Gemeenteraad. Kerk en School. Land- en Tuinbouw. Reclame-Mededeelingen. Doorzitten bij wielrijders - Stukloopen - Schrijnen en Smetten der Huid - Zonne brand - Doorgaloopen Branderige Voeten verzacht en geneest men met PUROL. WARME DAGEN3 C VRUCHTEN WAFELS DE LINDEBOOM IJSWAFELS (in 4 natuurlijke vruch- tensmaken.) Zéér verfrisschend MANDRI MANDARINO- VOOR DE LUNCH BIJ DE AARDBEIEN MOCCA-TRIC-TRAC, Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. n uw stad komend, vraagt u: «Is hier iets i»Kan men zich hier amusceren?« en dan antwoordt men in een kleinere plaats »Och neen, lieve vriend, het is hier alles even saai we hebben hier niets; geen komedie, geen concert, op zijn best een goede sociëteit En die ellendige, genotziekte, zelfzuchtige, inszondige en onzedelijke overtuiging drong toch als een wigge reeds zoo diep in ons volksleven, dat ieder, die maar even geld heeft en vrij man is, uit de kleinere plaatsjes ver» huizen gaat naar Amsterdam, Rotterdam, Den Haag of Utrecht, want Jaar kan men uitgaan Zoo ontvolkt de tooneelwereld niet alleen de woonkamer, maar ook de kleinere steden en dorpen, en heeft genotzucht, evenals in den Romeinschen keizertyd, ook nu weêr het verderfelijk gevolg, dat alles zich in de groote steden opeenhoopt, om in klimmende weelde Zich te baden en zich te vergasten aan steeds verfijnder zingenot. En het moet erkend, men heeft gelijk. Zoodra men eenmaal uit onze huiselijke kringen het jonge volkje naar de komedie haalt, om er niets dan stok»oude lieden en schreeuwende kinderen achter te laten, dan is de huiskamer ook niet meer amusant en ligt het in den aard der zaak, dat ten slotte zelfs de oudjes een goed heenkomen zoeken naar een sociëteit, en dat men de «krijtende bevolking« wegstopt in het kindervertrek. Dat maakt dan weêr, dat men zich, om geld voor zijn uitgaan te sparen, met al klei» ner, afgelegener huisje gaat behelpen, en dat er niemand leeft in de woonkamer, en dus ook niemand er dat familie»cachet op drukt, dat de oude huiskamer zoo gezellig maakte. Och, alle woonkamers gaan tegenwoordig wonderwel in eentonigheid op elkander ge» lijken. Men bestelt bij een meubelmaker een woonkamer ameublement, en de man levert het kant en klaar. Het was ook uw buurman toed geweest. Maar nu hebt gij het toevallig esteld. Zoo kwam het bij u Eenmaal op dien voet levende, moet klee» ding en uitgave er dan ook op ingericht. Geld te over heeft men niet. Om te kunnen uitgaan, moet het kleedgeld dus voor de uit» gaanskleeding gespaard. Dit maakt dan, dat men voor de huiskleeding weining over houdt, en öf in zijn uitgaanskleedij stijf, als een op» geprikte kapel, zit waar men eigenlijk niet hoort, en dus uitgaat. Er mag dan natuurlijk thuis ook niet te veel verteerd«Kinderen, geen vleesch van» middagmaar morgenavond gaan we naar Van Lier Zoo verzwakt men de gestellen. Het zenuwleven krijgt door overprikkeling de bovenhand. En het eind is, dat men let» terlijk niet meer thuis blijven kan. Daarmee valt dan ook weg het samenle» ven met andere gezinnen. Visites zijn haast niet meer te maken, want ieder is altijd uit, en dan rijdt of loopt men visities, als een hoop dolle lieden, die er op speculeeren om niet thuis te vinden die ze zeggen te komen bezoeken. Overigens houdt men, alsof men een Koningin ware, zijne audiëntiedagen. De altijd uitgaande grootheid is dien éénen dag, die drie