:k 211 KEUS a runen' Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden, lel. 224 gieikeop No. 3037 ZATERDAG 30 JULI 1924 39ste JAARGANG IN HOG SIGNO YINCES Uit de Pers. Gemeenteraad. fera dag W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers [s ten, enz. IAAT 7 vijf ÉTALAGES Vs Opschuiving. Reclame-Mededeelingen. Kwellende pijnen in kiezen, a In Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIÈN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. •steld worden. i Deering vroegs leerenden prijs. GEMAKKE- E PRIJZEN 12 Iia=Drukkeri| te Baarn 1 van Dr. B. F. tfn Gate, Rotterdam ÏTERING, 4e druk, 13.65 geb. 24591 GENEESMETHO» ÏT VERBAND TUS» 2HAMELIJKE EN.; E ZIEKTEN, f 0.61 1 PECIAAL Voorspelling. De heer Colijn zei 't zoo juist: In zijn rede te Bilthoven Wie er ook in '25, na de verkiezingen, achter de groene tafel komen, b 1 ij en dankbaar zullen ze zijn, als ze 's Rijks Financiën geregeld zien en de weg tot een «Sluitende Begrooting» gebaand. Ja 't zal zijn een cerieus gezicht. Vóór de stembus zal 't zijn Wég met dien boozen Colijn En, ge zult het zienwie er ook na de stembus aan 't bewind komen, het eerste wal ze doen zal zijnMet beide handen aan» vaarden de erfenis van Colijn, n.l. het Herstel van ons Finantiewezen. En als ze dan èrg brutaal zijn Ge hèbt zulke menschen op de wereld Dan zeggen zeWe zitten nu eenmaal met die «Sluitende Begrooting« opgescheept, nu moeten wij ze maar houden ook L liéne schrede. De vreeselijke gebeurtenissen, verleden week Vrijdag, op de Belgische en I Iollandsche kus» ten, waar in enkele minuten tientallen vis» schers omkwamen, bepalen ons weer bij de broosheid van ons leven. «Maar éène schrede tusscheh ons en den dood We zéggen het, gedachteloos misschien en dan is 't zonde. «Dierbaar» misschien en dan mengt zich mooidoenerij door de waarheid heen en zijn we zelf maar half overtuigd van wat we zeggen. Innig en waar en doorlééfd en dan is 't ons ten zegen, want dan hébben we ons huis en ons zélf bereid, voor wat elk oogenblik ook ons overkomen kan Want 't b 1 ij f t waarééne schrede, 's Morgens varen ze uitniet één heeft bezwaarzelfs dezen ervaren zeelieden over» ^|lt plotseling het doodelijk gevaar, daar ™3ijpt de hoos hun scheepskens aan, gooit ze als kinderspeelgoed óm, de wateren over» stroomen hen, één noodkreet nog, één roep o, Heereen alles is gedaan. Zij God hunne arme zielen genadig En mocht het ons toch een les en leering zijn, hóé we ons als goede calvinisten g ev e n aan ons dagelijksch werk, toch altijd te leven onder het, o neen! n i e t neerdrukkend, maar 't leven heiligend besef, dat elk uur het laatste kan zijn. Mogen we »van Christus« zijn Dan ligge de h e m e 1 p a s, door Hem ge» teekend, te allen stonde binnen ons bereik *f* «Zomer»» of »Zonne«=tijd Dat is een mooi stuk werk Het »rapport«, of hoe men 't noemen wil, dat door 't Bestuur van den Chr. Boeren»en luindersbond bij de «Tijd«»Commissie is in» gezonden, en waarin al de bezwaren van land» bouw, veeteelt en tuinbouw tegen den Zomer» tijd zijn opgenomen. \lot en in helderen stijl geschreven. Ook wie van 't buitenleven niets afweet, Eegrypt wat hier de bezwaren zijn. En dan is ook niets overgeslagen, t Bestuur heeft blijkbaar in alle streken van ons land bij de boeren en tuinders 't oor te luisteren gelegd en alle en verzameld. Waarlijk, 't zijn geen »griefjes«! Men kan uit dit stuk zien, hoe diep de Tijd.kwestie in 't huiselijk en in 't arbeidsleven van 't platteland ingrijpt. Een stuk, waard om in z'n geheel gelezen te worden. Ouderavond. 