m GOES imeei dam. i moestuinen Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden. J 1 I il boden. IN HOC SIGNO VINCES DERDE BLAD 1U en Ml enbank ïilanden en lonthouden, JFABRIEK /en ierstraat DETAIL iransch glas No. 3010 ZATERDAG 26 APRIL 1924 39STE JAARGANG ENHOUWERU R Rotterdam Lend im wordt? |aart In UTRECHT voor Kalveren, r. |s door caria, Clivia's, a, Cineraria's, manden, Appel, ambozen, Roo- VELD JARNIS SOmiKIELSDIJK" elden aan leden jaars. Ze neemt 4 pCt. 's-jaars, n. Voorschotten cs aangevraagd r leden van het eid tot inbreng- in gelden eiken ond van 6—8 uur assierD. J0PPEC2. W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiëo en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers Buitenland. Ingezonden Stukken Vergaderingen. Marktberichten. Gemengd Nieuws. ft il i I k| 1 □ERDAM t>p aanvraag l"ELEF. No.^1946 van 23842' Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bii vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.- per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Hugo Stinnes. De pers staat v o 1 van dezen man. Daarom komen we op zijn leven terug, om enkele bizonderheden naar voren te brengen, die niet slechts waarde hebben als anecdote of als curiositeit, doch waaruit ook eenige leering te halen iswaarover kan worden nagedacht. Ditmaal aan de hand van het »Hbl.« Enkele «kleine knipsels« vinden hier een plaats. Zoo wordt van »Stinnes en zijn werk« b.v. het volgende gezegd »Hij werkte omdat hij werken moest, om, dat zijn scheppingsdrang hem voortdreef tot steeds stouter combinaties, omdat zijn grootsche, gansche industrieën omvattende i^ojecten hem vast hielden in hun ban, hem dag cn nacht vervulden en hem niet met rust lieten, vóór zij verwezenlijkt waren. Maas elk zijner transacties opende weer nieu» we perspectieven en nieuwe mogelijkheden. Zoo was Stinnes als een galeislaaf aan zijn werk 'geketend. Hij liep in den tredmolen van den arbeid en moest dóórloopen. Door, loopen tot hij er bij neer viel Hoog steekt dit beeld natuurlijk uit boven dat van den luiaard, die zich, keert op zijn legerom=en»om, als een deur op haar herre, maar toch toch: »een slaaf® zij 't dan van zijn wérk, neende arbeidsbeschou» wing van den christen is toch een andere De christen heeft zijn «godddelijk beroep«. Waarin hij werkt met al zijn macht. Staande in de vrijheid, waarmee Christus ook den arbeid heeft vrij gemaakt. En dus niet als een »slaaf« a ■fi Stinnes doet ons, doet in elk geval den historiekenner onder ons, dadelijk denken aan onze groote kooplieden in 't begin onzer «gouden eeuw«. Vul zelf de namen maar in De Geer, Usselinx, De la Maire Stinnes, uit de twintigste eeuw was hunner één. »Koopman«, dat was zijn eerenaam. En eenvoud kenmerkte zijn ganschen persoon, terwijl zijn zaken de wereld omvat» ten, net als 't geval was met onze grooten uit dien langvervlogen tijd. »Koopman« was hij tot na zijn dood. Zijn doods»advertentie luidde gewoon «Meute verschied sauft nach Lïngerem Leiden mein Mann, mein Sohn, unser Vater und Grossvater Herr Hugo Stinnes, Kauf» mann aus Mülheim an der Ruhr, im Alter von 54 Jahre« En van den eenvoud zijns levens, lezen we Alles aan hem was eenvoud. Wie hem voor de eerste maal zag kon nauwelijks gelooven, dat dit onaanzienlijk mannetje met zijn flodderende broekspijpen, zijn jas van ouderwetschen snit, zijn bolhoedje en zijn onafscheidelijk doodbiddersstrikje uit een goedkoopen confectiewinkel de groote »Wirtchaftsfiihrer« Stinnes