Buitenland. Binnenland. Kerk en SchooL Plaatselijk Nieuws. „Het Alkoholisme".* stel»B. en W. on het huis publiek te verhuren. Tegen stemden de H.H. v. Es en v. Nieuwaal (A.»R.), Brinkman (S.D.A.P.) en Wittewron» gel Ondertusschen heeft de vergadering onge» veer vier en een half uur geduurd waarom de pers de vrijheid nam de zaal te verlaten. Men was trouwens ongeveer aan het eind der agenda gekomen, wat in den raad van Ooltgensplaat evenwel nog niet zeggen wil, dat men aan het eind des discusses is! Want als de slechte finantieele toestand van Ooltgensplaat door praten te redden is, dan- kan men in Ooit» gensplaat »ruhig sein« SOMMELSDIJK. Deze week is het eerste huwelijk voltrokken, waarbij bruid en bruides gom met gevolg zich in auto's naar het ges meentehuis begaven. MIDDELHARNIS. Op het gehouden cons cours te NieuwsHelvoet behaalde de muzieks vereeniging «Sempre Crescendo« de 2e prijs in de le afdeeling, de Volkszang de 2e prijs in de le afdeeling en het Mannenkoor de 3e prijs in de 3e afdeeling. Donderdag werd de heer Dorsman uit Oude Tonge op 't onverwachts door een pers soon uit Nieuwe Tonge, een bloedende wond aan 't voorhoofd toegebracht De dader werd door de politie in het arrestantenlokaal opgeborgen, en de verwonde werd bij den dokter gebracht. OOLTGENSPLAAT. De Zangvereen. «Van Ongenoegen Vrij« verwierf te Nieuws Helvoet den eersten prijs in de derde afdees ling. De Muziekvereeniging «Uitspanning door Inspanning" behaalde den tweeden prijs in de derde afdeeling. Van beide vereenigingen is dhr. Joh Bol directeur. Ten 5 uur kwamen berichten hier binnen per postduif. Mej. G. Meeles, onderwijzeres met hoofds akte aan de le Openbare School heeft de bes noeming tot leerares aan de Industrieschool voor meisjes, te Rotterdam aangenomen. NIEUWE TONGE. Door Gebr. Knöps alhier is een postduif gevangen gemerkt 423151 Beige 23. Op het gummiringetje stond 153. J.l. Dinsdag sloegen twee paarden bes spannen voor een boerenwagen van den lands bouwer J. M. alhier, op hol. Nabij den molen werden ze door het flink optreden van den bakkersknecht G. van Buuren, die er voor sprong, staande gehouden. Persoonlijke onges lukken kwamen niet voor. Met eenige materiale schade liep het ongeluk af. Door eenige leden van de weder opges richte Muziekvereeniging zal met een lijst worden gecirculeerd voor dekking van kosten van repareeren en aankoop van enkele nieuwe instrumenten. Tot gezworen van den polder «Den Uitslag« onder den Bommel is gekozen dhr. J. Koert Mz. alhier. Een zestal arbeiders van hier zijn tegen hoog loon werkzaam te Spijkenisse. Nu het echter ook hier druk wordt, zal dat wel spoedig afgeloopen zijn. De dienstplichtigen J. Tijl, D. N. C. Prince en B. Holster zullen binnenkort voor herhalingsoefeningen onder de wapenen moes ten komen. De inspectie van de verlofgangers der landweerlichtingen 1918, 1919 en 1920 zal voor deze gemeente worden gehouden te Dirksland, op Donderdag 5 Juni a.s. in de O. L School. Belanghebbenden worden er wel attent opgemaakt, dat vorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente, vóór 1 Juli a.s. moeten worden ingeleverd, daar ze anders voor verjaard en vernietigd zullen wors den gehouden. A. H. alhier had het ongeluk in een sloot te rijden. Met de schrik en een nat pak liep het ongeluk af. Het zoontje van D. de J. alhier, had het ongeluk zoodanig met zijn handje met een wagen in aanraking te komen, dat geneess kundige hulp noodzakelijk was. Het dochtertje van A. v. D. had het ongeluk in de Kerkgracht te vallen. Door toegeschoten hulp van G. A. v. d. W. was het meisje spoedig op het droge. Met de schrik en een nat pak liep het ongeluk af. DIRKSLAND. Als een zeldzaamheid kan gemeld worden dat een koe van den lands bouwer K. J. v. Nieuwenhuijzen dagelijks ruim 40 L. melk geeft. In de woning