Officieel Gedeelte. De Kerkgracht te Sommelsdijk. Plaatselijk Nieuws. Reciame-ftftetietieelingen. Vrees geen examen, Kerk en SchooL der gemeente valt nog al mee. In plaats van f 4900 aan gemeentel, inkomstenbel. is f 9200 ontvangen en in plaats van f 3820 aan ops centen f 5320. Totaal is er 22000 ingekomen, zoodat er f 2000 boven de begrooting is ont» vangen. Het percentage kan dien tengevolge wel op 4 blijven. Dat er een paar duizend gulden over is, kan geen kwaad, daar er toch nog genoeg werk in de gemeente te doen is, b.v. bestra» ting enz. Besloten wordt de pensioengrondslag van den gemeentesontvanger over het vorige jaar vast te stellen op f 1600,—. In de rondvraag wijst de heer KROON er op dat er bij het bouwen van de huizen in de Wenting»straat niet is gelet op de bouw verordening. De opzichter schijnt er dan ook niet bij geraadpleegd te zijn. Spr. kan wel 10 punten aangeven, waarop van de bouwveror» dening is afgeweken, evenzoo van de bestek» ken. De VOORZITTER vindt het 't beste, dat de heer Kroon deze punten maar eens ter tafel brengt, in een volgende zitting kan er dan over gesproken worden. De heer KROON zegt, dat het nu toch al te laat is. De openbare vergadering wordt hierop ges sloten. Dat de Kerkgracht niet kan blijven zooals zij nu is, daarover zijn allen het eens. Dus óf schoon water, óf dempen. Maar dempen dan toch in de allerlaatste plaats. Toen tot dempen besloten werd was de zaak niet grondig genoeg onderzocht, men had slechts vastgesteld dat verversching uit de Haven, zonder groote kosten, niet mogelijk was. Niet ter sprake werd gebracht, dat te Nieuwe Tonge de kerkgracht eveneens nu en dan te laag stond en onzuiver was en dat hiervoor een eenvoudige oplossing was ges vonden door den Heer L. Nelisse Azn. te Nieuwe Tonge, die midden in de gracht een Nortonbuis sloeg, waardoor water opwelt dat de gracht frisch en vol houdt. Ik heb met den Heer Nelisse gesproken. Voor Sommelsdijk bestaat een zóó eenvoudige oplossing niet, omdat de gracht te Sommelsdijk ongeveer een meter hooger ligt dan te Nieuwe Tonge. Een Nortonwel brengt op Flakkee het water omhoog ongeveer tot Amsterdamsch peil, dat is juist hoog genoeg voor de gracht te Nieuwe Tonge, maar voor die te Sommels dijk zou er een meter aan te kort komen. Evenwel is weinig kracht noodig om het noodige water over die geringe hoogte op te pompen. De gracht is volgens mijn kaart ongeveer 125 meter lang en 6 of 7 meter breed, de ins houd per meter diepte is dus 875 kubieke meter, zeg 1000 kubieke meter. Een paarde» kracht staat gelijk met den arbeid, die ver» richt wordt wanneer per seconde een gewicht van 75 kilo (dat is dus 75 liter water) een meter hoog wordt opgetild Eén paardekracht gedurende één uur staat dus gelijk met het om'noogbrengen van 3600 X 75 Liter 270 kub. meter water tot een hoogte van een meter. Nu is dit wel een theoretische becijfering en het nuttig effect van een kracht» en pomp» werktuig is geen 100 percent, maar het is toch duidelijk dat een zeer klein machinetje in staat is om de gracht te vullen en te ver» verschen. Het dempingsplan, zooals dat thans zal wor» den uitgevoerd omvat a. het dempen zelf b. het leggen van riolen. Deze riolen komen natuurlijk in de bestaande straat, want nie» mand zal die toch leggen in het plantsoen, dat de gracht zal vervangen, om niet heesters en bloemperken te móeten omrooien, wanneer men in het riool moet zijn, aan- het riool moet werken c. het aanleggen van een plantsoen d. het onderhouden van een plantsoen e. het maken van een diepen brandput in of bij den Ring, met toevoerleiding uit de kreek de Wildeman. Omdat het peil in de Wildeman véél lager ligt dan dat van den Ring en het water uit de Wildeman in ruime hoeveelheid naar den put moet terugvloeien, moet