'n Ouderavond, wat is dat? N.l. aan de Openbare School Wel, zegt de heer Spiesz, inspecteur der ge» meentebelastingen te Leiden, 't gaat veel lijken op een «publieke vermakelijkheidEn dan moet «de stad« er haar belasting van hebben. In dien zin schreef hij de besturen aan. Willen ze geen mot krijgen, dan moeten ze voortaan met hun program eerst es bij hem komen, dan kunnen ze zoo noodig eerst de duiten neertellen Of dit nu precies de bedoeling der Wet is geweest, dat het dezen kant op zou gaan? Daaraan twijfelen we zeer. grieven opgenomen Mevr. Pothuis—Smit gaat heen uit den Am» sterdamschen Raad. Zoo werd eerst bericht. Ze kan alles niet meer af. Groot gelijk, dat ze dan niet te veel hooi op haar vork, of vrouwelijker gezegd, steken op haar kous zet. Ook de heer Vliegen gaat heen. Verkiest 't »Haagje« boven A'dam. Maar eigenaardig is, dat beide deze figuren worden opgevolgd door weinig bekende men» schen uit de »roode« vakbeweging: meu» bel» en sigarenmakers. Natuurlijk staan ze op de lijst. Maar alles met elkaar typeert. 'n Paar jaar terug kwamen de vakmenschen achteraan op de lijst. In Kamer en Raad schui» ven ze echter steeds sneller op, symbool van den steeds sterker invloed, die de vak» beweging krijgt in de politieke S. D. A. P, Niet prettig voor mannen als Duys c.s. V »Bang«. Onze lezers hebben het uitvoerig ver» slag der Bilthovensche open»lucht»rede wel»" gelezen. Zij weten er dus alles van. Nuchter legde de heer Colijn den staat»van= zaken bloot en hij sprak uit, wat iedereen weet, dat de antirevolutionaire partij, laten we 't zoo maar zeggen, in 1925 weer de»kop» van»jut zal zijn op de stembus»kermis. Niets nieuws, niets bijzonders. En hoor nu eens «Het Volk» Colijn zit in de rats. Colijn zit in de piepzak. Hij «vergaat half van angst» voor het wraak» zwaard der democratie En zoo gaat 'n heel artikel voort. We hebben 't even aangetikt, om onze lezers een vroolijk oogenblik te bezorgen. Colijn ziet kalm de dingen onder de oogen, gelijk ze zijn hij snoeft niet: «We staan er prachtig vooracht dagen vóór de gansche staking als 'n doorprikte fietsband in elkaar zakt, dat is waar Maar «bang», och, hij kruipt niet als zekere Jan bij de grens in een droge sloot en hij slaat ook niet op de vlucht, als een andere Jan wat dreigend op hem aankomt zoo staat de zaak. Doodstraf en Staatsloterij. (Slot.) In zijn rede, waaruit wij.Zaterdag citeerden, betoogde minister Heemskerk verder, dat het vraagstuk van de wederinvoering der dood» straf niet zoo eenvoudig is als sommigen zich wel voorstellen. Hij merkte dienaangaande het volgende op «Door den geachten afgevaardigde (Dr. Scheurer) is gezegd: de Overheid moet zich niet laten leiden door de publieke opinie. Zoo simplistisch is het niet. Wanneer men had een absolute monarchie zooals men in» dertijd had in Rusland, of een oligarchie, zooals er thans in Rusland is, zou ik mij kunnen begrijpen, dat men zegtgij hebt met de publieke opinie niets te maken. Want een absolute monarch, die regeert bij de gratie Gods, moet natuurlijk ovef'tuigd zijn, dat hij niet vrij is en niet willekeurig kan en mag zijn in zijn maatregelen, want dat volgt uit de regeering bij de gratie Gods. Hij moet gevoelen dat hij overeenkomstig de regelen, door God gesteld, moet regeeren en als hij meent, dat het plicht van Godswege is, het een of ander voorschrift uit te vaar» digen, is het inderdaad waar, dat hij zich niet door de publieke opinie moet laten leiden, Een oligarchie, die hoofdzakelijk let op haar