voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES No. 3045 WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1924 39ste JAARGANG W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers Binnenland. -. f Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent hij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. De Doodstraf. Nu eerst de liberale en daarna de r.k. pers er nogal aandacht aan schenkt willen we ook een enkel woord wijden aan de opinie van dr. W Zevenbergen, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, over de doodstraf. Dr. Zevenbergen gaf, bij Wolters in Gro» ningen, uit een nieuw leerboek voor het straf* recht. Waar we ook in een liberaal blad de op* merking lazen, dat prof. Z. hier zeer duidelijk een eigen, van de aloude opvattingen nog al afwijkend standpunt inneemt, daar mogen we voorhands wel aannemen, dat zijn boek een verrijking is van onze calvinistische littera» tuur op dit gebied. Daarom te meer keken we vreemd op van 't geen prof. Z. over de »doodslraf« in 'tmid* den brengt. Hij leert n.l. Naar onze opvatting is het zeer twijfel» 1 achtig of de doodstraf weer in eere dient te r' worden hersteld Dat de invoering van de doodstraf een onze staatsgemeenschap on» voorwaardelijk bindende religieuse of zedelij» ke eisch is, niet alleen als inhoud der straf» bedreiging, maar ook als executie is o.i. niet zoo overtuigend aangetoond, als veelal door sommige voorstanders der doodstraf wordt beweerd. Ook aarzelen wij om zondermeer uit te spréken, dat de noodzakelijkheid der doodstraf voor de handhaving van het recht en de eerbiediging van het rechtsgezag in ons land -voldoende is gebleken. In ieder geval zouden wij de invoering van de dood» straf, stel, ze vond voldoende steun in wat men de volksconsciëntie noemt waarvan echter ten onzent vooralsnog geen sprake is en stel verder, dat de doodstraf niet kan worden gemist, toch alleen bij een alterna» tieve strafbedreiging bedreigd willen zien. De doodstraf voor een delict absoluut te ij bedreigen, schijnt ons niet gewenscht. Wel» iswaar wordt daardoor op de rechter een zeer zware verantwoordelijkheid geladen. Maar dit lijkt ons toch nog verkieslijker, dan dat de wetgever a priori, zonder dat acht mag worden geslagen op de individu» eele geaardheid van het geval, de doodstraf schematisch bedreigt. Nu moet men ons wel verstaan. Allerminst ontzeggen we prof. Z. het recht zijn eigen verkregen meening te leeren en te publiceeren, als hij deze op grond van de be» ginselen der H. Schrift en van onze geref. be» lijdenis meent te kunnen verdedigen. Ook meenen. we geenszins, dat de Weten» schap bij Kuyper of een der andere »vaderen« is blijven stilstaan. lin desondanks, hebben we hier zekere bedenking, die we tijdig, eerlijk willen uit» spreken. V* Bedenking. Prof. Zevenbergen drukt zich zeer voorzich» tig uit, dat erkennen we graag hij stelt zich allerminst militant tegenover degenen, die er onder ons anders over denken en, gelijk met 95 onzer antirevolutionairen het geval is door wijlen dr. Kuyper in zijn »Gemeene Gratie« en elders overtuigd zijn, op grond der H. Schrift, dat de Overheid niet slechts het recht heeft de doodstraf uit te spreken (gelijk ons Program van Beginselen, almee zéér voor» zichtig, zegt) doch dat het in bepaalde geval» len ook haar plicht is, tot handhaving der gerechtigheid. Maar toch, hij stelt zich tegen hen. Een middenweg is hier niet Deze hoogleeraar der Vrije Universiteit is tegen de wederinvoering der doodstraf, ten» minste zoo staat hij er thans voor. en onze tegenstanders zullen niet nalaten, ze zjjn er n hun pers reeds mee bezig, ons dat gedurig voor de voeten te werpen. Nu kan men dit betreuren. \an meening zijn, dat we op zoo'n manier met kwestiën als van 't organisch kiesrecht, t vrouwenstemrecht, de doodstraf almaar in een cirkel blijven redeneeren, den loop der jaren dóór, niet verder komen.doch daar staat tegenover dat, al zouden de «vaderen« t op honderd punten hebben mis gehad, hun werk ook op honderd punten moet worden herzien. Maar dit is onze bedenking Kwestiën als