A 674 komt een geval van Roodvonk voor. (Vervolg.) We weten nu dat de hersenen 't gevoeligst getroffen worden door den alkohol. Nu vors men die de centrale regeering van 't lichaam, te vergelijken met onze staatkundige regeering in Den Haag. De taak van een goede regees ring nu niet alleen door wetten en verordenins gen voor te schrijven, wat gedaan moet wors den en verkeerde dingen, die schadelijk of gevaarlijk zijn voor de goeden gang van zaken, te onderdrukken. Ze heeft hiervoor haar uits voerende en controleerende organen. Deed zij dit niet of werkten die organen niet dan zou er weldra de grootste wanorde in den staat heerschen en allerlei misdaden plaats grijs pen zoo 'n macht zoo 'n controle oefes nen onze hersenen uit over ons doen en dens ken. Werken ze niet goed, dan vermindert deze controle of houdt zelf geheel op. We raken ons hoofd kwijt evenals soms een regees ring het hoofd kwijt raakt en we hebben de laatste jaren gelegenheid genoeg gehad te zien, hoe het er dan weldra naar toe gaat. Dit nu heeft ook plaats in ons lichaam tijdens den alkoholroes. De rem die ons in nuchtere toes standen of Ieelijke of gevaarlijke dingen te doen of te zeggen, is weggevallen en we zijn als 't hollend paard dat zich niet meer door de teugels in bedwang laat houden, of als een auto, die in groote vaart voortijlt en waarvan de remmen en controletoestellgn niet goed meer werken. Als er dan geen ongeluks ken gebeuren is dit meer geluk als wijsheid. Maar die gebeuren er dan ook maar al te vaak. De statistiek heeft aangetoond, dat weer veel ongevallen veroorzaakt worden door zoo'n overmatig alkohol gebruik. Dit uit de volgens de feiten le. In 't veel alkohol gebruikende Noorden van Frankrijk worden 22—30 der ongevallen daaraan toegeschreven in 't matige centrum en Zuiden slechts 1 2e. Dat aan personen, die veel drinken, veel ongevallen overkomen. In de boeken van 't groote Leipzigsche ziekenfonds staan gemids deld 4 maal zooveel ongevallen aangeteekend voor de drinkers als voor de matigen. Rede, uitgesproken door Dr. C. v. Gelder, op Vrijdag 16 Mei 1.1. in de Chr. School te Herkingen. Het rnonds en klauwzeer onder het vee van den landbouwer M. den Boer is thans geweken verklaard. Het woonhuis aan de Voorstraat A 28, van de Erven van Wijlen Mej. D. Zaaijer, is bij veiling ingezet door P. Hameete op f3725. Naar wij vernemen werd besloten om de jaarwedde van den polderopzichter te vers hoogen. Op het concours te Hilligersberg bes haaldende Muziekvereeniging »Amicitia« de 2de prijs A, in de II afd., met 133 punten de Chr. Zangvereeniging »Excelsior« de 2de prijs A, in de II afd., met 133 punten de Mannenzangvereeniging »Concordia« de 2de prijs in de IV afd. met 131 punten. HERKINGEN. De roomboterprijs is alhier in de Roomboterfabriek plotseling gedaald van f 1.25 op f 1.10 per pond. Zeldzaam geval. Dezer dagen gedenkt den heer A. Heijblom D.V. den dag waarop hij voor 50 jaren in dienst trad bij de familie v. d. Velde, landbouwers, alhier. Onafgebro» ken is hij bij deze familie werkzaam geweest Door den heer J. Nieuwland, smid, als hier, is een verplaatsbaar autogenisch laschs apparaat aangekocht. Ook in deze streek wordt in de bietens velden de kever waargenomen en moet daars door worden overgezaaid. Ter bestrijding van dit ongedierte wordt verwezen naar het ins gezondene van den heer v. d. M. in een der vorige nummers. Deze week is wederom bij den slager het spek met 10 cent per K.G. verminderd in prijs. De collecte voor den gewapenden dienst zal alhier gehouden worden op Donderdag 5 Juni a.s. Bij het passeeren van 2 fietsers werd deze week alhier door C. H. de vrouw van L. S. aangereden waardoor haar kind, op haar arm gezeten, viel. Door A. W. Soeteman alhier, is een post. duif gevangen gemerkt No. 609220 Frankrijk Lille a 23. MELISSANT. De