II I I ft lift ii f. ill Kerk en School. Verj Pi Burgi Vet Ma II li" Reclame-Mededeelingen. Doorzitten bij wielrijders - Stukloopen - Schrijnen en Smetten der Huid - Zonne brand - Doorgeloopen Branderige Voeten verzacht en geneest men met PUROL. Land- en Tuinbouw. Plaatselijk Nieuws. fe VI tjig - If i! I ;Üj> '«U» I pi :i fjl if'i H .ill' i#:;- - ill' i r j ■I Den heer Kaatshoek krijgt 2 gemeten land voor klampen zonder benefitie. De heer v. KEMPEN wil in geheime zitting spreken over menschen die der gemeente geld schuldig zijn. De deuren worden gesloten. VERGADERING van den Gemeente raad van STELLENDAM, op Zaterdag 26 Juli, des nam. 3 uur. De voorzitter, burgemeester Charbon, opent de vergadering met gebed en deelt mede dat wegens ziekte van den Secretaris, de notulen der vorige vergadering nog niet geboekt zijn. De kas van den Gemeente»Ontvanger is nagezien en in orde bevonden. In kas was f 20603. Ged. St. hechten hun goedkeuring aan dl» verse raadsbesluiten. B. en W. bieden den raad de gemeente» rekening over 1923 aan. Tot leden der commissie belast met het na» zien der gemeenterekening worden benoemd de H.H. Holleman en Oostenbrugge. De heer VOGELAAR (A.»R.) had liever gehad dat de geheele raad de gemeentereke» ning eens onderzocht. De VOORZITTER antwoordt dat dit geen usantie is en de rekening bovendien in de raad behandeld wordt. Vervolgens deelt spr. mede dat deze raadsvergadering belegd is op uitnoodiging van 5 raadsleden. Als onderwep ter behandeling hadden de heeren opgegeven «bespreking suikerbietenkade«. Spr. geett gaarne de heeren het woord. De heer. HOLLEMAN (V.B.) vraagt den voorzitter waarom eerst heden een vergade» ring belegd is. Vijf raadsleden hebben den 21 Juli-verzocht binnen tweemaal 24 uur een raadszitting te houden. De vijf heeren hebben opzettelijk de beide wethouders buiten de zaak gehouden, hoewel zij overtuigd waren dat dezen ook wel bereid waren het verzoek mede te onderteekenen. Spr. vraagt waarom de voorzitter niet aan het verzoek gevolg heeft gegeven en eerst heden een raadszitting houdt. Spr. heeft bij al zijn slechte eigen» schappen ook nog deze, dat hij vatbaar is voor leering. De VOORZITTER zegt dat de raadsverga» deringen alleen belegd worden door den burgemeester. Bovendien was het verzoek der H.H. met geen redenen omkleed. Het eenigste wat zij opgaven als motief was «bespreking suikerbietenkade«. Spt- was niet gebonden binnen 2 X 24 uur een vergadering uit te schrijven. Temeer niet daar niets er op wees dat er haast achter de zaak was. Ook is spr. deze week nogal bezet geweest met werk. De heer VOGELAAR had het billijk ge» vonden wanneer de voorzitter dit aan een van de raadsleden even had medegedeeld. De VOORZITTER wil de zaak liever om» draaien, 't ware billijk geweest indien een der raadsleden even bij spr. gekomen was om een en ander te bespreken, misschien had spr. voldoende inlichtingen kunnen geven. De raadsleden waren daar beter mee in den weg geweest. De heer VOGELAAR vraagt waarom er zoo» lang gewacht is met de tweede partij keien. Het werk aan de kaai schiet slecht op. Het is zeer te- vreezen dat het niet op tijd klaar is. Wanneer het pas klaar is wanneer de eerste suikerbieten komen is het te laat. De kaai moet voor het gebruik minstens drie weken klaar leggen, anders is de kaai te versch. De VOORZITTER zegt dat er geen sprake van is dat de keien te laat komen, de termijn is nog niet verstreken en men heeft dus niets te zeggen. De heer VOGELAAR vraagt wie het con» tract heeft opgemaakt. De VOORZITTER antwoordtB. en W. De heer VOGELAAR keurt dit af. Daar had de raad in erkend moeten worden De VOORZITTER is het hiermede niet eens. De uitvoering behoort tot de competentie van