uren lang, thuis. En of van dat alles nu de komedie de schuld draagt Niet ter eerster instantie, maar ter tweede instantie wel. Zie och, het menschenhart is nu eenmaal belust op genot. Het was het altijd .door en is het ook nu. Maar. het verschil" met vroeger is, dat eertijds de wijsheid der vaderen in het leven een dam opwierp tegen dien stroom, terwijl thans de vrijheid ónzer wijzen alle sluizen opengezet, en als stroomde het nog niet sterk genoeg, eenvoudig de dijken door» steekt. En dat nu doet men voornamelijk door de komedie, hetzij rechtstrëèks, hetzij zijde» lings. Rechtstreeks doordien de komedie de dus» genaamd fatsoenlijkste uitgaansmanier is, die de menschen op -het hellingje,.brengt, van» waar men -dan "Vercler glijdt. Maar meer toch nog zijdelings. Want is eenmaal de smaak voor het hui» selijk leven weg en de smaak voor zingenot geprikkeld, o, dan is de menschelijke geest onuitputtelijk in vindingrijkheid, om al dieper in den beker der genietingen te zwelgen. Dan verzint men voor over dag zijn Artis en voor 's avonds zijn Palijs van Volksvlijt. Dan schieten naast de komedie de padde» stoelen der kleinere vaudevilles op. Naast de vaudevilles de café's, en naast de in»ge»meene café's chantants de door ontuchtige vrouws» personen bediende borrelhuizen. En gelijk dan de komedie haars gelijken naar haar aard teelde, zoo doet dan op gelijke manier de sociëteit, en uit de sociëteit komt het bierhuis, en uit het bierhuis de open tuin, en daarachter heel de stoet van slijte» rijen, tapperijen en kroegen, met elk jaar schrikkelijk in aantal vermenigvuldigend en toch nog op zijn best toereikend om de massa's mannen en vrouwen en jongelingen en jongedochters, tot kinderen toe, bij het uitvliegen van den zwerm uit den huiselijken korf een behoorlijk ondernomen aan te bieden. Reken daar nu eens bij de ongeloofelijke sommen gelds, die verdaan worden le. om de komedie te betalen, 2e. om de toiletten te betalen, 3e. om de vigelantjes te betalen, 4e. om de verteringen te betalen sla dat eens over een gezin met twee volwassen zoons en twee volwassen dochterslet er eens op, wat kléine luidjes van f 2000 a f 3000 inkomen ge daar pronken en schitterenden en ban» ketten zieten wie gevoelt dan niet, dat hier verkwist en verspild wordt, wat er eigenlijk niet is, en gespaard moet op een opvoeding, die men dan gemakshalve maar door den Staat laat betalen. En inmiddels worden de kinderen over» gelaten aan dienstbaren, die ook hunkeren naar uitgaan, of, terwijl het volk uit is, visite bij zich ontvangen. Zoo slinken de woonkamers, zoo slinken de afmetingen van het huiselijk genieten, zoo slinken de collectes, zoo slinken de eerbaar» heid en burgerdeugd. En terwijl al wat goed en edel is slinkt, zwelt en perst de wereld der genietingen, die, met de komedie tot middenpunt zich als een doodelijke vampyr op de borst van onze maat» schappij heeft geworpen, en ze omklemt, met haar polypen»armen, en niet rusten zal eer alle edeler levensgeest in haar is verstikt. 