hebben gepu» bliceerd dat een meting en schatting op ge» bouwde en ongebouwde eigendommen der Grondbelasting vanaf heden tot 5 Oct. ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Van hier werd 1.1. week door de Wed. de Korte per motor»beurtschip een volle lading uien, aardappelen en graan vervoerd. Prijzen der uien f 2,75, aardappelen f 2,50, respect, per 60 en 70 kilo. Ook de beide wegers*schrijvers der Beetw. Suikerfabriek »Puttershoek« van hier n.l. W. Bruggeman en L. Huizer zullen daarvoor in de a.s. campagne weder werkzaam zijn. MELISSANT. Op Donderdag 4 Septem ber j.l. is in deze gemeente de verjaardag van H. M de Koningin op eenigszins feestelijke wijze herdacht. Om 2 uur had de tractatie der schoolkin» deren plaats, waarna met de muziek voorop een rondgang door het dorp werd gemaakt. Om 3 uur werd de ringrijderij met rijwielen gehouden. L. Goedegebuur behaalde de eerste, A. Troost en D. v. d. Vliet de 2e prijs en C. Wiegel de derde. Daarna werd fietsen met hindernissen ver toond, waarvan door J. C. Tieleman de le, J. W. van Putten de 2e en L. Goedegebuur de 3e prijs werd behaald. Vervolgens werden de volksspelen gehouden in de muziektent. Na een uur pauze gaf de muziekver. »Tot nut en Genoegen« een con*, cert. Aan de lampionoptocht namen een paar honderd personen deel. De dienstplichtige P. Overweel van de lichting 1924 is 4 September j.l. van het 14e Regiment Infanterie te Bergen op Zoom te ruggekeerd met groot verlof. GOEDEREEDE. Met groot verlof zijn in onze gemeente weergekeerd, de milliciens J. Grinwis en K. v. d. Houten. Van eenige fietsen die Zaterdag werden opgeborgen zijn lantaarns en plaatjes gestolen. Toen de jongeling C. v. D. Zaterdag» avond naar Ouddorp reed, tuimelde het met de fiets van het Spuidijkpad, kopje onder in de sloot en kwam druipnat thuis. OUDDORP. Bij den landbouwer Meijer is een veulen geboren met twee koppen. Het wonderlijke dier is gestorven. Zaterdag zijn de brandbluschmiddelen beproefd. De spuiten met toebehooren waren uitstekend in orde. Het water ervoor werd genomen uit de twee nortonpompen op het dorp, doch die geven te weinig water, om in geval van brand lang gebruikt te kunnen worden. De koopman in eieren en kippen, M. M. van Herkingen, was met kar en hit in den Kooiweg. Het dier schrok en ging op hol in den Molenweg tuimelde een kevie met kippen van de karhet dier liep steeds door en op den hoek van den Breeden weg, bui telde een mand met eieren over den weg, die alle braken. Het is dus een groote schade voor den koopman. Men zegt, dat de hit eerst bij Goedereede tot staan is gebracht. Door de polderbesturen van »het Oude» land«, »het Westnieuwland« en »het Oude nieuwland« is de keur aangevuld met de be» paling, dat voerlieden verplicht zijn met hun voertuigen midden op den weg te rijden, ten zij zij voor een tegenkomend of achteroprij dend voertuig moeten uithalen. Deze bepaling geldt voor alle verharde wegen. f De heer T. v. d. Wende uit Goederee de heeft de benoeming tot directeur van de muziekvereeniging alhier aangenomen. f Te dezer plaatse is alreeds een drukke handel in cichoreiwortelen waar te nemen. Voor de eerste levering besteed men nu reeds 22 gulden per 1000 K.G. f Door het Bestuur van de cichorei»dro> gerij »Onverwacht« is een partij groot 50.000 K.G. gedroogde wortelen in voorkoop ver» kocht. De prijs is naar men verneemt f 12 per 100 K.G. f Bij de wed. T. lag een groot varken dood in het hok. De ziekte schijnt wel eenig* zins te zijn verminderd. HELLEVOETSLUIS. Mej. M. Miedema slaagde dezer dagen voor het examen voor de acte Nuttige Handwerken. Gedurende de wintermaanden zal er weder van de Nuts»Teekenschool een cursus geopend worden in Vakteeken, Meetkunde, Handtee» kenen, Reken, Ned. Taal enz. Uitslag der loting voor de militieplichtigen lichting 1925 op Maandag 8 September J. de Werker 1A. Brouwer 2G. v. d. Ham 3I. v. d. Ham 4A. Steehouwer 5 H. Blom 6 E. J. Bronwasser 7N. v. d. Lin den 8J. v. Saarloos 9G. Klop 10J. J. Kruis 11 G. de Vries 12; M. H. Hoops 13; A. Mosterdijk 14; J. Kraan 15; J.Langedoen 16; A. v. d. Blink 17; A. J. Zikkenheiner 18; A. Verveer 19; J. Jansen 20; J. de Vries 21J. Hartman 22. NIEUW.HELVOET. Vrijdagavond gaf de Rijks Harmoniekapel ter gelegenheid van H. M. de Koningins verjaardag een concert op het schoolplein van de Chr. School. Een talrijk publiek woonde dit concert bij. Daarna maakte het Fanfare korps »Exelcior« een rond» gang door de gemeente. Begunstigd door het heerlijke zomerweer, gaf het Gemengde Zang koor »0. N. A.« (Ontspanning na Arbeid) (Dir. P. Vermaat) en het kinderkoor O. N. A.'s voorbereiding Zaterdagavond een tuinconcert.

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 2