B. en W, de heer Vogelaar schijnt de bevoegd» heid van den raad met die van B. en W. te verwarren. De heer VOGELAAR zegt dat uit verschil» lende dingen blijkt dat B. en W. den raad wel kan missen. De VOORZITTER zegt het absoluut niet te accepteeren dat B. en W. buiten hun be» voegdheid gegaan zouden zijn. L)e heer VOGELAAR stelt voor dat als de kaai klaar is de geheele raad zal komen zien om het werk te beoordeelen. De VOORZITTER zegt dat dit voorstel geheel overbodig is, daar het steeds de gewoon» te was dat de raad bij groote werken werd uitgenoodigd te komen zien. Het ligt in het voornemen van spr. ook nu den geheelen raad uit te noodigen. De heer VOGELAAR zegt dat het niet veel zou helpen ook al deed hij zijn voorstel, 't Wordt toch niet uitgevoerd net als bij zooveel andere dingen." De VOORZITTER zegt dat het nu over de suikerbietenkade gaat, verlangt niemand hierover het woord dan wil spr. den heer Vogelaar gaarne het woord geven om zich nader te verklaren. De heer VOGELAAR zegt dat hij den aan» besteding op het oog heeft die B. en W. ge» daan hebben zonder den raad er in te erkennen. De VOORZITTER antwoordt, dat dit niet gebeurd is. De heer VOGELAAR zegt dat B. en W. een stuk straat hebben laten aanleggen naast de straat van de kaai vanaf het weeghuisje tot de eerste brug. Dat werk is niet opgenomen in de begrooting van de bietenkaai. Zonder medeweten van den raad hebben B. en W. dat laten verrichten. Spr. noemt dat aanbe» steden. In ieder geval wist ,de raad er niets van af. De VOORZITTER zegt dat iedereen weet dat men groote werken nooit precies begrooten kan. De gewoonte is dan ook meestal om 2 of 3 °/o speling te laten voor dingen die er 'noodwendig bij komen en waarop vooruit niet gerekend kan worden. Dat is hier het geval geweest. Het werk dat B. en W. hebben doen verrichten was hoogst noodzakelijk. Zon» der dat er een 82 M. bestraat werd kan men aan de suikerbietenkade niet verder gaan met het werk. Deze kleinigheid hebben B. en W. gemeend in 't belang van het werk zonder het oponthoud van een raadsvergadering te moeten doen uit „voeren. Men moet toch ook rekening houden met het feit, dat er twee wethouders in het dagelijksch bestuur zitting hebben die door den raad gekozen zijn. Er moet dus een beetje vertrouwen bestaan tusschen raad en B. en W. De heer VOGELAAR zegt dat de voorzitter heel gemakkelijk den raad in deze zaak had kunnen erkennen. Maar uit al die dingen blijkt dat de burgemeester wel buiten den raad kan. Spr. zou den Voorzitter willen vragen waaruit hij de f 400 voor dat buitengewoon werk denkt te dekken. De VOORZITTERuit de loopende mid» delen. De heer VOGELAARmaar daar zal ik mijn stem niet aangeven. Wethouder ROON (C.»H.) merkt op dat 40 cent per regel het werk hard noodig was. Het kon niet wachten. De koeien liepen over de nieuwe bestrating en maakten de zaak kapot. De aan» nemer kon niet opschieten, daar heele reeksen steenen overhoop geloopen waren. Bovendien was de straat te smal. De andere raadsleden zijn het er over eens, dat het werk noodzakelijk gebeuren moest. Ook de heer Vogelaar betwist dit niet. De heer VOGELAAR heeft ook critiek op de uitvoering van het werk zelve. De VOORZITTER zegt dat een en ander hem niet door den opzichter is medegedeeld. Spr. zal een nader onderzoek in stellen. De heer VOGELAAR heeft ook bezwaar tegen de manier waarop vele nieuwe keien gelegd worden.' De VOORZITTER zegt hierop reeds gewe» zen te hebben. Een en ander wordt nog in orde gebracht. Bovendien wordt er nog een zeker gedeelte van de aannemingssom in petto gehouden, tot het geheele werk naar genoe» gen van den raad is uitgevoerd. In de rondvraag wijst de heer Holleman er op dat bij het uithalen der