Binnenland. Officieel Gedeelte. Reclames Mededeelingen. Kerk en SchooL Plaatselijk Nieuws. narrebellen en apenpakjes en onderwijl met z'n familie, neus tegen de ruiten, op z'n teenen zich hijscht om toch vooral dat moois goed te zien en te genieten. n Zoo'n laffe knul is»ie ook niet. Koning George heeft 'm te eten gevraagd, voor onzen Duys en Kleerekooper om van te griezelen, niet je moet toch j e fatsoen houden tegenover je eigen, roode volk'n diner op Windsor en Mac Do» nald heeft »Met genoegen, sire!« gezegd. Daar een »krabbel« over, Asser Benjamin jeuken u de vingers niet? Oók hoogmoed. Men kent het oude verhaal. Iemand ging steeds hoogst eenvoudig, ja gewild armelijk gekleed, scheur en gaten soms in zijn goed. Zoo predikte hij »nederigheid«. Bestrafte den hoogmoed in kleedij. En verhoovaardigde zich niet weinig op 't schitterend voorbeeld, dat hij zelf immers gaf tot iemand, hem ontmaskerend, zei»Man de hoogmoed gluurt door de scheuren en gaten van uw mantel heen Zoo zei het ook Mac Donald. Hij had het over hof»kleedij. En waarom niet? schreef hij droog. En vervolgt »Ik heb menschen gekend, zegt hij, die ijdelheid toonden door het slordige hunner kleeren. Een gedeukte hoed en een roode das, een bepaalde toon van hun stem en een devote herhaling van Marxistische frazes, kunnen evengoed een aanwijzing zijn dat iemand zichzelf aan uiterlijkheden heeft verkocht, als het bezit eener ceremonieele kleedij die hem dan toch in elk geval in staat moet stellen plechtigheden bij te wonen, die historische onderdeelen van zijn taak vormen. Dat is nog wat anders dan Troelstra's hooge» hoed, als»ie op bezoek gaat bij de Koningin. Duys heeft gelijk Met de »rooden« op 't kussen wordt het voor hèn een dooie=vissies»boel. «Besmet Ergens in Engeland vergaderde 'n Vakver» eenigings»Congres en werd door het gemeente» bestuur ten Stadhuize genoodigd toteenoffi» cieele ontvangst, waarbij naar Engelsche zede »de thee® zou worden aangeboden. Doch wat lekt uit? Dat de cakes en 't gebak, die bij de»thee« zouden worden gepresenteerd, geleverd waren door een bakker, die ongeorganiseerde arbei» ders in zijn dienst had en in allen ernst werd besloten het gemeentebestuur te laten weten dat men de »officieele ontvangst« gaarne aan» vaarden zou, maar voor »de thee® bedankte. Men kon zijn gehemelte niet verontreinigen door koekskens te knabbelen, welke door on= reine, dat is ongeorganiseerde handen zijn ge» kneed. Zóó blijft men »orthodox« in de practijk. Toch, maar dat is nu m ij n geheim Dat wéten de lui daar niet, laat ze in hun onwetendheid Maar ziet gede hamer, dien de zaabei» genaar den voorzitter voor de orde gaf, daar zaten koperen pennetjes in en die zijn inder» tijd gemaakt door 'n koperslager, die óók 'n paar ongeorganiseerde arbeiders in dienst had En met zoo'n »besmette« hamer is 't Con» gres geregeerd. Die heeft de Voorzitter vijfentwintig maal in zijn georganiseerde vingeren gehad, ik twijfel zeer aan de wettigheid en de rechts» kracht van de besluiten, die onder de heer schappij van zulk een hamer genomen zijn Een vliegtuig van de K. L. M. zoek. Naar men verneemt is de »F II1« van de K. L. M., dat Donderdag met twee passagiers uit Croydon is vertrokken, tot nu toe nog niet te Rotterdam aangekomen. Evenmin is daar bericht ontvangen uit Lon» den, dat het vliegtuig daar is teruggekeerd. Van de zijde der Engelsche Marine is on» middelijk een onderzoek in het Kanaal inge» steld, doch hieromtrent is niets naders bekend. Nadere bijzonderheden. Omtrent het vermissen van de »F II1« van de K. L. M. verneemt men