Kerk en School. Burgerlijke Stand. Posterijen. Visscherij. V er koopingen Marktberichten. Buitenland. Uitslag aanbesteding. den verstrekt door den Secretaris der Pros vinciale Regelingscommissie, den Heer J. C. Roodzant Kzn. Goudsbloemlaan 124 te 's»Gra» venhage. Volgens de begrooting over 1925 wn den Keuringsdienst van Waren te Dordrecht bedraagt het aandeel dezer Gemeente in de kosten f 114,72. Aan de loting van den dienstplicht lich» ting 1925, moeten uit deze gemeente 7 personen deelnemen. GOEDEREEDE. Alphabetische lijst der namen van de lotelingen op 4 September a.s. v. Asperen M., den Eerzamen A., Bruggeman J., Groenendijk M., Hoek J., Hoogmoed L. H„ Komttebed G., Lokker D., Lokker K., Lokker T. C., 't Mannetje K., Menheer A., Non F., Struijk H., Temmink J. C. en Troost P. Onze vroegere dorpsgenoot de heer G. den Eerzamen is geslaagd voor acte tuinbouw. Hoe machtig ook de machine is, het paard blijft nog steeds onmisbaar. Dat zagen we nog j 1. Zaterdag toen de autobus door een paard getrokken onze gemeente doorreed OUDDORP. Heden Maandagavond gaf de muziekvereeniging eenige nummers ten ge» hoore ter gelegenheid van den verjaardag van Hare Majesteit de Koningin. NIEUWsHELVOET. Mej. P. M. Spui* broek slaagde dezer dagen voor het examen voor acte Nuttige Hand wérken. Dhr. H. Kruik, kommies 2e kl., is thans geslaagd voor kommies le klas. De loting voor de Nationale militie lich» ting 1925 zal plaats hebben Maandag 8 Sep» tember des n.m. 1.30 ure te Hellevoetsluis. De prijs van de melk is weder met 2 cent per L. verhoogd en kost nu 14 cent per L. Maandagmorgen 1 Sept. is er Gemeente» raadsvergadering gehouden. HELLEVOETSLUIS. De hoofdopzichter van fortificatiën J. G. Bouwer wordt met 1 Oct. a.s. eervol gepensioneerd, en zal vervan» gen worden door de opzichter der fortificatie 2e kl. Suor van Mellingen. (Veluwe). Dhr. A. Mol herdacht Zaterdag 30 Aug. de dag dat hij 25 jaar geleden als machinist bij de Duinwaterleiding geplaatst werd. De brugwachter J. de Gans is 1 Sept. overgeplaatst van de Rijswaardsche brug naar de trambrug en de sluiswachter J. Gastelaar alhier naar de 3e brug (Vlotbrug). Maandag gaf het Mannenkoor «Wilhel» mina« en het Gemengd Koor «Zanglust« een concert op de tent ter gelegenheid van H. M. de Koningin haar verjaardag. Een aantal nummers o.a. Wilhelmus't Geuzenvendel op de ThuismarschMatrozen; Neerland taal Aan 't Vaderland De ITebe uit onze Taveerne werden door het Mannenkoor goed gezongen. Daarna kregen we nog een paar nummers van het Gemengd koor. Een talrijk publiek woon» de dit concert bij. Voor het verrichten van straatwerken bij de gemeente hadden ingeschreven H. v. Leeu wen f 665,50 P. v. d. Straaten f 585 en C. 'fjji óaarbos f 438. BRIELLE.' Wegverbe tering Brielle. Het Dagelijksch Bestuur van den A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, ontving den laatsten tijd herhaaldelijk klachten over den slechten toestand van den toegangsweg tot de Kadepoort te Brielle, welke deel uitmaakt van den grooten verkeersweg Rotterdam— Brielle, en bij het Departement van Financiën in beheeer en onderhoud is. Uit een door zijn wegendienst ingesteld onderzoek is gebleken, dat dit weggedeelte zoodanig is verwaarloosd dat er thans vele diepe kuilen in de klinkerbestrating zijn, ter» wijl deze op sommige plaatsen geheel is ver» dwenen, waardoor de zandlaag onder de be» strating bloot ligt. De