!W voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. goor èew Jonèag 9 iffen. Antirevolutionair Orgaan m IN HOC SIGNO VINCES No. 3016 ZATERDAG 17 MEI 1924 39ste JAARGANG iten. Drie Bladen. TWEEDE BLAD. Binnenland» I 1 brongas HIEUUIE TOHGE W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Dit nummer bestaat uit Land* en Tuinbouw. fêecfames IVledecleeimgsn. Pijnloos scheren Plaatselijk Nieuws. lin Hotel Spec grond te Mid, nabij de R. R. J groot 3 Areii fcr M. Hersman, ;n Zaterdag 31 nds halfzeven i het Logement met schuurtje, het dorp, ka» 4 aren 90 een» b. Een pakhuis |dorp, kadaster oot 2 Aren 36 fen c. Een pers nabij het tram; f74, groot 14.90 Ie Maat, te aan; |>erceel weiland, jddorp, in den D no's 446 en met 265 R. V. e. Een perceel Ouddorp, ka; It 2.05.00 H.A. purd tot 1 Juli verzoeke van I heer D. Voogd ies v.m. 10 uur, i verzoeke van; an den heer C. terksingel, van ruine ruin, oud |uigd, wielslede, stroosnijma.- Jtuigen, mestput lop zal worden I's avonds 7 uur prberge van 1 bensdag 4 Juni lijd) aldaar, ter I afslag van een I met schuur en pstzijde van de de Tuinstraa 1 Aren 5 cemi- |Na Vrijdag 23 1-70 tot tot tot |S.tot tot tot tot f 7.,S0' 6.45 pHE VEI LIN II 0 liter per uur, orspuiten. WAT AKE,C? MHAGE "I 17273 n en vierkante telen. d en onbekleed ils Papiermam k verkrijgbaar Idelharnis. IS. |en Overilakkee Mei 1924 |r 100 K.G. x 00 K.G. i per 100 K.tL |er 100 K.G. er Ï00 stuks. 100 bos. f00 bos. 70, 3e 9,60 per Iper pond. Iks. 113 Mei 1924 gslokaal, Delft; ling, werden de Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIÈN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Johannes 20 19—23. «Als het dan avond was, op denzelven eersten dag der week, en als de deuren gesloten waren, waar de discipelen vergaderd wa; ren, om de vreeze der Joden, kwam Jezus en stond in het mid; den en zeide tot hen Vrede zij ulieden. En dit gezegd hebbende, toonde hij hun zijn handen en zijn zijde. De discipelen dan werden ver; blijd als zij den Heere zagen. Jezus dan zeide wederom tot hen Vrede zij ulieden. Gelijker; wijs mij de Vader gezonden heeft zend ik ook ulieden. En als hij dit gezegd had, blies hij op hen en zeide tot hen Ont< vangt den Heiligen Geest. Zoo gij iemands zonden ver; geeft, dien worden zij vergeven zoo gij iemands zonden houdt, dien zijn zij gehouden. 111. (Vervolg) Jezus openbaart zich aan zijn jonge ren, niet alleen om hen te verblijden, maar ook om hun aan hun roeping te herinneren. Hij legt een gewichtige taak op hun schouders. Gaan wij nog na, welke opdracht Hij hun geefL Voordat de Heiland spreekt'van hun U^ueping, zegt hij nog eenmaal„Vrede zij ulieden!" 't Schijnt dat zij de eerste maal deze woorden niet goed gehoord hebben. Zij zijn te zeer verschrikt, om daaraan de rechte aandacht te geven. Maar nu zij er niet aan twijfelen kun nen, dat 't Jezus is, die daar voor hun staat en hun droefheid plaats heeft ge maakt voor groote vreugde, nu hebben zij ook oor voor zijn zegengroet. En daarom wordt hun bij vernieuwing toe geroepen „Vrede zij ulieden!" Tevens wordt dit woord door Jezus herhaald om hen te bemoedigen tot de taak, hun opgedragen. De opdracht, hun ge geven, is niet gemakkelijk te volbren gen. Óp veel bezwaren zullen zij stuiten, veel moeite en zorg zal hun deel zijn. Maar de Heere zegt: vreest niet, mijn vrede geef ik u. Inderdaad