Gemeenteraad. Reclame-Mededeelingen. WARME DAGENI VLUCHTEN WAFELS DE LINDEBOOM (WED. B. VAN DOESBURG) IJSWAFELS (m 4 natuurlijke vruch- tensmaken.) Zéér verfrisschend! MANDRI MANDARINO- VOOR DE LUNCH BIJ DE AARDBEIEN MOCCA-TRIC-TRAC, Plaatselijk Nieuws. zooals men veronderstelt maar ook in bedrijs ven van pl.m 5 tot 15 H.A. Dan zal het percentage van de groote bedrijven van zelf dalen en behoeft men niet begeerig de oogen naar de nu bestaande te richten en op de verdeeling daarvan, hoe wenschelijk dit voor sommige streken ook zou zijn, aan te sturen. Eerst aanpakken wat nog beschikbaar is en in cultuur kan gebracht en aangewonnen wor» den, terwijl dan mogelijk en wenschelijk ware dat een bepaling in het leven werd geroepen dat bij verkoop of overgang van bedrijven of cultuurgrond de perceelen nietgrooter moch» ten zijn, dan 10 tot 30 a 40 H.A. Dat zal plaats en arbeid geven en de productie van den bodem verhoogen. Wil men dit bereiken dan is voor alles noodig samenwerking. Make men zich er dan niet af door allerlei uitvluch» ten te zoeken of bezwaren te opperen, waar men voor zulk een ernstig probleem staat, maar doe een ieder wat zijn hand vindt om te doen, om tot oplossing daarvan te komen. Het is een volks» en landsbelang. Daarom moet in deze richting gestuurd vermeerdering van boerderijen door cultuur en intensiever bebouwing van eigen bodem. Ondergeteekenden hebben er de resultaten van gezien. Het kan en daar om moet het door de landbouwers en veehouders zelve, groot en klein gedaan als boven vermeld. Onnoodige kosten moeten vermeden worden. De oprichters van »DE EENDRACHT« hebben den moed gehad in dezen den eersten stap te doen. Hun doel en streven moet ver» wezenlijkt worden en daarom moeten zij ge» steund in hun pogen, door geheel den boe» renstand, door het platteland, door de industrie, door een ieder die kan. Helpe men dan mtt raad en daad het be» noodigde kapitaal bijeen te brengen. Wie nadere inlichtingen wil, wende zich tot de Directie Prins Hendrikstraat No 3 te Zwolle of hare vertegenwoordigers, terwijl de land» bouwvereenigingen aangeraden wordt de Direc» tie of een harer vertegenwoordigers in den komenden winter uit te noodigen tot het houden van eene lezing over dtt onderwerp. Joh. Vollebregt, Zegwaard. G. Weertheim, Pijnacker. A. Noordam, s'Gravenhage J. de Geus, Voorschoten. G. van Kreuningen, Abcoude. B. Noordam, Wateringen D. Keijzer, de Lier. A. G. Scheer Zoetermeer J. van Vuren, Brummen. J. van Laar, Heerde. J. Boessenkool, Rouveen. J. Mijnheer, Rouveen. allen landbouwers en veehouders. Belangrijk voor uientelers. Voor een paar weken schreef ik in dit blad een artikeltje onder bovenstaand opschrift, waarin ik de aandacht vestigde op een eigen» aardig gebrek dat zich in de streken welke veel aan uienteelt doen in dit gewas gaat vertoonen, en wat proefondervindelijk is ge» bleken als oorzaak slechts kaligebrek te heb» ben. Met groote belangstelling is door de uientelers van dit artikel kennis genomen, gezien de vele bewijzen van bevestiging welke wij ontvingen. Maar ook bereikten ons brieven om nadeiv inlichtingen omtrentsoort van kalimeststoffen, tijd van aanwending, hoeveel» heid, enz., hoe dit op onze proefvelden is gebeurd. Ik stem toe dat ik in dit artikel niet volledig genoeg geweest ben, en wil dit hier» mee dus goedmaken. In de eerste plaats dient dan gezegd te worden dat wij met verschillende kalimest» stoffen goede resultaten kregen, zoowel met kalizout 40 procent als met patent»kali. Wat de tijd van