lampjes uit de lantaarns de petroleum wordt weggegooid, ook trof het Spr s aandacht dat jongens en paarden de basten van de boomen afhalen; de boomehlaan is veel te mooi om haar op deze manier te laten vernielen. Ook de vuilniskar is kapot, ze lijkt wel op een sproeiwagen. De VOORZITTER zal in een en ander voorzien. De heer HOLLEMAN vraagt of het niet mogelijk is een bedrag van f 750 uitgegeven voor een krankzinnige op de gemeente Nieuw» Helvoet te verhalen. De VOORZITTER zegt dat dit al eens be» sproken is, volgens deskundige heeft de ge» meente geen recht op dit geld. De heer VOGELAAR vraagt of het bestuur der Chr. School ook kennis krijgt van geval» len waarin ouders van schoolgaande kinderen vrijgesteld worden van schoolgeld Gebeurt dit niet dan moet het bestuur betalen voor ouders die vrijgest-ld zijn. De VOORZITTER zegt dat als er ouders vrijgesteld zijn, dit het bestuur in mindering gebracht moet worden. Spr. zal onderzoeken of dit niet gebeurd is. Dan sluiting. De kleine boeren en de veiling. In de oorlogsjaren is op het eiland Flakkee, evenals op vele andere plaatsen, een door de regeering opgedrongen veiling van landbouw» producten tot stand gebracht, welke zich he» laas niet kon verheugen in de sympathie der landbouwers. Zoo spoedig de gedwongen vei» ling ophield, was het slechts nog een spora» disch geval, als de een of andere boer zijn product liet veilen. De oorzaak ligt voor 't grootste gedeelte in de veelal slechte ervaringen, die men opge» daan heeft en door een vooroordeel, dat blijft bestaan. Toch is de veiling een van de eerste din» gen, die de aandacht verdienen en vooral voor den kleinen boer. In de eerste plaats telen in deze streek de kleine boeren uitsluitend, althans voor het grootste deel, exportvruchten en zal het ieder duidelijk zijn, dat voor den export geleverde producten van uitstekende kwaliteit behooren te zijn om den goeden naam van het expor» teerende land te vestigen en te handhaven. Bij de tegenwoordige wijze van aflevering laat dit- veel te wenschen over en we noemen als een der oorzaken de concurrentie tusschen de commissionairs, die dikwijls om in de gunst te komen bij hun leveranciers pro» ducten in ontvangst nemen, die in geenen deele geacht kunnen worden den naam van ons land hoog te houden. De boeren leveren bovendien ook gaarne de producten, zonder daaraan veel moeite te doen om deze eenigs» zins toonbaar te maken. Zoo gebeurt het vaak, dat wortelen in de balen worden gedaan zonder dat de grond er eerst is uitgehaald. Men zal begrijpen, dat bij opening der balen de buitenlandsche koo» per vreemd opkijkt, als hem blijkt, dat de baal wel 50 K.G. weegt, maar de .inhoud bestaat uit 40 K.G. wortelen en 10 K.G. grond. Het .conservatisme en gemakzucht speelt hier een groote rol. Met tal van voorbeelden zou bovengenoemd euvel kunnen worden aange» vuld. Bij veiling zouden deze domheden niet voorvallen en vooral als de exportgoederen onder rijkscontrole verzonden werden. Er komt nog bij, dat het dikwijls voorkomt, dat gekochte prodyeten door de commission» nairs geweigerd worden om een gezochte re» den, welke zijn oorzaak vind in het feit, dat in den tijd, liggende tusschen koop en leve» ring, de prijs van het gekochte gedaaid is An» dersom n.l. als de prijs stijgt, zoeken vele boeren een reden om aan de levering te ont» komen of minder te leveren dan gekocht is. Bij veiling zou ook dat niet kunnen ge» schieden, omdat het product aan soortbepa» ling is onderworpen en ook de hoeveelheid moet worden opgegeven. Bij geschil over kwaliteit van de partij ten aanzien van het bij de veiling getoonde mons» ter hebben beide partijen zich te onderwer» pen aan een onpartijdige deskundige commis» sie. Ook