Plaatselijk Nieuws. Kerk en School. Binnenland. Buitenland* De VOORZITTER zegt dat dit in de bedoe; ling ligt. De heer MEERSCHAP wijst op den slech; ten toestand der rioleering in den stormpolder. De VOORZITTER zegt dat men rekening moet houden met het feit dat er een abnor; male regenval geweesfis. De heer LOKKER wil nog een 25 M. weg aan de haven begrint hebben. De VOORZITTER zegt overweging toe. Dan sluiting. VERGADERING van den raad der gemeente OOLTGENSPLAAT, op Donderdag 28 Augustus ten 3'/2 uur. Voorzitter Burgemeester W. J. Donkersloot. De Voorzitter opent de vergadering. Present de H.H. Jacobs, van Rossum, Wa; ling, Nieuwaal, Vermaas, Brinkman, Witte; vrongel, Hobbel, van Es, Noordijk. Afwezig de Vos. De notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld. De VOORZITTER zegt dat thans in be; handeling komt de gemeente;rekening 1923. De commissie bestaande uit de H.H. Waling, van Rossum en Brinkman brengt bij monde van dhr. H. P. Waling verslag uit. De ge; wone ontvangsten bedroegen f 120,913,30'/2, de buitengewone f 45,601,69 te zamen f 166,515,195 gewone uitgaven f 132,559,13'/2, buitengewone uitgaven f 49,298,12 zamen f 179,855,2372. al; zoo een nadeelig saldo vad f 13,340,16. De commissie verklaart geen aanmerking te heb; ben, alleen een kleine opmerking. 1923 begon met een batig saldo van f 10,000, dus feitelijk f 23,000 tekort en de commissie adviseert tot vaststelling. Na een vraag van dhr. WITTEVRONGEL wordt aldus besloten De VOORZITTER verklaart den finantieelen toestand voor 1924 wel iets beter in te zien en toont dit nader aan. Dezelfde commissie is belast met de reke; ning der Bewaarschool over 1923, waarvan de ontvangsten bedroegen f 2360,19, de uit; gaven f 2157,14, voordeelig saldo f 204,05. Deze rekening begon ook in 1923 met een voordeelig saldo van f 143, waarna ook deze wordt vastgesteld. De VOORZITTER brengt de commissie dank voor haar werkzaamheden. Af; en overschrijvingen over 1924 worden goedgekeurd. Schrijven van Zijne Excelentie den Minister van Finantiën waarbij aan de Landarbeiders; vereeniging ter verkrijging van onroerend goed een bedrag van f 11,050 wordt toegestaan. Verschillende voorwaarden waaraan voldaan moet worden, worden hierbij toegezonden. De VOORZITTER deelt mede dat hem van 9 tot 25 Aug verlof was verleend. Schrijven van Ged. Staten waarbij de veror; dening op de Plaatselijke Inkomstenbelasting zijnde 6 °/o werd goedgekeurd. Af; en overschrijvingen van 18 Jan. en 7 Aug Goedkeuring van de Politieverordening be; treffende het schoonmaken van wielen der wagens enz. Alles voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van het comité tot actie voor een betere tramverbinding zetelende te Oud;Beijer; land om een subsidie (f 5) te blijven betalen. B en Wadviseeren om afwijzend te beschikken. Wordt aldus besloten. Verzoek van de Districts; Arbeidsbeurs ,om subsidie. B. en W. adviseeren om afwij; end te beschikken Conform wordt besloten. B. en W. stellen voor de kasgeldleening groot f 15000 bij de Boerenleenbank met 3 maanden te verlengen. Wordt goed gevonden. De heer VAN ROSSLJM bespreekt den toe; stand der haven bij de nieuwe Kaai. De VOORZITTER merkt op al lang uit; gezien te hebben om op een betere manier hierin te voorzien, doch de kosten hieraan verbonden, hebben tegengehouden hieraan ge; volg te geven. Spr. stelt zich voor, het vol; gend jaar zulks te doen en dan in den meest slappen tijd. De heer BRINKMAN wijst op de verlich; ting en verzoekt een heining bij de Pastorie waar het gevaarlijk is in het donker. De heer HOBBEL