prijs van de roomboter is belangrijk gedaald n.l. van f 1.20 op f 1 05 per pond. Over deze maand stonden bij den Cors respondent der Arbeidsbemiddeling geen werks zoekenden ingeschreven. Op Maandag 2 Juni a.s. zal in de pols ders OudsMelissant en Roxenisse schouw wors den gehouden. GOEDEREEDE. Bij de op 28 dezer ges houden veiling ten overstaan van notaris van den Berg van twee huizen met grond alhier, werd koop 1 het hoogst in bod gebracht door Am van Wijk op f 800— en koop 2 door denzelfden op f 400—, De accijns op de Tabaksvergunning moes ten voor half Juni bij den Rijksontvanger worden voldaan. De door den slooper G. Tanis aanges kochte logger is alhier in de haven gearriveerd. Op het Donderdag gehouden concours te NieuwsHelvoet is door »Goeree's Gemengd Koor« een tweede prijs behaald met 261 puns ten in de tweede afd. en door de Muzieks vereen. »Apollo« een tweede prijs met 276 punten in de derde afdeeling. OUDDORP. Aangelokt door het prachtis ge zomerweder hebben heden, Donderdag veel vreemdelingen de reis naar hier gemaakt, om van het natuurschoon te genieten, per tram' rijwiel, motorfiets en automobiel kwam men hier henen. Van het eiland Schouwen brachs ten twee motorschuiten de reizigers over. Dinsdagavond werd een schoolknaap Mar. v. Wijk door een fiets overreden. Het wiel ging over 'de borst, waardoor het rechter sleus telbeen is beschadigd. Dien eigen avond is er verband om gelegd. Jb. M. Cz. reed met zijn fiets in een sloot, langs den Langeweg. Toen hij er uit was, ging hij weer te water om zijn schrepel op te zoes ken, die in het gras was blijven liggen. Een stapel van hout, verdorde braams struiken enz. bij de woning van M. E. is door onbekende oorzaak in brand geraakt en vers nield. In de eerste helft van Juni moeten de gelden van de bedrijfsvergunning voor de tabaksaccijns bij den Rijksontvanger betaald zijn. HELLEVOET SLUIS. B. en W. brengen ter kennis dat diegene die van lichting 1925 vrijgesteld wil worden wegens broederdienst dit voor 1 Juni a.s. moet opgeven op het Secretarie. Tevens brengen B. en W. belang.. Aantal ongevallen Ongev. Statistiek. 1905 1906 Maandag 161 182 Dinsdag 146 173 Woensdag 140 161 135 158 135 156 Zaterdag 135 156 Het merkwaardig vaste aantal ongevallen der laatste dagen kan men beschouwen als veroorzaakt door het bedrijf, maar de tientallen extra ongevallen op eerste werkdagen door wijze, waarop vele werklieden hun wekelijks schen rustdag gebruikt hebben en hun Maan* dag houden. 4e. Het aantal ongevallen vermindert omge» keerd, wanneer er minder gedronken wordt. In een groote fabriek in Duitschland kwamen jaarlijks 11 ongevallen plaats per 100 werklie» dentoen de brandewijn uit de werkplaats verbannen werd, slechts 5. 5e. 't Aantal doodelijke ongevallen door alkoholmisbruik bedroeg in Duitschland jaar* lijks plm. 1300. Dit betreffen echter slechts duidelijke gevallen van dronkenschap. Telt men die gevallen ook mee, waarbij de werkman wel niet dronken, maar toch ook lang niet nuchter was, dan wordt 't aantal nog veel grooter. Er zijn dan ook Ongevallen» Verzekerings» Maatschappijen, die een premieverlaging toes staan aan verzekerden, die zich van drank onthouden. Hoe vaak lezen wij ook niet van ernstige autosongevallen waarbij bleek, dat de bestuurder onder den invloed van drank was. 6e. Op dagen en gelegenheden, dat er veel alkohol gebruikt wordt, vinden ook veel mis» drijven plaatsin 't bizonder tegen openbare orde en personen. Ook hier wijst de statistiek weer uit, dat deze op Zaterdag, Zondag en Maandag, 't meest voorkomen, als 't aan tijd en geld om te drinken niet ontbreekt en wel -2 maal zooveel als op de verdere dagen der week. 7e. In streken, waar veel gedronken wordt, geschieden veel misdrijven, 't Onmatige Kanton Waadtland heeft slechts 8% inwoners van hebbenden