nog het volgende Donderdagmorgen is het vliegtuig met twee passagiers, de heer W. J. van Hien, uit Am» sterdam en de heer Modderman, uit Amers» foort, uit Londen (Croydon) vertrokken. Het schip vloog eerst naar Lympne, waargoederen zouden worden ingenomen en de weerberich» ten zouden worden ontvangen. In verband met de dikke mist is het vliegtuig daar tot Donderdagmiddag ongeveer twee uur gebleven De piloot, A. Pijl, afkomstig uit Nijmegen, besloot toen op te stijgen en de reis te ver» volgen. Sindsdien is niets meer van het vlieg tuig vernomen. Toen het vliegtuig Donderdagmiddag niet op den gewonen tijd arriveerde, begon de K. L. M. onmiddellijk inlichtingen in te winnen. Het bleek, dat te Rotterdam op Waalhaven de gewone berichten uit Callais, Duinkerken en Ostende niet waren ontvangen noch was bericht ingekomen, dat het vliegtuig een nood» landing had moeten maken. Daar ook Donderdagavond laat nog geen nadere berichten waren ingekomen, stelde de directie van de K. L.'M. zich in verbinding met de (Britsche) Royal Air Force, met het yerzoek onmiddellijk een onderzoek te willen doen instellen. Drie watervliegtuigen van de Britsche Marine zijn daarop Vrijdagmorgen te vijf uur begonnen het Kanaal en de Noord» zee af te zoeken. De directie van de K. L. M. riep verder de hulp in van de Nederlandsche Marine, zoodat Vrijdagmorgen vroeg ook drie water» vliegtuigen van het Vliegveld de Kooy ter onderzoek zijn vertrokken. Van Vlissingen vertrok verder nog een torpedoboot. Een eigen landvliegtuig van de K. L. M., dat Vrijdagmorgen naar Lympne vertrok om een onderzoek in te stellen, is onverrichter» zake teruggekeerd. Geen enkel spoor van het vermiste vliegtuig werd gevonden. Gedurende den geheelen nacht werden pogingen in het werk gesteld om langs draadloos»telegrafischen weg inlichtingen in te winnen. Met verschil» lende schepen en kuststations werd verbin» ding gekregen, doch tot nu toe zonder resultaat. Gevreesd wordt, dat het vliegtuig is ver» gaan en dat de drie inzittenden zijn omge» komen. De mogelijkheid bestaat, dat een vaar» tuig, niet in het bezit van een verzendinrich» ting voor draadlooze telegrafie het vliegtuig, dat korten tijd drijvende kan blijven, heeft aangetroffen en de inzittenden heeft overge» nomen. De mogelijkheid is echter niet groot, daar in dit geval zeer waarschijnlijk op het oogenblik wel bericht van dit schip had moe» en zijn ontvangen. Dit is het eerste belangrijke ongeval, dat een vliegtuig van de K. L. M. is overkomen. Een der passagiers, de heer W. J. van Hien, is de zoon van den heer W. H. J. van Hien, waarnemend directeur der Rijksbelastingen te Amsterdam. Hij is gehuwd en woont te Foi» kestone. Her schijnt evenwel, dat hij voor zaken naar Amsterdam zou gaan. De Nederlandsche vliegtuigen zonder resultaat terruggekeerd Vrijdagmiddag arriveerden op het vliegveld» Waalhaven te Rotterdam de Marinelandvlieg» tuigen, die uit de Kooy vertrokken waren, om te zoeken naar het vermiste vliegtuig van de K. L. M. De piloten der vliegtuigen hadden niets van het Fokker»vliegtuig kunnen ontdekken. Ook de Britsche vliegeniers vinden niets. Men meldt nog uit Londen dd 25 April De watervliegtuigen van de Royal Air Force zijn van hun onderzoek in het Kanaal en op de Noordzee teruggekeerd. Zij melden niets van het vermiste Nederlandsche vliegtuig te hebben ontdekt. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Sommels» dijk brengen ter openbare kennis, dat ter ge» meentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van T. VAN HEEMST, timmer» man alhier, om vergunning tot het uitbreiden met een gasmotor van 6 P.K. voor het drijven van eene houtbewerkingsmachine, van zijne timmermanswerkplaats aan den Binnenweg, kadastraal bekend in sectie B no. 1847. Op Zaterdag 10 Mei a.s., des namiddags 11 uur, zal ten gemeentehuize gelegenheid be» staan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie ken» nis nemen van de ter zake ingekomen schrif» turen. Sommelsdijk, 26 April 1924. Burgemeester en Wethoudei'S voornoemd, De Burgemeester, L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris. Iz. GEELHOED. SOMMELSDIJK. In deze gemeente zijn weer nieuwe gevallen van mond» en klauw» zeer geconstateerd. Er worden nog geregeld paardepeen van hier verscheept. De prijs is f 1.— per H.L. Het staat echter te vreezen dat, wanneer het vervoer niet harder opschiet er nog wel van deze producten hier zullen blijven. Ook zijn hier nog enkele partrtjes uien. De werkman J. L. had het ongeluk bij het houthakken door een opspringend hout» blokje zoodanig aan het oog te worden ge» troffen, dat hij zijn werkzaamheden moest staken en zich onder geneeskundige behan» deling stellen. Op het bouwterrein van de Diaconie der Ned. Her*r. Gemeente wordt veel ge» bouwd. Nu weer is een aanvrage ingekomen om vergunning voor het bouwen van een landbouwschuur voor W. Breur óp dat terrein. In de Kaai der gemeente is een boot, gebruikt bij het baggeren, gezonken. Zij zal zoo mogelijk bij lagen waterstand worden gelipt. Aangezien door de langdurige werk» loosheid menig gezin in behoeftige omstan» digheden verkeerd, heeft de Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk alhier besloten een extra bedeeling te houden. Tot dekking der kosten zal op Zondag 4 Mei a.s. in de voormiddag» en avondgods» dienstoefening een collecte worden gehouden. MIDDELHARNIS. Doordat zij 'n stuk naald in haar voet trapte, had Mej. L. Smit 't ongeluk dat de voet begon op te zetten. De dokter constateerde bloedvergiftiging. Tijdens het onweder. Zaterdagavond, 't welk onder deze gemeente plaats had, waaide van den landbouwer A. v. d. Tol eene schaaps» kooi omver, ook op verschillende plaatsen in het Oudeland waaiden klampen geheel uit elkaar. Men vermoedt dat een windhoos over het eiland is gekomen. Bij onderhandsche inschrijving voor het bouwen van een woonhuis te Middelharnis door den architect G. v. Varik te Middelharnis, voor rekening van den heer L. C. v. Prooijen te Den Bommel, zijn laagste inschrijvers voor Timmerwerk, Smids» en Schilderswerk Lang» broek—Van Hulst f 1800, Metselwerk J. Ie Comte Sommelsdijk f 1810. (Gegund.) STAD AAN 'T HARINGVLIET. J. Breesnee heeft zijn schip onderhands ver» kocht aan A. van der Gijze alhier. Dhr. A. A. Hogeweg heeft de benoeming tot Hoofd der Bijz. School alhier aangenomen. Onze vroegere dorpsgenoot J. G. Diepen» horst, burgemeester van Giessen»Nieuwkerk, Peursum en Schelluinen, is benoemd tot Secre» taris van eerstgenoemde gemeente. De collecte ten bate van den nood in Saksen heeft opgebracht f 90,—, terwijl de col» lecte voor den nood in Duitschland f 247,— bedroeg. Door de storm van Zatermiddag is in deze gemeente nog al eenige schade aange» richt; een ajuinschuur van A. Koppenaal is omgewaaid evenals een schapenkooi van A. van den Tol, terwijl verder nog klampen zijn omgevallen. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. DEN BOMMEL. In de vorige week wer» den vanuit deze gemeente vervoerd 351 H.L. aardappelen, 200 H.L. uien en 497 H.L. peen. Door de politie te Oude Tonge is tegen A. v. d. M. alhier proces»verbaal opgemaakt wegens strooperij. Bij de arbeidsbemiddeling stonden de vorige week ingeschreven 31 werklooze veld» arbeiders. De dienstplichtige K. Bakker der lichting 1920 is tegen 21 Juli a.s. voor herhalingsoefe» ningen opgeroepen. A. Jongeling had het ongeluk zich zoo» danig met een beitel in zijn hand te steken, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. OOLTGENSPLAAT. Het mond» en klauwzeer onder het vee van A. J. Korteweg Lz. is geweken verklaard, nieuwe gevallen doen zich heden in de gemeente niet voor. Woensdag 7 Mei zal schouw worden ge» houden over de verschillende polder onder deze gemeente en ook van den Bommel enkele polders, 's avonds te voren dient alles in schouwbaren te kunnen worden opgeleverd. OUDE TONGE. C. van Dongen heeft een stukje grond onderhands verkocht aan J. v. Zoest. J. T. had het ongeluk een klamp stroo in brand te steken met veel moeite wist men het belendende te bewaren. Tijdens den geweldigen storm j.l. Zater» dag zijn er veel strooklampen boonien en schuurtjes omgewaaid. Alhier worden de aardappelen (Red Star) opgekocht voor f 7.— de 70 K.G. Vluchthaven nabij Oude Tonge. Tijdens den storm op Zaterdag 26 April 1924 n.m. omstreeks 3,30 uur bevonden zich op het Krammer voor de gemeente Oude Tonge, ne» gen vaartuigen. Van een dier vaartuigen, ge» laden met mais, komende van Antwerpen, schipper J. van Putten van Terneuzen, werd de mast over boord geslagen en dreef dit vaartuig hulpeloos rorrd. C. Grinwis, Spessalutus II van Oude Tonge die met zijn vaartuig geladen met grint aldaar op weg was naar Oudfe Tonge, en reeds drie personen J. den Rooyen, W. M. de Korte en W. M. de Korte Jr. voor hulp aan boord hèd genomen, heeft gemeld vaartuig dat veel averij had bekomen met veel moeite gebracht in de vluchthaven te Dinteloord. Voor zoover bekend hebben de overige schippers behouden een veilige haven bereikt en geen verdere ongelukken plaats gehad. Ware nabij de gemeente Oude Tonge een vluchthaven geweest, dan zouden zonder moeite deze schepen daarin een veilige lig» plaats hebben kunnen nemen, en de opvaren» den geen vreeselijke uren hebben doorleefd met de bange gedachten, dat reeds zooveel personen aldaar zijn verdronken, laatst nog zes personen op 23 October 1921. Wanneer zal men er toe overgaan, nabij de gemeente Oude Tonge volgens deskundigen op scheepvaartgebied de juiste plaats een vluchthaven te maken NIEUWE TONGE. Onder het vee van de landbouwers J. Breur Gz. en A. Kievit, alhier, is mond» en klauwzeer uitgebroken. J.l. week ontstond twist tusschea de doch» ter van C. v. d. M. en de vrouw van J. B. Laatstgenoemde werd zoodanig verwond, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. De zaak schijnt in handen van de politie. Verleden week werden van hier 200 balen peen vervoerd. Juin werd niet verzonden. Zij die in het bezit wenschen te komen van een jachtakte, moeten zich ter gemeente» secretarie aanmelden. De akten worden thans rechtstreeks door den Burgemeester afgegeven. Door dhr. A. van Es, alhier, is vergun» ning gevraagd tot afbraak en opbouw van een woonhuis bij het tramstation, alhier. 