eigen belang, laat zich natuurlijk niet door de publieke opinie leiden. Zij heeft de publieke opinie niet noodig omtrent hetgeen recht, iszij doet alleen wat zij meent, dan in haar belang is. Zoo staat het met een absoluut monarch niet eens geheel, want wie er naar streeft de voorschriften te geven, die recht zijn, heeft er toch altijd eenigszins rekening mede te houden, of die bij het volk als recht ingaan. Hij zal zich dus niet moeten laten leiden door de publieke opinie, maar zal toch op verstandige wijze daarmede rekening houden, bepaaldelijk ook wat den tijd en de wijze zijner maatregelen betreft. Nu hebben wij hier evenwel geen absolute monarchie, maar een wetgevende macht, die wordt uitgeoefend door Koning en Staten=Generaal. Indien men dit zelfs zou opvatten naar het formule, die ik indertijd tot ergernis van de linkerzijde eens heb voorgesteld, dat de Koning de web- gevende macht uitoefent in. overleg met de Staten-Generaal, dan is het nog altijd zoo, dat samenwerking met de Staten=Gen era a l noodig is. Niets kan wet worden, zonder dat zoowel Koning als StatemGeneraal zich daan mede vereenigen. Nu is het in een materie als deze vooral van het grootste belang niet alleen, of er een meerderheid gevonden kan worden, maar ook door welke motieven die meerderheid zich laat leiden. De publieke opinie spiegelt zich toch af in de Staten»GeneraaI, vooral met het evenredig kiesrecht Indien er in de Staten»Generaal een meerderheid was, die overtuigd was, dat het een eisch van ge» rechtigheid is, de doodstraf in te voeren, dan zou op volkomen zuiveren grondslag die invoering weer geschieden, maar indien er geen zoodanige meerderheid is, is het eigen» lijk niet gewenscht. Indien er een meerder» heid zou zijn, voor een deel samengesteld uit personen, die het niet als een eisch van gerechtigheid beschouwen, maar het uit utiliteitsoverwegingen wenschen, blijf ik bij mijn gevoelen, dat het bedenkelijk zou zijn. Hoe bedenkelijk het zou zijn, leeren ons tegenwoordig revolutionaire regeering, die er maar op los schieten. Nu is het zeker verkeerd om terug te dein= zen voor de taak yan de overheid om gerecht tigheid te oefenen, maar er is met de dood= straf ook veel gezondigd door veel te over vloedige toepassing en op utiliteitsgronden. Dat behoeven wij niet voor onze rekening te nemen. Ik meen mijn stelling te moeten handt haven, dat inderdaad indien de wetgever het 40 cent per regel. tanden en aangezicht, verdrijft men door SanapirinsTabletten (Mijnhardt). Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. op grond van gerechtigheid doet, het ge- wenscht zou zijn maar indien dat niet het geval is het beter is ons te onthouden Indien men in die richting een actie zou voe= ren, heeft die actie mijn instemming. Indien men zegt: de Regeering moet eenige leiding geven, welnu dan, Mijnheer de Voorzitter, indien hierbij optreden personen, die min of meer zelotisch aangelegd zijn, en aan wie ik mijn woorden in overweging geef, heeft men zeker de leiding, die ik poog van ach» ter de Regeeringstafel te geven. De heer K. heeft alweer «kort en zakelijk« geciteerd, maar zeer verminkt, gelijk men bij vergelijking ziet. Laat staan, dat hij, die de A.»R. partij bestrijdt, geenerlei melding maakt van wat door den A.»R. afgevaardigde Dr. Scheurer in dit debat is gezegd, terwijl Ds. Kersten, de afgevaardigde der Stk. Geref. Partij, noch in het debat den eisch heeft ge» steld, noch een desbetreffend voorstel heeft ingediend. Nu zegt de heer K. verder: «Dat de wet op de