4 DERDE BLAD S>© 9 0 0 1 'ER ORA'S lo s ca EK^Siö'S JOTHEEK mHoe-siGWWfsEs Zaterdag 21 Juni 1924. No. 3026. Binnenland. Buitenland. Uit de Pers. Marktberichten. FEUILLETON 1 Eilanden en 1 onthouden, IENFABRIEK lovenierstraat DEI A1L üENHOUWERU 5, Rotterdam WEG :onen - Dordrecht usmoopers gewaagd IN sscherij 5RECHT 4) In de Geslachten. I mm Irzekering, Ie controle len U vol» lERDAM |TELEF. No.^1946 hdoelmatig Opfok» Ivoor Uw kuikens piken. slechts éénmaal zijt overtuigd e s t e gevonden te p. 5 K.G. 2'/2 K.G. 2- 1.05 1.90 1.- 1.50 0.80 :ten de Verlichting ROTTERDAM 'C en EN uw voordeel :len beschikken, bibliotheek te men ontvangt 57en jaargang ;hten 1574. dien jaargang hriftoverdenkin» Groot kwarto 4e deel ENNING voor gebonden rage verkrijgbaar NIJKERK TWEEDE KAMER. Invoering van het stelsel van plaatselijke keuze. °De heer Rutgers (A.»R.) heeft een wetsvoor» stel ingediend tot wijziging der Drankwet (ins voering van het stelsel van plaatselijke keuze). Dit voorstel beoogt de bevoegheid van de Kroon om voor bepaalde gemeenten bestaande vergunningen vervallen te verklaren en nieuwe te verbieden niet meer alleen te doen afhan» gen van het initiatief van den gemeenteraad, maar ook van het initiatief van stemgerechtigd den. Wanneer 1/15 van deze kiezers een sterns ming vragen, en daarbij blijkt dat driekwart van degenen die gestemd hebben (en dezen de meerderheid vormen van de stemgerechtigd den) dit wenscht, wordt de Kroon geadviseerd een verbod van verkoop van sterken drank vast te stellen. In dat geval wordt aan houders van vergunningen, voor 1 Mei 1904 verleend, een schadeloosstelling toegekend voor de helft te betalen resp. door het Rijk en door de ges meente. Het wetsontwerp werd in stemming gebracht en aangenomen met 44 tegen 30 stemmen. Tegen: de v.d., de v.b., de heeren Beumer (a.r.) en de Monté Verloren (a r.) en de r.k. Van Rijckevorsel, Engels, Fruytier, Stulemeijer, Feber, Knigge, Van Voorst tot Voorst, Van Rijzewijk, Van Sasse van IJselt, Van Dijk, Bongaerts, Van Vuuren, Decker Michielsen, Wintermans, Kooien en Mevr Bronsveld. Voor: de s.d.a p., de c.h., de heeren Raves steijn (c.p.) en Braat (p.b.) de a.r. behalve twee en 8 r.k. leden. Wij verblijden ons over dit succes van het voorstel van den heer Rutgers en hopen dat de Eerste kamer een gelijke beslissing nemen zal. Chr. Middenstand. Woensdag en Donderdag heeft de vereen, van den Chr. Handeldrijvenden en Industris eelen Middenstand in Nederland haar zesde jaarvergadering en Congres gehouden. Woensdag was de jaarvergadering, waar de pers geen toegang had. Het Gemeentebestuur van 'ssGravenhage heeft de Vereeniging in den namiddag van 18 Juni, te 5 uur ontvangen in het Kurhaus te Scheveningen. Te ongeveer 6 uur had, een gemeenschaps pelijke maaltijd plaats in Hotel »De Witte Brug« terwijl te 8 uur 'n gezellig zamenzijn werd georganiseerd door de afd. 'ssGravenhage van deze Vereeniging, eveneens in meerges noemd hotel. Donderdag 19 Juni werd het Congres ges houden, waarvan de aanvang is bepaald op 10 uur 's morgens. In de morgenvergadering was Dr. J. A. Nes derbragt refeerde over; De economische moeis lijkheden van den Middenstand. In de namiddagvergadering sprak Ds. G. W. C. Vunderink, Haarlem, over: Organisatie en persoonlijkheid. Dr. K. Dijk van 'ssGravenhage had zich bereid verklaard het slotwoord te spreken. De Koninklijke familie op reis. Prins Hendrik wordt a.s. Donderdagavond weder te 'ssGravenhage verwacht, vanwaar hij Vrijdagavond ten 7 ure naar Apeldoorn zal terugkeeren. Bij aankomst te Apeldoorn zullen, naar wij vernemen, H. M. de Koningin en de Prinses in dienzelfden Dstrein bij den Prins plaats nemen en wordt dan te ongeveer half tien door de Koninklijke Familie de Zomerreis naar Lapland aanvaard. De trein zou rechtstreeks doorgaan naar Rostock vanwaar verder via Malmö de reis door Zweden naar Lapland zou worden voorts gezet. Wijlen Jhr. Lohman bij een debat. Een lezer zendt aan de Rott. een schrijven, waarin hij een herinnering uit lang vervlogen dagen geeft, waaruit de groote scherpzinnigs heid van wijlen Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman spreekt. 