1 Antirevolutionair Orgaan voor de Ziiidhoflandsche en Zeeuwsehe Eilanden. No. 3021 WOENSDAG 4 MEI 1924 39STE JAARGANG IN HOG SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stnkken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Adininistratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Reclame-IVIerïedeelingen. Stukgeloopen Voeten Ingezonden Stokken Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENT1ËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. D1ENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groóte letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Mal geval. «Malle gevallen® zijn er toch Bij de behandeling der Rij wiel wet in de Tweede Kamer zeide min. Colijn o.m. «Er zijn op 't oogenblik menschen, die een of twee auto's in de schuur hebben staan en die geen schoolgeld betalen.« En natuurlijk, wél kinders op school hadden. Ze hebben n.l. een «slecht jaar® achter den rugbetaalden géén inkomstenbelasting en dies ook geen schoolgeld. Toch eten ze er geen kadetje minder om, want hun ver mogen houdt hen behoorlijk op de been en de auto hoefden ze ook niet weg te doen. En menig burgerman met 'n gezin, dat hem veel kost, betaalt heel wat meer dan voorheen, toen er nog géén «gelijkstelling® was en wij voor een goed deel zorgen moesten voor onze eigene school. ja, 't is in de wereld soms raar verdeeld »\'an=binnen*uits< Wat misschien de allermoeilijkste bezigheid is onder de zon Zich flink aan te passen bij ongunstiger omstandigheden. Men wil »de oude« blijven. Zijn oude gewoonten niet opgeven. Denzelfden staat blijven voeren. Dezelfde genoegens blijvend smaken. In voedsel, noch kleeding, noch genottnid» delen zich verminderen of vereenvoudigen. Men is aan al die dingen zoo gewénd, men kan er niet af, men schaamt zich voor anderen, men heeft geen fut genoeg vaak man, vrouw noch kind om kortweg te breken met wat men nu éénmaal niet betalen kan en zoo zijn leven te zetten op lager plan en de tering te brengen in overeenstemming met de verminderde nering Dat geldt den enkelen persoon. En ook het huisgezin, en ten slotte de gansche maatschappij. JSÏDat is hier zoo, èn elders. 'Zoo lazen wc een artikeltje over Finland, een "Van de vroegere Russische «randstaten, hoe daar door allerlei redenen't economische leven erg is achteruitgegaan, zoodat de malaise groot is, 't volk verarmt en een en ander nog wel geruimen tijd voortduren kan. En dat stuk eindigt aldus: «De dreigende teruggang der welvaart spiegelt zich weliswaar nog niet af in het uiterlijke leven van de hoofdstad, waar veel geld verteerd wordt en men den indruk heeft van toenemende luxe, het vaak voorkomend verschijnsel bij sterke economische depressies. Is 't bij ons vaak niet net zoo «Bezuiniging® moet beginnen «vansbinnen uit,® nog maar al te wéinig wordt die les in beoefening gebracht. V 't Geld, dat er kómt. «Duinoord® is de bekende's»Gravcnhaagsche Zeewijk, waar dat geven we toe zitten 't geen men noemt de «menschen met geld®. Zij stichten daar de »Duinoord»kerk«. In zeker verband met de Ned Herv. Gemeen» fe, waarvan mcenen we de leden dezer Kerk lid zijn en blijven, maar zij vormen een eigen »afdeeling«, bouwden en onderhouden hun eigen gebouw, dominee enz. enz. Moe dat kerkrechtelijk in elkaar zit kan ik eerlijk gezegd niet uitleggen, maar de «Duinoord»menschen nebben een soort van «Vrije Gemeente« op 't erf van de N. H. Merk. Zij krijgen dan ook geen cent