bespreekt ook de ver; lichting. De VOORZITTER merkt op, dat een hei; ning geplaatst wordt, en dat op de gevaarlijke punten de lantaarns zullen branden. Ook de andere zullen spoedig branden. De heer BRINKMAN bespreekt de riolee; ring bij den luchtbal. De VOORZITTER zegt wanneer het ver; beterd moest worden zooals hij zich dat voor; stelt, de kosten f 200 bedragen. De heer Fran; coise, de eigenaar, heeft reeds verbetering aan de woningen aangebracht. Deskundigen heb; ben aan den Voorzitter verklaard dat de rio; leerjng niet verstopt is, doch met zulke over; vloedige regens kunnen de buizen het "water niet verzwelgen. De heer VAN ES bespreekt de glooieng aan de Sluische haven en geeft een verklaring waarom het zijns inziens niet in orde is ge; maakt. De VOORZITTER zegt dat hij op dit ge; bied nu niet direct deskundig is, maar vak; menschen verklaren dat het zoo beslist in orde is. Hierna gaat de Raad in geheime zitting. Na heropening der zitting deelt de Voor; zitter medé, dat B. en W. het salaris van B. Dorsman nader zullen regelen als volgtKlok; luider f 100, Doodgraver f 150, Klokopwin; der f 17,50. Niets meer te behandelen sluit de Voor; zitter de vergadering. SOMMELSDIJK. Door mej. C. M. Paling; dood is tegen 1 November a.s. ontslag aange; vraagd als 1ste helpster aan de gemeentelijke bewaarschool. Onder het vee van een landbouwer in deze gemeente is wederom mond; en klauw; zeer geconstateerd. MïDDELHARNIS. Onze vroegere dorps; genoot de heer B. Albregts heeft te 's Graven; hage examen afgelegd voor akte Nijverheids; onderwijs met Ne aanteekëningen. Door P. Tamboer zijn twee postduiven gevangen gemerkt: ster 3 {Q 102160 en N 9 40563. Door de commissie welke zich hier heeft gevormd ten einde een verloting te houden voor het bouwen van een muziektent is de Koningklijke goedkeuring ontvangen. De uitslag van de laatst gehouden wed; vlucht met postduiven van uit Noyon(Fran; krijk) 253 K.M. is als volgtJ. Slis 1—5—10—11, P. de Gans 2, A. Schuurman 3, Gebr. Jonge; jan 4—9 L. Verhage 6, C. P. Korteweg 7, J. J. Nipius 8—12, J. Grootenboer 13. Loslating v.m. 8.40 uur, Iste duif aankomst 12 uur 31 min. 39 sec., laatste duif 1 uur 2 min. 48 sec. Woensdagavond reed S. v. d. Nieuwen; dijk met zijn vrachtauto op het stoombootsplein een handwagen van P. de Gans uit Sommels; dijk in de kaai. Toen de kar er uit gehaald was bleek dat de matrieele schade nogal mee; viel. DEN BOMMEL. Van de landbouwers Gebr. Melissant stierf een beest. Het is onder politietoezicht begraven. De Burgemeester is van zijn verlof weer in deze gemeente teruggekeerd. Bij publicatie wordt bekend gemaakt aan gewoon dienstplichtigen der lichting 1925, dat, indien zij bij de Schoolcompagnie van den motordienst gedetacheerd wenschen te worden, hiervan kennis moeten geven bij den Com; mandant dier Schoolcompagnie te Haarlem voor 5 October 1924. Door J. Donkersloot in de Zuidzijde is een ballonnetje gevonden van den ballon; wedstrijd van de Grand Bazar Francais te Middelburg. Het was opgelaten door W. Hui; bregtse, Gravenstraat Middelburg De vinder heeft het kaartje dat er aanhing teruggestuurd. In ons vorig nummer stond vermeld dat de loting der lichting 1925 zal plaats hebben op 3 Sept. a.s., des nam. 3 uur. Dit moet zijn des voormiddags 10 uur. OOLTGENSPLAAT. De Bakkers heb; ben de broodprijzen verhoogd als volgt8 ons bruin brood van 15 op 17 cent, 8 ons wit brood van 18 op 20 cent. Dhr. G. Mookhoek die een hond uit een netelige positie wilde verlossen werd zooda; nig gebeten dat dr. Entz den arm op ver; schillende plaatsen