't Was in »de Geelvink« te Amsterdam dat Lohman ik meen bij een Tweede Kamer» verkiezing sprak over volksmacht en volks» invloed. Nadat hij geschetst had hoe in vroeger eeuwen het volk van de stad met trommel» slag op de markt werd saamgeroepen, om over de belangen der stad te beraadslagen, kwam hij aan de Fransche revolutie en merkte hoe toen een door demagogen, opgezweepte massa zelf meende te kunnen regeeren. De ellende daaruit voortgesproten, schetste hij in schrille kleuren, om tenslotte stil te staan bij het huis dig constitutioneel bewind. In het daarop volgend debat merkte een liberaal spreker op, =dat vóór de Fransche re» volutie adel en geestelijkheid de derde klasse met alle geweld in de wieg hadden willen hou» den als een onmondig kind, Lohman had n.l. gezegd, dat de derde klasse toen nog niet de capaciteit bezat om vruchtbaar mede werks zaam te zijn tot bloei en groei van het vader» land.) Toen, aldus de liberale debater, toen is het groot geworden kind, trots adel en geestelijk» heid, uit de wieg gesprongen en heeft de ban» den verscheurd, die het waren aangelegd. »Ja«, antwoordde Lohman, dat is wel zoo, maar bij die gelegenheid heeft het kind beide beenen gebroken, en 'als de machtige hand van Napoleon niet had ingegrepen, dan was er van Europa niets terecht gekomen«. Op mij heeft dit antwoord 't is nu mis» schien 35 of 36 jaar geleden een blij venden indruk gemaakt, en 't is zeker een middel ge» weest, waardoor ik de Antirevolutionaire Staat» kunde heb lief gekregen. Moge dit historisch woord van den grooterl staatsman, die ons nu ontviel, nog velen de oogen openen voor het gevaar van alle revolutie Niet in revolutie, maar in reformatie ligt het heil Van volk en vaderland De Rijksmiddelen. De opbrengst der Rijksmiddelen over de maand Mei bedroeg f 758.154,92 minder dan die in de overeenkomstige maand 1923. Herdenking Mobilisatie 1914. Voor de herdenking van de Mobilisatie 1914 heeft het Nationaal Comité een eere»comité gevormd, waarin o.m. zitting hebben geno» men alle tegenwoordige ministers, de gewezen opperbevelhebber van Land» en Zeemacht, de oud»ministers uit het Kabinet»Cort van der Linden, verscheidene commissarissen der Ko» ningin en andere hooge autoriteiten. Doumergue's boodschap. De nieuwe president der Fransche Republiek heeft aan het parlement een boodschap ge» zonden waarin hij enkele beschouwingen geeft die belangrijk zijn te weten. Hij verklaart dat hij alle krachten zal in» spannen om een onpartijdig arbiter te blijven boven en buiten de partijen. Voorts herinnert Doumergue er aan, dat Frankrijk pasgeleden nog weer een schitterend bewijs heeft gegeven van zijn innige aanhankelijkheid aan de de» mocratische instellingen, w.elke het hielpen, een nieuwen aanval zegevierend te weerstaan, de beminde verloren gegane provincies te her» winnen, en zich van de gevolgen van den rampspoedigen oorlog te herstellen. De ruïnes welke door dezen oorlog in Frankrijk zijn achtergelaten, kunnen slechts hersteld worden in rust, orde en vrede. Alleen dan zal zich de bedrijvigheid op industrieel, handels» en landbouwgebied kunnen ontwikkelen, en een gezonde