aanwending betreft hier» voor achten wij de beste tijd het vroege voor» jaar, Februari»Maart. De uien zijn tamelijk ongevoelig, zoodat zelfs een latere kalibemes» ting geen schade doet. Dit heb ik gezien toen ik uien nog in Juni een overbemesting van kali gaf. Het gebrek werd toen nog bijna geheel verdreven en de uien ondervonden niet de minste hinder. Maar zooals gezegd beter is het de kali in het vroege voorjaar te geven. Het zekerste is bovendien Patent»kali te gebruiken. De hoeveelheid. Op onze proefvelden is gebleken dat hoe grooter de kaligift was hoe krachtiger het gebrek werd bestreden, wat, daar het slechts gebrek aan een opneembaar plantenvoedsel is, van zelf spreekt. Als leid» draad geven wij hieronder een verslag van een prachtig geslaagd proefveld. De indeeling was als volgt. Ieder perceel was 4 Are groot. Perceel 1 Bemesting 0 K.G. Patent»kali en 30 K.G. Ammoniak Superfosfaat. Perceel 2 Bemesting 24- K.G. Patent»kali, 30 K.G. Amm. Superfosf. Perceel 3 Bemesting 0 K.G. Patent=kali, 30 K.G. Amm. Superfosf. Perceel 4 24 K.G. Patent=kali, 30 K.G. Amm. Superfosf. De indeeling namen wij zoo dat de ziekte door zijn eigenaardig streperig optreden nog beter kon nagegaan worden en nog beter kon aangetoond worden dat het gebrek werkelijk ontstaat door een tekort aan opneembare kali. Ook hier vertoonde zich het gebrek en juist weer alleen op de perceelen welke geen kali ontvingen. Hier zijn de opbrengstcijfers Perceel 1 geen kali, opbrengst 9 H.L. 54 K.G. uien. "Perceel 2 met Patent»kali, opbr. 15 H.L. 61 K.G. uien. Perceel 3 geen kali, opbrengst 10 H.L. 32 K.G. uien. Perceel 4 met patent»kali, opb. 17 H.L. 53 K.G. uien. Ik meen hiermee de zaak voldoende toe» gelicht te hebben, terwijl ik verdere inlich» tingen gaarne wil geven. H. VAN DER MEIDE. "VERGADERING van den Gemeente» raad van SOMMELSDIJK op Vrijdag 18 Juli des nam. 3 uur. Afwezig de heer Mijs. De voorzitter opent de vergadering met ge» bed waarna de notulen worden voorgelezen en O veranderd vastgesteld. In verband met een goedkeuring van Ged. St. van de vastgestelde havengelden gaat de raad geruimen tijd in geheime zitting. De kas is nagezien en in orde bevonden. In kas was f 19431.05. De rekening der gezondheidscommissie sluit met een bedrag van f 1411.14. Deze gemeen» te moet hierin bijdragen f 99.056. Met hei besluit van den raad betreffende de woningverbetering gaat de gezondheidscom» missie accoord. Van het polderbestuur is bericht ingekomen dat dit college het maar beter acht het contract van 1845 betreffende bijdragen in onderhoud van den havenkant te annuleeren. Daarbij wil het bestuur een nieuw contract aangaan waarbij de rechten van een goede uitwatering gewaarborgd worden, door een jaarlijksche bijdrage van f 100. Besloten wordt een nieuw contract aan te gaan en te trachten de genoemde bijdrage hooger dan f 100 te stellen. De 'Rijke en Tabbers reclameeren tegen te hooge aanslag vergunningsrecht. Besloten wordt het recht te verlagen overeenkomstig hun verkoop. Bewoners van den Enkelen Ring vragen bespoediging van de demping der Kerkgracht. De Gezondheidscommissie adviseert in ge» lijke richting. De Bond Heemschut adviseert een oplos» sing te zoeken in den geest van Nieuwe Tonge, (plaatsing van Nortonpomp.) B. en W. adviseeren zoo spoedig mogelijk de gracht te dempen. Aldus wordt na breede bespreking besloten. Besloten wordt een brandput met toevoer» leiding aan den Enkelen Ring, rioleering enz. aan te brengen. Van het vaste personeel der gasfabriek is een schrijven