Buitenland. Kerk en School. Vi Vergaderingen. Verl Burg' stad[ Onderti Onder! Onded LI n. Getroi nett< Bal I' E- van het aan te leggen plantsoen, en om de herinnering aan sommige eigenschappen van zekere historischegracht bij het nageslacht levendig te houden, een gedenknaald kunnen oprichten met een bas»relief, voorstellende een bemodderde, half verdronken, of liever gestikte knaap en een jammerende moeder. En mis» schien ware het mogelijk om het laatste onge» lukkige slachtoffer van den »historischen aanleg van het dorp Sommelsdijk<i een medaille uit te reiken met inscriptie vermeldende het merk» waardige feit en den gedenkwaardigen dag Onder de varkens in deze gemeente heerscht de vlekziekte. Van een viertal land» bouwers is reeds een varken gestorven en onder politietoezicht begraven. In de maand Mei zijn in deze gemeente 3 personen overleden MIDDELHARNIS. Bij de laatste gehou» den Wedvlucht van Mons (Belgie) afstand 146 K.M. door de postduiven vereeniging »Seinpost« zijn de prijzen als volgt behaald; lste prijs J. J. Nipius 2de prijs L. Verhage 3de prijs M. Jongejan 4de prijs Joh. Nipius. De duiven zijn losgelaten v.m. 8 uur en arri» veerden tusschen 10 en 11 uur op hunne hokken. De wedvluchten gehouden door den N. A. B. van postduivenliefhebbers. Waar voor 't eerst door de postvereeniging»Seinpost« is deelgenomen had tot resultaat dat door W. Vroegindeweij een 2de prijs en door W. Hom» mei een 3de prijs is gewonnen, in afdeeling C. Het inschrijvings register voor de lichting 1925 met het daaruit gemaakte Alphabetisch naam register ligt gedurende 10 dagen van 5—14 Juni op de secretarie ter inzage. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Dit jaar zal voor den herijk der maten en gewichten zitting worden gehouden in het Gymnastiek» lokaal op Zaterdag 5 Juli 1924 van v.m. 8 tot n.m. 1 uur. Gedurende de vorige maand zijn alhier behandeld 33 telegrammen, 354 gesprekken en 14 oproepberichten. Het inschrijvings» en alphabetisch register van den dienstplicht, lichting 1925, ligt ge» durende 10 dagen, vanaf 4 Juni ten gemeente» huize voor een ieder ter inzage. 11 Juni a.s. zal schouw worden gedreven over dammen, hekken enz. in den polder Oude»Stad en op 12 Juni in de Lieve Vrouwen» polder. Orgelbespeling. Het gewichtig feit uit onze landshistorie op 18 Juni 1815 geschied, toen mede door den moed door Nederlandsche dapperen een einde werd gemaakt aan de dwing» landij van Napoleon, zal op D.V. 18 Juni a.s. in de Hervormde Kerk te Stad aan 't Haringvliet worden herdacht, door het geveh eener orgelbespeling door den Heer L. C. van Leeuwen, organist en Muziekleeraar te VJaardingen. Behalve eenige andere'orgelcomposities zal o.m. worden uitgevoerd als hoofdnummer op dien avond»De Slag bij Waterloo* door Wilms. De inleiding doet het optrekken der legers hooren bevelen worden gegeven trompetters en tamboers slaan alarm. Wanneer de slag wordt geleverd, is de muziek overweldigend. Het nummer is te groot dan dat we in bijzonderheden kunnen treden. Toch zij nog opgemerkt, dat vooral het slot zeer schoon is wanneer Nederlanders en Engelschen als over» winnaars hun lied luide doen schallen, met tot slot het Koraal»Dankt, dankt, nu allen God«. Bij deze gelegenheid hoopt Ds. Polhuijs een toepasselijk woord te spreken De program» ma's, welke tevens gelden als bewijs van toe» gang, zullen in verband met een groote op» komst, vanaf Woensdag 11 Juni a.s. tot een beperkt aantal verkrijgbaar worden gesteld tegen den prijs van 25 cent bij dep heer M. van Dijk, Voorstraat, Stad aan 't Haringvliet. De netto»opbrengt zal strekken ten bate der kerk. Men leze de advertentie in het nummer