40 ent per rcpeL DIRKSLAND. De Burgemeester der ge» meenten maakt bekend, dat volgens mede» deeling van den Inspecteur van den Vee» artsenijkundigen dienst, vervoer van vee, lijdende aan Mond» en Klauwzeer, naar de weide, mits örider politietoezicht, geoorloofd is. Wanneer het ziektegeval jonger dan drie weken is, zal het vervoer van het vee naar de weide, eveneens onder politietoezicht, per as moeten geschieden en het vervoermiddel moeten worden ontsmet. HERRINGEN. Bij den landbouwer M. Lokker onder deze gemeente is ook Mond» en Klauwzeer geconstateerd. Terwijl de prijs van paardepeen, waarvan nog een flinjce voorraad aanwezig is, dalende is, zijn er deze week van de firma v. As uit R. nog 500 balen verzonden. Voor de aard» appelen besteedt men f 7.50 per H.L. Aan B. v. d Linde die sedert jaren alhier de betrekking van postbode en brievenbesseller waarneemt is op zijn verzoek tegen 1 Mei a.s. eervol ontslag met persioen verleend. L.l. Zaterdagnam. is het even ten Westen van ons dorp enkele oogenblikken noodweer geweest. Eene windhoos heeft aldaar volgens ooggetuigen geducht huisgehouden en zoo hier en daar aan een en ander nog al mate» rieele schade aangebracht. Naar wordt beweerd is het stof van de overzijde der rivier aan deze zijde overgekomen. Het percentage voor Plaatselijke Inkom» stenbelasting 1924—25 is door den Raad alhier bepaald op 2. In plaats van Ph. Logmans is tot penning» meester van het Christelijk Mannenkoor alhier benoemd Klaas de Jong. MELISSANT. Bij dhr. Van B. is een koe gestorven en bij dhr. S. een kalf. De dieren zijn onder politie»toezicht begraven. De vorige week zijn wederom 3 gevallen van mond» en klauwzeer ter Gemeente»Secre= tarie aangegeven. GOEDEREEDE. Zaterdagavond ging over onze gemeente een onweersbui vergezeld van regen en hagel. Ook ging er een windhoos midden door onze gemeente die een gedeelte van het dak van de bouwschuur van den land» bouwer C. v. E wegnam. Ongeveer 700 dak» pannen werden verbrijzeld. Bij de verkooping van drie huizen bij afslag op Woensdag 1.1. zijn alle drie perceelen aangeloopen. Een perceel is gegund. De verkoop van de Emmabloem, door twee jeugdige verkoopstertjes, op Zaterdag 1.1. heeft f 31.25 opgebracht. OUDDORP. Jac. H. heeft een paling gevangen, die niet minder dan acht H.G. woog. Als een bijzonderheid vermelden wij, dat in de afgeloopen week bij den veehouder J. K. 26 koeien gekalfd hebben. Mej. J. S. zou de aardappelen afgieten}; het hengsel van den ketel brak, en het ko» kend heete water bezeerde in erge mate haar eene voet. De koopman P. J. is met zijn hondekar, beladen met kruidenierswaren, in een sloot gereden, waardoor hij veel schade beliep. Op de boerderij het Met is een postduif gevangen, genummerd Beige 24—6367417 een vleugel gemerkt Duivenmaatschappij Gremel» kop. Ter waarschuwing voor anderen. J.K.is bekeurd, omdat hij reed op een fiets zonder bel. In dc nabijheid van dc haven ging Zaterdag het paard van C. A. op den loop. Kisten en biertonnen rolden er af en in de haven. Een kleine jongen, die daar tusschen zat, kwam er ongedeerd af. Aan de leden van den Vrijw. Landstorm wordt morgen (Dinsdag) het toegezegde por» tret van de Koningin uitgereikt. Dit zal ge» schieden des avonds te 7 uren op het gemeente» huis. —f Door enkelen is de melkprijs verlaagd n.l. van 16 tot 14 cent per liter teruggebracht. f Zooals men onlangs meldde dat eenige arbeiders naar elders zouden gaan om arbeid te verrichten, zoo loopen er thans geruchten dat hier vanaf moet gezien worden, doordat aldaar thans ook werkloosheid moet heerschen. HELLEVOETSLUIS. Onze plaatsgenoot zuster J. Vermaes, welke zich in dienst van »Het Roode Kruis® dikwijls verdienstelijk heeft gemaakt zooals in Ned. Indië bij de pestbestrijding en tijdens den oorlog in Servië, is de »Bravourmedaille« uitgereikt en vertrekt 24 Mei opnieuw naar Ned. Indië. Woensdagavond zal de Rijks»Harmonie» kapel bij gunstig weder, ter gelegenheid van de verjaardag van H. K. H. Princes Juliana, een concert geven in de muziektent. Aanvang 7,30 ure. B. en W. alhier zullen