moest uitbranden. Maandag 1 Sept. des avonds te 7 uur hoopt de muziekvereeniging ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin een wandeling te maken, waaraan verbonden een lampionoptocht. We verwachten dat velen dien dag de driekleur zullen ontrollen. Bij de brandweer hadden de volgende benoemingen plaats. Tot opperbrandmeester in de plaats van D. Korteweg Lz. dhr. L. Dorsman Jz. Tot Assistent Opperbrandmees; ter G. v. Nimwegen Jz. Tot brandmeester Joh. Korteweg Wz. en P. van Kempen. Tot Assis; tent Brandmeester A. Hobbel C. Wz. en D van der Velde Aanvoerder en bewaarder der slangen P. C. van der Mast Klokluider J. S. van der Mast, J. D. Tiggelman Brandpiket J. van Hassent Az. Pompers C. Hotting. L. Hotting. L. Kloet, Jan Duim A. Buscob. Van de gemeenteleening 1921 groot f 20.000 rentende 6'/2 is uitgeloot obliga; tie No. 8 groot f 1000 van de leening 1921 groot f 12,500 zijn uitgeloot obligatie No. 15 16, en 21 ieder groot f 500. Op 4 September |zal schouw plaats heb; ben over de polders Oudeland, Weipolder en Alteklein Galathee en Mariapolder Riet; veld, Grooten blok, Krammer, Nieuwen blok en Anna Wilhelminapolder. OUDE TONGE. J. Hokke en J. L. van Peer zullen in het tijdvak van 1—15 Septem; ber voor herhalingsoefeningen onder de wa; penen moeten komen. H. P. heeft met een auto een kalf beide pooten afgereden, zoodat het dier is afgemaakt. De tarweprijs loopt nog steeds naar bo; ven men besteed op 't oogenblik f 15.50 de 100 K.G. NIEUWE TONGE. Tegen H. A„ alhier, is procesverbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. Bij publicatie is door H.H. Gedeputeerde Staten dezer Provincie de uitslag van de dit jaar in de maanden Maart en April gehouden stierenkeuringen bekend gemaakt. (Zie voor nadere toelichting aanplakbord). As. Donderdag zullen met groot verlof huiswaarts keeren, de dienstplichtigen van de lichting 1924, A. van Alphen Lz., W. A. van Alphen Cz., D. van Es, P.„van Moort en G. A. Tieieman. Bij gunstig weer zouden de schoolkinde; ren heden Vrijdag een schoolreisje maken naar Ouddorp. In het helang van de juiste bijhouding der bevolkingsregisters dezer gemeente, worden belanghebbenden, die zich in deze gemeente vestigen, er wel attent opgemaakt, dat de woon; plaats verandering zoo spoedig mogelijk moet worden ingeleverd. Bij nalatigheid zal vervol; ging volgen. Naar ons wordt medegedeeld, zal de nieu; we torenklok binnen enkele weken arriveeren. Deze week werden per tram ruim 1500 balen juin verzonden. Peen werd niet ver; voerd. DIRKSLAND. Uitslag van de gehouden onderhandsche aanbesteding voor het bouwen van een woonhuis voor den Heer M. Klink, alhier, aan den Straatdijk, A 515. Metselwerk. Gestel én Mooijaart f 2200,—. L. Zoon en L. Guldemeester f" 2450,50. Timmerwerk. P. C. van Eekf 1645,—. J. Bothf 1645,-. D. Roodzandf 1540,—. Smidswerk. J. A. S. de Lignief 145,35. Het werk is aan de laagste inschrijvers ge; gund. J.l. Zaterdag stond bij het correspondent; schap der arbeidsbemiddeling, alhier een werk; looze transportarbeider ingeschreven, terwijl een aanvrage om arbeidskrachten inkwam. Het lijkje van den 9;jarige Arie de Graaff die op 16 Augustus bij Emmerik overboord is gevallen en verdronken, is j.l. Vrijdag te Millingen bij Nijmegen aangespoeld. Door het gemeentebestuur, alhier, is aan dhr. M. Klink, verginning verleend tot het bouwen van een woonhuis, aan den Straat; dijk. Vervoer veldvruchten. In de week van 18 t/m, 23 Augustus j.l. werden van hier ver; voerd 3600 baaltjes uien, 400 baaltjes peen en 7500 H.L. Aardappelen. Door H.H. Gedeputeerde Staten dezer Provincie is aan het Gemeentebestuur van Dirksland, ingevolge de Hinderwet, vergun; ning verleend tot het uitbreiden der gemeen; tegasfabriek, op het perceel kadastraal bekend, gemeente Melissant, Sectie D. no 227. HERRINGEN". De vorige week zijn van hier uitgevoerd 16Ó00 K.G. aardappelen. Voor de uien besteedt men thans alhier f 3, per H.L. wat een tamelijke goede prijs genoemd kan worden. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat Burgemeester en Wethouders dezer gemeente belanghebbende uitnoodigen om hunne aan; vragen voor plaatsing van suikerbieten op de kaai dezer gemeente voor het a.s. najaar, on; der opgaaf van het aantal gecontracteerde hectaren en onder overlegging hunner zaai; lijst, in te dienen ter gemeentesecretarie voor of uiterlijk 5 Semtember a.s. Volgens de gemeente;rekening bedroegen de ontvangsten over het vorige jaar f 30465,82, en de uitgaven f 29111,38. 4 Ter benoeming van twee leden voor het college van Zetters, is een voordracht opge; maakt, bestaande uit de Heeren J. M. van Eek, C. van der Velde, D. van Weel en M. de Geus. Woensdagavond 1.1. zakte A. W. S. alhier door de tilt in de schuur. Per auto naar den dokter vervoerd constateerde deze dat het sleutelbeen was gebroken. De petroleum is alhier plotseling ver; hoogd van 10 en 11 op 12 en 13 cent de Liter. Ook van een bewoner dezer gemeente is het plaatje van zijn fiets ontvreemd. Alhier bestaat nijpend gebrek aan wo= ningen. Wanneer flinke medewerking van het bestuur der gemeente wordt gegeven, bestaat er voornemen spoedig in die behoefte te voor; zien. MELISSANT. Het woonhuis met schuur van dhr. M. Visbeen dat dhr. Th. van der Spaan was ingezet op f 5890, is aangeloopen. Op Dinsdag 2 September a.s nam. 2 uur (N. T.) zal ten gemeentehuize gelegen;' heid zijn tot in; en herinenting. In deze gemeente wordt met lijsten ge; collecteerd om de bijeengebrachte gelden aan te wenden tot tractatie van de leerlingen der beide scholen, op 4 September a.s. Aan de loting voor den dienstplicht, lichting 1925, op Woensdag a.s., moeten uit deze gemeente 13 personen deelnemen. STELLENDAM. Van den landbouwer J. Mys te den Bommel is een ri/2 jarige vaars weidende in de Kroningspolder alhier aan koudvuur gestorven. Ongeschikt voor de con; sumptie is het beest begraven In den nacht van Zaterdag op Zondag 1.1. is de bliksem ingeslagen in eenige telefoon; palen in den Plaatweg en Middelweg onder deze gemeente. De graanhandelaar W. v. Seters alhier had te Melissant het ongeluk met hit en kar in de sloot terecht te komen. Met eenige mate; rieele schade aan voertuig en meel liep dit ongeval nogal gelukkig voor hem af. Aan den verlofganger D. Kievit, der lichting 1919, alhier is voor één jaar uitstel verleend van 't volbrengen der herhalings; oefeningen. Aan de op 4 September a.s. te houden loting van de dienstplichtigen der lichting 1925 zullen 17 jongelingen uit deze gemeente moeten deelnemen. Tegen M. Z. uit Dirksland is door de politie alhier procesverbaal opgemaakt wegens het rijden op een motorrijwiel zonder voor; zien te zijn van een helder voorwaarts wit licht uitstralenden lantaarn. Wegens diefstal van boomvruchten is procesverbaal opgemaakt tegen M. B. alhier. De afslag van de verkooping van een woonhuis met schuur en erf aan de Molen; kade alhier, ten verzoeke van W. Blokland, ingezet door M. Meinders alhier op f 2075, is niet doorgegaan wegens het niet aanwezig zijn van koopers en werd het beschouwd als te zijn aangeloopen. GOEDEREEDE. De loting voor de lich; ting 1925 zal plaats hebben op 4 