en voorspoedige financieele toestand terugkeeren. De talrijke problemen, welke zicb thans voordoen, zouden gemakkelijk op ie lossen zijn, indien het mogelijk was, in een zuiveren vredesatmosfeer te leven. Dat dit nog niet zoo is, mag niet aan Frankrijk ver» weten worden, dat geen enkele gevaarlijke ambitie koestert, en slechts de betaling der schadeloosstelling nastreeft, welke het plechtig beloofd werd, en wezenlijke waarborgen voor zijn veiligheid. Het vraagstuk der schadeloosstelling schijnt zich sinds de verschijning van het rapport der experts in de richting van een jpoedige oplossing te ontwikkelen doch intusschen moet de schuldenaar evenals de crediteur het bewijs leveren van goeden wil en goeden trouw, en moet dat bewijs geleverd worden door, pre» cieze feiten, en niet door enkele beloften, waarvan de nakoming niet verzekerd is. De verzoenende geest van Frankrijk, hoe eerlijk ook èn onbetwistbaar, kan echter niet zoo ver gaan, dat zijn waakzaamheid inslaapt, en de lessen van het verleden vergeten wor» den. En ook mag het niet afstand doen van het door de vredesverdragen verleende recht van controle bij den overwonnene, wanneer deze, naar het Frankrijk toeschijnt, zich voor een revanche voorbereidt, in plaats van de Va verplichtingen na te komen, welke hij teekende. Parlement en land willen den vrede binnens» lands en buitenslands, en zullen zich beijve» ren dezen op solide basis te vestigen een der meest stabiele basis is de rechtvaardigheid, gg Het einde van Tsaar Nicolaas II en zijn familie. Naar de Matin meldt, berust het stoffelijk overschot van tsaar Nicolaas II, de tsaritsa, de tsarewitsj en de dochters van den tsaar, met dat van twee dienaren, die mede te Je» katerinaburg vermoord zijn, thans in Frankrijk. Na den moord zijn de lijken naar een na» burig bosch gebracht, waar zij ontkleed en verbrand zijn. De ontkleeding schijnt zeer gehaast te zijn geschied, want in de ashh zijn nog verschillende voorwerpen gevonden. Uit den aard der zaak kunnen uit de asch niet de resten van de vermoorden afgezonderd worden. Alleen een vrouwevinger heeft men meenen te kunnen herkennen als een vinger van de tsaritsa. De Fransche generaal Janin, die den terugtocht van de Tsjechische legioenen van het witte leger door Siberië heeft geleid, heeft de overblijfselen in 1920 mee naar Frank» rijk gebracht. Zij zijn thans onder berusting van grootvorst Nicolaas, in afwachting dr-t hun een waardige rustplaats zal worden bereid. Ongeveer tegelijkertijd met den moord op den tsaar en zijn gezin te Jekaterinaburg, zijn in het naburige Alapaersk nog verschillende bloedverwanten van den tsaar vermoord, in het geheel, met een of twee dienaren mede, zes of zeven personen. Hun overschot heeft door de zorgen van Janin een waardige rust» plaats gevonden op het orthodoxe kerkhof te Peking. Een relaas van generaal Janin. De Parijsche »Matin« bevat een schokkend relaas, uit den mond van generaal Janin, den vroegeren chef der Fransche missie in Siberië en overbrenger van het stoffelijk overschot van de vermoorde tsarenfamilie naar Frank» rijk, opgeteekend. Van de resten van tsaar Nicolaas II, de tsarin, tsarevitch Alexis, de jonge groot- vor» stinnen en twee dienaren, welke resten niet meer afzonderlijk te onderscheiden waren, was slechts een vinger nog te herkennen. Deskun digen houden dezen voor een vinger van de keizerin. Tusschen de resten bevonden zich overblijf» selen van verbrande sieraden, verkoolde klee» dingstukken, uniformknoopen en religieuse voorwerpen. Nu de gruwelijke slachting van de keizer» lijke familie, die de gevangene was van de sovjet van Jekaterinenbrug, waren