buitengewoon slechte.toestand van dezen grooten verkeersweg is niet alleen de oorzaak van groote schade voor het snelverkeer door gioote slijtage van de banden en beschadiging van de wagens, maar levert bovendien, vooral bij avond, ook ernstig gevaar op voor het verkeer. Zij deze redenen heeft het Dagelijksch Be» «k an den A. N. W. B. zich tot den Mi» MOr van Financiën gewend met het dringend toek wel te willen besluiten tot een spoe» •mge algeheele en afdoende verbetering van de bestrating van den toegansweg bij de Ka» depoort te Brielle. SOMMELSDIJK'"*. Zondagavond 7 Septem» her a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk alhier de doopsbediening plaats hebben Doopvaders worden verzocht zich daarvoor op Donder» dag 4 September des avonds 7 uur in de con» sistorie aan te melden. De collecte gehouden ten behoeve van de Evangelisatie in de Langstraat in de Ned. Herv. Kerk alhier gedurende de avondgods» dienstoefening op Zondag 31 Augustus j.l. heeft opgebracht de som van f 39.87 72- DEN BOMMEL. Zondag aanstaande hoopt in de Ned. Herv. Kerk des namiddags 2 uur op te treden Ds. Polhuijs van Stad aan 't Haringvliet. OUDE TONGE. Maandag 8 Sept. zal er zitdag worden gehouden voor den ontvangst van zitplaatsen in de Ned. Herv-^Kerk. Zondag a.s. zal de Heiligen Doop bediend worden. Doopvaders kunnen zich aanmelden Vrijdagavond a.s. na 7 uur. D1RKSLAND. In de Herv. Kerk alhier is Zondag j.l. f 10 gecollecteerd voor de diaconie. HERKINGEN. a.s. Woensdagavond 3 Sept. hoopt de WelEeerw. Heer Ds. de Blois van Vlaardingen voor de Geref. Gemeente alhier op te treden. O. m. zal bevestiging plaats hebben van den Heer J. W. v. Houdt. Onze dorpsgenote J. C. Kalle slaagde 1.1. week voor het examen «Nuttige handwerken«. Vanaf 1.1. Zondag en voortaan zal D. V. eiken Zondagavond het Christelijk Mannen- zangkoor in de concistoriekamer der Ned. Herv. Kerk hare oefeningen voort zetten. In de Ned. Herv. Kerk hoopt a.s Zon» dag op te treden de WelEerw. Heer Ds. v. Montfrans, nam. 2 uur. Zondagschool zal dan gehouden worden voorm. 10 uur. j^MELISSANT. In de Ned. Herv. Kerk hoopt s. J. Baarslag Zondag a.s. doop te houden. ')oopvaders kunnen daarvan aangifte doen Vrijdagavond van 7—8 uur. GOEDEREEDE. De catechesatiën voor de schoolkinderen zal tot nader order stilstaan. Aanstaande Zondag hoopt alhier des namiddags 2 uur op te treden Ds. Baarslag van Melissant. Door omstandigheden zal Zondag 7 Sept. des voorm. half tien, zonnetijd, zondagsschool worden gehouden. OUDDORP. De heer W. Mastenbroek Klz., die meer dan twintig jaren lid van den kerke» raad der Herv. Gem. is geweest, heeft bedankt voor zijn ambt van ouderling. Zondag a.s. zal de morgengodsdienstoefe» ning in de Herv. kerk te half tien, gewone tijd, aanvangen, en wenscht dan op te treden Ds. den Oudsten van Middelharnis. In den namiddag, te twee uren, wordt een predikatie gelezen. Woensdagavond a.s. (6 uur oude tijd) hoopt den Heer Kooiman voorganger bij de Doopsgezinde Gemeente een bidure te houden voor het gewas. Mej. Joh. v. de Klooster, helpster bij het handwerkonderwijs op Chr. School, slaagde 1.1. Donderdag bij het examen voor nuttige handwerken. De onderwijzer der Chr. School, de heer J. Tanis heeft Vrijdag namiddag afscheid geno» men van zijn tegenwoordigen werkkring. Hij zal aan de zendingsschool te Oegstgeest opge» leid worden voor zijn toekomstigen arbeid onder de Toradja's