2 SCH1LI HARLV een gezin Kerk en School. V ergaderingen. Burgerlijke Stand. Verkoö Uit de Pers. Gemengd Nieuws.f|| f 20 2e liaiids Ml-Resl Uitslag aanbesteding. veertigjarig DOCH' nette DU flinke Dj W. KNÖPS, c. KNAPE TE JOB MIJIj 2e huis vaa - - Te Oudste en en zindelijk! voor t( Persoonlijke Hec Belei op 22 Maart j.l. vastgestelde kiezerslijst, zooals deze thans luidt tot 15 Mei 1925 van kracht blijft, behoudens dé wijzigingen daarin tenge» volge van rechterlijke uitspraak, welke wijzi» ging der lijst bevelen, brengen. Thans is men begonnen met het vernieu» wen van enkele kantstraten, wat dan ook hoog noodig was. Van de lichting 1925 komen 11 dienstplich» tigen in aanmerking voor broederdienst. Het salaris Van den Secretaris en den Penningmeester van den polder Oude Plaat is met f 20.— verhoogd. HERRINGEN. In tegenwoordigheid van den waarnemenden Burg. dezer gemeente werden alhier deze week onderzoekingen ge» daan verband houdende met de pogingen om te komen tot drinkwatervoorziening voor het eiland. De collecte welke alhier door de Afd. van »De Macht van het Kleine« geregeld wordt gehouden en tot ondersteuning moet dienen voor lijders aan vallende ziekte heeft over de laatste 3 maanden bedragen f 30,10 De post op de Begrooting der Gezond» heidscommissie voor 1924—25 bedraagt voor onze gemeente de som van f 21,67. Nog steeds blijft het mond» en klauwzeer onder deze gemeente aanhouden. Is het bij Gebr. Keijzer en A. J. den Boer geweken, bij een paar andere landbouwers is het echter weer geconstateerd. MELISSANT. Het mond» en klauwzeer onder het vee van de Gebrs. B. en van dhr. v. d. B. is genezen verklaard. Door P. Groenendijk is een postduif ge» vangen gemerkt 32887 N 1 SjJ terwijl op de vleugels gedrukt staat Joh. Prent, Bergen op Zoom en door A. de Vogel een gemerkt 2979415 Beige. Aan dhr. A. de Vogel is vergunning ver» lcend tot het verbouwen van zijn woonhuis staande Sectie A No. 1322. Hoewel op enkele plaatsen de suikerbie» ten reeds mooi boven den grond stonden, zijn thans tal van landbouwers genoodzaakt ze over te zaaien. STELLENDAM. Woensdagmorgen is het stoomschip »Hanna Larsen«, van Dantzig naar Dordrecht op 't z.g. Prikje in 't Goereesche gat omhoog gevaren. Voor 'i vlot brengen werd contract gemaakt met L. Smit 6. Co In» tern sleepdienst te Rotterdam. Nadat een 13 a 1400 tal dwarsliggers gelost waren in eenige blazers van hier, is het stoomschip Woensdag» middag met hoog water vlot gekomen en op eigen kracht doorgevaren naar Dordrecht. De geloste lading werd te Hellevoetsluis gelost en verder gebracht naar Dordrecht. Bij publicatie is bekend gemaakt dat de rekening 1923 en begrooting 1924 van de Woutrinapolder alhier ten kantore van den Secretaris»Penningmeester gedurende 14 voor ingelanden van dien polder ter visie ligt. Daar de aannemers van 't vervoer van de 150 M3 grint voor de Generale Dijkage alhier, van Sas Dirksland naar de bakken op de wegen, hun werk niet zullen uitvoeren zal een nieuwe aanbesteding (inschrijving) worden gehouden. De vorige aannemers waren W. Stolk en Keur te Dirksland. Wederom is bij een tweetal landbouwers bij het vee mond en klauwzeer voor geweken verklaard en is aangifte gedaan van deze vee» ziekte onder het vee aan de kade van de Kroningspolder loopend. Van den landbouwer Z. K. alhier stierf Dinsdag 1.1. een kalf in de weide. Het beest ongeschikt voor de consumptie is vernietigd en begraven. GOEDEREEDE. Na 37 jaren in Chicago (N.A.) te hebben doorgebracht zijn deze week in onze gemeente aangekomen T. Schaddelee en zijn huisvrouw orp alhier eenigen tijd te vertoeven. In de maand April zijn alhier geen sterf» gevallen voorgekomen. Door sommigen zijn al suikerbieten over» gezaaid daar de eerst gezaaide