is de zekerheid van den verkoop» pr js te ontvangen bij veiling veel zekerder. Zooals vanzelf spreekt zouden op meer plaatsen veilingen moeten komen en veel tegenstand moeten worden overwonnen. Hier geldt echter zeer zeker, dat de regeering in deze de taak heeft de boeren en vooral de kleine boeren tegen zichzelf te beschermen. De groote landbouw»organisaties zijn veelal schuchter om de verplichte veiling ter sprake te brengen, maar wij meenen, dat deze alleen de mogelijkheid biedt om onzen naam in het buitenland hoog te houden. Dirksland. D. POORTVLIET. SOMMELSDIJK. Aan de dienstplichtigen J Looij en A. Buvens is vrijstelling van den dienst verleend wegens kostwinnerschap. »- De molenaar Meijer had het ongeluk met zijn vrachtauto, geladen met meel, aan den Kleiburgschen weg in de sloot te rijden. Met wat materieele schade liep dit ongeluk af. De inwoner dezer gemeente, M. Breeman, hoopt op 31 Juli a.s. zijn 93e verjaardag te vieren. A.s. Donderdagavond, des namiddags 5 uur, zullen ter herdenking van de mobilisatie in 1914 de klokken van den toren gedurende een kwartier worden geluid. M1DDELHARNIS. Zondagmiddag werd van den heer D. Kastelein een mooie hond door een auto overreden. Eenige oogenblik» ken daarna was het dier dood. Tot bestuursleden van de centrale groen» tenveiling zijn herkozen de heeren A. A. Mijs, D. Joppe, Joh. Kaslander en Joh. Kardux. De dochter van K. Vroegindeweij had een puisje aan haar arm, doordat dit open» ging begon de arm op te zetten. Bij genees» kundig onderzoek, constateerde de dokter bloedvergiftiging. STAD AAN $il T HARINGVLIET. Aan C. Silvius alhier is vergunning verleend tot plaatsing van een benzinemotor voor het drij» ven van een kneedmachine. Aan dhr. C. S. -Koole is vergunning ver» leend voor hef bouwen van een woning in de Burgemeester Sterkstraat. De gemeentebegrooting, dienst 1924, is goedgekeurd van Ged. Staten terugontvangen. Alhier heerscht onder de varkens in erge mate de vlekziekte. Reeds zijn verscheidene dieren aan deze ziekte gestorven. - DEN BOMMEL. De heer R. de Waal aihier is aangewezen tot afgevaardigde dezer gemeente inzake herdenking mobilisatie 1914. Onze vroegere dorpsgenoot Job'Mijs Azn. is de vorige week Donderdag te Velseroord door een zandtrein gegrepen en gedood. Bij de arbeidsbemiddeling stonden de vorige week geen wetkloozen ingeschreven. Van L. Jansen stierf een beest, terwijl van A. Arendsman, LI. Vervloet, W. J. Ros» molen en W. Hameeteman, een varken stierf. OOLTGENSPLAAT. De collecte ge» houden langs de huizen in de Langstraat voor een schoolreisje ten behoeve van de kinderen der Openbare Lagere School heeft opgebracht f 84,30. Eerste slachtoffer. Heden werd bij het Hoofd der Politie door M. v. G. aangifte gedaan dat zijn plaatje voor de rijwielbelasting van zijn rijwiel heden was gestolen. De processie op Zondag j 1 in Achthuizen gehouden is door meer dan 1000 personen bijgewoond. Van de lichting 1925 hebben voorgoed vrijstelling verkregen wegens broederdienst E. Donkersloot, Cornelis Huismans, Johannis Stam, Cornelis Vermaas, en voorloopig vrij» gesteld Adrian us Marin us Kreeft, Pieter Kreeft Willem Kreeft, Michiel Hendrikus van Oor» schot en Bastiaan de Vos. Gedurende het tweede Kwartaal van dit jaar waren de werkzaamheden van den Keu» ringsdienst van Waren 'als volgt 20 gehouden inspecties, 35 monsters ge» nomen van melk, 8 monsters van andere waren, geen monsters werden afgekeurd, 3 waarschuwingen werden opgemaakt en 1 proces» verbaal. OUDE TONGE. Het zoontje van K. K. had het ongeluk met het fietsen zijn arm te breken, zoodat geneeskundige hulp noodza» kelijk was. J.l. Vrijdag kwam C. v. P. met zijn mo» torfiets onder een auto van een persoon