van Midden»Celebes. Bij dit afscheid ontvingen zijn laatste leerlingen van hun scheidenden »meester« ieder een fraaie wandtekst. Bijna het geheele Bestuur der school en het overige personeel waren bij dit afscheid tegenwoordig. De woorden door het Hoofd der school, mede namens het bestuur, en door den oudsten onderwijzer gesproken, getuigden van waardeering van Tanis arbeid alhier en van hartelijke en vriendschappelijke samenwer» king. Hem werd toegezongen Ps. 121 4. Onze beste wenschen en gebeden vergezellen hem. HELLEVOETSLUIS. Tot Hoofd der Chr. School alhier is benoemd, (vac. Gaasterland), dhr. Koekoek ond. aan de M. U. L. Ol School te Apeldoorn. NED, HERV. KERK. Aangenomen Naar Vlissingen Ds. A. de Voogd te Assen. BedanktVoor Dinteloord Ds. P. J. Steen» beek te Berg»Ambacht. GEREF. KERK. BeroepenNaar Hoogeveen Ds. J. Hoek te Soestnaar Enkhuizen Ds. J. Vreugdenhil te Borsele. TweetalTe Engwierum Ds. Th. A. Bergs» ma te Drogchem Ds. J. Visser te Oldenmarkt. Aangenomen Naar Opperdoes dhr. W. Sei» nen, Gand. te Hoogeveen. BedanktVoor Borger Krabbendam enGees» teren Gelselaar dhr. W. Seinen, Cand te Hoo» geveen voor Moerdijk Ds. M. A. v. Pernis te Moerdijk. CHR. GEREF. KERK. Tweetallen Te Vlaardingen Ds, G. Wisse te Arnhem Ds. P. de Groot te Rotterdam te IJmuiden Ds. D. Driessen te 's»Gravenzande Ds. S. v. d. Molen^te Zierikzee. Bedankt: Voor Meppel Ds. J. L. de Vries te Rijnsburg. OUD GEREF. GEMEENTE. BeroepenNaar Delft Ds. Th. Korporaal te Rotterdam. Kort verslag van de Algemeene Vergadering van de Vereeniging van Kosters bij de Protes= tantsche Kerkgenootschappen in Nederland ge* houden te Nijmegen op 5 Augustus 1924. Na opening der vergadering op de gebruike» lijke wijze, spreekt de voorzitter een welkoms» woord tot de aanwezige leden en herdenkt in 't bijzonder de in het afgeloopen jaar over» leden collega's. Na mededeelng van de ingekomen stukken worden door den Secretaris de -Notulen der vorige Algemeene Vergadering gelezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Daarna brengt hij verslag uit over het af» geloopen jaar. Hieraan is het volgende ont» leent. In hetafgeloopen jaar ontvielen ons 12 leden door den dood, en aangezien deze allen lid waren van het tot de vereeniging behoo» rende Fonds, U.B.O. (uitkeering bij overlijden) zijn aan de leden zware eischen gesteld. Nog nooit kwamen er zooveel sterfgevallen voor. Ons is opnieuw gebleken, welk een waarde» vol bezit onze Vereeniging in dit Fonds heeft waarvan het doel is, de zorgen te helpen verlichten in kostersgezinnen, waarvan de man overleden is. Hiertoe te mogen mede» werken moest reeds aanleiding zijn, dat alle Protestantsche kosters in Nederland lid onzer Vereeniging worden. Hoemeer leden er echter overlijden en helaas ook bedanken, hoe min»/ der de uitkeeringen worden, daar de uitkee» ring maar zooveel maal f 1 bedraagt als er betalende leden zijn. Het is daarom noodig dat alle leden propa» gan disten der Vereeniging worden en de kos» ters in hunne omgeving opwekken om als lid toe te treden. Zij die nog 50 jaar zijn, kunnen tevens lid worden van het Fonds (U.B.O.). Een enkel lid verzocht ons Bestuur, hem te steunen bij een aanvraag om verbetering van zijn positie waarvan door ons gaarne ge» volg werd gegeven. Hoe gaarne zouden wij zien, dat meerdere leden hunne belangen aan ons toevertrouwden, wij zouden hun dan meer daadwerkelijk steun kunnen