subsidie. Geen stuiver Rijks»traktement. Noch bijstand uit eenig fonds. Zij moeten alles zelf betalen. En, daar wilde ik maar op komen dóén het ook. Kerk noch predikant komen iets te kort, nog pas werd een som van 50,000 gulden voor schulddelging bijeengebracht en nu pas las ik weer dat deze gemeente de uitzending van een zendeling of hulpkracht naar Nieuw» Guinea voor haar rekening genomen heeft. Nu künnen die menschen het dóén. Dubbel en dwars naar ik geloof. Maar op zoovele plaatsen, waar men hét Dn, doet men het nietook hier blijkt weer c'af Particulier dan het best in actie komt, as hij nu eenmaal weet, dat hij van Staat, emeente enz niets te wachten heeft. De Twentsche Fabrikant. De heer Smeenk, in zijn rede over de staking in Twente, heeft van den Twentschen fabrikant de juiste teekening gegeven: Als industrieel en handelsman, zegt Smeenk, heeft hij recht op onze waardeering. Ons land kan zulke mannen, die onze nijverheid doen concurreeren met de gansche wereld en onver» moeid zoeken nieuw afzetgebied, niet missen. - Ons volk heeft veel aan hen te danken. Ook wanneer zij trachten te komen tot nieuwe kapitaalvorming, zonder welke een groeiend volk verarmt. Maar nu de keerzijde. Voor hun sociale houding heeft de heer Smeenk niet de minste bewondering. Integen» deel, wat schier alom en in elke industrie in ons vaderland verkregen werd, dat er in elk geval met de arbeiders gepraat en onder» handeld wordt, dat werd door hen steeds ge» weigerd. Dat gééft scherpe verhoudingen. Dat wekt wrok en haat. Dat ondermijnt, waar we met menschenen niet met machines te doen hebben, in't eind de industrie. En de heer Smeenk hoopt terecht, dat deze geweldige strijd hierin verandering brengen moge. Zoo niét. Groen van Prinsterer is almee een der eersten geweest, die pleitte ten gunste van den z e d e 1 ij k e n band tusschen kiezers en ge» kozenen. Geen «mannen» van» ver trouwen® dus. In den zin, dien men daaraan gaf. Dit is nog de antirevolutionaire leer. Maar even sterk verwerpen wij de prak» tijk, waarbij de gekozene de kiezers naar de oogen zietalleenlijk, zoo iets is in den regel moeilijk te constateeren en zal door de schuldige wel altijd worden ontkend, daar niemand zoo dwaas zal zijn om te zeggen Ik stem zus of zoo om mijn kiezers te be» hagen en men even gemakkelijk als een stok voor 'n bond, altijd wel een argument voor zijn stem vinden kan. Soms echter loopt 't de spuigaten uit. Dat men 't n i et van den enkelen stemmer bewijzen kan, maar dat men het toch wel van de gansche groep kan zi n. Zoo thans b.v. in Amerika. Met den b onus voor de oud»soldaten. En met de wetgeving tégen J a p a n. Om de volksgunst. 't Is met beide de maatregelen zoo, dat ze door wie buiten de Amcrikaansche zaken staan, onverschillig van wat ras of politieke^ overtuiging, vrijwel algemeen veroordeeld wor» den. Wat den »bonus« betreft Dat op ruime schaal een iegelijk, die door z'n deelname aan den oorlog, hoe dan ook, schade geleden heeft, moet geholpen worden, daarvoor is heel wat te zeggen. Maar dat het niet aangaat, een iegelijk dié soldaat is geweest, al heeft»ie nooit 'n korrel zand tegen z'n gezicht gehad, maar met 'n flinken »bonus« te beschenken, dat wordt overal nog gevoeld en de gedachte laat zich niet terugdrijven: Dat deden ettelijke voorstemmers zoo, om straks een wit voetje te hebben bij het Kie» zersvolk. Dat van Japan is n o g duidelijker. 