zijn opgevreten. OUDDORP. Bij het ophijschen van een bint voor de schuur van L. A., is die balk naar beneden gevallen, doordat de top van het huis brak, waaraan het ophijschen geschiedde. Een jonge opperman kon bijtijds zich bergen, toen hij juist onder den vallenden balk doorliep. Aan den Kooiweg zijn ooievaars <pver komen vliegen. Dat is zegen, zouden onze voorvaderen zeggen. De jongedochter Jansje de V. in den Oostdijk is van den zolder komen te vallen en heeft zich daardoor ernstig bezeerd. Het collecteeren voor den nood in Sak» sen is geëindigd. De geheele opbrengst, het wordt hier met grooten dank aan de gevers vermeld, is f 495,50. HELLEVOETSLUIS. D. V. 25 en 26 Juni a.s. zal de Zondagschool »Eben Haëzer haar 65 jarig bestaan herdenken. Het Gemengde koor V. I. O. L. A. zal op Hemelvaartsdag deelnemen aan het con» cours te Kethel, zij zal zingen in de afd. Uit» muntendheid de nummers zijn «De Morgen» (verplicht en »Gode zij dank«. In het Goereesche Gat is Dinsdag een stoomschip met eiken spoorbiels aan den grond gevaren. Het schip wordt nu gedeeltelijk gelost en overgeladen in blazers die het hier in een aak overladen. NIEUW» HELVOET. Op Hemelvaarts» dag zal alhier concours gehouden worden waaraan een 20»tal zang» en muziekvereeni» gingen zullen deelnemen. SPIJKENISSE. In openbare vergadering hebben Gedep. Staten van Zuid»Holland he» den behandeld de voorziening van de Ge» zondheidscomissie te Brielle wat aangaat de niet»onbewoonbaarverklaring van de woningen aan den Achterweg nos 221, 231 en 236 A. alhier. De heer Scholeking bracht rapport uit. De Gezondheidscommissie te den Brielle had geadviseerd tot onbewoonbaarverklaring van genoemde woningen de raad had zich daarmede niet vereenigd thans kwam de Ge» zondheidscommissie bij Gedep. Staten in be» roep. De inspecteur van de Volkshuisvesting de heer van Boven, steunde het advies der commissie de woningen 221 en 235 A zijn betrokken van andere woningen, de eerste zelfs niet meer dan een achterhuis, een bij» keuken! de derde woning, No. 231 heeft zeer veel last van vocht. Spr. concludeerde dus tot vernietiging van het raadsbesluit en tot onbewoonbaarverklaring der woningen. De beslissing van Gedep. Staten volgt later. Brielsch Weekb. Uitslag aanbesteding bouwschuur voorden Heer A. P. Jacobs te Achthuizen. Timmerwerk: Jan Campfens Achthuizen f 2000,—. J. J.J. Heintjes Achthuizen f 1500,—. Smidswerk: Jac. Camfens Achthuizen f315,— P. Jacobs Achthuizen f 255,— Metselwerk gegund aan C. Smeets. GODSDIENSTOEFENINGEN OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 18 Mei 1924. NED. HERVORMDE KERK. Sommelsdijk, v.m. en 's av. Ds. v. Montfrans. Middelharnis, v.m. en 's av. Ds. den Oud» sten. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9 en n.m. 2 uur Ds. Polhuijs. Den Bommel, n.m. Ds. v. Montfrans v. Som» melsdijk. Ooltgensplaat, v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. G. Beenes v. Monster. Langstraat, v.m. 9 en n.m 2 uur dhr. Vetter. Nieuwe Tonge, v.m. leesdienst en n.m. 6 uur Ds. Kruijt. Dirksland, v.m. 10 uur leesdienst en n.m. 6 uur Ds. van As. Herkingen, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur dhr. v. Veen v. ter Aar. Melissant, v.m. Ds. van As v. Dirksland. Goedereede, v.m. en 's av. Ds. de Gidts. Oostvoorne, v.m. 10 uur Ds. Brinkerink. Rockanje, v.m. 10 uur Ds. Witkop. Nieuw»Helvoet, v.m. 9.30 uur Ds. Priester. Hellevoetsluis, v.m. 9,30 en n.m. 6 uur Ds. Timmer. Nieuwenhoorn, v.m. 10 uur Ds. de Voogd van der Straaten. Heenvliet, v.m. 10 uur Ds. Wanrooy v. Ab» benbroek. Abbenbroek, v.m. 10.30 uur Ds. Romijn van Heenyliet. Zwar ewaal, v.m. 10 uur Ds. Bartstra. Vierpolders, v.m. 10 uur Ds. Zwiep. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 10 uur en n.m. 6 uur Ds. G. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9.30 en n.m. 5.30 uur Ds. B. W. de Graaff. Den Bommel, v.m. en n.m. Ds. Schaafsma. Ooltgensplaat, v.m. 9.30 en n.m. 6 uur lees» dienst. Melissant, v.m. 9,30 en n.m. 2 uur dhr. van der Lugt. Hellevoetsluis, v.m. 9.30 uur gem. dienst Prof. Hoekstra van Kampen (Bev. Ds. J. E. Westerhuijs v. Oud»Loosdrecht) en 's av. 5 uur intreerede Ds. Westerhuijs, Nieuw»Helvoet, geen diénst. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m. 10 en n.m. 6.30 uur leesdienst. Herkingen, v.m. n.m. en 's av. leeskerk. Van de overige gemeenten geen opgaaf MIDDELHARNIS. Aan de Openbare lagere school is tot tijdelijk onderwijzeres benoemd Mej. D. K. Poortvliet uit Dirksland. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Aan de Openbare School alhier zijn ingeschreven 23 leerlingen en afgeschreven 10 en op de Bijz. School 6 ingeschreven en geen afgeschreven. DEN BOMMEL. Bij de Ned. Herv.^Kerk dezer gemeente is beroepen Ds. Lekkerkerker Ned. Herv. predikant te Delft. OOLTGENSPLAAT. Dhr. C. v»n den Berg van Numansdorp heeft zijn benoeming tot onderwijzer aan de Christelijke School aan» genomen. De beroepen Leeraar Ds. W. Deur van Zegveld hoopt Maandag een bezoek aan deze gemeénte te brengen en des avonds in de Herv. Kerk op te treden. NIEUWE TONGE. Het bericht in «De Rotterdammer»» als zou aan den WelEerw. Heer Ds. P. Kruijt, Ned. Herv. Predikant al» hier, een ziekteverlof zijn verleend van drie maanden, is onjuist. De toestand van Z. EW. is van dien aard dat hij tot heden nog twee» maal 's Zondags voorgaat en ook de vacature» beurten vervult. MELISSANT. Dhr. J. Baarslag, Candidaat te Breukelen, heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Kerk alhier en dit be» roep inmiddels aangenomen. Wegens vertrek van Ds. J. J. Kloots naar Zwammerdam is een vacature ontstaan als lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Daar Ds. van As Zondagmorgen in de Ned. Herv. Kerk hoopt op te treden, zal Zondagmindag 2 uur Zondagsschool worden gehouden. HERKINGEN. In een druk bezochte ver» gadering van stemgerechtigde manslidmaten der Ned. Herv. Kerk, gehouden op maan» dagavond 1.1. is het aanstellen van een Gods» dienstonderwijzer besproken. Hoewel het recht staat aan den Kerkeraad om te benoemen heeft hij toch ingezien dat het gewenscht is met de leden te raadplegen. Het verloop der vergadering met stemge» rechtigden, op j.l. Maandagavond heeft den Kerkeraad doen besluiten voorloopig niet tot benoeming van een Godsdienstonderwijzer over te gaan, maar een tweede vergadering op nader te bepalen datum op te roepen. In verband met de op a.s. Zondag te houden Godsdienstoefening zal er alsdan 's nam. Zondagschool worden gehouden. ROCKANJE. Het was voor de Geref. Kerk te Tinte Zondag een blijde ure toen haar nieuwe herder en leeraar candidaat Mak van Schiedam zijn intrede preektenadat zij ruim een halfjaar vacant is geweest. Het kerkgebouw was geheel gevuld, o.a. waren tegenwoordig Dr. Rambonnet burg. van-Rockanje, één wet» houder en de gem. secr.tevens verscheidene afgevaardigden van naburige gemeenten. De jonge, sympathieke predikant sprak naar aan» leiding van Jer. 1 vers 6 en 7. In zijn voor» rede wees spr. op de groote en ontzagwekkende taak der Evangelieprediking. De mensch die tot deze taak geroepen wordt moet het wel bang te moede zijn Profeten waren in het diepst van hun ziel ontroerd als zij door God geroepen werden. Nu is, vervolgt spr., de tijd van het oude verbond voorbij, maar God is nog altijd dezelfde, het woord evenzoo, de taak van zijn dienstknechten ook nog dezelfde. Daarom geeft de roeping ook thans nog rede tot blijdschap, maar vermengd met ont» roering. Vervolgens behandelt