verleenen. In het afgeloopen jaar kwam ook het ge» wijzigde reglement tot stand. Dit uit het jaar» verslag. Bij de Bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding, werden de aftredende heeren A. P. van der Haar en P. van Zon te Utrecht her» kozen, terwijl in een bestaande vacature werd voorzien door de benoeming van den heer W, P. Keijzer te Utrecht. In de finantieele commissie werden bemoemd de Heeren G. A. Luitinh te Haarlem en B. Kormelink te Utrecht. Als plaats voor de volgend Algemeene Ver» gadering werd Utrecht aangewezen. Daarna werd de vergadering door den 2e Voorzitter met dankzegging gesloten. Het Secretariaat is gevestigd te Utrecht, Domplein 3 bis. SOMMELSDIJK. Geboren Harmen, z. v. L. Mastenbroek en J. A. van Eijken. Overleden Angenietje van Es, 58 j., echt» genoote van Nicolaas van der Meijde. MIDDELHARNIS. Geboren Jan, z. v. J. Bouman en M. Noor» dijk; Henderina, d. v. T. M. Lugtigheid en P. van Eek Philippus, z. v. S. van Groningen en E. Vijfhhize Mietje, d. v. J. Langbroek en J. Knops Adriana Antje, d. v. A. Krij» tenberg en M. v. d. Linde Hendrik Teunis, z. v. T. Noordijk en M. ScholHuibertus, z. v. H. Overweel en A. M. Goedegebuur. Getrouwd P. L. Meerleveld, 21 j. en Th. Krijger, 19 j. Overleden A. van Putten, 94 j., wedr. van A. van Putten. HERKINGEN. Geboren Jannetje, d. v. Hendrik Iluizer en Maaike Mans; 'Johan Chrisstoffel, z. v. Jan Huizer en Jozina Kalle. Ondertrouwd: Huibrecht Logmans, j.m. 22 j. en Geertje Melissant, j.d. 21 j. Getrouwd: Krijn van Putten, 23 j. en Ja» coba v. d. Wende, 20 j. DEN BOMMEL. De vorige maand werden op het hulptele» graaf» en telefoonkantoor alhier behandeld 48 telegrammen, 446 gesprekken en 9 telefoon» oproepberichten. Totaal 503 handelingen. GOEDEREEDE. In de maand Aug. werden 77 telegrammen verzonden en 366 gesprekken gevoerd. OUDDORP. Op het Telegraafkantoor zijn verhandeld in de maand Aug. 157 telegrammen, en 763 gesprekken. GOEDEREEDE. De vorige week werd door de garnalen» visschers van 80 tot 100 kilo per dag gevangen. Op Woensdag 3 Sept. 1924 nam. 6.30 ure (n.t.) te Oóltgensplaat aan het tramstation van een partij nieuw gezaagd timmerhout, als planken, delen, geploegd en geschaafd, bad» dings, palen, ribben, latten, schroten, enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op donderdag 4 Sept. 1924 nam. 6.30 ure (n.t.) te Stad a/t Haringvliet aan de Kaai van een partij nieuw gezaagd timmerhout als planken, delen, gepoegd en geschaafd, baddings, palen, ribben, latten, schroten, enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Openbare verkooping op Vrijdag 5 Septem» ber 1924 bij inzet, op Vrijdag 12 September 1924 bij afslag, telkens des avonds 7 uur in het Hotel Meijer te Middelharnis, van een huis met schuurtje en erf aan den Ring te Middelharnis. Bewoond door den heer T. Looy te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Op Vrijdag- 5 Sept. 1924 nam. 6.30 ure (n. t.) te Achthuizen aan het tramstation van een partij nieuw gezaagd timmerhout als planken, delen, geploegd en geschaafd, baddings, palen, ribben, latten, schroten, enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Maandag 8 Sept. 1924 nam. 6.30 ure (n.t.) te Oude Tonge aan het tramstation van een partij nieuw gezaagd timmerhout als plan» ken, delen, geploegd en geschaafd, baddings, palen, ribben, latten, schroten, enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Dinsdag 