doodstraf weinig kans van slagen heeft, erkennen wij, maar reeds de indiening ervan zou zulk een moreelen steun bieden aan het Staatsgezag.» Daarmede komen we op het terrein der praktische politiek. Laat de heer K. nu weer eens deze vraag beantwoorden Heeft hij er al eens over nagedacht, welke beteekenis de verwerping van een zoodanig voorstel zal heb» ben, waarvan men reeds bij de indiening na» genoeg volkomen zekerheid heeft Moet daarmede geen rekening worden ge» houden Is indiening krachtens den eisch van het beginsel de eenige maatstaf van handelen Heeft de heer K. nimmer gelezen dat er zelfs in de H. Schrift sprake is van b.v.«Werp uwe paarlen niet voor de zwijnen«? Weet hij niet dat er van onze Heere Jezus Christus geschreven staat «En Hij heeft al» daar niet vele krachten gedaan vanwege hun ongeloof Trouwens in de praktische politiek heeft deze heer Kersten zelf getoond, dat het ook hem bij onze tegenwoordige staatsinrichting niet mogelijk is ten allen tijde en zonder over» leg door te voeren, wat hij in deze stelling neerschrijft«Als we erkennen dat ons men» schelijk verstand verdwaasd is, ja, dat heel ons geslacht in het booze ligt, kan nooit de wet Gods ter toetsing gebracht worden aan wat het volk voor recht belieft te houden«. De heer Kersten is lid der Staten van Zuid» Holland en diende met anderen als zoodanig ten vorigen jare het voorstel in om het ambts» gebed in de Statenvergaderingen in te voeren. In dit voorstel was aanvankelijk ook de be» paling opgenomen, dat dit gebed door de leden der vergadering staande zou worden aangehoord, maar de voorstellers hebben deze clausule geschrapt, toen anderen hen er op wezen, dat deze eisch allicht tot verzet zou uitlokken bij hen, die aan het gebed geen waarde hechten, of er vijandig tegenover staan. Men kan zeggen het staan bij/de gebeden is niet in die mate «een eisch des Heeren», als de toepassing van de doodstraf op «wie des menschen bloed vergiet«. AccoordMaar niettemin wordt in geref. kringen het staande bidden toch wel degelijk als een beginsel geëerd. Waarom hield de heer K. dan niet bij dat beginsel stand als een getuigenis Omdat hij uit praktisch oogpunt de moreele beteekenis van het voor of tegen woog. Is het in principe ten aanzien van de dood» straf anders, zoolang in de wettig ingestelde en historisch gegroeide staatsinstellingen de weg tot wederinvoering bij gebreke van een meerderheid nog niet is geopend? Den heer Kersten zou met verwijzing naar zijn eigen gedragslijn kunnen gezegd worden «Waarin gij een ander oordeelt, veroordeelt gij UzelvenWe stellen ons voor, als de heer Kersten voortgaat met op deze wijze de A »R. partij aan te vallen, hem op zijn pro» pagandatochten achterna te blijven rijden. We willen de taktiek volgen van de vrouw uit de bekende gelijkenis, die den onrechtvaardigen rechter onophoudelijk toeriep «Doe mij recht tegenover mijn wederpartijders«. We hopen terwille van den heer Kersten dat het ook bij hem niet tot «hoofdbre» kens« zal behoeven te komen. R. A. d. O. VERGADERING van dén Gemeente» raad van NIEUWE TONGE, op Vrij» dag 25 Juli des nam. om 3 uur. Met kennisgeving afwezig dhr. Dolleman. De VOORZITTER, burgem. Sterk, opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd vastge» steld. De Maatschappij »Mabeg« dient een reke» ning in over leverantie en werkzaamheden, in deze gemeente verricht. Zij geeft een bednjfsoverzicht over de maan» den Maart en April. Er is gewerkt met een verlies van f 3049,57. De Min. van Onderwijs, Kunsten en We» tenschappen