spr. eerst de klacht van Jeremia die tot prediking geroepen wordt, daarna het antwoord dat de Heere hem geeft. Eerst schetst spr. het zielsproces van den profeetwijst er op dat bij Jeremia geen sprake was van onwil, maar het beangstigde hem, de grootschheid van het ambt, en vooral als men hem hoort klagen Heere ik ben te jong. Hier slaat de angst hem om het hart, en die uitbreekt in een klacht. Verder hoe God hem liefderijk troost hem sterkt en kracht schenkt voor zijn grootsche taak, waar zijn later leven een bewijs van is geweest. Spr. zegt dat hij het niet zal wagen een vergelijking te trekken tusschen Jeremia en hem. Met heilige eerbied wil hij de afstand goed onderscheiden. Maar vervolgt spr. ik heb ook iets gevoeld van dat te jong zijn, ik heb ook angst gevoeld voor die grootsche taak, ik heb mij ook te zwak gevoeld om mede te bouwen aan de opbouw van Christus lichaam. Maar ook de Heere God heeft mij sterkte en kracht gegeven om hem en zijn gemeente te dienen. Doch dit geeft ook de gemeente een taak, een taak om te vragen den Almach» tige, uw leeraar te steunen en te sterken. Bij Jeremia was ook de vrees, nu reeds een ge» roepene te zijn, want hoe zullen ouden van dagen naar hem luisteren hij heeft immers geen autoriteit. Maar dan spreekt God ik heb U geformeerd opdat Ik U roepen zou, gij hebt slechts te gehoorzamen, gij zult mijn woord spreken. Dat geeft autoriteit. Spr. zegt verder dat hij zijn jeugideaal heeft zien verwezelijken om Gods Woord te verkondigen, te verklaren hij zal God bidden of hij door zijn woord het geloof der gemeente wil versterken. Ten slotte wijst spr. de gemeente op den rijken Christus, waarin alles te vinden is, die alles geeft ook wat hij (n zwakheid niet kan geven. Dan zult gij bevestigd worden in uw geloof. Dan zult gij steeds meer zien schitteren de heerlijkheid van het Evangelie. Dan zult gij als straks het einde daar is eeuwig zingen van Gods goedertierenheid. Daarna werden verschillende personen toe» gesproken. De ontroerende prediking werd onder diepe stilte aangehoord. De nieuwe leeraar werd toegezongen Ps. 134 1. NED. HERV. KERK. Beroepen: Naar Nieuw Vosmeer en Halste» ren Ds. W. H. C. Hage te Huisen Naar den Bommel Ds. T. Lekkerkerker te Delft. Aangenomen Naar Cuijk Ds. P. P. Couvel Em. pred. te Groene Kan Naar Puttershoek Ds. M. B. Verkerke te Gouderak. GEREF. KERKEN. Beroepen: Naar Duurswoude dhr. J. W. V. Tol Cand. te AssenNaar Schoondijke dhr. D. Bremmer Cand. te Gorinchem Naar Vlaar» dingen Ds. S. f. Dee te Dwingeloo, Naar Stijen Ds. G. Ploos v. Amstel te Oppenhuizen. TweetalTe Aalten Ds. D. K. Wielenga Gzn. te Baambuigge en Ds. D. Scheele te Geesteren. BedanktVoor Bergen op Zoom Ds. P. v. Dijk te Zaamslag. CHR. GEREF. KERK. BeroepenNaar Utrecht Ds. G. Wisse te Arnhem. EVANG. LUTH. GEMEENTE. Drietal: Te Leeuwarden Ds. J. Bergma Groede, Ds. H. Snijders Arnhem en Ds. J. A. F. A. Stellweg Utrecht. Onevenwichtig. Wat wordt er in de laatste jaren toch veel van de leden der gemeente gevraagd Er zal wel geen week voorbij gaan, of men heeft U om een gift voor een -of ander goed ver» zocht. Nu is het merkwaardig, dat sommigen voor de eene zaak veel, maar voor een andere die evennoodig is, niets over hebben. Ds. J. H. Landwehr schreef hierover in de «Rotterdamsche Kerkbode» en vertelde daar» bij het volgende »Ik heb jaren geleden een broeder gekend, (hij is reeds lang overleden), die ijverde voor een .klein suppletiefonds van een kleine chris» telijke school, die hem zeer bekend was. Die broeder ijverde daar altoos voor. Men kon hem niet ontmoeten, of hij vroeg wat voor zijn suppletiefonds. Óp verjaardagen vroeg hij er voor. Met Nieuwjaar bezocht.hij zijn ken» nissen en vroeg voor het suppletiefonds. Als er een feestje was, dan sloeg hij altoos voor te collecteeren voor het suppletïefonds. Daar leefde hij voor. Vroeg men hem een gave voor armen of kerk, dan was het ant» woord ik heb een suppletiefonds. Dat was ziekelijk, en de goede broeder be» merkte daar weinig van. Hij was echter zoo eenzijdig geworden, dat hij er zelf ten laatste onder leed.