deze put zeer diep worden gemaakt. Men heeft daarbij twee kwade kansen. De eene is dat op het kritieke oogenbli' als er brand is, zal blijken dat de toevoerleiding verstopt zit. De tweede dat de brandput ver vuild water zal bevatten, om de riolen, die nu via de Kerkgracht in de Wildeman loozen, dat ook na de demping zullen doen en het vuile water uit de Wildeman weer naar den brandput kan terug loopen. Dat is de oplossing, waarbij het mooie grachtje (zie de prentjes in de laatste atleve» ring van het tijdschrift «Heemschut®) verloren gaat. Nu de goedkoopere oplossing, waarbij het grachtje behouden blijft a. De brandput wordt niet .gevuld uit de Wildeman, maar uit een Nortonwel. Dat wil zeggen, dat er een Nortonbuis wordt_ ge» slagen met den brandput erop, de put behoeft niet diep te zijn. De Heer Nelisse geeft op, dat bij langzame overvloeiing over den rand der buis op 3 kub. meter water per uur mag worden gerekend, maar dat de opbrengst, als het water door een zuigbuis uit de Norton» buis wordt opgehaald, tot 40 kub. meter per uur kan stijgen. Op deze wijze is men verze» kerd van schoon bluschwater in voldoende hoeveelheid. De Nortonwel wordt natuurlijk niet midden in de gracht aangebracht, zooals te Nieuwe Tonge, maar op een willekeurig punt erbuiten, in een schuur of in een pak» huis of waar dan ook b. Een klein motortje met geschikt pomp» werktuig kan in korten tijd het noodige water (voorzoover de regenval ontoereikend is) uit den brandput in de kerkgracht brengen. Als men door een buisleiding de inbrengpunten aan beide uiteinden van de gracht neemt, heeft men het in de hand het water naar het afvoerriool te stuwen, dat blijft bestaan. Maar ook zonder zulk een buisleiding kan de gracht om haar te veryerschen, boven peil gevuld en dan afgespuid worden. De brandspuit is als pompwerktuig ongeschikt, omdat die is geconstrueerd voor het pompen van kleine hoeveelheden water onder hoogen druk, ter» wijl voor de kerkgracht een pompwerktuig noodig is voor groote hoeveelheden water onder geringen druk. c. Het vervuilde bodemslib moet uit de gracht worden gehaald. Hierbij wordt opge» merkt dat het niet zoozeer de asch en het bijveegsel zijn, die de gracht vervuilen, als het zeepsop en het aardappelwater, dat voedsel geeft aan bacteriën. Opgemerkt zij nog dat, als de gracht een» maal schoon is, ook het water daaruit wel weer naast den brandput voor brandblussching kan dienen. Ik zou nu wenschen dat de Raad van Som» melsdijk de uitvoerbaarheid van het aange» geven plan deed onderzoeken. De riolen moeten toch gelegd worden, men zou daarmee moeten beginnen, want bij langzame demping zal, als die riolen niet eerst aangebracht zijn, een toestand ontstaan, die eerst met recht onhoudbaar zal zijn. Laat de Raad van Sommelsdijk niet denken, dat ik uit bemoeizucht schrijf, ik doe dat om iets te redden dat het redden waard is en dat ook in de oogen van vele anderen het red» den waard is. Ook wil ik uit eigen zak bij» dragen in de kosten van het aangegeven plan indien andere inwoners dat ook doen. Als de gemeente Sommelsdijk dan den brandput en de riolen aanlegt, die zij toch moet aan» leggen, terwijl de Nortonpomp zeker goed» kooper zal zijn dan de diepe brandput met wijde toevoerleiding uit de Wildeman, dan zou het behoud der Kerkgracht al haast be» reikt zijn. Het nageslacht zal er dankbaar voor zijn. K. BLOKHUIS. Middelharnis, 25 Juni 1924. In verband met het in ons Dinsdagnummer opgenomen ingezonden stuk van den heer H. te Middelharnis, over bovenstaand onderwerp, welk stuk ook werd opgenomen in de Nieuwe Rotterdamsche Courant van 24 dezer, werd door dit blad van particuliere zijde opgeno» men in het Avondblad van 26 dezer, het vol» gende .