ingekomen waarin het gezamen» lijk personeel betuigt van den directeur steeds een goede behandeling te ondervinden en zich in geen enkel opzicht onveilig of onzeker te gevoelen. Na eenige bespreking wordt dit schrijven voor kennisgeving aangenomen. Besloten wordt met het polderbestuur een gedeelte van den Dorpsweg in onderhoud over te nemen. Het polderbestuur eischt daar» bij toezicht op het onderhoud te mogen hou» den. B. en W. maken hiertegen bezwaar. Beslo» ten wordt de volgende bepaling voor te stellen »De gemeente onderhoudt den weg ten ge» noege van het polderbestuur. Besloten wordt na breede bespreking tot rioleering en demping van een gedeelte sloot aan den Oudelandschendijk over te gaan. B. en W. overleggen een plattegrond voor nieuwe straten aanleg. In de volgende verga» dering zullen nader uitgevoerde plannen over» legd worden. Een event, onteigening van een pand aan het eind der St. Nic. dreef wordt overwogen. Het kohier der hondenbelasting wordt vast» gesteld. Uitgeloot worden de volgende obligaties leeningen 1895 - No 13 1908 - 2 1920 - 8. Tot leden college van zetters wordt de vol» gende voordracht gemaakt De heer M. Born en J. A. Slis met als plaats» vervangers de H.H. Dijkers en Korteweg. Tot leden der commissie voor gem. rekening burgerlijk armbestuur worden dezelfde perso» nen gekozen. In de volgende zitting zullen officieele voor» stellen gedaan worden voor aankoop van grond voor de nieuwen begraafplaats. De heer v. NIMWEGEN (V.B.) vraagt in de rondvraag inlichtingen over afgraven van grond voor nieuw aan te leggen wegen. Voor» heen deden particulieren dit en later werd het van gemeentewege gedaan. De VOORZITTER zegt onderzoek toe. De heer LE COMTE (S.G.P.) zegt den voor» zitter om voorstellen gevraagd te hebben be» treffende het des Zondags gesloten houden van de brug. Nu de voorzitter dit niet gedaan heeft zal spr er in de volgende zitting mee komen. De VOORZITTER zegt er in B. en W. over gesproken te hebben, maar sluiten stuit af op practische moeilijkheden. De heer SLIS (C. H.) vraagt bestraating van een stuk bietenkaai. Sluiting. VERGADERING van den gemeente» raad van MELISSANT, op Maandag 21 Juli, des voorm. om half elf uur. De voorzitter, burgemeester de Winter, opent de vergadering met gebed waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd vastge» steld. "Verschillende stukken van Ged. St. zijn in» gekomen. Tot leden plaatsel. schoolcommissie worden op voordracht van B. en W. benoemd de heer H. v. Seters en Secretaris Rooij. Op voorstel van B. en W. worden ver» schillende verzachtende bepalingen in de bouwverordening ingebracht. Machtiging wordt verleend tot eenige af» en overschrijvingen. Besloten wordt de borgstelling van den gemeente»ontvanger te verhoogen van f 1600 op f 2500. Tot leden der commissie belast met het nazien der gem.»rekening worden benoemd de H.H. J. de Bonte en T. Kooman. Besproken wordt event, demping van de sloot aan den Achterweg en legging van een rioleering. Na eenige discussie wordt besloten slechts dan tot demping over te gaan indien de weg tot bovenajui den dijk verbreed kan worden daar demping in het andere geval geen zin zou hebben. De Zangvereeniging »Concordia« verzoekt toestemming voor een op te richten kinder» koor gebruik te mogen maken van een lokaal der O. L. School, met plaatsing van een or» gel of piano Het hoofd der Openb. School, de heer Bakker, heeft een bezwaar ingebracht tegen toestaan van dit verzoek. Het is een leven en lawaai op het plein, beestachtig