« Ook verhaalde Ds. L. van iemand, die nog al gezegend was met aardsche goederen. Hij had als stelregel aangenomen als er een lijst gepresenteerd wordt, dan geef ik een gulden. Dat scheen evenwicht. Men kreeg nu het volgende Voor een weduwe, die een mangel noodig heeft één gulden. Voor een orgel op een jongelingsvereeni» ging in den achterhoek van Drente één gulden. Voor den hongersnood in Rusland één gulden. Voor de groote ramp in Japan één gul» den. Hiervan zegt Ds. L. In zulke gaven ligt het hart niet. Daar is geen leven in. Daar is een graflucht aan. Dat zijn geen offers meer. Dat is machinewerk. Dat heeft met evenwichtigheid niet te ma» ken. Neen, die naar evenwichtigheid staat en dat is zeer aan te bevelen, die geeft niet ge» dachtenloos en niet vormelijk. Die geeft bid» dend, maar na overleg, en die vergeet het een ter wille van het ander niet.« Het huisbezoek. De praktijk van het tegenwoordige, kerke» lijke leven, vooral ook in onze groote steden, leert dat huisbezoek, persoonlijke kennis» making en onderhoud het allereerste is wat de gemeente tot hare instandhouding behoeft, e En voor dat belang breekt nu Dr. Krop in zijn Eenige opmerking met zijn welver» sneden pen ook een lans. Op deze manier; »Het huisbezoek is door onze Gerefor» meerde Vaderen in eere gebracht. »De Roomsche Kerk kende het niet. Zij had voor de bijzondere verzorging der zielen, de biechten die biecht had zich in den loop der tijden ontwikkeld tot een juridische instelling, door casuistische beginselen be» heerscht, hoofdzakelijk bedoelende de onder» werping der gewetens aan het pauselijke ge» zag. »De Luthersche Kerk zag duidelijk het fatale van die menschelijke instelling, die het Woord Gods krachteloos maakte en den mensch op Gods Rechterstoel plaatsterefor» meerde haar naar Evangelische beginselen, en trachtte haar te behouden, als middel tot raad» en troostgeving, als band tusschen herder en gemeenteleden. Vandaar dan ook, dat in die Kerk, oorspronkelijk, het huisbezoek nimmer zoo naar voren trad als bij Gereformeerden. Bekend is een teekenende anecdote uit het leven van Claus Harms. Een deputatie uit de gemeente had zich te zijne huize gevoegd, teneinde er, in alle vriendelijkheid, bij hem op aan te dringen, dat hij toch wat meer huisbezoek mocnt doen. De beroemde pre» diker liet de heeren uitspreken, bleef een oogenblik in gepeins verzonken, en blies toen een der beide kaarsen, die op zijn schrijf» tafel stonden te branden uitwaarop hij de» ze vraag tot het gezelschap richtte «moet ik nu de brandende kaars bij de uitgedoofde brengen, of omgekeerd, de uitgedoofde bij de brandende?» Natuurlijk het laatste meende men. »Welnu, besloot Cl. Harms, zoo zullen wij in het geestelijke ook doen, opdat mijn bran» dend licht niet uitblussche.« Nog teekenender is het antwoord, dat pastor Wincler, te Hamburg, in 1688 van de Theologische Faculteit van Leipzig ontving, toen hij haar met een be» zwaard hart, de 'vraag voorlegde of een her» der, die den toestand zijner gemeente niet kent en haar de noodige zielzorg niet kan wijden, omdat zijn parochie te groot is, wel een ware en wettige pastor is. Met verbazing» wekkende oppervlakkigheid antwoordden de geleerde heeren, dat Jona een parochie had van 20,000 zielen «Zou men kunnen gelooven, dat ik eens precies dezelfde woorden opving uit den mond van een thans ontslapen collega, toen de bearbeiding