van Zaterdag 14 Juni a.s. DEN BOMMEL. Het maken van een nieuwe Weegbrug is opgedragen aan den heer C. Vis Jz. te Sommelsdijk. De Regenmeeter gaf over de maand Mei j.l. een neerslag van 0,04 m M. tegen 143,4 m.M. over Mei 1923. Een kind van L. v. Gent had het ongeluk zoodanig te vallen dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. De dienstplichtigen der lichting 1924 J. de Jong, I. W. de Graaft en C. van Putten zijn Woensdag j.l. bij hun korps in den Helder ingelijfd. OOLTGENSPLAAT. Schipper C. van Gent vaart 2den Pinsterdag met zijn Moter» schip naar Bruinisse belangstellenden kunnen van deze gelegenheid profiteeren. De zangvereeniging van «Ongenoegen Vrij« zal Aug. a.s. deelnemen aan het con» cours te Gorichem. Op de jaarvergadering van den Steen» kolenbond bleek, dat de inkomsten en uit» gaven hebben bedragen f 15 960.68. OUDE TONGE. IT:t mond» en klauwzeer onder het vee van de Wed. Th. van Vugt, is als geweken beschouwd. In het tijdvak van 1 Juli tot 27 Septem» ber zullen uit deze gemeente 13 personen voor herhalingsoefening moeten opkomen. Doordat er verscheidene personen in andere gemeenten werkzaam zijn is er een groote drukte in het landbouwbedrijf. NIEUWE TONGE. Het inschrijvingsre» gister voor de lichting 1925, met het daaruit opgemaakt alphabetisch=register, ligt gedurende tien dagen, van 5 tot en met 14 Juni a.s. voor een ieder ter gemeentessecretarie ter inzage. Van dhr. J. N. alhier lag Woensdag» morgen een varken dood in het hok. Het cadaver is onder politie»toezicht begraven. Door G. LI. Verweij alhier, is vergunning gevraagd voor het verbouwen en vergrooten van zijn landbouwschuur aan den Stovendijk alhier. Van G. v. d. Kr. alhier, lag een varken dood in het hok. Voorzeker een belangrijke schadepost. De Torenklok te Nieuwe Tonge. Zooals onzen lezers wellicht bekend zal zijn besloto de Raad dezer gemeente tot aanschaf» ling van een neieuwe bel in den toren, daar de oude teekenen van hoogen ouderdom droeg en gevaar scheen op te leveren. De bel die van 1657 zijn diensten dag voor dag heeft verricht, was afkomstig uit België. Tegenwoordig is men in ons land zoo ver gevorderd, dat men ze nu ook hier kan ver» vaardigen. De nieuwe bel zal worden geleverd door de fa. B. Eijsbouts te Asten een bekend leverancier. Deze bel zal de namen bevatten van den' Burgemeester, Raadsleden en Leden van het Diaconie Armbestuur en Psalm 115 vers l.« Voor de oude vertrokken was, wilden wij gaarne eens onderzoeken, yvat er opstond, daar volgens mededeeling van de oudste in» woners er een gedicht op stond gewijd aan den St. Laurens. Wc begaven ons er heen. Jammer dat verschillende woorden totaal on» zichtbaar waren, door de groote platen die er over zaten om de spleten te bedekken. We lazen er het volgende »Sint»Laurens is mijn naem, Tot luijen.ben ick zeer bekwaem. Ick donder met geluijt Al in des menschen ooren, Opdat zij komen uit Om Godes woord te hooren. Zij spoeden zich met vlijt Al naar het huis des Heeren, 't Is nu de rechte tijd Om hier wat goets te leeren.« Ao. 1657. J. Parijs. We meenden goed te doen dit even onzen lezers mede te deelen daar de nieuwe binnen korten tijd zal arriveeren. N. T. K. DIRKSLAND. Op den Donderdag alhier gehouden jaarlijksche paardenmarkt waren aangevoerd 65 paarden, 2 hitten en 3 veulens. De handel was slap. De loterij»commissie kocht 12 paarden aan yoor de verloting. De collecte voor den gewapenden dienst zal alhier worden gehouden op 18 Juni a.s. Het inschrijvings» en alphabetischregister voor de lichting 1925, ligt gedurende 10 da» gen ter secretarie ter inzage. Onder het vee van den landbouwer A. v. d. Sluijs komt mond» en