ziet het lokaal er uit, 't lijkt wel een veestal enz. In» dien het verzoek wordt ingewilligd verzoekt reclamant om surveillance. Ook het gezinsleven van het hoofd der school lijdt er onder daar er overlast wordt aangedaan. In verband daar» mede vraagt hij verlaging van huur waarde. Het hoofd meent bovendien dat zijn zangon» derwijs voldoende op peil is, wat bij even» tueele feesten wel gebleken is. Is het zangonderwijs aan de Christelijke school soms minder goed, laat de heer Sieling dan zijn kazematten in de Chr. School opslaan. Maar in de Chr. School schijnt men daar geen zin in te hebben. Daar is alles in de puntjes terwijl het in de Openbare School een beestenboel is. De Voorzitter zegt dat B. en W. de beslis» sing aan den raad overlaten. Zij adviseeren het verzoek der zangvereening in te willigen onder zekere bepalingen. Jammer dat de heer Bakker in zijn schrijven er dingen bij haalt die niets met de zaak te maken hebben. De clausule over de Chr. School was zeer ontactisch en bewijst zijn zwakheid. De heer KORT (C.H.) stelt voor het ver» zoek dan slechts in te willigen indien de kinderen van het zangkoor den twaafjarigen leeftijd bereikt hebben. De heer Sieling (plattelander) zegt dat de heer Bakker schromelijk overdrijft, op de rekening der ambachtslui komen geen herstel» lingen van schade door den heer Bakker ge» noemd, voor. Spr. zegt dat het de be» 40 cent per regel wafels (gevuld met de natuurlijke mandarijnvrucht, geen essence.) Bijzonder lekker als het heet is. een paar pakjes ESPERANTO- WAFELS (voedzaam, croquant, edel van smaak. Hyg. verpakt.) smaakt verrukkelijk DE OR 1G1NEELE FROU-FROU (met den Lindeboom) gevuld met slagroom. pikante koffiesmaak-wafel, juist geschikt voor 't warme seizoen. doeling niet is een kinderkoor op te richten omdat op school geen voldoende zangonder» wijs gegeven wordt. Een vog zitje dat leert vliegen wil zijn vleugels wel eens uitslaan, een kind dat leert zingen wil wel eens zingen ook. Daartoe wil spreker gelegenheid geven. Een kinderkoor is in ieder geval beter dan dat de kinderen langs de straat loopen schreeuwen. Spr. gelooft dat wanneer de raad de bepaling door den heer Kort voorgestelt aanneemt, hij buiten zijn bevoegheid gaat. In dat geval zal spr. in beroep bij Ged. St. gaan. De heer KORT vindt 10 jarigen leeftijd te jong. Spr.'s principe is kinderen zooveel mo» gelijk met jongere kinderen te laten omgaan. Hier zou zich het tegenovergestelde geval voordoen, kinderen zouden met ouderen om» gang krijgen, wat schadelijk kan werken. De heer DE BONTE (a r.) is het hiermede eens. De heer v. NIEUWENHUIJZEN (a.r.)wil de personen die iets kapot maken daar voor aansprakelijk stellen. Of kinderen van 10» of van 12 jarigen leeftijd in het zangkoor worden opgenomen vindt spreker een te gering ver» schil, om er een bepaling van te maken. Het voorsteLKort wordt aangenomen. Voor stemden de H.H. Kooman, De Bonte, Kort en v. d. Spaan. De heer SIELING vindt het pluimstrijken van den heer Kort ten opzichte van den heer Bakker. De rest van het verzoek behoeft niet in behandeling te worden genomen, daar spr. alles intrekt. Het kinderkoor hebben de hee» ren met hun voorstel onmogelijk gemaakt. De heer KORT protesteert tegen de uitdruk» king pluimstrijken. Spr. heeft den heer Bakker over de kwestie niet gesproken. Op voorstel B. en W. wordt besloten de raadzaal beter afsluitbaar te maken voor ge» heime zittingen. De heer v. d. SPAAN (Arbeiders) zegt dat de leden zachtjes moeten praten, dat is goed» kooper. De