die van de «doodstraf* be* hooren niet alleen, aan de academie thuis. Onze leiders en voormannen daar wenschen allerminst een intellectueele regenten»aristocra» tie te zijn, want zij zijn calvinist. En nu een onzer voormannen rondweg ge» tuigt, dat hij al moet hij geen naam door wijlen dr Kuyper's Schriftuitlegging en »toe» passing inzake de doodstraf niet is overtuigd, nu is de vraag stellig niet brutaal, maar alles» zins gepastde vraag die we hier dan ook publiek stellen, dat hij datzelfde volk, 't welk Kuyper heeft aangehoord, en nog dagelijks leest, óók trachte te overtuigen, dat deze leids» man op dit punt Gods Woord verkeerd heeft uitgelegd. De weg naar de pers, zal hem gemakkelijk worden gebaand en anders zou een afzonder» lijke brochure zeker alle aandacht vinden, die ze verwachten mag. yiDertig Millioen.n Meer dan gewone aandacht verdienen een serie artikelen, die in »De Standaard« ver» schenen zijn over het Militaire Vraagstuk en waarvan de slotsom is, dat er door doeltref» fende hervorming en bezuiniging op »Leger en Vloot« nog heel wat te bekrimpen valt. Zelfs kwam het blad tot een cijfer van dertig millioen. Natuurlijk niet met één slag. Men moet aan zoovelen, die zouden wor» den »afgedankt« behoorlijk «wachtgeld* be» talen en kan ze maar niet zoo op straat zetten. Doch dit loopt elk jaar meer af. Tot de volle som is bereikt.' Nu is natuurlijk de «Standaard* niet het «Centraal Comité«, niet de »Kamerclub«, niet de »Deputaten»vergadering, maar toch zullen deze artikelen ook weer niet geplaatst zijn, vermoeden we, zonder voorkennis van de voormannen en deskundigen in onze Partij. En 't is dus lang niet onwaarschijnlijk, dat ook cns e.k. Program van Actie zich in die richting bewegen zal. Intusschen zijn bedoelde artt. reeds in een brochure gebundeld en kunnen ze dus ook buiten onzen kring geraadpleegd worden. Dit zal alvast nu wel- duidelijk zijn Niemand heeft voortaan ook maar meer een schijn van recht, om de A. R. voor te stellen als een groep, die maar altijd door op onzinnige wijze de militaire uitgaven aan 't opdrijven is. - V" Flauwe bak. »IIet Volk« zit er wat mee. N.l. met die «dertig millioen«. Is bang* dat het de wind uit de zeilen ge» nomen wordt. Prijst het nu de antirevolutionairen, dat ook zij ernstig streven op hun standpunt, naar de grootst mogelijke beperking van mi* litaire uitgaven Kan men begrijpen, neen! Zuurzoet merkt het op Ziet nu eens, gij 1 boeren, burgers en buitenlui 1 Als de anti's al zóóveel millioen weten te besnoeien, wat zullen dan de soci's niet weten te doen 1 Wat een flauwe bak is dat 1 Het 'tj"an van de anti's bezuinigt met behoud van Leger en Vloot Dat der soci's legt het land aan alle kant totaliter bloot De een snoeit den boom ten leven, de ander steekt hem dood. V Onderwijzers salarissen. In de »Rott.« is L. ontevreden over de a.s. regeling dezer salarissen, zooals een voor=bericht in de bladen die regeling heeft medegedeeld. We herhalen, wat we éérder zeiden Op die »berichten«, die niemand weet van welke zijde, worden gelanceerd is zoo weinig peil te trekken en dit keer is de Regeering zelf, door middel van het Corresp. Bureau tot voorzichtigheid komen manen. Onder dat voorbehoud echter geven we aan de critiek van I.. een plaats. Ze luidt aldus Vooreerst is 'n aanvangswedde van f 1200 (door standplaats» en premie»aftrek eigenlijk maar f 1000 voor de meesten) ten eenenmale onvoldoende. Dit aan te toonen, zal toch heusch wel niet noodig zijn Vervolgens liggen de minima en maxima weer veel te ver uit elkaar. Er is en er wordt door den Minister steeds en altijd weer ge* dacht aan factoren, als 't al of niet gehuwd zijn, de leeftijd en 't bezit van de hoofdakte. 