klauwzeer voor. De dienstplichtigen J. Elzenaar, M. H. Meijer, S, Stolk en W. Bakker zijn 15 Sep» tem ber a.s. voor herhalingsoefeningen onder de wapenen geroepen. Het woonhuis aan de Voorstraat van de erven van wijlen Mej. D. Zaaijer is afgemijnd door Mr. A. Zaaijer op f 4000. Aan W. v. d. Heijden is vergunning verleend tot het bouwen van een schuur aan de Tuinstraat. Thans is men bezig om den Molendijk te herstraten. Daar de goot nu aan de ge» bouwen wordt gelegd wordt de straat eenigs» zins breeder. MELISSANT. Onder het vee van de land» bouwer K. J. v. M. komt vermoedelijk mond» en klauwzeer voor. Van de Wed. van der VI. zijn 2 varkens gestorven aan de vlekziekte, en [onder politie» toezicht begraven. Door dhr. J. Neels is bij B. en W. dezer Gemeente een aanvraag ingediend tot het bouwen eener woning, aan den Molleweg. Geitenfokvereeniging. Het bestuur dezer vereeniging ontving de mededeeling dat op 12 Juni a.s. keuring zal worden gehouden. Tevens werd haar de afstamming van den de Ver. toebehoorende bok toegezonden, bene» vens de melklijsten van de moeder, waaruit bleek dat de melkopbrengst schitterend en het vetgehalte zeer hoog was. Hieronder volgt de afstamming Bok: Castor No 1318. Geboren 1922. Vader, Caspar Prins No 12 S. Moeder: Jansje II No 1129 R. Als 1 jarige in 1921 642 K.G. melk, 4.59°/o vet in 273 dagen. Als 2 jarige in 1922 659 K.G. melk, 4,37°/0 vet in 293 dagen. Fokker, B. Bekker»Hoornaar. HERRINGEN. De vorige week werden van hier nog 1000 H.L. bravo en staraard» appelen scheep gedaan. Nog resteeren er eenige partijen. De ziekte onder de varkens is alhier wederom voorgekomen. Bij een was het bob» belziekte, de ander is geslacht geworden. Aangeslagenen in 's Rijks Directe belas» tingen worden attent gemaakt dat de Ont» vanger nu a.s. Woensdag voorm. alhier hoopt zitting te houden. Het mond» en klauwzeer onder het vee van den landbouwer L. v. d. Velde, alhier, is geweken verklaard. De vereischte kentee» kenen zijn weggehaald. Het alphabetisch register, voor de lich» ting 1925, ligt gedurende tien dagen, van 10 Juni tot en met 19 Juni a.s. ter.gemeente» secretarie voor een ieder ter inzage. De op 22 Maart j.l. vastgestelde kiezers» lijst voor deze gemeente, blijft zooals deze thans luidt, van kracht tot 15 Mei 1925 be» houdens wijzigingen ingevolge rechterlijke uitspraken. De dienstplichtige M. Guldemeester der lichting 1918, en behoorende tot het Regt. Jagers is tegen 15 Sept. a.s. opgeroepen om voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen. Aan belanghebbenden wordt herinnerd dat de accijns van de Tabaksvergunning, in de eerste helft van Juni voldaan moet zijn bij den Rijksontvanger. In de maand Mei zijn alhier geen hu» welijken voltrokken, terwijl er ookgeen sterf» gevallen hebben plaats gehad. Door de dienstplichtigen, Chr. Kalle, Joh Chr. Kalle, A. M Keijzer en J. W. van Oostende, is bij den Burgemeester vrijstelling aangevraagd wegens broederdienst. a De inkwartieringslijst ligt alhier vooreen ieder ter gemeentesecretarie ter inzage. Bij den correspondent der Arbeidsbe» middeling stond de vorige maand geen werk» looze arbeiders ingeschreven. STELLENDAM. De vorig! week werden vanhier nog verzonden 50 H.I. aardappelen. Met de bestrating der suikerbietenkade is thans deze week een aanvang gemaakt. De vrouw van den timmerman G. van Koppen alhier had Zondag 1.1. het ongeluk van den trap te vallen, hetwelk naar het zich liet aanzien gelukkig voor haar afliep, doch Dinsdag d.a.v. moest ze geneeskundige hulp inroepen wegens hevige pijnen. Deze consta» teerde dat een tweetal ribben waren gebroken zoodat deze val haar toch nog slecht bekomen is. Woensdag 