- Men schrijft ons In het Ochtenblad van 24 dezer komt een ingezonden stuk voor van den heer Chr. F. Hóssen, architect en lid van de Gezondheids» commissie te Middelharnis, die niet zoozeer de demping van de kerKgracht te Sommels» dijk verdedigt, als wel zijn onmacht bekent om iets beters in de plaats te stellen van die demping. De ondervinding leert, dat een dergelijk roekeloos dempen van grachten, vooral in kleinere plaatsen, n i et h y g i n i s ch is. Met de tegenwoordig den hygiënist ter beschik» king staande middelen zal de toestand dan ook zeker wel in orde te krijgen zijn zonder demping en ook zonder groote kosten. Op verschillende plaatsen in zijn betoog toont de heer H., wat vreemd te staan tegen» over den huidigen stand der hygiënische we» tenschap. Zoo zegt hij »De gracht is in tech» nischen zin niets meer en ook niets minder dan een open riool, kweekplaats van malaria» muggen en ziektekiemen.« Dat is wat zonder» lins Neemt de gewone steekmug't zoo nauw niet met de zuiverheid van het water, de malariamug is in dat opzicht zeer kieskeurig. De mededeeling van den heer H. is dus niets meer en ook niets minder dan onjuist. Mis» schieji zijn vroeger typhusgevallen aangezien voor malaria, maar men mag toch aannemen dat ook voor die ziekte de gracht niet meer gevreesd behoeft te worden, omdat de tegen» woordige Sommelsdijksche dames wel van de Sommelsdijksche doctoren geleerd zullen heb» ben, niet meer hun keukengerei met het mis» schien soms met typhus besmette kerkgracht» water te wasschen. Tegenwoordig verwisselt de plattelander zijn werkkiel voor onpractische confectiekleederen. Zoo krijgen ook kleine stadjes lust, hun grach» ten door riolen te vervangen. Men meent, dat de deftigheid dit eischt, ook al toonen be» kende hygiënisten aan, dat daardoor de ge» zondheid niet bevorderd; dikwijls zelfs be» nadeeld wordt. Zulke kleine steden schaffen zich ook chique verkeersagenten aan. Men deed beter, dez-e er op uit te sturen, om enkele personen, die asch, keukenvuil enz. in de grachten gooien, eens flink te bekeuren. Want moderne onder» zoekers hebben aangetoond, dat het niet in de eerste plaats faecaliën zijn, die grachten kunnen doen stinken, maar keukenafval, asch en dergelijke stoffen. Te Sommelsdijk hebben waarschijnlijk de omwonenden door een eigen» machtige poging tot demping zelf den toestand zoo ernstig gemaakt. KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders van Sommels» dijk maken bekend, dat op Donderdag, 3 Juli a.s., des namiddags 2 uur, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting of her= inenting van hen, die zich daartoe ten huize van den arts S. Knöps, alhier, aanmelden. Sommelsdijk, 18 Juni 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris, Iz. GEELHOED. VERKOOP VAN RENTEZEGELS. Het is een algemeen belang, dat rentezegels op zooveel mogelijk plaatsen te verkrijgen zijn. Om dit doel te bereiken is de Raad van Ar» beid overgegaan tot het aanstellen van per» sonen, die zich met den verkoop van zegels belasten. Hieronder volgen de namen dezer personen en hun woonplaatsen Firma M. Breur en Zonen, Boekhandel,' Voorstraat 49, OoltgensplaatFirma W. Boek» hoven en Zonen, St. Joris Doelstraat A 230, SommelsdijkJacobus Fontijne, Kruidenier, Straatdijk 5 19, Dirksland Nardinus van Veen, Agent V. O. V., Oostdijk 93, Oud»Beijerland Jacob Mol, Agent V. O. V., Bovenhavendijk 49a, 's»GravendeelJoh. Berkman, Dorpstraat B 298, BarendrechtJohannes Pjeter Cense, Kruidenier A 71, Rhoon Cornelis Monster, Boekhandel, Hekelingen A. Brinkman, Boek» handel, Pernis; Izaak Neels, Molendijk, Win» keiier, MelissantAren Kievit, Voorstr., Win» keiier, StellendamHerman de Koningh, Kerkstr. A 49, Winkelier, StrijenCornelis Mörec, Dorp A. 124, Winkelier, Rockanje Jan Overbeeke, Kaai 10, Horlogemaker en Sigarenwinkel, Oude