't Werk echter, dat door zulke, ongelijk ge» salarieerden verricht wordt, is vaak hetzelfde. Laten wij 't hier eens met nadruk zeggen, dat bij vele jongere onderwijzers deze finan» cieele achteruitzetting, bij de ouderen, nadee» lig gewerkt heeft op hun arbeid. De hoofdakte blijkt nog steeds de won» dere toovermacht te bezitten, tot meer dan 't dubbele in waarde te stijgen. Dringt 't besef van de onredelijkheid daarvan dan nooit bij den Minister door De Minister laat hiermee weer 'n mooie gelegenheid voorbijgaan, om 'n daad van eenvoudige rechtvaardigheid te verrichten. Terwijl eindelijk de belooning der bijakten ons 'n bespotting voorkomt. De vergoeding, daaraan toegekend, is gelijk aan 't 1/10 deel van die voor de hoofdakte. Of anders ge» zegd Fransch, Duitsch, Engelsch en Wiskun» de geven samen f 200 en de hoofdakte alleen f 500. De juiste verhoudingen zijn hier ten eenenmale zoek 1 Hier staat een en andef bij, waarmee we gaarne instemmenook Wij hopen dat met deze proefcijfers het laatste woord niet gespro* ken is. Maar ook hebben we anti»critiek. Dat het gehuwd» of ongehuwd»zijn bij den minister een vrij zwaar gewicht in de schaal legt, kunnen we van christelijk standpunt niet anders dan toejuichen, evenals een flinke kin» dertoeslag. Dat de »jongeren« voor evenveel prestatie vrij wat minder verdienen dan de »ouderen«, «gehuwden* en «kinderrijken* vinden we «niks niet erg*. Regel is dat de jongere ouder wordt. Regel, dat de ouder»wordende huwt. Regel, dat de gehuwde kinderen krijgt. Naar dien regel, moet men rekenen. En dan moet men een salaris»regeling nemen in haar geheel, van 't schrale eerste jaar af, over de betere jaren héén, tot en met het pensioen, 't welk duurt tot den dood. En men moet niet is 'n ongunstige constellatie uitpikt ken. Wat niet wegneemt, dat ook wij het begint salaris wat al te erg naar beneden gehaald vinden. Over de hoofdacte is veel te zeggen. Maar L's vergelijking gaat toch ook wel wat mank De »bij»acten«, die hij bedoelt worden op lagere school nooit gebruiktde «hoofdakte* daarentegen dagelijks en bij schier alle vakken, dat maakt toch wel een groot verschil, al willen we toegeven, dat er over de juiste grootte verschil van meening kan zijn. v Tegenstelling, Gerust, ik heb het nooit geweten Maar reeds jaren geleden moet mevr. Elise van Calcar het in haar «Grenzen* hebben onthuld, waar n.l. Calvijn gebleven is, na zijn dood. Mevr. v. Calcar was de voornaamste spiii» tualiste in Nederland uit de vorige eeuw en zij onderhield v^le betrekkingen met wat daar ligt aan de overzijde van het graf. Calvijn nu is aangeland »in een ijskoude, dorre omgeving van naakte, kale rotsen, juist zoo kaal en zoo koud als zijn systeem«. 'k Heb het ad notam genomen. En toen heb ik nog eens in mijn geheugen teruggeroepen en in mijn Bijbel nagelezen de plaatsen waar iets wordt onthuld, hoe weinig ook van 't geen «geen oog heeft gezien en geen oor heeft gehoord* en 't geen God voor Zijn lieve kinderen in 't hiernamaals heeft bereid De tegenstelling is groot Ter algemeene kennis wordt gebracht le. Ingeschrevenen der lichting 1925, die tot gewoon dienstplichtige worden bestemd en niet in het bezit zijn van het bewijs van voor» geoefendheid, kunnen bij de Schoolcompagnie van den Motordienst worden gedetacheerd. Zij, die op zoodanige detacheering prijs-stel» len, moeten dadelijk na hun ontvangst van de kennisgeving betreffende hun bestemming tot gewoon dienstplichtige hun verlangen tot detacheering schriftelijk melden aan den Com* mandant van bedoelde Schoolcompagnie te HAARLEM. Zij moeten daarbij opgeven hun geslachts» namen en voornamen, den datum hunner ge» boorte, de gemeente, waar zij voor den dienrt» plicht zijn ingeschreven, hun lotingsnummer, het genoten onderwijs en of zij al dan niet genegen zijn aan de officiersopleiding deel te nemen,indien zij daarvoor in de termen moch» ten vallen. 2e. Het is noodig, dat zij bij hun schrijven verklaringen overleggen, waaruit hun be» kwaamheid in het chauffeursvak of als motor» rijder of monteur blijkt. Een rijbewijs kan niet als zulk een verkla» ring worden aangemerkt. 3e. De gelegenheid tot aanmelding als voren» bedoeld staat mede open voor gewone dienst» plichtigen van vorige lichtingen, die wegens uitstel, vrijstèlliug of om andere redenen hun eerste oefening nog niet vervulden. Deze aan» melding, waarbij ook moeten worden opge» geven de lichting en het korps en korpson» derdeel, Waarbij- de dienstplichtige is ingelijfd, dient te geschieden voor 5 October a.s. Bij deze aanmelding dient belanghebbende tevens schriftelijk te verklaren, dat hij niet voorne» mens is verder uitstel van eerste oefening of vrijstelling te vragen. 