1.1. is van hier ter inlijving bij het regiment Kust Artillerie garnizoens» plaats Den Helder vertrokken de dienstplich» tige C. Klink van de lichting 1924. Door een drietal dienstplichtigen van de lichting 1925 uit deze gemeente is vrijstelling gevraagd wegens broederdienst. Over de vorige maand is slechts één varken voor huisslachting aangegeven. OUDDORP. Door Jac. Both Johz. is een Belgische postduif gevangen die op de vleugels gemerkt was Camille Bernard Sj Rue Rouveleuse 24 Marcinelle 53085. Si Nu de inzending van sollicitatiën gesloten is, kunnen we opgeven, dat voor de betrekking van straatveger enz., met een jaarlijksche be» looning van f 470, zestien liefhebbers zich hebben aangemeld. Het paard van V., voor de bakkerskar gespannen, schrok, in de nabijheid van het oude Rustbrug, voor een zak met gras, sprong op zij en kwam met den wagen in een sloot M terecht. Het knechtje kwam er goed af; een paar brooden waren nat, maar met het paard en de kar kon de reis naar den Oostdijk niet worden voortgezet. Daartoe werd een hon» denkar gebruikt. f Hoewel nog onzeker, loopen er geruch» ten dat in verband met het te houden con» cours op a.s. Maandag 2e Pinksterdag te Brui» nisse vanaf de haven alhier op het Zeeuwsche een motorboot zal varen. Met gunstig weder zullen waarschijnlijk velen er gebruik van maken. f Bij de Coöp. Boerenleenbank zijn pe» riodiek aftredend als kassier de heer G. van Oostenbrugge, als bestuurslid K. Voogd Dzn. en als lid van den Raad van Toezicht J. Grinwis J.Kzn. f P. B. had het ongeluk een zijner vin» gers af te klemmen zoodat medische hulp noodzakelijk was. f De heeren J. "Westhoeve en J. Voogd zijn beiden aftredend als bestuurslid der Coöp. Cichoreidrogerij «De Eendracht«. HELLEVOETSLUIS. B. en W. herinne» ren belanghebbenden eraan dat alle vordingen ten laste van het Rijk. provincie of gemeente over het dienstjaar 1923 voor 30 Juni moeten worden ingediend. Na dien datum worden alle vordingen nietig verklaard. Gedurende de maand Mei is op het Post» kantoor ingelegd f 12300,18 terugbetaald f 17366,42, Bij de gehouden aanbesteding voor de vernieuwing van het dak van het voormallig Gesticht van Liefdadigheid en doen van her» stellingen aan de woningen was dhr. E. Th. J. Lambert alhier de laagste inschrijver voor f 1640. ROCKANJE. In deze gemeente zal op 18 Juni a.s. langs de woningen der inwoners een collecte worden gehouden voor den gewapen» den dienst. Vele jaren was de opbrengst in deze gemeente zeer gering. In aller belangstel» ling wordt ze bij vernieuwing aanbevolen daar vele oud»militairen dezen steun zeer behoeven. Het mond» en klauwzeer neemt steeds toe in deze gemeente. Dagelijks worden nieuwe gevallen geconstateerd. Aan L. Kruik is door B. en W. vergun» ning verleend tot het plaatsen van een elee» tromotor (30 P.K.) in de bestaande graanmalerij WoensJagvoormiddag brak brand uit bij den heer M. Oudwater, lid van den Raad. In een oogenblik tijd stond alles in lichte laaie. Daar in den heelen omtrek geen water aanwezig is, kon van blusschen geen sprake zijn. Oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. De door de vereeniging »'t Groene Kruis« te Hellevoetsluis en omstreken aangeschafte hoogtezon, is ook voor leden uit deze ge» meente ter beschikking, tegen zeer geringen prijs. Sinds eenigen tijd bestonden plannen bij het bestuur der Coöperatieve boerenleenbank tot het plaatsen van een ruim en geriefelijk vereenigfngsgebouw met ruim vergaderlokaal. Naar wij vernemen is Maandagavond in een zeer rumoerige vergadering besloten niet over te gaan tot bouwing. De Fransche Verkiezingen. Poincaré is gevallen en de linksche groepen