Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES Twee Bladen. |i00T èe» J0jii*ag iSPERüNTO- WAFELS No. 3020 ZATERDAG 31 MEI 1924 39STE JAARGANG Lentelucht W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers Dit nummer bestaat uit TWEEDE BLAD. Rec8am@-Med@d@eS§ngen. Prijs 38 cent per pakje. Land* en Tuinbouw. Gemeenteraad, Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent hij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIEN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. HANDELINGEN 1:11. Welke ook zeiden »Gij Ga* lilesche mannen wat staat gij en- ziet op naar den hemel Deze Jezus die voor U opgenomen is in den hemel zal alzoo komen gelijkerwijs gij Hem naar den hemel hebt zien heenvaren. „Wat staat gij en ziet op naar den 'jemel?" Door die vraag der engelen 'orden de discipelen die hun Heiland in verbazing nastaren tot zichzelven gebracht. Ontroering en droefheid meer dan blijdschap vervullen hunne harten als zij daar Jezus langzaam zien op varen totdat een wolk Hem wegneemt van hunne oogen. Een opzien naar den Hemel, o zeker dat.moet de uitwerking der hemelvaart op ons zijn. Maar het moet een opzien zijn in anderen zin dan aanvankelijk het geval was bij' de-dis cipelen. In dat opzien der jongeren was iets goeds. Zij openbaarden daardoor dat zij Jezus hartelijk lief hadden. Daaruit sprak innige gehechtheid aan den Hei land. Zij verlangden zoo vurig naar Zijne gemeenschap Zij konden hem niet missen. Zij staarden Hem na als hun dierbaren meester die hem ging ver- -yaten. k'5? Maar er was ook iets verkeerds in hun opzien naar den hemel. Er lag een zacht verwijt in de vraag der enge len. Toen Jezus aan hun gezicht was onttrokken, kwam er een gevoel van verlatenheid over de jongeren. Het was hun alsof ze iets verloren hadden. Wee moedig staren zij Hem na, begeerend Hem tot zich te trekken. Zooals de discipelen moeten wij niet opzien naar den hemel. Niet alsof wij door Jezus heengaan iets verloren hebben. Niet met verlangen dat Hij nog op aarde ware. Niet met de gedachte dat het beter zou zijn, indien Hij nog lichamelijk bij ons ware. Wij moeten met vertrouwen onzen blik hemelwaarts richten nu Jezus daar is. En is daar geen reden toe voor allen die Hem in oprechtheid zoeken Vreest gij nog, als ge uw blik hemelwaarts slaat Zegt ge„wie ben ik zulk een zondaar, dat ik de oogen zou opslaan tot een heilig God Denkt ge wat kan ik, zoo onrein, van den hemel ver wachten O, waarom zoudt gij U door uwen zonden laten afschrikken Wat ziet ge met beving op naar den hemel als de plaats van heiligheid. Verloren zondaren mogen nu met vrijmoedigheid, met vertrouwen naar den hemel opzien. Daar waar een heilig God woont is ook Jezus als onze voor spraak bij den Vader. Daar is Hij, de Hoogepriester van Zijn volk die kan pleiten op grond van Zijn algenoeg- zaam offer. Daar is de Borg die voor al de zon den Zijns volks heeft betaald, de Heere onze gerechtigheid. Niet alleen met onze zonden maar ook met onze tijde lijke nooden mogen wij tot Hem gaan en in alle omstandigheden nog Zijn volk vertrouwend tot Hem opzien. In den hemel leeft hun Hoogepriester, die met hunne zwakheden kan medelijden hebben, omdat Hij in alle dingen, gelijk als zij, is verzocht geweest doch zon- r 701jde. Hij kent ons, Hij weet wat wij behoeven. Hem is alle macht ge geven in hemel en op aarde Hij draagt ons met al onze nooden op het hart, Zijne beloften zal Hij ons in allen nood en dood nabij zijn, Hij is zoo getrouw als sterk, altijd tot onze hulp gereed. Nu Jezus in den hemel is, nu mogen wij ook met blijdschap met een zalige verwachting naar den hemel opzien 1 Wij hebben ons vleesch in den hemel. Waar Jezus is, zal ook Zijn volk zijn. Eenmaal zullen wij vrij van