9 Sept. 1924 nam. 4,30 ure (n.t.) te Nieuwe Tonge 'aan het tramstation van een partij nieuw gezaagd t mmerhout als planken, delen, geploegd en geschaafd, bad» dings, palen, ribben, latten, schroten, enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Dinsdag 16 September 1924 te Achthui» zen in Café Koenraad bij Veiling en op Dins» dag 25 Séptember 1924 aldaar in café Buijs bij afslag, beide dagen des namiddags 3 uur (nieuwe tijd) ten verzoeke van den heer C. Huijsmans aldaar, van perceel 1. Een brood» bakkerij te Achthuizen met annex woonhuis met afgepaald gedeelte erf daar achter gelegen. Broodbakkerij druk beklant, (omzet ongeveer 900 K.G. per week.) De zaak wordt wegens ongesteldheid van den tegenwoordigen eigenaar verkocht. Perceel 2. Een winkelhuis met wöon» huis en erf aldaar verhuurd aan den heer Wagemans voor f 3,50 per week. Perceel 3. Een winkelhuis met woonhuis en erf aldaar, verhuurd aan den heer Adr. Huijsmans e. a, voor f 6,50 per week. Perceel 4. Een tuin, ge» legen aan den Galatheschen dijk aldaar, groot 4.90 A. (29 R.) Perceel 5. Een arbeiderswoning aldaar, naast voormelde tuin, met daar achter gelegen afgepaald gedeelte erf. Perceel 6. Een arbeiderswoning aldaar naast de vorige, met daarachter gelegen afgepaald gedeelte erf. Perceel 7. Een arbeiderswoning aldaar naast de vorige, met daarachter gelegen afgepaald gedeelte erf. Perceel 8. Een tuin aldaar, naast voormelde woning, verhuurd aart* den heer J. de Waal Jz. voor f 10.— per jaar. Aanvaarding en betalingen 1 October 1924. Alles breeder omschreven bij biltet. Notaris AKKERMAN. -MIDDELHARNIS. Centrale veiling voor Goeree en Overflakkee. Veiling van Maandag 27 Augustus J924. Claps f 9,10 tot f 14,40 per 100'K.G. Diverse Handp. f 3,40 tot f 7,—p. 100 K.G. Jutteperen f 7,40 tot f 14,— per 100 K.G. N.»H. Suikerp. f 1,80 tot f 9,50 per 100 K.G. Triumf de Viënne f 10,10 tot f 10,60 p. 100 K.G Beurre d' merode f 9,60 tot f 9,70 p. 100 K.G. Souveinir de Congres f 8,— per 100 K.G. Dirkjesp. f 2,80 tot f 5,70 per 100 K.G. Diverse val f 3,60 tot f 6,70 per 100 k.g. Gele pruimen f 23 tot f 26 per 100 K.G. Blaauwe pruimen f 14,— per 100 K.G. Zoete appels f 14,40 per 100 K.G. Keswich f 4,30 tot f 9,60 per 100 K.G. Augurken f 23,— tot f 49,— per 100 K.G. Spinazie f 2,70 per 100 K.G. Stamprinses 13,80 f tot f 18,— per 100 K.G. Stokprinses f 20,— tot f 25,— per 100 K.G. Stoksnijb. f 16,— tot f 31,— per 100 K.G. Stamsnijboonen f 14,60 tot f 20,— p. 100 K.G. Groene Savoije f 2,80 tot f 11,30 p. lOOstuks. Gele Savoije f 2,80 tot f 9,50 per lOOstuks. Roode kool f 2,70 tot f 7,— per 100 stuks. Vitte kool f 3,— per 100 stuks. Komkommers f 3,80 tot f 7,— per 100 stuks Bloemkool f 6,10 tot f 18,— per 100 stuks. Meloenen f 28 tot f 50 per 100 stuks. Perziken f 1,40 tot 9,80 per 100 stuks. Kipeieren f 8,15 tot f 8,30 per 100 stus. Kleine f 6,60 per 100 stuks. Eendeneieren f 6,95 tot f 7,05 per 100 stuks Kroten f 3,70 per 100 bos. VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 1 September. Ter Veemarkt waren heden aangevoerdmagere runderen 304. 