was. Hij hechtte geen waarde aan uiterlijkheden en allerminst aan zijn eigen uiterlijk hij was wars van alle weelde, die hij als overdaad beschouwde De calvinist beweert niet, dat het 'm zit in «flodderende broekspijpen« en wat daar bij hoortzélfs veroordeeld hij niet alle weelde, maar toch, ook hij mint eenvoud en soberheid en 't zou er voor Duitschland heel wat beter uitzien, wanneer het vele mannen had met een Stinnes»natuur 1 Over één zaak moeten we zwijgen Omdat er ons niets van bekend is, Hoe de «Machtige« stond tegenover de din» gen, die hooger gaan dan dit aardsche leven Droef zoude het zijn, als hij zijn «zaken® tot in de puntjes bleek geregeld te hebben en er geen tijd overgebleven bleek om te denken aan «de dingen die bij God te doen zijn Een moedige Padvindster. Een dappere daad is door de 12»jarige pad» vindster Joyce Lowder van Walton»on»Thames (Engeland) verricht. Het meisje liep met drie kleinere kinderen langs een landweg, waarlangs een hollend paard met een vierwieligen wagen achter zich voortrende. Joyce tilde ijlings twee der kinderen over een heg heen, liet het derde er doorheen krui» pen en sprong daarna zelf voor het paard, dit bij de teugels vastgrijpend. Na een eind te zijn meegesleurd, wist zij het hollende dier tot staan te brengen. Zij ontving de padvindstersmedaille voor bij» zondere dapperheid. In Memoriam Ping Lung. "Wij hebben een droevige tijding mede te deelen 1 Ping Lung, het lievelingshondje van den beroemden Poolschen pianist Paderewski, is na een kortstondige ziekte, waarover wij ons gehaast hadden onzen lezers te berichten, in den gezegenden leeftijd van 15 jaar overleden Mevrouw Paderewski is zooals begrijpelijk, ontroostbaar. Toch zal de lieve doode niet als stichtelijk aandenken opgezet en onder stolp geplaatst worden, maar heel vulgair, als andere heidensche wezens, verbrand worden. Echter zal troostrijke gedachte voor het zoo zwaar beproefde echtpaar Paderewski de assche van den veelgeliefden ontslapene naar Zwitserland worden overgebracht en daar worden uitgestrooit over den tuin van Pade» rewski's landgoed, waarheen de Poolsche ech» telieden de volgende week zullen vertrekken. Mogen zij daar de kracht vinden om het onherstelbaar verlies een weinig te boven te komen en in de heerlijkheden van Zwitser» lands natuurpracht balsem vinden voor hun diepdoorwondde zielen Tot besluit van ons »in memoriam« deelen we nog mede, dat Ping Lung, een echte Pe» kingees, van vorstelijke afkomst was. Hij was namelijk in der tijd door een Chineeschen prins aan den heer Paderewski ten geschen» ke gegeven. In den particulieren spoorwagen, dien de Poolsche pianist in Amerika bezit, ligt het lijk van den lieven doode nu, ten aanschou» we van deelnemende bezoekers, op stijlvolle wijze opgebaard. Een valsche dokter. In het ziekenhuis te Alderschot (Engeland) melde zich iemand aan, die beweerde door een auto overreden te zijn. Men onderzocht hem, doch kon geen spoor van letsel ontdekken. Daar de man echter over hevige pijnen klaagde, werd hem toe» gestaan, in het ziekenhuis te blijven. Na een paar uren begon de patiënt meer spraakzaam te worden en te vertellen, dat hij dokter was in een Londensch ziekenhuis. Bij telefonische navraag bleek de man onwaarheid te spreken. Voorts kwam aan het licht, dat een personage, welks signalement met het zijne overeenkwam, reeds elders in zieken» huizen was verpleegd geworden, na hetzelfde verhaal te hebben opgehangen De man werd door de politie