zijn in Frankrijk naar voren gekomen. De Fransche Kamer koos Woensdag Pain» levé tot president van de Kamer. Op hem werden 296 stemmen uitgebracht, terwijl zijn tegencandidaat Maginot 209 stemmen kreeg. Op den communist Marty werden 25 stemmen uitgebracht. De Duitsche Rijksdag. De Rijksdag kwam weer bij om ditmaal een regeeringsverklaring van Marx aan te hooren. Vooraf werd besloten de communistische afgevaardigden die de boel in 't honderd trachtten te brengen in de gevangenis te zetten. Veel nieuws kwam men uit den mond van den Rijkskanselier niet te hooren'. In hoofdzaak kwam zijn Verklaring hierop neerwij moeten de deskundigenrapporten aanvaarden. Het zal de taak zijn der comité's voor de goudnotenbank, voor de rijksspoor» wegen en de industrieele obligaties, de des» betreffende in het rapport in ontwerp opge» nomen, overeenkomsten aan te vullen en on» duidelijkheden en tegenstrijdigheden in den tekst te verbeteren. De bevoegdheden der co» mitéleden moeten vólkomen worden duidelijk gemaakt, de twijfel tën opzichte van de Duit» sche meerderheid in den raad van bestuur der rijksspoorwegen uit den weg worden ge» ruimd. Wanneer deze comité's tot overeen» stemming zijn gekomen, zal de rijksregeering spoedig de noodige wetsontwerpen indienen. Voorts kwam de bekende tirade, dat Duitsch» land, om het rapport naar behooren te kunnen uitvoeren, volkomen vrij moest zijn en op z'n eenheid moest rekenen. Anders kunnen de leveringen niet worden verricht. Nopens de verbannen en gevangen Duit» schers verklaarde de rijkskanselier, dat de rijks» regeering er onafgebroken naar streefde, hun de vrijheid en het vaderland terug te geven. Wanneer het rapport in den geest van eer» lijke overeenstemming als een geheel door alle betrokken regeeringen wordt aanvaard en urtgevoerd, zullen wij met onze schadever» goedingscrediteuren weder op den grondslag van het vredesverdrag staan. Het is slechts consequent en onafwijsbaar, dat in de oude bezette gebieden de Rijnlandovereenkomst wordt hersteld en dat de buiten het verdrag van Versailles om bezette streken worden ont» ruimd. Daarnaar zal de rijksregeering met al haar kracht streven. De deskundigen hebben er zelf ten duidelijkste .op gewezen, dat de politieke kwesties tusschen de Duitsche regee» ring en de geallieerden onmiddelijk moeten worden geregeld. Alle aangelegenheden van binnenlandsch politieken aard moeten voor» loopig op den achtergrond worden geschoven voor deze kwesties, die voor de eenheid des Rijks en het Duitsche bedrijfsleven van even groot belang zijn. Spoorwegstaking in Engeland. Woensdagavond is de niet officieele staking voor de arbeiders aan de electrische centrale van de Londensche electrische»spoorwegen en van de Great Western Railway afgekondigd. De nationale bond van spoorwegpersoneel heeft een oproep aan alle leden uitgevaardigd, waarin deze worden aangemaand om aan het werk te blijven. Ofschoon de staking om middernacht is in» gegaan, liepen de laatste treinen na 12 uur nog normaal. De vraag is of een groot aantal mannen aan de electrische centrale niet op hun werk zullen verschijnen, alleen in dit geval kan deze staking een merkbaren invloed op het verkeer uitoefenen. Ondertusschen heerscht in de spoorwegwe» reld voortdurend onrust. Zoo dreigen thans nieuwe verwikkelingen, doordat de bond van locomotiefpersoneel besloten heeft herziening van zekere voorwaarden te eischen en bij niet» inwilliging tot krasse maatregelen wil overgaan. Een dreigende staatsgreep in Roemenië. Volgens uit Boecharest ontvangen berichten wordt de regeering van Bratianu door een staatsgreep bedreigd. Generaal Averescu, de ex»premier, zou