16 Febr. '81. Fritz Reuter. Op 12 Juli 1924 is het vijftig jaar geleden dat Fritz Reuter, de landbouwer en schrijver van de ook hier te lande bekende Mecklen» burgsche verhalen, overleed. Het Algem. Ned. Landbouwblad herdenkt dezen populairen schrjjver die door zijn hu» moristische verhalen beroemd werd. Een onderwerp door Fritz Reuter verhaald is een schets uit het leven op het land begre» pen. Het doet denken aan ons spreekwoord 40 cent per regel «Wie een proces voert om een koe geeft er een op toe«. We geven het hier onder weer, zooals het Algem. Ned. Landbouwbl. het opnam »Zie je, daar was de oude Rütebus van Schenzin, die verkocht aan zijn vleeschelijken zwager die hier vóór Havermann z'n tijd ent» spekter was, een entfaamt creatuur van een stekelschimmel als rijpaard. Goed, of zooals jij gewoonlijk zegt, bong 1 Drie dagen daarna wil de entspekter zijn nieuwkoop eeps pro» beeren, hij klauterd dus op den rug van het creatuur, want 't was' zoo'n ouwe hemelhooge en hij had maar een heel kort onderwerk maar knap>én zit hij er op, of daar loopt me die bonk pardoes met hem in den dorpsvij» ver - er was geen houden aan I tot aan den hals toe, en daar blijft hij staanen nu niet vóór» noch achteruit. En dit was een ge» luk voor den stekelschimmel en voor den entspekter, anders waren ze beiden verdron» ken de entspekter brulde uit alle macht om hulp, want hij kon hier met zijn kort gebeen» te geen grond krijgen, en zwemmen kon hij ook niet, en de oude wagenmaker Flegel moest hem met een bootje redden. Nu begon dan daarover ook een proces, want de entspekter zei, dat het een kolderige was, wat wij econo» mikers «een gestudeerde« noemen, en Rüte» busch moest hem weer nemen, want kolderig» heid doet zelfs een paarden»handel teniet. Dat wilde nu Rütebusch niet en de beide zwagers geraakten eerst op een gespannen voet en na» derhand werden ze zoo vijandig, dat ze me» kaar op geen mijlen afstands mochten zien Het proces ging evenwel maar altijd zijn gang Heel Schwenzin moest zweren, dat het crea» tuur bij hen zijn volle verstand had gehad en de Pümpelhager lieden moesten weer zwe» ren, dat hij zich bij hen als een gestudeerde had gedragen. Zoo ging dan het proces reeds in zijn vijfde jaar en ondertusschen stond het creatuur maar rustig in de stal en vrat haver, want de entspekter heeft er in zijn levensda» gen niet weer .op gezeten, wijl hij het voor een zielverkooper en levensgevaarlijken scha» vuit taxeerde doodslaan mocht hij het beest ook niet, wijl het het corpus delictus van den boel was, zooals ze dat noemden Nu werden de geleerdste peerden dokters er bij gehaald, met hun zessen, maar dat hielp ook geen zier, ze waren het onder elkaar oneens drie hun» ner zeiden, dat het goed in zijn hersens was en de drie anderen hielden vol, dat het kol» derig was. Het proces ging maar altijd zacht» jes aan zijn gang en een heele massa nieuwe processen hadden zich daaruit ontsponnen, want de geleerde peerdendokters hadden me» kaar ook den pokkei vol gescholden en elkaar aangeklaagd. Nu werd er dan naar een be» roemden peerdenprofessor in Berlijn geschre» ven, hoe hij de zaak taxeerde. Die schreef nu weer, dat ze den ouwen bonk den kop zou» den afsnijden en hem dien sturen hij moest het inwendige er van bekijken; het was toch al heel lastig van een verstandig mensch te zeggen, of hij goed-snik was of niet, maar bij een onverstandig stuk vee was dat nog veel moeilijker, wijl dat geen kik zeggen kon. Dat zou dan ook gebeuren, maar daar lei zich de oude Rütebusch met zijn advocaat dwars tegen en het proces kon alzoo verder gaan. Daar stierf nu de oude Rütebusch en een halfjaar daarna zijn zwager, en beiden hebben zich niet verzoend, ook niet op hun doodbed, en beiden zijn