uit Stad aan 't Haringvliet terecht, zoodat hij zijn been inwendig zwaar kneusde en voor» loopig rust moet houden. De heer P. van Markensteijn zal op 1 Augustus als oud»gemobiliseerde aan de Na» tionale betooging deelnemen. De geneesheer moest bij de huisvrouw van D. d. B. bloedvergiftiging constateeren. NIEUWE TONGE. De Burgemeester dezer gemeente zal tot 11 Augustus a.s. met verlof afwezig zijn. J.l. week werden alhier onder politie» toezicht niet minder dan 7 varkens begraven. Heden Maandag werd een zeer groot dier be» graven van A. K. De bijdrage aan de Gezondsheidscommissie te Middelharnis. is voor 1925 bepaald op f 49,88'/2 P. J. Kareis, leider van den Buitengew. Vrijw Landstorm, is aangewezen als afgevaar» digde voor deze gemeente bij de herdenking op 1 Augustus a.s., van-de Mobilisatie 1914, te 's»Gravenhage. Op 31 Juli, des nam. 5 uur, zal ter her» denking aan de mobilisatie 1914 eenigen tijd de klok worden geluid. De heer I. J. van den Broek heeft de metselaarswinkebbergplaats van M. J. v. Driel onderhands verkocht aan dhr. A. Mans. Lage prijzen. Gaven we vorige week een voorbeeld van hooge prijzen voor landbouw» producten, thans moeten we melden, dat Gebrs. B. alhier 538 .Roeden, dus 1 Gem 238 Roeden vlas voor f 30,— hebben verkocht, franco tram. DIRKSLAND. J.l. Zaterdag stonden bij de Arbeidsbemiddeling alhier 4 werklooze transportarbeiders ingeschreven. - Gevonden voorwerpen: een gouden bro» che, terug te bekomen bij den heer J. Bette en een schort, terug te bekomen bij den heer D. B Kimmel. Ingevolge de Hinderwet is aan J. Riedijk, slager alhier vergunning verleend tot het op» richten van een slagerij op het perceel Sectie B No. 1666. Bij publicatie is door B. en W. bekend» gemaakt dat bij vonnis van het Kantongerecht te Sommelsdijk, C. Kleinod, Gasthuissteeg A 34 alhier is veroordeeld wegens overtreding van art. 2 der Keuringsverordening van Waren. Tot bestuurslid van de Centrale Veiling voor Goeree en Overflakkee is herkozen den heer J. Kaslander. Op 31 Juli a.s. zal alhier ter herdenking van de mobilisatie om 5 uur (o. t.) gedurende 15 minuten de klok worden geluid. MELISSANT. De ziekte onder de varkens neemt nog steeds toe. Bij enkelen zijn er reeds een paar gestorven. Vrijdag j.l. hebben de kinderen der o.l. school een schoolreisje naar Rotterdam gemaakt en hebben- o.a. ook de Diergaarde bezocht. Des avonds werden ze met muziek van den tram gehaald. Aan Mej. M. E. van den Doel is ver» gunning verleend tot het laten bouwen van een landbouwstelling. Den inwoners wordt medegedeeld dat Donderdag om 6 uur N.T. de klok gedurende eenigen tijd zal worden geluid, dit ter her» denking van de mobilisatie. De dienstplichtigen van de lichting 1925 L. van der Boom en A. van de Klundert zijn .voor goed van den Dienstplicht vrijgesteld. In verband met de buitenlandsche reis van den burgemeester fungeert de le wethouder dhr. L. van Beek als waarnemend burgemeester. Naar we vernemen bestaan plannen om een gedeelte van den Achter wegsloot te dempen en den afrit te verbreeden. Mochten deze plannen doorgaan, dan zal dit voor velen een groot gemak zijn. Belanghebbenden worden er wel op attent gemaakt, dat de plaatjes van de rijwielbelasting niet ten Gemeentehuize maar ten Postkantore moeten worden gehaald. Tot heden stonden bij den Correspondent der Arbeidsbemiddeling dezer Gemeente geen werkloozen ingeschreven. HERRINGEN. Ook het Bestuur onzer gemeente heeft gehoor gegeven aan het ver» zoek om ter gedenking aan den dag waarop ons land werd gemobiliseerd, wat nu 10 [jaar is geleden, de klok eenigen tijd te luiden om 6 uur n. t. Onze vroegere dorpsgenoot, de Heer J. A. Rijnberg thans Onderwijzer te Waddinx» veen, is te 