Boecharest willen binnen ruk» ken aan het hoofd van een macht van 50 000 boeren, teineinde een reusachtige protestbe» weging te houden onder den aanblik van Koning Ferdinand en van het Parlement, die gericht zal zijn tegen den premier Jean Bra» tianu en den minister van financiën Ventile Bratianu. Zij worden beschuldigd van cor» ruptie. Tevens stelt men hen verantwoordelijk voor de ontploffingsramp, die verleden week Boecharest teisterde, Daar de staat van beleg nog van kracht is, heeft de regeering Averescu verlof geweigerd om voorbij het koninklijk paleis te marcheeren. De koning zelf zou sympathiek staan tegen» over Averescu's Volkspartij. De regeering heeft aangekondigd, dat de troepen op de betoogers zullen vuren. In een interview, dat Averescu eenigen jour» nalisten toestond, zeide de generaal o.m. het volgende In Roemenië is geen enkele communist, dus een fascistische beweging heeft geen doel. Wij zijn ontevreden over de corruptie van onze regeering. Wij hebben een ontzaggelijk rijk land, doch wij leven in een economischen chaos. Wij hebben groote hoeveelheden pe» troleum en andere export=producten, doch we kunnen ze niet uitvoeren, tengevolge van ons slecht spoorwegsysteem. Inzake Bessarabië ben ik van meening, dat Rusland de annexatie zal erkennen zoodra de Bratianu's van hun macht ontheven zijn. Gemeld kan nog worden, dat Averescu zijn boeren vele mijlen buiten Boecharest organi» seert. Zij zullen op militaire wijze naar de hoofdstad rukken. Familie»drama. Een geneesheer, die een villa bij Berlijn be» woont, had een zenuwzieke vrouw, die reeds tot tweemaal toe gepoogd had, met gas en eenmaal met een scheermes zich het leven te benemen. Dezer dagen werd de dokter des morgens door een geruisch gewekt. Hij dacht aanvan» kelijk aan, inbrekers en greep een revolver. Spoedig bleek hem, dat zijn vrouw zich in de badkamer had opgesloten. Daar hij vreesde, dat zij weer een poging tot zelfmoord zou doen, gelastte hij haar de deur te openen. Zij ontgrendelde deze toch drukte met den schouder er tegen, terwijl haar man poogde ze open te duwen. In zijn zenuwachtigheid dacht de dokter er niet aan, dat hij den revolver nog in de hand hield. Plotseling ging er een schot af. De kogel ging dwars door de deur heen en drong van boven af in het hart der vrouw, die dood in» eenzonk. De dokter meldde zich onmiddelijk zelf bij de justite aan. Een onderzoek wees uit, dat de feiten zich moesten hebben toegedragen zooals de dokter had gezegd. Deze bleef daar» om op vrije voeten. Het lijk der vrouw werd in beslag genomen en ter schouwing naar Berlijn overgebracht. GODSDIENSTOEFENINGEN OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 8 Juni 1924. NED. HERVORMDE KERK. Sommelsdijk, v.m. dhr. J. Vroegindeweij van M'harnis en 's av. Ds van Montfrans. Middelharnis, 's av. 6,30 Ds. den Oudsten. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9 en n.m. 6 uur Ds. Polhuijs. Den Bommel, v.m. 9,30 uur Ds. den Oudsten van Middelharnis. Ooltgensplaat, v.m. 9.30 uur Ds. v. Montfrans van Sommelsdijk. Oude Tonge, v.m. 9,30 en n.m. 6 uur Ds. Bax. Nieuwe Tonge, v.m. 9,30 en n.m. 6 uur Ds. Kruijt. Herkingen, v.m. 9,30 uur Ds. Bus van Ouddorp Dirksland, v.m. 10 (voorb. H.A.) en n.m. 6 uur Ds. van As. Melissant, n.m. 2 u. Ds. de Gidts v. Goedereede. Goedereede, v.m. Ds. de Gidts. Ouddorp, v.m. leesdienst en n.m. Ds. Bus. Oostvoorne, v.m. 10 uur Ds. Brinkerink. Rockanje, v.m. 10 uur Ds. Witkop (collecte). Nieuw»Helvoet, v.m. 9.30 uur Ds. Priester. Hellevoetsluis, v.m. 9,30 en n.m. 6 uur (Doop) Ds. Timmer. Nieuwenhoorn, v.m. 10 uur Ds. de Voogd van der Straaten. Heenvliet, v.m. 10 uur Ds. Romijn. Abbenbroek, v.m. 10.30 uur Ds. Wanrooy. Zwar ewaal, v.m. 10 uur Ds. Bartstra. Vierpolders, v.m. 10 uur Ds. Zwiep. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 10 uur en n.m. 6 uur Ds. G. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9.30 en n.m. 5.30 uur Ds. B. W. de Graaft. Den Bommel, v.m. en 's av. Ds. Schaafsma. Ooltgensplaat, v.m. 9.30 en n.m. 2 uur Ds. de Lange. Melissant, v.m. 9,30 en n.m. 2 uur dhr. van der Lugt. Nieuw»Helvoet, v.m. 9.30 gem. dienst Ds. Westerhuijs en 's av. 5 uur geen dienst. Hellevoetsluis, v.m. 9.30 geen dienst en n.m. 5 uur gem. dienst Ds. Westerhuijs. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m. 10 en n.m. 6.30 uur leesdienst. Herkingen, v.m., n.m. en 's av. leesdienst. Predikbeurten op Maandag 9 Juni 1924 (2e Pinksterdag). NED. HERVORMDE KERK. Sommelsdijk, v.m. Ds. van Montfrans. Middelharnis, v.m. Ds,. den Oudsten. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9,30 u. Ds. Polhuijs. Oude Tonge, v.m. 9,30 uur Ds. Bax. Ouddorp, v.m. 9 uur Ds. Bus. Hellevoetsluis, v.m. 10 uur Ds. Timmer. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 10 uur Ds. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9,30 uur Ds. de Graaft. Den Bommel, v.m. 9,30 uur Ds. Schaafsma. Hellevoetsluis, v.m. 9,30 uur gem. dienst Ds. Westerhuijs. Van de overige gemeenten geen opgaaf DEN BOMMEL. Ds. den Oudsten zal a.s. Zondag niet des namiddags, maar des voor= middags half tien in de N. H. Kerk optreden, MELISSANT. Zondagmorgen zal in de Ned Herv. Kerk Zondagsschool worden gehouden daar Ds. de Gidts Zondagmiddag hoopt op te treden. SI ELLEN DAM. A.s. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk een collecte worden gehoin den voor de zending. Tot de bewaarschool, welke Maandag 1.1 officieel Jis geopend, zijn een 90»tal kinderen toegelaten. ROCKANJE. De Herv. evengelisatie mag zich nog steeds in bloei verheugen. Langzaam aan komen er steed meer hooren naar een prediking die uit Christus is. De vereeniging heeft thans de beschikking over een ruim en geriefelijk ingericht lokaal. Ook is een vrom wenvereeniging opgericht, die met veel zegen arbeidt. Tevens bestaat sinds eenigen tijd een knapenvereeniging met ruim 20 leden. .NED. HERV. KERK. Beroepen: Naar Parrega Ds. H. J.FIorders te Zoeterwoude Naar IJzendoorn dhr. A. J. Hoekzand cand. te Nijkerk Naar Oudelande Ds. M. J. Backenhorst te Sluis; Naar Zierifc zee Ds. G. J. Waardenburg te Hansweert; Naar Blijham Ds. O. J. Reinders te Kooten Naar Oud»Beierland Ds. A. C. Eukelaar te' Flasselt. Aangenomen Naar Helder Ds. W. F. Dijk te Lobith. Bedankt: Voor Oost en West Graftdijk Ds. W. Reus te WestkapelleVo >r Rouveen Ds. G. Alers te Nieuw Lekkerland. GEREF. KERK. Beroepen Naar Workum Ds. J. H. A. Bosch te Nijverdal; Naar Zwammerdam Ds. A. B, W. M. Kok te Wommels; Naar Alblasserdam Ds. J. Joh. Wielenga te Waddinxveen Naar Elburg en naar Westmaas dhr. P. de Feijter cand. te AxelNaar Zuidwolde Ds. M. El< zinga te GrootegastNaar Ulrum Ds. P. v. d. Sluis te Dirkshorn. AangenomenNaar Bruinisse Oosterland dhr. D. Bremmer cand. te Gorinchem Naar Apeldoorn Ds. P. C. de Bruijn te Oudewater. BedanktVoor Aalten Ds. D. K. Wielenga te Baambrugge. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen Naar Sliedrecht Ds. A. Verhagen te Middelburg. 