de eeuwigheid ingegaan, ieder met zijn eigen meeningde een, dat de bonk »kloek« Jwas, de ander, dat hij kolderig was. Nu werd het gesisteerci en sisteerde zich nog vanzelf, doordat de ouwe schimmel drie we» ken daarna ook krepeerde, aan pure vettigheid vanwege de goeie dagen. Nu werd dan ook de kop behoorlijk ingezouten en naar den geleerden professor in Berlijn gezonden en die heeft toen klaar en duidelijk teruggeschre» ven, dat de schimmel al zijn levensdagen zoo weinig had «gestudeerde, als hij zelf, en hij mocht wenschen, dat ieder der partijen zoo verstandig was ais het creatuur zoo verstan» dig hadden daar de hersens van uitgezien. En de man had gelijk; want ik heb later den slungel van een jongen, die den entspekter het paard gebracht had, als knecht gehad, en die heeft me bekend, dat hij het arme creatuur een stuk brandend zwam onder den staart had gebonden, uit louter moedwil, omdat de ent» spekter hem den vorigen dag den pokkei vol geslagen had. En nu vraag ik ieder verstan» dig mensch hoe verstandig moet dit dier niet zijn geweest, dat het in den dorpsvijver loopt, om zich den brand te blusschen. En zoo was dan het groote proces ten einde en de klei» ne processen tusschen de (geleerde peerden» dokters, die loopen nog altijd door«. VERGADERING van den gemeenteraad van DEN BOMMEL op Vrijdag 11 Juli des nam. 3 uur. De Voorzitter, burgemeester Brinkman opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Van Ged. St. zijn eenige goedkeuringen over genomen raadsbesluiten ingekomen, zij geven vrijstelling van het vak j. gymnastiek op de O. L. School tot 1 Jan. '25. Ingevolge de wet op de financieele verhou» ding tusschen het rijk en de gemeente krijgt deze gemeente uitgekeerd f 4916.94. De kas van den gemeente»ontvanger is na» gezien en in orde bevonden. In kas was f 3324.55. De Inspecteur der belastingen te Hellevoet» sluis bericht dat de gemeente voorloopig krijgt uitgekeerd f 17900 als voorloopig voorschot. Het batig slot van den vleeschkeuringsdienst bedraagt f 417.015. Deze gemeente krijgt hier van terugbetaald f 34.02. Bericht is ingekomen dat met ingang van 16 Juli van Rotterdam naar Den Bommel als rijksveldwachter is overgeplaatst C. Maan. Op voorstel van B. en W. wordt besloten een verlenging van de kasgeldleening aan te gaan. Op voorstel van B. en W. wordt besloten over te gaan tot den aankoop van 600 ton bazaltsteen van de firma de «Amsterdamsche BazalthandeN welke de laagste noteering had bij de inschrijving. Deze bazaltsteen zal worden opgeslagen aan de kaai en successievelijk gebracht worden op de wegen waar zulks vereischt wordt. Nu de verordening het één spoor rijden eischt hopen B. en W. dat volstaan kan worden met verharden van twee sporen, zoodat men voor twee jaren voldoende verharding zal hebben. Het bedrag van den aankoop wordt geschat op ongeveer f 3300. Hiervoor wordt een leening aangegaan af te lossen in 10 jaren (WED. B. VAN DOESBURG) wafels (gevuld met de natuurlijke mandarijnvrucht, geen essence.) Bijzonder lekker als het heet is. een paar pakjes ESPERANTO- WAFELS (voedzaam, croguant, edel van smaak. Hyg. verpakt.) smaakt verrukkelijk DEOR1GINEELE FROU-FROU (met den Lindeboom) gevuld met slagroom. pikante koffiesmaak-wafel, juist geschikt voor 't warme seizoen. met de mogelijkheid van vervroegde aflossing. Machtiging wordt verleend tot wijziging der begrooting