ter kennis dat alle vorderingen ten laste van het Rijk, de provincie of gemeente van het dienstjaar 1923, voor 31 Juni ingele» verd moeten zijn. Onze gemeente is reeds langen tijd achter» uitgaande telkens worden instellingen ingee krompen of opgeheven. Ook nu ondergaat onze gemeente weer dergelijk lot. Een groot aantal personeel van het Loodswezen wordt naar Maassluis overgeplaatst. NIEUWSHELVOET. Een paard van dhr. H. Kruik wonende in z.g. Meerkoot is door de bliksem gedood. Alhier is een meisjesvereeniging op Ger. grondslag opgericht met aanvankelijk 21 leden. Het beeld van den nieuwen Rijksdag. Begin dezer week kwam de nieuwe Rijks» dag hijeen. 't Was de eerste vergadering na de Duitsche verkiezingen. Zooals men weet waren de communisten in aantal sterk ge» klommen. Wat er in de toekomst van den nieuwen Rijksdag te wachten zal zijn blijkt uit het volgende Voor het Rijksdaggebouw Reeds omstreeks den middag hadden zich massa's nieuwsgierigen rondom het Rijksdag» gebouw verzameld. Om hen binnen de perken te houden, was een sterke politiemacht aan» wezig. Twee aan twee, met de karabijn over den schouder zorgde de politie, dat niemand, die er niets te maken had, het gebouw naderde Hoe meer het aanvangsuur van de eerste zitting nabij kwam, des te grooter werd de massa nieuwsgierigen. Vooral zag men veel" onder hen jongelieden in fluweelen pak met korten broek, zooals de leden van de commu» nistische jeugdorganisaties die dragen. De controle was zeer streng. Ieder, die het gebouw binnen wilde gaan, moest zich legi» timeeren als Rijksdaglid of wel als gerech» tigde voor toegang. Vele Rijksdagleden waren in het zwart, daar zij van de godsdienst»oefe» ningen kwamen, die vanmorgen voor den nieuwen Rijksdag werden gehouden, voor de protestanten in den Dom, voor de katholieken in de Hedwig»kerk. Ten einde op alle mogelijkheden voorbe» reid te zijn, was ook in het Rijksdaggebouw een afdeeling politie aanwezig. Men verwachtte nl., dat de communisten terstond zouden beginnen met alle mogelijke middelen den boel op stelten te zetten bij wijze van protest tegen de gevangenhouding van hun collega's. Er zitten op het oogenblik nl. 5 communistische Rijksdagleden gevangen wegens verschillende delicten. Het is vandaag al terstond gebleken, wat men van den nieuwen Rijksdag te verwachten heeft. Een fractie van 62 communisten en een van 36 nationaabsocialisten zal het parlement maken tot een schande voor Duitschland ten overstaan van de geheele wereld. Toen even na drieën de bel ging, kwamen de nieuwe af» gevaardigden in groepjes binnen en namen hun plaatsen in. Het bleek, dat een twaalftal leden ontbrak. Overigens waren allen present. Ook de toeschouwersplaatsen waren alle vol. De diplomatenloges waren vol bezet en op de tribunes kon men bijna niet ademen, zéker niet zich roeren. Alleen de regeeringsbank was leeg. De leden van het demissionaire kabinet, die ook lid van den Rijksdag zijn, hadden hun afgevaardigde»plaatsen ingenomen. Terwijl het Huis volliep, vroeg iedereen zich af, of Ludendorff zou komen. Gisteren liep nl. het gerucht, dat hij in de eerste zitting niet zou verschijnen, maar men had zich nu eenmaal gesplitst op een sensatievoorstelling en hoopte, dat Ludendorff ten slotte toch ook nog zou medewerken om het effect te ver» hoogen. Die hoop bleek niet ijdel. Geflankeerd door graaf Zeventlow en majoor Henning, trad de welgedane figuur van Ludendorff binnen, gestoken in een zwart gekleede jas. De sensatie was er. Ook Tirpitz trok de aandacht, zooals hij daar binnenkwam met zijn imponeerenden baard, en zich zette op de oude plaats van Helferich, naast den Duitsch» nationaal Hergt. Toen ieder gezeten was, viel ook op de sociaaldemocratische fractie in haar zeer ver» kleind formaat en de zoo sterk uitgegroeide communistische fractie