's=Gravenhage geslaagd voor de Hoofdacte. De Burgemeester dezer gemeente is voor veertien dagen met vacantie naar Zwitserland en Noord»Italië. Zijn functie zal in dien tijd worden waargenomen door den eersten Wet» houder den heer J. den Boer. GOEDEREEDE. De Minister van oor» log verleende aan den dienstplichtige K. Ta» nis, lichting 1924, met ingang van 1 Oct. a.s. een jaar vrijstelling wegens kostwinnerschap. Maandagochtend stierf er wederom een varken, eigenaar J. K. Naar men zegt zijn er al een negentigtal verkocht, uit nood ge» slacht en gestorven. Een 12»jarige dochter van J. W. B. lijdt aan de besmettelijke ziekte diphtheritus. Nieuwe oogst. Zoo hier en daar is men begonnen met het snijden van rogge, gerst en erwten. Als opzichter bij 's Rijks waterstaat zal, in de plaats van dhr. Brinkhuis, den heer Hoogwater van 's Hertogenbosch met 1 Sept. komen. OUDDORPfDe tongblaar=epidemie breidt zich te dezer plaatse nog uit. Nieuwe geval» len fijn geconstateerd bij de landbouwers D. T. en G. W. De stallen dragen de waarschu» wingsborden. 1f Een dochtertje van Kr. M. is in een ziekenhuis te Rotterdam opgenomen om een operatie te ondergaan. f Nog steeds woedt hier in erge mate de ziekte onder de varkens, zoodat tal van nood» slachtingen voorkomen. Naar men verneemt zijn allen de opinie toegedaan dat de ziekte longpest is. f Van [den landbouwer M. Z. sloeg een span paarden op hol, en is daarbij in een sloot .geraakt. Schade is er weinig opgeloopen, doch Z. liep zelf belangrijke ontvellingen aan han» den en gelaat op. HELLEVOETSLUIS. In de vac. Ton» gerloo (c.h.) is nu door het stembureau ge» kozen verklaard den heer J. Blind Sr. (c.h.) De heer Th. Dangerman, kantoorbed. 2e kl. bij de Post en Telegrafie, wordt 1 Sept. a.s. overgeplaatst naar Leidschendam. De leerlingen der M. U. L. O. School n.l. J. Borst en A. V. Wonderingen slaagde voor diploma B. en C. v d. Linde en H. H. E. Speelpenning voor diploma A. NIEUWsHELVOET. De dames H. Ver» meer en P. Bakker slaagde dezer dagen resp. voor Coupeuse en Costumière vanwege de Ned. Modevakschool. DEN BOMMEL. Zondag hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier des voormiddags half tien en des namiddags zes uur op te treden Ds. H. Japchen van Ede, eerder predikant te dezer plaatse. OOLTGENSPLAAT. Belanghebbenden kun» nen zich Woensdag a.s. tusschen 7 en 8 uur aanmelden als helpster voor het schoolfeest bij het Hoofd der School. OUDE TONGE. Zondag a.s. zal door Ds. Bax den Heiligen Doop bediend worden. Doopvaders kunnen zich aanmelden Vrijdag» avond na 7 uur aan de Pastorie. NIEUWE TONGE. Wegens vacaturebeurt te Herkingen, zal Ds. Kruit a.s. Zondag in de Ned. Herv. Kerk. alhier, alleen des avonds optreden. In den voormiddagdienst zal een predikatie worden gelezen. DIRKSLAND. Wegens ongesteldheid is Ds. Minderman van Lisse j.l. Zondag niet voor de Geref. .Gem. alhier opgetreden, thans hoopt hij a.s Zondag alhier voor te gaan. MELISSANT. Na des voormiddags door Ds. van der Snoek van Kralingen te zijn bevestigd trad Zondagmiddag voor Je Ned. Herv. Ge» meente op den Eerw. Heer Ds. J. Baarslag. Spreker sprak naar aanleiding van Gal. 1 11 en werd na afloop der predikatie toegesproken door Ds. de Gidts en Ds. Kloots, waarop de gemeente verzocht werd te zingen psalm 20 1. Zoowel des voormiddags als namiddags was het kerkgebouw stampvol. In verband met de vacantiereis van den burgemeester kon deze niet bij de bevestiging tegenwoordig zijn. Naar we vernemen^is Mej. H. L. P. Bak» ker benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. School te Oude Tonge. De extrascollecte, gehouden tijdens de intrede van Ds. J. Baarslag, heeft opgebracht de som van f 105. De heer Dani C. Haak, onderwijzer