291 vette kalveren, 1419 schapen of lam» meren, 961 varkens, prijzen per kg. koeien van 45—52V2—55—60—62 c., lossen van 52—55— 61 c., kalveren 70—77l/2~87,/2—90 c., schapen 39—45 c., lammeren f 32—52 per stuk, varkens 40—42—44—4572 c. De aanvoer van koeien en ossen was goed. De handel was tamelijk en de prijzen waren over 't algemeen minder vast. De beste soor» ten bleven echter nog duur en voor enkele puikbeste koeien werd nog wel ïxl2 cent boven noteering betaald. Vette kalveren waren vrij ruim aangevoerd. De handel was minder goed en de prijzen waren uitsluitend voor de 2e en 3e soorten iets lager. Enkele puikbeste kalveren gingen nog tot 2'/2 boven noteering. Schapen en lammeren waren weder iets be» ter aangevoerd. De handel bleef nog luiachtig en de prijzen ondergingen weinig verandering. Voor enkele puikbeste lammeren werd nog iets meer betaald. De aanvoer van varkens was minder ruim. De handel was tamelijk en de prijzen gingen weer aanmerkelijk hooger. Sommige puikbeste exemplaren gingen zelfs nog iets boven notee» ring. Voor het buitenland werd niet gekocht. GRANEN enz., MEEL en OLIËN. ROTTERDAM 1 September. Buitenlandsche Granen. (Bericht van de Makelaars Hagenbeek Van der Schalk), Stemming vast. Rogge: Western disponibel f 11.75—11.90, idem stoomend f 11.60, Zuid»Russische dispo» nibel f 12.40. GerstZuid»Russische disponibel f 273, Noord»Russische id. f 274, Donau idem f 270, 480 Malting id. f 271, id. stoomend f 267. Marokko, Aug./Sept. f 252. Haver: Canada no. 3 disponibel f 13, idem stoomend f 12.35—12.50, Canada feed no. 1 disp. f 12.50. Mais per 2000 kilo's, Amerik. Mixed dispo» nibel f 227, Galfox id. f 220—222, id. stoomend f 222, Laplata disponibel f 220, id. stoomend naar aankomst f 218—222. id. Oct /Dec. levering f 224. GOEDEREEDE. De uitslag der aanbesteding van een School met den Bijbel en Woning op 1 Sept. j.l., onder architectuur van den heer G. v. Varik, is als volgt School. Metselwerk. V. d. Welle, Stad aan 't Haringvliet 6289,— II Soeteman, Goedereede6550,— Gebrs. Boelaers, Ouddorp6600,— A. de Later, Stellendam6900,— Smits, Achthuizen6400 Timmerwerk G. Pijl, Ouddorpf 5650,— v. Koppen en v. Wijk, Stellendam en Goedereede 5585,— Langbroek Verhulst, Middelharnis 4531,— Verfwerk. Bruggeman, Stellendam410,75 Ras S. v. Koppen, Ouddorp 372,60 G. Tanis, Ouddorp335,— H. Dubbeld, Goedereede 450,— A. van Asperen, Goedereede 440,— Smidswerk. G. Nieuwland, Middelharnis 850,— T. Renaud, Goedereede .s.575,— Gebrs. de Goede, Stellendam 784,— Aleubelen. Bruggeman, Stellendam65,— Ras S. v. Koppen, Ouddorp 82,— G. Tanis, Ouddorp 65,— H. Dubbeld, Goedereede210,— A. v. Asperen, Goedereede 90,— Kampfens, Achthuizen 400,— Langbroek Verhulst, Middelharnis 350,— Kanters, Oude Tonge507,50 In massa. J. van Es, Stellendam10991,— Woning. Metselwerk. v. d. Welle, Stad a. 't Haringvliet 4191, H. Soeteman, Goedereede6550, Gebr. Boelaers, Ouddorp6600| A. de Later, Stellendam3900, Smits, Achthuizen4230, Timmerwerk. G. Pijl, Ouddcrp4123, v. Koppen en v. Wijk, Stelld., Goeder. 4097!— Langbroek v. Hulst, M'harnis 2987,- Smidswerk. G. Nieuwland, Middelharnis. 725,— T. Renaud, Goedereede545.— Gebrs. de Goede, Stellendam 57s!— Verfwerk. Bruggeman, Stellendamf 668,50 Ras S-__v. Koppen, Ouddorp 719,16 G. Tanis, Onddorp495,— LI. Dubbeld, Goedereede74o!