met de fanatieke en op strijd beluste Ruth Fischer vooraan. Naar bleek, hadden de communisten eenige geschen» ken medegebracht. Op de tafel, waarop de Zwitserland, maar levert niet minder dan 28 van de misdadigers. In Frankrijk komen in de departementen, waar veel alkohol gebruikt wordt, ook veel gevallen van mishandeling, moord en doodslag voor in die, waarin de inwoners veel matiger zijn, ook veel minder. Op de eerste dagen der week vallen ook de meeste gevallen voor, waarin de werklieden te laat op 't werk komen of geheel verzuimen of minder 'waardig werk leveren. Door al deze oorzaken komen zeer veel personen door dronkenschap op 't kerkhof, in 't ziekenhuis of de gevangenis of worden ontslagen op fabriek of werkplaats. En al loopt 't zoo'n vaart niet, zoo heeft dronkenschap toch menig levensgeluk een deuk gegeven. Zoo leidt vooral in de groote steden met hun verleiding op velerlei gebied de alkoholroes vaak tot 't bezoek van huizen van ontucht (met al de vaak ernstige gevolgen van dien) door velen, die dit in nuchteren toestand om (hygiënische, zedelijke of godsdienstige) rede» nen niet gedaan zouden hebben. Ook hebben niet zelden overigens onbesproken personen in dien toestand zich zoo onbehoorlijk tegen» over hun meerderen of invloedrijke personen gedragen, dat ze hun kansen op promotie of vooruitgang in de maatschappij belangrijk geschaad hehben. Dat dronkenschap dus groote gevaren ople» vert voor personen en maatschappij, zal ieder weldenkend mensch nu, wel toegeven. Anders staat het er mee ten opzichte van de vraag, of 't dagelijksch gebruik van niet zoo geringe hoeveelheden alkohol b.v. de bovengenoemde 40 a 50 Gr. (door velen als een kleinigheid beschouwd), waarbij gewoonlijk de betrokken persoon nog niet is, wat 't publiek noemt, »onder invloed van den drank«, ook als scha» delijk is te beschouwen en dus af te raden. In breede lagen van ons volk meent men nog van niet, als 't maar niet tot dronkenschap leidt. Dat deze meening niet op goede gron» den rust, en derhalve opgegeven moet worden, moge uit 't volgende blijken. In zulke geval» len, leidt het gewend raken aan 't dagelijksch alkohol gebruik er toe, dal men zich niet lek» ker meer gevoelt, als men op tijd zijn borrel of glas wijn niet binnen heeftmen kan er niet meer buiten, is drankzuchtig geworden. En al meent zoo'n persoon misschien zelf daarbij zeer wel te varen, deze chronische alkoholwerking is in sommige opzichten erger nog dan de plotselinge dronkenschap. Want loopt 't met deze laatste zonder ongelukken stembus staat, lag een blauwe bril, een soort» gelijk instrument als Ludendorff gebruikte om zich onkenbaar te maken, toen hij in 1918 naar Zweden vluchtteverder een verkreukelde handschoen, voorstellende de verdorde hand, waarvan Scheidemann sprak na de ondertee» kening van het Verdrag van Versailles en eindelijk een met bloed besmeerd bouquet voor den in München door de Völkischen mishan» delden afgevaardigde, Auer. De voorzittersstoel werd ingenomen door het oudste lid, den 78»jarigen sociaal»demo» craat Bock. Nog vóór de zitting begint, is het al duidelijk, dat hij een zwaren middag zal hebben. Hij heeft nog niets gezegd en reeds hoort hij zich uit den communistischen hoek vriendelijkheden toeroepen als»Rindvieh« en dergelijke. Maar nauwelijks heeft Bock gebeld en de woorden »Ik open de vergade» ring« gesproken, of het misbaar breekt los. De communisten brullen om vrijlating van de politieke gevangenen en ondersteunen hun gebrul met fluitjes en auto»hoorns. Plotseling staat een jeugdig communistisch afgevaardigde op de sprekers plaats en begint, zonder de gebruikelijke naam»aflezing door den president af te wachten, een rede te houden over de orde, eischende, dat de Rijksdag, alvorens iets anders te doen, zal besluiten tot vrijlating van de