8 CHR. GEREF. KERK. Bedankt: Voor Utrecht Ds. G. Wisse te Arnhem. DOOPSGEZ. KERK. Agenda 1. Opening enl 2. Uitbetaling] 3. Verslag Cotf gen. 4. Verkiezing 5. Vaststellen BeroepenNaar Zuid Zijpe Ds. R. v. d Veer te Barsingerhorn. Lange preeken. In ons nommer van de vorige week Zaten dag schreven we over de schadelijke gevolgen voor de gemeente en den inhoud der predh catiën van preeken die twee uur ol langer duurden. Dat onze vaderen het ook bij lange pree! ken niet vinden konden, blijkt uit hetgeen Ds. Schaafsma schrijft in de Kerkbode der Classis Brielle »De vorige week gaf de A. R. Rotterd. een aardig verhaal over 'n Rotterdamsch Raadsbe! sluit, waarbij met het oog op een bepaalde predikant vast werd gesteld, dat de predikatie niet al te lang mocht wordeit gerekt. Het was naar ik meen in de 2de helft van de 18de eeuw. Nu verlangen we niet terug naar den tijd, dat het college van B. en W. maatregelen trof voot het interne leven van de Kerk. Aangezien echter sommige zielen so met heimwee terug zien naar de dagend'., de predikatie tot gouddraad werd uitgerekt, is het misschien goed er aan te herinneren, dat afgezien van Overheids»inmenging reeds in den bloedigen bloeitijd van ons kerkelijk leven door de Kerken zelve, maatregelen tegen lange preeken werden genomen, en dat met een woordenkeus, die aan duide» lijkheid niets te wenschen overliet. Zoo bepaalde de Synode onder het kruis gehouden te Wesel in 1568 (het jaar dat de 80»jarige oorlog begon) in cap. II art. 24 «De predikanten en zullen ook niet met al te lange Predikatiën belasten de memorie der Toehoorders, nog haar ijver breken ende alzoo een walginge der mage toebrengen, ende dat voornamelijk op werkdagen in de weeke, ende als men de Prophetische oeffei ningen zal plegen daarom zullen zij hare Predicatiën met een ure afhandelen«. Geheel in denzelfden geest besluit de Synode van Dordrecht in 1574 in art. 38 »De kerken»dienaren zullen vermaand wezen, hare Toehoorders met al te lange Predikatiën niet te bezwaren, ende dezelve zooveel moi gelijk is, over een uure niet te vertrekken.' Zoo is er ook nog een brief van Calvijn aan Farel, den Hervormer van Waadtland, waarin met het oog op een tochtje, dat beiden denken te maken, Farel wordt aam gespoord om toch zijn kerk niet al te lang aan te houden. Calvijn zelf preekte kort en zakelijk. Luther eveneens en hun geestelijk nageslacht heeft vastberaden den strijd aan te binden tegen langdradigheid en verveling.« Sch OUDDORP.f Algemeene vergadering van leden der Coöp I Boerenleenbank op Vrijdag 6 Juni 1924 desl avonds om 7.30 uur (Oude Tijd) in de Oudtl School. Agenda 1. Opening. 2. Aanwijzing van een Secretaris en twef| Stemopnemers. 3. Rekening en verantwoording over he'| boekjaar 1923. 4. Verkiezing Kassier. 5. Vaststelling salaris kassier over 1924. 6. Verkiezing Bestuurslid. 7. Verkiezing lid van den Raad van Toezicht! 8. Verkiezing twee plaatsvervangende Be stuursleden. 9. Mededeeling, rondvraag en sluiting. f Oproeping ter Jaarvergadering van aan deelhouders der Coöp. Cichoreidrogerij «On verwacht« op Dinsdag 10 Juni 1924 's namidj dags 6 ure (O. T.) in 't «Hotel Spee«. Ml Van de vissci gekomen de vil gejan f 1200 »Maap« st. M. I Groen f 300 b| Op Woensdj 3 ure (nieuweI lendijk van ee| varken met 6 StamboeknomiJ boerenwagen, werktuigen, bd Deurwaardel O, slaap toch J e stem is al I Blijf rustigjesj Pas op of je Nee, grijpt m| Als Moeder Ga droomen, 't Is buiten Er wordt, las! De taxi staat I Kom, leg nul Wees rustig, f Jij hoort nul Het paardje Mijn kindje Ondertrou] Hendrika Bd Getrouwd I en Anna, Eli Geboren paard en z. v. Jan Bc In pi JAN 24623 HENI Huwelijksinz te Middelhai Ds. G. val, Sommelsdijl) In Middelharn Station Dirksland, I 24619 ANNjJ die ook hun hartel| vele bewijz genheid va AMSTERl Broncki Met I treurig! van hej Echtgel zorgvol PA1 in den Zach een kl lijden. Ons| uwe onher! met at Somti Mevr. Rotterdai! Juli eer. v- g- g- tusschen Wegen terstond J. GOI

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 4