— A.. v. Asperen, Goedereede 844,— In massa. J. v. Es, Stellendam8713,— De gunning kan 30 dagen worden aangehouden. Blijvende Vrede? Niemand meene, dat nu met de Londensche Conferentie de Vrede zoowat voorgoed ver» zekerd is. Er kwam eenige verbetering. Dat erkennen we met blijdschap. En laat ons niet vergeten God daarvoor te danken die de harten neigde, al zul» len er misschien weinig staatslieden te Londen geweest zijn, die daarmee rekenden Mac Donald heeft wél een keer den satan genoemd, maar van God hoorden we niet Er is te Londen 'n stekje gezet. Waarin naar 't schijnt groei zit. Maar dat, o zoo teer is Daarbij komt nog, dat de oude tegenstel» ling tusschen Galliër en Germaan niet de eenige is, die Europa verdeelt. Daar is de Balkan»kwestie ook Servië contra Burgarije,-—een «zéér scherpe noto« is onderweg naar Sofia of zal er aan» gekomen zijn. In Macedonië vechten de »ben» den«, de «Komatidji's« of 't oorlog is.Roemenië voelt zich aan alle kanten als liggende tus» schen stokebranden, die het echter zélf aan» gestoken heeft 1 En van den Balkan slaat de vlam zoo licht naar Europa over Er i s dus zeker verbetering Maar ze is óók nog maar pas op weg. En Engeland, dat zoo pas de sterkte zijner vloot heeft laten zien, zal voor dit en 't volgende jaar zijn luchtmacht wat in orde gaan maken reuze»vliegtuigen, die drie ton aan bommen en torpedo's kunnen meedragen Neen, we z ij n er nog niet. Onder »vrienden«. Ze zijn «gezworen kameraden«. Mac Donald en Herriot Tenminste, dit lijkt wel zoo. Herriot had onlangs zijn eerste pijpje tabak op Franschen bodem nog niet uit, of er kwam alweer een hoogst vriendelijken brief van den Britschen premier, dat ze toch zoo prettig Conferentie gehouden hadden Nu straks samen naar den Volkenbond! OJ de landen 't ook zoo eens zijn Tijdens de Conferente hield Engeland als men weet, zijn vlootschouw, die de heele wereld liet zien, dat de oude kater nog nagels had en 't vischje zich niet onder de pooten zou laten wegnemen. 't Ging alles hoogst vriendschappelijk. Maar Marianne begréép den wenk. En thans wordt in Frankrijk propaganda gemaakt voor een groote «legerschouw, zoo gezegd ter herinnering aan de gebeurtenissen van 1914, maar toch ook wel om de wereld eens te laten zien, dat Marianne's poes ook nagels heeft. Het i s nog maar een plan. Maar dat er voor gewérkt wordt, bewijst wel, wat moeite de twee premiers nog zullen hebben, eer ze hun volken de eerste schrede hebben doen zetten op den ontwapenings» weg. 'n Echte zet van Mac Donald In 't heetst van de Londensche Conferentie, toen 't er op of er onder zou moeten gaan aan of af en de allerhoogsten uit een verga» dering in Downing»Street naar buiten zouden stappen, waar honderd gulzige reporters uit de gansche wereld de waarheid zouden willen lezen van hun gezicht, oog en knevel, streek Mac Donald den zijnen recht en sprak guitig «Heeren! nou asjeblieft allemaal glimlachen als jullie buiten komt Ze móésten wel glimlachen om hém. En de krantenmenschen seinden, dat 't er góéd voor stond. »Moord«. Hij was pas naar Rusland geweest Loriot, Fransch Kamerlid en communist en nu kwam hij allerlei Russisch»Bolsjewis» tische wijsheid verkondigen aan zijn mede» leden, die hiervan maar slecht waren gediend. Eén staaltje zij hier gemeld. De bolsjewisten hadden, volgens hem één fout begaan. En wel déze, dat ze zich de moeite ge» geven hadden hun politieke gevangenen te voeden en zoo hun leven te rekken. Dat hadden ze niet moeten doen Totdusver deze communist. Het ligt precies in de gedachtenlijn dezer menschen «Ongedierte trapt men dood« maar is 't wonder dat er «Moord geroepen werd Prof. Low over »Mars« Het volgende werd dezer dagen als serieus in de «groote dagbladpers« opgenomen Professor Low die alle nachten luistert naar signalen, die de aarde