TongeCornelis Magielse, Molendijk 42, Polderopzichter, Stad aan 't HaringvlietGerardus Adrianus Naastepad, Laan B 26, Kapper, Rozenburg. SOMMELSDIJK. Het 9»jarig zoontje van G. v. M. had het ongeluk in een stuk glas te vallen en zich zoodanig te verwonden, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. De dienstplichtigen J. Spee en C. Slui zijn tegen 30 Juni voor herhalingsoefeningen op» geroepen voor den tijd van 13 dagen Tegen een persoon uit deze gemeente is proces»verbaal opgemaakt wegens overtreding van artikel 15 der Motor» en Rij wiel wet. Mej. J. H. Mijs, alhier is geslaagd voor het eerste gedeelte notariëel examen. Verslag van de vergadering tot oprichting van een afdeeling der vereeniging tot bevor» dering der Bijenteelt, gehouden in het Hotel Spee te Sommelsdijk op Woensdag 25 Junj 1924, onder leiding van den Heer A W. Keij» zer te Herkingen. Deze opent de vergadering met een woord van welkom aan de talrijke opgekomen leden en meteen aan den Heer Joh. A. Joustra, Secretaris van de vereeniging te Amersfoort, welke ons straks zeker wel zal mededeelen, welke lusten er te wachten zijn voor de lasten welke men met deze aanslui» ting op zich neemt. Spreker hoopt dat deze vereeniging de liefhebberij in de bijenteelt zal bevorderen en een voorbeeld zal zijn voor andere organisaties in dit eiland, waar de saamhorigheid en de offervaardigheid op het vriespunt is gekomen. De voorzitter deelt mee dat uit een ingesteld onderzoek is gebleken dat er op Flakkee ongeveer 30 imkers zijn waarvan nu reeds 18 op de lijst hebben ge» teekend om een afdeeling op te richten. Dit is een verblijdend aantal, terwijl dit zeker nog wel zal worden vermeerdert. Daarna wordt het woord verleend aan den Heer Joustra wel» ke zegt dat door 15 leden een Afdeeling kan worden gevormd, welke door het Hoofdbe» stuur wordt erkend en als zoodanig ingeschre» ven als het Huishoud. Regl. goedgekeurd is. Vervolgens wordt het maandblad gratis aan de leden gezonden, boeken uit de uitgebreide bibliotheek tegen porto»kosten beschikbaar ge» steld, waaronder de standaard»werken van groote wetenschappelijke beteekenis in de oor» spronkelijke talen, van Amerikaansche, Engel» sche, Duitsche, Hollandsche en andere ge» leerden, is accijnsvrije suiker tegen ongeveerde kostprijs verkrijgbaar en worden lezingen, cursussen e.a. geheel kosteloos deskundigen gehouden, zoodra de ledenlijst met de con» tributie bij het Hoofdbestuur aangekomen is. Elke Afdeeling regelt voor zich zelf naar zijn be» hoefte of naar de draagkracht van zijn leden, elk jaar deze contributie doch daarvan moet elk jaar f 1.— per lid worden afgedragen aan 't Hoofdbestuur, terwijl elke aldeeling zijn eigen Reglement maakt en naar zijn eigen behoeften wijzigt mits het geen bepalingen bevat welke in strijd zijn met de Statuten van de veree» niging. Elke Afdeeling wordt gevoegd bij een kring terwijl uit elke kring candidaten voor het Hoofdbestuur worden aanbevolen of gesteund, teneinde te voorkomen dat deze worden ge» 40 cent per regel want er is een middel dat U geheel bevrijdt van zenuwachtigheid, een middel dat U kalm maakt en kalm houdt, terwijl Uw geest helder blijft. Mynhardt's Zenuwtabletten weten» schappelijk samengesteld en onschadelijk, gene» zen U van Uw zenuwachtigheid. Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. kozen b.v. uitsluitend uit Centraal Nederland (Utrecht Gelderland) doch ook 't Noorden en Zuiden, b.v. Groningen en van de Bel» gische Grenzen vertegenwoordigers hebben in het Hoofdbestuur, deze afgevaardigden worden uit de Algemeene kas gesteund in hunne reiskosten. Utrecht, Amersfoort en de naaste omstreken hebben geene of geringe reiskosten doch uit Zeeuwsch=Vlaanderen en 't Oldambt in Groningen aanzienlijke reis» en verblijfkosten, deze uitgaven worden bestre» den niet uit de eigenlijke kas, doch uit een »Suikerpotje«. Dat zit zóó! De accijnsvrije suiker wordt verhoogd met één of 'n paar centen per Ko. dat is noodig om zich volko» men gedekt te weten voor ongelukken of te» genvallers of expeditie, aflevering enz., dat geeft dan doorgaans 'n mooie bate voor de suikerpot, deze pot wordt afzonderlijk be» heerd en daaruit worden die kosten bestreden, echter geeft het niet altoos winst, in 1922 was er zoo-Wat f 2000 verlies op die suiker, waar» uit duidelijk is dat een kleine toeslag niet kan worden ontbeerd. Men is vrij hoe groot men zijn bestuur wenscht, ook hoeveel ver» gaderingen men wenscht te houden, in één woord 1 binnen het raam der Staten heeft men volkomen vrijheid van beweging. Ad» viezen worden kosteloos verstrekt terwijl wan» delleeraren als soort inspecteurs desgewenschl en verlangd alle mogelijke hulp verleenen. Voor elke opzetter wordt 7,5 K.G. accijns» vrije suiker beschikbaar gesteld welke men besteld naar eigen keuze hoewel niet ernstig genoeg moet worden ontraden het laat te doen. Uiterlijk Augustus behoord men te weten hoe» veel kolonies men denkt te overwinteren, men moet trachten wat suiker over (e houden in depót, om in koude voorjaren nog wat te kunnen bijvoeren. De suiker wordt geleverd bij vooruitbetaling zoodat het gewenscht is eenig kapitaal in kas te hebben voor de sui» kerreserve. Men moet altijd in het oog hou» den dat bijen beter overwinteren met voldoende suikervoedering dan met haar eigen raathoning vooral met volken met heidedracht is het ge» vaarlijk ze hun honing te laten houden. Spre» ker noemde als voorbeeld dat iemand dit voor» jaar 20 van de 24 opgezette volken dood vond door »roer« terwijl de honing in voldoende mate verzegeld in de kasten aanwezig bleek. Nadat de spreker nog tal van practische wen» ken over de wijze van voedering onder of boven in de kast de manier om ze uit hun nest te jagen en wat dies meer zij hadt mede* gedeeld in een aangename causerie'werd over gegaan tot het ontwerpen van een Huishoude» lijk Reglement. De vereeniging wordt gevestigd te Middelharnis. De contributie wordt voor elk jaar bepaald op f 2,50. Ook kunnen be» langstellende Flakkeeërs worden toegelaten als donateurs en betalen daarvan jaarlijksch min» stens f 2,50. Het Bestuur bestaat uit een Voorzitter een Secretaris, Penningmeester en een lid. Waar» van elk jaar één aftreedt volgens door het bestuur op te maken rooster en is dadelijk herkiesbaar. Dit zijn de bepalingen welke vooral discussie uitlokten. Zoo werd bij het vaststellen der contributie door den Voorz. ontraden om deze hooger dan f 2.50 te riemen omdat het een feit is dat er Flakkeesche boe» ren zijn welke een contributie van f 1 per 10 H. A. land dat ze in exploitatie hebben, zelfs te hoog vinden, ook werd aangevoerd dat men om zaken te doen geen al te groot aantal bestuursleden hebben moet, mits de aanwezigen van goeden wil en deskundig zijn. Dan werd overgegaan tot benoeming van een voorloopig bestuur, dit werd nood» zakelijk geacht teneinde de leden welke ernu nog hij komen de gelegenheid te geven mede te werken aan de benoeming van een bestuur dat officieel de afdeeling zoo noodig in en buiten rechten vertegenwoordigt. De Verga» dering verzocht den Voorzitter een drietal heeren voor deze funtie te benoemen tenein» de een stemming te voorkomen en uit te kun» nen kiezen diegenen van welke door hun wetenschappelijke vorming of gebleken ijver en belangstelling mocht worden verwacht dat zij de jonge afdeeling op de been zouden helpen. De Voorzitter benoemd alsnu tot Voorzitter den Heer P. C. Kappetein leeraar aan de R.H.B.S. te Middelharnis. J. Vis te Dirksland en C. Keijzer AW.z. te Herkingen tot Secr. Penn. welke