in bewaring genomen. In zijn zakken werden medische instrumenten gevonden. Hij schijnt nog van een meer ernstig feit dan diefstal te worden verdacht. De man die knielde op zijn eigen graf. Zekere heer Soglietti uit Epinal, een oud» strijder, die in 1914 in de buurt van Ramber» villers zwaar werd gewond en vervolgens voor» goed afgekeurd voor den dienst, had dezer dagen een ietwat griezelige verrassing. Sinds 1914 was hij, door verschillende om» standigheden, nooit meer in de gelegenheid geweest, het gebied van den strijd van 1914, waar hij zijn bloed had gestort, terug te zien. Tot hij nu eenige dagen geleden toevallig Rambervillers en de naaste omgeving van die plaats moest bezoeken. Hij wilde daarbij ook de graven weerzien van zijn strijdmakkers uit den oorlog, allen mannen van het 121e re» giment infanterie. Hoe groot was echter niet zijn ontroering, toen hij, terwijl hij op het militaire kerkhof langs een der graven liep, op een kruis zijn naam, zijn voornamen, zijn »hummer« en dat van zijn regiment vermeld zag 1 Het betrof hier werkelijk zijn persoon, en zijn naam was geplaatst boven het graf van een zijner ongelukkige kameraden. Bevend knielde Soglietti op zijn eigen graf neer. Toen hij het kerkhof had verlaten, was zijn eerste gang naar de plaatselijke militaire overheid, aan wie hij mededeeling deed van de begane vergissing. De geluldlooze inbreker. Met het nieuwste snufje op het gebied der grootestadsbandieterij heeft men dezer dagen te Berlijn kennis gemaakt, n.l. met den on» hoorbaren inbreker. Reeds in vele deelen der stad is hij gesinaleerd, maar zijn meesterstukje heeft hij uitgevoerd bij een rijken koopman in West»Berlijn. Van de slaapkamer, waar de koopman en zijn vrouw sliepen, wist hij een kleine brand» kast weg te sjouwen om daarna terug te kee» ren en in een andere kamer een hoeveelheid juweelen te stelen. Vervolgens plunderde hij vertrekken waar drie andere leden van het huisgezin sliepen. Hij vertrok met de kleine safe, waarin voor een bedrag van 1200 gulden aan specie, en met 125000 goudmarken aan juweelen. Nie» mand in het huis heeft den inbreker gehoord. Moderne dwaasheden. Sinds eenige dagen zijn drie leerlingen van het meisjes»college te Brooklyn niet in het openbare verschenen, omdat haar gelaat de sporen draagt van een zeer zwarte snor en baard en de letters D. K. G. op wangen en hoofd. Deze figuren maken deel uit van de ent» blemen der op dat college opgerichte Delta» Kappa»Gamma»meisjesvereeniging. Door de presidente van deze «geheime vereeniging« waren enkele leden met een oplossing van zilvernitraat besmeerd. Deze beschildering deed de slachtoffers geen pijn, doch toen zij in de zon kwamen, begonnen de figuren te verkleuren en in te branden. De meisjes zijn nu alle onder geneeskundige behandeling en verkeeren in groote vrees, dat de initialen niet meer zullen verdwijnen. Prov. betooging voor pl. keuze op Hemelvaartsdag 29 Mei 1924. Evenals in de meeste andere provincies zal ook voor de provincie ZuidsHolland een pro» vinciale betooging plaats hebben, bestaande uit een optocht met muziek en banieren, waarna een meeting wordt gehouden, waar sprekers van verschillende politieke en godsdienstige overtuiging het woord zullen voeren. Het schitterend succes van de Nationale betooging te 's»Gravenhage op 16 Febr. 1.1. heeft niet nagelaten alom indruk te maken. Te verwachten is, dat vóór eind Mei in de Tweede Kamer de beslissing gevallen is. De Provinciale betoogingen