de jongeren werden tot een gewichtig ambt geroe,gen. Hoort, wat Jezus zegt„Gelijkerwijs mij de Vader gezonden heeft, zend ik ook u- iieden." Hier wordt dus den discipelen op gelegd het werk van Christus op aarde F voort te zetten, het evangelie te ver breiden, de komst van Zijn koninkrijk te bevorderen, den volken vrede te verkondigen. Nu Jezus gereed staat ten hemel op te varen, zal hij niet meer mondeling getuigen. Daarom draagt Hij Zijn discipelen op, Zijn gezanten te zijn. in Zijn naam te precflken. Zij zullen de mond van Christus zijn. Vandaar hun naamapostelen, d.w.z. gezondenen. Maar wat is de beteekenis van dat woordje „gelijkerwijs"? „Gelijkerwijs mij de Vader gezonden heeft, zend ik ook ulieden.'^ Christus is gezonden, om als Priester de zonden Zijns volks te verzoenen en als Koning Zijn ge meente te regeeren. Hij is gezonden om als Middelaar tusschen God en mensch op te treden. In dien zin wor den de discipelen niet gezonden maar Christus is ook gezonden om als pro feet en Leeraar den raad Gods aan- gaande onze verlossing bekend te ma- ken. In den naam des Vaders heeft Hij tot ons gesproken. Zoo zouden ook de discipelen als predikers van het evan gelieoptreden. Zij moesten verkondigen, de dingen, die zij gezien en gehoord hadden; in den naam van Jezus predi ken geloof en bekeering, getuigen zijn van den lijdenden en opgestanen Hei land. En nu wijst Jezus met dat „ge lijkerwijs" op Zijn macht om hen te zenden. Met hetzelfde gezag, als waar mede de Vader hem gezonden heeft, zendt Hij zijn discipelen. Gelijk Chris tus in den naam des Vaders optrad, zoo zullen de discipelen in den naam van Christus optreden. Zijn opdracht heeft goddelijk gezag. Hem als Midde laar is alle macht gegeven in hemel en op aarde en uit kracht daarvan geeft Hij zijn discipelen macht om in Zijn naam te prediken. Die de apostelen verwerpt, verwerpt Christus, die hen gezonden heeft en die Christus verwerpt, verwerpt den Vader, die Hem gezonden heeft. 1 Maar Jezus roept niet alleen tot een gewichtig ambt. Bij de roeping, voegt Hij ook de bekwaammaking tot het ambt. „En als Hij dit gezegd had, blies Hij op hen, en zeide tot hen ontvangt den Heiligen Geest." Blazen is hier een zinnebeeldige handeling, om de werking des Geestes aan te duiden. Zoo ver gelijkt Jezus in Zijn gesprek met Nico- demus den Heiligen Geest bij den wind die blaast waarheen hij wil, wiens ge luid men hoort maar men weet niet vanwaar hij komt en waar hij heengaat. Zoo wordt men de werkingen des Gees tes wel gewaar, maar hoe 't daarbij toegaat, blijft voor ons onbegrijpelijk. Onder het geluid als^ van een geweldig gedreven wind is de Heilige Geest uit gestort. Onder dit- teeken nu schenkt Jezus zijn jongeren den Geest. Maar let wel niet de zaligmakende gaven des Geestes. Die behoefden hun niet meer geschon ken te worden, want die bezaten ze. Maar de gaven des Geestes, welke be trekking hadden op hun ambt. Jezus schenkt hun den Geest, die hen zou bekwamen tot de vervuiling van hun taak. Ten volle is dat geschied op den Pinksterdag, toen de Geest werd uit gestort, ten deele, bij aanvang hier. Zond de Heiland hen om Zijn getuigen te zijn, Hij gaf hun daarbij de verzekering|van de hulp van Zijn Geest, die hen in ai de waarheid leiden zou, en toerusten met kennis en vrijmoedigheid. Hier zien wij, dat Jezus allen, die Hij in