de ver» minkte lijken, volgens het verhaal van gene» raai Janin, geheel gekleed naar een bosch ge bracht, op zeer korten afstand van de laatste huizen der stad. Daar werden ze ontkleed, in stukken gehakt en verbrand. Met grooten haat moeten de barbaren daarbij te werk zijn gegaan. Deze overblijfselen werden den generaal in een kistje ter hand gesteld. Het graf der kei» zerlijke familie van Rusland 1 Te Jekaterinenburg werden alleen degenen omgebracht, waarvan het kistje de overblijfse» len bevatte. Het was te Alapaevsk, twintig kilometer ten Noorden van Jekaterinenburg dat de andere vorsten en vorstinnen van keizerlijken bloede, door de rooden gevangen genomen, werden afgeslacht. Hun einde was niet minder vreeselijk. Gene» raai Janin, die ter plaatje een onderzoek in» stelde, vertelde daaromtrent het volgende «Te Alapaevsk vielen minstens zes, misschien zeven slachtoffers grootvorstin Elisabeth, we» duwe van grootvorst Sergius; de jonge groot» vorst Sergius Michaïlovich de beide zoons van grootvorst Constantijn Igor en Dmitri de zoon van vorstin Paleï, een religieuse, als mede, naar men meent, een dienaar. »Allen werden levend in een mijnput gewor» pen. Daar werden balken op hen geworpen en ook granaten. «Grootvorst Dmitri, zoo vertelden getuigen, stierf als een heiligehij bemoedigde zijn met» gezellen in hun doodstrijd, vermaande hen om goed te sterven, bad met luider stemme en zong zelf orthodoxe gezangen. «Serigus, die wat langer of met meer heftig» heid weerstand bood, werd met pistoplscho» ten afgemaakt. »Ik heb«, zoo ging generaal Janin voort, »aan de martelaren van Alapaevsk een begra» fenis op het orthodoxe kerkhof van Peking kunnen verzekeren. Alleen het lijk van groot» vorst Sergius, die verwant was aan de Servi» sche koningsfamilie, werd naar Belgrado ge» zonden« Ellende in Duitschland. Dat de ellende in Duitschland nog niet over is blijkt uit hetgeen den ooggetuige schrijft, die een «noodkeuken® in Dresden bijwoonde tot welker instandhouding ook Nederlanders medewerken Wie er kwamen Wie. er komen Daar kwam om een gratis maal 'n heer met een bontjas aan, die bijna «van zijn stokje« ging, omdat hij in geen drie dagen gegeten had. Daar kwam een dame, die met haar zus» ter saamwoonde. Vroeger hadden ze bui» ten Dresden een groot huis met 9 kamers gehad en veel personeel. De inflatie had haar geruïneerdthans bewoonden beiden een klein zolderkamertje. Een tijd lang hadden zij geleefd door het verkoopen van haar meubilair en sie» raden, maar alles was ten slotte verkocht, zoodat zij als het ware den dood voor oogen hadden. Het openen van deze keuken was een lichtstar in haar troosteloozen lijdensnacht geweest, zei'de zij. Toen zij halverwege haar bord soep geledigd had, legde zij haar lepel neer en greep uit een zakje een klein pan» netje met 'n dekseltje, waarin zij het over» geschotene wilde doen, om 't voor haar zieke zuster mee te nemen. Natuurlijk kreeg zij voor de zieke wat extra's mee. Daar kwamen onderwijzeressen, die haar brood verdiend hadden met het geven van privaatlessen. Maar er werden geen privaatlessen meer genomen. Die waren niet meer te betalen. Door honger gedreven kwamen deze dames van de gratis»keuken gebruik maken. Daar kwam een barones met haar drie kinderen. Daar kwamen een 81»jarige professor, pro» fessorsvrouwen, een Justizrat, die 27 jaar lang een drukke praktijk gehad had, thans straatarm is geworden en voor zich en zijn zieke vrouw was komen vragen om dagelijks twee porties eten te mogen ontvangen. Daar kwamen maar genoeg voor» beelden om U een indruk te geven van hen, aan wie hulp werd verleend, omdat het zoo heel erg