dienstjaar '-24. In de rondvraag betoogt de heer SEGERS de wenschelijkheid van het plaatsen van bor» den aan de Zuidzijde. Besloten wordt den Algem. wielrijdersbond te verzoeken een paar borden aldaar te plaat» sen. De heer v. GENT klaagt er over dat er ook bij de kaai veel te hard gereden wordt. De VOORZITTER zal ook bij poldérskamer borden laten plaatsen. Wethouder MAST acht het noodig dat de politie de hardrijders waarschuwt. De VOORZITTER zal den veldwachter instructie geven. De heer CEÜLEMANS wil keislag in de »strop« hebben. De VOORZITTER doet toezegging. De heer JONGELING wijst er op dat er vaak wagens op de kaai staan die den door» gang belemmeren, dit is ook het geval met de autobus. De VOORZITTER zegt de standplaats te zullen verplaatsen. Dan gaat de raad in zitting met gesloten deuren o.m. ten behandeling reclames honden» belasting SOMMELSDIJK. Onder begunstiging van het mooie zomerweer maakten de kinderen van de Bijz. L. School alhier Dinsdag l5 dezer een plezierreisje naar Ouddorp. De dienstplichtige der lichting 1924 L. Hoek zal op 7 Aug. a.s. te Leiden bij de Zee» macht worden ingelijfd. Op 16 en 17 Juli a.s. zal in een der lokalen van de Bewaarschool zitting worden gehou» den voor den ijk en herijk van maten en ge» wichten. MIDDELHARNIS. Een snoepreisjeMaan» dagmorgen arriveerden hier per tram een 5 tal personen uit Sommelsdijk, die heeren waren Zondagmorgen vertrokken per fiets naar Stel» lendam om vervolgens vandaar met een motor» bootje, een reisje door zee naar Scheveningen te maken. Maar, in zee zijnde, weigerde de machine en zijn zij na lang sukkelen Zon» dagavond 11 uur in plaats van te Schevenin» gen te Maasluis aangeland en zijn vandaar naar Rotterdam vertrokken en hebben daar den nacht doorgebracht. Hun vrouwen die van niets wisten hebben een bangen en Slape» loozen nacht doorgebracht. Zaterdagavond kwam een fietsrijder op de Kaai in botsing met de auto van de slager Luijendijk, het voorwiel van de fiets was ge» heel vernield verder liep dit incident zonder persoonlijke ongelukken af. Door de politie is proces»verbaal opge» maakt tegen een persoon wegens het loppen over verboden land. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Tegen W. v. D. uit Ooltgensplaat is proces»verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. Bij de vrouw van J. M. werd bloedver» giftiging geconstateerd. Schipper v. P. alhier lag met een lading ongeb'luschte kalk in het Keeten. Op onver» klaarbare wijze is de last des nachts in brand geraakt. Ternauwernood zijn de schipper en zijn zoontje ontkomen alleen de ijzeren romp bleef gespaard. De schade is groot, aangezien het schip niet verzekerd was. DEN BOMMEL. Op het verzoek van C. Booster uit Vlaardingen tot het oprichten eener slagerij, is door B. en W. goedgunstig beschikt. De vorige week stonden bij de Arbeids» bemiddeling geen werklooze arbeiders, inge» schreven. Bij J. Melissant Mz. stierf een varken. Het beest is vernietigd en onder politie»toe» zicht begraven. De nieuwe Rijksveldwachter G. Maan is heden Maandag (14 Juli) gearriveerd en zal 16 Juli 1924 in dienst treden. OOLTGENSPLAAT. Heden kwam de landbouwer A. J. Korteweg tot de ontdek» king dat een kalf van hem in zoogenaamde (Groote gat) was verdronken. Woensdag 16 Juli ten 2 uur Zomertijd zal inenting en herinenting in het Gemeente» ziekenhuis plaats hebben voor hen die zich