Zijn dienst gebruiken wil, ook bekwaam maakt tot het werk, waartoe Hij roept. Met de roeping doet Hij de belofte van Zijn geest gepaard .gaan. De discipelen waren van zichzelve on bekwaam. Duidelijk was 't gebleken hoe onkundig en onopmerkzaam zij waren waar zij zelfs geen besef hadden van de noodzakelijkheid der opstanding. Van zichzelven konden zij geen getuigen van Jezus zijn, zij, zoo onwetend, vrees achtig en ongeloovig. Maar hun be kwaamheid was uit Christus. Door Hem geroepen, zouden zij ook wijsheid en kracht van Hem ontvangen. En zoo handelt Jezus met een ieder, dien Hij roept. Hij weet dat wij zwak van moed en klein van krachten zijn. Maar Hij geeft den moeden kracht en vermenig vuldigt de sterkte dien die geen krach ten heeft: „Weigelukzalig is hij, die den God Jacobs tot Zijn hulp heeft, wiens verwachting op den Heere zijn God is." OFFICIEEL VAN DEN FLAKKEESCHEN BOERENBOND. Aan Zijne Exellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw 's Gravenhage. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen het Hoofdbestuur van den Flakkeeschen Boerenbond, goedgekeurd bij Koninklijke Be; sluiten laatst van 16 September 1922. No. 18 dat het hun is gebleken dat ten opzichte de maatregelen welke behooren te worden genomen tegen de verspreiding van het mond; en klauwzeer bij de met de uitvoering dezer maatregelen belaste ambtenaren geen vaste leiddraad of instructie schijnt' te bestaan dat ook de burgemeesters der gemeenten elk voor zich, ten opzichte het aanbrengen dty kenteekenen aan gebouwen en terreinen niet dezelfde lijn schijnen te volgen en deze uitvoeren nauwkeuriger of minder nauwkeu» rig, al naar mate hun persoonlijke opvatting deze in geeft; dat hun gevallen werden medegedeeld van buiten dit eiland dat besmet vee langs de openbare wegen werd geleidt, hetwelk zeer zeker de verspreiding der ziekte kan bevor» deren dat ondanks deze slappe uitvoering der wettelijke voorschriften, de op overtreding van de wet tegen besmettelijke veeziekten be'» paalde strafbepalingen onverandert zijn ge; bleven en de overtreders gevaar loopen te worden verbaliseerd hetwelk in die plaatsen waar handligting wordt verleend aan het wet; telijk voorschrift in hooge mate wordt be; vordert, althans in de hand wordt gewerkt. Redenen waarom het Hoofdbestuur van den Flakkeeschen Boerenbond zich tot Uwe Exellentie wend met het eerbiedig doch drin» gend verzoek de met de uitvoering der wet belaste ambtenaren, voorschriften te willen .verstrekken waarvan niet mag worden afge» weken, teneinde den landbouwers te vrijwaren voor onopzettelijk bedoelde overtredingen. Het Hoofbestuur van den Flakkeeschen Boerenbond De w.n. Voorzitter, (w.g.) P. v. SCHOUWEN. De Secretaris, (w.g.) A. W. KEIJZER. IS cent per re#*l met behulp van P u r o 1 Een uitkomst voor hen, die last hebben van schrijnen en stukgaan der huid. Handleiding gratis verkrijgbaar bij ITeeren Apothekers en Drogisten. Kamerverkiezingen Bij het uitgaan van den ministerraad is ver; klaard, dat Poincaré zal aanblijven tot het kamermandaat, dus tot 1 Juni en dan aftreedt. De Fransch;Engelsche ontmoeting van 19 Mei zal niet plaats hebben. Het pond;sterling is reeds op 81. De algemeene verkiezingen kenmerken zich door een zuiver democratische oriëntatie. De overwinning van de radicaabsocialisten en de socialisten is een gevolg van de