VOORZITTER zegt dat men in het vuur zijner rede daar niet aan denkt. De heer SIELING vraagt of er voldoende bekendheid gegeven is aan de duur van den schooltijd als vastgesteld is in de nieuwe wet. De VOORZITTER zegt dat kinderen in een zesklassige school, die de zes klassen door» loopen hebben van school mogen. Waar het zevende leerjaar bestaat moeten de kinderen langer school gaan. Op Melissant bestaat geen zevende leerjaar zoodat de kinderen wanneer zij zes jaren de school bezocht hebben, er af kunnen. De heer v. d. SPAAN gevoelt wat voor een gemeenschappelijke bewaarschool. De VOORZITTER ook, maar de ouders der Chr. School zullen dit niet willen en 't kost veel geld. De heer DE BONTE vraagt of er geen ge» legenheid is de kadavers van afgekeurde bees» ten productief te maken. De VOORZlTxER zegt dat de regeering dit in onderzoek heeft. Sluiting. Vergadering van den Gemeenteraad van D1RKSLAND op Vrijdag 18 Juli 1924, namiddags 3 uur. Afwezig met kennisgeving dhr. C. Warnaer. Voorzitter de EdelAchtb. Heer De Winter. 1. De Burgemeester opent de vergadering met gebed. 2. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 3. Tal van ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen waaronder besluiten tot subsidieverleening aan de Landarbeiders» vereeniging, Woningbouwvereeniging, van de »Mabeg«, dat een ziekteregeling is getroffen voor het personeel der gasfabriek van 8 weken f 15,— loon bij ziekte, waarvoor per week 20 cent van 't loon wordt ingehouden. 4. Uitloting heeft daarna plaats van 9 aan» deelen van geldleeningen. 5. Ontheffiing van Hondenbelasting wordt verleend aan C. Vroegindeweij en H. den Hollander. 6. Ontheffing van schoolgeld wordt verleend aan enkele ouders van leerlingen der openbare en bijzondere scholen, die daarvoor in de termen vallen. 7. Vastgesteld wordt het besluit tot aangaan eener gemeenschappelijke regeling met de om» liggende gemeenten voor uitkeering a f 15, voor ieder op de bewaarschool alhier school» gaand kind. 8. De legesverordening wordt aangevuld met rechten voor jachtakten a f 3,—', bouwvergun» ningen, attestatiën de vita enz. 9. De Verordening ingevolge de Pensioen» wet 1922 wordt op verzoek van Ged. Staten eenigzins aangevuld. 10. Tot leden der commis'sie tot nazien der rekeningen van Gemeente en Algemeen Arm» bestuur, over 1923 en Begrootingen voor 1925, worden aangewezen de heeren J. C. de Bonte, Joh. Kaslander en C. Zoeteman. 11. Opgemaakt wordt de subsidie=voorwaar» den met de landarbeiders vereeniging in contract 12. Besloten wordt tot vereffening van het saldo der Woningbouwvereeniging over 1923. 13. Goedgekeurd worden de balans, winst» en verliesrekening der Gasfabriek, over 1923, welk winstsaldo in mindering komt van het oorlogsverlies. 14. Vastgesteld wordt het bedrag der uit» gaven der openbare school, over 1923, ter verrekening met de bijzondere school en de buitengemeenten. 15. Tot lid van het Bestuur der Woning» bouwvereeniging wordt bij meerderheid van stemmen benoemd dhr. D. Bakker. 