politieke gevangenen. Dan beginnen de nationaabsocialisten ook los te komen. Zij be» kogelen den spreker met anti»semietische inter» rupties. In vergelijking met wat wij later te zien en te hooren kregen, liep het verder nogal kalm af. De communist raakt uitgepraat en gaat weer naar zijn plaats. De president be» noemt dan een voorloopig bureau en de afle» zing der namen begint. Deze aflezing wordt begeleid, eenerzijds door de communisten, an» derzijds door nationaabsocialisten met venijnig» heden. Al dadelijk als de naam Bismarck wordt gelezen roepen de communisten een jongen Duitsch»nationalen afgevaardigde toe »Weh' dir, dass duein Enkel bistVoor een ieder is er een hartig woordje. De naam van den vroegeren minister van Justitie, Emminger, wordt begroet met den uitroep»Justitieele moordenaar Ruth Fischer antwoordt, als haar naam wordt afgeroepen: «Hier trots alle politiegeboefte Een heidensch kabaal breekt los telkens als de namen van gearresteerde communisten wor» den afgeroepen. Voor zoover men kan hooren wat zij zeggen, eischen de communisten hun vrijlating. Hetzelfde geschiedt van Völkische zijde, als de naam wordt afgeroepen van Frick, die te zamen met Hitier een paar maanden vesting» straf ondergaat. Bij het afroepen van den naam van Ludendorff, vereenigen de beide accoor» den van uiterst links en uiterst rechts zich tot een helsch lawaai. De communisten gaan als waanzinnigen te keer. Een hunner zwaait voortdurend met de blauwe bril. De Völki» schen antwoorden voortdurend met een dave» rend»Heilde gebruikelijke Völkische groet. Het duurt minuten lang voor de aflezing kan worden voortgezet. Ludendorff lacht maar wat witjes onder al het lawaai. Een tijd lang gaat het nu goed totdat Seve» ring, de Pruisische minister van Birfnenland» sche Zaken, aan de beurt is. De communisten brullen «Bloedhond e.d. Ten slotte krijgt Tirpitz nog een serenade met fluitjes en auto» hoorns. Dan komt even rust tijdens het contro» leeren van de lijsten. Het blijkt, dat 459 afge» vaardigden aanwezig zijn. De ingekomen voorstellen, welke daarop worden voorgelezen, blijken te zijn van com» munisten en nationaabsocialisten en hebben de strekking, te besluiten tot vrijlating der politieke gevangenen. Een aantal communis» tische sprekers vraagt onder groot lawaai het woord en een hunner, de afgevaardigde Stho» lem, begint maar vast te spreken. Hij sprak van den Rijksdag der «woekeraars» republiek«, die voor het proletariaat niet de minste waarde heeft, die echter zijn bestaans» recht thans kan bewijzen, door onmiddellijk de communistische voorstellen in beraadslaging te brengen. Hij sprak voorts over de onwettige arrestatie van zijn partijgenooten, de onwettige zetting door de politie van den Rijksdag, welke gis» teren nog van den zolder tot den kelder door politiespionnen was doorzocht, enz. Ten slotte eindigde hij, onder geweldig rumoer. De nationaabsocialisten maken zich vroolijk door met de handen den neus van den spreker na te bootsen, hetgeen door Scholem wordt beantwoord met een parodie op de buiken van de rechterzijde. Ten slotte wordt van het midden van het Huis een poging gedaan om het schandaal te af, dan laat ze gewoonlijk geen nadeelige spo» ren in 't lichaam achter. Deze doet zoo'n dage» lijksch gebruik wel ontstaan. Hier moge het alkoholgehalte van de weefselsappen niet zoo groot zijn als bij de alkoholische roes, tenslotte is er geen weefsel of het kan er op den langen duur door aangedaan worden. De gestadige drop holt den steen, ook hier. Zieke weefsels beteekenen natuurlijk ook zieke orga» nen, die er immers uit opgebouwd zijn. Men spreekt daarom van orgaanziekten door chro» nisch alkoholisme veroorzaakt. Ook het geheele gestel wordt er door ondermijnd. Dit eerst nog eens vermeld. Dit openbaart zich b.v. in een verminderd