daartoe aanmelden. Maandag 21 Juli werdt de milicien J. W. Korteweg bij het 3é Regement Inf. te Bergen op Zoom ingelijfd. De weegbrug aan de Kaai en aan de Galatheesche haven zijn door den Bond van Suikerfabrikanten voor de campagne 1924/25 goedgekeurd. OUDE TONGE. Het zoontje van P. v. d. S. had het ongeluk in de Kerkgracht te vallen het werd door A. d. L. er Uitgehaald bn kwam met een nat pak thuis. Van J. Pollemans lag een varken dood in 't hok het kadaver is in den grond gestopt. Bij een publieken verhuring van een perceel bouwland van D. Mooyaart was J. Drooger de hoogste schrijver. Alhier zijn door een koopman de eerste aardappelen eigenheimers gekocht en ver» scheept. a Door de firma M. E. Heestermans bak» kerij alhier is met goed gevolg in 't gebruik genomen een gasoven. De oven is geleverd en gebouwd onder leiding van dhr. W. Slij» per Directeur der gasfabriek alhier. Naar men verneemt is dit de 4e gasoven in Nederland. Bovenstaande firma gaat dus wel met de moderne ideeën mede. NIEUWE TONGE. Het door B. en W. aan den Raad gedane verslag van den toe» stand der gemeente, over het vorige jaar, is tegen betaling der kosten, ter gemeente»secre» tarie verkrijgbaar gesteld. Bij A. H. alhier lag Zondagmorgen een flink varken dood in het hok. Hef dier is onder politie»toezicht begraven. De ziekte breidt zich nog steeds uit. Dhr. I. Mosselman, alhier, heeft de schuur in gebruik bij de Erven Wijlen dhr Griet» huijzen, onderhands verkocht aan dhr. L. Nelisse Az. alhier Voor de te velde staande juin besteed men alhier hooge prijzen. Verschillinde land» houwers hebben perceelen juin, verkocht voor f 650,— per Vooinsch Gemet. Vlucht postduiven Tilburg 12 Juli. 1 C. Holleman, A. v. Rumpt 2. 6, 7, 8. C Buur» veld 3 beide Mdh. A. Mans 4, W. Drooger 5. DIRKSLAND. Gedurende het eerste half» jaar van 1924 kwamen alhier 243 schepen de haven binnen. J.l. Vrijdagavond had alhier de beproe» ving plaats van de drie brandspuiten. Bij deze beproeving bleek alles in orde te zijn. J.l. Zaterdag stonden bij de Arbeidsbe» middeling alhier 4 transportarbeiders als werk» loos ingeschreven. Onder de varkens komt alhier in erge mate vlekziekte voor. Veel dieren sterven. Vrijdag maakten de kinderen van de O. L. School een uitstapje naar Rotterdam. Het mu» ziekgezelschap »Amicitia« haalde dé kinderen van de tram af en deed een rondgang door de gemeente. Bij publicatie is bekend gemaakt wanneer dit jaar de opening en de sluiting van de jacht zal plaats hebben. Naar wij vernemen zijn de beide fair» banken door den controleur der Suikerfabrie» ken afgekeurd. HERRINGEN. Naast die in aanbouw zijn zal in deze gemeente nog een landbouwers» woning worden geplaatst. Evenwel blijft er woningnood bestaan, zoodat zelfs voor een tweetal ambtenaren geen woningen beschik» baar zijn. *3 Bij publicatie wordt aan de inwoners dezer gemeente om gaven gevraagd tot steun van het Reddingswezen in den vorm van een Nationaal Huldeblijk. STELLENDAM. A.s. Zaterdagmiddag zal de beproeving der brandbluschmiddelen plaats hebben. Zaterdagmiddag is de 20»jarige Aren Koese Az. bij het zwemmen in de haven ver» dronken. Donderdag 1.1. hebben de kinderen der hoogste klassen der openbare school een schoolreisje gemaakt naar den Haag en Sche» veningen. Des avonds tien uur arriveerden de kinderen na een gerotvollen dag te heb» ben doorgebracht, in de haven per