wijze van stemmen die een coalitie van de linksche groe; pen vergemakkelijkte. Het blijft echter de vraag, of deze met haar verschillend program op essentieele punten vereenigd zullen blijven, zoodra het er om zal gaan de verantwoorde; lijkheid te dragen. Het schijnt, dat vooral de ontevredenheid, veroorzaakt door de duurte en de nieuwe be; lastingen, de verkiezingen heeft beïnvloed. De kiezers, vooral geleid door overwegingen inzake de binnenlandsche politiek, hadden hoegenaamd niet de buitenlandsche politiek van Poincaré op het oog. Het gaat derhalve niet op, aan te nemen, dat de buitenlandsche politiek van Frankrijk door de nieuwe kamer zal worden gewijzigd. De regeering heeft reeds zonder reserve het plan der experten goedgekeurd. Dat zal in de toekomst de basis van de Fransche herstel=po= litiek blijven. Ook het optreden van Mac Donald bracht immers geen noemenswaardige verandering in het beheer van het departement van buiten; landsche zaken in Engeland. Indien Poincaré afziet van de leiding van het openbare leven in Frankrijk, volgt daaruit geenszins, dat zijn opvolger de politiek van den afgetreden premier geheel dient op te geven. Een ontslagbrief. Een Limburgsche burgemeester heeft, meldt de Msb., aan het bestuur van ambtenaren het volgende schrijven gericht I. gem. W. 10 Mei 1924 Aan het bestuur van den Nederl- Bond van gemeenteambtenaren- Hierbij heb ik de eer u mede te deelen, dat ik niet meer lid van den Ned. Bond van ge; meenteambtenaren wensch te zijn. Als ik lid van een geitenfokvereeniging was, zou het mij onverschillig laten als ook communisten lid van dezen bond zouden kunnen worden. Als lid van een ambtenaarsbond laat dit mij echter niet onverschillig. Een ambtenaar moet a priori het bevoegde gezag steunen. Een anarchist en communist bestrijdt echter principieel het bevoegde gezag en dient dus niet alleen uit de rijen der ambtenaren, maar ook uit den Bond der Ne; derlandsche gemeenteambtenaren geweerd te worden. Zoolang de bond hiertoe niet in staat is, wensch ik geen lid te zijn. Ik verzoek u be; richt te sturen als de statuten gewijzigd zijn. Alles heeft zijn grenzen, ook de neutraliteit. W. Burgemeester van W. De Statuten door de Regeering niet goedgekeurd. De Haagsche Vereeniging »De Dageraad« vroeg verleden jaar de Kon. Goedkeuring op haar gewijzigde Statuten aan. De algemeene (landelijke) Vereeniging «De Dageraad« was reeds «Koninklijk Goedgekeurd», doch de Haagsche afdeeling had een nieuw artikel aan; gebracht en moest alzoo opnieuw goedkeuring vragen. Deze goedkeuring is echter door de regee; ring geweigerd op den volgenden grond De Minister van Justitie, gezien den op hem vanwege de Koningin verstrekten last, betrekkelijk het verzoekschrift van het be; stuur der Vereeniging »D e Dageraad» gevestigd te 's»Gravenhage, strekkende tot erkenning van die vereeniging door goed; keuring van de daarbij overgelegde statuten gelet op de ingewonnen ambtsberichten geeft den adressant te kennen dat de Vereeniging blijkens het bepaalde in art. 2.van de overgelegde statuten zich ten doel stelt«naar de vrije en volledige ontwikkeling der menschelijke persoonlijk; heid te streven door de bevordering van het vrije denken op elk gebied. Zij plaats zich hierbij op den grondslag van de steeds voortschrijdende wetenschap en het wijsgee; rig denken en beschouwt de