allen hunne benoe ming aannemen, wat met hoorbare instemming door de vergadering wordt begroet. Nadat nog enkele vragen door den spreker waren beantwoord sluit de Voorzitter met een woord van dank voor de prachtige stemming waarin de zaken besproken zijn den heer Jou» stra voor zijn practische adviezen en welwil» lendheid; terwijl hij hem bij een hartelijk vaartwel ook een tot weerziens toeroept in deze vergadering. Na afloop der vergadering werd de bijens»ond bij de Gebr. van Gent te Som» melsdijk bezocht waar de heer Joustra de ge» legenheid kreeg en waarnam een practische les te geven. Nieuwe leden worden aangenomen door het bestuur liefst en gemakshalve dooi den Secretaris tegen inzendig van een post» wissel groot f 2,50. MIDDELHARNIS. Op "de gehouden vergadering van de Classis Brielle der Ned. Herv. Kerk-is besloten om het volgend jaar de vergadering te houden te Middelharnis. Dit heeft nog nimmer plaats gehad. Alhier heeft zich een commissie gevormd om gelden in te zamelen met het doel daar» voor een muziektent te doen plaatsen op het Burgemeester Boumansplein. Donderdagmiddag werd alhier een huis» gezin met al haar hebben en houden op de straat gezet. Woensdag geraakte met het lossen van goederen van de stoomboot de bodem uit een vat siroop, den inhoud vloeide over het plein 't welk de jongens uitlokte als om strijd aan de likpartij deel te nemen. Donderdag geraakte van den landbouwer C. Noordijk een span paarden op hol met een wielslede en maaimachine achter zich, zij renden de ring door de stationsweg in waar» zij bij 't begin een boom vernietigden, doch werden spoedig gegrepen, dit incident liep met eenige matrieele schade af. Donderdagavond werd door de politie te» gen een aantal vreemdelingen procesverbaal opgemaakt wegens het rijden per fiets over de westdijk op verboden tijd. 44 Gedurende zijn werkzaamheden wondde de leerling van de Ambachtsschool, alhier, P. P., zich zoodanig door in zijn pols teste» ken, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. DEN BOMMEL. Ter secretarie ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van C. Boos» ter uit Vlaardingen om vergunning tot het oprichten van een slagerij, in het perceel kadastraal bekend sectie B. no. 89 Op Woens» dag 9 Juli a.s. des voorm. 11 uur zal ten gemeentehuize gelegenheid bestaan om be» zwaren hiertegen in te brengen. Van den arbeider W. Buijs stierf een varken tengevolge van vlekziekte, hetwelk niet verzekerd was. Aan H. Schikker en Co. te Amsterdam is gegund de levering van 420 ton Duitsche Basaltsfeenslag. OOLTGENSPLAAT. DhrAdeLintis als eenige en hoogste inschrijver huurder gewor» den van een huis dezer gemeente voor f 397.80 per jaar, gedurende zeven jaren. Door Joh. van Gurp Johz. is een Egel stekelvarken gevangen, van meer dan gewone afmeting. 3 Julj aanstaande zal in Hotel Moelker de verloting plaats hebben ten bate van het aanschaffen eener muziektent. Naar men verneemt zal eerstdaags de Klompenfabriek Enternos worden stopgezet. Door C. van Maastricht is het huis aan de Pieter Biggestraat hoek Wilhelminastraat onderhands gekocht van Joh. Korteweg Lz. OUDE TONGE. Van C. H. lag een var» ken dood in het hok voorwaar een groote schade. T. P. geraakte met een paard op hol zoo» dat hij de auto van P. v. S. gedeeltelijk ver» nielde. In het tijdvak van 14 Juli tot 15 Septem» ber moeten weer vijf personen onder de wa» penen komen. De boterprijs is met f 0.20 de K.G. ver» hoogt en het spek f 0. rO de K.G. verlaagd. NIEUWE TONGE. Tot Voorzitter van de «Gevleugelde bode« alhier is gekozen de Heer D. Buitenhuis en tot Penningmeester de Heer S. J. Nagtegaal. De chauffeur van Wethouder B. alhier, had j 1. Woensdag het ongeluk ter hoogte van de boerenhoeve bewoond door J. v. Es. in een sloot te