motor» vaartuig weer. De gehouden collecte voor de Bijzon» dere bewaarschool in de Ned. Herv. Kerk, heeft opgebracht f 100. GOEDEREEDE. De ziekte onder de varkens breidt zich schrikbarend uit. Alleen Maandag zijn er een drie gestorven van ver» schillende eigenaars. De heer A. Brinkhuis, opzichter van den Waterstaat, zal met 1 Sept. a.s. worden overgeplaatst naar Arnhem. Mej. K. kwam met korfballen Vrijdag j.l. met den jongeheer S. in botsing zoodat mej. K. een sleutelbeen brak en door den heer J. Hameeteman van het terrein per auto naar den dokter werd gebracht. Onze vroegere dorpsgenoot dhr. A. Troost, thans onderwijzer te Rotterdam, slaagde de vorige week voor het examen boekhouden. OUDDORP. Schipper H. Tanis had het ongeluk zijn vischtuig te verliezenschade f 200. A.s. Zaterdag komt er weder een huis, midden op het dorp, in veiling, met enkele perceelen bouw» en tuingrond. f Hoewel het mond» en klauwzeer heer» schend is in de middelduinen zoo kan men berichten dat de ziekte tot op heden spora» disch zich vertoont. f Mede als gevolg van het mooie weder wordt het strand dagelijksch door vele vreem» delingen bezocht. f Te dezer plaatse vertoont zich in het uiengewas in erge mate de schimmelziekte. De opbrengst zal ver beneden de verwach» ting blijven. HELLEVOETSLUIS. Dhr. N. Eckman, welke opvolger was van dhr. P. van Tonger» loo (C.H.) als gemeenteraadslid'heeft voor die benoeming bedankt. No. 3 op de lijst is dhr. J. Blins. De dames E Boutkan, J. Colpaart, K. G. Frijdall, T. de Knegt en dhr. j. de Bakkar leerlingen der Rijks Normaalschool alhier, slaagden voor het examen voor onderwijzer(es) Onze vroegere plaatsgenoot dhr. H. Brand is geslaagd voor het examen Ned. Handels» correspondentie. NIEUW HELVOET. Bij de landbouwer H. Spoon zijn door ratten een 60 kuikens gedood. SOMMELSDIJK.** Zondag 6 Juli 1924 is gedurende de morgengodsdienstoefening in de Ned. Herv. Kerk alhier f 10,— gecollecteerd voor de armen. Wel.Eerw. Heer. Ds. Montfrans verzocht ons te berichten dat op Zondag 20 Juli a.s. in de avondgodsdienstoefening der Ned. Herv. Kerk alhier de Doopsbediening zal plaats hebben. Doopvaders worden verzocht zich hiervoor aan te melden op Vrijdag 18 Juli des avonds ten 8 ure in de consistoriekamer. DEN BOMMEL. Zondag a.s. hoopt in de N. H. Kerk des v.m. op te treden Ds. Kruijt van Nieuwe Tonge. Onze dorpsgenoot de heer L. Jacobs P.Gz. zal op 20 Juli a.s. te Londen de priesterwij» ding ontvangen. De eerste H. Mis zal door hem worden opgedragen in de parochiekerk te Achthuizen op 24 Juli 1924. OOLTGENSPLAAT. Donderdag as. hoopt de beroepen leeraar bij de Hervormde Ge» meente Ds. P. J. Steenbeek, deze gemeente te bezoeken en des avonds 6 uur D.V. op» treden. Doopvaders moeten zich Vrijdagavond 6V2 uur aanmelden in de- Kerkekamer der Hervormde Kerk. NIEUWE TONGE. Wegens vacaturebeurt te Den Bommel zal Ds. Kruit a.s. Zondag in de Ned. Herv. Kerk alhier, alleen des avonds optreden. In den voormiddagdienst zal een predikatie worden gelezen. HERRINGEN. Zondag e. k. hoopt alhier op te treden in de Ned. Herv. Kerk de WelEerw. Heer Ds. den Oudsten uit Middel» harnis. Op Donderdagavond e.k., des avonds te half 7 uur, zal bij de Ger. Gemeente alhier eene vergadering worden gehouden van stem» gerechtigde manslidmaten ter verkiezing van een diaken. HELLEVOETSLUIS. Dinsdagavond zal in de voormalige Marine»cantine