Zaterdag 3 Mei a.s. om 11 uur aanbesteden eenige Onder» houds en Schilderwerken, in 2 perceelen. In» lichtingen geeft de Gemeente»Architect. Voor het ijken van maten en gewichten zal op 9—12 Mei zitting worden gehouden in de Marine»Cantine. NIEUWsHELVOET. Bij den landbou» wer I. Vermaat en H. Kruik is onder het vee mond» en klauwzeer uitgebroken. Door de windhoos van Zaterdagmiddag is de hooischelf van den heer I. V. omgewaaid. ROCKANJE. De heeren G. H v. d. Wel gem.»veldw. en P. Groeneveld ass. gem.»veldw. zijn beiden benoemd tot onbezoldigd, rijks» veldwachter. Het strand onder deze gemeente zal op 9 Mei a.s. des avonds tusschen 6 en 9 uur onveilig zijn, wegens schietoefeningen van de vrijwillige landstorm. MIDDELHARNIS. In de Ned. Herv. Kerk is eene extra gift gecollecteert van f 6 ten bate van het convent. DEN BOMMEL. Zondag a.s. hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden, des voormiddags half tien (o. t.), Ds. Kruijt van Nieuwe Tonge. NIEUWE TONGE. Wegens vacaturebeurt te den Bommel zal ds. Kruijt D.V. a.s. Zondag alleen des avonds optreden. In den voormid» dagdienst zal een predikatie worden gelezen. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de O. L. School alhier, worden sollici» tanten opgeroepen. HERK1NGEN. A.s. Zondag hoopt alhier in het avonduur in de Ned. Herv. Kerk op te treden Ds. v. As uit Dirksland, terwijl den geheelen dag overigens geen dienst zal zijn. Men is hier voornemens te komen tot het aanstellen van een Godsdienstonderwijzer in de Ned. Herv. Kerk, alhier, vergaderingen der Besturen hiertoe hebben al plaats gehad. Voor den komenden Zondag is bepaald dat de Zondagsschool zal gehouden worden des voorm. 10 uur. MELISSANT. Zondagmiddag trad in de Ned. Herv. Kerk alhier op Ds. J. J. Kloots. Nadat gezongen was psalm 100 vers 3 en 4, hield Zijn Eerw. zijn afscheidsrede wegens vertrek naar Zwammerdam, naar aanleiding van Hebreëns F3 vers 8. Na de tussche'nzang, Gez. 158 vers 7, werd achtereenvolgens het woord gericht tot den kerkeraad, de kerkvoogdij, Ds. de Gidts, Ds. van As, den Burgemeester dezer gemeente, den voorlezer enz. Ds. de Gids sprak in zijne kwaliteit als con» sulent Ds. Kloots een hartelijk woord toe ook Ds. van As sprak den scheidenden leer» aar toe waarna op diens verzoek de gods» dienstoefening met psalm 121 vers 4 gesloten werd. In de Ned. Herv. Kerk zal Zondagmor» gen Zondagsschool worden gehouden, daar des nam. Ds. de Gidts van Goedereede hoopt op te treden. GOEDEREEDE. Zondag 4 Mei zal er alleen des vooym. dienst zijn, daar Ds. de Gidts de vacature te Melissant des nam. 2 uur moet gaan vervullen. OUDDORP. Alle leerlingen van de Zon» dagsschool Oostdijk wórden a.s Zondag op de gewone uren weder verwacht. Ds. J. Bus heeft het beroep naar de Herv. Kerk te Yreeswijk aangenomen. Het is het 21ste beroep dat op ds. Bus, terwijl hij hier staat, is uitgebracht. f Vrijdagavond a.s., ten 7 uur, o. t., be» staat er gelegenheid om aangifte te doen voor den H. Doop, in de Ned. Herv. Kerk. f Aan belanghebbenden wordt ter alge» meene kennis gebracht dat Donderdag I Mei a s. de nieuwe leerlingen op de Chr. School zullen worden verwacht. Voor hen die nog geen aanmelding hebben gedaan, kunnen dit nog doen bij den heer J. Noorlander, Hoofd der School. HELLEVOETSLUIS. Vrijdagavond is het nieuwe orgel, geleverd door de firma Valch en Kouteren en Co, in gebruik genomen. Bij die gelegenheid sprak Ds. Sap van Gouda een toepasselijke rede uit waarna dhr. Storm van Delft eenige nummers ten gehoore bracht Het was jammer dat de rede zoo lang was daar