16. Op diens verzoek wordt aan C. van den Doel onder dankbetuiging eervol ontslag ver» leend als ambtenaar der havengelden tegen 1 October a.s. 17. Aangenomen wordt een motie om bij de andere gemeenten krachtig aan te dringen om het sympathieke initiatief van Dr. Van Gelder te Nieuwe Tonge te steunen, door naar rato van het zielental de gelden uit de gemeentekas te verstrekken voor een zieken» auto voor Flakkee en om het beheer daarna over te dragen aan de Groene Kruisvereeni» gingen, en wel aan een commissie door iedere Groene Kruisver. een lid te benoemen. De bode, kalm aangeloopen om een tweede kopje in te schenken, ontwaart tot zijn schrik, dat het publiek al verdwenen is en de Heeren gereed staan op te stappen, want nog vóór 4 uur en dus binnen het uur valt de Voor» zittershamer, tot teeken van sluiting. [Daar wij geen kennis droegen van deze vergadering konden wij geen verslag opnemen. Van bevriende zijde gewerd ons boven» staand uittreksel. Red.I SOMMELSDIJK. Saksen. In de etalage van onzen boekhandel zijn een drietal foto's opgehangen, die een kijkje geven in de Hol» landsche keuken te Dresden. 't Spijt [ons dat we geen cliché s dezer fo» to's in ons bezit hebben, anders konden wij in ons blad al onzen lezers een kijkje gun» nen in deze keuken. 't Wordt den ouden van dagen en arm ge» worden rijken zoo aangenaam jmogelijk ge» maakt. Het heerlijke zomerweder doet de hongerigen tegelijk genieten van de frissche buitenlucht. De dankbaarheid voor het ééne bordje soep, voor sommigen het eenige voed» sel, staat behalve in uitvoerige brieven ook op de aangezichten te lezen. Wat onderscheidt ons, die nog overvloed kennen De dienstplichtigen L. van den Broek en J. C. van den Doel, zijn Maandag, 21 Juli 1.1. naar hun garnizoen vertrokken om aldaar te worden ingelijfd. MIDDELHARNIS. Bij publieke verkoo» ping, Vrijdagavond van Haver en Erwten was de gemiddelde prijs van Haver f 110 en van Erwten f 225 per gemet. Door den gemeente»veldwachter werd te» gen iemand die met paard en wagen over den Westdijk reed procesverbaal opgemaakt. Het woon» en winkelhuis voor rek. van den heer H. J. Campfens te Achthuizen, on» der leiding van den Architect G. van Varik te Middelharnis is gegund aanGebr. van der Waal, Metselwerk f 3295, A. v. Strien, Schilderwerk f 700 (beide te Middelharnis) J. Campfens Achthuizen timmerwerk voor f 3553. Smeedwerk eigen rekening. DEN BOMMEL. In deze gemeente ster» ven veel varkens. Thans is van.Jac. de Bakker een varken gestorven hetwelk onder politie toezicht begraven is. Zaterdagavond werd een zekere A. P. M. uit de Zuidzijde wegens het maken van rumoer op den openbaren weg den Oostdijk in het arrestantenlokaal opgeborgen. Tegen hem en zijn broer B. A. M is proces»verbaal opgemaakt wegens dronkenschap. Vrijdagmorgen is alhier een sloepje ge» naamd «Stormvogel® gestrand. Vermoedelijk is het afkomstig van het plezierjacht, dat hier dien morgen voorbijkwam, doch vanwege den storm niet binnen kon komen, en de vlucht» haven te Dintel is binnengeloopen. De vorige week stonden bij de arbeids» bemiddeling geen arbeiders ingeschreven. Onze dorpsgenoot G. F. Moerdijk die de 3«jarige cursus H B.S. achter den rug heeft, is toegelaten tot de Kweekschool der zeevaart te Amsterdam. OOLTGENSPLAAT. Bij J. C. Vermaas lag een varken dood in het hok van de vlek» ziekte. Donderdagavond 6'/2 uur concert in de tuin der Bewaarschool ter gelegenheid van de inwijding der nieuwe muziektent. De Zang» vereeniging «Van ongenoegen vrij®, zal ook eenige nummers geven. De metselaar J. Oosters heeft tijdens zijn werkzaamheden aan een schoorsteen twee steenuilen gevangen, welke vogels in deze streek weinig voorkomen. Voor een ieder zijn ze ter bezichtiging gesteld. Op nader te bepalen datum zal in deze gemeente een collecte worden gehouden ten bate van de Noord» en Zuid»HolIandsche Redding»Maatschappijen ter gelegenheid van het 100«jarig bestaan. Heden Maandag, omstreeks 5 uur, wer» den we opgeschrikt door het luiden der brand» klok. Al