optreden dhr. J. W. v. Ree voorganger der Chr. Ger. Kerk te Schiedam. NED. HERV. KERK. Beroepen: naar Schoonebeek dhr. J F Berkel Cand. te Soestnaar Ooltgensplaat Ds. P. J Steenbeek te Bergambachtnaar Rouveen Ds K. J. v. d. Berg te Amersfoort naar Waarde (2) Ds. C. v. d. Waa te Hoog» vlietnaar Schoonhoven Ds. A. H. J. G. v. Voorthuizen te Huizennaar Amerde en Tienhoven Ds. G. Alers te Nieuw»Lekkerland. Drietal: Te Voorhout Ds. W. W. v. Haaf» ten Noordwijk Binnen, dhr. T. G. H. Nicolaï Cand. te Utrecht en Ds. W. D. J. v. Wi| gaarden te Voorschoten. Aangenomen: naar Glanerburg P. de Groot te Steggerda, naar Sneek Ds. W H. te winkel te Vollenhove, naar Garijp Ds. J. de Hoest te Bunschoten, naar Schoonebeek Dhr J. F. Berkel Cand. te Soest, naar Paesens dhr. A. C. v. UcheJen Cand. te Hilversum, naar Oostzaan Ds. N., Zwiep té Brielsch» Nieuwland. Bedankt: voor St. Philipsland dhr. J. F. Berkel Cand. te Soest, voor Vlissingen Ds. K. J. Brouwer te Doetinchem. GEREF. KERKEN. Beroepen: Naar Rheden de Steeg Ds. Gj„ Keizer te Tielnaar Culemborg Ds. W M. leCointre te woubruggenaar zweeloo Ds. J. Durvin te Meeden te Nieuw Buisren Ds. H. Drost Knijpe. Tweetallen p Te Oldekerk Ds. G. H. de Jong Vrijhoeve Cappelle en Ds. B. J. Lambers Rouveente Borger de heeren G. Bierstelier Cand. Krabbendam en K. v. d. Meulen Cand Garijp. GEREF. GEMEENTE. Beroepen: Naar Werkendam Ds. Kieviet te Venendaal. Tweetal: Te Dirksland Ds. J. Fraanje Barneveld en Ds. J. Vreugdenhil Borssele. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Naar Ede Ds. H. Visser te Leeuwarden Naar Kampen Ds. L. H. v, d, Meden te Dordrecht. Bedankt: voor Aalsmeer Ds. J. P. Meije» ring te Nieuwpooit. Christenen en Christendom. In het Evangelie»weekblad «De goede Tij» ding« wijst Ds. P. Nomens iemand die nog al bezwaren tegen vele »Christenen« heeft, op de volgende wijze den weg U moet niet op menschen zien. Dat is de groote en begrijpelijke fout, die velen maken Wanneer zij het Christendom willen beoor» deelen, nemen zij Oorbeelden van personen die zich Christenen noemen, maar in hun le» vensopenbaring dat heelemaal niet zijn. Wat geen Jood of Heiden is, verslijten de menschen zoo gemakkelijk voor Christendom. Wanneer zij dan zeer onchristelijke dingen zien, schrijven zij dat toe aan het wezen en de leerstellingen van de Christelijke Kerk. Dat is niet juist. Omdat er bijv. onder de kooplieden wel zijn, die onbetrouwbaar blijken of oplichters zijn, zal niemand den handelstand als zoo» danig voor een groote oplichterij uitmaken. Menschen, die zoo oneerlijk zijn verdienen den naam van koopman niet. Zij moesten feitelijk anders genoemd worden. Zoo is nu ook al wie zich voor Christen uitgeeft, nog geen Christen. Een Christen is iemand, die Christus als zijn Zaligmaker liefheeft, en met een biddend hart er naar staat, te doen wat God in Zijn Woord heeft bevolen. Ge moet maar eens lezen, wat Jacobus daarover schrijft in zijn Zendbrief, hoofd» stuk 1 26 en 27. SOMMELSDIJK. Geboren Elbert, z. v. K. Camphens en G. Oostdijk. Overleden Lena Korteweg, 62 j., echtgen. van J. van den Doel. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Geboren: Jozina, d. v. Leendert Huizeren Tannetje van Rossum. DEN BOMMEL. GeborenNeeltje Carolina en Willempje Cornelia, dochters van Hendrik Bakker en Adriaantje de Graaff.

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 2