noodig was. Ge ziet hen daar met ons zitten, elk met zijn eigen tragische historie. Velen van hén, waren eens welvarend, deden anderen wel en nu, nu danken zij aan de saamwerking van landgenoot en vreemdeling hun dage» lijkschen gratis maaltijd. Nu ontvingen ze weer eens een stukje vleesch, dat ze wellicht in geen jaren geproefd hadden. «Een groote zaal, een weinig laag van verdieping, waar tafels en stoelen geplaatst waren, benevens een afgesloten hoek, waar een juffrouw stond bij een grooten ketel geurige soep, een hoogen stapel witte bor» den en een bak met lepels. Alles zag er heel eenvoudig, maar netjes uit. Enkele menschen waren reeds gezeten, anderen kwa» men binnen. Die den vorigen dag geweest waren, lieten hun kaartje met nummer zien die voor 't eerst kwamen, moesten hun naam en adres opgeven en werden inge» schreven in een register, waarop zij ook een kaart ontvingen. Alles werd dus nauw» keurig gecontroleerd en van alles werd aan» teekening gehouden. Zij achten zich niet gebonden aan hun eed. De communistische gemeenteraadsleden hier ter stede, die met 19 mandaten op één na de sterkste fractie vormen, hebben bij de »beëediging« wel de vereischte belofte afge» legd, maar daarna verklaard, dat zij zich door- geen enkele formaliteit gebonden achten en slechts verantwoording verschuldigd zijn aan de arbeidersklasse en de communistische partij. Op grond van een thans uitgegeven be» sehikking van den minister van Binnenland» sche Zaken heeft het gemeentebestuur de le= den van het communistische fractie, zoolang zij hun houding na de afgelegde beëedigde verklaring handhaven van alle zittingen uit te sluiten. Uit de bewoordingen van deze be» schikking maakt men op, dat dezelfde maat» regel ook voor verschillende andere gemeen» ten zal gelden. Allerlei. Onlangs werd bericht, dat de Moskousche autoriteiten het glazen deksel van de kist, waarin het gebalsemde lijk van Lenin wordt bewaard, hebben afgesloten, omdat de balse» ming blijkbaar niet met de noodige zorg had plaats gehad, zoodat het lichaam niet tegen bederf was gevrijwaard. De Roel weet nu precies te vertellen, hoe de vork in den steel zithet lijk was wel goed gebalsemd, maar er was niet aan gedacht, het mousoleum en de de kist waterdicht te maken, met het gevolg, dat er water in de kist drong en het lichaam zwart werd. Men heeft daarna het lijk een langdurige formaline=bewerking doen onder» gaan, waardoor de zwarte kleur aanvankelijk verdween. Met het intreden van de warmte is- het lijk echter door een chemisch proces waarop men niet had gerekend, opnieuw zwart geworden. Men heeft nu de verdere pogingen maar opgegeven en de kist definitief afgesloten. Te Berlijn»Siidende heeft een 19»jarige jongen getracht zijn grootmoeder te vermoor» den om haar te bestelen. Toen de oude dame het bewustzijn verloor vluchtte de jongen naar zijn kamer waar hij zelfmoord pleegde. De jongen 'was onlangs uit zijn betrekking ontslagen nadat hij zich aan verduisteringen had schuldig gemaakt. Zijn grootvader, een arts, had hem in huis genomen, in de hoop hem weer op het goede pad te brengen. Te Rosenhof, een dorpje in de nabijheid van Wiitenberge aan de Elbe, heeft een 10» jarige jongen een 8=jarig meisje dat hem voor spitsboef had uitgescholden op straat afge» wacht en vermoord. De jongen sloeg zijn slachtoffer eerst neer en wurgde het vervolgens met een touw. Daarna sleepte hij het lijkje naar het Elbe strand waar hij het verborg. De jeugdige moordenaar heeft volledige be» kentenissen afgelegd. De N. Haagsche Crt. driestart Het spel verloren. Hoezeer de moderne vakbeweging in het droeve Twentsche conflict, nadat het