't Ging niet om die paar honderd emi» granten. Maar het Amerikaansche volk wilde genieten van den »piek« op Japan, als zijn bewoners met Hottentot en Bosjesman op één lijn werden gesteld. En de «gekozenen® gunden de kiezers dit genot Zij 't onze eer, als antirevolutionairen, dat alle gehengel naar de volksgunst ons steeds te allen dage vreemd gebleven zij. BONDSDAG TE ROTTERDAM. De 36e Jaarvergadering van den Ned. Bond van J. V. op Geref. grondslag werd te Rot» terdam gehouden op Hemelvaartsdag. Sinds 1906 had Rotterdam niet het voorrecht ge» had, een Bondsdag te ontvangen. Het was dus de Rotterdamsche vrienden geen moeite te veel. De vooravond was gewijd aan een ontmoetingssamenkomst in de Groote Nuts» zaal, Oppert, waar reeds bleek dat de Rot» terdamsche Bondsdag geen mislukking zou worden. En de Regelingscommissie, al was haar Voorzitter op den vorigen Bondsdag de allerjongste bezoeker immers, blijkens het voorwoord van het programma, een ventje van 4 jaar heeft reeds "Haar getoond, te kunnen regelen De Bondsdag zelve werd gehouden in de Nieuwe Westerkerk (Ammanstraat). Als te 10 ure de Voorzitter, de heer A Zijlstra, van Groningen, de vergadering opent, is de kerk geheel gevuld met een enthousiaste schare Bondsvrienden, waaraan al dadelijk uiting werd gegeven door het hartelijk applaus, waarmee het Bondsbestuur in de vergadering werd ontvangen. Na het zingen van den dagpsalm 68 vs. 9 en 17 en het evangelie van den dag, dit» maal naar Luc. 24 vs. 50—53, houdt de Voor» zitter eene openingsrede getiteld «Onbeweeg» lijk«, en waaraan het volgende is ontleend De vreugde der discipelen op den dag der Hemelvaart heeft tot grondslag de vastheid en zekerheid omtrent de dingen, die voor tijd 'en eeuwigheid beslissen, welke nu in hun hart leeft. Deze blijdschap doortrilt van nu af aan de "Kerk des Heeren. Het is nu al» les zekerheid omtrent de onbeweeglijke din» gen van het geheiligd geloof. In een tijd, waarin dit geloof wordt ver» zocht, wordt alles tot onzekerheid. Dit is het karakter van onzen tijd en dit verklaart zijn beweeglijkheid. Alles wordt van zijn plaats gehaald. Het is een tijd van revolutie. Op alle gebied openbaart zich deze revolutionaire 40' cent per regel verzacht en geneest men met Purol. beweging, vooral bij de moderne actie voor en door de jeugd. Spr. schetst in korte trekken die moderne jeugdactie, haar aantrekkelijk uiterlijk, maar haar innerlijk onvermogen. En tegenover deze moderne jeugdbeweging plaatst hij de Gereformeerde Jongelingsver» eeniging. Onze Calvinistische jeugdactie, die geen stuk is van de jeugdbeweging van onzen tijd, maar haar eigen uitgangspunt heeft, haar eigen weg koos en op eigen doel zich richt. Er is hier een tegenstelling die overal zicht» baar is. Tegenover de beweeglijkheid der onzeker» heid in ons moderne leven, is er bij haar een onbeweeglijk fundament, de ordinantie Gods voor den jongelingsleeftijd, voor den arbeid op dien leeftijd, voor het doel, waarvoor in die periode de voorbereiding gegeven wordt. De opbloei van de Gereformeerde J. V. valt samen met de herleving van het Calvinisme. Zij is een echt reformatorische organisatie. En hoe zij zich ook aanpast aan de behoef» ten van onzen tijd, in haar is en blijft een onbeweeglijk element, dat zij niet verliezen mag, wil zij een echt Gereformeerde actie blijven. Deze organisatie moeten wij nu ook willen zien in haar verband met de Calvinistische levensgedachte voor heel het leven. De J. V. is voorbereiding