September in de raadzaal te Ouddorp. De blazerschuit G. O. 6 moest Woensdag van de visscherij terug keeren, doordat ze was lek gestooten. Al pompende kon toch de haven worden bereikt. Van den oogst is alhier nog maar een onbeduidend gedeelte binnen. Van tarwe en haver hoort men klachten van veel schieten van het koren aan de hoopen. Voor de juin wordt f 3,— per 60 kilo besteed. OUDDORP.f Door de vele regens der laatste dagen is de waterstand buitengewoon hoog gerezen. Dientengevolge is vanwege het polderbestuur »Het Oudeland« maatregelen genomen om zich hiervan te ontlasten. Vanaf heden mogen geen vlasrooten meer in wete; ringen gelegd worden, zoolang deze abnor; maliteit aanblijft. De stand van het \vater is 10 c.M. hooger dan op A. P. en aanmerkelijk hooger dan in 1913. f Door W. T. is van de wed. T. onder; hands een woning met erf en tuin aange; kocht. f De prijs van zaaiuien is thans f 3.50 per 60 kilo. Reeds vinden weer geregeld ver; schepingen plaats in kleine partijen. Sjalotten zijn echter de laatste dagen in prijs gedaald. ZUIDLAND. Zaterdag 30 Augustus a.s. zal door de Muziekvereeniging »De Kleine Trompetter« van Abbenbroek, op den Ring dezer gemeente een Concert worden gegeven. Onze dorpsgenoot de Heer J. S. A. van Toledo, onderwijzer aan de O. L. School alhier, behaalde Dinsdag j.l. de akte Land; bouwkunde. De loting voor de dienstplichtigen, lich; ting 1925, zal voor deze gemeeete plaats hebben op 8 September, des namiddags te .2,45, te Hellevoetsluis in het Gymnastieklokaal der O. L. School, Schbolplein. GODSDIENSTOEFENINGEN OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 31 Augs. 1924 NED. HERVORMDE KERK. Sommelsdijk, v.m. Ds. v. Montfrans en 's av. dhr. Vetter v. Langstraat. (Coll.) Middelharnis, v.m. en 's av. Ds. den Oudsten (Doop en Coll. Mil. Teh.) Den Bommel, n.m. Ds. v. Montfrans v. Som; melsdijk. Ooltgensplaat, v.m. 9.30 uur leesdienst en n.m. 2 uur Ds. den Oudsten v. Middel; harnis. Langstraat, v.m. 9 uur dhr. Vetter. Oude Tonge, v.m. Ds. Bax. Nieuwe Tonge, v.m. leesdienst en n.m. 6 uur Ds. Bax v. Oude Tonge. Herkingen, v.m. 9.30 uur Ds. v. As v. Dirks; land. Dirksland, v.m. 9.30 uur leesdienst en n.m. 6 uur Ds. van As. Melissant, v.m. 9,30 uur Ds. J. Baarslag. Goedereede, v.m. Ds. de Gidts. Ouddorp, v.m. leeskerk en n.m. Ds. de Gidts v. Goedereede. Oostvoorne, v.m. 10 uur Ds. Brinkerink. Rockanje, v.m. 10 uur Ds. D. Boer v. Den Haag. Nieuw;Helvoet, v.m. 9.30 uur Ds. Priester. Hellevoetsluis, v.m. 9,30 en n.m. 6 uur Ds. Timmer. Oudenhoorn, v.m. 10 uur dhr. C. B. Boere, cand. te Rotterdam. Heenvliet, v.m. 10 uur Ds. Romijn. Abbenbroek, v.m. 10.30 uur Ds. Wanroov. Zwarte waal, geen dienst. Vierpolders, v.m. 10 uur Ds. Zwiep. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 10 en n.m. 6 uur Ds. G. van Velzen. Ooltgensplaat, v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds' de Lange. Melissant, v.m. 9.30 en n.m. 6 uur de heer van der Lugt. Stellendam, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. E. Koppe v. Westerembden. Ouddorp v.m. en n.m. Ds. Diemer. Nieuw;Helvoet, v.m. 10 uur geen dienst .en n.m. 5 uur Ds. Westerhuis. Hellevoetsluis, v.m. 10 uur Ds. Westerhuijs en 's av. 5 uur geen dienst. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m. en n.m. leesdienst. Herkingen, v.m., n.m. en 'sav. leesdienst. DOOPSGEZINDE KERK Ouddorp, v.m. en 's av. Ds. Kooimans. Van de overige gemeenten geen opgaaf SOMMELSDIJK. Onze dorpsgenoot J. C. van Gent behaalde dezer dagen te Rotterdam zijn Hoofdacte. OUDE TONGE Een zestal meisjes zal als helpster in de Christelijke Zondagsschool op; treden. OOLTGENSPLAAT. De beroepen leeraar Ds. N. C. Bakker van Benschop, hoopt Dins; dag de gemeente te bezoeken en des avonds ten 6 uur op te treden. HERKINGEN Gedurende den tijd dat de Ned. Herv. Kerk zal worden geverfd zal er geheel geen godsdienstoefeningen worden ge; houden. Voor de Ger. Gemeente alhier hoopt a.s. Woensdagavond 3 Sept. D.V. op te treden Ds. de Blois uit Vlaardingen. A.s. Zondag nam. 2 uur zal er alhier wederom Zondagsschool worden gehouden nadat deze gedurende 3 weken niet heeft plaats gevonden. OUDDORP. Woensdagavond trad in de Herv. Kerk voor een groote schare op de vorige predikant Ds. J. Bus, thans te Vrees; wijk, tot het houden van een rede in het be; lang van de School met den Bijbel. Na het zingen van Ps. 19 4, het lezen van 2 Petr. 1 16 tot einde, en gebed, nam de prediker den tekst 2 Petr. 1 19 tot grond; slag van zijn rede. De Apostel zegt in vers 18, dat hij geen verdichte fabelen is nagevolgd, dat hij aan; schouwer is geweest van de gebeurtenis op den berg der verheerlijking, en wijst dan in het tekstvers op het profetische Woord, dat zeer vast isop het licht, schijnende in een duistere plaatsen brengt een ernstige ver; maning tot ouden en jongen. Het Woord Gods is van onuitsprekelijke waardij het moet aan; geprezen worden, want, achhoe weinigen buigen voor dat Woord. Dat Woord is zeer vast, ér is op te bouwen en te vertrouwen. Het blijft in eeuwigheidhet is goed, waar; achtig en wezenlijk. Het is het Woord van ontdekking, van uitnoodiging, van onderwij; zing, voornamelijk omtrent den eenigen weg ter zaligheid in Christus Jezus. Het Woord is een licht, schijnende in een duistere plaats, in de zondige harten, ook in die der kinderen. De harten zijn duister door onkunde, bij; en ongeloof, vervreemd van God. En waar dat Woord in eere is, zal het zijn werking doen het spreekt de noodzake; lijkheid uit van een wederom geboren wor; den. Daarom moet van dat Woord getuigd worden, niet alleen in de huisgezinnen, op de catechisatiën, maar ook en het is weer noodig in de scholen. Zonder dat Woord is er geen Jezus te ken; nen, en daarom zijn er scholen met den Bijbel. Geen enkele ouder, die weet wat hij beloofd heeft bij den doop van zijn kind, kan er vrede mee hebben, zijn kind te zenden naar een school zonder Bijbel. Degenen, die zeggen mogen dat de morgen; ster in hun harten is opgegaan, worden ver; maand vrijelijk voor dat Woord uit te komen. Ernstig werden vermaand degenen die dat Woord niet achten. Den jongelieden werd toegewenscht, dat het voor hen moge zijn een reuke des leiens ten leven. Ouders, on; derwijzers en kinderen werden hartelijk, ern; tig en welmeenend toegesproken. We hebben zoo hier en daar een greep in deze rede gedaan. Gods zegen ruste erop in rijke mate. Gezongen is Ps. 78 3 en 4. ter; wijl de Unie;collecte werd gehouden en later nog Ps. 119 5 en Ps. 23 5. NED. HERV. KERK. Beroepen: Naar Brielsch Nieuwland (toez.) dhr. J. Dikboom Cand. te Groningen Naar Waddingsveen Ds. W. J. van Lokhorst te BennekomNaar Colmschate Ds. H. Ro; gaar te Zuidlaren. Aangenomen: Naar Broek op Langen; dijk Ds. J. Jukema te RinsumageestNaar Hansweertdhr. A C. B. ten Kate Cand. te Heemstede. Bedankt: Voor St. Annaland Ds J. Jap; chen te Haamstede; Voor Wierden Ds. W. J. van Lokhorst te Bennekom. GEREF. KERKEN. BeroepenNaar Oldekerk dhr. G. Staal Cand. te Zwolle. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal: Te Enkhuizen Ds. J. Vreugden; hil te Borsele, J. v. 