kunnen bereiken tijdens het tijdperk dat Mars het dichtst bij de aarde is zegt dat het [niet?] buiten de grenzen der mogelijkheid is dat de bewoners van Mars reeds hier onder ons zijn. Hij zegt Mars is een veel oudere planeet dan de aarde-ien de geografische en atmos» ferische gesteldheid is zoo verschillend, dat zij geleid moest hebben tot een generatie van een geheel afwijkend type van personen. De bewoners van Mars kunnen voor zoover wij weten in gedachtenvormen onzichtbaar voor 't menschenoog bestaan. Zij zouden met een deel van het spectrum kunnen .zien. Wij w"eten niet of de bewoners van Mars niet reeds op aarde zijn of dat zij ons niet houden zoo als wij paarden en koeien hou» den. Onze oogen zijn alleen geschikt voor het zien van dingen van een zekere dicht» heid en van zekeren vorm. Doch een poging om met Mars te spreken of om het bestaan van redelijk leven te bepalen moet geregeld gedaan worden, zelfs al mochten de resul» taten hopeloos lijken. Ik ben er zeker van, dat prof. Low geen «paard of koe« is van den een of andere onzichtbaren Marsiaan. Uit boks» en film»ster»wereld. Kid Mc Coy, beroepsbokser en filmacteur, wordt beschuldigd van moord op mrs. Thèrèse Mors, met wie hij saamleefde en van het dood» schieten van nog drie andere personen. Hij zegt, dat 't niet waar is. Thèrèse schoot in een vlaag van wanhoop zichzelf dood, waardoor hij zoo buiten zich» zelf raakte, dat»ie amok maakte en naar de woning van haar gescheiden man Mors vloog, wat daar gebeurd is, daar weet»ie niets meer van. Kid Mc Coy zoekt in alles record! Hij was al negen maal getrouwd geweest, waarvan drie keer met hetzelfde wijfje en stond nu op 't punt voor den tienden keer, en dan met de gedoode te trouwen Fijn leven in die moderne wereld te Los Angelos. Een orkaan op den Oceaan. Reuter meldt uit New»York, dat verscheide» ne passagiers van het stoomschip Arabic van de White Star Line, dat van Hamburg naar New»York onderweg is, Donderdagnacht ge» wond zijn ten gevolge van een orkaan, die het schip teisterde. Draadlooze berichten van de Arabic hebben het verzoek overgebracht om acht ambulanches gereed te houden te NewsYork, waar het schip den anderen avond aan moest komen. De meeste passagiers waren landverhuizers, maar er waren ook vele Ame» rikanen aan boord. Volgens een later Reuter»bericht werden aan boord van de Arabic 24 passagiers gewond. De meeste reddingsbooten aan stuurboord werden verpletterd en de eeiste»klas»hutten stonden vol water. Alle voorzorgsmaatregelen waren genomen om de veiligheid der passa» giers te verzekeren. Er ontstond geen paniek. H. N. verneemt uit Londen De storm aan de Atlantische kust dar Ver. Staten waardoor, het s.s. Arabic zoo ernstig werd geteisterd, is buitengewoon hevig geweest. De golven waren zoo sterk, dat het soms drie minuten duurde voordat het schip weer horizontaal kwam te liggen. Het water drong de kajuiten door en vernielde verschillende schotten. De vensters in de spijszaal werden vernield. Ten» einde een paniek onder de passagiers te ver» mijden, bleef de scheepskapel onafgebroken spelen. Ook de »Homeric« van de «White Star Line, het Italiaansche s.s. «Verdi® en ver» schillende andere schepen zijn in deze storm geweest. Daarentegen heeft de »Berengaria«, waar de prins van Wales zich aan boord be» vindt, van dezen storm geen last gehad.

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 3