alle zonden en dood met Hem vereenigd zijn. Ons is een plaats bereid in het Vaderhuis hierboven. O hoe liefelijk is ons nu den hemel omdat daar onze plaats be- reider is Daar wordt voor ons bewaard een onverderfelijke, onverwelkelijke en onbevlekkelijke erfenis. Zalig hij, die met deze hoop en verwachting naar den hemel mag opziendie daar zijn schat heeft welken noch mot, noch roest verderft; die gelooftdaar is mijn Heiland die zal weder komen, om mij met al Zijn volk in den hemelsche zaligheid op te nemen. Hoe zinkt deze aarde daarbij weg. Hoe verbleekt de glans harer heerlijkheid. Wat zou het ons baten, zoo wij de geheele wereld gewonnen en dezen schat misten? Ja, wat is alle moeite en strijd op aarde, daarbij vergeleken. Al het lijden dez'es tegenwoorüigen tijd is niet te waardeeren tegen de heer lijkheid die aan ons zal geopenbaard wor den. Kent gij. zulk ..eenopzien naar den hemel? Een opzien naar boven omdat van Jezus uwe verwachting is, omdat Hij uw lust, uw blijdschap is Nog niet? Is uw blik nog gewend naar de aarde, omdat ge daarvan uwe ver wachting hebt en daarin uw genot zoekt Maar wat kan die aarde U ge ven? Zij schenkt geen voldoening maar stelt teleur. Gij vindt hier geen rust en vrede. En wat zal het einde zijn Dat de wereld U ontzinkt, en gij moet loslaten al wat U lief was. Uw afgod, waarop gij steundet, zal U ontvallen. De droefheid der wereld werkt den dood. Het einde zal zijn, dat gij, o mensch, die in uwe aardsche gezindheid volhardt, eenmaal tevergeefs zult op zien naar den hemel om hulp. Jezus die in den hemel is opgenomen, zal straks wederkomen. En ook gij zult Hem zien, maar tevergeefs zult ge op zien om genade, wanneer Hij komt als een rechter over de levenden en de dooden Wend daarom uw oog van de aarde af. Sla als een schuldbelijdend, als een ootmoedig smeekeling het oog naar boveno Heere, tegen U heb ik ge zondigd, maar wees mij genadig om Jezus' wil. Verlaat de paden der ijdel- heid, die tot den dood hellen, ^en zoek de dingen die boven zijn, waar Christus is, zittende aan de rechterhand Gods. Wel onzer, indien wij naar den hemel opzien met een stil vertrouwen, dat van daar onze hulp komen zalmet innige verlustiging der ziel, omdat wij daar on- zén schat hebben; met een blij vooruit zicht, omdat wij daaruit onzen Heere Jezus Christus verwachten. Zoo zullen wij uit dat opzien kracht putten tot de taak en de strijd van dit leven. Het moet ons als de discipelen gaan. Toen zij, door de engelen onderricht, de be- teekenis der hemelvaart leerden verstaan toen kwam er een ander opzien. Toen was het niet meer een weemoedig staren naar den hemel, alsof zij iets verloren hadden. Maar toen keerden zij met groote blijdschap terug naar Jeruzalem en putten uit de wetenschap dat hun Heiland in den hemel was opgenomen, kracht om hunne rdeping te vervullen door getuige van Jezus te zijn. En dat moet ook de vrucht der hemel vaart voor ons wezen. Niet centimen- teel naar den hemel opzien. Niet naar boven staren, alsof het leven op aarde geen beteekenis voor ons heeft. Maar eerst opzien naar den hemel, en dan den blik naar de aarde gericht. De Heere gaf ons hier eet] taak. Wij hebben hier een strijd teget/ dety duivel, de wereld en ons vleesch. Wij moeten getuigen des Heeren zijn. Wij hebben de roeping tot eer van God te leven, ons licht te laten schijnen voor de menschen, opdat zij onze goede werken mogen zien en onzen Vader, die in de hemelen is, ver heerlijken. De wetenschap, datjezus.in den hemel is, sterke ons tot het werk, ons op de handen gezet. Het vooruit zicht van Zijne wederkomst beziele ons en geve ons goeden moed onder de verdrukking. Waken wij, want wij weten niet, wanneer Jezus komen zal. Dat wij Hem verwachten, opdat