de organist maar twee nummers ten ge» hoore kon brengen zoodat de gemeente nog niet goed weet wat voor muziek in het orgel zit. NIEUW»HF.LVOET. De bazar ten bate van het nieuwe orgel in de Ger. Kerk werd Maan» dagavond 2e Paaschdag geopend. De belan» stelling is gedurende de bazar groot geweest. Er was voor elk wat wils. Voor de jeugd vermakelijkheden, voor de ouderen, prachtige artikelen. Ook was de theetent van de Wed. J. v. Nelle aanwezig, waarvan ruim gebruik is gemaakt. De laatste avond zijn de overgble» ven artikelen met opbod verkocht. De inkom» sten hebben de verwachting verre overtroffen. Naar we vernomen hebben is de netto op» brengst ruim f 1000. NED. HERV. KERK? Beroepen Naar Aalburg en naar Heesbeen. Ds. J. G. Dekking te Kesteren Naar Putters» hoek Ds. M; B. Verkerk te Gouderak Naar Steenwijkerwold Ds. H. F. Pasma G.Azn. te PaesuisNaar Goudriaan Ottoland Ds. T. F. J. v d. Plassche te Krimpen a/d Lek. AangenomenNaar Diemen Ds. J, Ilooijer te Rhenen Naar Vreeswijk Ds, Bus te Ouddorp Naar Hijkersmilde Ds. Sijhe» ma te Feiwerd. BedanktVoor Eden Ds. G. Grootjans Th;, te de Meern Voor Rouveen Ds. E. Schimmel te Jaarsveld. GEREF. KERK Beroepen: Naar Borger, Alteveen en Zwee» loo dhr. J. W. v. Tol Cand. te Assen Naar Bergen op Zoom Ds. P. v. Dijk te Zaanslag Naar Opeinde Nijega dhr. C. v. Meijerifekj Cand. te Amsterdam Naar O. en W. Souburg dhr. G. B. Wurth Cand. te SantpoortNaai Kampen Ds. J. Vreugdenhil te Borselen Naar Bergen op Zoom Ds. P. v. Dijk te Zaanslag. TweetalTe Voorthuizen Ds. G. J. Coede Westzaan en Ds. J. H. Kuiper Winsum (Fr.) Te Opeinde Nijenga dhr. C. van Meijerifelci Cand. te Amsterdam en G. B. Wurth Cand. Santpoort. ViertalTe Amsterdam Ds. C. Bouma Zwol» le, Ds. K. Dijk den Haag, Ds. G. R. Kuijper Haarlem én Ds. J. Waterink Zutphen. Aangenomen Naar Goes dhr. K. J. Cremer Cand. te Amsterdam Naar Ooltgensplaat Ds, H. de Lange te Exmorra. BedanktVoor Duurswoude Ds. D. B. v. d. Meulen te Oostermeer. CHR. GEREF. KERK. TweetalTe Sneek Ds. L. H. v. d. Meiden Dordrecht en Ds. J. Tolsma Zeist. BedanktVoor Broek op Langendijk en voor Zaamslag Ds. J. L. de Vries te Rijnsburg, EVANG. LUTH. KERK. DrietalTe Weesp Ds. J. Lindijer Monni» kendam, Ds. C. C. G. Visser Rotterdam en Ds. K. H. Wallien den Helder. HERST. EV. LUTH. KERK. Drietal: Te Hoorn Medenblik Ds. J. Berg» man Groede, Ds. P. Boendermaker Harlingen en Ds. J. J. v. Heest Deventer. Maurik en Appeltern. Men schrijft aan de N. Rott. Crt. Er is dezer dagen in de bladen geschreven over »een fanatieke beweging in Maurik®, waarbij een vrouw was betrokken, die ge» dichten maakte op hare konijnen, die in haar kring als heilig worden beschouwd. Vooral werd melding gemaakt van een 18»jarigen jongen, die de vlucht heeft genomen, omdat hij door het lot tot duivebbezetene was aan» gewezen en vreesde als offer te zullen vallen, zooals destijds met den Appelternschen boe» ren knecht geschiedde. Ik was in de gelegenheid van betrouwbare zijde eenige gegevens over deze Mauriksche aangelegenheid te ontvangen, en het kan zijn nut hebben deze mee te deelen en te verge lijken met gegevens, die ik- ontleen aan een rapport, dat een tijd geleden voor mij werd opgemaakt aangaande de Appelternsche be» weging, door een geloofwaardig en onbevan» gen persoon, die het gebeurde destijds v.to nabij heeft gadegeslagen. 