spoedig bleek dat de rijwielherstel» plaats van C. L. Breeman in vlammen opging. De brand was ontstaan door ontploffing. J. H., die mede in de zaak aanwezig was, be» kwam ernstige brandwonden, zijn kleeding verbrande gedeeltelijk. De belendende gebou» wen werden beschadigd doch bleven behou» den. De veldwachter wist de brievenbus aan de voorzijde van het huis te ledigen. De schade wordt gedeeltelijk door assurantie ge» dekt, daar de verzekering laag gesteld was. De kinderen der Openbare Lagere School No. 2, Langstraat, zullen binnenkort een schoolreisje maken naar Ouddorp. OUDE TONGE. De Rijksontvanger al» hier herinnert er aan dat voor 1 Augustus e.k. de helft der Grond» en personeelebelasting betaald moet zijn. Het zoontje van W. v. O. heeft voor de derde keer zijn arm gebroken. 30 Juli a.s. zal er herinenting plaats heb» ben ten huize van den geneesheer alhier. In de woning gemerkt B. Stationsweg 53 is roodvonk gesignaleerd. Alhier worden de aardappelen (Eigen» heimers) verkocht voor f 4.50 de 70 K.G. en verscheept. Onze vroegere dorpsgenoot S. C. de Haas van Dorssen is tof waarnemend burgemeester van Spaarndam benoemd. De huisvrouw van P. K. had het onge» luk in een diepe sloot te vallen, zij werd er door I. K. uitgehaald en kwam druipnat thuis, hetzelfde overkwam het dochtertje van J. K. De Wed. J. v. Schouwen heeft een hof stede onderhands verkocht aan W. Terhoeve alhier De miliciens P van Noord en J Bier» booms zijn naar hun garnizoen vertrokken om bij hun regiment te worden ingelijfd De ziekte onder de varkens neemt on rustbarend toe, reeds zijn een twintigtal dieren bezweken NIEUWE TONGE. Den Minister van oorlog verleende aan den dienstplichtige dei- lichting 1924, A. Hobbel, met ingang van 1 October a.s. een jaar vrijstelling wegens kost winnerschap. Door den Commissaris der Ko« ningin is vrijstelling wegens broederdienst verleend aan de dienstplichtigen van de lich» ting 1925, G. Breur, G. Dekker, Drooger, A. Kattestaart, A. Kievit, M. Kievit, T. Lug» tenburg, E. Oostdijk S. J. Nagtegaal, P. Ooi beek, G. A. v. d. Werf en P. van Zanten. Wegens vacaturebeurt te Ooltgensplaat zal Ds. Kruit a.s. Zondag in de Ned. Herv. Kerk, alhier, alleen des voormiddags optreden. In den avonddienst zal een predikatie wor» den gelezen. Zondagschool word nog steeds niet gehouden. Het mond» en klauwzeer onder het vee alhier is totaal geweken verklaard. L.l. week zijn de laatste kenteekenen opgeruimd. De ziekte en sterfte onder de varkens neemt nog steeds toe. Van IT. K. stierven er verleden week twee. Voorzeker een niet on belangrijke schadepost. De dienstplichtigen van de Iichiing 1924 W. A. van Alphen en C. A. Tieleman, zijn j.l. Maandag ingelijgd bij het 14e Regt. Inf. te Bergen op Zoom. Naar verluid worden plannen beraamd voor demping van de sloot, aan den Achter weg alhier, waardoor die straat belangrijk ver» breed zou worden. De verlofganger van de lichting 1918, A. Knöps J.Gz. alhier is j.l. Maandag voor 13 dagen herhalingsoefeningen onder de wapenen gekomen te Helder. Bij gunstig weer zullen de kinderen van de Openbare School, a.s Donderdag een reisje maken naar Ouddorp. Uitslag van de vlucht der postduiven» vereeniging »de Gevleugelde Bode« op Zater» dag 19 Juli 1.1. W. Drooger 1, Gcbrs. Knöps 2, C. van Eek 3 en 4, C. Buurveld 5, beiden te Mdh. DIRKSLAND. J.l. Zaterdag stonden bij de Arbeidsbemiddeling alhier 4 transportar» beiders als werkloozen ingeschreven. J.l. Maandag is de dienstplichtige dei lichting 1924 M. Lisseveld bij het 14 Regi