Zijne komst ons niet overvalle. Geve de Heere dat wij, als Hij komt, getrouw mogen bevon den worden en wij alzoo met den blik naar de hemelen, waaruit wij onzen Zalig maker verwachten, steeds mogen toe nemen in heiligen wandel en godzalig heid. 40 cent per regel auiii noodigt uit tot het maken van uit stapjes en prikkelt den eetlust. Neem een paar pakjes mee. U steekt ze gemakkelijk bij U. Uw winkelier levert ze U hygiënisch verpakt. Ze zijn HET ouderwetsche wafelgebak, rijkelijk met natuurboter gesmeerd en met suiker en kaneel bestrooid, blijven croquant op de reis, zijn edel van smaak en hebben groote voedingswaarde. Vraag ook onze andere merken b.v. MOCCA -TRIC-TRAC (pikant wafeltje met koffiesmaak) DEMI-LUNE (zeer voedzame boter biscuit) Wat elke maand te doen geeft. (Ie helft Juni.) Nadruk verboden. De Meimaand heeft het goed gemaakt, er is veel gegroeid. Warmte na regen doet won= deren, ook op de graslanden. Op den akker is nu geregeld werk met schoffelen, harken en wieden. Hieraan wordt in vele streken, vaak door gebrek aan arbeidskracht, te weinig ge» daan. Vele akkers zijn dan ook zeer vervuild, waardoor de oogst vaak belangrijk wordt ge* drukt. Op rijen zaaien kan het schoonhouden zeer bevorderen. Dit geldt o.m. ook voor boekweit. Is dit breedwerpig gezaaid, dan nog kan men het gewas thans door schoffelen op rijen bren» gen. Wanneer men het b >ekweitland geregeld schoonhoudt en bovendien gedurig zaaiboek» weit van elders invoert, dan heeft men hiervan groot voordeel. Er schijnen dit jaar in ver schillende streken veel blauwbloemen (koren» bloemen) op de graanakkers te zijn. Geen beter middel hiertegen dan fijn gemalen kai» niet, daarvoor expres door het Kahsyndikaat, Utrecht, in den handel gebracht. Wij nemen ook dit jaar bestrijdingsproeven tegen allerlei onkruiden. Het middel (1000 k.g. per bunder) is probaat, haast onfeilbaar, als het weer gun» stig is sterke dauw in den vroegen morgen, als het wordt uitgestrooid, en een heldere zon daarna. Wij hebben er al heel wat akkers mee geschoond. Het eggen der aardappelen is in vele streken gebruikelijk. Aan te bevelen is het echter niet, omdat vele stengels worden beschadigd beter is het te harken of te schof» felen, direct na het opkomen en dit later één of tweemaal te herhalen, indien men niet aan» aardt. Aanaarden werkt op zandrona veelal of meestal verkeerd, vooral in droge zomers, en het is eveneens schadelijk als het te laat ge» beurt, wanneer het gewas al te ver ontwikkeld is, of wanneer de aardappelen diep gepoot zijn. Op vochtige gronden kan aanaarden nuttig zijn; men krijgt daardoor in natte zo» mers, als de ziekte heerscht, minder zieke knollen. Ook wórdt door het aanaarden het rooien met vork en schop gemakkelijker. Rooit men machinaal, dan is het aanaarden noodig. Plant nu mangels en kool rapen uit, de eerste vóór, 20 juni, de laatste vóór Sint»Jan; bij later uitplanten loopt het vaak \erkeerd. Mangels verpoot men met succes. Schoffel niet bij nat weer, de groei gaat er dan uit Bij het uitdunnen trekt men de minste plantjes zijwaarts uit, terwijl men op het beste, dat moet blijven staan, de hand legt. Zoo worden twee rijen tegelijk behandeld. Na het uitdunnen telkens Chili geven. Ook de k o 1» rapen moet men aanhoudend schoffelen en harken en daarna met Chili overbemesten. Heeft men last van aardvlooien, dan bestrijdt men deze het best met versch gebluschte kalk. In den tuin: Zoowel warme als koude planten kunnen nu naar buiten, op de perken. Wil men planten uit de potten in de volle aarde zetten, dan make men de aarde in den pot eerst goed nat, de planten lijden dan min» der. Ook de palmen kunnen nu, maar alleen bij gunstig weer, naar buiten op een eenigszins beschaduwde