bericht, dat deze gemeente over de laatste vier maanden van '22 in de kosten der R.H.B.S. te Middelharnis nog bijbetalen moet f 60,07. Over 1923 is dit bedrag f 2363.79. De heer v. d. KROON (Neutr.) vraagt of er nog aan gewerkt wordt, deze kosten van het gemeente=budget weer af te voeren. De VOORZITTER zegt, dat daar voorloo» pig geen sprake van zal zijn. Met rijk heeft deze last op de schouders der gemeente ge» schoven. Er is trouwens wel iets billijks in ook, dat de gemeente voor haar eigen inwoners betaalt. De heer DORST (A.»R.) acht het nog billijker dat de ouders der kinderen 't zelf betaalden. De heer VISBEEN (Neutr.) vindt, dat, als er geen krachtiger actie tegen gevoerd wordt, het wel zoo blijven zal, misschien wordt het nog wel erger. De kas van den gemeente»ontvanger is na» gezien. In kas was f 4178,57. Ged. Staten berichten eenige goedkeuringen over genomen raadsbesluiten. B. en W van Herkingen berichten, dat Nieuwe Tonge aan de gemeente voorschool» gaande kinderen verschuldigd is een bedrag van f 22,27. De gemeente Vreeswijk heeft een gelijk be» richt met een bedrag ad f 11,41 voor schip» perskinderen. B. en W. bieden den raad aan de gemeente» rekening dienstjaar 1923. De ontvangsten zul» len de uitgaven ongeveer dekken. 1923 is nog al meegevallen. De voordracht voor leden van het college van zetters luidtK. Prince en M. Vreeswijk met als plaatsvervanger L. Nelisse en G. van der Kroon. De heer v. o. KROON brengt rapport uit namens de commissie belast met het nazien der rekening en begrooting van het burgerl. armbestuur. Na eenige discussie wordt gead» viseerd tot goedkeuring. Met algem. stemmen wordt hiertoe besloten. De VOORZITTER zegt, dat er onderhan» delingen zijn aangeknoopt met den heer Schil» peroort, over demping van de sloot in den Noordelijken Achterweg. De toestand wordt daar onhoudbaar. Schilperoord had aanvan» kelijk zijn toestemming gegeven tot demping. Er zou daar een betonnen heining komen en de weg was meteen wat breeder. Een prach» tige oplossing dus. Toen de agenda's reeds rondgezonden wa» ren, kwam er evenwel bericht in van den heer Schilperoort, dat hij Zijn toestemming intrekt. Er schiet dus niets anders over dan de zaak weer voor onbepaalden tijd van de baan te doen. Hiertoe wordt met algemeene stemmen be» sloten. Gebleken is, dat de berekening van de be» strating van het Korteweegje wat krap genomen is. Niet f 1000 maar f 1200 is er noodig. Het desbetreffende raadsbesluit wordt inge» trokken en opnieuw een besluit genomen om een geldleening aan te gaan groot f 1200,—. Aflossing f 100 per jaar tegen 5V2 "Zo- Uit een ministerieele beschikking is geble» ken, dat niet 50 maar 20 der kosten eener jachtacte als leges geheven mag worden. Besloten wordt bet raadsbesluit in dien geest te wijzigen. In de rondvraag stelt de heer VISBEEN (Neutr.) voor, in deze gemeente twee urinoirs te plaatsen. Na breede discussie, waarbij wethouder BREESNEE opmerkt, dat deze zaak al wel 25 maal in den raad besproken is, wordt be» sloten, dat B. en W. de zaak zullen onder» zoeken. De H.H. A. C. Breesnee en Dorst (A.»R.) zijn tegen dit onderzoek, omdat de kosten voor deze gemeente veel te hoog zijn. Sluiting. VERGADERING van den Gemeente» raad van HERKINGEN op Vrijdag 25 Juli des voorm. 