aan de School m. d. Bijbel alhier, is uit 22 sollicitanten, met ingang van 1 Nov. a.s. be» noemd aan de School m. d. Bijbel te Berkel» Rodenrijs. HERKINGEN. De Heer J. W. van Houdt heeft de benoeming tot diaken der Geref. Gemeente alhier aangenomen. Wegens ongesteldheid heeft de WelEerw. Heer Ds. Minderman Maandag 1.1. alhier niet kunnen optreden en hoopt dat nu Maandag e.k. des avonds te kunnen doen. Wegens de vacantie aan de Chr. School welke Zaterdag a.s. intreedt, zal na Zondag nam. gedurende 3 Zondagen geen Zondag» school worden gehouden. Op a s. Zondag zal D. V. voor de Herv. Gemeente alhier optreden Ds. P. Kruijt van NsTonge. Aanvang half 10 uur oude tijd. OUDDORP. Volgens de vacaturenlijst der Ringpredikanten bij de Ned. iHerv. Kerk zal a.s. Zondag 's namiddags optreden Ds. Baar» slag van Melissant. HELLEVOETSLUIS. De collecte welke ge» houden is bij de orgelbespeling in de Geref. Kerk, heeft bijna f 29 opgebracht. Vrijdagavond 7.30 ure zal in de Geref. Kerk optreden Ds. Westerhuis en zal dan her» denken hoe 10 jaar geleden de groote oorlog uitbrak en dat God ons land voor die ont» zettende ramp bewaard heeft. Vrijdagavond zal in de voormalige Mari» ne Cantine optreden Ds. J. D. Barth. Chr. Geref. pr. te Alphen aan de Rijn. Aanvang 8 NED. HERV. KERK. Beroepen Naar Zuid»Beierland Ds. A. Lu» teijn te Muiden naar Helder Ds. C. C. de Kloet te Purmerend naar Zandvoort Ds. J. J.' Stam te Amsterdamnaar Ferwerde en naar Amstelveen Ds. Ph. Peter te Warns. Aangenomen: Naar Tubbergen Ds. Th. C. Vriezen te Maassluis. Maassluis. GfkEF. KERKEN. Beroepen Naar Wons dhr. K. v. d. Meu» len, cand. te Garijp. AangenomenNaar Lemmer Ds. P. Hak» man te Buitenpost. CHR. GEREF. KERKEN. BeroepenNaar Dragten dhr. J. Hovius cand. te Kornhorn. BedanktVoor Utrecht Ds. J. v. d. Molen te Zierikzee voor Oud»Beierland Ds. C. S. v. d. Ven te Lisse; voor Kornhorn Ds. A. LI. Hibbers te Enschede. »EFFATHA« IN NOOD. L. S., ■»Effatha«-, de eenige Vereeniging in ons Va» derland, die zorg draagt voor de Christelijke opvoeding en het Christelijk onderwijs van onze doofstomme kinderen, bevindt zich in nood. Haar Internaat en haar School, beiden te Dordrecht, zijn reeds lang te klein geworden. Het Internaat, dat op pl.m. 25 kinderen is berekend, herbergt er thans 67. Welk een fee» nauwenden toestand dit medebrengt met be» trekking tot de slaapgelegenheden, om van die eten en spelen maar te zwijgen, kan ieder be» grijpen. Ook de School biedt geen ruimte voor een zoo groot en elk jaar toenemend aantal leerlingen. Aan uitbreiding van de bestaande gebou» wen valt niet te denken. Reeds enkele jaren geleden werd daarom besloten, Internaat en School over te brengen naar een plaats in het midden des lands, die vanuit alle provinciën gemakkelijk bereikbaar zou zijn. Na het in werking treden der Schoolwet 1920 werd ons het uitzicht geopend, dat het Rijk ons het benoodigde bouwkapitaal zou verschaffen. We moesten alleen maar wat ge» duld hebben. En zoo hebben we dan gewacht, gewacÖift tot het einde van 1923, toen we bericht ont vingen, dat het Rijk zich terugtrekt, uit be» zuinigingssover wegingen. Wat nu Daar de bouw niet langer wachten kan, werd op de laatste Jaarvergadering onder bid dend opzien tot God besloten, dat de Ver eeniging zelve dien ter hand zou nemen. Hier voor, aankoop van grond inbegrepen, zal een bedrag noodig zijn van minstens honderd en vijftig duizend gulden. Hoe deze som te vinden Ge zegt misschien door het plaatsen van een Obligatie»lecning. Dit zou zeker wel het eenvoudigst zijn. Maar het kan niet. Onze uitgaven kunnen moeilijk met aanzienlijke rente» en aflossings- lasten worden verzwaard. Want wel betaalt het Rijk de salarissen onzer