plaats, waar ze niet alleen tegen felle zon, doch ook tegen den wind beschut zijn. Vóór men ze uitbrengt, eerst goed afsponsen I Begiet bij droog weer uw perziken, vooral op hoogen grond maak daartoe bij den stam een kuiltje, dat des daags eenigszins bedekt is met mos. Wilt ge Primula Chinema's vóór den winter iri bloei hebben, zaai dan nu in een schotel met zuivere blad» aarde, slechts een weinigje onder strooien, de aarde aandrukken en vochtig houden. Wied nu ook in uw groententuin wieden en den grond losmaken is bemesten. Nu kunt ge nog met succes b o o n e n leggen, ge eet er dan laat van. Breek van uw tuin» of groote boonen niet de toppen uit, om minder last van de luis te hebben. Bind uw doppers en peulen, die tegen de rijzen groei» en, geregeld aan. Verplant bij vochtig weer geregeld de kleine slaplantjes, indien ge den geheelen zomer door sla wilt etendaar» toe zaaid ge ook af en toe. Zoo kunt ge ook met wortelen doen, als ge daarvan houdt. Bij scherpe droogte is het moeilijk sla en wortelen aan de groei te krijgen bij het rooi» en moet de grond goed omgespit en natge maakt worden. Tegen het midden der maand houdt men op de jonge bedden op met as» perges steken, op de oudere bedden mag men nog een paar weken doorgaan. ERG ADERING van den gemeente» raad van OOLTGENSPLAAT op Woensdag 28 Mei des nam. om 3 uur. De Voorzitter, Burgemeester Donkersloot opent de vergadering waarna de notulen wor» den voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen is bericht van den min. van O. K. en W. dat de rijksvergoeding voor de R.K. School te Achthuizen over 1922 voor jaar» wedden onderwijzers bedraagt f 12983,33 De kas van den gemeenteontvanger isnage» zien en in orde bevonden. In kas was f 827,375 Het verslag der industrieele Maatschappij »Mabeg« over de maand Januari en Februari is ingekomen. Over deze maanden valt een verlies te boeken van f 50 .81. De afdeeling Hellevoetsluis van Het Groene Kruis geeft kennis van de aanschaffing van een hoogte zon»installatie, waarvan ook door deze gemeente zoonoodig gebruik gemaakt kan worden. Ingekomen zijn eenige goedkeuringen van Ged St. over genomen raadsbesluiten. Ingekomen is een ongezegeld adres van J. V. een 70»jarigen die een kommervol bestaan leidt en vraagt ontheven te worden van den aanslag in de hondenbelasting. B. en W. adviseeren afwijzend te beschik» ken. Conform wordt besloten. De rekening en de begrooting van den Ga» lateeschen dijk wordt nagezien door de H.H. Hobbel, v. Es, en Wittewrongel. Zij advisee» ren tot goedkeuring. Conform wordt besloten. De vergadering wordt een half uur geschorst, daar de voorzitter den heer Hobbel verzocht had een photo- te maken van de raadsleden achter de groene tafel en deze thans met dit doel met zijn toestel de zaal intreedt. Na heropening der vergadering deelt de VOORZITTER mede dat mej. Melis onderwij» zeres aan de O. I.. School No 1 eervol ont» slag vraagt tegen 1 Sept. a.s. wegens benoe» ming tot onderwijzeres aan de industrie school voor meisjes te Rotterdam. B. en W. stellen voor dit ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen en te trachten een andere onderwijzeres in haar plaats te benoemen. Conform wordt met al» gemeene stemmen besloten. Vastgesteld wordt een nieuwe instructie voor den gemeente»secretaris. Besloten wordt de Zaterdagmiddagen het secretarie gesloten te houden voor bet publiek ook zullen de inge» komen stukken bestemd voor den raad voort» aan ter inzage beschikbaar liggen, voor de raadsleden, voorzoover B. en W. dit toestaan. Tot lid van het centraal stembureau wordt na stemming en herstemming gekozen de heer v. Rossum en tot voorzitter van het stembu» reau no. 2 de heer Hobbel die deze benoe» ming niet aanneemt. In diens