weerstandsvermogen van 't lichaam tegen ziekten. Vele ziekten, waarbij het vooral op de krachten van 't gestel aankomt, zooals de meeste met hooge koorts gepaard gaande besmettingsziekten, b.v. longontsteking loopen bij drinkers slechter af dan bij matigen of geheelonthouders. Verwondingen genezen bij onthoudende soldaten gemakkelijker dan bij drinkenden. Dr. Rijon stelde in den Turksch»Russischen oorlog van 1877—78 vast, dat de Turksche soldaten betrekkelijk zelden aan hun wonden bezweken ondanks gebrekkige geneeskuudige hulp en slechte verpleging. Alkoholisme geeft ook grooter vatbaarheid voor sommige ziekten alsvetzucht; jicht, suikerziekte, kanker en tuberculose. En nu de plaatselijke afwijkingëta, de orgaan» ziekten. le. De spijsverteringsorganen mond, slok» darm, maag, darmen komen met den alkohol in min of meer nog geconcentreerden toestand in aanraking. Gevolgen op den duur eigenlijk de zelfde als bij de acute alkohobvergiftiging, ontsteking, z.g. catarrh met opvolgende slechte eetlust en spijsverteering. Wie dus meent, dat zoo'n dagelijksch gebruik voor de spijsverte» ring nuttig is, is er glad naast. Ook komt kanker van mond, slokdarm en maag meer voor bii drinkers dan bij matigen of geheel» onthouders. Ook het schrapen en spuwen wordt bij hen veroorzaakt door de chronische keelkatarrh. Ook ziekten van lever en pancreas, beide organen van zoo groote beteekenis, voor de voeding, zooals wij in de vorige voor» dracht uiteen gezet hebben, zijn veelal 't gevolg van de alkoholwerking. Onder de lijders van leververschrompeling komen volgens de Zwit» schersche officieele statistiek 50 alkoholisten voor. Prof. Weichselbaum vond bij 27 personen, die aan delirium tremens gestorven waren, 25 beëindigen. De sociaaldemocraat Buttmanil en Fehrenbach van het Centrum betoogen, dat de Rijksdag geen besluiten kan nemen voor dat zij geconstitueerd is. De nationaabsocialist antwoordt, dat hij lak heeft aan het reglement van orde en dat de voorstellen direct moeten worden behandeld. Een tweede communist eischt daarop, dat ook de andere communistische voorstellen, in zake opheffing van den staat van beleg en van het verbod van de Rote Fahne, terstond in behandeling moeten worden genomen. Haarlemmermeer (Hoofddorp.) Hoog bezoek. De beide Ministers van Binnenlandsche Za= ken en Oorlog hebben aan het uitvoerend comité laten weten dat zij den landdag van de leden van den bijzonderen vrijwilligen landstorm met de daaropvolgende openlucht» spelen op Zaterdag 31 Mei a.s. hopen bij te wonen. De Commissaris der Koningin in Noord» Holland heeft bericht zeer tot zijn leed» wezen verhinderd te zijn. Woensdagavond is onder begunstiging van schitterend lenteweer de generale repetitie ge» houden op het groote, mooi gelegen terrein, dat er al feestelijk uitzag met de groote oude stadspoort van Bergen op Zoom op den ach» tergrond en de verschillende tenten op het voorterrein. Vooral de maagdenrei (lentedans) van 100 in het wit gekleede meisjes en het steekspel der geharnaste ridders onder leiding van hun in sierlijken wijden mantel gekleeden wapen» koning belooft veeleven zoo zullen prachtig uitkomen de kostbare costuums van de hoofd» figuren Prins Maurits en Graaf van Mansfeldt. In het geheel werken 350 personen aan deze spelen mee. «Tehuis voor alleenstaande blindenc te 'Wolfhezen. «Vervloekt zij, die eenen blinde op weg doen dolen. Deze klassieke uitspraak kwam ons in de herinnering, wij kennis na» men van de voorgenomen jaarlijksche collecte ten bate van de Nationale Stichting «Tehuis voor alleenstaande blinden van alle gezindten»» te Wolfhezen, waarvan de betreffende adver» tentie in dit blad voorkomt. Deze Stichting mag waarlijk een Nationale heeten, die met recht aanspraak maakt op de steun van het geheele Nederlandsche volk. Blinden van alle gezindten