't Hooft oef. te Papen; drecht. CHR. GEREF. KERK. Tweetallen: Te Utrecht Ds. J. W. Geels te Appeldoorn en Ds. G. Salomonste Amers; foortte Zaandam Ds. L. EI. Breekamp te Rozenburg en Ds. H. Biesma te Groningen Te 's Gravenhage Ds. J. W. Geels te Apel; doorn en Ds. J. J. Jansen te Leiden. Prof. Grosheide schrijft in de Noord;Hol; landsche kerkbode het volgende over de z.g. tale Kanaans »De Geest Gods spreekt in de heilige schrift een eigen taal. Een taal, die de goddelijke openbaring brengt in de zondige menschen; wereld. Dat is een nieuwe reeks gedachten, de natuurlijke mensch neemt ze niet aan, ze worden slechts aanvaard in het geloof. Voor die openbaring Gods hebben de heilige apos; telen en profeten, ja heeft de hoogste profeet, een leeraar zelf, bestaande menschelijke woor; den gebruikt. Maar ze hebben die woorden geadeld. Ze hebben ze een hoogeren, rijkeren inhoud geschonken. En zoo is ook het kleed, waarin de openbaring Gods in de Schrift tot ons komt van bijzpndere waardij. Wie van deze dingen spreekt, zal vanzelf de woorden gebruiken, waarin de Schrift ze ons beschrift. In de praktijk komt dat daarop neer, dat we ons in onze geestelijke gesprek; ken doorgaans bedienen van de woorden van den Statenbijbel. Daar is veel voor en niets tegen. En wil men dit tale Kanaans noemen, dan behooren ook wij tot haar verdedigers. Maar er zijn ook andere verschijnselen, en die ver; dedigen we niet. Zoo wanneer men voor de dingen van het dagelijksche leven een taal gebruikt, die door haar deftigheid en ouderwetschheid aan de taal van de Statenvertaling denken doet. Niet om te spotten, daarvan spreken we heel niet, maar omdat men zich dat nu eenmaal heeft aangewend. Dat is onnatuurlijk, duf. Of een ander .verschijnsel, dat ge vaak bij onze overmystieken vindt. Ze rijgen allerlei woorden, die de Statenvertaling op verschil; lende plaatsen heeft, aaneen. Ze hebben een heel stel van eigenaardige zinswendingen bij de hand, waarvan ze zelf de beteekenis niet of ter nauwernood verstaan. Ze hebben een geijkten woordenschat en wat daarvan afwijkt, kan bij hen geen genade vinden. Kortom er is hier een heel stel van woorden en uitdruk; kingen, die wel schoon lijken misschien, maar die practisch dood zijn, omdat men ze als een soort levenloos gereedschap bezigt, of beter nog, als sieraden, die men draagt voor zijn fatsoen. Wil men dat tale Kanaans noemen, dan verdedigen we haar niet. Integendeel, dan zien we er een gevaar in voor het geestelijk leven. Men meent er over te spreken, maar men doet het niet. Men zegt een aangeleerd lesje op. Men spreekt woorden of zonder zin zelfs, of wier inhoud men zelf niet verstaat, laat staan ondervindt. Dan krijgt het geestelijk leven door de taal een valsche plooi Er is iets, dat naast het eigenlijk bestaan staat, dat we kunnen uit; en aantrekken als een kleedingstuk en dat het geestelijk leven juist belemmerd in zijn wasdom. Noemt men dat tale Kanaans, dan dient er tegen gewaarschuwd. Hier dreigt onoprecht; heid, hier is een valsche schijn. Daarom onderzoeke men wel, wat men zelf en wat anderen sprekende of schrijvende over tale Kanaans op het oog hebben». Gedeput. Staten van Zuid;Holland hebben besloten te handhaven het besluit van den gemeenteraad van Brielle, waarbij aan J. de Klerk, onderwijzer aan de eerste o. 1. school aldaar ongevraagd eervol ontslag is verleend wegens opheffing van zijn betrekking. Oe Forensenbelasting. Naar wij vernemen, is binnenkort op ad; vies van Financiën een Kon. besluit te ver; wachten, waarbij een opvatting van den Raad van State inzake de Forensenbelasting wordt verworpen. Het betreft de opvatting van den Raad van State, dat hij of zij als forens kan worden aangeslagen in elke gemeente, waarin hij of zij beschikking hebben tot persoonlijke uit; oefening van een bedrijf. De Raad van State adviseerde namelijk, dat «het beschikking heb; ben tot» gelijk staat met «het persoonlijk uit; oefenen van.