rijden. Met vereende krachten kreeg men ze spoedig op het droge. Persoon» lijke ongelukken kwamen niet voor. C. B. alhier had het ongeluk zoodanig in de top van zijn vinger te snijden, dat hij zijn werkzaamheden moest staken. Volgens de begrooting van/de Gezond» heidscommissie zal deze gemeente aan die' Commissie een bijdrage moeten verleenen van f 45,15. DIRKSLAND. Onder een tiental jonge varkens van den Heer P. C. Grootenboer is mond» en klauwzeer geconstateerd. Een kind van C. Goedegebuur geraakte in de Gooi, de moeder die dit bemerkte ging te water en wist den kleine op het droge te brengen. Aan A. Nieuwland is vergunning ver» leend om het persóneel in de smederij langer te laten werken dan acht uren per dag.- In den boomgaard van den Heer C. Vis is de kruisbessenpluk in vollen gang. Naar wij vernemen bedraagt de opbrengst wel 30.090 K.G. De bropdbakkerszaak van A. Schaaff, alhier, is onderhands verkocht aan D. IT. Knape te Sommelsdijk. HERKINGEN.® De vorige week zijn van hier uitgevoerd 279 H.L. aardappelen en 138 H.L. peen. 4 Door K. Soeteman is een postduif ge» vangen, aan de rechterpoot gemerkt 29 Z 210216 Bruxel en aan de linkerpoot 138. Het dochtertje van den Heer A. van Bochove had het ongeluk, terwijl zij aan het baden was, geheel onder water te schieten. Haar vader die in de nabijheid was redde ze van een wissen dood. Het mond» en klauwzeer onder het vee van den landbouwer K. Tanis is geweken verklaard. -De vereischte kenteekenen zijn weggenomen. De opbengst der collecte voor den ge» wapenden dienst, gehouden langs huizen heeft alhier opgebracht f 4,68. MELISSANT. Woensdagavond reed dhr. W. van den Bosch met een wagen, welke met hooi beladen was, doordat hij te weinig naar links uitweek tegen de stilstaande auto van dhr. Boekhoven uit Sommelsdijk, waardoor de portieren, die openstonden, geheel vernield werden. De zaak is in handen der politie. GOEDEREEDE. De Ijk en Herijk van maten en gewichten zal plaats hebben op Don» derdag 24 Juli, voorm. 9—12 en nam. 1—3 uren in de Bewaarschool. ,0p,.1 Mei ware'? °P de O. L. School 256 leerlingen ingeschreven. .0" ~y°?r C,C herhalingsoefeningen is tegen 18-30 Aug. opgeroepen J. Grinwis voor de genie»troepen te Utrecht. In het eerste halfjaar 1924 zijn alhier 8 huwelijken gesloten. OUDDORP. Het echtpaar Martijn Spel ling en Pieterfje Breen hopen op 2 Juli a.s te herdenken, dat zij 55 jaren te zamen lief en leed hebben gedeeld. Het is toch iets zeld» zaams. Hoewel zij de gebreken van den ouder» dom ondervinden, zijn beiden goed gezond. Behalve hun vele kinderen, behuwd* en klein» kinderen zullen velen zich in het voorrecht der eenvoudige oudjes verheugen, Alhier is bij iemand, die liefst zijn naam 1 ln..' -e,krant« wil zien, een aardbei ge» plukt, die 35 gram weegt. In. de weervisschcrij is een zeldzaam voor» komend vischje gevangen, zonnevischje gehee» ten. ITet is een kort platvischje, dat aan bei» de zijden van het lichaam gelijk is ook in kleur. ,De garnalenvisscher Jan Witte heeft bij de uitoefening van zijn bedrijf groote schade- geleden, doordat zijn net is gescheurd. De collecte voor den gewapenden dienst heeft opgebracht ruim 16 gulden. Een 16»jarig dochtertje van Kr. M„ dat al geruimen tijd lijdende was, is gisteren met behulp van het ziekenwagentje, naar E'udokia vervoerd, om daar een ernstige operatie te ondergaan. f Te dezer plaatse zijn reeds de eerste sjalotten geplukt wat nog vroeg is in den tijd. Dit gewas is nogal bevredigend. -f Door de heeren D. K. en KI. P. zullen proeven genomen worden tot de teelt van augurken. Indien dit gelukt dan zullen 't vol gend jaar aanmerkelijke stukken land er voor beschikbaar worden gesteld. -f De werkman F. Witte uit den Oostdijk is naar Rotterdam vervoerd om in het zieken» huis