onzer groote steden ter sprake kwam, en de Luthersche methode van »afwachten« tegenover de Calvinistische van «opzoeken»» werd gesteld »Ja, opzoeken is een voornaam onderdeel van den pastoralen arbeid naar Gereformeerde opvatting», is meer dan ooit een dringende eisch van dezen tijd. Calvijn' de man van logisch denken; de man, die de consekwenties van het Reformatorische beginsel het helderst doorzag en het zuiverst doortrok, wees ook in dezen den juisten weg aan. Geen biechtstoel. Wel de biecht der gemeente als zoodanig, en de voorwaardelijke absolutie als onderdeel van den openbaren eeredienstmaar overigens, geen mensch tusschen God en de ziel. Toch diende de band, tusschen voorganger en gemeente bewaard te blijven, gelegenheid moest er.zijn voor den zondaar om zijn hart uit te storten, te worden hersteld en bevestigd in het geloof aan de vergeving der zonden en voor den pastor, om leidend, vertroostend, vermanend op te treden, sterkende de zwakken, bestraf» fende de goddeloozen. Daartoe moest het systematische huisbezoek dienen.»» »Het brood .wordt, aldus Dr. Krop, op de wateren geworpen, ook al heeft men geen hoop het in deze bedeeling weder te vinden. Ieder doe, in getrouwheid, wat zijn hand vindt om te doen. Niet als die predikant van een onzer groote steden, later hoogleeraar, die gaarne als een «aardigheid»» vertelde, hoe het hem met zijn huisbezoek in de wijk was ver» gaan. Hij zou dat werk ook eens flink aan» pakken nam de tram tot aan het plein, waar zijn wijk begon en wierp een mistroostigen blik in de lange straat, waar een einde» looze huizenrij hem wachtte. Onwillekeurig begon hij te rekenen zooveel huizen, zoo» veel verdiepingen, zooveel gezinnen, zooveel maanden om ze sleehts een keer te bezoeken en dan nog maar een straat een duizeling beving hem, en met de eerste de beste tram keerde hij huiswaarts, om nimmer» weer in zijn wijk voor dat onbegonnen werk te verschijnen. Als «aardigheid»» kan men daar even om glimlachen, maar spoedig sterft de glimlach weg. Alleen struisvogelpolitiek kan de methode van «afwachten»» in onze groote centra nog maar al te veel toegepast, ook maar eenigzins in bescherming nemen. «Opzoeken is de boodschap. Want een poosje moge het goedgaan, de tastbare ge» volgen mogen eenigen tijd uitblijven, slordige bearbeiding der wijk wreekt zich toch op den duur, en zuchtend ziet een volgend geslacht het spreekwoord bewaarheid «De vaders heb» ben onrijpe druiven gegeten en de tanden der kinderen zijn stomp geworden (Ezech. 18 2 DEN BOMMEL. Hedenavond (Vrijdag) half zeven vergade» ring van de Weegbrug no. 1, alhier, in café Keijzer. GOEDEREEDE. Bestuursvergadering van de cichoreidrogerij «Goedereede»» op Vrijdag 16 Mei des avonds 6 uren in de «Gouden Leeuw». HELLEVOETSLUIS. Donderdagavond zal er Raadsvergadering gehouden worden. SOMMELSDIJK. Geboren Mattheus, z. v. Matheus van Brus» sel en Johanna Nelis Neeltje Pieternella, d. v. David Johannis Vroegindeweij enjacomijna Adriaantje Braber. Ondertrouwd Leendert Bakelaar, 24 jaar, en Cornelia Troost 21 jaar; Andries van der Meijde, 44 jaar en Johanna Cornelia van Mar» kenstein 37 jaar. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Geboren Jacob, z. v. Adrianus van Biert en Arentje van Splunter Johanna d.v. Abram Abramse en Dina KornetPieter z.v. Wouter van Damme en Stoffelina Koningswoud. DIKSLAND. Getrouwd Nicolaas Polder 23 j. en Dina Lodder 23 j. Openbare Vrijwillige Verkooping op Woens» dagen 28 Mei en 4 Juni 1924 des voorm 11 '/2 uur (Zomertijd) in het Café a/d Heuvel, te Rozenburg van 7»98»90» H.A. wei» en bouw» land, in den polder Oud»Rozenburg in 3 perc. Verhuurd tot 15 Oct. 1928. Notaris LOEFF. Op Dinsdag 27 Mei 1924 veiling en op Dinsdag 3 Juni 1924 