voor dat leven en de voorbereiding richt zich >p wat wij be» hoeven in onze levensopenbaring op het ter» rein van de Kerk, den Staat en de Maatschappij. Dat is onze Bondsidee. De arbeid der J. V. bepaalt zich nu niet in de eerste plaats tot de beweeglijke, maar vóór alles tot de onbeweeglijke dingen. De onbeweeglijke dingen voor de Maatschappij, voor den Staat en voor de kerk. Hef begin is eerbiediging van de wet Gods en liefde voor hetgeen Hij gaf. Op die onbe» weeglijke dingen voor het drieërlei terrein, waarover onze Bondsidee spreekt, werd ge» wezen. En eindelijk werd opgewekt tot de trouw, die van onze jongeren gevraagd wordt, op» dat zij straks zullen kunnen zijn goede strij» ders in het leger van onzen Koning en Heere. Verzonden worden de volgende telegram» men Aa'n LI. M. de Koningin der Nederlanden, Het Loo. De Ned. Bond v. J. V. op G. G. in jaar» vergadering bijeen in de Nieuwe Westerkerk te Rott rdam (Ammanstraat) betuigt Uwe Ma» jesteit bij vernieuwing zijn liefde voor Uw persoon en Uw werk en bidt God, dat de hechte band tusschen Nederland en Oranje nog lang blijve bestaan. ZIJLSTRA, Voorzitter. Aan Zijne .Excellentie Minister H. Colijn, Leersum. De Ned. Bond v. J. V. op G. G. in Bonds» dag bijeen in de Nieuwe Westerkerk te Rot» terdam, bidt U toe, dat God U blij vend sterke, om in deze tijden van verwarring ons Anti» Revolutionaire volk met vaste hand te leiden naar den eisch onzer Calvinistische beginselen. ZIJLSTRA, Voorzitter. Aan Zijne Excellentie A. W F. Idenburg, Den Haag. Nederlands Gereformeerde Jongelingschap, heden te Rotterdam in Bondsdag bijeen, is verblijd over Uw terugkeer in ons vaderland, en bidt U kracht van boven toe om met de» zelfde trouw te blijven strijden voor de be» ginselen, die ons lief zijn. ZIJLSTRA, Voorzitter. Aan Prof. Dr. Geesink, Watergraafsmeer. De Ned. Bond v. J. V. op G. G. in Bonds» dag bijeen te Rotterdam, biedt zijn raadsman, ter gelegenheid van diens 70en verjaardag zijn hartelijke gelukwenschen aan. G >d de Heere geve U ook in uw ouder» dom nog frissche kracht om voort te arbeiden aan de principieele ontwikkeling van het Ge» reformeerde leven in ons vaderland. ZIJLSTRA, Voorzitter. De commissie tot nazien der administratie van den Bondspenningmeester, brengt bij monde van den heer C. J. Breedveld rapport uit, dat in het Bondsorgaan zal worden op» genomen en strekt tot décharge van den pen» ningmeester. Met applaus neemt de vergadering nota van de mededeeling, dat de heer Joh. T. de Lange is herkozen als Bondsbcstuurder. Het Bondsbestuur wordt gemachtigd, voor den Bondsdag 1925 de plaats te kiezen. Waar» schijnlijk zal deze vergadering gehouden wor» den te Zwolle. Uit mededeelingen van den Bondspenn. blijkt dat tot lid der comm. tot het nazien der financieele administratie in de plaats van den heer C. van Raay (aftr. en niet herkies» baar) is gekozen de heer J. W. Mekking te 's»Gravenhage met 362 stemmen, tegen 113 st. op den heer C. H. van den Berg te Hilversum en dat vertegenwoordigd zijn 499 vereeni» gingen. Besproken wordt nu het voorstel van het Bondsbestuur tot wijziging van het Bonds» reglement, welk voorstel bedoelt het Bonds» bestuur vrijheid te geven het Directeurschap van den Bond niet te handhaven in den huidigen vorm, maar de leiding van het Bonds» bureau en de Redactie van het Bondsorgaan te regelen naar zijn goedvinden. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangeno» men, nadat door meerderen is uitgesproken, dat de Bond in dezen staat achter het Bonds» bestuur en het de zaak volkomen toevertrouwt. Met groot enthousiasme besluit de verg aan Ds. J. E. Vonkenberg aan te bieden het eerelidmaatschap van den Bond, enaanZ.Eerw. daarvan kennis te geven door het volgend telegram Aan Ds. J. E. Vonkenberg, Huizen (N.=H.) De Ned. Bond v. J. V. op Ger. Gr., in Bondsdag bijeen in de Nieuwe Westerkerk te Rotterdam, dankbaar gedenkende aan het vele, dat aan U als stichter en leider van den Bond in een periode van 35 jaren werd verricht, biedt U bij dezen het eere»lidmaatschap aan, met de bede, dat God U ook in de toekomst nog moge sterken, om mede te strijden voor de doorwerking der Gereformeerde beginselen onder ons volk. ZIJLSTRA, Voorzitter. Het jaarverslag van den Bondssecr. wordt besproken. Daarna wordt de vergadering geschorst tot 2 uur. De middagvergadering was, «vanwege het groeien«, weder gesplitst. In de Westerkerk deelt de Voorz. te 2 ure mede, dat van den heer Idenburg is ontvangen het volgende antwoord op het gezonden te» legram «Hartelijk dank voor groet en bede. Den Bond Gods zegen toegewenscht«. Prof. Dr. T. Hoekstra van Kampen ontvangt nu het woord, ter behandeling van het on» derwerp «De ziel van den jongeling®. Z. H. G. licht hierbij de volgende stellingen toe 1. In onderscheiding van het kind en den knaap kenmerkt het zieleleven van den jon» geling zich door de ontwikkeling tot zelfstan» digheid. 2. Dit verzelfstandigingsproces komt tot uiting zoowel in het natuurlijke zieleleven als in het geestelijke (religieuze) leven. 3. De Jongelingsvereeniging is een insti» tuut, uitnemend geschikt om te bevorderen dat de jonge mensch uitgroeit tot persoon» lijkheid. Na eenige bespreking, waaraan niet minder dan 8 jongelingen en 2 der Boiïdsbestuurders deelnemen, ontvangt Mr. V. H. Rutgers, voor» zitter der A. R. Kamerclub, het woord over «Het volstrekte en het betrekkelijke in de Staatkunde«. En ten slotte Dr. K. Dijk, van Den Haag, over«De wacht bij de erfenis®. In de Zuiderkerk lichtte eerst Dr. C. N. Impeta van Kampen de volgende stellingen toe over «De J. V. en het Gezin«. I. Het gezin is de van God aangewezen plaats waar de opvoeding van den jongeling tot op aanmerkelijke hoogte kan en moet worden voltooid. II. Hoe meer de gezinsopvoeding aan haar doel beantwoordt, hoe minder, zuiver»theore» tisch gesproken, de Jongelingsvereeniging voor den jongeling noodig zou zijn daartegenoverhoe armer de gezinsopvoe» ding is, hoe meer de Jongelingsvereeniging ter compensatie (om met haar' rijkdom tegen die armoede op te wegen), wederom zuiver» theoretisch gesproken, voor jongelingen uit zulke gezinnen op haar plaats zou moeten heeten. III. De ervaring leert echter dat, praktisch, het in den regel alzóó is gesteld hoe beter, Schriftmatiger, gezinsleven, hoe meer meeleven der jongelingen uit zulke ge» zinnen met den Vereenigingsarbeid en hoe hartelijker meewerken tot de bereiking van het Vereenigingsdoel daartegenoverop hoe lager peil het ge» zinsleven staat, hoe «meer onverschilligheid er bij de jongelingen, uit die gezinnen voort» komend, heerscht omtrent ons Vereenigings» leven en streven. IV. Daarom moeten we, met aanvaarding dier praktijk, in onze kringen met inspanning van al onze krachten, pogingen in het werk stellen en blijven stellen, on\ het gezinsleven tot al grooteren bloei te brengenen om, met betrekking tot ons vereenigingswerk te