uit geheel Neder» land vinden er een liefderijk tehuis. Maar wat dit Tehuis bovenal zoo sympathiek maakt, is haar doel, dat zij er in de eerste plaats is voor de alleenstaande, de arme blinden. Arm en blind, blind en verlaten. Het lot dier armsten der armen, waarnaar geen bloed» verwant omziet, trekt zij zich zooal niet uit» sluitend, dan toch bij voorkeur aan. Onver» mogenden zijn dan ook geheel kosteloos opgw nomen. Maar daartoe is veel geld noodigl Dringend vraagt het Tehuis dan ook om alles steun. Is het niet onze plicht, van ons, die gaan in den Dag, de hand te reiken aan onze naasten, wier oogen verduisterd zijn en die, in hun verlatenheid, schreien om hulp. GODSDIENSTOEFENINGEN OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 1 Juni 1924. NED. HERVORMDE KERK. Sommelsdijk, v.m. 10 en 's av. 6,30 uur Ds. van Montfrans. Middelharnis, 's av. 6,30 Ds. den Oudsten. Den Bommel, v.m. 9,30 uur Ds. Kruijt van Nieuwe Tonge. Langstraat, v.m. 9 en n.m 2 uur dhr. Vetter, Oude Tonge, v.m. 9,30 uur Ds. den Oudsten van Middelharnis (bev. Ds. Bax) en n.m. 2 uur Ds. Bax (intrede). Nieuwe Tonge, v.m. leesdienst en 's av. Ds} Kruijt. Herkingen, n m. 2 uur Ds. v. As van Dirksland Dirksland, v.m. Ds. van As en n.m. 6 uur leesdienst. t Melissant, v.m. 9,30 uur Ds. Bus van Ouddorp. Goedereede, v.m. en 's av. Ds. de Gidts. Ouddorp, v.m. leesdienst en n.m. 2 uur Ds. Bus (bevestiging lidmaten). maal afwijkingen der alvleeschklier (pancreas.) 2e. Ook de nieren, waarlangs een deel van den alkohol 't lichaam weer verlaat, Worden er vaak door geprikkeld en ontstoken. Even» als 3e de ademhalingswerktuigenook hier weer ontsteking van het bedekkende slijm» vlies catarrh van de stembanden (heeschheid) of van de luchtpijpen veel hoesten vooral 's morgens »bierhoest«. 4e. Onder de orgaanafwijkingen nemen die van 't hart nog een belangrijke plaats in 't Hart door alkohol eerst geprikkeld sneller kloppen. Op den duur door 't meerdere werk hartsvergrooting. In de Beietsche bierstad, Munchen, vele personen zoo'n aandoening bierhart of ossenhart genoemd. Vooral ook door deze hartaandoening loopen vele ernstige ziekten zoo slecht af bij drinkers na de prikke» ling ten slotte ook hier op den duur verlam» mingsverschijnselen. Soms plotselinge hartver» lamming, »Jeneverbroerte« er door. Ook de bloédbuisjes, de z.g. bloedvaten door chro» nisch alkoholisme. Vaak vroeger verkalkt dan anders. De eerste patient, dien Prof. Pel ons plm. 30 jaar geleden voorstelde, was een Friesche timmerman van 37 of 38 jaar, die door alkoholmisbruik zoo'n verkalking van de voor» naamste slagaders van zijn been gekregen had, dat dit afgezet moest worden. 5e. Tenslotte de verandering in 't zenuw» stelsel. Vooral de uiterst fijn gebouwde cellen van de hersenen af spoedig er door getroffen en ten slotte er door ontaard en daardoor ook ontaarding op den duur van het verstande» lijke en geestelijke leven van den chronischen alkoholist met al de slechte gevolgen ook voor zijn gezin en de maatschappij. Ook een bepaalde zenuwziekte kan er door veroorzaakt worden n.l. toevallen, de z.g. alkoholepilepsie ook verlammingen van arm of been of van een zij van 't lichaam, 't Kan bij den drinker ook komen tot volledige stompzinnigheid, als de werkzaamheid der hersenen geheel verlamd is en menigmaal slijt hij zijn laatste jaren in't krankzinnigengesticht. Soms is dit al eens eer noodig geweest tengevolge van een tijdelijke, alkoholkrankzinnigheid het z.g. delirium tre» mens. Niet zelden is ook zelfmoord't droevig slot van het treurtooneel (25 der zelfmoor» den van mannen er doortusschen 40 en 60 jaren zelfs 40—50 Dat zoo'n dagelijksch alkoholgebruik dus alles behalve onschuldig is, blijkt ook uit de volgende feiten. (Wordt vervolgd).

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 4