afslag, beide dagen des avonds 7'/2 uur (Z. T.) te Sommelsdijk in Hotel Spee van Huizen met pakhuis, erf en grond te Som» melsdijk achter de kaai, Kadaster Sectie D No. 722, 723 en 724, te samen groot 2 Aren 66 c.A. in perceelen en in massa eigendom van den heer P. Mackloet Jzn. Notaris VAN DER SLUIJS. Rechterzijde en Regeering. Over dit onderwerp maakt de anti»revolutio» naire leider mr. Rutgers eenige opmerkingen in de «Rotterdammer», waarbij hij er aller» eerst op wijst, hoe èn bij de kwestie van het Vaticaansche gezantschap èn in het salaris» vraagstuk de christelijk historischen (van de Tweedein tegenstelling met die der Eerste Kamer) de Regeering hun" steun onthielden, en dan vervolgt Wij kunnen ons niet aan den indruk ont» trekken, die aan christelijk»historischen zijde (niet allen, maar bij meer dan een) niet de bedoeling voorzit om de Regeering te steu» nen, maar veeleer om haar te verzwakken dat men een echec van het zittend Kabi» net, dat men met zijn fouten eigenlijk reeds had willen zien verdwijnen; zonder leed» wezen zietj Het zijn niet alleen de Christelijk»histori= schen die aan het Kabinet den vollen steun niet geven. Van roomsch»katholieke zijde is het de Regeering ;in den laatsten tijd meer dan eens even moeilijk gemaakt. De jongste crisis was een gevolg van den niet te verwach» ten afval van een tiental leden dier fractie, Bij de behandeling van het ambtenarenwetje kwam Dr. Nolens plotseling met een scherpe oppositie, die het Voorloopig Verslag niet kon doen vermoeden. Het is wellicht bij de structuur van de bei» de genoemde partijen niet te verwachten, dat zij ooit aan een Kabinet een steun zullen kun» nen bieden, zooals de Kabinetten in Engeland dien ontvangen van de partijen waarop zij steunen. Het gebrek aan samenhang en dis» cipline in de partijen zou dan in Nederland gaan leiden tot parlementaire verhoudingen die meer overeenkomen metFransche toestan» den. Alle stabiliteit gaat ontbreken het wan» kelbaar evenwicht wordt het symbool van de positie der Regeering. Een vooruitgang kunnen wij daarin niet zien. Het wordt dan waarschijnlijk, dat de rechterzijde niet zal slagen in het op orde brengen der (financiën, dat zij haar crediet als Regeeringsmeerderheid voor een goed deel, zoo niet geheel, zal inboeten. Hoelang zal deze toestand kunnen voort» bestaan. Een. Ministercrisis kan bij de politieke verhoudingen van dit oogenblik niet zoo licht uitbreken. Het verloop van de jongste crisis maakt het vragen van ontslag voor het Kabinet en voor de ministers uitermate moeilijk. Toch zijn er grenzen aan wat het Parle» ment zich tegenover de Regeering kan ver» oorloven. Wordt van de politieke constel latie misbruik gemaakt doordat degenen van wie steun mocht verwacht worden het Kabinet bestoken, dan zullen de gevolgen daarvan niet kunnen uitblijven. Gevolgen die voor de rechterzijde van groote betee» kenis zijn kunnen, maat die vooral voor 's Rijks financieel beleid en voor het alge» meen landsbestuur zeer ernstig zouden zijn Gevolgen, waarvoor de verantwoordelijk» heid dan ten volle zou drukken op hen, die hun steun onthouden aan de door den heer De Vos van Steenwijk terecht zoo geprezen werkzaamheid van het Kabinet. Inplaats va Ondertrouv I I. M. VAN N1EÜ3 Twee gedeserteerde luchtballons. Op het land van den heer J. H., bij Assen, zijn door den zoon van den eigenaar een tweetal luchtbal» lons gevonden, afkomstig van de ter gelegen» heid van de Jeanne d'Arcfeesten gehouden ballonconcours. Aan elke ballon hing een kaart, met verzoek deze bij het vinden van de ballon op te zenden aan den voorzitter van het Jeanne d'Arc»comite, 5 Grande Place, Wattrelos (Nord) France. Verdronken. Dinsdagavond is het driejarig dochtertje van J. C. van der