houden wat we hebben en nog te verbeteren wat we kunnen. V. Trouwens daarbij telt deze overwe» ging mee dat terdege, naast de gezinsopvoe» ding, ^jtngezien het gezin nimmer de volle» dige^fópvoeding kan geven, de opvoeding onzeDjongelingen binnen de grenzen van ons Vereenigingsleven heeft een eigen plaats en eigen taak; zoodat (gelijk bijv. ook de school voor onze kinderen) de Jongelingsvereeniging een (in het algemeen beschouwt) onmisbaar hulpmiddel tot de rechte opvoeding onzer jongelingen moet heeten. VI. Derhalve is het zeer gewenscht dat tus» schen het gezin en" de Jongelingsvereeniging, tusschen de Jongelingsvereeniging en het ge» zin, heersche een vriendelijke samenwerking, met een elkander verstaan en waardeeren, met afbakening van eigen grenzen opdat én het gezin in zijn. én de Jongelingsvereeniging in haar beteekenis, voor de opvoeding der rijpere jeugd worde geacht en geëerd. Daarna sprak alhier de heer J. Schouten, lid van de Tweede Kamer, over hetzelfde onderwerp als Mr. Rutgers in de andere ver» gadering had behandeld terwijl het slotwoord hier gesproken werd door Ds. N. Buffinga, van Rotterdam, wiens rede tot titel had «Van beneden en van boven«. Het is uit den aard ondoenlijk van alle deze redevoeringen een exposé te geven. Vermelden wij ten slotte, dat het voornemen bestaat het verslag van den Bondsdag met inbegrip van de gehouden redevoeringen binnenkort uit te geven in een boekwerkje «De Rotterdamsche Bondsdag«. De Copir van Ingezonden Stukken die niet ge» plaatst z.:n wordt ruet teruggegeven. Buitwt verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgev«Q Mijnheer de Redacteur. Geruimen tijd geleden is met de demping der veelbesproken Sommelsdijksche Kerkgracht een aanvang gemaakt. Die plotselinge demping is echter even plotseling gestaakt. Waarom, ik weet het niet Grond schijnt er voldoende in voorraad te zijn, want van bevoegde zijde werd mij mede» gedeeld, dat geruimen tijd geleden de gemeente ongeveer drie honderd voer grond is aange» boden, maar tot heden mocht de aanbieder nog geen bericht ontvangen of er van zijn aanbod gebruik gemaakt zal worden. Wat zou toch de oorzaak zijn, dat het dempen der gracht is stop gezet (Heemschut, wachten op werkloosheid, of zou het een andere oorzaak zijn.) Maar met dat al zitten de Ringbewoners th een toestand die onhoud» baar wordt. Deze menschen zijn verplicht, deuren en vensters gesloten te houden, voor de ondraaglijke lucht die dag in dag uit, uit die sfinkmachine opstijgt. Langs dezen weg doe ik een beroep op U Heeren Wethouders en Raadsleden van Som» melsdijk, en maak een einde aan die treurige toestand, en roept oen spoedvergadering bij» een, opdat het besluit genomen kan worden, dat die stink gracht binnen zeer korten tijd gedempt moet worden. Met dank voor de plaatsing bij voorbaat. EEN SOMMERDIEKER. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik plaatsing in Uw blad voor 't volgende waarvoor bij voorbaat mijn dank Zooals wellicht vele imkers in Flakkee weten, is de bijenteelt in de laatste jaren hier in ons land tot vrij hoogen bloei gekomen. Wat ze misschien niet zullen weten is, dat deze voor» uitgang niet alleen te danken is aan het feit, dat sinds eenige tientallen van jaren de mobiel» bouw is ingevoerd, doch vooral aan de oprich» ting van de Nederl. Vereeniging tot bevorde» ring der bijenteelt in Nederland in 1897. M-X;

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 1