ment Infanterie te Bergen op Zoom ingeP'VU Door Gedeputeerde Staten dezer Pro zijn de volgende dienstplichtigen der lichU.f* 1925 voorgoed van den Dienstplicht wegens broederdienst vrijgesteld A. Dijkgraaf, J. J. Elzenaar, J. van 't Geloof, W. Hagens en C van der Stad. \oorloopig werden vrijgesteld de dienstplichtigen E. Bechthum, J. Bestman, A. Markwat, J. W. van Putten, A. L. Rood» zant en C. Slootmaker. Van deze uitspraken kan gedurende tien dagen, te rekenen van den dag, waarop de uitspraak ter algemeent kennis is gebracht, bij de Koningin in be» roep worden gekomen, o.a. door den inge» schrevene zelf of door diens wettigen verte» genwoordiger. Het verzoekschrift, waarbij in beroep wordt gekomen, moet behoorlijk met redenen om» kleed zijn en ter Secretarie dezer Gemeente worden ingeleverd. \erzoekschriften, niet ingericht of niet ingeleverd op hierboven bedoelde aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Tot lid van de woningbouwvereeniging »Dirksland« is in de vacature A. van't Geloof benoemd de heer D. Bakker. Met de gemeenten Sommelsdijk en Me» lissant is een gemeenschappelijke regelir/-" troffen, omtrent de toelating van kinC' I uit die gemeenten op de Openbare Bewaar» school alhier. HERRINGEN. Tijdens den heerschenden storm op Vrijdagmorgen 1.1. geraakten de zeilen van de wieken der korenmolen welke aan de kap zijn blijven hangen. Het mocht Nypjes|gelukken de molen in een goeden stand te plaatsen, zoodat hij voor verder onheil is bewaard ge» bleven. De ziekte onder de varkens trekt alhier sterk door 1.1. week waren er 3 gevallen met doodelijken afloop. Bij den Correspondent der Arbeidsbe» middeling stonden de vorige week geen werf looze arbeiders ingeschreven. Het mond» en klauwzeer onder het vee van den landbouwer D. D. Kastelein is ge» weken verklaard. De houders, tot bevestiging van de lij wielmerken aan de fietsen, zijn tegen een prijs van f 0.10 bij den Heer A. de Geus Czn. alhier verkrijgbaar. De Kiezerslijst van de Kamer van Koop» handel, district Dordrecht, ligt gedurende veertien dagen, voor een ieder ter gemeente secretarie ter inzage. Aan A. M. Keijzer en J. W. van Oostende dienstplichtigen der lichting 1925, is voorgoed vrijstelling van den dienstplicht verleend. Op een nader te bepalen datum zal al» hier een collecte worden gehouden voor het huldeblijk aan het reddingswezen in Neder» jand. MELISSANT. De prijs van het tarwe» brood is vanaf heden met 2 cent per 8 ons verminderd. Van dhr T. is een varken gestorven en onder politie«toezicht begraven. Tegen de aanvraag tot vergrooting der gasfabriek op Kralingen zijn op de gehouden zitting geen bezwaren ingebracht. Vrijdag a.s. hopen de kinderen van de 0 L. School een uitstapje naar Rotterdam te maken. De dienstplichtige van de lichting 1921 P. O verweel is Maandag j.l. vertrokken en ingelijfd bij het 14e Regt. Infant, te Bergen op Zoom. GOEDEREEDE. Tijdens ■den storm van Vrijdag j.l. woei er een gat in het dak van de cichorei drogerij. Ook werden takken van de boomen op het oude Kerkhof afgerukt De visschersvloot was gelukkig binnen. Een ongewenscht bad. Toen de veldar» beider A. v. S. Maandag in de vroegte pet fiets naar het land reed, kwam hij onder den Havendijk in de sloot terecht en 'ging geheel onder water. Terug om een droog pak was de eenige en beste oplossing. De ziekte onder de varkens breidt zich nog steeds uit. Twaalf zijn er tot heden (Maa"> dag) gestorven en ruiin 30 zieken verkocht.

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 2