Kooy te Capelle aan den IJssel in een sloot nabij de ouder» lijke woning verdronken. De nachtwaker te Goor. Het onderzoek te Goor omtrent schuld of medeplichtigheid van den te Amsterdan aangehouden timmerman aan de verdwijning van den nachtwaker te Weddehoen heeft niets opgeleverd. Branden. Woensdagmiddag is het kaioenai valpakhuis van de firma M. van Dam, aan J de Hengelosche straat te Enschede, door on» bekende oorzaak totaal afgebrand. Te Hulsel bij Eibergen is 't leegstaande boerderijtje De Jorde afgebrand. De eigenaar is op vermoeden van brandstichting aange» houden. Door onbekende oorzaak brandde Dins» dagmiddag de woning af van J., in den nieuwen Enk, nabij den Soerenschen weg te Apel» doorn. Een gedeelte van den inboedel kon worden gered. Alles was verzekerd, doch laag. Te Berchem is de arbeiderswoning van W. Blom tot den grond toe afgebrand. Vermist. Bij de politie te Enschede is aan gifte gedaan, dat sedert Donderdag vermist wordt de 28»jarige gehuwde van Os, wonende te Almelo. De vermiste, die hoofdbestuurslid is van den textielarbeidersbond St. Lambertus, vertoefde in verband met het conflict in de textielindustrie de eerste dagen der vorige week te Enschede en vertrok Donderdag weer naar Almelo, waar hij eenigen tijd in zijn woning vertoefde. Men vreest dat hem 'n ongeluk is overkomen Vier spoorwegdieven gepakt. De Berlijnsche en Leipziger recherche heeft een goeden slag geslagen met de arresstafie van vier spoorweg» dieven. Een zekere koopman Schmidt was geruimen tijd geleden op het denkbeeld ge» komen geregeld de goederenwagons tusschen Berlijn—Leipzig en Berlijn—Dresden te be» rooven, waartoe hij de medewerking wist te verkrijgen van de twee gebroeders Wagenaar en van Adolf Arnds. Hij liet twee koffers maken, waarvan de een naar binnen kon worden opengemaakt. In dezen koffer liet Adolf Arns, die klein van postuur is, zich opsluiten de andere werd gevuld met.zakken zandbeide werden als ijigoed aangegeven. Onderweg kwam Arnds uit zijn koffer, ver» wijderde de zakken zand, vulde den koffer met hetgeen hij van zijn gading vond onder de bagage, sloot den koffer weer, kroop weer in den zijne, waarin hij ook nog zooveel mogelijk meenam, en sloot het deksel. Aan het eindstation namen twee zijner handlangers de koffers in ontvangst. Op deze wijze hebben zij de spoorwegdirectie heel wat schade be» zorgd. Deze stelde zich in verbinding met de recherhe en dezer dagen is het gelukt te Ont» dekken op welke geheimzinnige wijze toch altijd de bagagewagens werden geplunderd. Eén tocht heeft Arnds bijna het leven ge» kost. Ofschoon zijn koffer voorzien was van de aanbeveling «Voorzichtig, niet kantelen" geschiedde dit toch een keer. Arnds kwam op zijn buik te liggen en kreeg al de ge» stolen koffertjes enz. op zich, terwijl hij bo» vendien niet in staat was het deksel te openen. De koffer moest met geweld worden geopend door zijn medeplichtigen, die Arnds er reeds half gestikt uit haalden. COR KO Den Bommel 1 Middelharnis Bezoeken kunr afgev 15 Hiern onzen 1 familie en vriende ken van sympathie Echtvereeniging L. DE| 24511 Den Bommel, Mei Door dergetei lijken dank aan I bekenden voor de langstelling onder» B. SNAUW Ooltgensplaat, Me vonden bij het geliefd betuigen wij o< zijdsche familie dank. A. VAN DEN W. VAN DF.N Middelharnis, TERSTOND G voor dag en na<j 18 jaar. C. A. Noordeinde 261 TERSTOND el gevraagd bij ijwielhandel, Dl TERSTOND GF| voor vast werk, 1c bij X' Oude Tonge. bij GEBR. V| Tonge. TE KOOP: SPORTMI 4506 TE 23/4 P.K., 2 op de HI ln de Steenfa MIJNLIEFF pen a/'d IJsel geplaai "VFbnini bier| aan de VERZEf PIJ «ALMELO| Jb. VEROLfl voor de volle van zijn onteig '24526 12-16 BOEREflUI!

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 4