11 uur. De voorzitter, burgemeester de Winter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd vastge» steld. De kas van den gemeente»ontvanger is op 4 April j.l. nagezien en in orde bevonden. In kas was f 1116,67. Idem de armenkas met f 3855,435. De Biz. School van Herkingen is geschat op f 11700. Van Ged. St. zijn eenige goedkeuringen over genomen raadsbesluiten ontvangen. Ingekomen is het verslag van den keurings» dienst. Deze dienst sluit met een nadeelig saldo ad f 192,155. De rekening der gezondheidscommissie sluit met een saldo van f 157,54. De begrooting .'24 sluit in ontvang en uitgaaf met f 1411,14. Herkingen moet hierin bijdragen f 21,67. De H.IT. Kievit en v. Weel zullen de ge» meenterekening onderzoeken. De H.H. v. Ek en v. d. Velde met als plaats» vervangers de H.H. v. Weel en de Geus zullen voorgedragen worden als zetters. Als leges op de uitgiften van jachtakten zal geheven worden 20 der kosten. De heer v. WEEL (Lib.) zegt gehoord te hebben dat de voorzitter een jachtakte gewei» gerd heeft uit te geven. Spr. vraagt inlichtingen. De VOORZITTER zegt dat dit geen zaak voor den raad is. Spr. herinnert zich niet een jachtacte geweigerd te hebben. Wel heeft spr. dezer dagen een aanvrager gezegd een paar dagen te wachten tot de raad een besluit om» trent te leges genomen is, doch dit houdt geenszins een weigering in. Weigeren doet spr. alleen dengenen die als stroopers bekendstaan en die kent spr. in Herkingen niet. Op voorstel van B. en W. worden verschil» lende vereenvoudigingen in de bouwverorde» ning aangebracht. De onderwijzeres aan de Openb. L. School heeft geweigerd buiten de schooluren les te geven in handwerken. Daar de school slechts twee leerkrachten heeft, is het te begrijpen dat het onderwijs er door lijdt wanneer les in handwerken onder de gewone schooluren ge» geven wordt. B. en W. stelllen voor een avondcursus in handwerken voor schoolkinderen te openen. De onderwijzeres is genegen les te geven tegen een vergoeding van f 150 per jaar. De heer v. WEEL (Lib.) wil zijn toestemming geven indien de gegoede ouders de kosten betalen. Wethouder v. ECK (Lib.») zegt dat het meest voor de behoeftige kinderen is en ook is het in 't belang van het onderwijs. De heer v. KEMPEN (S.G.P.) is er tegen. Er worden al genoeg lasten van hooger hand op de gemeente gelegd. Men opent de deur voor allerlei andere dingen. Straks kan men wel vragen om een rekencursus. De heer v. WEEL is het met den heer v. KEMPEN eens. Spr. had zich iets heel anders van het voorstel van B. en W. voorgesteld. Een soort Dorcas of zoo iets. De heer DE GEUS (S.G.P) zegt dat als de Openbare school het krijgt de Bizondere school gelijke rechten heeft. De ouders der Christel, schoolkinderen betalen ook belasting. De VOORZITTER zegt dat wat de heer de Geus wil in strijd is met de wet. De VOORZITTER zegt te merken dat de raad voor dit punt der agenda niet goed voor» bereid is en stelt voor om de zaak aan te houden. Hiertoe wordt besloten met de stem» men van de H.H. de Boer en v. Eek tegen. Besloten wordt adhaesie te betuigen aan het zieken»auto»plan van Dr. v. Gelder. Breedvoerig wordt besproken verpachting van land van Kaatshoek. B. en W. willen de pacht stellen op 50 cent per roede. De heer v. WEEL is tegen benifitie en wil de verpachting publiek doen plaats hebben. Dat is ook veel rationeeler voor de arbeiders. De H.H. de Geus en v. Kempen vinden 40 cent hoog genoeg. Het voorstel B. en W. om 50 cent te heffen wordt verworpen met de stemmen der H.H. de Geus, v. Kempen, Kievit en v. Weel tegen. De heer v. d. VELDEN zegt dat het doel nu niet bereikt wordt, de minderen man grijpt er nu naast. Het land wordt verhuurd voor 40 cent per 'roede voor 7 jaren. |H|

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 1