zullen dan de Eerste Kamer moeten toonen hoe groot allerwege het verlangen naar Pl. Keuze is. Voor Zuid»Holland zal de betooging plaats hebben te Schiedam, in den namiddag van 29 Mei, en wel in het Sterrenbosch. Alle politieke, kerkelijke en vakorganisaties van allerlei beginsel en kleur, die voorstanders zijn van P. K., hebben recht tot deelname. Secretaris van het Comité isA. Bakker, Buitenhavenweg 172b, te Schiedam. De Copie van Ingezonden Stukken die niet ge» plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgeval Mijnheer de Redacteur Mag ik s.v.p. een plaatsje in Uw veelgele» zen blad waarvoor bij voorbaat hartelijk dank. Nu niemand anders het doet dat was de eerste regel van Opmerkers inge» zonden stuk. Nu dat u gewacht heeft of iemand anders opdaagde kon ik begrijpen toen ik uw stukje las. Ik heb u immers in vorig stuk gevraagd mij de rekening beter te maken en die zijt ge schuldig gebleven. Alleen verklaarde u dat voor velen, nood en armoede vage begrijpen zijn, met het oog daarop dat wij in onze na» bijheid, rijglaarzen, bont, hooge boorden, si» gaar van 10 a 12 cent enz. kunnen constateeren. U kunt toch moeilijk verwachten dat het opkomend geslacht, evenals onze grootvaders, nadat men de geheele week in 't land gewerkt had dezelfde schoenen 's Zaterdagsavonds in» smeerde met olie, verders een hooge zijde pet op, zoo het koud was een rooden zakdoek om den nek, en dan zoo naar 't meisje. Nu ik stem toe, als het heden ten dage nog zoo was, dan kon men beter verschil zien tusschen werkgever en werknemer. Dan schrijft Opmerker dat men in tijd van verdienste rekening moet houden en zich niet laat verleiden daar tijdelijk naar te gaan leven. Een arbeider verdient in de vier winter» maanden f 4,20 per week, in de 8 zomermaan» den f 15 per week. Nu gaf u te kennen dat die menschen daar in de zomermaanden van over konden houden voor de wintermaanden, of anders roekeloos leefden. Nu een vraag: Wat hebben dan die predi» kanten in Saksen, volgens uwe meening wel roekeloos geleefd, óf hebben die misschien in den goeden tijd minder verdiend als boven» staand bedrag? Dan sprak u van standen, daar zijn tegen» woordig wat standen, als den één een dui» zendje meer in zijn vest heeft als den ander, dan staat die weer al een stand hooger, men moest daar meer rekening mee houden dat God eens gezegd heeft uit stof zijt gij en tot stof zult gij wederkeeren, geen onderscheid! Nu weet ik goed er moet verschil wezen tusschen werkgever en werknemer, maar zoo niet als het er tegenwoordig naar toe gaat. Ik sprak drie weken geleden nog een groot l ieer uit Middelharnis, die wandelde eens uit S'dijk door het z.g.n. Binnenpad met een ar» beider naar M'harnis, onderweg ontmoette hij een ander groot Heer, maar de andere dag, was zijn eerste vraag Wat doet ge nu toch met zoon gewone arbeidersman te wandelen Ja het is verregaande Nu nog uw laatste punt: «Heeren te voet en knechten te paard,b.v. predikantsmevrou» wen uit werken Dat klinkt toch zoo vreemd voor Opmerker, maar u weet toch wel, met eerbied gesproken, dat God doet met de bevolking der aarde naar Zijn Wil en Welbehagen. Is dat nu zoo vreemd dat van mevrouwen, werkvrouwen worden gemaakt? Of anders om van werkvrouwen mevrouwen Zie daarzoo heb ik uw punten weerlegd, als u nu mijn punten ook weerlegd had, dan was u een flinke opmerker geweest. Dat wil ik er nog aan toe voegen. Als de heer Opmerker het niet met mij eens is, wacht ik hem gaarne een avondje te visite, om zoo een en ander eens te bespreken. Groetend, G. v. d. LAAN. Sommelsdijk, 24 April. [Van redactiewege verkort. DEN BOMMEL. Vergadering van den Raad der gemeente Den Bommel op Vrijdag 25 April 1924 des nam. 3 uur (n. t.) ten gemeentehuize. Agenda 1. Notulen. 