plaats wordt gekozen de heer Noordijk, tot plaatsvervan» gend lid van dit stembuïeau wordt benoemd de heer v. Rossum. B. en W. vragen machtiging het ministerie van Oorlog f 50 te bieden voor een stukje grond aan den Slikdijk. Hier komt bij f 17,50 transportkosten. De overige grond aldaar zal dan verdeeld worden onder de menschen die daar wonen. Er zal een pad aangelegd worden, en de toestand in behoorlijken staat gebracht worden. Voor dezen overigen grond wordt f 100 berekend, zoodat het totaal bedrag is f 167.50. Breedvoerig wijdt de raad uit over een -kwestie van een-stukje-grond in gebruik dooi den heer Dorsman, 't Schijnt 'dat het niet vaststaat aan wien dit stukje in eigendom be» hoort. Op het kadaster komt het niet voor. In ieder geval zal de voorzitter den heer Dorsman verbieden er allerlei vuil en vicaliën neer te werpen. Een half uur brengt de raad zoek om dit onnoozel puntje met alle ap» en dèpendentien te bespreken. Tenslotte wordt besloten voorloopig alleen een bod ad f 50 te doen aan den ontvanger der registratie voor het hoekje grond. De rest zal in een volgende zitting verder behandeld worden. De raadsleden kunnen zich dan eerst persoonlijk van de situatie op de hoogte stellen. De R. K. school te Achthuizen komt 20 banken te kort en vraagt zoo spoedig mogelijk geld disponibel te stellen (f 300,—) voor het aanschaffen van banken. Conform wordt met algemeene stemmen besloten. In bespreking wordt gebracht het voorstel Brinkman om tot demping van een sloot over te gaan. De kosten worden beraamd op f 1258,— rioleering inbegrepen. B. en W. adviseeren gezien den toestand der financiën daar niet op in te gaan. De heer BRINKMAM (S.D.A.P.) vraagt of de mestputten daar dan zoo maar blijven moeten. De VOORZITTER zegt dat als me» geen geld heeft een nieuw pak aan te schaffen men het oude moet blijven dragen. Bovendien zijn er op andere plaatsen toestanden die nog veel erger zijn, waar ook niets aangedaan kan wor» den. Met de Kerkgracht staat het even zoo. De heer HOBBEL (Wild) zegt gehoord te hebben dat de diaconie die de helft der sloot bezit tegen demping is. De VOORZITTER zegt dat indien de men» schen wat meewerken de toestand daar zoo erg niet zou zijn. De heer BRINKMAN (S.D.A.P.) vraaft of de post werkverschaffing ad f 3000,— al goed» gekeurd is. De VOORZITTER antwoordtnog niet, maar al wordt dit goed gekeurd, dan moeten toch ook de bronnen aangewezen worden waaruit wij de gelden krijgen. Na breede discussie wórdt het voorstel B. en W. aangenomen. Tegen stemden de H.H. Wittewrongel en Brinkman (S.D.A.P.) Vastgesteld wordt het kohier der honden» belasting. De eigenaren der honden worden allen bij name genoemd. Met den veldwachter confereert de raad over enkele dubieuze hondjes, waarvan men niet weet of zij tot de »losse« of »vaste« gerekend moeten worden, door den veldwachter worden de noodige inlichtingen verstiekt. Op zéér serieuze wijze worden sommige gevalletjes breedvoerig be» sproken. Nadat het kohier is vastgesteld voorzoover enkele dubieuse gevallen dit toelaten, blijkt het eindbedrag te zijn f 585. Besloten wordt de kasgeldleening te verlen» gen en te verhoogen tot? 25000. De gemeente komt thans te kort f 31000. Op andere pos» ten der begrooting is echter een overschot waardoor het tekort krimpt tot f 24000 Deze kasgeldleening kan niet geplaatst wor5 den bij de boerenleenbank'. Aan de orde is de bespreking verhuring huis van den heer de Lint. Deze wil het huis weer voor f 7 per week inhuren. Maar ook mejuffr. Avé, onderwijzeres aan de Bewaar» school, wil het huis huren tegen f 350 per jaar. Na langdurige discussie wordt besloten met vier tegen en zeven vóór, conform het voor

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 3