onderwijzers, maar de jaarlijksche uitgaven waarin het niet tegemoetkomt en die dus door contributiën en giften moeten worden gedekt, beloopen nog twintigduizend gulden. Indien eenigszins mogelijk, zal de benojp» digde anderhalve ton, althans voor eengro' deel, aan giften moeten inkomen. »Effatha« heeft ruim 500 correspondenten Indien elke correspondent honderd gulden in zamelt, hebben we reeds f 50.000. Voorts zijn er nog duizend plaatsen, waar een Christelijke School is, maar waar «Effatha- geen correspondent en ook geen leden heeft. Indien nu op elk dezer plaatsen een ijverige broeder of zuster zich opmaakt, om ook voor honderd gulden te zorgen, dan krijgen we van hen f lÓO.OOOr Ge zietde berekening is zeer eenvoudig. Misschien glimlacht ge over ons optimisme We kunnen het begrijpen. Want natuurlijk dat het precies zóó zal gaan, is niet te verwachten. Er zullen plaatsen zijn, waaruit geen hon» derd gulden komt. Maar daar staat tegenover, dat in andere wel het dubbele of driedubbele van dit be» drag kan worden ingezameld. Vele handen maken licht werk Nu de Regeering niet helpen kan, toone ons Christenvolk dat het helpen will God van den hemel zal het ons doen ge» lukken, en wij. Zijne knechten, zullen ons opmaken en bouwen Het Bestuur van »Effatha« Ds. J. VONK, em. Geref. pred., Maassluis, Voorzitter. Ds. C. LINDEBOOM, Geref. pred., Am» sterdam, Vice»Voorzitter. Ds. A. PRINS, Ned, Herv. pred., Poede» rooyen, Secretaris. W. L. B. DEN BLAAUWEN, 's»Graven» hage, Penningmeester. J. SCHAAP Hz., Dir. Chr. Kweekschool, Leiden. Ds. L. H. v. d. MEIDEN, Chr. Geref. pred. Dordrecht. Ir. W. DEN BOER, Ingeneur, Dordrecht. Mr. J. TERPSTRA, 's»Gravenhage. Jhr. Mr. H. A. M. VAN ASCH VAN WIJCK Doorn, Pantalonische ketterijen. Ds. H. Veldkamp schrijft in de Zeeuwsche kerkbode Het is enkele weken geleden, dat in zeker dorp een zeker predikant des Zondags» morgens optrad, om het evangelie dat is de blijde boodschap te verkondigen. Dat is ge» daan in dezen vorm er is in 'die blijde sa» menkomst niet gebeden, maar alleen getoornd, wraak van den hemel afgeroepen, fiolen van gramschap uitgegoten over een lange broek, waarin een collega deszelfden predikers de stoutheid had in datzelfde dorp op te treden. De man is met z'n pantalon levend ter helle verwezen, en voorts alle degtnen die de lange broek hadden nagehoereerd, tenzij ze zich be» keerden. En ze hebben zich bekeerd. Plechtig» lijk is schuld beleden. Voortaan zal op dien kansel niet anders geduld worder Tot intreeteks1 aanbevolen u niets anders mijn korte brc dien morgen en zijn verster 't in dc Gerer. opneemt. Vergadering den Bommel namiddags 3 i Punt 1, Notulen. 2. Ingekomer Aanbiedin, Burgerl. A 1923. 4. Wijziging 5. Opmaking De vorige Telegraaf kante en 205 gespre Bij het uitc door een 7»t scheuren van maakt. Overleden A. van den 1 maand, z. Op Woens Op Woen dagen 's»avo ter herberge derswoning behoord heb ten verzoeke je aanvaarde Notaris V, Openbare huis met scf de Ring te h 85 centiaren Op Woen des avonds slag in het verzoeke va Notatis Verhuring naar verkie blootschoof bouwland, den polder dam. Inschr dag 6 Aug teekenden n Notaris C A'.entrale ve Veilin Blauwp. Vroege b Diverse Kriel f 1, Yellow T Peren f 9 Stokprins Stoksnijb Dubb. p Stamprin Tuinboo Zw. bess Augurke Framboz Roode b Tomaten Druiven Roode k Savooie Bloemko Bloemko Bloemko Komko Perziken Kipeiere' Kleine f Eendene Kroten Peen f3 Aanvoer ROTTE heden aa vette kalv varkens. P ct. tot 52' 59 ct., kal schapen lammeren tot 31-32' De aan dan Maan de prijzen Vette k handel w bijzonder dan vorig Schape De hande geen vera best bees De aan De hand hooger. nog een Voor h B APELD

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 2