2. Ingekomen Stukken. 3. Aanbieding verslag toestand der gemeente over het jaar 1923. 4. Vaststelling heffingspercentage gemeente» inkomstenbelasting over het belastingjaar 1924-1925. 5. Vaststelling voorschotvergoeding artikel 101 Lager Onderwijswet aan het Bestuur der Bijzondere Lagere School. 6. Voorstel Burgemeester en Wethouders tot verlenging bestaande kasgeldleening. 7. Wijziging brgrooting dienst 1923. GOEDEREEDE. Ingelandenvergadering van den Polder Roo» klaasplaat op Maandag 28 April voorm. 10 uur (N. T.) in den Gouden Leeuw. MIDDELHARNIS. Centrale veiling voor Goeree en Overflakkee Veiling van Dinsdag 22 April 1924 Kipeieren f 5,40 tot f 5,65 per 100 stuks. Kleine kipeieren f 4,— per 100 stuks. Eendeneieren f 5,60 per 100 stuks. Gewicht der Kipeieren van 55—59 K.g. per 1000 stuks. Boereboter f 0,80 tot f 1,— per pond. Radijs f 2,60 tot f 5,70 per 100 bos. Aanvoer 6945 Kipeieren. 730 Eendeneieren. Uitbetalingsprijs f 5,— per 100 stuks. ROTTERDAM, 22 April 1924 Op de heden in ons Veilingslokaal, Delft» schestraat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren5.25 tot 7'.25 Idem (klein)tot Idem extra zwtot Eendeieren5.65 tot 6.20 Ganseierentot Kalkoeneieren tot Kievitseierentot Middenprijs Aanvoer 175000 stuks. DE ROTTERDAMSCHE VEILING Om een runderkop. Een keurmeester trad plotseling een worstmakerij te Bussum binnen en bemerkte daar een runderkop, welke tee» kenen van bederf vertoonde en zijn reukor» gaan minder aangenaam streelde. Hij pakte den kop beet, de knecht van den slager greep eveneens naar den kop en wilde die niet los» laten. Bij de woordenwisseling, die daarbij ontstond, kwam de baas zelf in de worst» makerij en ook hij greep den kop beet. De keurmeester had inmiddels zijn vingers in de neusgaten van den runderkop gestoken en begon uit alle macht te trekken om met zijn buit naar buiten te komen en hij, een stevige knaap, zou deze trekpartij wel gewonnen hebben, als niet de baas was gaan roepen Kom is Leen, kom is Leen En Leen, de zwager van den baas, kwam uit de huiskamer en hielp nu meetrekken, terwijl de knecht losliet. De keurmeester, die met een hand alles aanklampte wat in zijn bereik was, werd door de vereende krachten van den baas en van leen vooruitgetrokken in de richting van de aangrenzende keuken, waarop de baas zijn vrouw, die inmiddels ten tooneele verschenen was en hem aan zijn jas trok, toeriep Doe de keukendeur open De vrouw voldeed aan dit bevel en hierop rolden ten slotte"allen in de keuken over den grond, waarbij de keurmeester een hand zóó bezeerde, dat hij den kop losliet. Hij ging naar buiten, om enkele oogenblikken later met twee politieagenten terug te komen. Men zocht hierop naar den kop en 't bleek, dat de vrouw hem in het brandende fornuis had gestopt. Het gevolg was, dat tegen den slager en diens zwager proces»verbaal is opgemaakt wegens verzet tegen den keurmeester en wegens belemmering van een ambtenaar in de uitoefe» ning van zijn functie, en tegen de vrouw wegens het verdonkeremanen van het corpus delicti. Vad. Goed afgeloopen. Een 18»jarige dienstbode van den heer O. te Ermelo wilde aan den buitenkant van het zolderraam een spinneweb wegvegen. Zij boog zich echter