4e. De Commandant van de Schoolcompag» nie roept degenen, die daarvoor het meest in aanmerking komen, op tot het afleggen van een proef. Reis» en verblijfskosten komen voor rekening van het Rijk. 5e. De Chef van den Generalen Staf bepaalt, wie van hen voor detacheering bij den School» compagnie van den Motordienst in aanmerking komen. Dezen worden ingelijfd en overge» plaatst bij het 4de Regiment Infanterie te Lei» den en, na daarbij een maand van hun eerste oefeningstijd te hebben vervuld, bij die School» compagnie gedetacheerd. 6e. Voor de gewone dienstplichtigen der lichting 1925, die zijn aangewezen voor zoo» danige detacheering, doch wegens uitstel van eerste oefening vrijstelling of om andere re» deijen de hun aangewezen bestemming niet kunnen volgen op het tijdstip, waarop dienst» plichtigen van hun lichting en van hun ploeg bij de Schoolcompagnie worden gedetacheerd, komt deze bestemming te vervallen, behou» dens de mogelijkheid van nieuwe aanwijzing voor die detacheering bij aanmelding in het volgend jaar overeenkomstig punt 3. Indien bedoelde bestemming is vervallen, worden, zij nadat is gebleken, dat zij niet opnieuw voor detacheering worden bestemd, overgeplaatst naar het korps waaraan zij zou» den zijn toegewezen, indien zij niet aanvan» kelijk bestemd waren geweest voor detachee» ring bij de Schoolcompagnie van den Motor» dienst. De Rijwielbelasting. Het hoofdbestuur van den Nederl. Land* arbeidersbond had in een brief aan den mi» nister van financiën verzocht te bevorderen, dat ook een kosteloos rijwielmerk wordt uit» gereikt aan losse arbeiders, van wie vaststaat, dat zij voor de uitoefening van hun beroep een rijwiel noodig hebben of noodig hebben voor het vinden van werk. De minister heeft geantwoord, dat losse arbeiders van de gunstige bepaling niet zijn uitgesloten, mits zij slechts kunnen aantoonen, dat zij geregeld meer dan een half uur gaans moéten afleggen, vóórdat zij de plaats berei» ken, waar zij hun werk verrichten. De uit» reiking van een kosteloos merk kan evenwel niet geschieden aan die arbeiders, die een rijwiel niet noodig hebben voor de uitoefening van een beroep, maar het wenschen te bezi» gen voor het zoeken van werk. In dat geval toch zou elke controle onmogelijk zijn. De Chr. Geref. en de politiek. Men meldt aan «De standaard«. Den 25en October werd in Utrecht een ver» gadering gehouden van Chr. Geref. Daarin werd over den tegenwoordigen politieken toe» stand gesproken en bepaald welke houding zij daartegenover zouden aannemen. Aan de Pers werd een kort verslag van deze bijeenkomst gezonden. Daaruit bleek, hoe de meeste Chr. Geref. A.»R. waren en wilden blijv.en. Nochtans leefden onder hen velen die bezwaren hadden tegen de Partij die bezwa» ren zijn verzameld, onderzocht en daarover gerapporteerd ter bevoegder plaatse. Daarna heeft 't comité weer vergaderd en besproken, wat nu moet geschieden. Einde September of begin October wordt er weer een vergadering alleen van Chr. Geref. belegd te Utrecht. Het is niet onmogelijk, dat er een morgen», middag» en avondvergadering ge» houden zal worden. Doch nu werd besloten, om te beproeven op de middagvergadering een spreker uit te noodigen. Indien 't comité een gunstig ant» woord ontvangt van den spreker die 't wil uitnoodigen, dan zal de spreker alleen al oor» zaak zijn, dat de Chr. Geref. dien dag uit alle deelen des lands naar Utrecht zullen komen. Miereneters in artis. De Maasbode schrijft: Men vindt ze maar zelden in de zoölogische tuinen de wonderlijke miereneters bizarre «aan» passingsvormen« uit de oerwouden van tro» pisch Zpid*Amerika. Artis kan zijn bezoekers thans in de «ronde kas« twee van de drie soorten, die er bestaan, te zien geven, de groote of gemaande miereneter. (Myrmecophaga juba» ta) en de boommièreneter (Tamandua tetra» dactyla). De groote miereneter vooral is een