was ge» komen tot opheffing der uitsluiting, met de belangen der arbeiders heeft gespeeld, wordt thans openbaar. Toen de christelijke organisaties meenden, dat het bereikbare in den maandenlangen strijd was verkregen en zij dus hun leden raadden den arbeid te hervatten, werd door de socialistische vakbeweging de strijd op sommige plaatsen voortgezet. Er waren ook fabrieken waar de modern»georganiseerden den arbeid weer opnamen. De bedoeling van deze halfslachtige tactiek was duidelijk. Men bedoelde dus op deze plaatsen waar de modernen sterk waren, de christelijke vakorganisaties er onder te bren» gen, door een brutaal doorzetten van den strijd. Het economische conflict was ontaard in een organisatorischen machtsstrijd. De heer Stenhuis, die zich zoo ongeveer inbeeldt, dat hij met zijn mannetjes het land regeeren kan, begreep echter al spoedig, dat hij zich leelijk in de vingers gesneden had, al kwam hij er niet dadelijk rond voor uit. Reeds voor een paar weken begon hij in »Het Volk« zich te presenteeren voor nieuwe onderhandelingen. Maar er viel niets meer te onderhandelen er was onderhandeld met gunstigen uitslag* De uitsluiting was er niet meerde partieele stakingen - waren niets dan vakvereenigings» willekeur, waaraan door rood terrorisme ge» poogd werd kracht bij te zetten. Men liet den roekeloozen stakingsleider dus praten. Niemand voelde zich geroepen de eer te redden van dezen man, die de voort» durende misère van enkele duizenden mis» leide textielarbeiders op zijn geweten heeft. Thans komt eindelijk de erkenning, dat de staking gefaald heeft. Het getal werkwilligen wordt te groot. De menschen beginnen te begrijpen, dat het geen zin heeft om alleen ter wille van den triomf van Stenhuis zich nog langer met hun gezinnen aan de ellende prijs te geven. «We staan thans voor beslissende dagen« verklaarde de heer Stenhuis gewichtig. Dat is te begrijpen. Die «beslissende dagen« beteekenen dat de chr. organisaties niet de prooi zijn geworden van den gier, die op haar ondergang aasde. Die «beslissende dagen» stellen voor het feit, dat bij hen, die zich hadden laten ver» lokken om de staking te ondernemen, de nuchterheid terugkeert. Die «beslissende dagen« zullen doen zien, dat het roekelooze machtsspel, waarvan een» voudige arbeiders en hun gezinnen de slacht» offers moeten worden, reddeloos en smadelijk is verloren. Met de stakers is naar veler overiuiging ook gespeeld in dien zin, dat het N. V. V. hen afscheepte met lage uitkeeringen, van zijn millioenenbezit niets j afstond en dit eer ver» meerderde door de reclame, die met de sta» king werd gemaakt en waardoor de stakings» ellende voor de N. V. V.skas een niet on» aardig voordeeltje bracht. Dat dit spel is verloren, wie zou er niet over juichen Hopen we, dat er de oogen door zullen zijn geopend en begrepen zal worden, waar de meest verantwoordelijke zorg voor de ar» beidersbelangen wordt gevonden. Ook nu weer komen de christelijke orga» nisaties met de* eerepalm uit den strijd. MIDDELHARNIS. Centrale veiling voor Goeree en Overflakkee. Veiling van Woensdag 18 Juni 1924. Postelein f 6,50 tot f 21,70 per 100 K.G. Peulen f 16,— per 100 pond. Bloemk. Ie f 12,10 tot f 16,60 p. 100 stuks. Bloemk. 2e f 6,60 tot f 10,50 p. 100 stuks. Bloemkool 3e f 3,50 tot f 5,— p. 100 stuks. Kropsla f 0,10 tot f 2,60 per 100 krop. Radijs f 0,75 tot f 2,— per 100 bos. Asperges f 54,— per 100 bos. Sjalotten f 11,70 per 100 bos. Peen f 2,80 tot f 5,— per 100 bos. Aardbeien f 31,— per 100 pond. Boereboter f 1,05 per pond. ROTTERDAM, 17 Juni 1924 Op de heden in ons Veilingslokaal, Delft» schestraat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren5.80 tot 8.25 Idem (klein)tot Idem extra zwtot Eendeieren6.