te ver buiten het raam, met het gevolg dat zij duizelig werd en op den grond viel. De buurman van B., vond het meisje in bewusteloozen toestand en bracht haar binnen. Na geneeskundig onder» zoek bleken er geen lichaamsdeelen gebroken te zijn het mag een wonder heeten, dat zij er met den schrik is afgekomen. Een autobus te water. De autobus Spaken» burg—Amersfoort is even voorbij eerstgenoem» de plaats bij een brug te water gereden. De 15 inzittenden werden allen gered, hoewel drie kinderen eerst na veel moeite op het droge konden worden gebracht. Verschillende inzittenden kregen lichte ver» wondingen. Het ontvoerde meisje uit Utrecht. De Ut» rechtsche politie heeft tot heden toe geen nadere aanwijzingen ontvangen omtrent de verblijfplaats van het ontvoerde Utrechtsche meisje. Gisteren verscheen een extra nummer van het politieblad, waarin het portret is af» gedrukt. Met opgave van het signalement wordt in dit blad haar opsporing verzocht. Overdrijving. Er was een land, genaamd Aquaria. Het land was dicht bewoond het deunde van het volk en velen waren er onder hen, die zich begraven tot «hoogere studiën« en die opperste wijsheid zochten aan de univer» siteiten dezes lands. In dat land waren o.m. twee steden. De eene stad heette Aria zij was verreweg de grootstezij zag ihet zekere minachting neer op al 't geen daar lag buiten haar eigen huizenzee zij gevoelde zich als een wereld»a» part en als koninkrijk in het Rijk en neffens vele andere zaken had zij ook een eigen uni» versiteit, dewelke zij zelf beheerde en bekos» tigde en waarop zij niet weinig trotsch was. De andere stad heette Beria. Zij was veel kleiner en dacht niet groot van zich zelf, maar was zeer trotsch op haar uni» versiteit, dewelke eene der oudste was deszei» ven lands. Maar deze werd onderhouden door het Rijk. En er was naijver tusschen de groote stad Aria en het geheele Rijk, wélks universiteit de beroemdste hoogleeraren hebben en de meeste studenten trekken zou. Tusschen Aria en Beria ging het vooral om de Medicijnen. Beria nu kreeg van het Rijk een beroemden «prof.® die zich uitsluitend zoude bezig hou» den met des menschen neus, oor en keel. Daarin werd Beria beroemd. Toen Aria dit zag stelde het twee »pro£fen« aan, van dewelke één zich speciaal bekomme» ren zou om des menschen neus en oor, de andere om zijn keel en ziet! toen werd Aria beroemd. Te Beria heerschte groote onrust. Maar toen plotseling de »prof.« daar stierf, sloeg het Rijk een grooten slag en benoemde drie andere voor hem in de plaats, één voor den neus, één voor het oor, één voor de keel, om allerlei te voren onbekende ziekten van deze organen te ontdekken en met name de «prof«»van»den»neus werd beroemd vanwege de groote kunstvaardigheid, waarmee hij. een patient tot onderzoek bij den neus te nemen wist. De »studs« stroomden naar Beria toe. Dat was het best gespecialiseerd. Daar «leerde»men»den»neus« Toen Aria dat zag barstte het schier van spijt. Maar een zeer wijs man gaf raad en alle Arianeezen klapten in de hand en zeiden In uw mond is de wijsheid, want daar kan Beria nooit boven uit. En aan de hoogeschool van Aria werden benoemd ftvee professoren» van»den»neus, waarvan de een tot taak kreeg zich te specialiseeren op de ziekten van het rechterneusgat en de ander op die van het linker dito, opdat eindelijk de Ziekteleer van den Neus tot haar volle recht komen zou te Aria, gelegen in Aquaria. y h j'

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 9