'i Wat Maurik betreft, er liep reeds een%m tijd het gerucht, dat men, in het Esschen» bosch, iemand had willen offeren, die bij name genoemd werd. Eenzelfde gerucht liep een aantal jaren geleden te Ravenswaay (gemeente Maurik) en het bleek onwaar te zijn. Mijn zegsman kent den man te Maurik, waarvan thans als fanaticus sprake is, van nabij en hij beschrijft hem als iemand, wien men over 't algemeen in Maurik genegen is, terwijl hij inderdaad ook geen kwaad man is. Vroeger was hij aangesloten bij de vrijzin» nig»democraten, maar zag in, dat hij bij deze partij niet thuis behoorde en hij ging over naar de partij van ds. Kersten. In het gods» dienstige behoort hij tot de oud»gereformeer» den (afgescheidenen). Hij leest graag en veel en interesseert zich voorlal in geschiedenis. Bij hem in het achterhuis wordt wel eens godsdienstoefening gehouden door een voor» ganger van elders, maar uit Maurik zelf komen daar maar enkelen. Zijn zuster wordt bijgenaamd »Gods kind« en maakte vooral in haar jeugd gedichten op verschillende onderwerpen. Onwaar is, dat zij gedichten maakte op haar konijnen. W' is het een feit, dat op haar konijnenhokke.i bijbelteksten staan. Haar man, die zijn kin» deren elders liet doopen bij een oud»gerefor» meerd oefenaar, was vroeger schipper. Hij is, voor zijn stand, ontwikkeld en kan geen overdreven fanaticus genoemd worden. Mijn zegsman gelooft niets van een plan om iemand te offeren en zegt dat de meeste Maurikers er over lachen. In Appeltern stond de zaak anders. Het was ongeveer 25 jaar geleden dat te Baten» burg (een gemeemte, die voor het grootste gedeelte uit roomschen bestaat) een bejaarde protestantsch ulti»orthodoxe weduwe Scherf woonde met volwassen kinderen Toen een der jongens zich verloofde met een roomsch meisje, ontstond oneenigheid met moeder Scherf, zoodat de jongen bij zijn aanstaande ouders in huis ging wonen. De jongen had een broer, Martinus, bij wien vaak een kooi» ker in huis kwam, die »de blikken dominee« werd genoemd. Vrouw Scherf had nog een zoon, die Aart heete, Deze. kreeg in het begin van 1900 in» fluenza, had hooge koorts, ijlde en sprak dan veel over godsdienst. Weldra verbeidde zich onder de Protestanten van Batenburg, Appel» tem en Maasbommel het gerucht, dat 'Aart Scherf bekeerd was en »door den geest« sprak Onder de zeer velen, die Aart kwamen zien behoorde ook zijn broer, die met 't Room» sche meisje was verloofd. Toen de beide broers elkaar zagen, vielen zij elkaar in de armen en de familieleden werden onderling verzoend. Er ging een beroering door een groot deel der Protestanten van Maas en Waal, men stroomde naar het huis van vrouw Scherf. De reeds genoemde Martinus, waakte 14 dagen lang bij zijn zieken broer en dat contact, gevoegd bij de uitputting»door»slapeloosheid, maakte ook Martinus extatisch. De beweging nam in omvang toe. Een vrouw, die met paard en wagen den extaticus had bezocht, legde bij den terugtocht de leid» seis over het paard, want »de Heere zou haar wel beschermen«. Schooljongens deden aan meester weten, dat zij niet meer op school kwamen, »want de wereld loopt toch op een end«. Onweerstaanbaar was de invloed die uitging van den extaticus, welke zich inmiddels tot Messias had verklaard. Hij begon duivelen uit te werpen. De van den duivel bezetenen moesten voor hem knielen en de tong uit» steken. Hij trok dan aan de tong en als de menschen even kikten, dan waren ze verlost Onder de vele bezoekers behoorde ook een net 23»jarig meisje, dat, evenals haar moeder en zusters, aanstonds onder 's mans invloed was en haar zilveren en gouden sieraden in het vuur wierp. Een van die zusters, een 16» of 17»jarig meisje, werd eens 's nachts wakker en klaagde aan de bij haar slapende zuster over benauwd»

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 2