— tot 6.45 Ganseierentot Kalkoeneieren tot Kievitseierentot Middenprijs f Aanvoer 275000 stuks. DE ROTTERDAMSCHE VEILING t Is een regenachtige, windstille, druilige namiddag, als Wim Vrugte z'n lange cape omslaat en naar 't station wandelt, ter ver» welkoming van «tante Klasien®. Hij heeft zich met haar komst verzoend. Vond zijn eerste houding, gister tegenover grootma, bij nader inzien, min»correct, iets wat hij zichzelf niet licht vergaf. Na »mama«, was zij dan toch hem 't meest »eigen«. Ook had ze hem nooit 'n strootje in den weg gelegd had hem van der jeugd aan ver» wend met kostbare cadeaux oom Heering kon 't trouwens dóén 1 en was in zijn pre» sentie immers 'n overvloeiende fontein van de grootste hartelijkheid. En desalniettemin en evenwel nochtans Zij, getweeën, en accordeerden niet 1 Je kon dat geen naam geven. 't Was iets, dat opkwam uit je aller»inner» lijkst z ij n, waar de lyriek van de liefde en klewangzang van den haat geboren worden waar in embryo de sympathieën en de tegen» stellingen dooreengestrengeld liggen daar in de donkerte van het onderbewuste «Bonjour, Wimklinkt plots 'n stem. Wim Vrugte schrikt uit zijn gepeinzen op 't i s nogal de tijd en de plaats, om zich aan zulke filosofische overleggingen overtegeven,— bij lichten dag, hier op den-weg naar 't station «Nicolaas! hé, jij ook thuis?® Hartelijk schudden de jongelui elkaar de hand. «Gister geslaagd heb je 'r nog niet van gehoord? 'k Ben maar dadelijk naar huis gekomen volgende week hebben we 'n' afscheidsfuif, dan ga ik dit deel van m'n leven afsluiten en 'k reis gelijk dóór, kamers kijken in Delftwacht ik daar te lang mee, dan visch ik soms achter 't net jij bent óók geslaagd, 'k felisiteer je, hoor «Ik jou insgelijks 1 we zien elkaar ze» ker nogweleens 't is nog lang, eer 't Sep» tember is «Ja, zeker! ik heb wel plannen, maar ik hoop toch ook 'n flink stuk van m'n vacan» tie heerlijk «thuis® te zijn we moeten toch ook weer es tegenover elkaar aan 't schaak» bord zitten, als je 'r zin in hebt.« «Graag maar neem me niet kwalijk ik zou iemand afhalen en ik mis niet graag den trein, 't zou al te onheusch zijn«. «Nu, tot ziens De ontmoeting met Nicolaas, een van zijn jeugdvrienden, hier van de lagere school, 'n leuke kerel, met wien hij steeds de kennis heeft aangehouden, heeft aan Wim's ge» dachten een gansch andere richting gegeven en ze uit de diepten der filosofie doen op» duiken tot het dagelijksch peil der realiteit. Hij heeft 't makkelijk, die Nicolaas. Altijd 'n besliste, resolute vent geweest. Toen»ie nog maar eerste klas H.B.S »er Was. had hij al met vaste hand de lijn voor zijn toekomst getrokkeneindexamen doen, dan naar Delft, afstudeeren en dan naar Indië en van die lijn was hij ook nooit afgeweken. Zoo was 't nooit peinzen of tobben. «Ik houd koers«, was zijn devies. Naar 't doel dat immers vaststond. Was-h ij, Wim, ook maar zoover Maar zelfs nu, aan 't eind van zijn gym» nasiale studie, staat het wel vast, dat hij naar de academie zal gaan, maar is nog altijd min of meer de vraag in wat faculteit hij studee» ren zal en die besluiteloosheid is feite» lijk 't eenige, wat hem zijn vacantie vergalt Als nu «mama® wat beslister sprak Maar neen 1 h ij moet kiezen. Grootmama heeft,gelijk, dat zij zich angst» vallig wacht, ook maar eenige pressie op hem uit te oefenen, zoo zelfs, dat hij waarlijk niet zeggen kan, wat ze hem raden zou, als ze zich nu es royaal uitsprak. 