critische waar; neming en ervaring als de eenige kennisbron; nen. Uitgaande van de rede plaatst zij zich op Atheïstisch standpunt«. dat alzoo de Vereeniging beoogende een van uit atheïstisch standpunt na te streven vrije en volledige ontwikkeling der mensche; lijke persoonlijkheid, de in God haar oor; sprong vindende normen voor het leven ter zijde stelt, en mitsdien in beginsel zich richt tegen de goede zeden dat derhalve de overgelegde statuten ingevolge de wet voor goedkeuring niet vatbaar zijn. 's;Gravenhage, 8 Mei 1924. De Minister voornoemd w.g. HEEMSKERK. Als alle minister De Visser's Onderwijs» bezuinigingen zullen zijn afgestemd, Als de »bezuiniging« bij Onderwijs ge; vonden wordt op de «bizondere« een» en tweemansscholen, terwijl de »openbare« dito als schoothondjes werden gespaard, Als bij rechterlijke beslissing «artikel veer» tig« alsnog rechtsgeldig is verklaard en de gezamelijke arbeiders een bonus krijgen van vijfendertig millioen, Als de schandelijke fiets» bier» en thee» belastingen worden afgestemd of ingetrokken Als de ongeboren «assistenten» geen zon» licht zullen aanschouwen, Als zelfs alle Amsterdamsche»Wibautsche plannen van bezuiniging op 't instituut»ge» meentewerklieden zullen hebben schipbreuk geleden, Als we het jaarlijksch tekort hebben opge» voerd tot 150 millioen, Als we elk jaar 'n nieuwe, steeds grooter leening plaatsen, Als dit kabinet op de keien staat, voor goed I Als met name Colijn voor duizenden jaren in zijn politiek Toet»ank»Amens graf zal zijn bijgezet, Dan is het vaderland gered! Fr. Dagbl. SOMMELSDIJK. Bij het vee van enkele landbouwers is het mond» en klauzeer gewe» ken verklaard. Deze week worden er nog al wat paar» depeen geladen. De prijs is f 1 per H.L. De dienstplichtige A. de Mooij is opge» roepen om op 4 Juni a.s. bij zijn garnizoen te worden ingelijfd. Het zoontje van A. B. had het ongeluk met het pootje baden een rietje in zijn voet te trappen, geneeskundige hulp was noodzakelijk. Door L. W. is vergunning aangevraagd tot het oprichten van een suikerbakkerij aan de van Gorcumstraat. MIDDELHARNIS. Ter gemeente secreta» rie ligt van af 14 dezer tot en met 27 Mei voor een ieder ter inzage de herziene lijst der inwoners tot het opnemen en onderhouden van krijgsvolk te lande. Uitslag van de gehouden wedvlucht van de postduivenvereeniging Seinpost van uit Schaerbeek afstand 99 KM. J. Dorsman le en 5e prijs, Joh. Nipius 2e en 11e prijs, A. Boeter 3e prijs, F. Koote 4e prijs, P. de Gans 6e prijs, P. Hommel 7e prijs, J. Grootenboer 8e prijs, W. Hommel 9e prijs, C. Korteweg 10e prijs, L. Verhage 12e prijs. Dinsdagavond reed L. Driesse met wagen en paard van den oprit nabij zijn schuur, waar» bij hij 't ongeluk had dat de wagen omver viel 3 kinderen, die op den wagen zaten brach» ten het er gelukkig ongedeerd af en liep het ongeval met eenige materieele schade af. Tot bestuursleden van de schoenmakers» patroonsvereeniging zijn gekozen de heeren B. Koster en J. van Zanten. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De 22 Maart j.l. vastgestelde kiezerslijst, zooals deze thans luidt, blijf tot 15 Mei van het vol; gende jaar van kracht. De kiezerslijst blijft voor een ieder ten gemeentehuize ter inzage en is in afschrift tegen, betaling der kosten verkrijgbaar. Tegen L. Leendertse is proces»verbaal op» gemaakt wegens het venten zonder vergunning. De inspectie over de grootverlofgangers dezer gemeente der lichtingen 1913, 1914 en 1915 zal plaats hebben op Woensdag 4 Juni 1924 des n.m. 2 uur te Middelharnis in de Bewaarschool. Bij den landbouwer C. A. alhier zijn dezer dagen 3 varkens aan vlekziekte gestor; ven, te zamen wegende 1000 pond. Aan M. Vaalburg alhier is vergunning ver» leend voor het bouwen van een woning in de Burgemeester Sterkstraat. Het zwemmen in deze gemeente heeft weder een aanvang genomen. De eerste per» soon die een bad nam was S. M. DEN BOMMEL. J. de B. had het onge» luk met zijn fiets in de sloot te rijden. Met den schrik en een nat pak kwam hij er af. K. de Vos J. Kreeft en A. Kreeft zijn tegen 2 Sept. a.s. voor herhalingsoefeningen opgeroepen. De colecte voor de leniging van den nood in Saksen heeft in deze gemeente op» gebracht het bedrag van f 267. Tegen een nog jeudige persoon dezer ge» meente is proces»verbaal opgemaakt wegens verduistering. OOLTGENSPLAAT. Dhr. C. J.'Oost» dijk is benoemd tot Secretaris van de polders «Het Oudeland« »Weipolder« «Alteklein» »Galathee« «Mariapolder» «Rietveld» «Groo» tenblok« »Nieuwenblok« »Krammer« en «An» na Wilhelminapolder«. De muziek en zangvereeniging zal Don» derdag 29 Mei a.s. de reis naar Nieuw» Hel» voet maken per motorschip »Rival« van beurtschipper H. van Gent. De melkprijs in deze gemeente is met 2 ct. verlaagd en alzoo gebracht op 12 ct per Liter. Tot Gezworen van het »Oudeland« is benoemd W. van Kempem D Wz., «van de Weipolder» en «Alteklein» Joh. Hobbel en herbenoemd A. Wagner, van de «Galathee» en »MariapoIder« G. H. L. de Bruin en her» benoemd G. van Nieuwenhuijzen, van het »Rietveld« Jac. van Oorschot en herbenoemd A. J. G. van Rossum, voor «Nieuwenblok is herbenoemd J. van Prooijen, voor de «Kram» mer« herbenoemd P. Scheeper en voor de «Anna Wilhelminapolder« W. M. Buijs. OUDE TONGE. Schipper L. Kievit is de laagste inschrijver voor het vervoer van de inventaris van Ds. Bax naar hier. Alhier is er den laatsten tijd veel handel in het product koepeen. De prijs is f 1,50 de 60 K.G. Vele landbouwers moeten alhier hun suikerbieten over zaaien door de insectenplaag. Alhier is de boterprijs met f 0.20 de K.G. verhoogd zoodat de prijs nu f 2,70 de K.G. is. Na een verblijf van 8 weken in het Zie» kenhuis te Rotterdam zal de huisvrouw van Th. Winkels Zaterdag a.s. weer naar huis te» rug komen. NIEUWE TONGE. De op 22 Maart j.l. vastgestelde kiezerslijst, zooals deze thans luidt, blijft tot 15 Mei van het volgend jaar van kracht benoudens de wijzigingen daarin ten gevolge van rechterlijke uitspraken. De kie» zerslijst blijft voor een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage nedergelegd 'en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijg» baar. Gevonden voorwerden. Een zilveren da» meshorloge. Inlichtingen ter gemeente»secre» terie. Het mond» en klauwzeer onder het vee van Gebrs. van der Velde alhier, is geweken. Deze week werden de laatste H.L. peen vervoerd. De prijs bedroeg f 1,30 de H.L. De doodgraver K. alhier had het onge» luk bij het kerkhof in de sloot te vallen. Met den schrik en een nat pak liep het ongeluk af. DIRKSLAND. In deze gemeente komen enkele gevallen voor van Roodvonk. Bij publicatie is bekend gemaakt dat de ■Tl .pi ij i i H

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 3