een operatie te ondergaan, Zaterdag j.l. heeft hier de verkooping van het grasgewas plaats gehad. Men besteedde algemeen' van 80—100 gulden per Voornsch gemet. —f Door de Gebr. Z. uit den Oostdijk is een automobiel aangekocht. Nog eenigen tijd en ieaer rijd in een Fordje ~"i" üo°r M. Sp. is een stuk bosch nabij het »Jonkerstee« onderhands verkocht. Naar men zegt zullen de nieuwe eigenaars in het vervolg het rooien en tevens omzetten in een vruchtbaar kleiland. Zoodoende dus weer werk in de a.s. winters voor velen. *j- Naar geruchten in omloop zijnde besteed men reeds voor het sjalottengewas 8 cent per kilo. Inderdaad bevredigend HELLEVOETSLUIS. Van het zwembad wordt, nu het warme weer zijn intrede heeft gedaan, ruim gebruik gemaakt, vooral des 's avonds met de volksbaden. Het is te hopen dat de warmte nog eenigen tijd aan blijft hou» den, opdat de zaak, welke op krachtige wijze door die vereeniging is aangepakt, ook mot--' rendeeren. Tegen K. is door de Politie proces»verbaal opgemaakt wegens diefstal. Maandagavond vergaderde in het Tehuis voor Militairen op initiatief der A.=R. Kies vereniging verschillende besturen van ver- eenigingen om tot actie te komen tegen de wederinvoering der kermis. Een comité werd gevormd, waarvan dhr. Koot tot voorzitter werd gekozen. Her werk van het comité zal voorloopig bestaan om handteekeningen te verzamelen en deze onder een request den gemeenteraad aan te bieden. Vrijdagavond zal de Muziekvereeniging »Excelsior«, Dir. M. v. d. Hor, een concert geven op de muziektent van half negen tot 10 ure Dhr. M. Borstlap, commies»tutilair op het Post» en Telegraafkantoor, alhier, wordt met ingang van 1 Aug. naar Rotterdam overgeplaatst GODSDIENST OEFENINGEP OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 29 Juni 1924. NED. HERVORMDE KERK. Sommelsdijk, 's av. Ds. v. Montfrans. Middelharnis, v.m. en 's av. Ds. den Oudsten (Doop). Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9 en n.m. 2 uur Ds. Polhuijs. Den Bommel, v.m. Ds. van Montfrans van Sommelsdijk. Oude Tonge, v.m. 9.30 uur Ds. Bax. Nieuwe Tonge, v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Kruijt Melissant, n.m. 2 uur (o.t.) Ds. den Oudsten van Middelharnis. Goedereede, v.m. 9.30 uur (zonnetijd) Ds. de Gidts. Ouddorp, v.m. leesdienst en n.m. Ds. van As v. Dirksland, Nieuw=Helvoet, v.m. 9.30 uur Ds. Brinkerink v. Oostvoorne. Hellevoetsluis, v.m. 9,30 en n.m. 6 uur Ds. Timmer. Nieuwenhoorn, v.m. 10 uur Ds. de Voogd van der Straaten. Heenvliet, v.m. 10 uur Ds. Romijn. Abbenbroek, v.m. 10.30 uur Ds. Wanrooy. Zwar ewaal, v.m. 10 uur Ds. Bartstra. Vierpolders, v.m. 10 uur Ds. Zwiep. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 10 aar en n.m. 6 uur Ds, G. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9.30 en n.m. 5.30 uur Ds. B. W. de Graaff. Den Bommel, v.m. en 's av. Ds. Schaafsma. Melissant, v.m. en n.m. dhr. v. d. tugt. Hellevoetsluis, v.m. 9.30 uur (H.A.) Ds. Wes» terhuijs en n.m. 5 uur geen dienst Nieuw»Helvoet, v.m. 9.30 uur geen dienst en 's av. 5 uur (Nabetr.) Ds. Westerhuijs. Van de overige gemeenten geen opgaaf MIDDELHARNIS4*. Op Donderdag 3 juli a.s. des nam. 3 ure zal in de Ned. Herv. Kerk de huwelijksinzegening plaats hebben van P. van Hulst en H. C. LANNBROEK. DEN BOMMEL. Bij de* Ned. Hè'rv. Kerk alhier is beroepen Ds. E. Schimmel van Jaars» veld. OOLTGENSPLAAT. dhr. Joh. B. Kieviet is benoemd tot onderwijzer aan de Bizondere School te Dirksland. NIEUWE TONGE. Tot onderwijzeres aan de O. L. School, alhier, is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd Mej. A. Andeweg thans tijd. aan de O. L. School alhier werkzaam. MELISSANT. In verband met de Zondag» middag te houden godsdienstoefening zal

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 4