't Is min of meer 'n levenskeus. Eenmaal op weg kan hij nog keeren als hij luidelijk ziet dat hij verkeerd koos, maar dat bréékt toch de eenheid van zijn acade» mieleven. Het is de veiligheidsklep Maar zijn plicht»als»man is 't zoo te kiezen dat die klep niet open hoeft.en d i e keuze, juist valt hem zoo lastig. Uit 'n eerste»klas komt de wapperende veder van «tante Klasien«'s hoed, vervolgens heur zwaar omlokt hoofd en eindelijk haar gansche welgedaan lijf te voorschijn. Met drie sprongen is Wim bij haar. Hij kwam nog net op tijd kocht zich 'n kaartje, terwijl de trein reeds binnen dreunde en was 't perron opgevlogen, terwijl de conduc» teurs hun eentonigen roep al begonnen waren. Tante, die op haar toen nog niet voet» vrijen rok trapte, grijpt met de eene hand Wim's schouder en laat zich dan doorzakken, zoodat ze in letterlijken zin door hem uit den wagen getild wordt en hij haar uit zijn armen op 't perron neerzetten moet. Uit de coupé hoort Wim gronselend gelach Maar wie tante afhaalt heeft geen tijd om zich met iets anders bezig te houden dan. met Haar Groot Edelheid zelf Achtereenvolgens worden uit de coupé door behulpzame hand aangereikt 'n paraplu, 'n parasol, dames»handtaschje, kleine hoededoos, handkoffertje en een nog opengeslagen boek Wim, die zich gehaast heeft z'n eigen regen» scherm boven tante's hoofd te houden en die in één hand niet alles dragen kan, móét wel wat neerzetten, doch naar jongensmanier mist hij natuurlijk de rechte keus zet de hoede» doos in den regen en legt het boek er op «Wim jongen!.. kijk dan toch Ja, Wim ziet genoeg Den regen, die tegen de raampjes spettert, 'n paar onverschillige gezichten in de coupé's/ met 'n lichte verkneutering vanwege de iet wat malle situatie, waarvan tante het middel» punt is «Dameschreeuwt-'n witkiel, die bij den bagagewagen staat en uit zijn wanhopig ge» baar is op te maken, dat zijn appèl op tante slaat, de eenige die uit dezen trein gestapt kan zijn met 'n koffer als bagage. Tante begrijpt ditmaal snel. Recu 1 zegt ze tot ,Wim rukt zenuw» achtig de tasch open haalt er de portemon» naie uit, die eerst niet open wil maar heeft dan toch 't verlossend bewijs, waarmee .Wim naar den bagagewagen rent ziezoo, dat klopt. Even later is de trein vertrokken. Aan de andere zijde van despoorbaan, over de sloot, staan drie koeien met lichtelijk ge» bogen koppen en nattig glimmenden rug, de domme oogen gericht naar de alléén=over» gebleven groep op 't perron, van tante en Wim, mét de koffer, de tasch, de doos en het boek 't Is weer net, als grootma dacht «Als tante voor 'n paar dagen op reis gaat, neemt ze bagage mee, alsof ze voor 'n maand naar 't buitenland moet®, had »mama« van» morgen nog glimlachend gezegd. Hier staan ze nu, op dezen regenmiddag Gelukkig heeft tante 'n langen regenmantel om alles heen geslagen, zoodat er tenminste aan haar persoon niets bederven kan. Witkiel wijst op den koffer. «Zal ik 'n kruiwagen halen, m'neer Inderdaad als hij zwaar is naar gelang de grootte, dan i s 't bakbeest niet te dragen. Snel neemt Wim 'n besluit. «Och, Kees! weet je, wat je doet? Loop even hierover bij van Slageren aan en vraag of»ie zoo gauw mogelijk met de brik voor wil zijn. Wij wachten dan even in 't station en jij neemt de koffer wel voor je rekening, niet Kees tikt aan de petall right 1 «Als u me nu 'n arm geeft, tante 1 dan breng ik u zoolang in de wachtkamer Twintig minuten later komen uit de brik tante Klazien en Wim en met hen twee pa» raplu's, parasol, tasch, boek enz. enz., alles naarstig door Wim en den koetsier overge» bracht en door Jan met rustige dienstbode» kalmte aanvaard. En Klasien, met groote hartelijkheid, valt mama aan den hals. (Wordt vervolgd). •-'.v M

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 9