karakte» ristieke en indrukwekkende verschijning. Uit den buisvormig verlengden, tandeloozen bek, met de kleine mondspleet heel aan het einde, laat deze zonderlinge woudlooper een nage» noeg meterlange, wormvormige kleeftong te voorschijn komen, waarmede hij ter dege op» ruiming kan houden onder de zoo gevreesde boschmierenvolken, wier nesten hij, zoo goed als de kleiharde termietenheuvels, vooraf met geweldig gespierde en geklauwde voorpooten ruïneert. Het dichte, ruige haar beschermt hem tegen de beten der op hem aandringende insecten en met zijn prachtigen staart, die in heel het zoogdierrijk zijn weerga niet vindt en dien hij ook als parasol en slaapdeken gebruikt, houdt hij, naar zeggen van de boschnegers, de woedende mieren behendig van zich af om ze binnen het bereik van zijn tong te vegen. Die staart is behalve met lange haren ook nog met hoornschubben bedekt. De miereneters vangen hun prooi niet alleen met behulp der vlugrondwriemelend kleeftong, zooals .de boeken beweren, maar ook met den buisvormigen bek, die als een zuiger werkt. Dat kunt ge zien als ze in Artis op kakker» lakken jagen, die al of niet met behulp van tong eenvoudig naar binnen vliegen als het stof in een stofzuig apparaat. Merkwaardig is ook de gang der miereneters die op den buitenrand der handen loopen, en dan hun kolosale sikkelvormige nagels teruggeslagen of naar binnen gebogen dragen. Dat die klauwen in vereeniging met de gespier de armen een niet te onderschatten wapen vormen, heeft menig jager aan zijn opengereten hond of aan zich zeiven ondervonden. Ook bij het toiletmaken bewijzen ze als grove kam een goede dienst. De kleinere boommiereneter met zijn grijp» staart, zoek zijn geluk klimmende in de boo* menkruinen en de nog zeldzamer dwerg»boom» miereneter nog hooger op in de toppen van het oerwoud. In Artis krijgen de miereneters een schotel fijngemalen vleesch met geklutst ei en melk; waaraan wat mierenpoppen of ander clutine» houdend insectenvoer toegevoegd wordt. Bijzonder aardig is het hen bezig te zien met baden, waarna ze zich zorgvuldig uit» en opkammen. Beestmensch. Meermalen teekende ik de boks»sport. Ziehier nog een trekje er bij gevoegd, 't ging tusschen Bloomfield, den Engelschman en Gibbons, den Amerikaan. 'n Engelsch sportman verteld er van «De Engelschman was zelfs na de eerste ronde vol van zelfvertrouwen, hoewel hij had moeten voelen dat Gibbons hem voortdurend lagen legde en diens linker» hoek zonder ophouden dreigde. Dit werd dan ook tegen het einde der tweede ronde geplaatst met het gevolg dat van toen af Bloomfield hors de combat was. Toen Bloom» field in de~derde ronde, hopeloos geslagen, toch weer voor de zooveelste maal opstond om te vechten, aarzelde Gibbons en zag den scheidsrechter Corri aan. Blijkbaar had hij gaarne diens tusschenkomst gezien om van dit beulswerk verlost te worden. Maar Corri kwam niet tusschen beide en Gibbons kon niet anders doen dan doorvechten«. »Beul« dus, tegen wil en dank Maar ik meen, hij kreeg er in onze munt een tón voor, en 't geld verzoet den arbeid 1 Als»ie 't krijgt ze zeggen dat de baas» van»'t spul er een groote strop aan had en failliet zal gaan i Onze Stamboom. 'n Welkom bericht uit Indië «De Regeering (van Ned. Indië n.l.) is voor» nemens een wetenschappelijk onderzoek te doen instellen naar de »aapmenschen« op Poeloe Rimban Lampongsche districten«. Heerlijk! Eindelijk toch een kans, dat we na vele vergeefsche pogingen onzen stamboom in orde krijgen en tegenover de Marsianen, die dezer dagen, vlak bij ons komen 'n slor» dige 50 mill. K.M. 'slechts, en welke pla» neetbewoners er meer in de wereldruimte rondzwieren, bewijzen kunnen dat we van ongerepten, blanken apen»adèl zijn 1 De vlag weer uit. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft, naar wij vernemen, aan den burgemeester van Zaandijk medegedeeld, dat hij geen termen aanwezig acht om het besluit van B. en W. aldaar, strekkende om op den verjaardag van de Koningin op het raadhuis weer te vlaggen, te vernietigen. 5- ',jg i'

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 1