« Deze opvatting zou tot zeer zonderlinge en verwarrende omstandigheden leiden. Zoo zou b.v. de president der Ned, Bank forensplichtig worden in alle gemeen; ten, waar een filiaal is gevestigd. Niet min; der gek zou het b.v. loopen met firma's als Jamin en haar talrijke filialen. Aangezien nu een forens nooit meer en maar éénmaal kan aangeslagen worden over 2/3 van zijn in; komsten, zouden dus al die gemeenten dat 2/3 deel onder elkaar moeten verdeelen. Binnenlandsche Zaken droeg de beslissing over het advies van den Raad van State over aan Financiën, dat, zooals we reeds opmerk; ten, de oude opvatting zal handhaven, n.l. dat men om forens te zijn in eenige gemeen; te, daar ook werkelijk persoonlijk eenig bedrijf of ambt moet uitoefenen. De Zondagsarbeid aan de Kunstzijde* fabriek te Ede. Het Centraal Comité der A.;R. Kiesvereeni gingen in Nederland, optredend namens de geheele Anti;Re volution aire Partij, heeft aan den Minister van Arbeid inzake de vergun; ning tot Zondagsarbeid aan de Ned. Kunst; zijdefabriek te Ede het volgende rekest gezon; den «Excellentie, Als tijdelijk voorzitter van het centraal comité van de A.;R Partij, moge ik uw aan; dacht vestigen op de groote ontstemming en ontsteltenis, die op de veluwe gewekt zijn door de vergunning aan de Ned. Kunst; zijdefabriek te Ede (kantoor te Arnhem) om niet slechts" dag en nacht, doch ook des Zondags te werken. Het is die Zondagsarbeid waartoe de men; schen verplicht worden, die werkelijk ver; bittering wekt. De Gemeenteraad van Ede verzocht u die vergunning in te trekken. Noodzaak voor Zondagsarbeid voor een bedrijf dat zonder dezen over 1923 na rui= me afschrijving 20 dividend uitkeerde, schijnt niet aanwezig. Doch al ware dit an; ders, onze menschen gevoelen zich daar; door gegriefd of in hun godsdienstige over; tuiging aangerand. Het zij mij vergund Uwe Excellentie be; leefd te verzoeken deze ergenis te willen eindigen. Hoogachtend heb ik de eer te zijn, Uw dw. dr. (w.g.) IDENBURG«. Dr. J. Schokking heeft namens de Chr. Hist Partij den Minister van Arbeid er op gewezen, dat door het verleenen van vergun; ning voor Zondagsarbeid op de Kunstzijde; fabriek, onder de Veluwsche bevolking groote ontevredenheid verwekt is, en zij zich in hun godsdienstige overtuiging aangerand gevoelt. Ook hij dringt met klem op intrekking van deze vergunning aan. Prov. Staten van ZuidsHolland. Wijlen de heer A. C. Volker wordt als lid van de Prov. Staten van Zuid;Holland opge; volgd door Mevr. M. A. Cohen Tervaert. (Vrij; heidsb.) Zonderlinge verdwijning. Een mannequin uit een der groote modema; gazijnen van de Parijsche Rue de la Paix, een meisje van 17 jaar, mile. Gisèle Mathieu, maakte onlangs in een café kennis met een Italiaansch jongmensch. Kort daarop verdwenen de jonge; lui uit Parijs en maakten een reisje door Italië. De ouders van het meisje kregen na eenigen tijd bericht van hun dochter uit Marseille daarna 'n lange poos van stilzwijgen. Eindelijk op 'n dag in Juni, verscheen de Italiaan voor de ontstelde ouders, en deelde hun met ijzige kalmte mede, dat hun dochter tijdens het ver; blijf van het paar te Brussel spoorloos was verdwenen. Hij had het meisje even op een

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 4